ËeicUe (Sowuvnt EG-overleg stokt bij verklaring tegen Syrië Heerma benoemd tot opvolger van Brokx Stoop geeft supporters laatste kans Kleur Dr. Marga Klompé overleden Nieuwe longen en hart voor Zoetermeerse Cellen overvol: gratie voor duizenden Fransen Proces Masson week later £eidóG 0otiAa/nt Dinsdag 28 oktober 1986 78e jaargang no. 23641 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilg.iv» W»«&rpprs. behorende lol S.ilholl Pers. Apolheketsdijk 34.2312 DD leiden. Postbus 112300 AA. lel. 071-122244. Voor .«bonnemenlen: 071-313677. Giro 103003. Bdnk: Amro-Bank N.V. leiden. Dm-. I.-ui IkyM. lr»VK eur I I LWIewds. Chel redrtrleur Wim Buiiteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23.04 (aul. betaling), kwartaal I 68.93. |aar I 262.35. KUhlen bezorging: 'maandag l/m vnidag van 18.00 19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0,63p>rmm. kleintiesl 0 44 p?rmm In de nacht veel bewolking en enige tijd regen. Minimum temperatuur ongeveer 8 gra den. Overdag brekende bewol- kihg en bijna overal droog. Middagtemperatuur rond 12 graden. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind. Zon op: 07.29; onder: 17.17. Schev. hoog water: 12.20; laag water: 8.00 en 19.55 uur. agan ondertekent ïctie tegen Pretoria SH1NGTON President Ro- Reagan heeft gisteren een voerend bevel" getekend, rbij de vergaande sancties te- Zuid-Afrika van kracht wor- agan probeerde vorige nd te beletten dat deze sanc- tegen het apartheidsbewind het Congres werden goedge- d, wat hem niet is gelukt. De :ties houden in een verbod op iwe leningen aan en investe- en in Zuid-Afrika, een embar- ip de import van een groot aan- Zuidafrikaanse produkten, zo- textiel. kool. staal en uranium, •en staking van de luchtverbin- tussen Zuid-Afrika en de VS. Dr. Marga Klompé DEN HAAG In haar woning in Den Haag is vannacht op 74-jarigé leeftijd minister van Staat en oud-minister van CRM dr. Marga A.M. Klompé overleden. Zij was de eerste vrouwelijke minister in ons land, toen zij in 1956 minister van maatschappelijk werk werd in het laatste kabinet-Drees. Nadat zij in 1971 de politiek verlaten had, was zij actief in tal van kerkelijke functies. Zij is dit tot het laatst gebleven, ondanks het feit dat zij al geruime tijd ernstig ziek was. Mevrouw Klompé was draagster van het grootkruis in de orde van Oranje Nassau. Dr. Klompé, voormalig lerares scheikunde, heeft haar hele leven uiting gegeven aan haar progressieve instel ling. Zij was niet erg gelukkig met het bisschoppelijk mandement in 1954, zij had grote moeite met de afwij zing door het Vaticaan van het kerkelijk ambt voor de vrouw en kritiseerde de benoeming van conservatieve bisschoppen in Nederland. Na haar politieke loopbaan werd zij lid van de pauselijke commissie Justitia et Pax, die gestalte moest geven aan de taak van de Kerk op het gebied van vrede en gerech tigheid. Maar ze liet haar bezorgdheid blijken als het Va ticaan diplomatie verkoos boven onomwonden uitspra ken. Mevrouw Klompé was dertien jaar voorzitter van Justitia et Pax Nederland en onder haar leiding ontwik kelde deze commissie zich tot een belangrijk adviesor gaan van de bisschoppen. Toen haar enkele jaren geleden door De Tijd gevraagd werd of zij bang was voor de dood, zei zij: „Ach, je weet natuurlijk nooit hoe je reageert als je er in de praktijk mee wordt geconfronteerd. Maar ik behoor niet tot dege nen die dit onderwerp zoveel mogelijk uit hun geest ban nen. Ik denk uitvoerig na over de dood. Het sterven is een hoogst persoonlijk gebeuren, dat ik bij volle verstand zou willen ondergaan. Ik geef de voorkeur aan crematie boven begraven. Het hoort bij mijn karakter in vlammen op te gaan". Pag. 3: Een vrouw die woekerde met haar talenten LONDEN ZOETERMEER De 39-jarige mevrouw Conny Arendse uit Zoetermeer heeft het afgelopen weekeinde in Londen als eerste Nederlandse patiënt een dubbele transplan tatie ondergaan; zij kreeg een nieuw hart en-nieuwe longen. De operatie werd in het Harefield Hospital uitgevoerd door de Engel se hartchirurg prof. dr. Magdi Ya- coub, die al 76 van deze medische hoogstandjes achter de rug heeft. Conny Arendse verliet zondagoch tend de operatiekamer en herstelde daarna snel, zodat ze al met haar man, een politieagent, kon spreken. Ze leed aan het „Eisenmenge-syn- droom", een geboren hartafwijking waarbij alleen transplantatie over lijden op jonge leeftijd kan voorko men. Conny Arendse heeft maan denlang op geschikte donororganen moeten wachten, tot zaterdag van uit Duitsland geschikte longen en een hart naar Engeland werden overgevlogen. KkfidÉHNBHl (Van onze correspondent Aad Jongbloed) LUXEMBURG Een Britse poging om de lidstaten van de EG tot acties tegen Syrië te be wegen, is vannacht na uren lange vergaderingen niet ver der gekomen dan een verkla ring van elf lidstaten. Grie kenland wilde zich zelfs niet achter de verklaring stellen. Volgens de verklaring heerst er bij de elf lidstaten „diepe verontwaardiging over het feit dat Syrië betrokken is geweest bij een poging in Londen een El Al-vliegtuig op te blazen". De Britse minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe heeft zijn collega's „overtuigend bewijsmateri aal" getoond, aldus minister Van den Broek. Op grond daarvan had- zullen het bewijsmateriaal voorleg gen aan de Syrische regering. Af hankelijk van de reactie uit Damas cus zullen de EG-landen een besluit moeten nemen over het stopzetten van wapenverkopen aan Syrië, be perken van bezoeken op hoog ni veau, verkleining van Syrische am bassades en beDerkingen voor de den de elf ..begrip" voor het Britse besluit de diplomatieke betrekkin gen met Damascus te verbreken. Maar tot verdere actie zijn zij voor alsnog niet bereid. Syrische luchtvaartmaatschappij. Het feit dat de ministers in Luxem- De ambassadeurs van de EG-landen burg niet verder kwamen dan woorden, was het gevolg van de te rughoudendheid van Duitsland, Spanje en Frankrijk en het absolute „neen" van Griekenland. Minister Van den Broek noemde de Griekse houding een „droef dieptepunt". Pag. 5: Westen verkiest fluwelen handschoen in strijd tegen terro-. risme. loekactie aar ivart werkers iij Bijhorst ASSENAAR Een legertje litiemensen heeft gisteren h inval gedaan op het ter- n van motel De Bijhorst, (ierdeel van het Van der Uk-concern, aan de Rijks- aatweg in Wassenaar. Op }k naar zwartwerkers on- tvroegen rechercheurs de boneelsleden en namen rvolgens zakken vol admi- kratieve bescheiden in be lt hele terrein van het motel ;rd hermetisch afgegrendeld pr een groot aantal Haagse itie-agenten, waarna dertig fhercheurs van het Sociaal hds Bouwnijverheid, de De- n, het GAK en de belasting- Snst (FIOD) aan de slag gin- h. De inval moet volgens of- Ier van justitie mr. J. de Wit |rden omschreven als een perzoek naar vermoedelijk ört verricht werk. Over de Ik zijn geen nadere medede gen gedaan. g. 15: „Wij kunnen ons !t permitteren iemand art in dienst te hebben". Gevangenen maken eigen celdeuren JEN HAAG Gedeti- ïeerden van de strafin- 'ichting in Veenhuizen naken sinds kort ook :eldeuren en traliewer- ten voor de Nederlandse [evangenissen. Ze doen lit in het kader van de irbeidsplicht die voor ge hangenen geldt. Iet is bekend dat onder- lemers van buitenaf op- Irachten aan strafinrich- tngen verstrekken. De ipdrachten variëren van iet maken van wasknij- >ers tot het leveren van Irukwerk. De gevangenen 'ervaardigen ook hun ei- |en meubilair en andere irodukten die in strafin- ichtingen worden ge- iruikt. Celdeuren staan chter pas vanaf dit jaar ip het lijstje. Volgens een voordvoerder van Justitie s het niet zeker of ook an- lere strafinrichtingen zich net de produktie van cel- leuren gaan bezighouden, mdat niet elke gevange lis de faciliteiten kan bie- len. De eindprodukten vorden overigens aan een trenge keuring onderwor- ien. DEN HAAG Drs. E. Heerma, de huidige staats secretaris van Economi sche Zaken, is gisteren be noemd tot staatssecretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Hij wordt daarmee de opvol ger van de vorige week afgetreden mr. G. Brokx. Deze was „niet de kleinste staatssecretaris", aldus premier Lubbers gister avond op een CDA-mani- festatie in Venlo. Volgens Lubbers is er nog enige tijd nodig uit de reeks kandidaten voor de opvol ging van Heerma de beste te kiezen. Voor Heerma als staatssecreta ris van buitenlandse handel tot het kabinet-Lubbers toetrad was hij wethouder van Am sterdam. Hij had er Economi sche Zaken en de bouw van de Stopera in zijn portefeuille. Hij verhuisde pas naar Den Haag Drs. E. Heerma toen zijn opvolging in Amster dam goed geregeld was. Net als Brokx is Heerma lid van het CDA. Hij is echter - in te genstelling tot Brokx - van protestantse huize, zodat ver wacht mag worden dat hij een katholiek als opvolger krijgt. De kandidatuur van mr. Yvonne van Rooy (35), lid van het Europees Parlement, le vert in de CDA-fractie nog al wat gefronste wenkbrauwen op. Sommigen geven de voor keur aan een kandidaat uit de fractie, zodat een plaats vrij zou komen voor ex-staatsse cretaris Brokx. Op het Bin nenhof circuleren de namen van mr. Joost van Iersel, net als mevrouw Van Rooy af komstig uit kringen van de christelijke werkgevers, en van Harry Aarts, specialist op het terrein van ontwikkelings samenwerking, en Marius van Amelsvoort, fractiewoordvoer der financiën en staatssecreta ris in het eerste kabinet-Lub bers. Op de bijeenkomst in Venlo vergeleek Lubbers de fraude met woningbouwsubsidies met het probleem van de gifbelten. „Ik heb het vermoeden dat er fouten zijn gemaakt, wij zijn nu onder de grond aan het roeren om de zaak boven te krijgen". (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-094040 Prinses Micheal past niet bij koninklijke huis NEW YORK De Britse prinses Michael is van me ning dat zij niet geschikt was als bruid van prins Michael van Kent. In een openhartige interview zegt zij dat haar geloof (ka tholiek) een nadeel is, omdat haar anglikaanse echtgenoot daarmee de aanspraak op de troon verspeelde. Bovendien is zij te lang: zij steekt boven alle andere vrouwen van het koninklijke familie uit en voorts zegt zij een enorme hekel te hebben aan officiële plichtplegingen. Haar echt genoot Micheal is eveneens van mening dat zijn vrouw niet de ideale keus was. Meeste Nederlanders oneens met aftreden DEN HAAG Een meer derheid van de Neder landse kiezers vindt dat' staatssecretaris Brokx te vroeg tot aftreden werd gedwongen. Dat blijkt uit een onder zoek dat gisteravond door de VAR A-televisie werd gepresenteerd. 55 procent van de ondervraagden noemt het aftreden van Brokx voortijdig, 22 pro cent vindt het juist en 23 procent heeft geen me ning. Ook het grootste deel van de CDA-stemmers is van oordeel dat Brokx te vroeg is weggestuurd: 46 procent. Slechts 21 procent is het met CDA-fractielei- der De Vries eens dat Brokx al in dit stadium moest aftreden. Overigens blijkt de zaak geen invloed op het stemgedrag van de kiezers te hebben. Zouden er nu verkiezingen zijn, dan zou het CDA weer 54 zetels krijgen. De PvdA zou er twee winnen (tot 54), de VVD zou opnieuw twee zetels zakken tot 24. Paus begroet indianenleider Paus Johannes Paulus II begroet John Pretty-On- Top een van de deelne mers aan de gebedsbij eenkomst die gisteren in Assisi vertegenwoordi gers van godsdiensten uit alle windstreken bij el kaar bracht. JohnPretty-On-Top is re ligieus leider van de Amerikaanse indianen. Pagina 2: Gebedsbijeen komst Assisi voorproefje vreedzamere wereld. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De Franse Justitie- -minister Albin Chalandon wil aan het einde van dit jaar vijf tot achtduizend gevangenen vrijlaten. Reden voor deze col lectieve gratie die overigens alleen door president Mitter rand kan worden geschonken is de overbezetting in de Franse gevangenissen, waar nu 47.000 mensen opgesloten zitten terwijl er maar plaats is voor 32.500. Volgens minister Chalandon gaat het om een noodmaatregel in afwachting van de bouw van nieuwe, par ticuliere gevangenissen, die in 1990 25.000 extra plaatsen moeten bieden. De Franse gevangenissen staan over het algemeen als zeer slecht bekend. Uit protest tegen de soms dramatische omstandigheden (bijvoorbeeld een douche voor vijftig gevan genen) had vorig jaar een groot oproer plaats. Daarbij vielen twee doden en vele ge wonden. Minister Chalandon zei gisteren zelf grote moeite te hebben met een rhassale vrijlating van (kleine) delin quenten. „Een zeer slechte maatregel, maar we kunnen niet anders". MAASTRICHT Het proces tegen de hoofdverdachte in de ABP-steekpenningenaffaire, Adrianus Masson (64), is voor een week aangehouden. Na drie jaar voorbereiding bleek de Maastrichtse rechtbank vandaag toch niet te kunnen beginnen met de behandeling van de affaire. Advocaat mr A. Pfeil verzocht om aanhouding omdat hij dos siers die op het laatste nipper tje waren toegevoegd nog niet had kunnen lezen. De stapel dossiers is inmiddels uitge groeid tot 62 ordners. De zaak begint nu volgende week 4 no vember. DEN HAAG De uitwedstrijd van FC Den Haag, komende zondag tegen VVV zal als een test gelden voor het bestuur van de Haagse eredivisieclub. Praeses Dé Stoop was gister avond betrokken bij overleg tussen de voorzitters in het be taald voetbal en kon constateren dat sommige clubbestuur ders het beter achten niet langer supporters van clubs als FC Den Haag, Ajax, Feyenoord en FC Utrecht te ontvangen. Stoop: „Iedereen is er van overtuigd dat de problemen dan zijn opgelost. In het bestuur van FC Den Haag praten wij zeer regelmatig over het supportersprobleem. Ik zeg dan: la ten we de komende wedstrijd tegen VVV nog maar even af wachten. Dan zullen we ons definitieve standpunt bepalen". Pagina 9: Pasjesregeling bij voetbal in studie Man bekent doden driejarig meisje ROTTERDAM Een 25-jari- ge man uit Rotterdam heeft te genover de politie bekend vo rige week woensdag de 3-jari- ge Anouska Grishaver om het leven te hebben gebracht. De man, de vriend van de mede plichtige moeder (25) van het meisje, heeft verklaard dat er problemen waren ontstaan na dat het meisje had geweigerd haar boterham op te eten. Het tweetal had eerst verklaard het kind te zijn kwijtgeraakt bij het winkelen in een Rotter dams warenhuis.. Het lijkje van Anouska werd gisteren opgegraven in het Park bij de Euromast. „Homodollars'" als aidscampagne CHICAGO Geld is macht en de homobeweging in de Ver enigde Staten toont dat sinds enkele maanden aan door dol larbiljetten te bestempelen. De groene biljetten worden voor zien van een rood stempeltje met de tekst Gay Hetero's moeten middels de actie begrijpen dat oppervlakkig contact met een homo geen besmetting met aids oplevert. Als de mensen zien hoeveel geld zij in handen krijgen dat door ho mo's is aangeraakt, zullen zij wellicht wat ruimer gaan den ken. Er zijn inmiddels miljoenen homodollars in omloop. Kippen met witte oorlelletjes leggen witte, die met rode oorlelletjes bruine eieren. Kippenhouders kun nen dus al bij de koop de te verwachten kleur van het ei vaststellen. Als dat bij kippen, die zo op el kaar lijken, al het geval is, hoe eenvoudig moet het dan wel zijn bij kranten om het verschil te zien. Niet alleen aan de kop Leidse Courant zie je al meteen, dat je een heel andere krant in je handen hebt dan een andere plaatselijke krant die in Lei den en omgeving ook verschijnt, maar wat er in staat is ook heel anders „ingekleurd". En aan uw eigen oorlelletjes is te zien, hoe boeiend onze krant dagelijks wel is. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1