PvdA Sassenheim wil uitleg over commissariaat Kret KOOR DE AVONDSTERREN VIERT DERDE L USTRUM Wij kunnen ons niet permitteren iemand zwart in dienst te hebben Oegstgeest compenseert voorlopig kortingen op sociaal-cultureel werk RIO officieel uitgebreid IDËN OMGEVING CeidócSotrumt DINSDAG 28 OKTOBER 1986 PAGINA 1 7 jlsje (14) in >ici gestoken ie ^SCHOTEN Een meisje uit Voor in is vanochtend vroeg Hrie jongens lastig ge- en door één van hen Ir hand gestoken. Het was bezig met kran- zorgen in de Nassau- in Voorschoten. Drie 'ijs spraken haar op Jegeven moment aan ofclden haar tegen toen lig wilde fietsen. Op dat °tnt gaf één van de jon- ijpen snee met een mes Jhand van het meisie. tóe daders zijn niet acn- [ld. Wassenaar uit regeling woonwagencentra WASSENAAR De Wassenaarse gemeenteraad heeft gisteravond be sloten uit de Gemeenschappelijke Regeling van Woonwagencentra in de Leidse regio te gaan. Dit kost de gemeente ruim 175.000. Ondanks deze kostenpost vonden de raadsle den het toch verstandig uit de rege ling te vertrekken. Wel werd de hoop uitgesproken, dat er van het bedrag nog iets kan worden afge- knibbeld. In dat kader werd wethou der Greep gewezen op het bestaan van de „wandelgangen", om te trachten ondershands iets te regelen. Brandje in slooppand LISSE Een vonkje van een la sapparaat was gis termiddag de oor zaak van een brandje in een slooppand aan de Nieuwstraat in Lisse. Hoewel het vuur in eerste in stantie snel om zich heen greep, wist de brandweer de vlammen snel te doven, zodat nauwelijks schade werd aangericht. Flats langs Oude Trambaan LEIDSCHENDAM Op de plaats van het voor malige complex van de Vleeswarenfabriek Van der Laan tussen de Oude Trambaan en de Veurse- straatweg in Leidschendam zullen in de loop van volgend jaar waarschijnlijk 69 appartementen van vijf eengezinswoningen worden gebouwd. Wet houder J.C. van Erp heeft hiervan gisteren in de commissie ruimtelijke ordening een kleine ma quette en tekeningen laten zien. Opdrachtgever is Vastcon BV in Den Haag, ontwerper het architec tenbureau Van Vliet Partners te Leidschendam. De gemeente is nogal ingenomen met het plan van de projectontwikkelaar omdat op de grond een bedrijfsbestemming rust. Tegen een eventuele koper van het complex die een bedrijf zou willen beginnen, al dan niet met nieuwbouw, zou de ge meente niets kunnen beginnen. De flats liggen met prijzen rond de 145.000 gulden in de premie- A en B-sector, de eengezinswoningen in de vrije sector. Tandartsen in Haaswijk OEGSTGEEST Rolf van Mierlo en Jan de Minjer, onlangs afgestu deerd in Utrecht, openen op 1 november in de Oegstgeestse nieuwbouw wijk Haaswijk aan de Si mon Vestdijklaan een tandartsenpraktijk. Ko mende zaterdag is er open huis en kan ieder een de praktijk komen bekijken. Voor de jeugd zijn er wat extra's zoals ballonnen en een teken wedstrijd. Jules Croiset in Hillegom HILLEGOM De toneelspeler Jules Croiset voert vrijdag avond in De Hoek steen aan het Karei Doormanplein 2 in Hillegom „Een zeke re Vincent" op. Deze solovoorstelling schetst een portret van Vincent van Gogh. Het optreden begint om half ne gen, toegangskaarten kosten tien gulden per stuk. ederlander p niet jjïtalen voor )eristische formatie 5 JIDSCHENDAM ?n dergelijk geavan- Ird systeem kent te je kosten, terwijl nu gieken is dat de op- ingsten niet gehaald nnen worden. De Herlander is nog 5t zo snel geneigd 0 voor toeristische 'brmatie te betalen, t blijkt trouwens t buiten Nederland 1 steeds een uiterst Jieilijke zaak te zijn. 5! markt is er nog Jt rijp voor". zegt mr. J.A.T. Corne- •rn. algemeen directeur het Nederlands Bu- jU voor Toerisme (NBT) Leidschendam. Het T is een van de part es van het Automatise- tfsbureau Toerisme JT) dat onlangs beslo- heeft zijn activiteiten ^eëindigen. 1; in 1980 opgerichte )T had zich tot taak ge- d een dienstverlenend lituut te zijn voor de e toeristische sector, •irtoe zou met behulp twintig miljoen gul- |l van het ministerie ,i economische zaken 1. landelijk toeristisch i-jrmatie systeem en een Welijk bemiddelingssys- op touw worden ge- 1. In het ABT werken 1; Bedrijfsschap Horeca, 'i Nederlands Bureau j)r Toerisme (NBT) en j Economische Zaken ien. t informatie van het T zou door de VVV's jde reisbureaus aan de ,pten worden verstrekt, •nvankelijk lag het in de Ijoeling het ABT te fi- licieren uit contributie, ^r dit werd in het voor- 'j van 1984 veranderd in lanciering uit de omzet. Hc het landelijk bemid- Jjngssysteem moest gaan 'aien van de opbrengst i.i de boekingen. De vas- kosten dreigden het ■T echter boven het *>fd te groeien. „Daarbij iht, dat er inmiddels ijal wat andere bemid- ■ingssystemen zijn ont- tkeld, waar veel bedrij- ,1 bij zijn aangesloten, k, de toeristische sector fdt in Nederland nog ids gekenmerkt door 'ïnschaligheid. Op de j kortere termijn blijkt i hierdoor niet mogelijk ieder vakantiehuisje of tere trekkershut in het bbestand te krijgen. Slicht dat aan het begin j het project de ver achtingen wat te hoog Ten gespannen. Maar 1 we hebben moeten jstateren dat de kosten .t met de baten zijn te tmonieëren, is het niet tstandig met de huidige fienstelling van het T door te gaan". Dat 1 volgens de heer Cor- jssen overigens niet Sgen dat de twintig mil- p van Economische Za- in de sloot zijn gege- iid, want met de opge- )e kennis en de know- V wil het Nederlands reau voor Toerisme met VVV's via eenvoudiger gen het systeem verder bntwikkelen, zij het op pheidener schaal. Dat jft volgens Cornelissen in verder jaarkosten t zich mee te brengen. >r het ABT betekent indiging van het werk rigens geen verlies van eidsplaatsen. Ongeveer ierhalf jaar geleden zijn systeemanalisten al rgenomen door de ihting Aan de Veur, aparte stichting die de Mische kant, met name computers, exploiteert, ee medewerkers blij- 1 werken bij de afdeling i het ABT die zich be- 1 houdt met de ge- enkbonnen van de 'V's. De overige drie hsen krijgen een func- bij het Nederlands Bu tt voor Toerisme. SASSENHEIM De PvdA-fractie in de Sassen- heimse gemeenteraad wil opheldering van burge meester A.J. Kret over zijn bijbaantjes. Kret blijkt commissaris te zijn van een firma, waarvan de ge broeders Noorlander van het gelijknamige bouwbe drijf directeur zijn. Het gaat om Mijbupark BV, exploitant van onder meer het bungalowpark Solassi, restaurant De Duinvos en camping Le Parage in Noordwijkerhout. Kret is sinds januari 1978 de eni ge commissaris van de be sloten vennootschap. Noorlander Bouw BV, dat juridisch geheel los staat van Mijbupark, heeft met de gemeente Sassenheim onder meer contracten voor de bouw van wonin gen in de nieuwbouwwijk Postwijk. J. Henskens, fractieleidster van de PvdA, wist niets van het commissariaat van Kret. „Ik zit vier jaar in de raad, maar het zit me dwars dat ik zoiets niet weet. We hebben in ons verkiezingsprogramma al gesteld dat alle nevenfuncties van gemeentebestuurders, dus ook van alle raadsleden, open baar moeten zijn. Er moet over gediscussieerd kunnen worden of verschillende functies van bestuurders verenigbaar zijn of niet. Ik vind in dit geval dus van niet. -De kwestie brengt een hoop negatieve pu bliciteit voor het dorp met zich mee. Dergelijke nevenfuncties moeten in de raad besproken worden, dat is het meest zui ver". Henskens is van plan om de kwestie in de raad aan dé orde te stellen. „Ik verwacht dat Kret zelf wel met een uitleg komt, maar als hij dat niet doet dan ben ik wel van plan er wat over te zeggen. Mis schien kunnen we ons voorstel naar aanleiding van deze kwestie opnieuw aan de orde stellen. Bij college-onderhan delingen krijg je het voorstel er nooit door. Ik denk dat er bij openbaar maken van ne venfuncties nog veel aan het licht zou kunnen komen". Zo'n anderhalf jaar geleden ontstond er nogal wat commo tie rond een nevenfunctie van burgemeester M.Th. van de Sassenheims burgemeester Kret: „Als Ik zou merken dat er vla het commissariaat enige druk op mij uitgeoefend zou worden, dan hield ik er meteen mee op". Wouw van Voorhout, die com missaris bleek te zijn van de beheersmaatschappij van hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Die BV was eveneens in han den van de gebroeders Noor lander. Burgemeester Kret zou het merkwaardig vinden als er over zijn commissariaat net zo veel herrie gemaakt zou wor den als over dat van zijn colle ga. „Dat kan haast niet. Ik ben altijd zeer openhartig geweest. Oudere raadsleden en de wet houders wisten er van. Het kan zijn dat de nieuwere raadsleden er geen weet van hadden". Hij acht zijn commissariaat geen enkel probleem. „Van hogerhand kennelijk ook niet. Ik ben rècentelijk herbenoemd en heb al mijn nevenfuncties op moeten geven aan de com missaris van de koningin. Ik heb er nooit wat over gehoord. Het is ook voor iedereen terug te vinden bij de Kamer van koophandel. Als ik er niet Ze nker van was geweest of het wel zou kunnen, dan had ik er een of ander onduidelijk advi seurschap van kunnen maken. Maar dat is absoluut niet aan de orde geweest". Van belangenvermenging wil hij niets weten. „Mijbupark heeft met Noorlander Bouw niéts te maken. Als dat wel zo zou zijn, was ik er nooit aan begonnen. Je wordt als burge meester geen commissaris van een bouwbedrijf, dat in je ge meente bouwt. Als ik ook zou merken dat er via het commis sariaat enige druk op mij uit geoefend zou worden, dan hield ik er meteen mee op. Ik ben daar zelf zeer nauwkeurig in", aldus Kret. „Kijk, het gaat om een paar duizend gulden. Voor mijn inkomen heb ik dat commissariaat absoluut niet nodig". Mijbupark werd in 1968 door de familie Noorlander opge richt als naamloze vennoot schap (NV), waarbij de aande len onder de familie verdeeld werden. In 1972 werd de NV veranderd in een BV. De ge broeders G. en S. Noorlander waren lange tijd de eigenaren en directeuren van het bedrijf. Sinds mei van dit jaar is ook de jongste broer J. Noorlander directeur van het bedrijf. Hij is degene die zich nu met name met de exploitatie van Solassi, Le Parage en De Duinvos be zig houdt. Kret: „De familie heeft mij destijds gevraagd om commis saris te worden. De gezinnen kennen elkaar, vooral via de kinderen die allemaal paar denliefhebber zijn. Dat contact is beslist niet via Noorlander Bouw gelopen. Men heeft mij vermoedelijk gevraagd vanwe ge mijn bestuurlijke ervaring. Ik heb het commissariaat ge accepteerd, onder het voorbe houd dat als er van enige be langenvermenging sprake zou zijn, ik direct zou opstappen". Als er in de raad om ophelde ring gevraagd wordt, dan zal Kret „ruimhartig antwoord geven": „Ik heb niets te ver bergen". D66 en CDA in de Sassen- heimse raad nemen voorlopig een afwachtende houding aan. VVD-fractievoorzitter J.P. van Dorssen meldt geen pro blemen te hebben met het commissariaat van Kret. „Ik wist ervan. We hebben er geen moeite mee zolang er geen vermenging van functies is. Als liberalen vinden wij dat mensen zich moeten kunnen ontplooien in de richting die ze zelf willen. Als raadsleden controleren wij dan het func tioneren". 1 DIRECTEUR BIJHORST H. LUITEN: Vervolg van voorpagina) WASSENAAR Achter het oude gebouw „de Bij horst", waar gisteren een legertje politiemannen een inval deed op zoek naar zwartwerkers, verrijst een su permodern restaurant annex motel. Juist deze ochtend legden ruim 150 bouwvakkers de laatste hand aan het gereedkomen van het nieuwe complex. Het justitieel onderzoek trok een lelijke streep door de planning dat vandaag, dinsdag 28 oktober, het gehele gebouw ge- bruiksgereed zou zijn. De tot het Van der Valk-concern behorende vestiging aan de Rijksstraatweg/Landschei- dingsweg zou op dat tijdstip kant en klaar moeten zijn om onderdak te kunnen bieden aan het bruiloftsfeest van de zoon en schoondochter van de uitbater, Bijhorst eigenaar Hendrik Luiten en zijn vrouw C. Luiten-Van der Valk. „Ondanks dit oponthoud van ruim drie uur houden we vast aan de oplevering morgen. Waar de heren naar zochten, is ons eer lijk gezegd een raadsel. Alle mensen die hier werken behoren al lange tijd tot de bouwbrigade van het Van der Valk concern. Om het huwelijk van onze zoon en schoondochter morgen ge past te vieren in het nieuwe gebouw zetten we alles op alles. Zo gaat dat in deze familie. Dat er hier iemand zogenaamd zwart werkt, dat kan niet. Wij achten het uitgesloten", aldus de heer Luiten. In de grote zaal die als restaurant zal dienstdoen zaten de re chercheurs aan de net een uur ervoor gearriveerde tafeltjes de gegevens van de bouwvakkers op te nemen. Ondertussen werd de elektriciteit aangesloten en werden de kassa's door een firma binnengebracht. Vuilniszakken Terwijl in de nieuwbouw alle bouwvakkers en het bedienend personeel naar hun gegevens werden gevraagd vond ook een onderzoek plaats naar de administratie van „De Bijhorst". Rond het middaguur vertrokken de rechercheurs van het sociaal fonds bouwnijverheid, de Detam, het GAK en de FIOD met en kele tientallen ordners en plastic vuilniszakken vol administra tie. De bedrijfsleider: „Maar waarom ze nu de fotoboeken vol foto's van de bouw van het nieuwe motel hebben meegenomen is mij een raadsel. En waarom enkele gasten vastgehouden moesten worden, begrijpen we ook niet". Officier van Justitie mr. J. de Wit: „Het vermoeden bestaat dat er enkele personen werken die een sociale uitkering genieten. Verder bestaat er het vermoeden dat er geen sociale premies worden ingehouden". Bijhorst direkteur H. Luiten: „De bouwvakkers die hier werken, zijn in dienst van het bouwbedrijf van Van der Valk. Sommigen zijn daar al jaren in dienst en aan alle verplichtingen, ook die van de afdracht van de sociale premies, wordt voldaan. Wij kun nen als werkgever het ons niet permitteren iemand zwart in dienst te hebben. Of een bouwvakker in zijn woonplaats een bij standsuitkering ontvangt, weten wij niet. Dat vertelt zo iemand niet aan ons". Na het vertrek van de rechercheurs en politiemensen werd met dubbele inspanning voortgegaan met de werkzaamheden. Di rekteur H. Luiten? „Nu ligt het terras er half maar we werken de hele nacht door en morgen is het terras en de trap klaar. Morgen wordt de oude Bijhorst gesloten en ontvangen wij ieder een in het nieuwe gebouw. De bruiloft van mijn zoon wordt in een kant en klaar gebouw gevierd. We werken gewoon de hele nacht door". OEGSTGEEST De fractie voorzitters van de gemeente raad Oegstgeest hielden zich gisteravond ruim twee uur be zig met de algemene beshou- wingen bij de begroting voor komend jaar. Daarin werd op uitgebreide schaal aandacht besteed aan het brede scala van onderwerpen dat de ge meente bezig houdt, zoals openbaarheid, voorlichting, openbare orde en veiligheid, woningbouw, huisvesting, ruimtelijke ordening, finan cien, sport, verkeer en openba re werken en milieu.In de al gemene beschouwingen ble ken de VVD, het CDA, D'66 en PPR een aantal gemeen schappelijke standpunten te huldigen, hetgeen met een be leidsprogramma op hoofdpun ten, waarvoor men gekozen heeft, begrijpelijk is. Zo blijkt er een collectieve be zorgdheid te heersen over de dreigende kortingen op het so ciaal-cultureel werk. De frac tievoorzitters willen hierover een principiële en fundamen tele discussie voeren, speciaal voor wat betreft het beleid na 1987. Voor het komende jaar zal de gemeente Oegstgeest die kortingen nog voor het groot ste gedeelte compenseren. An derzijds bleken de partijen te vreden over het door de ge meente gevoerde financiële beleid. CDA en VVD staan echter niet te juichen over de verhoging van de reinigings rechten en de rioolbelasting. De liberalen vinden dat ver mindering van inkomsten niet opgevangen dient te worden door hogere lokale belastin gen. Tijdens de eerste ant- woordronde gaf wethouder van financiën Van Veen toe dat het niet in de bedoeling ligt dit te doen. Meedenkers Burgemeester Schéenstra merkte op van de fracties geen „tegenstrevende punten" - te hebben ontdekt. „Ik heb slechts suggesties gehoord van meedenkers" en zo zijn wij op weg naar zorgzame samenle ving. De suggestie van D'66 om periodiek over beleid te discussieren werd door de voorzitter niet overgenomen. „Als men beleidsthema's met betrekking tot ruimtelijke or dening, algemene voorzienin gen en financiën apart gaat behandelen dan wordt de kans op een ad-hoc beleid groot om dat men het geheel uit het oog verliest", aldus de voorzitter. De wethouder van onderwijs en welzijn, mevrouw Th. L. Blom-de Koek van Leeuwen deelde de zorg over de kortin gen op het sociaal-cultureel werk en zegde een discussie toe waarbij het accommodatie- beleid eveneens ter sprake zal komen. Overigens zullen in 1987 de aktiviteiten niet ge kort worden, omdat de ge meente deze korting zal op vangen. Diverse partijen in de raad lieten zich uit over scho lenbouw in Haaswijk. De PvdA bepleit een onderzoek naar de mogelijkheid om in Haaswijk dependances van scholen op te richten, maar het CDA blijft op haar standpunt staan dat het beter is twee scholen naar de nieuwe wijk over te plaatsen. Opvallend is daarbij dat de christen demo- Vier gulden per duik OEGSTGEEST Oegst- geest maakt zich zorgen over het exploitatiete kort van het lokale zwembad. Volgend jaar verwacht men een tekort van acht ton. „Per inwo ner komt er 50 gulden bij; dat is vier gulden per duik", aldus wethou der Van Veen van Finan ciën. De wet op de hygië ne is oorzaak van gigan tische investeringen in de baden. craten spreken over twee scholen terwijl in het scholen plan uitdrukkelijk een open bare, christelijke en katholiek school, dus drie scholen, ge noemd worden. De behandeling van de begro ting wordt donderdag voortge zet om 16.30 uur. DE KEMPENAERSTRAAT: WEINIG VERANDEREN OEGSTGEEST De winke- spraakbijeenkomst hersvereniging Oegstgeest Ac- ifempenaerstraat c tief is geen voorstander van al te grote wijzigingen in de De Kempenaerstraat. Dat bleek gisteravond op de algemene le denvergadering van de winke liersvereniging. Onlangs werd op een ïn- over de empenaerstraat de voorkeur uitgesproken voor de zoge naamde 0+-variant, waarbij niet al te rigoreus wordt inge grepen bij de reconstructie van deze winkelstraat. Wel zouden enkele „rotfe plekken" verbe terd moeten worden. De win keliers kwamen gisteravond tot de conclusie dat zij wel eni ge verbeteringen willen zien, maar dan zeer beperkt, aan zienlijk beperkter in ieder ge val dan wat de gemeente voor ogen staat. De gemeente wil bij de sanering vap de riole ring in de De Kempenaer- Een woordvoerder van Albert Heijn verklaarde gisteravond dat het management van deze supermarkt ruimte wil voor de huidige vestiging aan de De Kempenaerstraat. Als die ruimte niet wordt geboden, zal Albert Heijn overwegen de vestiging te sluiten. Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman (2e v.l.) van Lei derdorp opende gisteren officieel RIO II, de uitbrei ding van het schoolgebouw van het Rijnlands Insti tuut voor Ondernemersonderwijs aan de Leidsedreef in Leiderdorp. Hoewel de lokalennood van het snel groeiende ondernemersonderwijs door de uitbrei ding wel wordt verlicht, zal de school nog steeds een dependance aan de Zijldijk in Leiderdorp nodig heb ben. De behoefte aan een RIO 111 was er eigenlijk al voordat voor RIO II de eerst paal werd geslagen. SASSENHEIM Het bejaar denkoor De Avondsterren uit Sassenheim viert zaterdag 8 november het derde lustrum met een Eucharistieviering uit dankbaarheid, waarbij het koor de „Missa Maria Madelei ne", gecomponeerd door diri- gente Caroline van Dorp-Van Heyningen, uitvoert. Oprichters van het koor wa ren de dames Van der Zalm- Langezaal en Verwey-Van Schie en de heren M.H. van Dorp en Jac. Waasdorp, die de eerste jaren ook het bestuur vormden. Het aantal leden was bij de aanvang 30, nu ruim 50. Eerste dirigent was mevrouw De Groot-Elsgeest, die in '73 werd opgevolgd door de heer B. Ruygrok. In 1975 nam de huidige dirigente Ca roline van Dorp-Van Heynin gen deze functie over. De oudste leden zijn mevrouw Spruyt, die binnenkort 90 jaar wordt, en Jan Berg die die leeftijd in het voorjaar hoopt te bereiken. Het repertoire van het koor is aangepast aan kerkelijke vieringen waarvoor ze ook meermalen worden ge vraagd, zowel in rooms-katho- lieke kerken als Reformatori sche kerken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17