gfe* De visie van een Franse impressionist op Hollandse bezienswaardigheden Spanje wil 61 werken van Picasso niet laten gaan bioscopen KUNST OeidMOowuwt DINSDAG 28 OKTOBER 1986 PAGINA j Brigitte Bardot wil weg uit Saint Tropez SAINT TROPEZ De vroegere Franse filmster Brigitte Bardot wil het mede door haar groot geworden Saint Tropez op de Azurenkust de rug toe keren en zich met terwoon vestigen in de omgeving van Aix- en-Provence. BB beklaagde zich zaterdag opnieuw over de nieuwsgierigen bij haar villa „La Madrague" aan het strand. Enkele jaren geleden heeft zij in de buurt in een bos een tweede huis. „La Garrigue", laten bou wen. maar ook daar verdringen zich de nieuwsgierigen. Bardot toonde zich ook te leurgesteld over het povere resultaat van een veiling van persoonlijke bezittingen ten gunste van de dierenbescherming in haar boetiek in Saint Tropez. „Hier is niets meer te bereiken en wordt men niet met rust ge laten". aldus Bardot. Musea weer druk bezocht DEN H iG In 1985 is de publieke be langstelling voor musea vrijwel even groot geweest als in het rekordjaar 1984. Het aan tal bezoekers bedroeg bijna 16 miljoen, waarbij 538 musea betrokken waren, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het hoge bezoekersaan tal in 1985 kan deels worden toegeschreven aan enkele grote tentoonstellingen, zoals La Grande Parade in het Stedelijk Museum in Amsterdam en Meesterwerken uit de Her mitage in het museum Boymans van Beu- ningen in Rotterdam. Het totale aantal van 1443 tentoonstellingen in musea lag boven dien 5 procent hoger dan in het jaar daar voor. Ten opzichte van 1980 steeg het mu- seumbezoek met 9 procent en het aantal ten toonstellingen in musea met 12 procent. Het aantal opengestelde musea nam met 11 pro cent toe. Huis van Dylan Thomas wordt herdenkplaats LAUGHARNE De weduwe van de Britse dichter Dylan Thomas zal persoon lijk deelnemen aan een actie om het huis van Thomas in Laugharne aan de kust van Wales te behouden. Voor het onder houd van The Boathouse is 250.000 pond nodig. In het huis heeft de dichter/schrij ver „Under the Milkwood" geschreven, over het leven in een klein vissersdorp in Wales. Het gebouw heeft tot voor kort dienst gedaan als Dylan-Thomasmuseum en werd beheerd door de toeristenorgani satie van Wales. De organisatie heeft al 100.000 pond uitgegeven voor de restaura tie van het huis. Het geld is bedoeld om er een permanente herdenkplaats van te ma ken. Dylan Thomas's weduwe Caitlin zal voor het eerst sincte 30 jaar een bezoek brengen aan Laugharne. De zware drin ker Thomas overleed in 1953. Schrijfster Lidy van Eijsselsteijn overleden HAREN De dichteres en schrijfster Lidy van Eijsselsteijn is op 82-jarige leeftijd in haar woon plaats Haren (Gr.) overleden. Zij werd bekend door haar poëziebundels, waarvoor haar in 1970 de Hendrik de Vries-prijs van de gemeente Gronin gen werd toegekend. In 1945, 1960 en 1962 kreeg zij eervolle vermeldingen voor haar werk, onder meer van de stad Amsterdam. Lidy van Eijssel steijn werd in 1904 als predikantsdochter in Nieu we Pekela geboren. Haar eerste bundel „Reso nans" verscheen in 1932. In de Tweede Wereldoor log publiceerde zij niet, maar haar gedichten gin gen desondanks van hand tot hand. Na de Tweede Wereldoorlog verhuisde ze naar Haren. In 1947 trad zij toe tot de Kring van Protestants-Christelij ke Auteurs, die het literaire tijdschrift Ontmoeting uitgaf. In de jaren zestig publiceerde ze ook in het Gronings. Prijzen voor danseressen AMSTERDAM Aan de danse ressen Marieke Simons en Roxa- ne Huilmand is de aanmoedi gingsprijs 1986 van het Dansers- fonds '79 toegekend. De toeken ning geschiedde op advies van een commissie bestaande uit Ine Rietstap. Mare Jonkers en Han Ebbelaar. Roxane Huilmand is verbonden aan het in België ge vestigde dansgezelschap van Anne Teresa de Keersmaeker. Marieke Simons studeert nog aan de Nel Roos Ballelakademie in Amsterdam. De prijsuitreiking is op 18 november tijdens een fees telijke bijeenkomst in de Amster damse Stadsschouwburg. Beslissing over toekomst van Europa-tv opgeschort HILVERSUM De raad van bestuur van Europa-tv heeft de definitieve beslissing over de toekomst van deze satelliet zender opgeschort tot eind no vember. Wel hebben de vijf partners - Nederland. West- Duitsland, Italië, Ierland en Portugal - nog eens hun steun uitgesproken voor het project. Tevens zijn „oplossingen" aan gedragen voor de korte ter mijn. Het gaat om de financie ring van deze zender voor 1987 en voor een komend jaar te starten vierjarenplan. Mi nister Brinkman van WVC heeft namens ons land geld toegezegd voor de huur van de satellietzender, alsmede voor de contributie van de NOS aan het project. DIABETES IS OVERAL Diabetes (suikerziekte) is een ingrijpende aandoening die Roy altijd en overal met zich meedraagt. begint het al als hij insuline moet spuiten. Niet één dag. maar de rest van zijn leven! De wetenschap probeert een oplossing te vinden voor deze ongeneeslijke ziekte. Steun dat weten schappelijk onderzoek, steun het Diabetes Fonds Nederland. - Jc. VOOR NATIONALE DIABETESWEEK 10 t/m 16 NOVEMBER 1986 GIROREKENING 5766 t.n.». DFN, AMERSFOORT I Horizontaal: 1. telwoord: 4. watervo gel: 8. tnsekt: 10. energie; 11. laatstle den (afk.); 12. beroep; 14. muziek noot; 15. warboel; 17. bladgroente; 19. klein vertrek; 21. tennisterm; 22. blad papier; 23. soort schop; 25. muurholte; 27. vlsuil; 30. persoonlijk vnw.; 32. nogmaals; 33. op deze wij ze; 34. telwoord; 36. vogel; 37. bijbel se naam; 38. insekt. Verticaal: 1. kaartenboek; 2. hals boord v.e. trui; 3. heer (afk.); 5. vol tooid; 8. ingebeeld meisje; 7. metaal; 9. knaagdier; 12. voorheen (afk.); 13. bokstérm (afk.); 15. drank; 16. afde ling v.e. bedrijf in een toneelstuk; 18. stuk stof; 20. bijbelse naam; 23. man nelijk rund; 24. sierspeld; 26. kusse novertrek; 28. laagtlj; 29. rund; 31. biljartstok; 33. telwoord; 35. bijbel- deel (afk.); 36. geluld v.h. schaap. OPLOSSING aq '9E "I N SE :saz ee :na>j iz :6o ez :qa "8Z 'doois 92 !d|p VZ 'ja!ls ZZ :il3 02 :dei ei» 'aueos gi :oeoeo si :'0'M Cl ï'tj'A 2i :seei| 6 "IBB1S L '»nu 9 :jb s "JH e '\oo Z :seiie i :jee3|paA dS9M '8e :q»nu 'ZE :oaq '9E ;uae 'oz CC :siq ze oe 'eoiao LZ 'S!U 52 'eds ZZ '|öa ZZ ;aaa 12 :iaa 61 ;E|S Li ;so -ego st 'B| 'frl ;>|ba 21 -\\ 'li Unj 01 :joi g :sub6 p Ugoe i geejuozuoH Claude Monet (1840-1926), Frank- rijks grootste impressionistische schilder, bezocht enkele malen ons land en verbleef hier zelfs een korte periode. De eerste keer was dat in 1871, toen hij enkele maanden in Zaandam logeerde. Het laatste bezoek van de Franse meester viel in 1886, precies hon derd jaar geleden twee jaar na zijn eerste fameuze schilderkun stige verkenningen van licht en tijd (waarvan ook de schilderijen die in Amsterdam ontstonden deel uitmaken). Wat zocht Monet in Nederland en wat zag de schil der precies in de bollenvelden, molens en stadsfragmenten die in zijn dagen al behoorden tot de 'pittoreske' vulgariteiten van de reisfolder? MONET IN HOLLAND IN MUSEUM VINCENT VANGOGH Gezicht op de Gelderse kade in Amsterdam. AMSTERDAM In het Rijksmuseum Vincent van Gogh zijn voor het eerst 24 van de in totaal 40 'Hollandse' schilderijen van Monet bijeengebracht. In de tentoonstelling wordt naar een antwoord gezocht op de vele vragen, die deze „witte plek" in het leven van Monet ons nog altijd stelt. Dat Monet ons land tussen 1871 en 1886 een aantal malen bezocht en hier als schilder ac tief was bewijzen zijn op loka- tie geschilderde Zaanse gezich ten, bollenvelden. Amsterdam se stadsgezichten en molens. Maar hoe vaak precies de kun stenaar in Nederland was, bleef voor de samenstellers, die bij hun naspeuringen gron dig te werk zijn gegaan, voor alsnog een mysterie. Ook in het zoeken naar een concrete aanleiding voor Monets eerste bezoek aan ons land kwamen de onderzoekers niet verder dan vermoedens en een enkele aanwijzing. De 24 schilderijen in het Van Gogh-museum vormen maar een schijntje van het totale oeuvre van Monet, dat ruim tweeduizend werken telt. Op de tentoonstelling ontbreken bovendien Monets belangrijk ste impressionistische schilde rijen, zoals 'Impression, soleil levant', waaraan het kunsthis torische begrip 'impressionis me' werd ontleend. Een direc te vergelijking tussen Monets meest voorbeeldige schilderij en en zijn Hollandse werk is in Amsterdam derhalve niet mo gelijk, helaas. Dat de tentoonstelling „Monet in Holland" desondanks meer is geworden dan de belichting van een topografisch incident in het oeuvre van een beroem de schilder, is te danken aan de tentoonstellingscatalogus. De daarin opgenomen teksten gaan uitvoerig in op de histori sche en particuliere omstan digheden waaronder Monet Nederland bezocht, alsmede op de schilderkunstige aspecten van de Hollandse werken. Het is voor het eerst dat een derge lijke inventarisatie van dit deel van Monets oeuvre in sa menhang met een kunsthisto- Motief Nederland vormde al ver voor het midden van de negentien de eeuw een aantrekkelijk reisdoel voor de Fransen. De faam van Zaandam, dat met zijn vele industrie-molens, scheepswerfjes, kleurrijke houten huisjes en merkwaar dige architectuur in 1774 door Denis Diderot nog als een „toonbeeld van schilderachtig heid" werd aangemerkt, was in de negentiende eeuw achter al danig getaand. In belang rijkheid hadden een bezoek aan Amsterdam en de bollen velden het in de rij van ver plichte toeristische nummers ten tijde van Monets eerste be zoek aan Zaandam allang van deze stad gewonnen. Het reis doel van honderden Franse schilders, onder wie Corot, Courbet en Manet, gold in de eerste plaats de uitbreiding van hun kennis van de kunst uit de Gouden Eeuw. Monet volgde hun route niet. In een confrontatie van de oude kunst en de hedendaagse realiteit was Monet kennelijk niet geïnteresseerd en het duurde zelfs enkele weken voordat Monet de musea met Oudhollandse meesters be zocht Monet volgde daarin de vrijere opstelling van de schilders van Barbizon en in het bijzonder de Nederlands-Franse schilder Johan Barthold Jongkind, vriend van Monet en met zijn voorkeur voor het schilderen 'en plein air' een van de voor lopers van het impressionisme. Monet beschouwde de 21 jaar oudere, in Frankrijk zeer ge liefde Jongkind als zijn eigen lijke leermeester en hij zal er bij Monet zonder twijfel meer dan eens op hebben aange drongen het Hollandse licht eens persoonlijk te ondergaan. In zijn artikel in de catalogus meent Boudewijn Bakker dat Monets bezoek aan Nederland verband hield met zijn zoeken naar een landschapschilder kunst waarin de primaire kracht en de authenticiteit van de onvermengde kleur een centrale betekenis kregen. Voor deze veronderstelling pleit het feit dat Monet zich veertig jaar later nog diens eerste bezoek aan Aalsmeer herinnerde en de schuiten vol afgesneden tulpenkoppen be schreef als „vlotten van kleur, gele vlekken die kwamen aan drijven in de blauwe weerspie geling van de hemel", waarte gen hij het „povere schilder spalet" niet opgewassen achtte. In tegenstelling tot Bakker zet A.H. Huisman in de catalogus Monets bezoek aan Zaandam tegen de achtergrond van de Frans-Duitse oorlog (1870-1871) en het uitroepen van de republiek. Onder druk van de omstandigheden be sloot Monet met zijn vrouw Camille en hun enigste zoon Jean uit te wijken naar Lon den, waar hij zich blijkens do cumenten eind 1870 bevindt en er ook exposeert. Op 2 juni 1871 arriveert Monet echter in Zaandam. Dat Monet naar Zaandam uitweek en bij voor beeld niet difect naar Frank rijk terugkeerde, houdt waar schijnlijk verband met onder meer de vermeende executie van de schilder Gustave Cour bet, waarover Monet aan zin vriend Pissarro schreef; „U heeft ongetwijfeld van de dood van die arme Courbet verno men, gefusilleerd zonder von nis. Wat een smadelijk gedrag van 'Versailles'. Dat alles is af schuwelijk en missselijk ma kend. Ik heb nergens zin in. Dit alles is hartverscheurend." In werkelijkheid was Courbet. sympathisant van de Commu ne. niet geëxecuteerd ma^r als vermeend activist bij het om ver halen van de Vendome- -zuil gearresteerd en tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De situatie in Parijs was niettemin grimmig genoeg om de verdere ontwikkelingen Bollenvelden en Molens bij Rijnsburg, geschilderd door Claude Monet. JL '-y vgfv&MZ - H N I daar in Nederland nog even af te wachten. Monets komst naar Nederland werd door de Nederlandse au toriteiten nauwlettend ge volgd. De Nederlandse over heid was beducht voor ge vluchte Franse Communards, uit angst voor een uitbreiding van de Franse situatie naar ons land, en ten aanzien van binnenkomende Fransen was de douane extra waakzaam, zeker toen zich het gerucht had verspreid dat Victor Hugo van plan was via Brussel naar Nederland te vluchten. De po litie van Zaandam volgde Mo nets gangen enkele dagen, zo als in rapporten van die tijd af te lezen valt, maar kon niets verdachts aan zijn verblijf hier ontdekken. Monet keerde eind oktober of begin november via Amster dam weer in Frankrijk terug. We mogen aannemen dat hij enkele weken in Amsterdam doorbracht, maar de twee Am sterdamse schilderijen uit die tijd laten de hoofdstad met een pak sneeuw zien en dat strookt niet met het jaargetijde waarin Monet zich in de hoofdstad be vond. Of Monet later nog een bezoek aan Amsterdam heeft gebracht, en zo ja wanneer, is niet bekend, maar Monets bio graaf Wildenstein veronder stelt dat een tweede bezoek aan de hoofdstad tussen janua ri 1873 en april 1874 moet heb ben plaatsgehad. Het laatste bezoek van Monet aan Nederland viel in 1886. Dit keer niet als verdachte vluchteling, maar op eervolle uitnodiging van Barons d'Es- tournelles de Constant, ambas sade-secretaris bij de Franse Legatie in Den Haag. Impressionist Tussen Monets eerste schreden op Zaanse bodem en diens laatste bezoek aan Amsterdam ontstonden zoals gezegd in to taal 40 Hollandse schilderijen, waarvan het Van Gogh-mu- seum er 24 bij elkaar heeft we ten te krijgen, aangevuld met werk van Franse en Neder- - landse tijdgenoten, die Monets schilderijen in een bredere schilderkunstige context plaat sen. Onder hen Lalanne, Guil- laumin, Daubigny, Flameng, Jacob Maris en natuurlijk Jongkind. Het merendeel van de Hollandse schilderijen maakte Monet op lokatie in Zaandam, zoals de haven, de sluizen aan de Achterzaan, de Zuiddijk, de tuinhuizen, de schepen en de molens. Het zijn voorstellingen die in de wer kelijkheid van het hedendaag se Zaandam gedeeltelijk nog zijn te herkennen, getuige de recente foto's die met de schil derijen corresponderen. Het meest in de nabijheid van de grote impressionist komen de doeken betreffen echter zijn schilderijen van de bloem- bollenvelden en molens bij Sassenheim en Rijnsburg als mede enkele Amsterdamse schilderijen, met name zijn ge zicht op de Groenburgwal en Zuiderkerk en de, molen „De Roozenboom", zij het dat die in impressionistische zin nog ver verwijderd lijken van een magnifiek schilderij als 'Een bocht in de rivier de Epte bij Giverny' uit 1888. In een voortreffelijke beschou wing over het schilderkunstig 'bedrog' van Monets Hollandse werkelijkheid gaat Ernst van de Wetering uitvoerig in op tal van schilderkunstige aspecten in het werk van Monet in re latie tot Renoirs opvatting dat men bij het buitenschilderen altijd aan „het bedriegen" is. Want hoewel Monets Holland se schilderijen een topografi sche nauwkeurigheid verra den, was het Monet daar dui delijk niet om te doen. Ook in Nederland en zeker in de laat ste hier ontstane schilderijen wordt Monets bezetenheid al zichtbaar van het „vlietende moment", zijn obsessie het voorbijgaande moment, de stroom van beweging en tijd te vereeuwigen als schilderkun stige overwinning op de ver gankelijkheid. Niet om de indruk van een voorstelling, maar om de on grijpbare indruk zelf zou het Monet steeds meer gaan, waar bij het onderwerp van onder geschikt belang was. Monets bezoeken aan Nederland vor men in dit ontwikkelingspro ces kwantitatief maar ook kwalitatief zeker niet meer dan een bescheiden en toeval lige schakel. Maar wel interes sant genoeg om er deze boei ende tentoonstelling en vooral catalogus aan te wijden. GODERT VAN COLMJON MADRID Het museum voor hedendaagse kunst in Madrid hoopt 61 onbe kende werken van Pablo Picasso aan zijn vaste col lectie te kunnen toevoe gen. Ze zijn opgenomen in de tentoonstelling Pablo Picasso in Madrid, die nog tot 11 januari loopt. De 48 olieverfschilderijen, 4 te keningen en 9 beeld houwwerken maakten deel uit van de privé-ver- zameling van de beroem de Spaanse schilder. Ze behoorden toe aan zijn weduwe Jacqueline die op 16 oktober zelfmoord pleegde in haar huis in Zuid-Frankrijk. Zij zou hebben gezegd dat de werken in Spanje moesten blijven. De Franse autoriteiten hebben nog geen officiële mededelin gen over de nalatenschap van de schilder gedaan. Waar schijnlijk beschouwen zij de 61 werken als onderdeel van Pi casso's landgoed in Mougins in Frankrijk, waar hij in april 1973 overleed Directeur van het Prado Tor rente verklaarde dat hij nog niet had overwogen om de kunstwerken onder te brengen bij familieleden van Jacqueli ne Picasso in Spanje, omdat nu niet het moment is om daar als aasgieren binnen te vallen. Paloma Esteban, conservator van het museum, merkte op dat een aantal van de 61 wer ken niet gedateerd, gesigneerd of gecatalogiseerd zijn. Ze zei dat de tentoonstelling alle pe rioden van Picasso's werk ver tegenwoordigt. Veel van de werken zijn nog niet eerder aan een groter publiek ge toond. Picasso werd in 1881 in Spanje geboren. In 1904 vestigde hij zich in Parijs en woonde sinds dien in Frankrijk. Picasso schilderde in 1937 één van zijn bekendste werken Guernica. Het geeft een hartverscheu rend beeld van de vernietiging van het kleine Baskische stad je door Duitse bommenwer pers. Na veel heen-en-weer gepraat is Guernica eind 1981 in de collectie van het Pradomu- seum in Madrid opgenomen, zes jaar na de dood van dicta tor Franco. Het hing voor die tijd vele jaren in het Museum of Modern Art in New York. In het dagblad La Vanguardia liet advocaat Jose Mario Ar- mero weten dat hij de Spaanse autoriteiten had gevraagd om er op toe te zien dat de werken niet meer over de Spaanse grens gaan. Of er nu een testa ment is of niet; er is genoeg re den voor de Spaanse aan spraak op de aollectie, zei Ar- mero, die ook een bepalende rol speelde in het veilig stellen van Guernica. Armero meldde dat Catherine Picasso, de dochter van de schilder, in verband met deze kwestie contact heeft gezocht met de Franse advocaat Ro nald Dumas. Deze behartigde Dok Picasso's zaken. NEDERLANDS RANS THEATER SECHS TANZE I S0LDATENMIS TENFANT et les SORTILEGES c30 *"31 o kt "1 °°6 *"7 "8 nov KASSA* 558300 CIRCUSTHEATER Voor een uitgebreide agenda, ook voor de koji mende dagen, raadplege men „UIT", de gratis we^ kelijkse bijlage van dezq, krant. u S ROCINEMA I (Van Boetzelaer1 straat 6. tel. 01720-20800); Mof' ney Pil (12); 18 45. 21.15. wot ook 13 45. EUROCINEMA llr Top Gun (al); 18.45. 21.15. wo,, OOk 13.45. EUROCINEMA llff American Ninja (16) 18 30* 2100 wo ook 14.00. EUROCI NEMA IV; Color Purple (al)j 20 00. KINDERVOORSTELLINGEN EUROCINEMA IV: Aas«poe»« Ier (al); wo. 14.00. LEIOEN LUXOR (Slalionsww 19. lel. 071-121239): Running Scared (al); 19.00. 21.15. wol 14.30. LIDO en STUDld1 (Steenstraat 39. lel. 124130) The color purple (alY. 20.003 Allen* (12); 14.30. 18 45. 21 15- Hannah and har sistera (al) 19.00. 21.15. ma. t/m wo ook 14.30; Top Gun (al); Down and out in Beverly Hilla (al): 14.30, 19.00, 21.15. TRIANON (Breo, straat 31. tel 123875): Hot Ral sort (al): 14.30. 19.00. 21.15 REX (Haarlemmerstraat 52 tel. 071-125414); Meisjes in] Vuur en Vlam (16); 14.30, 19 00; 21.15. I I KINDERVOORSTELLINGEN J LIDO: Sneeuwwitje en da zeved dwergen (al); 14.30. NOORDWIJK LIDO THEATEf (Pr Bernhardstraat 56. lel'1 01719-12800): E.T. (al); wo, 15.00. ma. 19.00. Highlandei. (12): di 20.15 ma 21 1S 1 KATWIJK CITY THEATER b (Badstraat 30. tel 01718-74075)? Teachers (al); wo. 14.45. 19.00? the Nile (al); tijden zie City I CITY THEATER III: Americi 3000 (12) tijden Zie City I. CITY, THEATER IV: National Larn^ poon'* European Vacation (alt lijden zie I. behalve za en wo- middag. Peter Pan (al); wo1 14.45. VOORSCHOTEN GREENWA14 (tel. 01717-4354): A passages td India (al); ma. di. wo. 20.15. J KINDERVOORSTELLING E.T.: wo. 15.45. Peter en d» vliegende autobus (Ned gespr r wo. 14 00. WASSENAAR ASTRA (tel; 01751-13269); The rlver (16),1 20.00. KINDERVOORSTELLING E Pink Panther festival; zo. 14.00i ZOETERMEER. PROMENADEj 1.2 en 3: Top Gun (al); wo 20.00 ma. di. 19.00, 21.30. wol 14.00. Karate Kid II (al); wo) 20.00 ma. 19.00. 21.30. wo. 14.00. West Side Story (al); dl.) 20.00. The color purple al):. 20.00 Sneeuwwitje; wo 14.00 DEN HAAG* ASTA 1 (Spui 27° tel. 463500): Aliëns (12); 14 00- 20.15. ASTA 2 (Spui 27. tet 463500): Top gun (al); 14.00; 18 45. 21.15. ASTA 3: De k*w rate kid, deel II (al); 14 00' 1845. 21.15 BABYLON 1 (naast Centraal Station, teil 471656): The color purpl* (al); 13.45, 20.00. BABYLON 2r The man with one red shoe (al), 14.00, 19 15. 21.30. BABYLON 3: Big trouble in little China1 (12): 14.00. 19.00, 21.15. Cl-T NEAC 1 (Buitenhof 20. telj 630637): Target (16); 14.00, 18.45, 21.30. CINEAC 2: F/X* murder by illusion (12); 18.45.' 21.30. ma. di. ook 14.00. Cl-f NEAC 3: Wildcats (al): 14.003 18.45, 21.30 EUROCINEMAji (Leyweg 910, tel. 667066); Aliëns (12); wo. 20.15. overig®, dagen 14 00. 20.15 METRO-' POLE 1 (Carnegielaan, tell 456756): Down and out in Be verly Hills (al); 14.00. 18.45,' 21.30. METROPOLE 2: Han-, nah and her sisters (al); 14.00. 18 45, 21.30. METROPOLE 3' Walt Dianey's „Fantasia" (al# 14 00. 18.45, 21.30. METRCH POLE 4: 9V. Weeks (16); 14.00, 18.45. 21.30. METROPOLE 5 Abel (al); 14.00, 18.45. 21.30! ODEON 1 (Herengracht 13.' tel. 462400): Running scared (al); 13.45, 18.45. 21.30. ODE-j ON 2; The naked cage (16h 13.45. 18.45, 21.30. ODEON 3: A fine mess (al); 13.45. 18.45.1 21.30. ODEON 4: Police aca demy 3 (al); 13.45. 18.45, 21.30. LE PARIS 1 (Kettingstraalj 12b, tel. 656402): Gevoelig», snaren (18); v.a. 12.00. LE PAy RIS 2: Private schoolgirls (18)' v.a. 12.30. LE PARIS 3: Su-> porglrls do the navy (18); v.a{ 12.30. HAAGS FILMHUI^ (Denneweg 56, tel. 459900): Zaa 1: Death of a salesman; 19.30, 22.00. Zaal 2: El amor brulo! 19.30. Da wisselwachtar; 21.451 Zaal 3: dag. 19.30, 21.45. Laf aventuras da Robinson Crusoë, ma El; di. Viridiana; wo KINDERVOORSTELLINGEN: CINEAC 2: Assepoester; wo: 14.00. EURO CINEMA: Tares en de toverketel; wo. 14.00. j Schrijver schiet schrijfster dood CHATEAUNEUF-DU-PAPf: De Westduitse schrijver ljj chael Horbach heeft gistert in Chateauneuf-du-Pape zj vrouw, de schrijfster Alexa dra Cordes, doodgeschoten i vervolgens een zelfmoordfl ging ondernomen. Volgens i politie doodde de 62 jaar oii auteur zijn 51 jaar oude vroi^ en schoot vervolgens een k gel in eigen hoofd. Hij is vensgevaarlijk gewond op/ nomen in een ziekenhil, Alexandra Cordes behaalde) Duitsland met haar boek) een miljoenenoplage. Van hi zestig boeken werden in totj, 15 miljoen exemplaren vf kocht. Horbach zelf schreefl boeken, vooral over de Twl de Wereldoorlog, waarvan in totaal 4,5 miljoen wem verkocht.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16