Filmnet nog deze week in Leiden en Oegstgeest Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Leiden wacht serie fiarde bezuinigingen Elektriciteit in '87 iets duurder Opheldering geëist over gemeentelijk woningbezit Kredietbank verhuist Versoepeling erfpacht bedrijven voor PvdA nog niet van de baan DINSDAG 28 OKTOBER 1986 PAGINA 13 jld ontvreemd uit stadsgehoorzaal 3jlDEN Inbrekers hebben macht een kassa met driedui- d gulden en enkele consump- taarten ontvreemd uit de Stads- loorzaal aan de Breestraat. De jers zijn over de schutting ge- Jtfmmen op de binnenplaats ach- 50 het gebouw en hebben daarna ruit ingeslagen. de Lucas van Leydenschool it de Stadsgehoorzaal kreeg on- enst bezoek. De toegangsdeur de school werd geforceerd en ien werden enkele deuren ver- ld. Vanmorgen was nog niet be id of er iets uit de school is Ailggenomen. Inbraak in winkel LEIDEN Een ste reo-installatie, een tu ner/versterker, een dubbel cassette-deck en ongeveer 300 discs met een waarde tussen de 40 en 200 gulden per stuk, zijn in het weekeinde ontvreemd uit een zaak voor beeld- en geluidsappa ratuur aan de Koper molen. Om binnen te kunnen komen heb ben de inbrekers een ruit van de winkel vernield. Luidruchtig feestvarken LEIDEN Een bewo ner van een pand aan de Hoflaan vierde vannacht in zijn eentje op feestelij ke wijze het feit dat hij weer een jaar ouder was geworden. Of de omwo nenden boos waren om dat ze niet waren uitge nodigd is niet bekend. In elk geval klaagden ze bij de politie over geluidso verlast. Op verzoek van agenten heeft het feest varken de muziek wat zachter gezet. LEIDEN De prijs van elektriciteit wordt in '87 met 0,3 cent per KWh verhoogd. Dat heeft het College van Bestuur van het Energiebedrijf Rijn land (EBR) voorgesteld. Het EBR heeft over '85 een winst gemaakt van ruim 11 miljoen gulden. Vorig jaar stelde het EBR twee ta riefsverlagingen vast, een structure le van 0,6 cent per KWh en een inci dentele van 0,8 cent per KWh. Deze laatste kan door een stijging van de produktiekosten niet in het geheel gehandhaafd blijven en wordt terug gebracht naar een halve cent. Op pa pier wordt het tarief daarmee met 0,3 cent verlaagd, uit de aanslag zal de consument een kleine verhoging ten opzichte van vorig jaar afleiden. Ook over 1985 heeft het EBR weer een forse winst geboekt van circa 11 miljoen gulden. Dat was de twee voorgaande jareen ook al het geval, toen bedroeg de winst 12 miljoen en 17 miljoen gulden. Het positieve eindresultaat wordt vooral veroor zaakt door de dalende rentelasten en personeelskosten door bezuinigingen op de ambtenarensalarissen. De Algemene Raad van het EBR be slist op 17 november over het ta- riefsvoorstel. Dienstencentrum Binnenstad naar Hogewoerd LEIDEN Wethouder H. de la Mar opent vrijdag 7 no vember om 14.00 uur het nieuwe Dienstencentrum Binnen stad. Dit centrum voor ouderen is gevestigd aan de Hoge woerd 65. Ter gelegenheid van de opening is een feestelijk program ma samengesteld dat duurt van maandag 10 tot vrijdag 14 november. Maandagmorgen om 10.30 presenteert de Kruis vereniging haar werk voor ouderen en 's middags is er een bijeenkomst over gezinsverzorging. Voor dinsdag van 10.30 tot 12 uur staat voorlichting door een Leidse apotheker op de agenda en 's middags vanaf 14.00 uur wordt informatie gegeven over buurtwerk. Woensdagmorgen om 10.30 begint een lezing over 'Ouder worden in je eentje', terwijl 's mid dags diverse woonvormen de revue passeren. Donderdag morgen wordt verteld over maatschappelijk werk en 's mid dags wordt aandacht besteed aan Venetië aan de hand van foto's en dia's. Donderdagavond is er bingo en spel. Vrijdag morgen presenteren de drie Leidse ouderenbonden zich en in de middag komen creativiteit en hobby's aan de orde. Fietsster breekt teen LEIDEN Een 18-jari- ge Leidse fietsster is gisteravond met een ge broken teen en een pijnlijke heup overge bracht naar het AZL. De vrouw fietste rond kwart voor acht op de Rijnsburgerweg met een paraplu in haar hand. Toen ze overstak, zag ze volgens de politie door haar paraplu een bromfietser over het hoofd. De bromfietser kon haar niet meer ont wijken en de fietsster viel. I LEIDEN Filmnet gaat nog deze week in Leiden (behalve in de Meren- wijk) en Oegstgeest van i start. Het Filmnet-sig- naai is al een aantal we- i ken te zien op de kabel, i maar het speciale deco- deerkastje waarmee de signalen worden omge vormd tot een duidelijk i beeld is pas deze week verkrijgbaar. Het abon- j nement op Filmnet, een maatschappij die 24 uur per dag speelfilms uit zendt via de kabel, gaat officieel zaterdag in. Wie het decodeerkastje nog I voor 1 november aan- schaft, kan een paar da- i gen „gratis" kijken. De programma's zijn ver- deeld in drie blokken van acht uur. Van 's morgens ze ven tot 's middags drie uur worden films „voor alle leef tijden" vertoond. Tot elf uur 's avonds worden nieuwe, be roemde en klassieke films uitgezonden, 's Nachts is er een „frivool" programma voor „volwassen kijkers". De films zijn te ontvangen met een speciaal decodeerkastje, dat verkrijgbaar is in het Leidse stadhuis en bij een ra dio- en televisiezaak aan de Aalmarkt. Inwoners van Oegstgeest kunnen alleen bij deze laatste zaak terecht. Voorheen was het zo dat de decoder bij de abonnee thuis werd geplaatst. Per 1 septem ber werkt Filmnet vrijwel overal met „agenten". „Het lokale gezicht van Filmnet", zoals adjunct-directeur R. Bisschop het noemt. De abon nee moet nu zelf het kastje bevestigen, maar dat is vol gens de andere adjunct-direc teur van Filmnet, H. Klap, „net zo eenvoudig als het aansluiten van, een video-re corder". Elke abonnee betaalt in eer ste instantie 75 gulden, en nog eens 75 gulden als waar borgsom voor het decodeer kastje. Die waarborgsom wordt teruggegeven als de abonnee een jaar lid is. De overige kosten zijn afhanke lijk van het programma dat de abonnee kiest. Voor acht uur speelfilms (van zeven tot drie, van drie tot elf of van elf tot zeven uur) moet maandelijks 22,75 worden betaald. Het abonnements geld voor twee blokken is ze ven gulden duurder en wie 24 uur per dag speelfilms wil ontvangen betaalt 34.50. De huur van het kastje bedraagt tien gulden per maand. Volgens Klap moet een apar te huur worden betaald voor de decoder omdat het „de be doeling is dat in de nabije toekomst, misschien begin volgend jaar al, ook andere satellieten met het decodeer kastje kunnen worden ont vangen". Klap noemde in dit verband een sportkanaal of nieuwskanaal. Mensen die zich eerder dit jaar bij Filmnet aanmeldden via een bon in een weekblad, worden niet automatisch lid. Zij moeten zich opnieuw la ten inschrijven bij een van de twee agentschappen in Lei den. Via de satelliet waar Filmnet gebruik van maakt, worden de speelfilms tegelijkertijd uitgezonden in zes landen: Nederland, België, Denemar ken, Zweden, Noorwegen en Finland. In maart sloot Film net een contract af met Lei den, Oegstgeest volgde in september. Volgens adjunct- directeur Bisschop zijn nu 35 gemeenten aangesloten op abonneetelevisie. Op 29 maart 1985 werd de eerste speelfilm uitgezonden op het kabelnet van Den Haag. Het is nog niet bekend of en wanneer het kabelnet van de Merenwijk wordt aangeslo ten. Bisschop vertelt dat zijn organisatie is begonnen met de ontsluiting van de grote kabelnetten. „We hebben sinds kort wel apparatuur om de kleinere netten te ontslui ten. Met elk kabelnet sluiten we een apart contract af. We zijn nu aan het onderhande len met de kabelstichting in de Merenwijk. De vraag is ze d'aar abonnee-televisie willen en of er genoeg potentiële abonnees in die wijk wonen". Gistermiddag had in de kof fiekamer van het stadhuis de officiële presentatie plaats van Filmnet. Wethouder A. Kohlbeck van Oegstgeest en burgemeester C. Goekoop van Leiden ontvingen een oorkonde en een gouden de codeerkastje uit handen van adjunct-directeur Klap. J J5EIDEN De bezuini- ngen waartoe de ge- Kenteraad medio 1987 besluiten, zullen hard inkomen. Óm welk be- •ag het precies gaat, is *Jg onduidelijk maar vast aat, dat er miljoenen uit T gemeentelijke begro- ng geschrapt zullen wor- iin. Gevolgen daarvan ïllen zijn een slechtere jenstverlening door de •meente of instellingen Ie door de gemeente lorden gesubsidieerd en Jt verloren gaan van ar- |idsplaatsen. Daarbij is ït zeker niet uitgesloten eit er gedwongen ontsla an zullen vallen. Jle fracties wezen er gisteren pens de behandeling van de imeentelijke begroting voor p87 door de raadscommissie yanciën op, dat niet alleen in •'187 piaar ook in de jaren <4arna nog flink ingeleverd ll moeten worden als gevolg in bezuinigingen doorhet 'i. Zoals het er nu uitziet, iet Leiden op de begroting sr 1987 zo'n 5 miljoen gul- In bezuinigen. In de begro- iig zoals die de afgelopen (aanden werd opgesteld, is. .et dat bedrag geen rekening' 'houden. Wethouder P. Bor- fwijk zette gisteren nog eens iteen dat dat niet mogelijk es, omdat het rijk steeds 1 weer met nieuwe plannen kwam. Ook nu staat voor veel posten nog niet vast welk be drag Leiden in 1987 zal krij gen. Daarom wordt pas in de zomer van 1987 bekend welk bedrag precies bezuinigd zal worden. De bezuinigingen op langere termijn kunnen overi gens als alles tegenzit, oplopen tot een bedrag van 15 miljoen gulden in 1988. In de begroting voor volgend jaar is één miljoen gulden Op genomen voor „nieuw beleid". Zo zouden de technisch bewo ners adviseurs in aantal uitge breid worden, kan er meer geld komen voor startende be drijven, het schoonhouden van D. van Duijn (CDA): „...off sho- de stad, de amateuristische kunst en toerisme. CDA en VVD stelden voor dat miljoen gezien alle verwachte bezuini gingen nu al te schrappen, maar wethouder Bordewijk wees dat af. Het zou bij het vaststellen van de bezuinigin gen volgend jaar betrokken moeten worden. De wethouder wilde niet zeg gen waar mogelijk bezuinigd zal worden. Daar zou het nog veel te vroeg voor zijn. PvdA- woordvoerder S. de Vreeze (die de gemeentelijke begro ting met een flipperkast ver geleek) had daar minder moei te mee. Als mogelijke voor beelden noemde hij K&O, de schouwburg en het Stedelijk Gymnasium. Kinderopvang en het club- en buurthuiswerk zouden zoveel mogelijke ge spaard dienen te worden. Van de VVD kwam het voorstel al vast maar een boetesysteem in te voeren bij de hondenbelas ting. Degene, die niet betaalt en wordt betrapt zou twee maal het geldende tarief (in 1987 is dat 76 gulden) als boete moeten betalen. De wethouder wees dat voorstel van de hand, omdat het uitvoeren ervan te veel praktische problemen met zich mee zou brengen. De SP stelde voor het aantal wethouders in Leiden te ver minderen tot zes, maar nie mand steunde dat plan. Vorig iaar werd een zevende wet houder ingesteld om de fractie van Links Leiden in het colle ge van B en W te kunnen ha len ■BEGROTING'87 De wethouder zei toe, dat op een rijtje gezet zal worden hoe het komt dat het budget voor representatiekosten van het college met 60 procent is over schreden. Over het taxige- bruik door leden van het col lege wenste hij geen verant woording af te leggen. Elk lid van B en W zou dat zelf moe ten doen. LEIDEN Het raadslid A. Stakenburg (Links Leiden) wil duidelijkheid over de staat waarin een aantal gemeentelijke woningen verkeert. In schriftelijke vragen aan het college eist ze opheldering. Een half jaar geleden werden onderzoeken gedaan naar mo gelijkheden om de woningen te verbeteren. Dit naar aanlei ding van klachten van de bewoners. Vragen van bewoners over de schouwrapporten, die van de huizen werden ge maakt, zouden echter door de gemeente niet zijn beantwoord en ook hebben de bewoners geen kans gekregen de rappor ten te bekijken. Pas als er echt plannen voor de woningen gemaakt zijn, zouden de bewoners in een vergadering te rap porten kunnen zien en over de plannen kunnen meepraten, luidde het antwoord van de gemeente. Met die gang van zaken is het raadslid het niet eens. Ze vraagt het college of het met haar van mening is dat de be woners recht hebben op feitelijke informatie over de bouw en woontechnische staat van hun woning. Tevens vraagt zij of het college met haar van mening is dat de bewoners ruim te tijd moeten hebben om de schouwrapporten te kunnen be studeren. Ook vraagt zij of in de toekomst, dergelijke schou wrapporten veel sneller in het bezit van de bewoners kun nen komen. LEIDEN De Gemeentelijke Kredietbank gaat ver huizen naar het pand Breestraat 24. De bank is nu ondergebracht in het Stadhuis, maar heeft daar veel te weinig ruimte. Bovendien zou de bank, die helpt bij het saneren van schulden van Leidenaars die in financiële problemen zijn geraakt, daardoor beter te vinden zijn. Een voorstel van het CDA de krediet bank een bedrag van 15.000 toe te kennen voor het ge ven van voorlichting over de besteding van het inko men (budget-voorlichting) werd gisteren door wet houder Bordewijk afgewezen. CDA-raadslid D. van Duijn wilde om dat te financieren minder besteden aan het jverven van bedrijven („deelname aan een off-shore beurs in het buitenland lijkt me gezien de oliemarkt weinig zinvol"), maar zijn voorstel kreeg in de commissie financiën geen steun. ESSELAAR ZOEKT COMPROMIS IN COLLEGE I llEIDEN De fractie van de PvdA acht zich boralsnog niet gebonden aan een uitspraak 'en de leden van die partij, dat de erfpacht ]Por bedrijven niet versoepeld moet worden. »e PvdA wil met de collegepartners overleg- 2pn of het binnen de coalitie wenselijk en mo- ëlijk is de grondpolitiek meer op tue wensen _£n het bedrijfsleven af te stemmen. Wanneer fe drie partijen het eens worden, zal dat com- tomis opnieuw aan de PvdA-afdeling worden. Jporgelegd. Het ziet er voorlopig echter niet aar uit dat het zover komt. 4e grondpolitiek is al jaren een veelbesproken jiderwerp in de plaatselijke politiek. Aan het egin van de jaren tachtig dwong de PvdA de JVD zich erbij neer te leggen dat grond voor Pdrijven in Leiden in erfpacht (verhuur) 'ordt uitgegeven. Alleen de toezegging dat in Xtreme gevallen grond aan bedrijven verkocht iocht worden, was nodig om een meerderheid i de gemeenteraad achter de erfpacht te krij- en. Sindsdien keerde het onderwerp regelma- Jg terug onder meer tijdens de vorming van Én nieuw college dit voorjaar. Toen kwamen PvdA, VVD en Links Leiden overeen de gel dende regels voor erfpacht voorlopig te hand haven. Maar er zit beweging in het standpunt van de PvdA-fractie. Concurrentie Daarom werd afgelopen vrijdag de afdelings vergadering van ae PvdA gevraagd hoe het nu verder moet met de erfpacht. Deze besliste overeenkomstig het partij- en collegeprogram ma: geen versoepeling van de regels voor be- drijvei\. Wat inhoudt dat bedrijven in de gele genheid worden gesteld de erfpacht voor een periode van 75 jaar af te kopen. Een minder vergaande regeling dan die bijvoorbeeld in Den Haag wordt gehanteerd waar „eeuwigdurende afkoop" mogelijk is. Dit laatste is voor bedrij ven aanzienlijk gunstiger omdat zij hierdoor ge vrijwaard blijven van tussentijdse huurverho gingen als gevolg van de waardestijging van de grond. Eeuwigdurende afkoop staat financieel gelijk met koop van de grond en dat doen on dernemers liever dan grond pachten. Erfpacht vormt voor sommige ondernemers een psychologische barrière om zich in Leiden te vestigen. Binnen de PvdA gaan daarom stemmen op met handhaving van de erfpacht de ondernemers zoveel mogelijk tegemoet te komen. Deze goedwillendheid is vooral ingege ven door de angst de concurrentiepositie van Leiden ten opzichte van Den Haag te verzwak ken. Wethouder en toenmalig lijsttrekker Dick Tesselaar heeft er in de verkiezingstijd meer fnalen voor gepleit in Leiden de Haagse regels over te nemen en herhaalde dat vrijdag nog eens tegenover zijn achterban. Het is opmerkelijk dat de politiek leider van de PvdA door zijn partijgenoten in de steek gela ten werd. Al gebeurde dat vorige week in een warrige vergadering waarin menig fractielid die een vrijblijvende gedachtenwisseling ver wachtte zich tot eigen schrik met een advies van de afdeling geconfronteerd zag. En derge lijk adviezen wegen zwaar binnen de PvdA. De uitspraak van de leden lijkt derhalve een blok aan het been van Tesselaar en zijn mede standers in de fractie. Toch zijn deze niet van plan zich er direct bij neer te leggen. Binnen kort gaat met de coalitiegenoten VVD en Links Leiden gepraat worden om het collegeprogram ma open te breken en de erfpachtregels voor woningen te versoepelen (daar ging de PvdA- afdeling wel mee akkoord) en dan lijkt het waarschijnlijk dat daarbij ook de bedrijven aan de orde komen. Mochten de drie het er over eens worden om ook het bedrijfsleven tegemoet te komen en de eeuwig durende afkoop moge lijk te maken, zal dat compromis opnieuw aan de afdeling worden voorgelegd. Dan moet blij ken hoe serieus de uitspraak van de ledenver gadering was. Voorlopig lijkt het zeer onwaarschijnlijk dat PvdA, VVD en Links Leiden het eens worden over versoepeling van de erfpacht voor bedrij ven. Weliswaar zal een dergelijk voorstel door de VVD van oudsher tegenstander van erf pacht met gejuich ontvangen worden, maar de fractie van Links Leiden voelt er in het ge heel niets voor het bedrijfsleven ook maar enig financieel voordeel af te staan. GERT VISSER Leidse holbewoner Politieagenten tonen de holwoning, die afgelopen vrijdag door spelende kinderen in het Haagse Westbroekpark bij toeval werd ontdekt. Het onderkomen was gebouwd met behulp van een gro te, oude parasol en daaroverheen een plastic zeil. Een dikke laag gemaaid gras zorgde voor een waterdicht dak. De 35-jarige be woner, van oorsprong een Leidenaar, moet enkele maanden in het Westbroekpark hebben geleefd. Hij werd vorige week woens dag slapend en sterk vervuild aangetroffen in een portiek elders in Den Haag. Hij is opgenomen in het psychiatrisch centrum Bloemendaal. Volgens de politie hield de holbewoner zich in le ven met etensresten uit vuilnisbakken: „Hij wil niets met deze consumptiemaatschappij te maken hebben". Harlekijn toch naar Broekplein LEIDEN De peuterspeelzaal „Harlekijn" zal binnenkort wel gehuisvest worden in een klaslokaal van een school aan het Broekplein. Het college van burgemeester en wethouders ziet geen aanleiding om hierover geen bindende afspraken te maken met het bestuur van de peuterspeelzaal. Het college stelt dit naar aanleiding van vragen van het Links Leiden raadslid Rob van Lint. Over die verhuizing naar het Broek- plein was veel onrust bij de ouders ontstaan. De afstand naar het Broekplein zou voor veel ouders van peuters bij „Harle kijn" een groot probleem zijn. Ook vonden de ouders het verkeerd, dat over deze verhuizing geen overleg met hen is geweest. Van Lint had daarom het college gevraagd of deze er bij het bestuur van de peuterspeelzaal op aan wilde drin gen, om alsnog de verhuisplannen met de ouders te bespre ken. Volgens het college zou er al reeds overleg hebben plaats gevonden, maar wil men nieuw overleg wel stimule ren. Het college belooft over het verdere verloop van deze zaak informatie te verstreken in de commissie onderwijs, so ciaal cultureel werk en emancipatie. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande. I Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: TeleJoon:(voor controle bezorging), Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:Voor Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer ~~~l, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ~X$£Ê> CcidócSoatCMit ier I JNzl

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13