Schatgravers bedreigen Nederlands bodemarchief 2cidóeGowo/nt j?stad omgeving ALLER LEI(OS) Protestbrief voor minister Brinkman Mogelijk geen kassen in polder Vierambacht Vier gewonden Amnesty De Leidse werkgroep van Amnesty International houdt drie zogenaamde sehrijfavonden voor ge wetensgevangenen op Sri Lanka. Geschreven kan worden op dinsdag 28 ok tober in de Vredes kerk vanaf 20.00 uur en in de Bevrijdingskerk vanaf 19.30 uur. Een dag later kan men terecht bij de Vereniging A ugustin us aan het Rapenburg vanaf 18.00 uur en zaterdag 1 november kunnen brie ven geschreven worden bij de stand van Amnesty die de gehele dag is ge- plaats op de Haarlemmer straat nabij de Hartebrug- kerk. Kinderfilm Sjors en Sjimmie in het land der reuzen is de ti tel van de film die woens dagmiddag 29 oktober wordt vertoond in het ge bouw van K O aan de Oude Vest 45. De voor stelling begint om half drie. De toegangsprijs be draagt drie gulden Trio Mauve Het Trio Mauve geeft woensdag een concert in de Taffeh-zaal van het Museum voor Oudheden aan het Rapenburg. Maar ten Root (traverso), Viola 'de Hoog (cello) en Tine Proper (fortepiano) bren gen muziek van Haydn, Hummel en Beethoven ten gehore. Het concert begint om 20.15 uur. De toegangsprijs is 12,50, voor houders van een CJP of p65 betalen 10. Mariënburg De Ma ri en burg- veren i - ging afdeling Leiden, houdt donderdag een bij eenkomst in de aula van de dependance van het Bona ventura-college aan de Hoge Rijndijk (ingang Burggravenlaan 2). Deze bijeenkomst is voor ieder een toegankelijk en begint om acht uur. De inleiding wordt gehouden door pa ter Walter Goddijn. Jazzgym De gymnastiekvereniging Victorie begint donderdag jazzgymnastiek voor meis jes vanaf tien jaar. In de gymzaal aan de Corantijn- straat kan men vanaf 17.30 uur terecht voor een instuif. Nadere informatie is te verkrjgen bij tel. 071- 122089. ARCHEOLOGISCHE DAG IN OUDHEDEN TREKT VEEL BEZOEKERS LEIDEN Schatgravers vormen een steeds grote re bedreiging voor het bodemarchief in Neder land. Dat heeft voorzitter S. Mooijman van de Ar cheologische Werkge meenschap voor Neder land (AWN) zaterdag in Leiden gezegd. Hij is van mening dat de schatgra vers met hun metaalde tectors veel waardevolle oudheidkundige resten vernielen. Vice-voorzit- ter mevrouw N.G.J. La- diges noemde ook de ruilverkavelingen, die op verscheidene plaatsen in het land nog volop aan de gang zijn, een bedrei ging van het bodemar chief. Het bestuur van de archeolo gische werkgemeenschap wil dan ook zendtijd op de nieu we televisiezender Nederland 3 voor een vast programma over archeologie. „Met be hulp van deze uitzendingen zou onder meer aan schatzoe kers duidelijk gemaakt kun nen wprden wat zij vernielen met hun hobby", aldus Ladi- •ges. Beide bestuursleden van de AWN zeiden een en ander tijdens de Dag van de Neder landse Amateurarcheologie, die zaterdag in het Rijksmu seum voor Oudheden werd gehouden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de vereniging. Zaterdagmorgen luisterden ongeveer 400 AWN-leden naar de lezingen over arche ologie in het universiteitsge bouw. Vanaf twaalf uur wa ren ook andere belangstel lenden welkom in het mu seum aan het Rapenburg. De archeologische dag werd in een jongeman achter de com puter. Hij stopte wat gege vens in de machine, drukte op enkele knopjes en wist hoeveel voorwerpen er in een bepaald veld waren ge vonden. Hij drukte op een paar andere knoppen en wist hoe diep hij zou moeten gra ven om nog meer vondsten te doen. „Vijfduizend gulden kost deze computer", vertel de hij. Natuurlijk, dat vond hij ook wel wat duur voor een archeologische amateur- vereniging. Maar geen nood, „want met een eenvoudige homecomputer kun je precies hetzelfde doen". Veel bezoekers maakten van de gelegenheid gebruik om eigen vondsten te laten de termineren. Specialisten op het gebied van pijpen, mun ten. aardewerk, vuurstenen en dierlijk botmateriaal wa ren aanwezig. Leo Verhart, archeoloog bij het Rijksmu seum van Oudheden, bekeek aardewerk en vuurstenen uit de prehistorie. Hij had het druk: „En dat terwijl de pre historie de periode is waarin het minste is gevonden". Wat de mensen van Verhart wil den weten was of hun steen door mensen was bewerkt, en uit welke periode het voorwerp dateerde. De ar cheoloog draaide de vondst een paar maal om, keek er even naar en wist meestal wel het antwoord op de vraag. „Door ervaring en stu die". De AWN is opgericht op 6 september 1951. De vereni ging organiseert excursies, veldweekcursussen en werk kampen. Beroepsarcheolo gen, historische verenigingen en ongeveer 2500 amateurar cheologen zijn lid. Meer in formatie over de AWN is verkrijgbaar bij het secretari aat, Postbus 100, 2180 AC Hillegom, telefoon 010- 4743049. idooi voor Leids inument voor de vrede DEN Het Leids Vredesplatform t het college van B en W gevraagd eiden een monument voor de vre- neer te laten zetten. Het kunst- k. dat in opdracht van de gemeen- emaakt zou moeten worden, zou ten laten zien dat „er nog een an- werkelijkheid is dan van macht nover macht en wapens tegenover ens". het monument zou „de wil tot vre- vaar zoveel Leidenaren zich bij be ken voelen moet spreken". Het desplatform wijst op een passage in collegeprogramma waar wordt ge- i dat Leiden kunstenaars zoveel ;elijk wil stimuleren Subsidie voor Leidse galerie LEIDEN Het Anjerfonds Zuid-Holland stelt 3900 gulden subsidie beschikbaar voor Ga lerie Fotomania aan de Kop- penhinksteeg 6. In de galerie, die een jaar bestaat, worden regelmatig fototentoonstellin gen gehouden. Tot en met za terdag 22 november is de serie ..De Materie" te zien van Luuk Kramer. Eerder expo seerden Luuk Huiskes, Erik van der Schalie, Wijnanda De- roo, Joyce de Gruiter, Aldo Palazzollo. Teun Hoeks, Bas Vroege en Gina K. in Fotoma nia De galerie is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Fietsster gewond LEIDEN Een 14-jarig meisje uit Leiden is zater dagmiddag met vermoedelijk een gebroken arm naar het AZL overgebracht. Zij fietste in de Para- maribostraat toen een onbekend ge bleven persoon een blikje tegen haar aan gooide. Het meisje schrok zo dat ze ten val kwam. 'Goochelaars' op rooftocht LEIDEN Volgens de politie zijn zaterdag „be duidend meer" winkelen de mensen dan anders be roofd. Zeven mensen de den aangifte van diefstal. Vermoedelijk gaat het om twee dieven, die zaterdag middag tussen twaalf uur en kwart voor vier actief waren in de binnenstad. Een woordvoerder van de politie typeerde hen als „echte goochelaars" Het ging daarbij vooral om portemonnees en portefe uilles uit tassen en zakken. VECHTPARTIJ OP BLAUWPOORTBRUG LEIDEN Bij een vechtpartij op de Blauwpoortbrug is een 24-jarige Leide- naar zaterdagnacht rond kwart over drie een stuk van zijn tand kwijtge raakt. De Leidenaar vocht met een 17- jarige plaatsgenoot. Volgens die jongen, waren hij en zijn vriend de hele avond al lastiggevallen door de 24-jarige Lei denaar. De 17-jarige jongen is op de Blauwpoortbrug aangehouden. Beide vechtjassen zijn gehoord door de politie. Leidenaar met soft-drugs LEIDEN Tegen een 28-jarige Leide naar is proces-verbaal opgemaakt om dat hij 19 zakjes hasj bij zich had. De man werd zaterdagavond omstreeks tien uur aangehouden in een koffies hop aan de Korte Mare. Ruiten vernield LEIDEN Negen ruiten van woningen in de Maartenshof zijn zaterdagnacht vernield. Om streeks kwart over twee werd een Leidenaar die fietste over de nabijgelgen Raamsteeg zon der aanleiding lastig gevallen door een ren nende jongen. De fietser werd een aantal maal met een stok op zijn hoofd geslagen. De politie vermoedt dat de ruiten ook zijn ver nield door deze onbekende jongen, die volgens een politiewoordvoerder „geheel in de war was". Fluitconcours in Muziekschool LEIDEN Ook dit jaar wordt in de Muziek school aan het Rapenburg weer een Nationaal Fluitconcours gehouden. Het concours speelt zich op twee dagen af: zaterdag 1 en zaterdag 8 november. Inmiddels hebben zich 36 deelne mers voor het concours aangemeld. PASSAGIER GEWOND LEIDEN Een 41- jarige Leidse is za terdagmiddag met haar auto op de Schipholweg tegen een hek gereden. De vrouw kreeg ru zie met haar passa gier en had daar door onvoldoende aandacht voor de werkzaamheden op de Schipholweg. De vrouw raakte niet gewond, maar de man werd met een wond aan zijn mond naar het AZL overgebracht. Brandje in Rusthof laan SASSENHEIM De brandweer heeft in de" nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks vijf uur een brandje geblust in een woning/ aan de Rusthoflaan in Sassenheim. De bewo- i ner van het huis was in slaap gevallen ter- wijl er een kaars in u een kast brandde. De kaars zette een video recorder een brand, uc waardoor de kast en --= een deel van de vloer-: bedekking afbrandde. Leiden gehouden ..omdat we zoveel medewerking kregen' van dit museum", aldus me vrouw E.J. du Maine-Rein- tjes, lid van het hoofdbestuur van de AWN. „Deze dag is vooral bedoeld om als AWN naar buiten te treden", ver telt ze. Alle 22 afdelingen van de AWN lieten via pane len zien waarmee ze zich be zighouden. Zo toonde de werkgroep Leidschendam fo to's van het onderzoek dat van mei tot augustus in Voorschoten werd verricht. Toen werden sporen uit de Romeinse tijd, de late ijzertijd en het laat-neolithicum aan getroffen. Ook hingen er fo to's van de opgravingen die de AWN in 1983 en in 1984 deed in Leiderdorp. Benen kammen en schaatsen wer den toen aangetroffen in de omgeving van de Hoogmade- seweg. Mevrouw Du Maine benadrukt dat die voorwer pen niet het belangrijkste zijn. „Natuurlijk is het leuk als je met een zak scherven thuiskomt", zegt ze. „Maar waar het eigenlijk om gaat is de vraag: Wat is hier vroeger geweest. Het is belangrijker dat je ontdekt dat op een be paalde plaats een paal heeft gestaan, dan dat je een of an dere pot vindt". Wat amateu rarcheologen ontdekten in de buurt van het Drentse Smil- de. was te zien op een van de filmpjes die werden vertoond in de filmzaal. Rond 1900 be gonnen drie mannen te gra ven met een schep tot ze op balken stootten, en ontdekten dat heel vroeger, rond 200 voor Christus, daar bij dat dorp een houten weg had ge legen. In 1983 hebben arche ologen het wegdek opgegra ven. Het verleden begon zaterdag een klein beetje heden te worden in het museum van oudheden. Muzikanten in kledij van eeuwen her speel den volksmuziek. Een man bewerkte vuurstenen. Een jongen van het Leids Pijpen- kabinet maakte witte tabak spijpen van klei. Maar de be zoekers kregen geen enkele kans om ook maar een mo ment te vergeten dat ze in 1986 waren. Midden tussen eeuwenoude vondsten zat De archeologische markt in Oudheden. OVER PEUTERSPEELZALEN IN LEIDERDORP. LEIDEN EN VOORSCHOTEN LEIDEN LEIDERDORP- /VOORSCHOTEN De ouders van kinderen die een peuterspeelzaal bezoe ken in Leiden, Leiderdorp of Voorschoten, hebben een protestbrief gestuurd aan minister Brinkman van welzijn, volksgezond heid en cultuur. In de brief protesteren de ou ders tegen de voor 1987 voorziene bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk. Zij vragen de be windsman de bezuini gingsvoorstellen in hero verweging te nemen. Volgens de ouders wordt het vanwege de bezuinigingen steeds moeilijker om professio nele krachten aan te nemen. Dat terwijl „kwaliteit van de opvang in de drie gemeenten een van de belangrijkste uit gangspunten is in het peuter- speelzaalwerk". Daarnaast vinden de ouders dat er „een - duidelijke discrepantie bestaat tussen de plannen van het ka- binet om het (her)intreden van 2* vrouwen in het arbeidsproces en het tweede-kans-onderwijs tea te bevorderen en uw plannen om drastisch te bezuinigen op^o- het sociaal-cultureel werk". Ze schrijven: „In alle drie ge- meenten is het bevorderen van de kansen van vrouwen om aan het arbeidsproces of^sv het onderwijs deel te nemen Mts een belangrijk uitgangspunt bijnor het peuterspeelzaal werk. Zo'n srV uitgangspunt, tevens kabinets-. iiMf beleid, wordt gefrustreerd '4^ door uw plannen". De ouders1 si schrijven bovendien dat zij. zich „oprecht bezorgd" maken 5** over het aantal peuterspeelza- i len in Leiden, Leiderdorp en Voorschoten. Nu zijn er in 'i>- deze gemeenten in totaal 39 ;- speelzalen, maar de ouders zijn.-ii bang dat er op den duur een-ic aantal moet verdwijnen. ."'.2 DEN HAAG/TER AAR De uitbreiding van de glastuin bouw in de polder Vierambacht in Ter Aar staat op losse schroeven. Dit bleek vrijdag tijdens een zitting van de Raad van State. Tijdens deze bijeenkomst werden bezwaren van enkele landbouwers tegen de gemeentelijke uitbreidings plannen behandeld. Een adviseur van de Raad van State verklaarde dat er in Ter Aar nauwelijks behoefte is aan uitbreiding van de glastuin bouw en dat kassen het landschap aantasten. Volgens de ad viseur zijn er voldoende alternatieven voor een beperkte uit breiding. Hij noemde de Uiteindseen Middenpolder en Geer- polder. De gemeente Ter Aar vatte in september 1981 het plan op 70 hectare van de polder Viermabacht te bestemmen voor glastuinbouw. De provincie Zuid-Holland stemde daar in 1984 mee in. Volgens de provincie moeten er snel nieuwe glastuinbouwgebieden worden ontwikkeld. De adviseur van de Raad van State is het daarmee niet eens. Autokraker aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN Een 20-jarige Alphenaar is vannacht rond half vier op de Bachsingel aangehouden nadat hij had getracht op het Swee- linckplein een auto open te breken. De man werd gezien door een bewoonster die direct de politie waarschuwde. Hij heeft bekend de afgelopen week tien autoradio's te heb ben gestolen. Dit weekeinde zijn in Alphen 10 auto's open gebroken. Zes hiervan stonden aan het Groenoord. Warmonder breekt heup WARMOND Een Warmon der is vanochtend met ver moedelijk een gebroken heup naar het Academisch Zieken huis in Leiden gebracht. De man kwam in een houtver werkingsbedrijf in de Veerpol- der onder een stelling terecht. Het is nog niet duidelijk waar door de stelling is omgevallen. EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER Vier Hagenaars zijn zaterdagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding op rijksweg A4 ter hoogte van Lei derdorp. De Hagenaars zaten in een auto die in de richting Den Haag reed. De 49-jarige bestuurder haalde ter hoogte van het Ibis-hotel een an dere auto in. Door de harde wind be gon de auto echter te slingeren. Een passagier bemoeide zich met de be sturing, waardoor de auto het voer tuig dat werd ingehaald raakte, van de weg dwaalde en vervolgens het talud afreed. De auto kwam tot stil stand tegen een boom en werd to taal vernield. De bestuurder liep snij- wonden en een gat in het hoofd op, de passagiers, tussen de 50 en 60 jaar oud, liepen snijwonden en borstletsel op, waaronder gebroken ribben. Allen zijn naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden overge bracht. De auto die werd ingehaald kwam In de vangrail terecht, maar de inzittenden bleven ongedeerd. niversiteit resenteert ch tijdens sdri jvendag Oil htnl bluft1 Ik ul' kw/ miin Onatka j ff j I Pooki tirufhrijpn DEN Voor de twee- keer houdt de Leidse versiteit een zogeheten irijvendag. Op deze 20 november in de jwbouw van het Aca- 1 lisch Ziekenhuis, zal presentatie worden r. even van de activitei- op het gebied van de »-)medische technolo- Vooral het onderzoek de resultaten van het- n zich binnen het Aca- J (lisch Bedrijven Cen- m in Leiden afspeelt, j: |dt belicht. nen deze gespecialiseerde inologie worden metho- systemen, apparaten, in- i. menten of materialen 1 jvikkeld die gebruikt nen worden in de ge- l skunde of gezondheids- I: Deze snelgroeiende ont- Jcelingen zijn gebaseerd natuurwetenschappelijke o technische kennis en ji!rdigheden. Hierdoor is de o.lse universiteit een aan- q ikelijke partner voor het ,'rijfsleven. Ook is de ii.Jse universiteit bij het ,);tijfsleven in trek vanwe- fv.haar directe relaties met N;ellingen als het Acade- »»ch Ziekenhuis, Euro- ''isplant, technische uni- o siteiten, het biofarmaceu- research-centrum en de 5-» instituten die zich met g^ndheidszorg bezig hou- A- i): i® de samenwerking tussen ,i"rijfsleven en universiteit i-net gebied van (bio-) me- 5. he technologie te bevor- J" ïii wordt door het 3] rijfsleven laboratorium- i);nte verhuurd dicht bij de irersiteit. Deze ruimten 5: inden zich in het Acade- o. ch Bedrijven Centrum. 3. J1 bedrijvendag moet een r.'jl beeld geven van het- 3.'n hier wordt verricht en 5. ïns moet het individuele tacten tussen onderzoe- S en bedrijven bevorde- Behalve de Leidse uni citeit zullen ook TNO en |;udie Gezondheidsweten- ppen zich op deze dag enteren. ^kers op de bedrijvendag _j mr. C.J.A. van Lede, rzitter van het verbond lerlandse Ondernemin- 1 prof. dr. G.J. Tamme- L' decaan van de faculteit eeskunde van de Leidse yersiteit en prof. dr. W. Bker. voorzitter van de van Toezicht van de 4- Philips Gloeilampen. —lezingen hebben plaats in collegezaal Interne Ge- skunde in de nieuwbouw het Academisch Zieken-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7