Hulp voor noodlijdende bosnegers in Suriname Groot-Brittannië in staat van alarm u Nieuw seksschandaal kan Conservatieven opbreken kapitaal )od Fiat >p Alfa lomeo Heineken-ontvoerders deze week in Nederland „Uitsluiting is zware verwonding voor Rode Kruis" Vijf doden na ongeluk in goudmijn Generaal komt om bij aanslag ETA Minister Enrile spreekt aanhangers Marcos toe DME In de kapitale ^edren tussen Fiat en ^i>rd om het bezit van Ufa Romeo heeft de Tu- nse autobouwer en ster- sf zet gedaan, waarmee -jt bedrijf mogelijk de 'önaangevende autofa- Jikant van Europa .prdt. •I "Bt heeft in het weekeinde "kend gemaakt bijna twee "ér zoveel uit te willen geven Ford om het noodlijdende "latsbedrijf Alfa Romeo in te Ven. Als de Italiaanse rege- '|g het aanbod van Fiat ac- 'pteert, zal Alfa Romeo sa- in gaan werken met Lancia, 1 al in het bezit is van Fiat. combinatie Alfa Romeo- -^incia zou op de markt van luxe-wagens een gduchte ficurrent worden voor mer- n als Mercedes, BMW, Vol den Saab. Lancia produceert 1 jaar 220.000 auto's, Alfa ,0.000. Dit cijfer van in totaal g).000 moet in 1990 opgetrok- [n zijn tot 620.000. Overigens jllen de merken wel apart [rkocht blijven worden, ifcteur Vittorio Ghideela p Fiat-Auto: „Alfa Romeo |ft gericht op dynamiek, èlheid en sportiviteit, Lancia «klasse en comfort", pt zelf zal blijven doen waar ■t sterk in is, namelijk het oduceren van compacte au- s voor het grote publiek, ïde dank zij het succes van' jUno ligt Fiat wat verkoop- fers betreft op de eerste fats in Europa, samen met llkswagen. TILBURG Surinaam se bosnegers in Neder land zijn gisteren een hulpactie gestart voor de noodlijdende bevolking in Oost-Suriname. Dui zenden bosnegers uit dat gebied zijn de afgelopen weken als gevolg van oorlogshandelingen uit hun huizenverdreven. Volgens de groep-Bruns- wijk is de nood onder de bevolking groot. Er is vooral gebrek aan voed sel en aan medicijnen. Al geruime tijd zijn er geen verbindingen meer tussen de hoofdstad Paramaribo en het Marowijnegebied. De grens plaats Albina is een verlaten spookstad geworden. Bosne gerdorpen langs de Marowij- ne zijn platgebrand. „Kost- gronden" waarop de bevol king voedsel verbouwde zijn verwoest. Volgens een bosneger die on langs uit het gebied terug keerde leven de gevluchte dorpelingen nu vrijwel alleen van wat jacht en visvangst in de rivier opleveren. Het gaat volgens hem vooral om oude re mannen, vrouwen en kin deren. Veel van de jongere mannen hebben zich bij de opstandelingen van Bruns- wijk aangesloten. De groep-Brunswijk beaamt dat met het helpen van de bevolking ook tegelijk de op stand wordt gesteund. „Je kunt geen onderscheid meer maken tussen de strijders en de bevolking. Er is een een heid gegroeid". Bij de hulp actie (vandaag zijn bank- en girorekeningen geopend) wordt vooral geld gevraagd. Brunswijk ontkende gisteren dat dit geld zal worden ge bruikt om huurlingen te be talen. Minister Bukman (Ontwik kelingssamenwerking) sluit niet uit dat ons land voedsel hulp aan Suriname zal ver strekken. Hij zei dat zaterdag in de TROS-radio-uitzending „Kamerbreed". „Als in Suri name een situatie zou ont staan van een groot tekort aan voedsel kan in beginsel de situatie ontstaan dat Ne derland voedselhulp geeft". Billiton, een dochteronderne ming van Shell, gaat de ko mende jaren samen met het bauxietbedrijf Suralco, een dochter van het Amerikaan se concern Alcoa, 150 miljoen dollar (340 miljoen gulden) investeren in de Surinaamse bauxietindustrie. PARIJS In de nacht van morgen op overmorgen loopt de termijn af waarin de twee Heineken-ontvoer ders in Frankrijk beroep aan kunnen tekenen tegen hun uitwijzing naar Nederland. Alles wijst erop dat ze de termijn voorbij laten gaan. De twee geven de voorkeur aan een berechting in Nederland, boven nog eens anderhalf a twee jaar in een Franse gevangenis te zitten in afwachting van de uiteindelijke Franse beslissing: wel of geen uitwijzing. Na woensdag zal de gevangenis van Fleury-Merogis, ten zuiden van Parijs, waar de twee zijn on dergebracht, contact opnemen met de Nederlandse ambassa de, om te bekijken hoe de twee naar Nederland kunnen wor den gebracht. Voor de hand ligt dat zij per vliegtuig naar Ne derland gaan om de met een papierwinkel gepaard gaande transit door België van Nederlandse rechercheurs en hun ge vangenen te vermijden. llC.iMi./ilMJJ lietOóêWiwmu. MAANDAG 27 OKTOBER 1986 PAGINA 5 Alleen uitkering na studie tiet een kans op werk (Van onze correspondent Aad Jongbloed) RUSSEL Alleen een uitkering voor hoolverlaters met een diploma van een stu- erichting, waar in de maatschappij vraag lar is. Anderen moeten het doen met de Inderbijslag. Dat idee werd zaterdag gelan- jerd door de Belgische minister Hansenne, e werkgelegenheid in zijn portefeuille ;»eft. „We moeten het als een onmogelijk- jid zien", aldus Hansenne op een „nationale ;|g voor Waalse christendemocratische vrou- i en", „dat er ooit nog werkgelegenheid komt lor iedereen. Daarom moeten we de oplei- pgen beter aan de arbeidsmarkt koppelen". ansenne wist geen raad met de vraag bin- [n welke termijn men kan zien aankomen t een studierichting weinig kans op een pats op de arbeidsmarkt biedt. Wapenstilstand PLO met Amal 5IDON Palestijnse opstande lingen hebben gisteren een wa penstilstand met de Amalmilitie van Nabib Berri getekend na twee dagen strijd in en rond de Libanese havenstad Sidon. De wapenstilstand betekent een sterke terugkomst van de Pales- tijnen sinds zij vier jaar geleden door het Israëlische leger uit hun strategische posities wer den verdreven. Volgens de overeenkomst zou de PLO weer bezit nemen van de vluchtelin genkampen in Ein el-Hilweh en Mieh Mieh aan de zuidkant van een serie dorpen die voorheen door de sji'itische moslims werd bezet. Schuld van Ben Gurion terugbetaald WARSCHA Een Canadese journalist heeft dit weekeinde de schuld afbetaald die David Ben Gurion, een van de oprich ters van de staat Israël, maakte om van Polen naar Israël te kunnen emigreren. Ben Gurion leende in 1905 vijf roebel van een onbekende wagenmenner in zijn geboorteplaats Plonsk om een treinkaartje te kunnen kopen. Hij vertelde dit verhaal later aan de journalist Denesz, die hem beloofde de schuld aan het dorp terug te betalen. De nesz overhandigde onlangs twee gouden munten van vijf roebel aan de burgemeester van Plonsk. Bokassa in val Nationale Front (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS „Bokassa is het slachtoffer van een politieke manipulatie door leden van het Nationale Front". Die be schuldiging is gisteren in Pa rijs geuit door Jean-Pierre Dupont, een Franse vriend van de voormalige keizer van Centraal-Afrika. Vol gens Dupont hebben ex treem-rechtse lieden Bokassa doen geloven dat hij bij te rugkeer in zijn land als een verlosser ontvangen zou wor den. Direkt na aankomst in Bangui werd Bokassa echter gearresteerd. Geld voor Star Wars naar selecte groep WASHINGTON De vele miljarden die de regering van president Ronald Reagan heeft uitgetrokken voor de ont wikkeling van een verdedigingssysteem in de ruimte, het zogenoemde Star Wars- programma, komen terecht bij een hand jevol defensie-contractanten en laborato ria. Uit een onderzoek is gebleken dat de opdrachten voor de ontwikkeling van ruimtewapen-systemen in 1985 en 1986 voor 90 procent zijn verstrekt in de sta ten van senatoren, die zitting hebben in de betrokken Senaats-commissies. Het onderzoek is uitgevoerd door een insti tuut in New York, dat zich heeft gespe cialiseerd in zaken van nationale veilig heid. Volgens jaar publiceert het een boek, waarin vooral de economische na delen van Star Wars worden belicht. Shultz met duur vervoer naar honkbalwedstrijd WASHINGTON Om afgelopen don- derdag de vijfde honkbalwedstrijd in de World Series bij te kunnen wonen, heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Shultz een militair vlieg- tuig gebruikt. Volgens een Amerikaanse krant heeft Shultz' liefde voor de honk- balsport de belastingbetaler zo'n 25.000 gulden gekost. Het State Department verklaarde dat de minister uit veilig heidsoverwegingen per militair vliegtuig naar Boston was gegaan. Zoals altijd wanneer hij voor onofficiële zaken een reis maakt, betaalt hij het ministerie de reissom terug die hij voor een commer ciële vlucht zou hebben betaald, aldus het ministerie. Dat is voor een retourtje Washington-Boston ongeveer 340 gul den. Saab haalt auto's terug STOCKHOLM De 1 Zweedse autofabriek Saab haalt alle auto's van het jongste model 9000 terug om een kabel te I controleren die kortslui- ting kan veroorzaken. De kabel kan na verloop van tijd slijten en kortsluiting veroorzaken, verklaarde I het bedrijf. De kabel zal l een extra omhulling krij- 1 gen om slijtage te voor- i komen, zonder dat de ei genaars daarvoor hoeven te betalen. In de hele we reld zijn tot nog toe 1 20.000 Saab 9000's ver kocht. i ^(Vervolg van voorpagina)' PNDEN Omdat giste- |n alles over het seks- tfiandaal in de krant jiond, kon Jeffrey Archer jet langer aanblijven als fidervoorzitter van wat gemier Thatcher noemt lie partij van het gezin, Ie hoge morele waarden Istreeft". Isteren publiceerde hij een pmuniqué, waarin hij zijn Itslag aankondigde. Hij bena- [ukte echter dat hij Monica Ighlan nooit zelf had ont- i>et. Waarom hij haar dan fijggeld aanbood is onduide- „Ik ben gewoon op een Jel domme manier in een t handig opgezette val gelopen". Zijn vrienden zeggen trou wens. dat hij een naïeve kerel is. Hij deed regelmatig uitspra ken die premier Thatcher en voorzitter Tebbit ernstig in verlegenheid brachten. Maar met zijn romans oogst Archer veel succes. Hij begon in 1974 te schrijven omdat zijn zaak op de fles was gegaan en hij met 427.000 pond aan schulden zat. Hij nam toen ook ontslag als Lagerhuisafgevaar digde. Zijn eerste roman „Not a Pen ny More, Not a Penny Less," was in zes weken kant en klaar. Zes jaar en nog drie bestsellers later was Jeffrey Archer vrij van schulden. Van zijn politieke bestseller „First Among Equals" werd door de Britse commerciële tv een se rie gemaakt, die nu loopt op Granada tv. Ironisch genoeg wordt de hoofpersoon van dit verhaal het slachtoffer van chantage, gepleegd door een prostituée. Zijn ontslag is een zware poli tieke klap voor premier That cher, die drie jaar geleden door een ander seksschandaal werd beroofd van haar gelief de partijvoorzitter Cecil Par kinson. Het grote «adeel voor That cher is, dat er nieuwe parle mentsverkiezingen voor de deur staan en dat haar conser vatieve partij al jaren te lijden heeft vanwege seksschanda len. Het ontslag van Jeffrey Archer, die eens Thatchers „golden boy" was, zal door de oppositie worden uitgebuit, zo wordt verwacht in politieke kringen. jMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL NEDERLAND NA BESLUIT OVER ZUID-AFRIKA: MANILA Ponce Enrile, de Filipijnse minister van defensie, heeft gisteren een menigte van tienduizenden pro-Marcos beto gers toegesproken. Hij vroeg de aanhangers van de verdreven president het leger te helpen bij het verslaan van de communis tische opstandelingen. Enrile verweet Aquino niet hard genoeg op te treden tegen de gewapende opstandelingen van het „Nieu we Volksleger" (NPA). De menigte scandeerde vervolgens: „Weg met Cory (Aquino); Cory is voor de communisten. Enrile is voor democratie". De vice-president van de Filipijnen Laurel heeft verklaard het eens te zijn met Enrile. JOHANNESBURG In de Randfontein goudmijn bij Johannesburg zijn gisteren ze ker vijf zwarte mijnwerkers om het leven gekomen toen de kabel van een lift naar de schacht waar zij werkten, knapte. Zeker vier anderen raakten zwaar gewond. Twee slachtoffers werden verpletterd onder de neerstortende lift en de drie anderen werden getroffen door de gesprongen stalen kabel die zeker 120 ton woog. 32 Mijnwerkers zaten vast in de schacht, 28 zwarten en vier blan ken. - Het drietal was intussen Duiten gekomen I Kareltje Knetter zag een paar indrukwekken- I wagens staan, die opgesteld stonden bij een In de zijgevels van het grote Paleis van de [ijheid. „U zei, dat er in heel de stad maar één loenlijke auto te vinden was," vroeg het slim- p ventje. „Wat zijn dat dan? Haringkarretjes ms?? - „Haha, was het maar waar," ginne- Ipte de luitenant Haverzak. „Dan waren ze hminste nog ergens goed voor. Nee, meneer- i. Ik heb het al meer gezegd. Dacht je dat er ior niks zoveel prikkeldraad om dit neppaleis Dnd? Da's om de mensen uit de buurt te hou- In. Nu kijken ze er óp, maar niet er échter, ap je? Alles is hier immers theater. Latwerk, rf, linnen en gips. Ga maar kijken, hoor. Die ito's zijn al evenmin echt. Niks is hier trou- ns echt. Zelfs de vrijheid niet!" - Kareltje en Amerikaan liepen stomverbaasd op de au- s af en zagen toen, dat de luitenant geen pord gelogen had. Ook de auto's waren han- 9 in elkaar geknutseld en ze waren kennelijk ecnt niet bedoeld om er met je brutale neus vlak bovenop te gaan staan. - „Wellzei toen de Amerikaan. „Ik geef eerlijk toe, dat wij in het decadente Amerika lang niet zulke mooie auto's hebben, maar als ik jullie een lift mag aanbieden in mijn armoedig wagentje, dan met alle plezier, hoor. Ik hoop, dat je er genoegen mee wilt nemen. Kijk, daar staat het vehikel. In dat zijstraatje." - De Amerikaan wees op een glanzende Knudson Victoria, die juist door een drietal kleine, Barreberische knaapjes werd be wonderd. - „Zie je nou wel, Pjotr!" riep een van die knaapjes uit. „Zie je nou wel, dat-ie echt isl Kijk er maar onder! Er zit een heuse motor in!" - „Ik zie het, Georgi," antwoordde Pjotr trots en het was duidelijk, dat de kleine Pjotr een goed getraind lid was van de jeugdbeweging. Want Pjotr zei: „Wat zijn onze Barreberische inge nieurs toch knap, hè? Ja, ja, als zij er niet ge weest vyaren, dan was de auto vast nooit uitge vonden!" Donald Duck op Chinese tv PEKING Coca Cola was al enige tijd in China te koop, maar nu heeft ook het belang rijkste culturele exportprodukt van de Verenigde Staten de Volskrepubliek bereikt: de te kenfilms van Walt Disney. Gis teravond ging op de Chinese televisie het eerste Disney-pro- gramma in premiere. De ko mende twee jaar zullen kinde ren en volwassenen iedere zondag een half uur kunnen genieten van de avonturen van Donald Duck, Pluto en Mickey Mouse. Hoewel drie generaties Chinezen opgroeiden zonder de beroemde Amerikaanse (Vervolg van de voorpagina) ANGST VOORT SYRISCHE WRAAKACTIES stripfiguren tegen te komen, waren Donald en Mickey niet volledig onbekend. De twee fi guren staan groot afgebeeld op de gevel van de Vriend schapswinkel, een supermarkt voor buitenlanders in Peking. GENEVE De voorzitter van het Internationale Rode Kruis, Alexandre Hay, heeft zich van de beslissing de Zuidafrikaanse regeringsdelegatie uit te sluiten, gedis tantieerd, omdat het in strijd zou zijn met de statuten van het Rode Kruis. Ook de Westerse delegaties onder wie Nederland en de VS vrezen dat met de uitsluiting met name op aandrang van de Afrikaanse lailden en het Oostblok een precedent is geschapen dat een kettingreactie teweeg kan brengen. Politisering van het Internationale Rode Kruis zou de ruimte voor hu manitaire activiteiten ernstig kunnen inperken. Drie mensen vonden de dood toen op het dak van de auto een bom werd geplaatst. SAN SEBASTIAN In de rige zoon bij een bomaanslag auto plaatsten. De schade in de stad San Sebastian, in Spaans om het leven gekomen. Zeker omgeving was enorm. De poli- Baskenland, zijn zaterdag de vijftien omstanders raakten tie is er zeker van dat de aan- militaire gouverneur van de gewond toen twee jongeman- slag het werk is van de af- stad, generaal Rafael Garrido nen op een brommer een bom scheidingsbeweging ETA. Gil, (59), zijn vrouw, zijn 14-ja- op het dak van de stilstaande Jeremy Shearer, de leider van de Zuidafrikaanse regeringsdele gatie, reageerde furieus toen hem geweigerd werd het woord te voeren. Hij rukte zijn deelnemerskaart van zijn jasje en stormde de zaal uit. De Nederlandse delegatieleider Frits Kalshoven zei na de stemming in een emotionele toespraak dat „met het uit sluiten van Zuid-Afrika een zware verwonding is toegebracht aan de beweging van het Rode Kruis, die nu bloedend aan onze voeten ligt". Een voorstel van de Australische Rode Kruis-voor- zitter Grahame Taylor om de conferentie voor onbepaalde tijd te schorsen, om de emotionele sfeer te laten bekoelen, werd niet aangenomen. LONDEN Met het oog op eventuele Syrische wraakacties is de controle op Britse luchthavens ver scherpt, evenals de bevei liging van diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland. Volgens de Britse zondagsbladen is een speciale terreurbe- strijdings-eenheid (SAS) naar Cyprus overgebracht om de Britse belangen in het Midden-Oosten te ver dedigen tegen mogelijke Syrische represailles. Daarbij wordt gedacht aan vliegtuigkapingen, ont voeringen of aanvallen op Britse ambassades. Londen besloot tot verbreking van de diplomatieke betrek kingen na het proces tegen de Jordaniër Hindawi, die tot 45 jaar werd veroordeeld wegens een poging explosieven aan boord van een El Al toestel te smokkelen. Volgens de Britse autoriteiten zijn tijdens dat proces concrete bewijzen voor Syrische betrokkenheid op ta fel gekomen. De Syrische re gering heeft de beschuldigin gen van de hand gewezen. Ra dio-Damascus waarschuwde dat „Groot-Brittannië voor deze provocerende daad duur zal moeten betalen. Syrië zal met passende middelen ant woorden". De Syrische minister van bui tenlandse zaken Farouk al- Shara zei niet te verwachten dat de overige EG-landen het Britse voorbeeld zullen volgen. „We onderhouden goede en harmonische betrekkingen met de meeste Europese lan den". Syrië is met de EG ver bonden door een economisch en handelsakkoord. Onder handelingen over een finan cieel protocol voor de periode 1986-1990 zijn gaande. Enkele EG-landen hebben zich on langs nog voorstander betoond van uitbreiding van de finan ciële hulp aan Damascus. Een eventuele gezamenlijke actie van de Twaalf tegen Sy rië zal dan ook minder gaan dan de maatregelen die in april werden getroffen tegen Libië. In de nasleep van de Amerikaanse bombardemen ten op Libië besloten de EG- landen de diplomatieke verte genwoordigingen over en weer sterk in te perken en strikte controle uit te oefenen op het doen en laten van Libi sche burgers. In Damascus zijn gisteren de ambassadeurs van de niet-ge- bonden landen ingelicht over de Syrische positie. De meeste reacties uit de Arabische we reld betuigen sympathie met Syrië. Alleen in Egypte werd Syrië veroordeeld. De Israëli sche premier Shamir uitte zijn waardering voor de Britse stappen tegen Syrië. Volgens de Russische partij krant Pravda is tegen Syrië „een scenario op gang ge bracht dat eerder door de machtige partner van Londen (Washington) is gebruikt tegen Libië".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5