fokker wil deelnemen n leasemaatschappij insemius: „Ik zou met Brokx zijn afgetreden" 4 Transavia: stuntprijs voor vlucht Londen van korte duur 'INNENLAND Pont: FNV wil geen boycot tegen Nederlandse bedrijven in Z-Afrika odeshi agnetrons Vleubelen KONINKLIJK HUIS „Geef weglopende jongeren kleine meerderjarigheid" DE GANG Artiesten Antiek Ontslagen na incasseren smeergeld £elcUc6ommit MAANDAG 27 OKTOBER 1986 PAGINA 3 jouw samenwerkende versiteiten bezet RECHT Vijftig studen- hebben vanmorgen het itoorgebouw van de Vere van Samenwerkende lerlandse Universiteiten iNU) in Utrecht bezet. De •tters zijn boos over de op ging van de universiteiten mover de bezuinigingen minister Deetman van on- ijs heeft aangekondigd. een woordvoerder de bezetters waren er op moment dat de studenten lendrongen, zo'n 25 mede kers van de VSNU in het •tuw aan het werk. Deze len „na enige discussie" rokken zijn. Geluid stereo-tv valt vaak tegen DEN HAAG Stereotelevi- sies met teletekst zijn over het algemeen van goede kwaliteit, maar het stereoge luid valt vaak tegen. Dat is gebleken uit een onderzoek dat de Stichting Vergelij kend Warenonderzoek met enkele Belgische, Britse en Duitse organisaties verricht heeft naar 14 grootbeeld ste reokleurentelevisies met te letekst en ingebouwde luid sprekers. Het tegenvallende geluid wordt veroorzaakt door het feit dat de kijker voor een goed effect (te) dicht bij het tv-toestel moet zitten. SCHIPHOL De FNV vindt dat Nederlandse be drijven in Zuid-Afrika dat land moeten verlaten naar het voorbeeld van enige bekende Amerikaanse be drijven die hun vertrek uit Zuid-Afrika onlangs aankondigden. Voorzitter Hans Pont van deze vak centrale zei dit zaterdag op Schiphol bij zijn terug keer uit Zambia, een van de frontlijnstaten rond Zuid-Afrika. De FNV heeft „geen boycot op het programma" tegen Neder landse bedrijven die in Zuid- Afrika blijven. Pont: „wij zul len niet op oorlogspad gaan te gen een of meer bedrijven." De FNV-voorzitter hoopt dat Nederlandse bedrijven, net als de Amerikaanse ondernemin gen, vanzelf tot inkeer komen. Pont nam in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka deel aan een conferentie van onder andere het Internationale Verband van Vrije Vakverenigingen. Het doel van deze conferentie, met vakbondsdelegaties uit Afrika, Europa en Amerika, was het bevorderen van ge coördineerde sancties tegen Zuid-Afrika. Bakkers willen wet tegen overproduktie UTRECHT De voorzitter van de Bond van Christelijke Ondernemers in het Bakkers bedrijf, E. Tietema, heeft van morgen op de ledenvergade ring in Utrecht maatregelen bepleit ter voorkoming van nieuwe overcapaciteit in de broodbakkerij, wanneer in 1989 de herstructurering van deze sector is voltooid. Volgens Tiedema zal om onverant woorde overcapaciteit tegen te gaan tijdig voor 1989 een speciaal wetje voor de bakkerij tot stand moeten komen, waardoor de capaciteit van het brood bakken in de hand wordt gehouden. NS OP ORDER VAN HONDERD FIOO'S L< [STERDAM Fokker wacht voor het eind het jaar met Japanse inciers en het Ierse nness Pied Aviation leasemaatschappij te ben opgezet voor de jhuur van de Fokker- i-toestellen. i nieuw te vormen maat- bppij zou in eerste aanleg tig van deze vliegtuigen len bestellen en een optie ien op nog eens zestig. Met deze constructie is een bedrag gemoeid van verscheidene miljarden guldens, wat groten deels uit Japans kapitaal be staat. De eerste toestellen zou den in 1989 aan de leasemaat schappij moefen worden afge leverd. Fokker en Guinness Pied Avi ation waren al ongeveer een jaar in gesprek over de ver koop van minstens veertig en mogelijk zelfs honderd Fok ker- 100'S. De onderhandelin gen over deze zaak begonnen op een moment dat de koers van de Amerikaanse dollar nog hoog was. Maar door de constante waardeverminde ring van deze munt werd het voor de luchtvaartonderne mingen minder interessant een Nederlands vliegtuig te kopen. Guinness Pied meent evenwel dat het op leasebasis wel mogelijk is het nieuwe Fokkèr-produkt op de Ameri kaanse markt te brengen. Tot dusver zijn 45 Fokker- -100-toestellen verkocht aan vier maatschappijen. Prijsmuis Voor dit muisje van fokker Anneke Cap- tijn uit Rijsenhout (bij Aalsmeer) had de huisdierenten toonstelling „Dier en Vriend" in de Utrechtse Jaarbeurs een staartje. Toto, een langharige sa tijnmuis, won er za terdag de persprijs voor zijn fraaie ui terlijk. Daarmee was Toto een bijzondere verschijning temid den van de 10.000 huisdieren op de tentoonstelling, de grootste die ooit in Europa werd gehou den. N HAAG Als de Jrmalige minister van iOM, dr. P. Winsemius, ij in functie was ge est, zou hij tegelijk met 'ltssecretaris Brokx zijn jetreden. Winsemius, in 1 eerste kabinet-Lub- bers de „baas" van Brokx, neemt ten volle de mede verantwoordelijkheid op zich voor het verstrekken van bouwsubsidies aan beleggers. Voor de huidige minister, Nij- pels, ligt dat volgens Winsemi us heel anders. Weliswaar is deze in theorie ook verant woordelijk, maar in feite treft hem geen blaam, omdat hij nog maar twaalf weken minis ter is. In een ochtendblad zegt Winsemius dat hij het ge dwongen aftreden van Brokx zeer betreurt: „Ik vind het een malle vertoning van het CDA". Winsemius is graag be reid te komen getuigen voor de parlementaire enquêteco- missie. 20.000 Pagina's Morgen begint in Maastricht het proces tegen de voormalige directeur beleggingen van het ABP, drs. A. Masson. Er zullen 38 getuigen worden opgeroe pen, waarvan 30 op verzoek van de verdachte. De kans bestaat dat de rechts zaak uiterst moeizaam op gang zal komen. Het proces-verbaal beslaat ongeveer 20.000 pagi na's. Masson heeft het recht dit hele verbaal aan het begin van het proces te laten voorle zen. Als hij van dit recht ge bruik maakt, zoals de hoofdof ficier van justitie in Maastricht vreest, zal dit een flinke ver traging betekenen. (ADVERTENTIE) et tUrekte verkoop] locureurs-generaal en uitdunnen jitie-apparaat HAAG De procu- •generaal bij de vijf ge- tshoven in Nederland n hun bezorgdheid geuit de bezuinigingen op het tie-apparaat. In een geza- hlijke brief hebben zij de isters Korthals Altes (Jus- en Van Dijk (Binnen- 'se Zaken) erop gewezen het onverantwoord is, bij •olitie nog verdere perso- bezuinigingen door te iren. woordvoerder van het mi serie van binnenlandse za- heeft vanmorgen de ont- 'jgst van de brief bevestigd. procureurs-generaal vin- het inconsequent dat het inet enerzijds meer geld Irekt voor de bestrijding 1 criminaliteit en anderzijds leit n het aantal arbeids- itsen bij de politie. LONDEN De prijzen slag op de vliegroute Am sterdam /Gatwick-Londen zal, als het aan Transavia ligt, volgend jaar uitge woed zijn. „Wij hebben geen zin in een tweede slag om Engeland; in ja nuari keren we terug naar normale tarieven". Dit zei Transavia-directeur P. Legro gisteren bij de eerste lijnvlucht van zijn maatschap pij op Londen. Zoals bekend hebben zowel Transavia als de KLM begin deze maand enke le tarieven op de lijn Amster dam/Gatwick met 50 procent verlaagd. Transavia introdu ceerde deze tijdelijke super korting als publiekstrekker voor zijn nieuwe, eerste lijn dienst; de KLM paste de tarie ven al een dag later aan uit vrees klanten aan zijn concur rent te verliezen. De openingsvlucht van Trans avia werd gisteren een dag van de verbroedering tussen minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat en haar Britse collega M. Spicer. Tij dens een rondvaart over de Theems verklaarden beide be windslieden plechtig het er volkomen over eens te zijn dat het Europese luchtverkeer op korte termijn geliberaliseerd moet worden. De eerste lijndienst van de chartermaatschappij Transavia op Londen was mogelijk ge maakt door het nieuwe lucht vaartverdrag dat Groot-Brit- tannie en Nederland begin dit jaar afsloten en waarin vrijwel geen beperkende bepalingen meer zijn opgenomen. De KLM is met die ontwikkeling minder gelukkig, aangezien Transavia in de toekomst ook op andere bestemmingen con currerende lijndiensten wil gaan openen. Een woordvoerder van de Rijksluchtvaartdienst zei dat het verkrijgen van de nodige vergunningen in met name Spanje en Portugal nog wel problemen zal opleveren. „Men zal eisen dat de KLM zijn capaciteit op die bestem mingen inkrimpt als Trans avia er bij komt. Zo werkt dat helaas nog steeds in de Euro pese luchtvaart". Directeur Legro, die gisteren behalve minister Smit-Kroes en Schiphol-directeur Wegsta- pel ook concurrent Martin Schroder van Martin Air in zijn vliegtuig had, noemde het openen van lijndiensten „bitte re noodzaak" om in de toe komst te kunnen overleven. „De vakantieganger wil meer vrijheid; de pakketvakanties worden op steeds grotere schaal ingeruild voor reizen op maat. Vandaar dat de gevestig de maatschappijen zoals de KLM vaste lijndiensten ope nen op de grote toeristenplaat sen. Wij gaan daar nu aan mee doen". De onderhandelingen die de moedermaatschappij van Transavia, Nedlloyd, momen teel voert over de overname van Netherlines, ziet Legro als een even noodzakelijke voor bereiding op de toekomst. De overname van de regionale luchtvaartmaatschappij Ne therlines van de Goudse za kenman Jansson betekent vol gens Legro een ondersteuning van het geregelde Europese lijndienstennet dat Transavia van de grond wil tillen. (ADVERTENTIE) Urker na uur uit zee gehaald URK Op Urk is gisteren in de meeste kerken gedankt voor de redding van Ide Nen- tjes. De 18-jarige jongen viel eind vorige week zestig mijlen ten noordwesten van Den Hel der onopgemerkt overboord van de kotter van de familie, de UK 47. Een uur later werd hij weer uit het water gehaald. De jongen sloeg overboord door een hoge gólf. Pas na een half uur werd hij gemist, waarop de kop van de kotter werd gedraaid. Met goed geluk werd de inmiddels onderkoel de Ide teruggevonden. (ADVERTENTIE) Rijsimulatot R? AMSTERDAM De leef tijd van kinderen die van huis weglopen wordt steeds lager. Ook uit te huizen lopen steeds meer jongeren weg. In totaal gaat het jaarlijks om 25.000 minderjarigen, uit alle lagen van de bevol king. De kans bestaat dat de jongeren in de prostitu tie terecht komen als zij niet goed worden opge vangen. Slechts 8 procent van de weglopers krijgt hulp. Er lopen iets meer meisjes dan jongens weg van huis, maar bij weglopen uit een tehuis geldt het omgekeerde. Van alle jon geren in tehuizen loopt naar schatting 25 tot 40 procent weg jaarlijks in totaal ongeveer 3000. Het aantal weglopers dat uit een gezin komt is nog eens acht keer hoger. Volgens de Raad voor het Jeugdbeleid moet het pro bleem worden aangepakt door de relatie tussen jongeren en opvoeders te herstellen en niet door de weglopers te laten aanhouden. Het kan nodig zijn een afkoelingsperiode in te stellen. Als dit niet leidt tot een oplossing zou de jongere de „kleine meerderjarigheid" kunnen krijgen die het hem of haar mogelijk maakt zelfstan dig te leven. De raad zegt dit in een advies dat zaterdag is aangeboden aan de ministers Brinkman (wvc) en Korthals Altes (justitie) en staatssecreta ris De Graaf van sociale za ken. De meeste hulp krijgen wegge lopen kinderen van mensen uit hun omgeving zoals vrien den, familie, leraar of werkers in buurthuizen of clubs. Te weinig jongeren weten immers waar ze een hulpverleningsin stelling kunnen vinden die kan helpen met contact met ouders, onderdak en geld. De hulpverleners moeten beter worden beschermd en niet zonder meer strafbaar zijn, al dus de raad. STOOM AFBLAZEN .0 Morgen zal er tijdens het wekelijks fraetieberaad van het CDA in de Tweede Ka mer ongetwijfeld nog even worden nagepraat over de kwestie die vorige week zo veel politieke beroering te weegbracht: het gedwongen aftreden van staatssecretaris Brokx. Veel woorden zullen er echten niet meer aan vuil gemaakt worden, ook niet door de vijftien fractieleden die zich afgelopen woensdag tandenknarsend neerlegden bij de wens van fractieleider De Vries om Brokx de wacht aan te zeggen. Wim Mateman, één van die vijftien, is zich ervan bewust datrgemok achteraf geen zin meer heeft. „Je verandert er toch niets meer mee", zegt hij. Mateman vindt het veel belangrijker dat er weer rust in de tent komt. Dat is van groot belang voor de partij in het algemeen en voor de fractie in het bijzonder. „Er zal dinsdag heus nog wel het een en ander over gezegd wordenvoorspelt Mate man, „maar eigenlijk zou het beter zijn de kwestie nu maar te laten rusten. We moeten er niet nog méér pijn bij krijgen. Het is voor lopig wel genoeg zo. Er zijn tenslotte straks ook weer verkiezingen Andere fractieleden die vo rige week voor Brokx in de bres sprongen, zoals Ben Hennekam en Walter Paulis, zijn het met Mateman eens. Paulis: „Het is weinig vruchtbaar voet bij stuk te houden. Dan kun je beter een eigen partijtje oprichten. Ik blijf zeggen dat De Vries niet zo ver had mogen gaan Brokx nu al op het offerblok te leggen, maar ja, ik ben uiteindelijk ook loyaal je gens de meerderheid van de fractie. Zo is het leven nu eenmaal". De meeste stoom hebben de verdedigers van Brokx trou wens vorige week al afge blazen, tijdens die rumoerige fractievergadering die woensdag in alle haast werd belegd nadat de brief van De Vries aan Lubbers over de positie van Brokx was uitge lekt. „Er vielen geen onver togen woorden, maar het ging er wél hard aan toe", vertelt Wim Mateman. „De fractiekamer schudde op zijn grondvestenBen Henne- Wim Mateman: „De kans op uiteenvallen van de fractie was helemaal niet ondenk baar". kam beaamt dat. „Ik heb van mijn hart geen moord kuil gemaakt en anderen ook niet. Er is niet bepaald omfloerst gediscussieerd". STOOMAFBLAZEN (2) Volgens Mateman, de voor malige CHU'er uit de Ach terhoek, bestond de groep die Brokx steunde uit twee categorieën: „Er waren er die zich blindelings met Gerrit solidair verklaarden. Dan heb ik het voornamelijk over een aantal katholieke zuiderlingen, die zich met Brokx als Brabantse oud- KVP'er verbonden voelden. Anderen maakten ernstige bezwaren over het feit dat iemand al hangt nog voordat hij veroordeeld is. Ik hoorde bij die tweede groep". Een zwaar dilemma voor de Brokx-aanhangers was, dat ze enerzijds hard wilden protesteren maar anderzijds ook fractievoorzitter De Vries niet te zeer wilden bruuskeren. Tenslotte won de tweede overweging het van de eerste. De vraag was: houden we vol of zijn we loyaal aan De Vries en aan de meerderheid van de frac tie? Op aanraden van Mate man („Wat kunnen we nu nog?", hield hij zijn mede standers voor) sloot men uit eindelijk morrend de rijen. De hamer van De Vries „be klonk" daarop het vonnis over Brokx. „De kans op uiteenvallen van de fractie was helemaal Redactie: Dick van Riet schoten Bijdrage: Ed Figee niet ondenkbaar", zegt Ma teman nu. „Dan was de el lende nog véél groter ge weest. Toen bleek dat we toch niet verder kwamen, heb ik gezegd: laten we de rijen maar sluiten, want daar bewijzen we onze partij op dit moment de grootste dienst mee. De Vries was me daar zeer dankbaar voor en dat zei hij ook". Bij de CDA-fractie en het CDA-partijbureau zijn naar aanleiding van de affaire- Brokx enige tientallen tele foontjes binnengekomen. Tegenover het partijbureau waren de reacties vanuit de CDA-achterban sterk ver deeld (variërend van „schande!" tot „goed zo!") maar in de Tweede Kamer nam het fractiesecretariaat voornamelijk schouderklop jes voor De Vries in ont vangst. De meeste bellers zouden zich volgens een CDA-woordvoerder juist hebben uitgelaten in de geest van: „Dit is pas zuiver" en „Goed dat De Vries de bezem erdoor gehaald heeft". NATRAPPEN „We worden er doodziek van. Die man wil alleen maar op een gemene manier natrappen". Loek Hermans, vice-fractieleider van de VVD is boos en bedroefd over de wijze waarop de dit voorjaar ontslagen VVD-me- dewerker Arnoud Cevaal weer van zich heeft doen spreken. De man die de laan uit werd gestuurd, omdat hij met zijn vriendin in de ver gaderzaal van de Tweede Kamer een intieme foto had laten maken voor het blad „Playboy", heeft nu in een interview met hetzelfde blad nog enige kluiten modder naar zijn voormalige werk gever gegooid. De financiële malversaties waar hij de VVD-fractie van beschuldigt zijn volgens Hermans echter volledig uit de lucht gegrepen. „Hij heeft al eerder dezelfde uitlatin gen gedaan, maar die zijn na een onderzoek door kamer voorzitter Dolman allemaal weerlegd. „Wat hij hu doet is niets anders dan rancu neus rotzooi proberen te trappen. We hebbennog even overwogen om hem wegens smaad aan te klagen, maar zelfs dat vinden we nog te veel eer. We laten het nu maar zo". DE KAMER DEZE WEEK De begroting voor Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur slokt deze week het grootste deel van de kameragenda op. Er worden pittige discus sies met minister Brinkman verwacht, met name over de bezuiniging van 45 procent op het club- en buurthuis werk. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) zal een antwoord moeten geven op de bij velen in de Kamer le vende vraag hoe hij denkt de kwaliteit van de gezond heidszorg te behouden als er in die sector de komende vier jaar 1,2 miljard wordt bezuinigd. Verder spreekt de Kamer deze week nog over de be groting van Algemene Za ken (dit agendapunt is al twee weken oud, maar het is er wegens tijdgebrek steeds bij ingeschoten) en over de opsporing van gas en olie in de Noordzee. (ADVERTENTIE) DEN HELDER Vijf werknemers van jet off shore-servicebedrijf Pen- rod Drilling Services Company in Den Helder hebben jarenlang voor grote bedragen aan steek- vraagd bevestigd door woord voerder P.J. Privée van Pen- rod. De vijf betrokkenen zijn inmiddels ontslagen. Volgens Privée heeft een door het Amerikaanse moederbedrijf ingesteld onderzoek aange toond dat vier Amerikaanse en een Nederlandse employée gedurende ongeveer vijftien jaar voor enkele miljoenen guldens aan smeergelden van toeleveringsbedrijven hebben geaccepteerd. Het bedrijf ver huurt onder meer bevoorra dingsschepen, booreilanden en gespecialiseerd personeel. Pen- rod heeft besloten van de on regelmatigheden geen aangifte te doen bij justitie. (ADVERTENTIE) ma.-vrij: 13.30-17.30 en van19.00-22.30 zat. 10.00-17.30^- en van 19.00-22.30 3 t/m 8 november

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3