Oproep wapenstilstand van paus vindt gehoor fieidaeSotwa/n In PvdA te weinig aandacht voor inbreng vanuit christelijk geloof ACHTERGROND kerk wereld 'Kerk lijkt winkel van SinkeP Vrijheid individu bij voorkóming ziekte beperkt aan tafel Onverstandige boycot brieven lezers uueer Eetdóe Souiant maandag 27 oktober 1986 pagina Hulp Salvador moet via kerken verlopen Het Tweede Kamerlid Herfkens (PvdA) heeft minister Buk man (ontwikkelingssamenwerking) gevraagd Nederlandse noodhulp voor de slachtoffers van de aardbeving in El Salva dor te laten lopen via particuliere en kerkelijke kanalen. Zij wijst er op dat de regering van El Salvador buitenlandse hulp via de Nationale Commissie laat verlopen, waarin alleen rege ring en het leger zijn vertegenwoordigd. Eerder werd al be kend dat de verdeling van de noodhulp grote vertraging op loopt en niet verspreid zou worden onder de armen in El Sal vador. Een deel van de hulp zou voorts in militaire depots ver dwijnen. Mevrouw Herfkens vindt dat juist kerkelijke organi saties over de wegen en contacten beschikken om op doelmati ge wijze de zwaarst getroffen gebieden te bereiken. Dominee Van der Zee neemt het op voor Rome Ds. W.R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, heeft zich met succes verzet tegen de opvatting dal moeilijkheden binnen de Raden van Kerken eenzijdig aan de RK Kerk zijn te wijten. Tijdens een bijeenkomst van de secre tarissen van landelijke Raden, afgelopen week in Genève, had hij zware kritiek geleverd op een rapport met deze strekking Het rapport werd op zijn advies herschreven en vervolgens unaniem aanvaard. De problemen bij veel Raden van Kerker zijn naar de mening van Van der Zee niet alleen het gevolg van de opstelling van de RK Kerk, maar ook van de houding van andere kerken. Van der Zee noemde na terugkeer uit Ge nève de inbreng van de RK Kerk in de oecumenische bewe ging een van de opvallende zaken. Het genie wijst de weg, het talent bewan delt hem. Maria von Ebner-Eschenbach VANDAAG GEBEDSDAG IN ASSISI (Van onze correspondent Ge- I rard Kessels) De oproep van paus Jo hannes Paulus II om tij dens de internationale j gebedsdag voor de vrede, vandaag in Assisi, overal ter wereld een wapen stilstand van 24 uur in acht te nemen, heeft vrij onverwacht weerklank gevonden. Guerrillabewegingen in Nicaragua, San Salvador, Ierland, Sri Lanka, Cam bodja, Columbia en Chili hebben laten weten de wapens te zullen laten rusten. Ook in Libanon is er vandaag kans op minder geweld. De grote oorlogen tussen Iran en Irak en in Afghanistan zullen echter gewoon doorgaan, wanneer ver- m De Dalai Lama, hier bij zijn aankomst op het Romeinse vliegveld Fiumicino, neemt ook deel aan de gebedsdag in Assisi. tegenwoordigers van alle wereldgodsdiensten van daag in Assisi bijeen zijn om te bidden voor de vrede. ..Ik zou een vurig beroep wil len doen op alle strijdende partijen in de wereld om ten minste tijdens de dag van 27 oktober een algemene wa penstilstand in acht te ne men". zo zei de paus op 4 ok tober in Lyon. De paus deed zijn beroep niet alleen op oorlogvoerende landen, maar ook op guerrillabewegingen en terroristen. Sindsdien hebben de pauselijke nuntia turen overal ter wereld ge- lobbyed om steun te krijgen voor het pauselijke appel. Inmiddels is in Rome een aantal toezeggingen binnen gekomen. Het Democratisch Front in Nicaragua, dat deel uitmaakt van de rebellerende contra's, zal niet vechten. Dat geldt ook voor de Chileense guerrillagroep Manuel Rodri guez, het Cambodjaanse ver zet onder leiding van de vroegere koning Sihanoek, de opstandelingen in Colum bia, de verzetsbeweging van de Tamils op Sri Lanka en de regering van dat land. Ook het Front voor de bevrijding van Marokko en de westelij ke Sahara, Polisario, zal de vijandelijkheden 24 uur sta ken. In Libanon hebben Na- bib Berri. leider van de Amal-sjiiten en Shamir Gea- gea, aanvoerder van een van de christelijke milities, be reidheid getoond aan de op roep gevolg te geven. „Geen enkel antwoord hebben we gekregen van Moskou voor wat betreft de oorlog in Af ghanistan, noch van de rege ringen in Bagdad en Teheran ten aanzien van de oorlog tussen Irak en Iran. Verder hebben de Vietnamese auto riteiten verklaard dat zij de vijandelijkheden tegen de Cambodjaanse guerrilla niet zullen staken", zo verklaarde Radio Vaticana tijdens het weekeinde. Meer dan veertig staatshoofden hadden gister avond adhesie betuigd aan het initiatief van de paus. De St. Franciscus-basiliek in Assisi waar vandaag onder lei ding van paus Johannes Paulus II tweehonderd vertegenwoor digers van twaalf godsdiensten zullen bidden voor de wereld vrede. De Gereformeerde Kerken lijken op een winkel van Sin- kei, waar elke wind van leer te koop is. De verantwoorde lijke synode bespreekt veel onderwerpen, maar de meest wezenlijke vragen van geloof en bekering dreigen onder de vergadertafel te raken. Dat bracht ds. L.H. Kwast uit Kollum zaterdag naar voren tijdens de elfde appéldag van het Confessioneel Gerefor meerd Beraad, waaraan naar schatting 2200 mensen deel namen. De vereniging is be zorgd over de koers van de Gereformeerde Kerken en het beleid van de synode. De CGB'ers applaudisseerden dan ook luid, toen ds. J. Staat uit Munnekezijl de synode verweet het zeven-maart-be sluit te handhaven zonder de 560 kritische brieven uit de kerken te honoreren. In het omstreden besluit wordt elke nieuwe stap op de weg van de nucleaire bewapening af gewezen. Kritiek op de band met de IKON bracht de han den andermaal op elkaar. Er zijn ook 'lichtpuntjes' in het svnodebeleid, aldus ds. Staat. Zoals het besluit over Samen op Weg. Aan de Acte van Overeenstemming is on omwonden het gezag van de Schrift en de verzoening door Christus toegevoegd. Naar de mening van de Kol- lumer predikant is het groot ste probleem het afscheid van Schrift en belijdenis in de Gereformeerde Kerken. "Als wij niet met man en macht, met pak en zak terug keren naar de belijdende kerk, staan wij voor een ver loren zaak. De kerk die niet meer belijdt, die de belijdenis in de motteballen heeft ge hangen, die kerk is een ver loren zaak". Wies Stael- Merkx blij met uitnodiging Voorzitter Wies StaebMerkx van de Acht Mei-beweging zegt blij te zijn met de brief, waarin de bisschoppenconfe rentie de uitnodiging voor een gesprek aanvaardt. Naar haar overtuiging zal de Acht Mei-beweging zeker ingaan op het voorstel het gesprek te laten voorbereiden door een kleine werkgroep, waarin de gegroeide afstand tussen bis schoppen en gelovigen ter sprake moet komen. KLACHT VAN PROTESTANTSE BEZINNINGSGROEP: In de Partij van de Ar beid is te weinig aan dacht voor levensbe schouwelijke elementen. Die klacht kwam naar voren in Utrecht waar protestantse PvdA-leden bijeenkwamen in de Protestantse Werkge meenschap voor de PvdA, de informele protestantse voortzetting van de vroegere confes sionele Werkgemeen schappen van de PvdA. Levensbeschouwing wordt wel geaccepteerd in de partij, maar dan als privé-opvatting. Zodra partijleden met zulke opvattingen bijelkaar komen, wordt dat ervaren als niet gewenste blokvorming. Er is geen sprake van echte aan dacht voor inbreng van men sen die op grond van chris ten-zijn met bepaalde opvat tingen komen, was de klacht. „De PvdA vindt de levens overtuiging van leden voor de partij niet interessant is, maar iedereen met een over tuiging is vrij om te komen, zo „ruimdenkend" is men wel. Er is geen begrip voor mensen die juist vanwege hun levensovertuiging in de PvdA actief willen zijn. zo werd opgemerkt tijdens de discussie tussen de ongeveer dertig belangstellenden. Voorzitter van de groep is prof. dr. W. de Knijff, secre taris is dr. A.A. Spijkerboer. Er zijn in totaal ruim negen tig leden. De doorbraak, tengevolge waarvan christenen lid wer den van een niet-confessio- nele partij, is niet uitgegroeid tot een volwassen filossofie, merkte prof. De Knijff op. Het oud-Kamerlid voor de PvdA, H.M. Franssen, had dezelfde mening. „De partij heeft de doorbraakgedachte onvoldoende vastgehouden. Er is een tijd geweest dat de voorzitter van de Prote stantse Werkgemeenschap automatisch tweede partij voorzitter was en die van de Katholieke Werkgemeen schap derde voorzitter. Van de gedachte die daar achter zat, is niets meer over. Dit klimaat werkt op alle ni- veau's, zo bleek. In de partij raad, in de Kamerfractie, maar ook op regionaal en plaatselijk niveau. J.H. Ger- ritse uit Den Haag gaf een voorbeeld hoe in zijn stad het links meerderheidcollege ge- subsideerd kerkelijk werk, bijvoorbeeld op sociaal-cultu reel terrein, niet inhoudelijk bekijkt, maar vereenzelvigt met het CDA. En „dus", zo merkte de heer Gerritse ver ontwaardigd op, staat dat kerkelijk werk bovenaan op de lijst van bezuinigingen. De bezinningsgroep wil de komende tijd meer van zich laten horen, onder meer via de partijpers om zo een kli maat te scheppen voor een inbreng in de Partij van de Arbeid. Naast alle kritiek op de eigen partij bleek de grote betrok kenheid op de PvdA in alle toonaarden. De heer Frans sen gaf in een uitvoerig be toog weer hoe naar zijn me ning in het CDA en in ande re christelijke organisaties het begrip „christelijk" in houdelijk niet wordt gedekt. Het bedenkelijke van het CDA «ligt voor hem hierin dat deze partij claimt dat haar politieke overtuiging hét ant woord is op de oproep vanuit de bijbel". Naar zijn mening echter kan dat antwoord nooit eensluidend zijn en is het bijvoeglijk naamwoord christelijk vaak „misleidende reclame". Waar het om gaat is dat mensen die christen willen zijn op grond daarvan tot hun beslissingen komen. Ook niet-christenen kunnen vanuit hun achtergrond de zelfde meningen hebben. LÜTSEN KOOISTRA STUDIEDAG THIJMGENOOTSCHAP Grensverleggend speurwerk in de geneeskunde maakt het steeds vaker mogelijk de her komst van vele vormen van menselijk lijden te onderken nen en door het nemen van tijdige maatregelen de kans dat deze ziekten inderdaad de kop opsteken te verklei nen. De vraag is echter of de maatschappij zich kan blijven veroorloven het veelal kost bare herstel van ziekten die ten dele door riskante le vensgewoonten zijn ontstaan voor zijn rekening te blij ven nemen. Zo vatte prof. D. Mossel uit Ufrecht kort de probleem stelling samen waaraan de medische afdeling van het katholieke Thijmgenootschap zaterdag in Utrecht een stu diedag had gewijd in samen spraak met een aantal artsen, medische onderzoekers en ethici. Welke ethische richt lijn dienen mensen te volgen waar het de voorkoombaar- heid van ziekten betreft? Om het probleem te verken nen werden een aantal deel gebieden besproken waarin medisch handelen aan de orde komt. De Wageningse voedingsdeskundige dr. J. Hautvast stelde dat de relatie tussen voeding en gezond heid onomstotelijk vast staat. Wat wij eten wordt echter niet uitsluitend door ons zelf bepaald. Dat hangt in belang rijke mate af van bestaande voedingsgewoonten. Verder: als men gezonder zou willen eten, dan kan men toch niet ingrijpen in de manieren van voedselproduktie. Daarbij komt ook dat het effect van verkeerde voedingsgewoon ten voor ieder individu ver schilt. Zowel de artsen als de ethici waren het er dan ook over eens dat in deze situatie het individu weinig te ver wijten valt aangezien het oorzakelijk verband tussen gedrag en ziekten moeilijk te geven is. In slechts een enke le situatie kan men het indi vidu wel iets verwijten. De Wageningse toxicoloog dr. J.H. Koeman sprak over de vermijdbaarheid van vormen van kanker. Ook hier spelen bij. het ontstaan omgevings factoren een grote rol. Het meest treffende en tegelijker tijd meest bekende geval is dat van roken en longkan ker, waarvan de samenhang op grond van het meest re cente en uitgebreide epide miologisch onderzoek op nieuw is gebleken, aldus Koeman. Hij meende dat kankerpreventie ook op an dere terreinen mogelijk is, met name door verandering van voedingsgewoonten. Hij was het in principe eens met de inzichten van de Vlaar- dingse alternatieve kanke rexpert Moerman, ook al be twijfelde hij of het eten van groenten, in het bijzonder kool, en fruit nog een rem mende werking kan hebben op reeds gevormde kanker gezwellen. Uit toxicologisch onderzoek is volgens hem echter wel degelijk gebleken dat bepaalde soorten groen ten en fruit een remmende werking uitoefenen op het ontstaan van kankergezwel len. Ook al is het duidelijk dat er, zoals in het geval van roken, een duidelijke samenhang bestaat, dan betekent dit nog niet dat mensen hier ook naar handelen. Hoe komt dat Hierover boog zich de Maastrichtse hoogleraar dr. G. Kok, die zich bezig houdt met gezondheidsmotivering. Die kan volgens hem alleen slagen wanneer er sprake is van vrijwillige verandering doordat mensen meer contro le op hun eigen situatie krij gen. Een van de slotconclusie van de Vlaamse gezondheidsethi cus dr. De Wachter na het aanhoren van de referaten van de medici en ethici was dat, aangezien er allerlei twijfels bestaan over de vrij heid van mensen om te han delen zoals ze willen, hen vooralsnog weinig te verwij ten valt wanneer zij ziek worden. Noch van de ethici noch van de artsen was een duidelijk antwoord te krijgen op de vele dilemma's die zij op deze uitermate boeiende studiedag schetsten. Er bleek, zoals De Wachter ook conclu deerde, een spanning tussen grote beginselen en prakti sche problemen, waarbij men slechts behoedzaam te werk kpAULnVAN VELTHOVEN De resultaten van de studie dag zullen gepubliceerd wor den in de Annalen van het Thijmgenootschap. Secretari aat Huygensweg 14, 6522 HL Nijmegen. DR. T. ANDREE OP OPEN KERK: Geloofsoverdracht afhankelijk van geloofwaardige ouders Ouders die er niet in slagen hun kinderen gelovig op_ te voeden, hoeven zich niet al tijd schuldig te voelen. Er zijn heel sterke invloeden van buitenaf die geloven nu extra moeilijk maken. Kerk en geloof staan onder zware kritiek, als ze al aandacht krijgen. Toch zijn er wegen om geloofsoverdracht van ouders op hun kinderen mo gelijk te maken. Dit stelde de pedagoge mevrouw dr. T. Andree op de halfjaarlijkse bijeenkomst van de beweging Open Kerk in Rotterdam. Om kinderen gelovig te ma ken moet de opvoeder eerst zelf gelovig zijn en wel op een wijze die stand houdt te genover moderne weten schappelijke kritiek. Dit vraagt van de ouder zelf ex tra aandacht in de vorm van studie en bezinning, juist om dat jongeren harde vragen stellen. Om daarop te kun nen inspelen moet het geloof van ouders hecht verankerd zijn. Ook verwacht de jeugd dat de ouderen consequent en trouw volgens hun geloof leven. Schipperen en wezen lijke waarden prijs geven om de jongeren tegemoet te ko men schaadt het vertrouwen. Vluchtelingen welkom in Groningse kerken De Raad van Kerken in Gro ningen biedt voortaan alle vluchtelingen die met uitzet ting uit Nederland worden bedreigd, bescherming aan in een kerkgebouw. Daar kun nen zij rekenen op steun van de kerkgemeenschap. Door hulp te bieden aan alle vluchtelingen wil de Raad een publiek signaal geven met betrekking tot tekorten in het Nederlandse vluchte lingenbeleid. De Raad van Kerken in Groningen zegt „ernstige vermoedens te heb ben dat humanitaire overwe gingen geen plaats meer heb ben in het Nederlandse vluchtelingenbeleid". Het protest van de Raad komt na dat staatssecretaris Korte van Hemel van justitie heeft laten weten dat het Tamil-gezin Sarma Nederland moet ver laten. Dit gezin vluchtte 6 oktober naar de Mamrehoe- ve, een rooms-katholieke kerk in Groningen. Hamlapje met winterwortelen en aardappelen vanillerijstevla met kokos De benodigdheden voor twee personen zijn: 30 g margari ne, 200 g hamlap, ui, knoflook, zout, kerrie; 500 g winterwortelen, 5 g margarine, 0,5 dl water, zout, 1 theelepel suiker, 1 lepel citroensap, peterselie 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 25 g rijst, 15 g custard, 1 lepel gemalen kokos, bruine basterdsuiker. Laat de margarine lichtbruin worden in de braadpan en schroei er vervolgens het vlees aan beide kanten in dicht. Bak het hamlapje op een matig vuur in een kwartier bruin en net gaar. Leg halverwege de baktijd kleingesneden ui en geperste knoflook naast het vlees en strooi er zout en kerrie over. Leg eerst het vlees op een warm gemaakt bord en maak dan de jus met weinig water af. Maak de wortelen schoon door ze stevig al te borstelen of te schrappen. Snijd de groente in gelijke schijven en zet haar op met margarine, water, zout, suiker en citroensap. Kook de wortelen in twintig munuten gaar. Controleer in die tijd wel een paar keer of er nog iets vocht in de pan aanwezig is, om dat de kans op aanbranden bii het gebruik van weinig water wat groter is. Giet het overblijvende vocht niet van de gare groente, gebruik het liever als aanvulling op de jus. Bestrooi de wortelen in de schaal met fijngeknipte peterselie. Breng de helft van de melk aan de kook, strooi er al roeren de de gewassen rijst in en blijf even roeren tot de massa kookt. Laat de vla een half uur zacht koken en bind haar dan bij met een papje van custard en weinig koude melk. Voeg van het vuur de overige koude melk en de gemalen kokos toe. Presenteer bruine basterdsuiker bij de afgekoelde vla. JEANNE de conferentie van het Internationale Rode Kruis in Ged ve heeft zichzelf en haar organisatie dit weekeinde een f terst slechte dienst bewezen door op voorstel van Kenia Zuidafrikaanse regeringsdelegatie uit te sluiten van verdi deelneming aan het overleg. de woede en verontwaardiging over het Zuidafrikaaf apartheidsregime, die aan het vooral door de „zwarte" da gaties gesteunde besluit ten grondslag liggen, zijn begrijp lijk. Daar kan geen enkel misverstand over bestaan. M| juist de vergadering van het Rode Kruis is niet de plai waar deze afkeuring van de „blanke overheersing" een p( tieke vertaling moet krijgen. I De organisatie heeft zich in de afgelopen jaren beijverd J, steeds in strikte neutraliteit en met voorbijgaan aan de pi tieke achtergronden van conflicten in de wereld, humanif re hulp te bieden aan allen die deze behoeven. Die onbevc^ oordeelde hulpverlening loopt nu ernstig gevaar. Niet alls omdat door de reactie van Kaapstad op „Genève" het Ini nationale Rode Kruis in Zuid-Afrika niet meer welkom daar dus niet meer in staat is de hulp voort te zetten aan{! slachtoffers van het regime-Botha. Maar ook omdat een a sequente uitvoering van het thans gekozen beleid tot uitsj ting van nog veel meer landen zou moeten leiden. Binnen het Rode Kruis zijn immers nog tal van ancl naties vertegenwoordigd waarin het met de mensenrecra niet al te best gesteld is. Het Rode Kruis kan daar, met stemming van dé betrokken regeringen, zonder al te \j problemen zijn bemiddelende en menslievende werk do Dat moet zo kunnen blijven. Daarom is het te hopen dat! besluit van Genève een incident is dat geen navolging krj Want anders is het met de organisatie in een groot deel j de wereld in de toekomst slecht gesteld. 'n i Brieven graag kort en duideii|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Voetbalvandalisme Het bericht in deze krant van 21 oktober over de plannen een plastic scherm in het Zui- derparkstadion aan te brengen bewijst dat het met het voor komen van voetbalvandalisme de verkeerde kant uitgaat. In plaats van de vandalen hard aan te pakken wil men zich tot in den treure gaan verdedigen. Juist is sportkringen moet toch bekend zijn dat de aanval de beste verdediging is. En wie moet dat scherm betalen? De belastingbetaler zeker. Incom petente verenigingsbestuur ders parasiteren zo op de ge meenschap, waarvan het grootste deel geen cent wenst uit te geven voor voetbal, laat staan voor datgene wat men „randverschijnselen" noemt. Nogmaals, laat men toch de vandalen hard aanpakken door de politie en/of orde dienst en laat men de agres velingen zelf opdraaien v alle kosten. F. Post, i Den Haag. Echtscheiding Het kwaad van de echtsclj ding steekt steeds vaker kop op. Met gevolg ontwrij ting van gezin en volk. j komt omdat velen de chriS lijke geboden met voeten i den en zelfgekozen menself dwaalwegen gaan. God zegt in Zijn wet: Gij j niet echtbreken. De profeer Melachi zegt, I de here God de echtscheidj haat. Waar blijft de bij de hu lijkssluiting plechtig afgele belofte van trouw „tot de d ons scheidt"? Waar blijft liefde om ook onder moeil omstandigheden bij elkaai blijven? Zogenaamde moderne mer schuiven deze waarheden minachting ter zijde. De grove vervaging en \i werping van deze etnis normen heeft al menigeen' menig volk naar de ondergi gevoerd. Dit zal ook met volk gebeuren, tenzij er I ethisch réveil komt. H. Donker, Den Haag. Af en toe regen DE BILT (KMNI) Tussen een diepe depressie Bij IJsland een een hogedrukgebied bo ven Spanje wordt het komen de etmaal met zuidwestenwin den vochtige en zachte oce- aanlucht naar ons land ge voerd. Het binnendringen van deze lucht gaat de komende nacht gepaard met regen en motregen. Ook morgen over dag is het half tot zwaar be wolkt en valt af en toe wat re gen of motregen. De achterste begrenzing van de zachte lucht wordt in de nacht van morgen op woensdag met re gen over ons land verwacht. De temperatuur wordt de ko- mendfe nacht niet lager dan een graad of 10, morgenmid dag zijn waarden van rond 14 graden te verwachten. De wind waait matig, aan zee en. op het IJsselmeer krachtig, uit het zuidwesten. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: wisselvallig met re gen. Middagtemperatuur tus sen 7 en 12 graden. Groot-Brittannië en Ierland: wisselvallig met regen en bui en. Middagtemperatuur van 10 graden in noord-Schotland tot 15 graden in zuidoost-Enge- land, woensdag iets lager. Benelux-, half tot zwaar be wolkt en af en toe regen. Mid dagtemperatuur tussen 10 en 14 graden. Duitsland: af en toe zon, voor al in het midden en zuiden, maar ook op veel plaatsen re gen. Middagtemperatuur rond 12 graden. en toe regen. Middagtemp! tuur van 13 graden in j noorden tot 18 plaatselijk het zuiden. Spanje en Portugal: ovet gend droog en perioden zon. Middagtemperatuur sen 17 en 24 graden. i Italië en Joegoslavisched perioden met zon, maar vo in het zuiden ook enkele gen- of onweersbuien. Midi temperatuur van 13 gradei de Povlakte tot omstreek! graden in het zuiden. Alpengebied: af en toe zor woensdag van het westen plaatselijk regen. Middagt peratuur tussen 10 en 15 den. Nul-graden-i 2000 tot 2500 meter. Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vhssingen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2