Leiden ondanks zege niet tevreden BYO test zenuwen andermaal fieidaeSoina/nt Gemini/Kangeroes verliezen slijtageslag DIOKbezorgl titelhouder Hilversum afstraffing Formule pechvol KNVB: functioneren LOV in het geding MAANDAG 27 OKTOBER 1986 PAGINA 18 Sterke bezetting Blitz- toemooi LEIDEN Het Blitz kerst basketbaltoernooi, traditioneel op tweede Kerstdag in de Voorschotense Vliethorst, heeft ook dit jaar weer een sterke bezetting. Naast titel verdediger en landskampioen Nashua Den Bosch, zal in ie der geval het Israëlische Ha- poel Holon acte de presence geven. De andere twee plek ken zullen waarschijnlijk inge nomen worden door het Griekse Tessaloniki en Wash burn University (Kansas). VLAARDINGEN Na de voortvarende start van Formule Leiden in de hoofdklasse van de nationale bowlingleague voor trio's was de tweede wedstrijddag wat minder fortuin lijk. Toch zou het resultaat 4 van de mogelijke 9 punten zijn, waardoor de debutant zich prima handhaaft in de midden moot. In Vlaardingen kwam de ploeg van captain Jim Scheffer, die zelf bijna 200 gemiddeld gooide, tot een team average van 191. Het ongelukkige zat hem in de start voor de Leidenaars. De voormalig Open Nederlands kampioen Hans Alkemade maakte deel uit van de eerste tegenstander, Aro uit Cal- lantsoog. Alkemade begon zijn serie met de ongekend hoge games van 268 en 276, zodat de Leidse drie met 506 tegen 641 en 589 om 632 kansloos waren in die eerste confrontatie (0-3). Het thuisspelende Nationale Nederlanden 2 kon een punt worden ontfutseld. Van Den Boer werd vervolgens wel met 3-0 gewonnen. Alphen Noord Cross prooi voor Rien van de Wildt LEIDEN De door AAV '36 georganiseerde Alphen Noord cross is dit jaar gewonnen door Rien van de Wildt (Woerden). Grote afwezige was Jan Zethof, die de voorgaande vier edities op zijn naam schreef. Jan Jan sen werd met een vierde plaats beste Leidenaar. Al vrij snel na de start for meerde zich een kopgroep in het recreatiegebied naast sport park De Bijlen met daarin Van de Wildt, maar ook Emile Vrij man. Jan Langelaan en een viertal regio atleten. Thuisloper Dirk Westerduin startte te snel en viel terug tot de tiende plaats op het hier en daar spek gladde parkours. Theo van der Veer en Jan Jansen vochten van het begin af een strijd uit die pas in de laaste ronde be slist werd in het voordeel van de Bataaf, die daarmee vierde werd achter Langelaan en Vrij man. Van der Veer toonde wel aan hard op weg te zijn naar zijn oude vorm met een negen de plaats op slechts drie secon den van AAVer Rob van Schooten, die bekeken lopend menigeen verraste. Het Bata- venleger was minder nadruk kelijk aanwezig dan in voor gaande jaren maar toch nestel den zich nog vier lopers bij de eerste twintig. Hans van Voor den werd tweede Bataaf op de hielen gezeten Harry Verstee- gen, die in de spurt Jaap Dui venvoorden net versloeg. Hans van de Vijver was de vijfde Ba taaf in de heren race. Bij de ve teranen was Huib van der Jagt de beste AAVer met een derde plaats voor Wim Maassen. Ter Aarse Maike Persoons won zo als zo vaak bij de dames: met overmacht. Marian van Klink nam de Nieuwerbrugse eer waar en werd derde (op een minuut achter Persoons) voor Laura Bosman en Suze Groen in't Woud. Ada Steenvoorden werd derde bij de veteraan da mes. Bij de junioren veel tevre den gezichten. LEIDEN In het achtste speelweekend van de competitie hebben de he ren van Leiden een 0-2 overwinning behaald op het Amstelveense HIC. Gooische nam door een overwinning op Hurley de koppositie over. Leiden en de Groningse Studs staan op een gedeelde tweede plaats met een punt ver schil op de koploper. De Leidse dames verloren hun leiderspositie aan Til burg dat thuis nipt (1-0) won van Alecto en nu met een punt bovenaan staat. Noordwijk bezet mede door een 3-0 overwinning op Hudito de gedeelde derde plaats. Leidse trainer-coach Cees Koppelaar nam van tevoren geen genoegen met alleen een overwinning. „Uit de manier waarop de vorige overwinnin gen tot stand zijn gekomen blijkt helaas dat de heren er nog te gemakkelijk over den ken. Dat komt de kwaliteit van het spel bepaald niet ten goede". De uitwedstrijd tegen HIC kende vanuit dit oogpunt een veelbelovend begin. HIC werd in de eerste helft aan alle kanten voorbij gelopen, doordat Leiden erin slaagde het spel snel te verplaatsen. In het eerste kwartier kreeg Lei den een groot aantal opgelegde scoringskansen, waar zeer ma gertjes mee werd omgespron gen. De eerste strafcorner was dan weliswaar raak. maar ver der dan deze eerste treffer van aanvoerder Harmen Jansen Schoonhoven kwam Leiden in de eerste helft niet. Intussen had rechterspits Onno te Rijdt het veld moeten verlaten we gens een zware rugblessure. Zijn plaats werd ingenomen door Herman Hartevelt die de rol kreeg stringente mandek king uit te voeren op de sterk ste speler van HIC. Doordat deze zelf niet dekte, kreeg de invaller echter een vrije rol op het middenveld. Na de rust verhoogte HIC de druk op de ketel aanzienlijk, waardoor plotseling een be roep werd gedaan op de ver dedigende taken van de gas ten. Leiden verloor de rust en het overzicht om tot een goede opbouw te komen en moest het stellen met counterhockey. Net toen Leiden dreigde de re kening gepresenteerd te krij gen, nam het via Casper Klein het initiatief weer over. Op volle snelheid sprintte hij met de bal in de vrije Fuimte en scoorde na het omspelen van de keeper (0-2). Met een twee de helft die bepaald minder het aanzien waard was dan de eerste, mocht Leiden zich ge lukkig prijzen met een solide verdediging. Hoogstaand Warande en Leiden leverde voor een veelkoppig Brabants publiek een spektakel op. „Wij speelden veruit onze beste wedstrijd van het seizoen. Wa rande overtrof zich zonodig in nog grotere mate", aldus de Leidse coach Henk Visser. In een technisch hoogstaand duel scoorde Warande vlak voor rust. Nadat een Leidse straf corner werd gekeerd sloeg de weegschaal door naar de ande re kant. Een vloeiende aanval van Warande werd bekroond met een fraai doelpunt. Na rust maakte Leiden in de 13e minuut gelijk uit een strafcor ner ingeslagen door Carolien ten Cate. Niet alleen de Leidse strafcorner bleek gevaarlijk, ook Warande bleek over „een kanon" te beschikken. Met oorverdovend lawaai belandde in de 20ste minuut een van haar corners op de plank (2-1). Vier minuten later ondernam spits Suzan Nivard een solo die resulteerde in een straf bal. De aan grote spanning onderhevi ge Karen van der Lee maakte het karwei koelbloedig af ('2- 2), zodat met een punt in de tas de terugweg werd aan vaard. Alecto speelde een goede wedstrijd in Tilburg. In de eerste helft gingen beide ploe gen gelijk op en gunden elkaar niet het genoegen om de vijan delijke cirkel te penetreren. Karin Postma kreeg nog een goede scoringsmogelijkheid, maar voor rust kwamen geen van beide ploegen aan scoren toe. Pas tot zeven minuten voor tijd moest worden ge wacht tot de individueel goed spelende, doch collectief min der sterke Tilburgse dames de score openden. Door dit doel punt, dat uit een rebound van een strafconer tot stand kwam. haalde Tilburg de volle buit binnen. Noordwijk gaat steeds sterker spelen. Ten koste van wat rug dekking in de verdediging versterkte de ploeg het mid denveld waardoor Renate van der Bent regelmatig in de cir kel van Hudito door kon drin gen. Het was dan ook niet met toeval dat zij twee van de drie Noordwijkse doelpunten op haar naam schreef. Alexandra van Kan scoorde in een wed strijd die volledig door de Noordwijksen beheerst werd 3-0. Bij de heren in de tweede klasse verstevigde Roomburg de koppositie door de Dopie, nummer twee op de ranglijst, met 6-1 afgetekend te ver slaan. In de openingsfase kwam de ploeg een tijdje on der druk te staan. Dopie druk te het overwicht uit in een 0-1 voorsprong. Voor Roomburg werkte dit doelpunt als zwarte koffie want na een kwartier ging de ploeg pas echt draaien. Nog voor rust was het 2-1 via doelpunten van Oscar Snijders en Bas Koning. In de tweede helft liet ook Kees wendt zien dat hij immer op de goede plaats staat en met nog twee doelpunten van Lucas van Schaick was de afgang voor Dopie volledig. Roomburg staat nu vier punten los van de eerst achtervolgers. LEIDEN Net als vorige week pleegde BVO ook zaterdag een aanslag op de eigen „stressbestendig heid". Moest een overwin ning toen in de verlen ging binnengesleept wor den, tegen Zeemacht werd die truc andermaal uitge haald: 69-69 en 78-77 winst. BS Leiden kende tegen debutant Gunco AMVJ Rotterdam teveel problemen in de back- court" en ging dan ook prompt onderuit: 71-65. Bij de dames besliste Lisse de derby tegen Grasshop pers in haar voordeel. MSV hield tegen Zee macht het hoofd boven water: 53-61 Theo van Leeuwen was bij BVO de man van de wed strijd. Van Leeuwen liep bij 67-69 twee vrij worpen door de jring ploffen om daarmee zijn ploeg naar de verlenging te schieten en knalde met nog negen seconden te gaan de winnende driepunter binnen. Daarvoor had BVO het ook al steeds moeilijk gehad. De Al- phenaren lieten zich meesle pen in het Helderse spel van opponent Zeemacht en verlo ren na een kwartier alle con trole op het scoreverloop. Via 22-18 en 29-36 (rust) pikte BVO bij 53-53 weer aan. Waarna zich een zinderende slotfase afspeelde. Met Theo van Leeuwen (17 punten) als held van de dag, kon coach Ben Ponsioen in ieder geval constateren dat het met de ze nuwen van zijn manschappen niet slecht gesteld is. De Leidse BS permitteerde zich teveel fouten tegen Gunco AMVJ Rotterdam, vorig jaar de kampioen van het rayon. „De guards konden de bal niet goed in de aanval brengen en daardoor ontbrak de organisa tie. Ik heb veertig minuten lang geprobeerd die organisa tie erin te krijgen, maar dat is niet gelukt", aldus BS-coach Frans Broekhof in zijn nabe schouwing over de 71-65 ne derlaag. Twaalf minuten mar cheerden beide ploegen gelij- kop, toen ontdekte AMVJ de Leidse Achilles-hiel: met een press werd een 18-24 achter stand geëgaliseerd en nadat het trucje in de tweede helft andermaal was toegepast, had Leiden geen kans meer op de zege. Met Kragtwijk in een glansrol (33 punten) bleek za Jeroeo van Leeuwen van BVO voegt twee punten toe aan zijn totaal. Marlon Dorsiel (rechts) kijkt toe. terdag andermaal het gemis van Erik-Paul van Weeren, die extra dreiging vanaf de 1 of de 2 kan brengen. Ook coach Ed Zaal van -de da mes van Grasshoppers was in zijn nabeschouwing teleurge steld in de prestaties van zijn ploeg. „Lisse is geen slechte ploeg, maar dit verlies (67-58) was niet ingecalculeerd. We speelden slecht tegen hun press, hadden veel balverlies en hebben de wedstrijd zelf uit handen gegeven". Lisse kreeg overigens pas na zeven minu ten in de tweede helft uitzicht op de zege. Via 39-39 werd een gat geslagen, omdat Grasshop pers van de zesde tot en met de tiende minuut niet scoorde. De druk kwam toen teveel op Anja Aandewiel (19 punten) te liggen. «ff >V acteerde gisteren zwak in Den Helder, maar sleepte aan het Marsdiep toch twee punten in de wacht. De Noordwijkse dames hadden hun tegenstanders aan een jojo hangen. Na een gaatje volgde immer de aansluiting van de thuisclub. Totdat vier minuten voor tijd eindelijk de definitie ve bres wist te slaan: 44-58. En vervolgens met 53-61 behoor lijk weg kwam. Fraaie rollen waren weggelegd voor Anne- lies Schaap (20 punten) en Marjan Janson (rebounds). In het rayon bewees Grass hoppers zichzelf tegen Zoebas (83-79), bleef MSV minimaal aan de verkeerde kant van de streep (72-73) en had Leider dorp een gemakkelijke avond tegen Argus (107-76). LEIDEN Met uitzonde ring van NOVO beleefden alle „regioclubs" een slecht weekeinde in de nationale volleybalcompe titie. De heren van Ley- thon verloren met 3-0 van Volendam; met 1-3 was Gemini/Kangeroes een maatje te klein voor SVC. NOVO won de uitbeurt tegen Vlaardingen 2 (2-3). De Noordwijkse dames waren blij met de eerste winst; voor eigen publiek versloegen ze US met 3.-1. Gemini/Kangeroes haalde een zwaar bevochten punt binnen tegen Madjoe. De tweede-divisiedames van Gemini/Kangeroes waren wederom betrokkken bij een „marathonpartij". Hoewel de Voorschotensen de eerste set verloren, kwamen ze via twee keer 14-16 op een 1-2 voor sprong. Twee matchpoints in de vierde set bleken tekort en Madjoe, dat vorig jaar degra deerde uit de eerste divisie, kwam met 15-13 langszij. Lin da Gommans is in de Voor schotense ploeg de enige dame „met lengte" en dat is, vooral als ze niet aan het net staat, het zwakke punt van Gemini. In de laatste set dolf Gemini uiteindelijk het onderspit, deelsters Sandra Schot bles- „maar het had net zo goed 13- 15 voor ons kunnen zijn", al dus coach Casper Brussee. In de derde divisie speelde het tweede team van Gemini- /Kangeroes een rampzalige wedstrijd tegen het eerste team van Be Fair. Spel ver seerde zich bij het inspelen en dat dwong het team tot een 1-5 systeem waar niet op getraind wordt. Het systeem draait bij Olaf van Tol in Sportcafé LEIDEN De elfde editie van het Rijnland Radio Sportcafé komt morgenavond vanuit 't Vattegat in Leiden. Gasten zijn on der anderen de windsurfers Olaf van Tol en Eric Groenewegen, BS Leiden-basketballer Bert Kragtwijk er) Europees kampioene taekwondo Mandy de Jong. Korfballer Remco Molloy en voet baller Jeffrey van As, beiden geselecteerd voor het Nederlands jeugdteam in hun eigen discipline, maken ook hun opwachting aan de Garenmarkt. Wim Rijsbergen vertelt over zijn voorbereidingen op de mara thon van New York. Ook de rugbyers van DIOK zijn de gast zijn van de sportredactie van Omroep Rijnland. De uitzending is van 20.30 tot 23.00 uur te beluisteren via 8811 MHZ op de FM- kabel. de gratie van een goeie pass en die pass ontbrak. Binnen 50 minuten was de wedstrijd ge speeld; 0-3. In een rechtstreeks duel tegen een van de mede-hekkeslui- ters gaf NOVO te kennen dat het van plan is in de midden moot mee te draaien; US werd met een 3-1 nederlaag naar Amsterdam gestuurd. US was technisch zwak, maar dat be tekende geen voordeel voor de Noordwijksen. Integendeel, de verleiding was groot „zelf ook mee te gaan rommelen". On danks het verlies van de eerste set een vrij gemakkelijke winst voor NOVO. Leython trad aan tegen het sterke Thornax 2 dat enkele speelsters uit de eerste divisie in de gelederen heeft. De da mes uit Leiderdorp schoten te gen deze degelijk spelende ploeg op alle fronten tekort en verloren met 0-3. Het tweede team van Leython haalde in de promotieklasse met 3-1 de eerste punten bin nen tegen ACCO/DOS dat toch een respectabele midden moter genoemd mag worden. Carolien van Gendt speelde haar eerste wedstrijd en was met hoofdaanvalster Anne- mieke Oudshoorn uitblinkster. Heren Leython keek in minder dan een uur tegen een 0-3 verlies aan. Het spelpeil in en tegen Volendam was bedroevend en volgens Rob Mudde met Paul de Winter de enige speler die nog iets presteerde wa ren de spelverdelers meer aan het keepen dan aan het spel- verdelen. Ook Gemini/Kangeroes speelde, in de derde divisie, een verloren wedstrijd. Tegen het fysiek sterkere SVC won het alleen de derde set, door een goede buitenaanval en een sterk blok (1-3). Net als vorig jaar had NOVO problemen met de Siberische temperatu ren van de gemeentelijke sporthal van Vlaardingen. Coach Van Nierop besloot zijn volleyballers na twee verloren sets enige afleiding te geven door een Heel Ingewikkeld Systeem uit de kast te halen. Onder aanvoering van Pieter Keuning haalde NOVO met 6- 15, 12-15 en 7-15 vervolgens de 2-3 winst binnen. Ook in de promotieklasse was het kommer en kwel voor de teams uit de regio. Gemini- Kangeroes 2 verloor via 4- 15, 0-15 en 7-15 met 0-3 van het „oude", maar lange Van Vliet/Jupiter. ACCO/DOS 2 ging tegen Ley thon 2 sterk van start, maar in de derde en vierde set kon de serve van de Leiderdorpers de aanval van DOS zodanig ont regelen dat Leython gelijk kwam. De laatste set was met 15-8 voor DOS. Het ontbreekt de mannen van NOVO 2 aan de harde hand van een coach. Wederom waren aanmerkin gen op de leiding schering en inslag, en na de winst van eer ste set werd de wedstrijd met 1-3 uit handen werd gegeven. CORIEN BOTVROUW 3* LEIDEN Dat het goed gaat met DIOK, werd al ee der dit seizoen aangetoond. Dat het zo goed ging, d nationaal kampioen Hilversum „van de mat gespeel kon worden, was nog niet bekend. Toch was dat pi cies, wat gisteren in De Mors gebeurde. In de laatj minuut gaf RCH de stand nog een beetje aanzien: 36 Waarmee de Leidse rugbyers zich als enige achterv< gers van koploper Castricum mogen noemen. Zov, Hilversum als Den Haag staat nu vier punten achter ploeg van coach Theo Snijders. Zoals gebruikelijk begon de confrontatie tussen de oude rival DIOK en RCH metjeen aftastfase. Geen van beide ploegen we ste van quitte af alles te geven. Na een kwartiertje begon R( wat meer te drukken en kwam zelfs tot een heuse aanval. Wa; na direct het vroege keerpunt van de wedstrijd volgde. Gidj van de Born onderbrak de aanval, passte op zijn collegacenl Dick Berghout, die het halve veld overstak om de eerste tryl drukken. Mare Michelse schoot 6-0 binnen. Waarna de Leidse trein begon te denderen. De ene try na andere werd bijgeschreven en altijd aan DIOK-zijde. De plo was collectief zo sterk, dat niemand als zwak betiteld kon w< den. Of het moet Michelse geweest zijn. Hij converteerde v alle tries, doch verzuimde driemaal een strafkick tussen de j len te werken. Zowel de driekwartlijn als de voorwaarts speelde gedisciplineerd en geconcentreerd. Hilversum had steeds vaker technische overtredingen nodig iets terug te kunnen doen. Wat een averechtse uitwerking h; DIOK heerste op alle fronten en troefde de kampioen zo af. met nog een minuut te gaan de stand was opgelopen naar 36 De Hilversumse try was niet meer dan cadeautje en verzach het leed voor de titelverdediger nauwelijks. De Hilversummi konden zich een dergelijke afstraffing niet herinneren en re den af met „de staart tussen de benen". Promotieklasser LSRG kon alleen tevreden zijn met de tu punten, die de „reserves" van Castricum afhandig werden j maakt. Debutant Wim Ledeboer drukte al na een minuut of 5 openingstry. Pieter Fischer zorgde voor de extra twee punt) Halverwege was het weer gelijk: 6-6. De tegenwind bleek na hervatting de grootste tegenstander van de Leidse studenten, referee keurde een try van Fischer af. Hij zou op in plaats v over de lijn gedrukt zijn. Fischer nam revanche door 20 minui voor tijd een penaltykick te benutten: 9-6. i Harlequints zette ook in en bij Gouda de zegereeks voort, het wat moeizamer dan anders. De thuisclub werd met 12' verslagen. Vooral de lijn was iets sterker dan die van de thu club. Jurgen van Bergen en Henegouwen en Kees Verhey drukten het ovaal achter de trylijn. Maarten Esselink convi teerde tweemaal en bezorgde de Quintusrugbyers de overi punten met strafschoppen. ZEIST In een open brief aan de voorzitter van het Landel Overleg Voetbalvandalisme, burgemeester Borrie van Eindl ven, spreekt de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond de vri uit dat het functioneren van het LOV in het geding is. In brief, ondertekend door de voorzitter van de sectiebestuur I taald Voetbal, Van der Louw, en de heer Geertsema, lid van Veiligheidscommissie van de KNVB, richt de voetbalbond kritiek vooral op de bewindslieden van Binnenlandse Zaken, ministers wordt verweten met publièke uitspraken over de a< pak van het voetbalvandalisme, het overleg zoals dat binnen I LOV zou moeten worden gevoerd, te bemoeilijken. De KNVB doet een dringend beroep op Borrie zijn invloed a te wenden de door de Minister van Binnenlandse Zaken ge| ven taakopdracht aan het overleg in tact te houden. De voetb bond benadrukt dat het zich nog steeds als een loyale parti opstelt en voornemens is zich constructief te blijven opstellei Noodweer helpt Crenshaw aan 400.000 gulden SAN ANTONIO Ben Crenshaw heeft gisteren het golftd nooi van San Antonio (Texas) en een eerste prijs van 400.1 gulden gewonnen. Crenshaw, eerste na drie van de vier rond was verrast met zijn overwinning die vaststaand werd doori de vierde omloop langs de holes niet gemaakt kon worden dl het opsteken van onweer met stormvlagen. Crenshaw was in de derde ronde op kop gekomen door een d de van 64, zes onder par en één minder dan Payne Stewart, i daardoor van de gedeelde eerste naar de tweede plaats zaW „Ik ben geholpen door een heerlijke, echte, Texaanse storn vertelde Crenshaw. „Stewart en ik speelden heel sterk, het tl echt boeiend kunnen worden, maar de weersomstandighed hebben wij niet in de hand." De overwinning brengt Crenshaws winsom over dit seizoen' ruim 800.000 gulden, Stewart heeft, zonder één eerste plaats, na de helft meer binnen geslagen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 18