West-Europa zet rem op stroom asielzoekers Moord Meeste Tamils al weg uit Nederland „Frankrijk asielland" België is streng voor asielzoekers Terroristen sluipen Engeland binnen West-Duitsland meest liberale asielrecht fieidóe Qowtwnt' West-Europa wordt al jaren geconfronteerd met een stroom asielzoekers uit allerlei landen. Dat zijn mensen die in hun land, bijvoorbeeld om politieke redenen, gevaar lopen, maar ook mensen die naar West- Europa komen om een beter bestaan op te bouwen (economische motieven). Voor dat laatste is de asielverlening echter niet bedoeld. Westeuropese landen proberen mede daarom een rem te zetten op het aantal asielzoekers. Het „Gat van Berlijn" (de stroom vluchtelingen die via de DDR naar West-Europa kwam) is inmiddels gedicht. Dat is echter niet voldoende. Daarom wordt volgende maand in EG- verband gesproken over stroomlijning van het asielbeleid. De vraag is of zo'n samenwerking wenselijk en/of mogelijk is. De vraag is ook hoe Westeuropese landen met het asielbeleid omspringen. Welke verschillen zijn er, is het beleid in Nederland bijvoorbeeld strenger dan in West-Duitsland? En hoe makkelijk of juist moeilijk is het in de Westeuropese landen asiel te krijgen? ZATERDAG 25 OKTOBER 1986 Hel aantal Tamils in Nederland is door het ontmoedigingsbeleid van de regering sterk afgenomen. Verwacht wordt dat eind volgend jaar alle procedures rond deze vluchtelingenstroom zijn afgewerkt. DEN HAAG - Veel Nederlanders I schrokken vorig jaar van de komst van jzo'n 3300 Tamils naar ons land. Deze i Tamils stelden dat het voor hen niet mogelijk is in hun land, Sri Lanka, veilig te wonen. De Tamils zijn in Sri Lanka een onderdrukte minderheid. De Neder landse regering heeft in Sri Lanka onder zoek laten doen en geconstateerd dat Ta mils in het zuiden van dat eiland wel i veilig zouden zijn. Hoewel de asielverle ning op basis van individuele gevallen („vluchtverhalen") geschiedt, betekende dit toch dat asiel krijgen moeilijker werd. Speciaal voor de Tamils schiep de Ne derlandse regering verder de „bed-, bad- ,cn broodregeling". Die hield in dat Ta mils geen recht op een uitkering konden doen gelden, in tegenstelling tot andere Ivluchtelingen die in afwachting van hun „zaak" in Nederland mogen blijven. Dit „ontmoedigingsbeleid" - Nederland wil niet te bock staan als paradijs voor vluchtelingen - heeft er inmiddels toe geleid dat er in Nederland naar schatting nog maar zo'n 1320 Tamils over zijn. Van 1154 van hen is de asielaanvraag inmiddels geweigerd. Er zijn 835 herzie ningsverzoeken ingediend en tot de uit spraak mogen de Tamils in ons land blijven. Op 1 januari 1988 hoopt het mi nisterie van justitie alle procedures rond deze stroom vluchtelingen, inclusief die bij de Raad van State, afgerond te heb ben. Met name de zaak van de Tamils heeft de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland ertoe gebracht het Nederland se vluchtelingenbeleid als „streng" te kenschetsen. Hoe dan ook, vorig jaar is zevenentwintig procent van het aantal Tehanldelde asielaanvragen gehonoreerd. Dat betekent dat 1957 aanvragen afge wezen werden, terwijl 758 mensen poli tiek asiel kregen. Bovendien kwamen 438 mensen op uitnodiging binnen. Dit jaar verwacht het ministerie zo'n 4500 tot 5000 aanvragen, vorig („Tamil")-jaar kwamen er 5800 binnen. Nederland heeft overigens, net zomin als bijvoor beeld Frankrijk en West-Duitsland, plannen om het asielbeleid te wijzigen. MARTIN VOORN PARIJS - „Van een Europees asielbeleid is absoluut geen sprake. Elk land voert ;een eigen, egoïstische politiek, waarvan de praktijk is dat vluchtelingen over de grens worden gezet naar hun buurland", zegt secretaris-generaal Rosset van OF- PRA, het Franse Bureau voor Bescher ming van Vluchtelingen en Statenlozen. In 1985 vroegen 29.000 mensen in Frankrijk asiel. Dit jaar zullen dat er rond de 25.000 zijn. Zo'n veertig pro cent van de aanvragen wordt gehono reerd. Volgens Rosset is Frankrijk een van de i meest gastvrije landen ter wereld. „Nog steeds, ook al zijn nu als gevolg van het terrorisme tijdelijk strengere maatrege len van kracht". Net als in andere lan den heeft overigens ook het OFPRA de criteria waarop iemand de' vluchtelin genstatus krijgt „verfijnd". Te veel „eco nomische immigranten" zouden ten on rechte voor politiek vluchteling willen doorgaan en zo profiteren van de daar aan verbonden mogelijkheid voor het krijgen van uitkeringen. Rosset: „Als iemand komt en zegt „Ik ben Tamil", dan is dat niet genoeg. Een algemeen etnisch element telt voor ons niet. De aanvrager moet ons ervan kun nen overtuigen dat hij wordt vervolgd of slecht is behandeld. Een OFPRA-comité, bestaande uit onder anderen een tolk en een socioloog, spreekt een paar uur met een kandidaat, waarna de beslissing valt. „Maar dat zijn geen politieverhoren, we proberen uit te vinden of de mensen op recht zijn". Rosset pleit voor een „minder aantrek kelijk maken van de aanvraag voor het politiek asiel, want in afwachting van de beslissing heeft een asielzoeker al veel meer rechten dan een gewone immigrant met economische motieven. „Recente visumbepalingen zijn niet de oplossing. Het is onmogelijk de vijfendertighon derd kilometer lange grens hermetisch af te sluiten". BOB VAN HUËT BRUSSEL - In België vroegen 2449 mensen in 1981 de status van politiek vluchteling aan. In 948 van deze geval len werd de aanvraag positief beoor deeld. De rest werd gekenmerkt als „eco nomische heilzoekers". Sindsdien is het aantal asielzoekers stijgende, terwijl het aantal erkenningen als politiek vluchte ling in België daalde. Vorig jaar waren er aanvragen voor 5357 personen, van wie er slechts 651 een positieve beschikking kregen. In de eerste helft van dit jaar wa ren er in België 2980 mensen die als po litiek vluchteling te boek wilden staan, maar slechts 283 werden als zodanig er kend. Minister van justitie Jean Gol kondigde vorige maand aan dat binnenkort een wetsontwerp wordt ingediend, dat het mogelijk maakt maatregelen te treffen die clandestiene vreemdelingen moeten tegenhouden. In toenemende mate krijgt België te maken met vreemdelingen die in Britse havenplaatsen geweigerd wor den omdat zij over valse papieren be schikken. Zij worden op de boot naar „Europa" gezet en komen dan meestal in België terecht. Het land heeft kunnen vaststellen dat er geweldig gezwendeld wordt met valse paspoorten en toeristen- kaarten. De documenten komen vooral uit Nederland, waar vluchtende Tamils of andere Aziaten tussen de duizend en tweeduizend gulden betalen voor een vals identiteitsbewijs. Politieke vluchtelingen worden in België doorverwezen naar een sociale dienst, die probeert onderdak te geven en zorgt voor een financiële steun van 750 gul den per maand. In een aantal gemeenten worden de politieke vluchtelingen niet meer door de sociale dienst geholpen. Zij hoeven, gezien hun financiële proble men. geen immigranten meer ir^ te schrijven in het bevolkingsregister. En wie niet ingeschreven wordt, krijgt ook geen uitkering. De douane krijgt regelmatig vluchtelin gen met valse papieren. Majoor De Brouwer van de douane op het vliegveld Zaventem: „De vreemdelingenwet maakt het ons erg moeilijk. Snappen we een drager van valse documenten dan kan die asiel vragen als politiek vluchte ling. Hij moet zich binnen acht dagen melden, maar dan is hij al lang onderge doken en in het bezit van andere valse papieren". AAD JONGBLOED Premier Thatcher is bang dat terroristen dank zij de asielwetgeving Groot-Brittannië binnensluipen. LONDEN - Het Britse asielbeleid steunt op een conventie van de Verenigde Na ties, die de garantie geeft dat alle asiel aanvragen onderzocht worden. De rege ring weet maar al te goed dat ook terro risten hiervan op de hoogte zijn. Als zij bij hun aankomst in Groot-Brittannië voorwenden dat zij elders worden ver volgd en zij vragen asiel, dan is de Britse staat op grond van de VN-conventie verplicht hun verzoek in overweging te nemen. Omdat zo'n onderzoek veel tijd kost, worden de aanvragers in voorlopi ge hechtenis gehouden tot de beslissing is gevallen. Maar aangezien de huizen van detentie, verbonden aan grote Britse vlieghavens, mudvol zitten, wordt aan mensen die bij hun aankomst asiel hebben gevraagd ge woon vergunning gegeven om tijdelijk in het land te blijven. Zijn het toevallig Arabische of andere terroristen, dan kunnen zij in de tussentijd hun gang gaan. Op een spoedconferentie over in ternationale terreur heeft de Britse mi nister van binnenlandse zaken en justi tie. Douglas Hurd. zijn Europese colle ga's voorgesteld de VN-garantie inzake het onderzoek van asielaanvragen ge woon te schrappen. Dat er terroristen Groot-Brittannië bin nensluipen is maar al te waar. In de zo mer arriveerde in Londen per vliegtuig uit Bulgarije een Palestijn, Mehmet Ali Hajaj genaamd, voorzien van een vals Paicistaans paspoort. Hij vroeg asiel. Hoewel de Speciale Afdeling van Scot land Yard en de RUC (de Noordierse Koninklijke Politie) hem kenden en ver moedden dat hij connecties had met ter reurgroepen (waaronder de IRA) kon een officieel onderzoek niet worden ge weigerd. Volgens hel departement van binnen landse zaken en justitie proberen steeds meer buitenlanders onder valse voor wendsels in het Verenigd Koninkrijk te komen. Zij pretenderen toeristen of za kenlui te zijn of dat zij familie komen bezoeken. Het ligt evenwel in hun be doeling op illegale wijze van dit land hun permanente verblijfplaats te maken en er werk te zoeken. Zo verbeteren zij hun levensstandaard en ziet hun toe komst er ook veel aantrekkelijker uit. Deze onderduikers komen vooral uit de Derde Wereld. Sinds vorige week is het land gesloten voor reizigers uit India, Pakistan. Bangladesh, Ghana en Nigeria, tenzij zij een visum hebben gekregen van de Britse ambassade in hun vader land. ROGER SIMONS West-Duitsland heeft een zeer liberaal asielrecht. Bondskanselier Kohl heeft daarover kortgeleden gezegd dat West-Duitsland vooral op grond van zijn verleden gastvrijheid moet verlenen aan de vervolgden zonder te vervallen tot de status van asielland. BONN - De Duitse Bondsrepubliek heeft wellicht het meest liberale asiel recht ter wereld. Dat is een reactie op de nazipcriode van twaalf jaar. een tijd waarin de Duitse overheid uitgroeide tot 's werelds grootste vervolger van min derheden. De grondwet van de Bondsre publiek stelt nu: „Politiek vervolgden genieten asielrecht". Zo'n stelling is natuurlijk voor velerlei uitleg vatbaar, met als gevolg dat de Bondsrepubliek veel mensen aan de deur krijgt die roepen dat ze politiek worden vervolgd terwijl ze in feite om andere dan politieke - meestal econo mische - redenen een nieuwe start in de Bondsrepubliek Duitsland willen maken. Zolang een asielzoeker niet als asielge- rechtigde erkend is, wordt hij onderge bracht in een opvangkamp. De asielzoe kers krijgen slechts de eerste levensbe hoeften en mogen de kampen niet uit. Na hun acceptatie genieten ze wel bewe gingsvrijheid en krijgen zij een verblijfs vergunning. maar voor hen geldt dan een arbeidsverbod van vijf jaar. Voor uit de DDR gevluchte Duitsers geldt sinds kort ook een arbeidsverbod van een jaar. Zolang ze geen werk heb ben krijgen de erkende asielgerechtigden sociale uitkeringen zoals ze gelden voor de „Bundesburger". Dit alles steekt ver ontrustend veel rechtse Duitsers. Bekend zijn gevallen van brandstichting in Ber- lijnse vluchtelingenkampen, mishande ling van met-Germaanse buitenlanders en hatelijke pamfletten waarin het ver trek van de buitenlanders wordt geëist. Gemiddeld krijgt slechts zestien procent van de vluchtelingen asiel. Maar wat ge beurt er met de rest? De meesten worden niet naar hun land van herkomst teruggestuurd, vaak om dat de Buitenlanderswet dat niet toe staat. Sommige deelstaten gaan in hun interpretatie zover, dat zij bijvoorbeeld Turkse criminelen niet terugsturen, in het geval hen de doodstraf wacht of ze in de gevangenis gemarteld zouden kun nen worden. De laatste tien jaar is het aantal asiel aanvragers sterk toegenomen. Vele tien duizenden klopten bij de Bondsrepu bliek aan, soms meer dan honderddui zend per jaar. In totaal had de Bondsre publiek Duitsland in januari vorig jaar daadwerkelijk onderdak verleend aan 126.600 vluchtelingen die voldeden aan de criteria van de yerenigde Naties. De Bondsregering zelf geeft een heel ander cijfer: 673.000. Hierbij zijn onder ande ren de vluchtelingen uit het Oostblok meegerekend die in principe nooit wor den teruggestuurd, zeker niet als ze kun nen aantonen „ergens" Duits bloed in de aderen hebben. Hun rechten zijn dan volkomen gelijk aan die van de Bonds- duitsers: ze krijgen een staatspensioen (een soort aow), hoewel ze er in de BRD nooit premie voor hebben betaald. Dat kost veel geld. Mede daarom zit minister Norbert Blum van sociale zaken met de handen in het haar als hij naar de toe komst kijkt. Gewerkt wordt aan een her ziening van het Duitse aow-stelsel om het betaalbaar te houden. Veel Duitse bejaarden moeten niets van al die „volksgenoten" van „drüben" hebben. De christelijk-rechtse politici in Duits land. vooral in de CSU en ook in de CDU. willen de grondwet veranderen om snel de toevloed van asielzoekers af te remmen. Ze hebben echter in politiek Duitsland zo weinig weerklank gekregen dat een grondwetswijziging er niet in zit. Bondskanselier Kohl heeft onlangs ove rigens nog gezegd dat West-Duitsland vooral op grond van zijn verleden gast vrijheid moet verlenen aan de vervolg den zonder te vervallen tot de status van immigratieland. RINK DROST LONDEN - De Britten verlustigen zich erg graag in wrede moorden. Boze lon gen beweren, dat dit een ziekelijke af wijking van hen is. Pleeg een massa moord en de Britse Jan Modaal vindt het een lekkere kluif. Vanwaar die per verse belangstelling, dat zinnelijke ge not waarmee zij zich verdiepen in hui veringwekkende details die het beest in de mens illustreren? Psychologen en psychiaters geloven dat deze en andere vaderlandse eigenaardigheden van de Britten bijna letterlijk voortvloeien uit hun wonderlijke geaardheid. Als je op een eiland woont met een brutaal kli maat. dan krijg je zulke toestanden. Hoe dan ook, moorden - en dan voor at massamoorden - zijn in Groot-Brit tannië waanzinnig populair. Kranten, schrijvers, uitgevers en tv-producers le ven ervan. De BBC zond laatst een tv-film uit. getiteld: ..De goede Dokter Bodkin Adams". Dit stuk ontspanning op een zondagavond was gewijd aan de praktijk van en het proces tegen een Engelse huisarts, die ruim dertig jaar geleden in de badplaats Eastbourne euthanasie zou hebben gepleegd op di verse oude weduwen, van wie hij geld en goederen erfde. Dr. John Bodkin Adams werd in 1957, na een geruchtmakend proces van tien dagen in de Old Bailey van Londen, onverwacht door de jury vrijgesproken van moord. Hierna was lui nog vijfen twintig jaar praktizerend geneesheer van oude dames aan de Engelse zuid oostkust. In hun gezelschap ledigde Dr. Adams vele glaasjes sherry. Hij speelde bridge en kletsmajoor. De oude lady's vonden hem een heel aardige man. Pas na zijn dood in 1983 werd Dr. John Bodkin Adams opnieuw een soort criminele legende. Het bleek dat nie mand nog zijn schuld betwijfelde. Dit had tot gevolg dat Richard Gordon, zelf een gewezen arts. een steengoed scenario over hem schreef. Daarvan werd door de BBC een tv-film ge maakt. Wegens zijn vrijspraak staat Dr. John Bodkin Adams niet in het ..Murderers' Who's Who", een handig naslagwerk vol boeiende informatie over bekende Britse moordenaars. Dit boek werd samengesteld door J. H. H. Gaute en Robin Odell en uitgegeven door Harrap: het kost 9,95 pond. Beide auteurs verschaffen pittige wetenswaar digheden betreffende zeven Britse moordenaars die met de bijl hebben gewerkt, ofer vierentwintig massa moordenaars. vierentwintig daders van seksuele misdrijven. En over vijfen twintig moordlustige geneesheren. Wie in Groot-Brittannië verlangt dat zijn naam bewaard blijft voor het na geslacht, hoeft alleen maar een paar bloedige moorden te plegen. Wellicht speelt dan later een acteur zijn perso nage op de tv. Maar ook in de Britse criminaliteit bestaat er een zeker klas sever schil. Het helpt wanneer je als moordenaar uit de zogenaamde gegoe de stand komt. Dit feit alleen al garan deert je blijvende roem. Daarom heb ben Britse dokters die moorden pleeg den het zo gemakkelijk. In de ogen van Jan Modaal zijn zij nagenoeg vader landse helden. Neem nu Dr. Hawley Harvey Crippen, Groot-Brittanniès be kendste geneeskundige moordenaar. Hij was eigenlijk een Amerikaan, die in Engeland alleen medicijnen mocht verkopen: zijn Amerikaans artsendiplo ma werd er met geaccepteerd. Crippen vergiftigde zijn echtgenote, de dominerende Cora Turner, die eigen lijk Kunigunde Mackamotzki heette en voor het toneel de naam Belle Elmore had gekozen. Dat staat allemaal in het ..Murderers' Who's Who". Het 'vertelt ook dat Dr. Crippen zijn slachtoffer be groef in de kelder. Daarna probeerde hij met zijn maitresse Ethel le Neve per stoomschip naar Amerika te vluch ten. Maar de kapitein van het SS Mon trose werd achterdochtig. Uit Antwer pen zond hij een telegram naar de po litie, die Crippen arresteerde in New York. Het was de eerste maal in de ge schiedenis dat dank zij Marconi's uit vinding van de radio een moordenaar bij de lurven werd gepakt. Zoiets vin den de Britten geweldig. Lang voor Dr. Crippen was er echter ene Dr. Neil Cream, „de gifmenger van Lambeth". Dr. Cream specialiseer de zich in moorden op Londense pros tituees. Hij werd eind vorige eeuw op geknoopt. Net voor de valdeur van de galg openging, riep de boosaardige Cream uit: „Ik ben Jack theHoe wel hij maar drie maanden bedrijvig was, en dan nog in 1888, is Jqck the Ripper nog steeds Groot-Brittanniës ster-massamoordenaar. The Ripper slak bij voorkeur tippelaarsters dood. Hij werd nooit ontmaskerd: men weet nog steeds niet wie hij was. Een van de vele intrigerende mogelijkheden is een adellijke connectie. Sommige historici geloven zelfs, dat Jack The Ripper ko ninklijk bloed in de aderen had. En er was ook Dr. William Palmer, die in de jaren vijftig van de vorige eeuw wel veertien personen om het Te ven bracht, onder wie zijn vrouw en schoonmoeder, zijn schufdeisers en al zijn ont wettige kinderen. Moorden door artsen gepleegd fascineren de Britten. Zij geven hun koude rillingen en het akelige gevoel dat aan elke dok tersbehandeling speciale risico's ver bonden zouden kunnen zijn. ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1986 | | pagina 25