Nederland mag ronselen Brunswijk niet dulden Wallraff voor de rechtbank Sovjet-Unie: Rebellen beschoten vliegtuig Machel Steeds meer straling in N oordzeewater DERTIEN DODEN NA NEERSTORTEN FOKKER VS kondigen bestand af in uitwijzingen-oorlog Bokassa wilde zich aan Napoleon spiegelen BUITENLAND ftudae Courant VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 PAGINA! „Gevleugelde stier'* uit oudheid gevonden BAGDAD In het noorden van Irak is een reusachtig beeld van een gevleugelde stier gevonden dat voor de helft mens en voor de helft dier is. Volgens een krant in Bagdad werd het beeld opgegraven door bulldozers op de plek waar men het bijgebouw van een moskee wil neerzetten, in de buurt van de antieke Assyrische stad Ninive. Het is naar alle waarschijnlijkheid voor het' eerst in ruim een eeuw dat zulk een ontdekking is gedaan. Abdul-Sattar Azzawi, directeur-ge neraal van oudheidkunde voor Noord-Irak. heeft volgens de krant gezegd dat de kolos de poorten bewaakte van het Esarhaddon- paleis, dat in het begin van de zevende eeuw voor Christus werd gebouwd, onge veer honderd jaar voor de val van Ninive in 612 voor Christus. Compensatie voor vrouw na verkeerde diagnose LONDEN Een Britse vrouw wier borsten werden afgezet nadat een ziekenhuis de onjuiste diagnose van kanker had gesteld, heeft van het High Court in Londen 98.361 pond sterling schadevergoeding toegewe zen gekregen. Het geld moet aan de 49-jarige Manuella Vaughan worden uitbetaald door een gezondheids dienst in Londen die verantwoorde lijk is voor het St. Mary's ziekenhuis, waar de dubbele mastectomie vijf jaar geleden werd uitgevoerd. Vaug han ontdekte twee en een half jaar later bij onderzoek in een ander zie kenhuis dat ze geen kanker had. Succes in campagne tegen sprinkhanen ROME De internationale campag ne tegen een enorme sprinkhanen plaag in grote gebieden van Afrika heeft succes gehad en de plaag is on der controle. Dit heeft de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, donderdag in Rome meegedeeld. „Wij hebben een oorlog gestreden tegen de oudste vij and van de boeren, en wij hebben gewonnen", aldus de FAO. die wel waarschuwde dat volgend jaar waar schijnlijk nog moet worden opgetre den tegen sprinkhanen in Soedan. Daarnaast bestaat de kans dat sprinkhanen in dat jaar een bedrei ging zullen vormen voor de Hoorn van Afrika. Verdachten aanslag Pinochet aangehouden SANTIAGO In Chili zijn vijf mannen gearresteerd die hebben be kend dat zij betrokken zijn geweest bij de mislukte aanslag op president Pinochet op 7 september. Dit heeft de Chileense regeringswoordvoerder, Francisco Cuadra. bekendgemaakt. De aanslag kostte aan vijf begeleiders van Pinochet het leven. De president werd slechts licht gewond. De vijf mannen, variërend in leeftijd van 23 tot 32 jaar, zijn lid van het Patriot tisch Front Manuel Rodriquez (MRPF). dat zich verantwoordelijk heeft gesteld voor de aanslag. Mislukte overval bejaarde vrouwen LUIK Twee vrouwen van boven de zestig die gewapend warén met een pistool van klein ka liber en een traangasgra naat, hebben woensdaga vond een benzinestation in Luik overvallen. De ongemaskerde vrouwen eisten van de bediende de opbrengst van de dag. De man zei dat geen haar op zijn hoofd er over dacht om het geld te ge ven, waarop de vrouwen vluchtten in een nabij geparkeerde auto. BLINDE VROUW KAN NA ONGELUK WEER ZIEN LONDEN Een Britse vrouw van 39 jaar, die vijf tien jaar geleden door -een ziekte het gezichtsvermogen had verloren, kan weer zien na een ongeluk in haar wo ning. Gill Ince uit Chester vindt het een wonder dat zij nu haar man. die zij toen zij blind was had leren kennen, en haar twee jaar geleden ge boren dochtertje, met eigen ogen kan aanschouwen. Het gezichtsvermogen van Gill Ince kwam terug toen zij bij een val met haar hoof<^ tegen aan kast sloeg. Vliegtuig VS zoek i TEL AVIV Amerikaanse t Israëlische patrouilles zoeki in de Middellandse Zee ten zt den van Cyprus naar sporjl van een Amerikaans milita s> vliegtuig dat dinsdag tijde een routine-vlucht met zi vierkoppige bemanning ve i dween. De Israëlische lucj macht heeft gewaarschuwd d I militaire geheimen van de j in gevaar zouden ziin als h vliegtuig in vijandelijke hand terecht is gekomen. Het vlie tuig had na een vlucht t noorden van Egypte terug mc ten keren naar het vliegde schip John F. Kennedy, dat c fent met de Israëlische mam KRITIEK HOOGLERAAR KOOUMANS OP SURINAME-BELEID: DEN HAAG Nederland moet er op toezien dat op zijn grondgebied geen Jiuurlingen of vrijwilligers worden geronseld voor het Junglecommando van Brunswijk, dat gewapend verzet pleegt tegen het bewind van de Surinaam se legerleider Bouterse. Bij het ronselen voor groepen, die strijden tegen het bewind in een bevriend land. worden de grenzen overschreden die zijn vastgelegd in het interna tionaal recht. Dat zegt prof.dr. P.H. Kooijmans, hoogleraar in het Volkenrecht aan de Rijks universiteit in Leiden en voor malig staatssecretaris van bui tenlandse zaken. Kooijmans zegt twijfels te heb ben over de nu vier jaar du rende opschorting van de Ne derlandse ontwikkelingshulp aan de Surinaamse overheid. Volgens hem hebben zich sinds de decembermoorden in 1982 „veranderingen voorge daan, die een gesprek zouden hebben gerechtvaardigd". Hij wijst op het instellen door de Surinaamse autoriteiten van een instituut voor de men senrechten en op de dialoog tussen militair gezag en de „oude" politieke partijen. Der gelijke ontwikkelingen wer den door Nederland wel ge waardeerd, maar iedere keer werd er meer verlangd. Volgens Kooijmans kreeg de Nederlandse regering van het parlement geen ruimte om toenadering tot Paramaribo te zoeken. „Nederland heeft wel licht te veel gebruik gemaakt van de stok en te weinig van de wortel". De recente ontwikkelingen in Suriname zijn echter zodanig dat hervatting van de ontwik kelingshulp nu uitgesloten is. „Misschien had Nederland meer invloed op de situatie kunnen hebben. Nu is de zaak helemaal scheef gegaan". ISLAMABAD Een Fokker war bij de grens met Afghanis- vende had piloot omgeroepen digd dat het toestel ging lan- Friendship van de Pakistaanse tan. Minstens dertien mensen dat het vliegveld van Pesha- den. was het neergestort, aldus luchtvaartmaatschappij PIA is kwamen daarbij om het leven war nog niet vrij was en dat de passagier. Het tweemotori- gisteravond tijdens een lan- en 31 raakten gewond. De oor- het toestel een rondje zou vlie- ge vliegtuig had 49 passagiers dingsmanoeuvre neergestort zaak van het ongeval is niet gen. Vlak nadat de piloot tien aan boord. Onder de doden be- in de buurt van de stad Pesha- bekend. Volgens een overle- minuten later had aangekon- vinden zich ook de twee pilo- WASHINGTON De Verenigde Staten hebben een bestand af gekondigd in hun diplomatieke uitwijzingen-oorlog met de Ver enigde Staten. „Wij hopen dat wij deze zaak nu achter ons kun- rlen laten", aldus de woordvoerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken. Charles Redman. Hij zei verder dat het nu tijd is te gaan werken aan de oplossing van grotere problemen in de verhouding tussen de twee supermogendheden. zoals het doorwerken op basis van de resultaten van het overleg in Reykjavik. Eerder had Sovjetleider Gorbatsjov er al op aan gedrongen te voorkomen, dat de uitwijzingen de boventoon zou den gaan voeren in de Sovjet-Amerikaanse betrekkingen. (Van onze correspondent (Rink Drost) BONN De bekende Keulse journalist en c' schrijver Gtlnter Wallraff moet op 29 oktober voor v het Landesgericht in Düs- seldorf verschijnen om zich te verantwoorden s voor passages in zijn boek k „Ganz Unten" (in Neder- land „Ik, Ali"). Daarin ij' wordt de staalonderne- ming Thyssen ervan be schuldigd gebruik te ma- ken van zwaar onderbe- taalde illegale buitenlan- ders, die zijn geworven via koppelbazen. Thyssen K heeft de zaak aanhangig IJ gemaakt. Ij Wallraff is het doelwit ge weest van politie-acties. De politie zocht in zijn woning- /kantoor in Keulen naar vide omateriaal, dat Wallraff stie kem had gemaakt bij zijn op treden als „Turk" in koppelba- zendienst. Een deel van het videomateri aal heeft de politie later in handen gekregen bij een ver toning aan journalisten. Wall raff heeft de rechter, op wiens bevel de zoekacties plaatsvon den. ervan beschuldigd zich voor de kar van Thyssen te la ten spannen en een aanklacht tegen de rechter ingediend wegens ambtsmisbruik. Wallraff meent dat hij nog meer dan genoeg videomateri aal over heeft om zijn beschul digingen tegen Thyssen over eind te houden. Hij zegt zo veel extra bewijsmateriaal te hebben vergaard, dat Thyssen tijdens de rechtszitting voor schut wordt gezet. Bomaanslag bij Spandau Westduitse politiemannen vegen de straat aan, nadat zich bij de Berlijnse gevangenis Spandau een explosie had voorgedaan. In het gevangeniscomplex bevindt zich slechts een gevangene, na melijk de oorlogsmisdadiger Rudolf Hess. De politie vermoedt dat de aanslag het werk is van rechtse extremisten, die eerder voor de vrijlating van Hess pleitten. SMID JE VERHOLEN— KARELTJE KNETTER EN DE TO VERBUBBEL COPYRIGHT STUDIO t 78) „Maar meneer de dictator! Dat is fantas tisch!" riep Opopol blij uit. „Als die Amerikaan graag verpletterend geslagen wil worden dan is daarin onmiddellijk te voorzien hoor! Want dit ventje hier, dit krielekipple, zoals u hem belieft te noemen.mmmmm, het neusje van de zalm, hoor!" - „Dan moeten we meteen maar eens zien of die zalmneus van jou iets kan uit richten tegen die decadenteling uit Amerika," zei Sjokolai. „Ik zie trouwens dat je dit onder deurtje bij voorbaat al gekleed hebt in het uni form van Held van de Sport. Daarmee ben je echt buiten je boexje gegaan, Opopol Istietof! Let daarom goed op mijn woorden. Als dit vent je werkelijk zo'n formidabele sportheld is, dan krijg jij er een ordeteken bij en een salarisver hoging van 3000 knoebels per maand. Maar als dit ventje een mislukkeling blijkt te zijn. Kijk uit, man! Je gaat geheid naar de loodmijnen van Ysberië en ik trap je er persoonlijk heen!" - „Haha, voor die loodmijntjes ben ik niet bang," lachte Opopol zelfverzekerd. „Laat die Ameri- kaantjes maar opkomen!" - „We zullen zien," sprak Sjokolai snijdend. Toen riep hij de onver stoorbare Amerikaan erbij, die tot nu toe nog steeds rustig in zijn hoek gezeten had. De be treffende jongeman stond op, kwam achteloos op het grote bureau van de dictator afgeslen.- terd en lachte toen zijn brede gulle dollargrijns. „Ha, die Sjokolai!" riep hij uit, „Wat hoor ik nou? Moet ik het opnemen tegen die krleleklp?" Met een achteloze duw van zijn behaarde arm zette hij de kleine Kareltje aan de kant. Advocaat ontkent terrorisme Hasenfus MANAGUA De advocaat van Eugene Hasenfus heeft gisteravond voor het Nicara guaanse volkstribunaal gezegd dat zijn cliënt zich niet schul dig heeft gemaakt aan terro risme en schending van de Ni caraguaanse veiligheid. Hasen fus werd ruim twee Vteken ge leden gevangen genomen, na dat zijn vliegtuig, dat wapen? voor de Contra's vervoerde, werd neergeschoten. Het vliegtuig vervoerde de wapens en munitie, volgens Nicaragua, in opdracht van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. De advocaat van Hasenfus, So- telo Borgen zei voorts dat het tribunaal niet bevoegd is in de zaak van Hasenfus, omdat het niet onpartijdig is. Overigens heeft odk Saoedie-Arabië de afgelopen anderhalf jaar voor bijna vijftien miljoen dollar aan wapens, voedsel, medicij nen en kleding aan de Con tra's gegeven, zo meldde het Amerikaanse televisiestation NBC gisteren. Voor de ambassade in Den Haag is gisteravond gedemonstreerd tegen de regering in Zuid-Afrika en de mogelijke betrokkenheid bij de dood van de Mozambikaanse president Machel. MOSKOU/MAPUTO kundige van het vliegtuig. De Sovjet-Unie heeft de die momenteel in een zie- opstandelingen in Mozam- kenhuis in Pretoria wordt bique er gisteren van be- verpleegd, zou volgens schuldigd het vliegtuig anonieme zegslieden heb- met de Mozambikaanse ben verklaard dat het president Samora Machel vliegtuig werd beschoten, te hebben neergehaald. De rebellen van MNR-leger worden steund door Zuid-Afrika. Ook de boordwerktuig- het Volgens Zuid-Afrika is het ge- vliegtuig neergestort na een navigatiefout van de piloot. Ook de Zambiaanse president Kaunda en het Afrikaans Na tionaal Congres menen dat het vliegtuig met Machel is neer geschoten. Russische en Mo zambikaanse luchtvaartdes kundigen hebben vandaag de plaats van het ongeluk be zocht. De recorders met vluchtgegevens en opnamen van de gesprekken in de cock pit zijn inmiddels onbescha digd teruggevonden, maar nog niet afgeluisterd. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren met traangas een eind gemaakt aan een de- monstratie van ongeveer K derd studenten: de herd' kinsgbijeenkomst, die voor werd gehouden, werdl gewoond door duizend blak en zwarte studenten. Oo» Zimbabwe, Zambia. Botswj en Lesotho hebben vele t zenden mensen betoogd tef Zuid-Afrika, omdat dat 1£ schuldig wordt geacht aanï dood van Machel. Het stof lijk overschot van de presici is vandaag opgebaard. (Vervolg van voorpagina) PARIJS/BANGUI De gisteren in Centrafrika te ruggekeerde ex-keizer Jean-Bedel Bokassa wilde al lang uit ballingschap terugkeren „in het belang van zijn land", hoewel hij daar ter dood is veroor deeld. Met zijn terugkeer trotseert hij een doodvon nis, een nieuw staaltje grootheidswaanzin van een man die zich aan Na poleon wilde spiegelen. Acht maanden geleden verzocht hij al uit Frank rijk te worden uitgewe zen, maar de regering van Centrafrika wilde hem niet terug. Kort na de coup in 1979 kwam de toenmalige Franse presi dent. Giscard d'Estaing in moeilijkheden toen het Franse satirische blad Le Canard En- chainè bekendmaakte dat hij van zijn grote vriend Bokassa diamanten had aangenomen. In 1983 wilde Bokassa een po ging ondernemen om opnieuw de macht te krijgen in zijn land, maar Frankrijk lichtte Ivoorkust in en de politie ar resteerde hem toen hij in Abidjan aan boord van een toestel wilde stappen dat hem naar Bangui moest brengen. Hij werd toen naar Frankrijk gedeporteerd met vijftien van zijn jongere kinderen. Frank rijk wilde hem eigenlijk niet hebben, maar zocht vergeefs naar een land dat dit wel willen. Maar, zoals hij schi in zijn afscheidsbrief van teren aan de Franse presid en de premier, vóelde hij eerder „een gevangene" Frankrijk. Hoe hij heeft k| nen ontsnappen wordt nog j derzocht. i De vrouw en vijf kindeij met wie Bokassa in Banguii riveerde, werden direct tert gestuurd Bokassa reisde j Frankrijk onder de schv naam Solet en hij kreeg hl van Centraal Afrikaanse i Franse vrienden. I Mitterrand socialist die zich koning waant PARIJS Francois Mit terrand, het staatshoofd van Frankrijk, viert zon dag zijn zeventigste ver jaardag in een paradoxa le politieke situatie. Sinds maart heeft het gedwongen „samenwo nen" met een rechtse re gering hem veel aan in vloed gekost; hij balan ceert tussen rechts en links, tussen „zwart en rood", maar dat neemt niet weg dat dat volgens de jongste opiniepeilin gen 58 procent van de Fransen gunstig denkt over hun president. Mitterrand is socialist, maar geenszins van het type dat grandeur en hermelijnen mantels met wantrouwen bejegent. Integendeel, Mit terrand staat te boek als een man die denkt dat bij ko ning is en die het bouwen van aan hem gewijde monu menten belangrijker lijkt te vinden dan het opzetten van Francois Mitterrand projecten voor de armen in het land. De statige presi dent met marmeren gezicht strekken wordt in eigen land omschreven als een linkse De Gaulle". Zijn sub tiele politieke spel met de regering-Chirac wordt door de Fransen zeer op prijs ge steld. Mitterrand laat keer op keer weten dat hij zich niet zal voegen in de rol van ceremonieel staatshoofd, maar hij laat geen gelegen heid voorbij gaan om het land te tonen dat hij eigen lijk de belangrijkste touwtjes in handen heeft. Zijn taalge bruik is overigens zo boei end en raadselachtig tegelijk dat men spreekt van de Mit- terrand-taal. Om te begrij pen wat hij zegt zijn speciale vertolkers nodig. MILIEUCAMPAGNE „ZEEËN IN GEVAAR' (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In het Noordzeewater wordt voortdur meer straling gemeten. Volgens het uitgelekte Net landse regeringsrapport „De staat van de kwaliteit de Noordzee" kan deze radioactiviteit alleen afkom zijn van de kerncentrale van Sellafield, op de westi van Engeland, die geregeld radioactief afval loost in Ierse Zee. Blijkens het raport zullen de afvalstoffen chemische producten die onafgebroken in zee wori gestort, zich daar wreken. Het verontreinigingsj bleem wordt nog verergerd door het feit, dat op de dem van de Noordzee zo'n 10.000 wrakken rusten. In het Nederlandse rapport wordt met kaarten, tabellen en t een overzicht gegeven van de verschillende vervuilingsvori die in de Noordzee werden aangetroffen. Daarbij werd vo gelet op de gevolgen van de vervuiling voor plankton, vis planten, zeehonden en vogels. De geheime studie door Rijks terstaat is gisteren gepubliceerd door milieugroepen van Noordzeelanden en Ierland. Het vormt onderdeel van de nie internationale campagne „Zeeën in gevaar", die erop gericl het grote publiek erop te wijzen dat de Noordzee, de Ierse en de Waddenzee tot de meest bevuilde zeeën van de we behoren. Deze campagne gaat vooraf aan de ministeriële No zeeconferentie die in november 1987 in Engeland wordt gel den. De milieugroepen hopen dat op die Europese bijeenki maatregelen worden genomen om verdere vervuiling tege gaan. De milieubewegingen zijn namelijk bang. dat Groot-1 tannie, de grootste zeebevuiler, zal proberen de opzet var Noordzeeconferentie zoveel mogelijk te beperken om te b< men dat zo weinig mogelijk resultaten worden bereikt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6