„Geweten leidraad voor drukker Surinaams beroep op Nederlandse kerken £eidóe@ouAa/n aan tafel ACHTERGROND kerk wereld Bisschoppen willen praten met Acht Mei- Beweging beroepingen Levenslang rijbewijs brieuen 'ft lezers Branden na bliksem weer EcidóöGomant VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 PAGI1 Simonis: Begrip voor Argentijnse bisschoppen Kardinaal Simonis is het, vanuit de situatie van de Argen tijnse bisschoppen bezien, eens met hun besluit parlements leden die voor legalisering van echtscheiding hebben ge stemd, van de communie te weren. „Wij zijn helaas in zo gewend geraakt aan de legalisering van alles en nog wat, dat we dat als de meest gewone zaak zijn gaan beschouwen. Als je ervan uitgaat dat het huwelijk, ook het natuurlijk hu welijk. een heilig verbond is, dan heeft dat met godsdien stigheid te maken. In Nederland hebben we echter een hele ontwikkeling gehad zodat ik die klok moeilijk kan terug draaien. Wel probeer ik de mensen er zoveel mogelijk op te wijzen om welke uitermate belangrijke dingen het gaat voor een werkelijk menselijk geluk." Begrotingstekort Vaticaan verder toegenomen Het begrotingstekort van het Vaticaan is vorig jaar in ver gelijking met het jaar daarvoor met elf miljoen dollar toege nomen tot 39,1 miljoen dollar. Het Vaticaan heeft alle ka tholieken in de wereld gevraagd de kerk te steunen door meer vrijgeveigheid. De inkomsten Stoel bedroegen in 1985 44,6 miljoen dollar en de uitgaven 83,7 miljoen dollar. De begroting van de Heilige Stoel betreft de uitgaven van het centrale ambtenarenapparaat. Zoals steeds in de afgelopen iaren werd het tekort gefinancierd door middel van de jaar lijkse collecte voor de paus en door de inkomsten uit de Va ticaanse bezittingen. De vermeende rijkdommen van het Vaticaan zijn voor het grootste deel van artistieke en cultu rele aard, aldus een communiqué. Goede wensen zijn zelden goede mensenkenners De rooms-katholieke bis schoppen hebben de Acht Mei-beweging uitgenodigd voor een gesprek. Dit heeft kardinaal dr. A.J. Simonis. voorzitter van de bisschop penconferentie, geantwoord op de brief van 8 juli, waarin de Acht Mei-beweging haar bereidheid hiertoe kenbaar' maakte. Een dergelijk gesprek lijkt de bisschoppen belangrijk ter verheldering van wat de Acht Mei-beweging voorstaat, zoals omschreven in artikel 2 van de statuten: in Nederland gezicht te geven aan de Kerk van Jezus Christus, zoals zij zich toont in bewegingen en groepen die zoeken naar een nieuw verstaan van zijn be vrijdend evangelie, die zich daardoor willen laten leiden en die zich in die geest willen inzetten voor een wereld van vrede en gerechtigheid...". Het nastreven van een derge lijk doel kan binnen de Ka tholieke Kerk niet gebeuren zonder dat de structurele band met de ter plaatse ver antwoordelijke bisschoppen helder is, zo schrijft mgr. Si monis aan mevrouw L. Stael- Merkx, voorzitter van de Acht Mei-beweging. Daar de Acht Mei-beweging zich meermalen beroept op het Tweede Vaticaanse Conci lie zal het gesprek volgens de bisschoppen bij uitstek moe ten gaan over de fundamente le oriëntaties van het Concilie en over de vraag „hoe wij in de Nederlandse kerkprovincie de besluiten van het Concilie kunnen verwerkelijken op een wijze die recht doet aan onze situatie van 1986." Daarom stellen de bisschop pen als agendapunten voor het volk Gods; het bisschop pelijk beginsel; gelovige mon digheid en gezamenlijk be raad; de gemeenschap met de paus; en tenslotte voorgaan en wijdingsambt. Hoewel er an dere onderwerpen overblijven lijkt het de bisschoppen goed het gesprek voorlopig op deze thema's te concentreren. Het zal volgens hen niet eenvou dig zijn zo'n gesprek vrucht baar te laten verlopen. De bisschoppen hebben het gevoel dat de Acht Mei-bewe ging zichzelf ziet als basisbe weging, waarbij zij de bis schoppen als een tegenpool beschouwen alsof de betrek kingen met de bisschoppen tot de „externe betrekkingen" van de beweging gerekend worden. Zo'n opvatting is voor de bisschoppen onaan vaardbaar. Hoewel het Conci lie zeker grote nadruk op het volk Gods legt, geschiedt dit juist in verband met de ene, gemeenschappelijke roeping van alle gedoopten die aan de bijzondere roeping van de ge wijde ambtsdragers geen af breuk doet, maar integendeel in het eigenlijke perspectief plaatst. Nederlands* Hervormd* Korte Benoemd tol bijstand in het pastoraat ten be hoeve van de hervormd-gereformeerde evan gelisatie te Vaassen. J.Verkade. a.3. emeritus predikant te Dspeet die deze benoeming heeft aangenomen (Per 1-1-1987). Aangeno men: naar Everdingen, G.H.Campenhoul, kan didaat te Ridderkerk: naar Balk. mevrouw Y.Slik te Marrum-Wesiemijkerk. Toegelaten tot evangeliebediening en beroepbaar: H.d# Bode. Broekstraat 13. Valburg: N.Raatgever. Pastoriestraat 6. Opi)nen; A.van der Stalt, Hof 60. Bergeyk; J.Vlastuin, Eikenlaan 7, Meete- G«reformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen: te Heemse. J.Kruidhof te Drachten- noord; te Marienberg, (bij acclamatie). B.van Zuijlekom te Hattem. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Dordrecht-centrum. A.Baars pre dikant van de Free Reformed Church in Dun das in Canada. „De christenen in Neder land hebben ons altijd ge steund. Ik verwacht dat ze ons in deze moeilijke periode zéker zullen steu nen". De Surinaamse pre dikant ds. R.F. Polanen spreekt deze woorden uit met verholen emotie. „Zo'n tienduizend men sen zitten volkomen geï soleerd, in het gebied waar de confrontatie tus sen Bouterse en Bruns- wijk plaats vindt. Het is zeker dat er voedselte kort is en dat er mensen sterven wegens gebrek aan doeltreffende medi sche verzorging. We we ten het, we hebben voed sel en medische voorzie ningen, maar we kunnen niets, niets doen". Ds. Polanen is predikant van de Evangelische Broederge meente in Paramaribo, de frootste protestantse kerk van uriname. Hij is tevens direk- teur van het Diakonessenzie- kenhuis in Paramaribo. Dit christelijk ziekenhuis coördi neert al het medische werk in het binnenland van Surina me, beneden de vijfde breed tegraad. een oppervlakte van ongeveer drie keer Neder land. „De kerken (R.-K., de Broedergemeente en de Bap tisten) hebben de medische zorg voor verreweg het groot ste deel van het land, dus ook Ds. R.F. Polanen: „Ik reken op steun" voor het gebied dat nu al sinds half september onbe reikbaar is door het conflict Bouterse-Brunswijk. Er zijn twee manieren om dal gebied, dat grenst aan Frans Guyana, te bereiken: via de Marowijne-rivier en door de lucht. De rivier is niet te ge bruiken omdat die onder con trole staat van Brunswijk en de regering heeft een vlieg verbod afgekondigd. Het ge bied is grotendeels jungle, dus over land kunnen we ook niets beginnen. We hadden aanvankelijk nog radiocon tact, maar ook dat is nu weg gevallen. Hoe de omstandig- Een medische zendingspost in Suriname heden precies zijn, weet ik niet, maar er staan wel een paar dingen vast. Bijvooor- beeld dat er geen volwaardig voedsel is. De bewoners leven van cassaves en rijst. Die cas- saves moeten nu uit de grond, maar de mensen durven waarschijnlijk uit angst niet naar de velden te gaan om te oogsten. Dat betekent ook dat er niet geplant kan worden voor de nieuwe oogst. Rijst komt onder normale omstan digheden uit de kuststrook, maar die lijnen zitten dicht Voor de melk zijn de mensen ook afhankelijk van aanvoer. Dus feitelijk hebben ze alleen nog wat cassaves en wat vruchten uit het oerwoud. Dit betekent voor met name kin deren een aanslag op hun ge zondheid. Vooral als het lang gaat duren, vrees ik het erg ste. En ik denk dat de om standigheden van nu wel eens lang kunnen duren. Iedere jungle-oorlog is immers een langdurige oorlog". De problemen beperken zich niet tot het gebied ten westen van de Marowijne-rivier. Het kerkeliik medisch werk in vrijwel het hele binnenland van Suriname is grotendeels afhankelijk van het luchtver keer. Kleine vliegtuigjes be voorraden de 44 medische posten en drie kleine zieken- Al vijfhonderd jaar mondiale kerk De Evangelische Broedergemeente in Suriname is een kerkprovincie van de mondiale Broedergemeente. De kerk is ontstaan uit voor-reformatorische stromingen, met name door invloeden van de Moravische Johannes Huss, rond het jaar 1400. Hun „tweede naam", Herrnhut- ters, kregen de Broedergemeenten via de Duitse graaf Von Zinzendorf, die nieuwe impulsen gaf aan de „ge meenschap van broeders" (unitas fratrum) onder andere door het stichten van Herrnhut, een gemeenschap in Duitsland. Een kenmerk van de Broedergemeenten is de zendings gedachte. Vanuit Europa waaierden leden uit naar alle werelddelen om het evangelie te verkondigen. Zo kwa men ze ook in Suriname in het begin van de achttiende eeuw. Ongeveer vijftien procent van de Surinaamse be volking is lid van deze kerk. Eenzelfde percentage geldt voor de katholieken in het land. Alle christenen samen vormen in Suriname ongeveer veertig procent van de be volking. De meerderheid is hindoe of moslim. Omdat er veel Surinames naar ons land zijn gekomen, is er een be trekkelijk groot aantal gemeenten in ons land, vooral in het westen, met samen ongeveer twintigduizend leden. In Zeist staat het bureau van het Zeister Zendingsgenoot schap, de zendingsorganisatie van de Broedergemeenten. Deze organisatie was de eerste zendingsinstantie van ons land. Hier wordt ook de steun aan het medisch zendings werk in met name Suriname gecoördineerd. Het medisch werk van de Broedergemeente in Suriname is onder de bijzondere omstandigheden van het land voor een belang rijk deel afhankelijk van steun uit Nederland. huizen. Ook vervoeren ze pa- tienten naar Paramaribo. Da gelijks zijn de vliegtuigen twaalf uur in de lucht. „Al dat werk is nu stopgezet, op last van de regering. Men is bang dat Brunswijk de vliegtuigen steelt. Hij heeft zo al twee ma chines in handen gekregen". Behalve de direkte nood noemt ds. Polanen de effecten op termijn. Hij wijst op de ma laria, die met name in het oorlogsgebied welig tiert. De malariabestrijding loopt door gebrek aan aanvoer van me dicijnen ernstig gevaar. De gevolgen daarvan kunnen de sastreus zijn. „Een explosie van malaria behoort tot de mogelijkheden", aldus de pre- dikant-direkteur. Ds. Polanen hoopt dat de ker ken in Nederland willen pro beren hun invloed te laten gelden overal waar ze kun nen. Via de eigen kanalen, bijvoorbeeld via de Wereld raad van Kerken, maar ook politiek. „Het gaat ons er niet om dat de Nederlandse ker ken politieke uitspraken doen; het gaat er om dat er kanalen worden gevonden die de weg kunnen vrijmaken voor ons om de mensen daar te helpen". De Evangelische Broederge meente in Suriname heeft drie jaar geleden al duidelijke uitspraken gedaan over de po litieke omstandigheden. Dat gebeurde in een „Antwoord- notitie" op het programma van de 25 februari-beweging, waarvan Bouterse voorzitter is. „Voor onze visie op de sa menleving als kerk is het niet wezenlijk van belang welke regering er is, koloniaal, door het volk gekozen of een coup- regering. Wij hebben onze standpunten over zaken als mensenrechten, vrijheid van godsdienst, onderwijs, me disch werk geformuleerd op basis van onze broederschap sovertuiging en die visie geldt onder en voor alle regerin gen". In de notitie van de Evangeli sche Broedergemeente spre ken deze kerken zich uit over loyaliteitsplicht aan de over heid, maar ook over hun af wijzing van geweld door die overheid. LÜTSEN KOOISi'RA IKON - DIRECTEUR KOOLE OVER (DRUK)PERSVRIJHEID: Als IKON-directeur Wim Koole drukker was, zou hij het blad van het evan- gelistenpaar Goeree niet in zijn orderpakket wil len hebben. Maar een boek met de nodige vloe ken zou hij wel van zijn persen laten rollen, even als een anti-paus pamflet, zolang het maar geen or dinaire scheldpartij zou zijn. „Ik ga uit van de vrijheid, juist voor de christelijke drukker", zei hij vanmiddag op de con ferentie van de vereni ging van Christelijke Grafische Ondernemers. „Het is een traditionele hebbelijkheid van het christendom om meteen grenzen vast te willen stellen, te denken aan wat niet mag. Ik stel voor op het andere been te gaan staan. Iedere druk ker heeft zijn persoonlij ke vrijheid; niet alleen om ja te zeggen tegen alle mogelijke orders, maar ook om ze te weigeren". Wim Koole is te veel theoloog en IKON-directeur om het geloof buiten beschouwing te laten als hij moet spreken over „Grenzen aan de (druk persvrijheid". Hij hoeft zich daar niet voor te schamen, want de christelijke grafische jndernemers delen Koole's nijbelse inspiratie van harte. Maar een verhaal waarin do- Tiinee Koole wel eens even lal vertellen „waar het evan gelie de drukkers toe roept" krijgt hij niet over zijn lippen. „Ik ga uit van de vragen die onder drukkers leven en dan komen we vanzelf bij onze normen terecht". „Vijftien jaar geleden, bij de oprichting, heeft deze vereni ging ook gesproken over de grenzen van de drukpersvrij heid. Dat het nu weer op de agenda staat betekent dat er een en ander veranderd moet zijn. En dat is ook zo. De kern daarvan is een verschuiving van een publieke naar een persoonlijke verantwoorde lijkheid. In de godsdienst blijkt dat duidelijk. Een halve eeuw geleden nog golden er strenge regels en was de soci ale en geloofscontrole groot. Nu is het geloof een kwestie van persoonlijke keuzes. Dat geldt ook voor de drukker, zijn vrijheid is een vrijheid van geweten geworden. En dat kan betekenen dat er an dere keuzen worden gemaakt dan vroeger. Tegenstrijdig „Drukkers hebben historisch gezien altijd een groot gevoel voor verantwoordelijkheid gehad. Tijdens de Reformatie, maar ook in de tweede we reldoorlog, werd de drukker Ds. Wim Koole: „Mein Kampt drukken? Nee, daar beginnen we niet aan..." van een geschrift zwaarder gestraft dan de schrijver. Maar het is tegenwoordig veel moeilijker verantwoordelijk te zijn, omdat de samenleving zo ondoorzichtig is", aldus Koole. Hij signaleert een wereld van tegenstrijdigheden, een spie gel vol raadselen. „De Duitse theologe Sölle zegt: „Zolang het christendom de mensen naar de hemel laat verlangen, zijn ze geneigd de aarde te verwaarlozen'Daar ben ik het van harte mee eens. Maar de weduwe van de Russische dichter Mandlstam zegt: „Na tuurlijk is er een leven na de dood, anders zou ik mijn man niet meer zien en dat kan toch niet?" Daar ben ik het evenzeer mee eens. Het zijn beide authentieke geloofsui tingen. Dat ze tegenstrijdig zijn is inherent aan het geloof. Je kunt daar aan zien dat een volmaakte beslissing niet be staat. Nooit weet je of je juist hebt gehandeld, er is altijd wel een schaduw. Ik wil de drukkers daarom geen lijstje van verboden voorhouden, maar liever wat criteria op stellen waar ze een houvast aan kunnen hebben". Mein Kampf Koole ziet niets in een code waarin alle mogelijke „gewe tensbezwaren" worden ge noemd voor de drukker en zijn personeel. „Je moet te rughoudend zijn in het for muleren van grenzen. Het is niet goed je vrijheid te bele ven door op de grenzen te wijzen en vervolgens daarbin nen te blijven. Het is geen vrijheid om te zeggen: je mag dit wel, maar zus en zo is ver boden. Het christendom heeft altiid benadrukt waar God recht op had. Ik ben geneigd dat om te keren, omdat het recht van de mens in de knel is gekomen. We zijn altijd bo ven aan de ladder, bij God, begonnen. Laten we nu eens onderaan beginnen, bij de mens. Ik heb een groot ver trouwen dat we dan vanzelf weer bij God terecht komen". Die humane vrijheid leidt wat Koole betreft tot de volgende criteria: „Je moet respect heb ben voor anderen, ook als je het niet eens bent met hen en met het werk dat ze bij je la ten drukken. Dat wil niet zeg gen dat alles kan. Ik zou zeg gen dat alles wat gewelddadig en te kwader trouw is gewei gerd moet worden". Als Koole zelf een drukkerij dreef zou het echtpaar Goeree dus niet bij hem hoeven aan kloppen. „Ze zijn gewelddadig tegenover de joden en mislei dend in hun uitleg van het evangelie. Ik zou daar beslist niet aan mee willen werken". Ook een orthodoxe ^dominee die een boekie aanbiedt waar in hij verdedigt dat homosek suelen in therapie moeten, zou Koole links laten liggen. Maar hij vindt niet dat een drukker die dat boek wél ver vaardigt door de rechter ver oordeeld moet worden. „Ik zou die collega er wel op aan spreken, maar een juridische zaak... nee". En de drukker die het krantje van de Goe- rees drukt? „Tja, uh, ik denk dat het goed is dat de Goerees veroordeeld zijn, maar ik vind het ook terecht dat de auteurs zijn vervolgd en niet de drukker". Het spreekt vanzelf dat Koole Hitiers „Mein Kampf" niet zou druk ken („Nee, daar beginnen we niet aan"), maar moet de drukker die dat wél doet ver oordeeld worden? „Ja, ér is geen enkele reden dat hand boek van de Holocaust, dat heeft geleid tot zo'n vernieti ging, te verspreiden. Laat die drukker maar voor de rechter komen". STEVO AKKERMAN Tomatensoep kaasomelet en spruitjes met aardappelen (vegetarisch) Als u met zijn beiden bent, dan heeft u het volgende no dig: 1 dunne prei, uitje, worteltje, 5 g margarine, 0,5 liter water. 1 groentebouillontablet, tomatenpuree naar smaak, djahé, ketoembar, peper, selderij, (1 theelepel aardappelmeel of maizena); 3 eieren, 3 lepels melk, 60 g geraspte kaas, zout, peper, 15 g margarine, paprikapoeder; 1 ui, 20 g margarine, 1 dl water, half groentebouillonta blet, 0,5 tot 1 kg aardappelen, 500 g spruitjes, zout, peper. Snijd de prei in de lengte in vieren en verdeel vervolgens de groente in kleine stukjes. Gebruik het witte en lichtgroene deel van de prei en was de groente pas na het snijden. Snijd de ui klein en schaaf de wortel in dunne plakjes. Bak de groente vijf minuten in de margarine, zonder dat ze bruin wordt. Voeg dan water, bouillontablet, tomatenpuree, djahé, ketoembar en peper toe en laat de massa zeven minuten zacht koken. Maak de soep op smaak af met de gebruikte kruiden en met fijngeknipte selderij. Bind desgewenst de soep met aardappelmeel of maizena. Klop de eieren los met melk, kaas, zout (niet te veel, want de kaas is nogal zout) en peper. Laat de margarine smelten in een koekepan en schenk er het eimengsel bij. Bak de onder kant van de omelet goudbruin. Vouw de omelet dubbel bij het uit de pan laten glijden en strooi er paprikapoeder over. Fruit de kleingesneden ui lichtbruin in de margarine. Voeg water, bouillontablet, de in vieren gesneden aardappelen en de spruitjes toe en laat de massa tien a twaalf minuten ko ken. Schep aardappelen en groenten door elkaar en doe er naar smaak zout en peper bij. JEANNE Het rijbewijs voor het leven een historische vergil van het parlement, vindt mr. Pieter van Vollenhoven wel eens gaan leiden tot het invoeren van het zogenoe puntenstelsel. Dit systeem, waarbij weggebruikers die de keersregels overtreden strafpunten krijgen, is in andere den al geruime tijd in gebruik en blijkt daar zeer effecti werken. Het kan voor recidivisten zelfs tot ontzegging de rijbevoegdheid leiden. VEILIG Verkeer Nederland pleit al lang, zelfs voor er i ke was van een „levenslang" rijbewijs, voor dit puntenstt De Raad voor de Verkeersveiligheid, waarvan mr. P van Vollenhoven voorzitter is, is het met de invoering dit systeem van harte eens en ook de Centrale Politie keerscommissie, het adviesorgaan van de ministers van nenlandse zaken en justitie, ondersteunt het plan. Nu zoveel deskundigheid van mening is, dat op deze ij de verkeersveiligheid kan worden vergroot, mag wo verwacht, dat het strafpuntensysteem binnen niet al te li tijd ook in ons land een feit zal zijn. Niet langer zal da invordering van het rijbewijs beperkt blijven tot alcohi ken, zoals nu het geval is. Het zich niet houden aan de keersregels (door rood licht rijden en zich niets aantref van de maximum snelheid) zou voor de in overtreding zij weggebruiker behalve een bekeuring ook strafpunten q veren, waarbij zeker niet is uitgesloten dat het rijbewijs slotte wordt ingetrokken. Er wordt ook gedacht aan het uitgeven van een voori rijbewijs aan weggebruikers die net hun rijbewijs hebber haald. Die zouden tijdens een proefperiode moeten bewij dat zij inderdaad rijvaardig zijn of, anders gezegd, de v« heid op de weg niet in gevaar brengen en zich aan het keer kunnen aanpassen. Een rijbewijs voor het leven t daarvoor helaas geen enkele garantie. Een proefperiod daarom lang geen gek idee. Sneven graag Kort en duideli|K geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken le bekorten Van Agt Omdat de heer Van Agt zich zelf en daardoor het CDA ver scheidene malen in discrediet heeft gebracht, heb ik niet zo veel meer met hem op. Maar in het geval rond de dreigende beboeting van zijn vr vind ik dat hij gelijk heefl ik vind dat ik ten onn een bon heb gekregen, pt teer ik ook bij de instanti deze vermeende vergl heeft begaan. En aangezit zaak van mevrouw Van geseponeerd wegens g( aan bewijs, zou het best kunnen zijn dat de verh politie zich inderdaad vergist. Wat ik storendr is dat iemand bij het ge kennelijk zo'n hekel heef Van Agt (of misschien aa CDA) dat hij meent corre dentie die normaal gespt niet openbaar wordt gem nu wel aan de pers heefl gespeeld. A.M. Slierendrecht, NOORDWIJK. IJSSELSTEIN Als gevolg van blikseminslag is gisteren op verschillende plaatsen in het land brand uitgebroken. Zo werd in IJsselstein een meubelbedrijf volledig door brand verwoest. De schade wordt geschat op een miljoen gulden. De aangrenzende pan den liepen waterschade op. Het blussen van de brand kostte anderhalf uur. In Oud- leusen (bii Zwolle) ging giste ren na blikseminslag een boer derij in vlammen op. It nabijgelegen Weerselo b de het woongedeelte vat boerderij uit. In Slootdori meente Wieringen, N Holland) werd een woon derij door brand ven vermoedelijk door kortsli of oververhitting. De schi mogelijk meer dan een m gulden. Bij geen van de den hebben zich persooi ongelukken voorgedaan. Storm DE BILT (KNMI) Een nieuwe oceaandepressie be paalt het komende etmaal ons weer. De kern daarvan trekt vannacht en morgen van Ier land naar de Duitse Bocht. Een daarmee samenhangende neerslagzone trekt vannacht over ons land. Morgen stroomt via de Britse Eilanden iets koudere eg onstabiele lucht naar ons land waarin zich bui en vormen. In de middag en avond worden de zwaarste buien verwacht, mogelijk mei hagel of onweer. De wind wakkert vannacht al tot krachtig, en aan zee tot storm achtig, aan. Morgenmiddag staat er in ons land opnieuw een volle storm, windkracht 9. De windrichting is vannacht zuidwest en draait morgen ge leidelijk naar noordwest. Ook op zondag worden nog enkele buien verwacht, de wind neemt dan tot vrij krachtig af. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Scandinavië: af en toe re gen of buien. Zondag vanuit het westen ook af en toe zon. Middagtemperatuur tussen 6 en 11 graden. Groot-Brittannië en Ierland op veel plaatsen regen, zondag enkele buien maar ook wat opklaringen. Middagtempera tuur van 11 graden in het noorden tot 15 in het zuiden, zondag enkele graden lager. Benelux: wisselvallig herfst weer met morgen af en toe re gen en zondag buien, afgewis seld door opklaringen. Mid dagtemperatuur rond 12 gra den, in de Ardennen kouder. Frankrijk: wiss.elvallig met vooral in de noordwestelijke helft van het land buien. In het uiterste zuiden flinke pe rioden met zon. Middagtempe ratuur van 13 graden in het Duitsland: wisselvallig h weer met buien. Middaj peratuur tussen 9 en 13 den. Alpengebied: wisselvallig regen- of sneeuwbuien, dagtemperatuur tussen 14 graden. Spanje en Portugal: o| meeste plaatsen zonnij droog, maar langs de kus Biskaje ook enkele rege en. Middagtemperatuur v graden in het noorden t in het zuiden. Italië en de Joegoslai kust. in het noorden wiss bewolkt en enkele buier ders flinke zonnige per en droog. Middagtemper in de Povlakte rond 12 gr elders tussen 17 en 24 gr. WEERRAPPORT HEDENMORGEi Weer Ma* Min Amsterdam l.bew. 11 5 Eindhoven onbev Den Helder h be* Rotterdam l.bew. Twente h.be* Vlivingen l.bew Zd Limburg onbe\ Aberdeen iw.be Athene onbev Barcelona iw.be Berlijn iw.be Frankfort Genève Helsinki Luxemburg h.bew. niet ontv. onbew. 26 14 onbew. 20 IS zwbew. 25 21

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2