Verkeersveiligheidsplan Zoeterwoude op de tocht Nieuwe beheerder voor De Alkeburch t Zoeterwoude vreest financiële gevolgen samenvoeging Stompwijk LEIDEN OMGEVING Leimuiden verlaagt reinigingsrecht niet Veel kritiek op college Woubrugge Daders overval nog spoorlos SaidMOowiant VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 PAGINA 1 Gladde klei op polder wegen in Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER Oktober en november betekenen per traditie werk aan de winkel voor de Haarlemmermeer bietentelers. Het zijn de maanden van de bietencampagne. De bieten worden gerooid en naar de suikerfabriek in Halfweg vervoerd, tijdens het vervoer wordt vaak klei „gemorst" op de polderwegen. Zeker op dagen waarop de hemel verandert in één ko lossale waterval, ontstaat dan slipgevaar. De ge meente Haarlemmermeer heeft gisteren in totaal dertig wagens van de politie, openbare werken de gemeentelijke reiniging voorzien van opval lende stickers met de raadgeving: „Let op klei op polderwegen". De stickers worden weer van de wagens verwijderd zo gauw de bietencampagne ten einde is. Voortaan zullen ze elk jaar in okto ber worden aangebracht. Het idee van de stic kers is afkomstig van Veilig Verkeer Nederland. Tóch subsidie voor Ruitersportcentrum LEIDSCHENDAM Burge- meester en wethouders van Leidschendam zullen de raad alsnog voorstellen de Stichting Ruitersportcentrum De Vliet een startsubsidie van bijna 6000 gulden te geven en een garantie van 36.000 gulden voor betaling van de jaarlijkse pachtsom. De provincie heeft steun toegezegd aan het ruiter sportcentrum en zal in het ge bied rondom de manege van de familie Kooyman aan de Oostvlietweg ruiterpaden la ten aanleggen. Dat was voor de gemeente voldoende aanlei ding om op een eerdere afwij zing terug te komen. RECREATIEGEBIED NAAST KATPOLDER HAZERSWOUDE Er komt waarschijnljk een beperkt bos- en recreatiegebied naast het aan te leggen bedrijfsterrein Katpol- der. B en W staan welwillend tegenover dit voorstel van de VVD. De suggestie van de VVD, om het totale plan in fasen aan te leggen, wordt door het college overgenomen. Dit staat in het schriftelijk antwoord van B en W op de algeme ne beschouwingen van de partijen. Wel zal moeten blijken of het VVD-plan, dat groter van opzet is dan het bestaande bestem mingsplan, uitvoerbaar is. De mogelijkheid van een traplift in het gemeentehuis zal besproken worden in de commissie open bare werken. Wel wijzen B en W er op, dat hiernaar al eerder een onderzoek is gedaan met negatief resultaat. Ook de bebou wingsdichtheid van Plan Zonneveld kan opnieuw ter discussie worden gesteld. Hiermee reageert het College op de vraag van de PvdA/PPR-fraktie, om in Zonneveld niet veel meer te bou wen, om genoeg groen over te houden. De door de fraktie gesug gereerde bouw van bejaardenwoningen aan de Da Costasingel ziet het college echter niet als een alternatief. Eventuele bouw aan de Da Costasingel zal moeten passen in de uitkomsten van het onderzoek dat wordt gehouden naar de aantrekkingskracht van de winkels, en de verbetering hiervan. Botsing met tractor HAZERSWOUDE Een 19-jarige auto mobilist uit Den Haag is gistermiddag licht gewond geraakt bij een aanrijding in Hazerswoude. Het ongeluk gebeurde op de Hoogeveenseweg. De Hagenaar reed in de richting Gouda en zag niet op tijd dat een tractor met aanhanger voor hem reed. Hij knalde daardoor met grote snelheid op de trac tor die bestuurd werd door een 18-jarige Hazerswoudenaar. De Hagenaar liep door de botsing een lichte hoofdwond op en moest voor behandeling naar het zie kenhuis. De tractor raakte total loss. De Hazers woudenaar bleef ongedeerd. Schoolzwemmen in openluchtbad ZOETERWOUDE „Con- centreer het schoolzwemmen in de maanden dat het bui tenbad open is. Daarnaast zou elke inwoner op zijn of haar zesde verjaardag gratis 10 of 20 zwemlessen kunnen krijgen". Deze zienswijze ventileerde de fractie van Progressief Zoeterwoude tij dens de algemene beschou wingen. Het voorstel zou uit gevoerd moeten worden in dien om financiële reden be sloten zou moeten worden het overdekte instructiebad te sluiten. Het gemeentelijk zwembad op sportpark Haasbroek vormt al jaren een financieel blok aan het been. „Al diver se keren is geprobeerd om het gebruik van het binnen bad te stimuleren. Helaas zonder merkbaar en blijvend succes" aldus P.Z. die daarbij erkent dat dat ook weer niet zo verwonderlijk is gezien de riante overdekte zwembaden in de direkte omgeving. „Met kunst en vliegwerk kunnen wij natuurlijk blijven probe ren het binnenbad open te houden maar een feit blijft dat het bad gewoon te klein is om lekker in te kunnen zwemmen". Inzicht dient volgens de progressieven te worden verkregen in de ge volgen voor het personeel bij een eventuele sluiting. De absolute voorkeur van P.Z. gaat uit naar het personeel in te zetten in andere werk zaamheden in het gemeente huis. Voorbereidend overleg met personeel en scholen om tot werkbare en betaalbare oplossingen te komen dient zo snel mogelijk te worden gestart aldus P.Z. ZOETERWOUDE Het ambitieuze Verkeersvei ligheidsplan van de ge meente Zoeterwoude staat nog vóór de eerste in spraakronde is afgerond al op de tocht. Gister avond tijdens de algemene beschouwingen over de begroting 1987 lieten de partijen in niet mis te ver stane bewoordingen we ten dat de plannenmakers wat al te enthousiast zijn bezig geweest. „De rituele dansen hebben plaatsgemaakt voor kostenbe- sef en realiteitszin", aldus de VVD die vervolgens beklem toonde dat de enige funktie van het Verkeersveiligheids plan de bestrijding van het sluipverkeer dient te zijn. VVD-woordvoerder P. Mul der: „De modieuze trend van 1986 toen in het kader van het „jaar van de verkeersveilig heid" door tal van gemeente besturen rond het fenomeen Verkeersveiligheidsplan ritue le dansen werden opgevoerd, lijkt onder de aanhoudende bezuinigingsdrift van de over heid te zijn afgezwakt". Ook het CDA is van mening dat het nu hoog tijd wordt dat „op de rem wordt getrapt". „Zowel de kosten voor de uitvoering als het kommentaar op het Het kruispunt Nieuweweg/Zuidbuurtseweg. Er zijn plannen om tot Zuidbuurtseweg over te gaan. plan zijn fors. Het lijkt ons dan ook gezien de uitgangspunten en kosten verstandig weer te rug te keren naar het begin-en het plan beperken tot die pun ten te beveiligen die voor een /eilige schoolroute en het we- zitter R. Hogenelst. Het CDA droeg direkt al een oplossing aan voor de grootste knelpunten. Hogenelst weer: „Wij zijn van mening dat het ren van sluipverkeer noodza- beveiligen van de oversteek- kelijk zijn", aldus fraktievoor- plaatsen op de Nieuweweg- i volledige reconstructie van de brug, Asschuurburg en de Schoutenbrug met verkeers lichten, alsmede verkeersrem- mende maatregelen voor de Nieuwewegbrug, het realise ren van onze oorspronkelijke uitgangspunten mogelijk maakt. Voor dit doel zijn wij bereid een bedrag van f 150.000.- beschikbaar te stel len maar daarmee beschouwen wij dan ook het Verkeersvei ligheidsplan in hoofdzaak te hebben afgerond". De fraktie van Progressief Zoeterwoude legde de nadruk op het terugdringen van het sluipverkeer. Zegsman W. Ooijendijk: „Wij zijn blij met de maatregelen die nu einde lijk genomen zijn om het sluip verkeer over de Miening/ Vrouwen weg tegen te gaan. Daar fiets je nu weer voor je plezier". De frakties maakten ook al was het een gezamenlijke aan pak opmerkingen over de slechte kwaliteit van het zoge heten „voorend" van de Wei- poortseweg. „Wij verzoeken u de weg zo spoedig mogelijk op te knappen zodat de verkeers veiligheid niet in gevaar komt", aldus het CDA. In dat kader bevreemdde het de PZ- fraktie dat de Zuidbuurtseweg die er wél goed bijligt volledig wordt herbestraat terwijl de Weipoortseweg er juist zo slecht bijligt. Er zijn overigens plannen om tot een volledige reconstruktie over te gaan al zal dat nog wel geruime tijd kunnen duren, niet in het minst vanwege de financiële konsekwenties. De VVD-frak- tie wees erop dat een recon struktie zal leiden tot een ster kere verkeersaantrekking. LEIMUIDEN Een motie van het CDA, gisteravon tijdens de begrotingsbehandeling, om tot een restituti over te gaan van reinigingsgelden aan de burger heel het in de raad niet gehaald. Het college kon de beid overige fracties (Leimuiden 2000 en VVD) overtuige van het feit dat door storting van de overschotten o het reinigingsrecht in een zogenaamd „egalisatie fonds", dit de burger op langere termijn meer ten goe de komt. Vanaf 1988 tot 1990 zullen ieder jaar 5 procent meer reiniging rechten worden geheven om tot een honderd procent dekking komen. Dit onder het motto dat de vervuiler betaalt. Verde kostenstijgingen kunnen uit het egalisatiefonds worden besti den zodat niet hoeft te worden overgegaan tot een verhogii der onroerend goed belasting. Tegen deze laatste verhoging z het college zich tot het uiterste blijven verzetten. Leimuidi 2000 verklaarde tijdens de algemene beschouwingen eventuej wél tot verhoging van de OGB te willen overgaan indien i subsidies aan verenigingen door kortingen van het Rijk ve laagd zouden moeten worden. Het College wil de kortingen op het sociaal cultureel werk i principe wel doorvoeren; met uitzondering van de situatie dati knelpunten ontstaan bij de verenigingen. Om die reden én h streven de begroting sluitend te krijgen wil het College voorsti len doen voor een bezuinigingsronde van 50.000,-. In feite slechts 25.000,- nodig, maar", zo lichtte burgemeester M.J.J.l Boelen toe, „het is nodig het dubbele bedrag te vinden omdat 1 het stellen van prioriteiten weer veel afvalt". Het gemeentebestuur zal alles in het werk stellen om bij de Pn vincie alsnog middelen te krijgen waarmee gelijktijdig met i reconstructie van de Herenweg (1988) een fietspad te realiserei De Provincie betaalt 75 procent vas de kosten. De reconstruct kost volgens een recente begroting 2,1 miljoen guide Voor het fietspad komt daar nog vier ton bij. Zou het f ietspa later afzonderlijk aangelegd worden en wordt dit begroot op miljoen gulden. Burgemeester Boelen achtte het volstrekt onve antwoordelijk om het fietspad op eigen kracht te financier® Alle drie fracties hadden verklaard om een reconstructie van< Geerweg een lagere prioriteit toe te kennen, daar hiermee ge den zouden kunnen worden vrijgemaakt voor de Herenweg. De verhoging van de kosten voor het voltrekken van een huw lijk op vrijdagmiddag na 13.30 uur is van ƒ600,- teruggebraci tot een verdrievoudiging naar 222,30. Peuterspeelzaal Olleke Bolleke zal één dezer dagen een schr ven ontvangen van de gemeente, waarin wordt verklaard d indien verplaatsing nodig zal blijken in verband met de kom van de Openbare basisschool naar Leimuiden, de kosten van ei verhuizing zullen worden gedragen door de Gemeente. „Dl acht ik een morele plicht", aldus de voorzitter. Betrapt met doos trainingspakken ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van Alphen heeft gisteravond twee mannen aan gehouden die 20 trainingspak ken hadden gestolen bij een transportbedrijf in de Indus triewijk. Het tweetal, afkom stig uit Alphen en 26 en 33 jaar oud, werd om kwart over elf gesignaleerd met een grote doos. Die bevatte de in plastic verpakte trainingspakken. Volgens de Alphenaren had den ze die aangetroffen bij het grofvuil. Bij verhoor op het bureau bekende het duo later de pakken gestolen te hebben. ROELOFARENDSVEEN Het bestuur van Dorps huis „De Alkeburcht" heeft een nieuwe beheer der gevonden, het is de 32-jarige mevrouw Marian Vol water-van Klink, dochter van het scheiden de beheerdersechtpaar Van Klink. Mevrouw Vol- water is gekozen uit in to taal tien sollicitanten, waarvan er zeven afkom stig waren van de ge meente Alkemade. Drie van de sollicitanten waren vrouwen. De nieuwe beheerster, moeder van een zoon van negen en een dochter van vijf, heeft al de nodige ervaring opgedaan in de Alkeburcht, omdat ze in de afgelopen viereneenhalf jaar haar ouders vaak heeft geholpen. Inmiddels heeft Ma rian diverse horeca-diploma's behaald. Haar echtgenoot Mar- tien is bereid in de weekends bij te springen en ook op vader en moeder Van Klink zal inci denteel een beroep kunnen worden gedaan. De verbouwing van de Alke burcht vordert inmiddels ge staag. Als alles volgens de planning blijft verlopen vindt de oplevering van het gebouw plaats op vrijdag 7 november aanstaande. Het bestuur van het dorpshuis verwacht een maand nodig te hebben voor de inrichting van het gebouw, zodat de feestelijke officiële heropening op 12 december plaats zou kunnen vinden. Het is nog niet voor de volle hon derd procent zeker of op die datum ook de nieuwe biblio theek al kan worden betrok ken. Voor de officiële opening van het dorpshuis heeft het be stuur kans gezien de heer Joop Wesselman te strikken. De heer Wesselman is ongeveer vijfentwintig jaar als bestuurs lid en lid van diverse bouw commissies nauw betrokken bij het Veense dorpshuis. Op de avond van de opening gaat de Alkeburcht van start met een flitsende disco voor de jeugd. De rest van de week zullen er door de diverse vere nigingen evenementen worden georganiseerd. Zo is er op zondag 14 december een feestelijk koffieconcert door de plaatselijke Blaaskapel „De Aarebeieplukkers" en „open huis" door de Vrije Jeugd Re creatie (V.J.R.). In de loop van de week verzorgen Streekmu- ziekschool „Rijnakkoord" en Zangvereniging „Vox Laeta" concerten. De Alkemadese to neelverenigingen geven een toneeluitvoering. Voorts ko men er demonstraties jazzbal- let, klassiek ballet en volks dansen. Zodra het programma^ definitief bekend is, zal het Alkeburchtbestuur een boekje met de diverse evenementen ter gelegenheid van de herin- gebruikname van de Alke burcht huis-aan-huis laten verspreiden. Mevrouw Marian Volwater-Van Klink is de nieuwe beheerder van De Alkeburcht. ZOETERWOUDE Nu het er steeds meer op gaat lijken dat Stomp wijk bij Zoeterwoude wordt'gevoegd en de fi nanciële gevolgen daar van niet zijn te overzien wordt het de Zoeter- woudse raadsfracties een beetje „witjes" rond de neus. Dat bleek nadruk kelijk bij de algemene beschouwingen waarbij de WD-fractie dat de optie met Stompwijk bij hen niet als eerste naar voren was gekomen. „Zou blijken dat de finan ciële consequenties van de operatie voor onze gemeen te nadelig zou uitvallen, dan dienen we ons stand punt terzake opnieuw te be palen", aldus het liberale raadslid P. Mulder. De VVD: „Uit de becijferin gen van Gedeputeerde Sta ten blijkt dat er een uitbrei ding komt van de financië le mogelijkheden, maar daar staat tegenover dat Zoeterwoude ook kosten van 7 a 8 ton moet overne men, waarbij nog géén re kening is gehouden met de van Leidschendam over te nemen ambtenaren. Wij zullen dan ook, althans in dien de herindelingsplan nen zo worden gerealiseerd, blij mogen zijn als de gehele operatie ons niets kost". Ook CDA zet vraagtekens bij de financiële paragraaf die, overigens al van begin af aan, onduidelijk is. Meer duidelijkheid wil ook Pro gressief Zoeterwoude en zij koppelen die onzekerheid aan een stopzetten van het onderzoek naar de ruimelij- ke indeling van het ge meentehuis. Dit omdat de personele situatie in de eventuele nieuwe gemeente vrij drastisch zal wijzigen. Tijdelijke oplossingen moe ten gevonden kunnen wor den in het Aloysius-com- plex, zo vindt P.AZ. Teven dringt men er op aan „takt- vol te handelen in de rich ting van Stompwijk". Ooij endijk: „De zaak ligt daar uiterst gevoelig en met die gevoeligheden moet terdege rekening worden gehouden. Voorkomen moet echter worden dat er struisvogel politiek gaat worden bedre ven en dat gedaan wordt alsof er niets aan de hand Er komt een gesprek met de „voormaligeleden van de commissie onderwijs en de schoolbesturen inzake de opheffing van genoemde commissie. Dat werd mede- -gedeeld door de Zoeter- woudse wethouder van on derwijszaken mevrouw H. S. Graniewski-Wijnands naar aanleiding van vragen van het raadslid Ooijendijk. WOUBRUGGE Het college van B en W heeft gisteren tij dens de algemene beschouwin gen een stortvloed van kritiek over zich heen gekregen. Een motie van socialist G. Hen driks, waarin het college werd gevraagd zich op een sterker optreden te bezinnen en in dat opzicht de samenstelling van het college eens in ogen schouw te nemen, werd met slechts zes tegen vier stemmen verworpen. Oppositiepartijen PvdA en VVD vonden elkaar in een veroordeling van het college van B en W. Opmerke lijk was echter dat ook H. Scheelbeek (Gemeentebelang) zich ook in de rij der critici Grote aandacht bij de PvdA en de VVD voor het vandalis me in het dorp. Het CDA drong aan op krachtige maat regelen op korte termijn. B en W zijn bezig met het opzetten van een studiegroep. Tevens wordt er binnenkort een bij eenkomst belegd, waarbij tus sen politie, jeugd en omwonen den van verenigingsgebouw De Wijk misverstanden uit de weg kunnen worden geruimd. De Woubrugse bevolking be gint aldus burgemeester Brou wer de Koning alert te reage ren bij vandalisme. Daardoor kon vorige week een viertal nachtelijke onruststokers door de politie worden gevat. De ambulante handel begint in Woubrugge nu ook enige kans te krijgen. Voorheen hielden B en W de boot af met de reden: „Er zijn geen goede stand plaatsen". Door een uitspraak van de Raad van State bleek die visie echter niet houdbaar. Het college heeft nu in Wou brugge en Hoogmade een plaats aangewezen, waar de ambulante handel terecht kan. Het wachten is nog slechts op aanvragers. VOORHOUT De politie is nog niet veel verder in het onderzoek naar de overval op de echtgenote van de Voorhoutse autohandelaar Burgerjon. De vrouw werd woendsdagmiddag in haar woning aan de 's-Graven- damseweg overmeesterd door twee gewapende indrin gers, die haar aan de verwarming vastmaakten en er met geld, sieraden en een muntenverzameling vandoor gingen. Daders en buit zijn nog spoorloos. Noodverlichting op Zonneveld HAZERSWOUDE - Het college van B en W heeft besloten om noodverlich: ting aan te brengen op de omleidingsroute voor fietsers, bij de in aanleg zijnde ontsluiting van Plan Zonneveld op Rijndijk. Reden hiervoor is het feit dat, door fi nanciële problemen Rijkswaterstaat, de vol tooiing van Zonneveli naar schatting pas in mei' 1987 zal plaatsvinden. Dit bleek gisteravond tij dens een vergaderinj van de raadscommissie openbare werken. Tij dens de raadsvergadering van september waren door verschillende raads- lkeden vragen gesteld over de lange duur van het werk. Met name D. van der Neut (CDA) vond de omleiding te ge vaarlijk, vooral in hel donker. Wethouder P. van der Werf, die weinig problemen in de situatie zag, kreeg bij deze gele genheid als huiswerk op om ter plaatse een fiets tochtje te maken. Giste ren zei Van der Werf dal hij inderdaad een kijkie was gaan nemen. „Als mensen er bang zijn, kun je ze dat zeker niet kwa lijk nemen". Aanvanke lijk dacht de wethouder dat het werk door tech nische redenen opgehou den werd. Het opge brachte zand moest vol gens hem eerst zetten, voordat de werkzaamhe den konden worden voortgezet. Uit contact met Rijkswaterstaat bleek echter dat finan ciële problemen de zaak verder ophouden. Door ingrijpen van het hoofd bureau kan er naar ver wachting pas begin de cember worden verder gegaan. B en W hebben Rijkswaterstaat laten we ten hiermee geen genoe gen te nemen. Zij vragen om in ieder geval net fietspad voor de winterm maanden weer open te stellen. Ook toonde Van der Werf zich gepikeerd over het feit dat Rijkswa terstaat niet de moeite had genomen, om de ge meente op de hoogte te stellen van de stagnatie. Vooral aangezien het col lege onder druk veel haast had gemaakt met de voorbereiding. Onder meer was er een speciale commissievergadering uitgeschreven. Fietser (13) botst frontaal op auto OEGSTGEEST Een 13-jarige fietser uit Oegstgeest is g termiddag gewond geraakt na een frontale botsing met fl automobilist. Het ongeluk gebeurde op de Lange Voort De fietser reed tegen de 'as van de weg aan om linksaf slaan. Plotseling raakte de jongen op de verkeerde weghel De tegemoetkomende auto die bestuurd werd door een 2 jarige Leidenaar kon hem ondanks hard remmen niet mfi ontwijken. Het is niet bekend of het slachtoffer plotseling overgestoken of dat hij door een windvlaag op de verkeer weghelft terecht is gekomen. Hij is met onbekend letsel na het Academisch ziekenhuis^ Leiden gebracht.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14