Qounmd U houdtit« het droogt Opknappen tien jaar oude huizen eren wijk kost PCW miljoenen a STAD OMGEVING ALLER LENDS) Gemeente gaf te veel uit aan representatie DE KEER Ieidse student wint Jnilever Researchprijs J [uurder café 't Spoortje moet zijn boeken openen Restauratie kelders loogstraat begin olgend jaar klaar HEATERGROEP DRAMATICA GEDUPEERD -CssM VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 PAGINA 13 DEN De Leidse student W.J. van de Guchte, heeft gis- n uit handen van Ir. A.J. Eykelboom, wetenschappelijk V(lewerker van het Unilever Research Laboratorium in e^rdingen de jaarlijkse Unilever Researchprijs van 4000 u en in ontvangst genomen. Met hem ontvingen nog negen l enten uit het land deze prijs. De studenten hebben een ningrijke bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van een istrieel bereid voedingsprodukt. Iets waarvoor, volgens |elboom, niet alleen zeer zorgvuldig samengestelde ingre- Jjpten nodig zijn, maar waarvoor ook het produktieproces h |e verpakking belangrijk is. Met het toekennen van deze len wordt beoogd de band tussen industriële en universi- research te versterken en de wetenschappelijke belang ing, ambitie en inzet van studenten aan te moedigen. De b en worden sinds 1957 jaarlijks beschikbaar gesteld, ui lu Opnieuw fietsers bekeurd LEIDEN Bij een verlichtings controle, gister avond tussen ze ven uur en half tien, zijn 64 fiet sers op de bon ge slingerd. De con trole vond plaats op verschillende plaatsen in de stad. Woensdag werden al 79 fietsers be keurd omdat hun verlichting niet in orde was. Ruim 100 kilometer nieuwe fietspaden in Zuid-Holland DEN HAAG/LEIDEN Het provinciebe stuur gaat de komende jaren meer dan 100 kilometer nieuwe fietspaden in Zuid-Holland aanleggen. Dit blijkt uit het Provinciaal Fietspadenplan dat gisteren door Provinciale Staten is goedgekeurd. Alle tracé's zijn nu vastgesteld. Volgens het nu vastgestelde plan komen er fietspaden tussen Benthuizen en de Zoetermeerse wijk Noordhove, in de Oude en Nieuwe Broekpolder bij Naaldwijk, tussen de Schie en de oostelijke parallelweg van rijksweg A13 en langs de Zoetermeerspoor- lijn. Ook is een directe fietsverbinding tussen Zoetermeer en het Delftse Hout te verwach ten. Deze weg wordt drie kilometer lang en moet veel mogelijkheden voor recreatie gaan bieden. Fietser geschept LEIDEN Een 16-jarig meisje uit Zoéterwoude is gistermiddag met beenlet sel naar het AZL gebracht nadat zij rond kwart over vier op het Stationsplein was geschept door een auto. Voor het station stak het meisje linksaf het Sta tionsplein over. Zij negeer de daarbij een rood ver keerslicht. Een automobi list uit Katwijk, die door groen reed, kon haar niet meer ontwijken. De fiets werd totaal vernield, de vooruit van de auto ook. Schade door brand in vuilniszakken LEIDEN Een groentenzaak aan de Hogewoerd heeft van ochtend rond half zes aanzienlijke rookscha de opgelopen door brandende vuilniszak ken. Tevens werd de winkelruit vernield en liep het kozijn schade op. De volle vuilnis zakken werden tegen de winkel gezet en in brand gestoken. Van de daders ontbreekt elk spoor. Erepenning voor secretaris rentmeester LEIDEN De heer mr. B. Plomp, secretaris-rentmeester van het Hoogheemraadschap van Rijnland, heeft gisteren van dijkgraaf E.H. van Tuyll van Serooskerken de Rijn landse erepenning met het wa pen van het Hoogheemraad schap ontvangen. De heer Plomp kreeg de onderschei ding tijdens een bijzondere bij eenkomst van het Rijnlands algemeen bestuur en de vere nigde vergadering. Plomp ver laat het Hoogheemraadschap per 1 november. De opvolger van Plomp is mr. H.J.G. Bruens. Nieuwe voorzitter D66 Leiden LEIDEN Marianne van de Ham is gekozen tot nieuwe voorzitter van dé afdeling Leiden van D66. Zij is dé opvolger van Frederik van Looke- ren Campagne, die fractie-assistent is geworden. Mevrouw Van de Ham is al jaren actief binnen de Leidse af deling van D66 en heeft in de vorige raadsperiode twee jaar in de ge meenteraad gezeten. Door het slech te verkiezingsresultaat van D66 bij de gemeenteraadsverkiezingen wist zij haar zetel niet te behouden. Tij dens de ledenvergadering werd Roe lof Buffinga gekozen tot secretaris- Hij is daarmee opvolger geworden, van Freek Muller. ,EIDEN De Protes tants-Christelijke Wo- ningbouwvereniging MPCW) moet voor twee ënhalf miljoen groot on derhoud plegen aan 181 (voningen in de Meren- wijk. De woningen zijn pas tien jaar oud. De pro blemen met de huizen, gelegen aan de hoeken, 0gorden, plaatsen en zij tien worden veroorzaakt floor optrekkend vocht. Onder meer door het ^jrervangen en isoleren ban de puien en isolatie an de fundering hoopt Ie PCW de problemen te k^ver winnen. De PCW rijgt ongeveer één mil ten gulden van de kos- n van de overheid te ug door gebruik te ma ten van de zogeheten terugploegregeling en subsidies voor het isole ren van woningen. De heer M. van Leeuwen van de PCW ziet de ander half miljoen gulden die de woningbouwvereniging moet ophoesten niet volledig als schadepost. „De woningen worden voor een gedeelte ook verbeterd. Aan de ande re kant is het normaal om groot onderhoud pas na 25 jaar te verrichten, bij uitzon dering is dat wel eens 23 iaar. Om na tien jaar dit onder houd te verrichten is wel erg snel". Volgens Van Leeuwen is het niet mogelijk om de- kosten op de aannemer te verhalen. De huizen werden in 1976 gebouwd in opdracht van verzekeringsmaatschappij Delta Lloyd. Al na enige ja ren traden er klachten op door optrekkend vocht. Delta Lloyd wilde de woningen vervolgens individueel ver kopen. De Leidse woning bouwvereniging nam in 1983 de 56 vijfkamer- en de 125 vierkamerwoningen over. „Het was ons bekend dat er vochtproblemen waren in die huizen. We hebben de wo ningen toch aangekocht om ze te behouden voor de socia le woningbouw in Leiden", aldus Van Leeuwen. Vorig jaar heeft de woningbouw vereniging een onafhankelijk bureau opdracht gegeven de oorzaak van de vochtoverlast op te sporen. De werkzaam heden die de PCW nu uit voert, worden volgens het advies van dat bureau ge daan. De vervanging en iso latie van de pui aan de voor zijde van de woningen kun nen de bewoners vrijwillig laten verrichten. Zij betalen daarvoor een huurverhoging van 6,75 per maand. In de Merenijk moeten 181 huizen worden opgeknapt. J2h HAAG/LEIDEN president van de igse rechtbank mr. t. Wijnholt heeft de jdende partijen in het t geding om café 't ortje vier weken de gegeven om een jkking te treffen. De rmalige uitbater, J. [er, eist dat de huidige loitant, W. Koot, het ontruimt. Koot wil café alleen verlaten, wanneer hij de zesduizend gulden terugkrijgt, die hij als aanbetaling op de overnamekosten heeft be taald. De president vroeg Koot om zijn boeken voor Kager te openen om zijn verdiensten sinds 1 april te laten zien. Het was gisteren al de tweede zitting, die aan de zaak werd gewijd. Op de eerste zitting had Kager een werknemer van Koot gedagvaard. Deze werknemer exploiteerde het café namens zijn baas totdat hijzelf een financiering gevon den zou hebben. Zijn baas had ook de aanbetaling van zesdui zend gulden gedaan. „De heer Koot is dus de eigenaar Van het cafébedrijf geworden en niet zijn werknemer", conclu deerde de president van de rechtbank op de vorige zitting en stelde toen het geding uit om ook Koot te horen. Tijdens die tweede zitting stel de Koot graag van het café af te willen. Sinds de overname van het café op 1 april van ditv jaar was hij op tal van onver wachte zaken gestuit: er was nog een contract met de brou werij en er waren tal van on betaalde rekeningen. „Ik moet de zaak vanaf de grond opbou wen, omdat er nauwelijks nog klanten waren". Zijn tegenpartij, J. Kager, stel de dat Koot zelf wel had kun nen bedenken dat er nog geen contract met een brouwer zou zijn. Hij wilde de zesduizend gulden niet terugbetalen, om dat Koot immers een paar maanden inkomsten had ge had. Hij kwam met afschriften van de opbrengst van de gok kasten op de proppen en wist hoeveel drank het cafébedrijf had omgezet. Koot bestreedt de afgelopen maanden iets te hebben verdiend. „Er moest dik geld bij", aldus de Leide- naar. President Wijnholt wist het toen ook niet meer: „Ik ben geen caféhouder, ik heb geen papieren, ik kan er dus weinig zinnigs over zeggen". Hij gaf de partijen tot 22 november de tijd om tot elkaar te komen. Is dat dan niet gelukt, dan doet hij uitspraak. DEN Jonkheer ir. IM. van Nispen tot Seve- t van de Rijksdienst vopr Monumentenzorg heeft gis- h met wethouder J. Peters Inkele ambtaneren een be fte gebracht aan de ver eende restauratie-projec- jin de stad. Zo werden de jtelwerkzaamheden be- itigd aan de kelders van de jgstraat, de Bank van Le- I, het P.G. Speckhof, de use Kerk, de Betlehem- It en de Boerhaavezalen. ral de restauratiewerk- hheden aan de kelders van [loogstraat hadden zijn he istelling. de restauratie aan de kel- werd eind 1984 begonnen iet hele project zal volgend i eind januari, zijn voltooid. Ie kelders zullen een res- fant, een schoenenzaak, irschijnlijk een pizzeria en kinderkleding-boetiek, ge- ligd worden. De schoenen- f heeft de kelder inmiddels [ebruik genomen. Voor de |ers komt een vier meter breed plankier, dat onder de Visbrug door ioopt en aan de Nieuwe Rijn ter hoogte van de meubelzaak Koreman eindigt. Dit plankier aan de Nieuwe Rijn zal langzaam omhoog gaan, zodat ook rolstoel ge bruikers de kelders kunnen bezoeken. Aan de andere kant van het plankier ter hoogte vari de vestiging van Zeeman aan de Hoogstraat komt een trap. De restauratie van de kelders is vooral ten aanzien van de constructie een bijzonder werkstuk geweest. Onder de Hoogstraat liggen twee rijen kelders. De eerste rij, het dichtst tegen de huizen aan, werd in 1560 gebouwd en een tweede rij kwam er in 1637 bij. In het midden van de kelders is nog steeds een funderings- verschil te zien, al lopen de kelders nu na de restauratie mooi in elkaar over. Die twee de rij werd destijds aangelegd omdat de viskarren op weg naar de Vismarkt elkaar op de Hoogstraat niet goed meer De heer ir. L.L.M. van Nispen tot Sevenaer van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, wethouder Peters en enkele ambtenaren bezochten gisteren de gerestaureerde kelders onder de Hoogstraat. konden passeren. De kelders waren oorspronkelijk gebouwd op de laagste delen van de zandlaag waarop de Burcht is gebouwd. Door de restauratie zijn de kelders nu ontlast van het er boven gelegen wegdek. Door palen te slaan tussen de kel ders werd een apart draagvlak gecreëerd voor het wegdek. Ook werden de kelders op staal gefundeerd. Bij de restau ratiewerkzaamheden is zoda nig te werk gegaan, dat de panden aan de Hoogstraat geen risico liepen om te ver zakken. Het werk werd verder gefaseerd aangepakt om voet gangers, die de winkels daar wilden bezoeken, doorgang te kunnen verlenen. Bij de restauratie van de kel ders is tevens de fundering aangelegd voor de marktver- zamelkraam, die op de Hoog straat komt. Dit overdekte ge bouw met marktkramen zal over twee a drie weken in ge bruik genomen worden. flDEN Theatergroep vppo Trutto Dramatica ernstig gedupeerd door storm. De groep huurt li gedeelte van de voor- [lige Kaasmarktschool, {elopen maandagavond tijdens de hevige storm fi gedeelte van het dak fi het gebouw gewaaid, i waterschade was zo »ot, dat het Energiebe- jf Rijnland besloot de bom uit te schakelen, Volgende week vrijdag zou de groep de try-out geven van het jubileumstuk „Casa". Het stuk wordt door de scha de aan het gebouw „ernstig vertraagd", aldus de groep. „Als de stroomvoorziening niet binnen afzienbare tijd kan worden hersteld, kan het hele project in gedrang komen", aldus de theater groep. „En dat betekent een strop van rond de 25.000 gul den. Want bijna alle uitga ven zijn gedaan, terwijl het geld nog moet binnenkomen. Als er geen voorstellingen worden gegeven, lopen we de recette, voorstellingssubsi die of sponsoring mis". Het is de tweede keer dat de dakbedekking van het ge bouw aan de Kaasmarkt waaide. In maart van dit jaar gebeurde het ook al. Volgens een ambtenaar van de ge meentelijke gebouwendienst is toen de dakbedekking „steviger aangepakt". „Maar het bleek niet voldoende vast te zitten". Sinds maandag avond ligt een noodbedek- king op het dak. „Zodra het weer het toelaat, gaan we werken aan een nieuwe be dekking, die wordt ver zwaard met kiezelstenen. We hopen dat dat helpt". De schade die de gemeente heeft geleden, schat de woordvoerder van de gebou wendienst op veertig- vijf tigduizend gulden.„Voor de inboedel zijn wij niet aan sprakelijk", zegt hij. „De huurders hebben daarvoor een overeenkomst getekend met de gemeente. Het werkt eigenlijk hetzelfde als bij het huren van een huis. Dan verzekert de eigenaar de op stal, en de inboedel moet de huurder zelf verzekeren". Behalve Gruppo Trutto Dra- matico maken ook verschil lende kunstenaars gebruik van het schoolgebouw. Zij gebruiken het als atelier. Bo vendien wordt het gebouw gehuurd door andere thea tergroepen en instellingen. Jazz De Instant Composers Pool treedt dinsdag 28 oktober op bij Sticbtig Burcht (Burgsteeg 14) in het kader van „Oktober Jazzmaand". Het concert begint om 20.30 uur, de toegang is tien gulden, voor donateurs vijf gul den. Demonstratie Vanuit Leiden vertrek ken zaterdag 1 november bussen naar de demon stratie onder de leuzen Kruisraketten nooit" en „Stop bouw in Woens- drecht" die in Amster dam wordt gehouden. Om 10.30 uur vertrekken de bussen vanaf het par keerterrein bij molen De Valk. Kaarten zijn tot donderdag 30 oktober a 12,50 verkrijgbaar bij boekhandel Manifest, Hooglandse Kerkgracht, bij de stand van het Vre- desplatform op zaterdag tussen 12.00 en 16.00 uur aan de Aalmarkt en bij de Wereldwinkel, elke dinsdag op de markt in Oegstgeest. Dansen Jongerencentrum Stats houdt vrijdag 28 novem ber een danswedstrijd. Tot 22 november kunnen paren en solo-dansers zich inschrijven bij Stats aan de Haarlemmer straat, tel. 142136. Er kan worden gedanst op mu ziek van Jermaine Ste wart (disco), UB 40 (reg gae), Kurtis Blow (rap), Chic (funk) en Europe (hard-rock). (ADVERTENTIE) BOEKHANDEL LEIDEN - LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN BEGROTING MET 60 PROCENT OVERSCHREDEN LEIDEN De gemeente heeft het vorig jaar haar begroting voor represen tatiekosten met minstens 60 procent overschreden. Terwijl daarvoor slechts een ton was uitgetrokken, blijkt dat er meer dan 160.000 gulden is uitgege ven. Ook voor reis-en ver blijfskosten van de burge meester en wethouders blijkt 25 procent meer te zijn uitgegeven dan be schikbaar was. De post representatie is be doeld voor uitgaven voor ontvangsten, etentjes met hoogwaardigheidsbekleders, jubilea en recepties etc. en dit soort zaken zijn vorig jaar veelvuldig aan de orde ge weest. Volgens wethouder P. Bordewijk (Financiën) is er echter niets bijzonders aan de hand. Bordewijk: „Het ene jaar vallen die kosten wat hoger uit omdat er dan wat meer ambtenaren af scheid nemen dan andere ja ren". Uit de begroting blijkt dat de overschrijding een eenmalige zaak dient te zijn. Voor volgende jaren is niet meer dan een ton voor B en W beschikbaar. Bordewijk beaamt dat het de bedoeling is de uitgaven wat dit betreft in de hand te houden en dat overschrijdingen als in '85 ongewenst zijn. Volgens Bordewijk gaat het echter om voorlopige cijfers. „Ze kunnen in de definitieve rekening zowel hoger als la ger uitvallen", aldus Borde wijk. De overschrijding heeft betrekking op de begroting van '85, over dit jaar zijn nog geen cijfers beschikbaar. Ook de uitgaven voor reis- en verblijfskosten van het college zijn door B en W fors overschreden. Inplaats van de begrootte 47.000 gulden is een kwart meer uitgegeven: ruim 58.000 gulden. Dit be drag is ondermeer bedoeld voor het. gebruik van taxi's door het college. Sinds de dienstauto op het stadhuis in het kader van de bezuinigin gen is afgeschaft, zijn de le den van het college aange wezen op deze vorm van openbaar vervoer. Ook deze uitgaven moeten echter te ruggedrongen worden. In de begroting voor volgend jaar wordt er van uitgegaan dat- de totale reis- en verblijfs kosten niet meer dan 48.000. gulden mogen bedragen. Door verschillende fracties in de gemeenteraad hebben' verwonderd gereageerd op deze forse overschrijdingen in een tijd van bezuinigin gen. Woordvoerders van CDA en Links Leiden heb ben aanhekondigd vragen hierover te zullen stellen. Links Leiden-wethouder H. de la Mar heeft desgevraagd laten weten in het college opheldering te vragen over deze cijfers. Taxi's In de fractie van de PvdA is in het kader van het nuttig besteden van gemeenschaps gelden onlangs het gebruik van taxi's door leden van het college aan de orde geweest. In socialistische gelederen was met verwondering ken nis van genomen dat wet houder mevr. J. Fase (econo mische zaken) onlangs van een tentoonstelling uit Han nover waar het Leidse Scien ce Park werd gepresenteerd, met de taxi naar Leiden is teruggekeerd. Het ritje zou 900 gulden hebben gekost. Volgens de wethouder maak-. ten de omstandigheden dit taxigebruik noodzakelijk. Wethouder Bordewijk heeft zijn fractie laten weten niet van plan het taxigebruik door zijn collegae uit te zoe^ ken. Bordewijk wees er op dat er afspraken zijn ge maakt over het taxigebruik en zei er op te vertrouwen, dat deze afspraken worden nagekomen. Deze afspraken komen er in hoofdzaak op neer dat woon-werkverkeer voor eigen rekening plaats heeft, terwijl het gebruik van een taxi in diensttijd ge declareerd kan worden. 0et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de kranteparaplu aan: NaamVoo> Postcode/plaats:i Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CcldócSouocmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13