Hongarije na dertig jaar land met halve vrijheid Villa-zionisme op bezette Jordaanoever NEDERZETTINGEN BLIJVEN OMSTREDEN PRESIDENT REAGAN VECHT VOOR CONTROLE OVER SENAAT BUITENLAND EcidócSommit VRIJDAG 24 OKTOBER 1986 PAGINA 1U an Foto rechts: In de Hongaar- JL'.J I se hoofdstad geen comunis- tische slagzinnen, wel „kapi talistische" reclame. Foto links: Titelpagina van Antal Veghs kritische best seller „Ongeneeslijk?". éi^ertig jaar geleden kwamen de Hongaren opstand tegen een onmenselijk •linistisch regiem. De poging om een democratisch, onafhankelijk en neutraal 'ongarije op te bouwen werd in bloed gesmoord. Sovjetrussische tanks walsten de "jlongaarse revolutie plat. Nu, dertig jaar erater, is Hongarije het meest liberale land js/an het Oostblok, maar de idealen van 4956 zijn nog steeds niet verwezenlijkt. Hfgelopen dinsdag publiceerden wij een 'fyrugblik van onze redacteur Leo van Vlijmen naar het tragische verleden van 'fyongarije. Vandaag aandacht voor het ewnniger heden van de Hongaren. dsl •EDAPEST Het jiurt even voordat de feine oude man op de ~knk in het Varosliget itadspark) begrijpt wat je zoeken. „Kein Stalin jehr!", zegt hij verwij fd. Maar dan springt hij i, pakt zijn met bloem- •1 en een fles water ge ilde tas, roept zijn art-wit gevlekte hond tot de orde en ontpopt h als bedrijvige gids. 'iij blijft staan bij een ste en podium, waar op na- onale hoogtijdagen Ja- os Kadar Hongaarse eli- l-troepen, doch vooral klichende mannen en wouwen met nationale Haggetjes zwaaiend aan Bh voorbij ziet trekken. Vt podium diende in 1956 als kkel voor het vijftien meter ige Stalin-standbeeld. „Sta- nicht mehr durfen" zegt de oude man vol over ging. Vervolgens wijst hij ïr een uit rood graniet op- rokken monument hon- rd meter verderop, met arvoor onmiskenbaar een ?r meter hoge Lenin. „Le- n durfen". legt de man be- idwillig uit. En dan, na enig denken: „Lenin mussen rfen." er en daar een Lenin, soms een fabriek een ster, dat kt alles wat in Boedapest »g aan het communisme iet denken. Slagzinnen en üzen waarmee in andere Osteuropese hoofdsteden listig gestrooid wordt, zijn Boedapest al lang vervan- in door reusachtige reclame erden van Pepsi-Cola, Ko of florerende Hongaarse ia's. Zelfs de rode vlaggen de kapitalistische lading ten dekken wapperen al- in nog maar op de 1ste mei verplichte feestdag 7 ivember, de verjaardag van Russische revolutie, osteuropeanen die naar pngarije komen mogen in jedapest een flink stuk gro- wijde wereld van het Wes- n snuiven. Maar zij kunnen jet, als menige Hongaar, een )pje koffie drinken op het Iras van Hilton, een taartje ën in de tea-room van het )rum-hotel, laat staan (met irde valuta) een gokje wa in in het Casino dat in de to ri van de voormalige fran- fcanen-kerk in de boven- ad van Boeda is onderge- facht. Want Oosteuropese ünt is in Hongarije niet veel Bard. De roebel waarvoor je Moskou 3,80 moet neertel- h, doet in Boedapest nog et de helft; de Oostduitse jark staat in de Hongaarse Isselkantoren drie tegen een (estduitse Mark. B schoolkinderen uit Praag frgapen zich aan groepjes hgferen die op straat rock-, )p- en western-muziek spe- n. Hun begeleiders drukken I neus plat tegen goed gevul- i etalages en wanneer ze een ik naar binnen werpen, zien i dat de toonbanken en happen even goed gevuld in: groente, fruit, worst, noenen, de nieuwste mode e trouwens niet alleen in de inkels hangt maar ook op ?t vroege middaguur al vlot idragen wordt door Hon- larse schonen. en bus met Poolse toeristen bpt voor een supermarkt. Na een kwartier komen ze weer allemaal naar buiten, een ta blet chocolade en een pakje koffie rijker, maar een groot deel van hun duur gekochte Hongaars geld armer. Hongaarse schoolklassen op excursie in de hoofdstad zijn gemakkelijk van de andere Oosteuropese te onderschei den: bijna de helft van de kleine Magyaren heeft een walkman bij zich. Miljonairs De Hongaren beseffen dat hun land meer is dan een sa lami-paradijs; het is een oase in Oost-Europa. Er wordt in Hongarije al niet meer ge praat over goulash-communis- me, maar over Hilton-socialis- me en de Hongaren weten dat zij hun welvaart danken aan Janos Kadar die hen een groot aantal kleine vrijheden heeft bezorgd. Een stukje kleine vrijheid de monstreren de privé-winkel- tjes en service-bedrijfjes die evenals boetiekjes en eethuis jes in de passages van de grote winkelstraten of op pleintjes als paddestoelen uit de grond schieten. Ook menige taxi- -chauffeur heeft met een paar collega's een eigen vervoers bedrijf je opgezet. Doch het terrein waarop het particulier initiatief het weligst tiert is de bouwsector. De heuvels ten noorden van Boedapest zijn bezaaid met kleine en grote buitenhuisjes, de hobby van de Hongaarse stedeling. Het bouwmateriaal kan men offi cieel betrekken, maar menig een organiseert het liever en niet zelden moet bijvoorbeeld sanitair op de zwarte markt gekocht worden. Een heel le ger zwart-werkers staat voortdurend paraat om te worden ingezet. En wie acht uur in de heuvels heeft ge werkt kan daarna altijd nog in de tijd van zijn staats-baas uitrusten. Vrijdags tegen de middag komt de karavaan autootjes op gang veelal nog van so cialistische kwaliteit, maar toch ook al Volkswagens, Opeis of Fiats. Op zondaga vond verstopt dezelfde stoet de wegen en straten in omge keerde richting. Menige Hongaar gaat het goed tot zeer goed, enkelen maken het zelfs opperbest. Boedapest telt al meer dan een handvol miljonairs, niet onder de partijbonzen, want die kunnen nauwelijks van het liberale economische sy steem profiteren, maar onder de vrije ondernemers die het soms groot aanpakken. Doch daarnaast heeft Boedapest ook een leger armen, bijvoorbeeld de gepensioneerden, die even als de Oosteuropese toeristen constateren, dat alles wat er te koop is aan hun smalle beurs voorbij gaat. Hongaarse oppositie herdenkt '56 in stilte BOEDAPEST Enkele tientallen vooraanstaande dissiden ten en studenten hebben gisteravond in een woning in Boe dapest de 30e verjaardag van het begin van de Hongaarse opstand herdacht. Het was voor zover bekend de enige her denking van de tragische gebeurtenissen van dertig jaar ge leden. De politie was waakzaam om mogelijke incidenten te voorkomen. De herdenking werd bijgewoond door onder anderen Lazlo Rajk, de zoon van de in 1949 terechtgestelde minister van binnenlandse zaken. Een Hongaar die een affiche met be trekking tot '56 voor zijn raam had gehangen, is naar ver luidt in een psychiatrische kliniek opgenomen. Verder werd uit betrouwbare bron vernomen dat de autoriteiten het pas poort hebben ingenomen van Ferenc Koszeg, de organisator van een door oppositionelen in Tsjecho-Slowakije, de DDR, Polen en Hongarije verspreide oproep de opstand van 1956 te herdenken. De Hongaarse staatstelevisie zond gisteren een documentaire van een uur uit, waarin de officiële versie van de opstand naar voren werd gebracht. Tweeslachtig systeem Hongaarse partij-ideologen leggen er voortdurend de na druk op, dat de liberalisatie geen afwijking van de socia listische weg betekent. Maar in feite beweegt de Hongaarse economie zich op twee sporen. De staatsbedrijven en de pri- vé-sector moeten elkaar aan vullen, zo heet het officieel; in werkelijkheid lopen zij elkaar echter niet zelden voor de voeten. Het enige dat beide systemen gemeenschappelijk hebben is de toenemende cor ruptie. De tweeslachtigheid komt overigens niet alleen in 's lands economie tot uitdruk king. De hele Hongaarse maatschappij bevindt zich nog steeds tussen twee stoelen en in zekere zin lijden alle Hon garen eronder dat ze slechts de halve vrijheid hebben ge kregen. Alles wat in het Westen ge drukt wordt mag in Hongarije worden gelezen. In de sta tions-kiosken zijn Duitse, Franse en Engelse kranten te koop. Maar soms slaat de cen suur toe bij Hongaarse publi caties. De grenzen zijn open en in beginsel kan elke Hon gaar naar het buitenland zon der dat man, vrouw of kind als onderpand moeten thuis blijven. Maar het chronische gebrek aan deviezen beperkt het aantal reizen over de grens aanzienlijk. Aan mondelinge kritiek, in de vorm van politiek cabaret, maar ook in een café achter een glas wijn, of thuis op een warme zomeravond met open ramen, lijkt paal noch pèrk In Boedapest schieten boe tiekjes en Hamburger-stalle tjes als paddestoelen uit de grond. gesteld te worden. Er wordt heel wat gekankerd, fel tegen de regering en de partij, maar tegen Kadar slechts met enige omzichtigheid; men heeft kennelijk consideratie met de oude man die ondanks alles toch nog steeds de vader des vaderlands is. Communisten en niet-communisten zijn er van overtuigd dat Kadar bij vrije verkiezingen gemakke lijk de absolute meerderheid zou behalen. De nu 74-jarige Kadar die in de stalinistische gevangenis heeft gezeten en tijdens de opstand een nog steeds niet geheel opgehelder de rol heeft gespeeld, is in elk geval de enige Oosteuropese partijleider die bij zijn volk werkelijk populair is. Hoezeer kritiek „in" is bleek vorige maand toen binnen en kele dagen 250.000 exempla ren van Antal Veghs boekje „Ongeneeslijk" waren uitver kocht. Ogenschijnlijk geeft het boekje een analyse van de ondergang van het Hongaarse voetbal-elftal in Mexico. Het land dat eens trots ging op voetballers als Puskas die met tal van andere topspor ters in 1956 zijn land de rug toekeerde is in Mexico smadelijk ten onder gegaan, aldus Vegh. En hoe komt dat? „Omdat de Hongaarse maat schappij corrupt, gedegene reerd is. Voetballers maken deel uit van die corrupte maatschappij; zij zijn ook zelf corrupt en dus is hun voetbal len corrupt. Waarom ben je dan zo verbaasd dat het Hon gaarse elftal de eerste de beste keer met 6-0 verliest?" Vegh illustreert zijn stelling aldus: „Waarom zou een land waar met staatsgelden en in opdracht van de staat zulke slechte wegen worden ge bouwd niet zes doelpunten te gen zich krijgen?" De Hon gaarse wegenbouw is inder daad berucht corrupt: er wordt bij het leven materiaal gestolen waardoor opdrachten niet of niet tijdig kunnen worden uitgevoerd. Vegh begint elk hoofdstukje met een Bijbelcitaat (bijvoor beeld: „Heer help ons, wij vergaan!") of met een vers van een nationale dichter („Dit land wordt onderdrukt door stoere sterke heren. Dit land waar die heren de men sen geketend hebben is van ons allen! Laat elk bleek ar beiderskind zich voorbereiden op de oorlog!"). De omstandigheden die het verschijnen van dit boekje be geleidden waren bijna nog op zienbarender dan de inhoud. Hoewel „Ongeneeslijk" een ongehoord kritisch schot schrift is, werd het toch door een staatsuitgeverij gedrukt en wel in de record-tijd van zeventien dagen. Het boekje was slechts op één plaats in Boedapest verkrijgbaar, bij wat men een nauwelijks ge ïmproviseerd stalletje zou kunnen noemen achter het metro-station Deak. Daar stond, zo lang de voorraad strekte, een lange rij (de enige rij in heel Boedapest). Hoewel de prijs voor Hongaarse ver houdingen erg hoog was, gin gen de boekjes met drie, vijf, tien exemplaren tegelijk van de hand. Toen de hele oplage was uitverkocht brak er on der degenen die achter het net visten een soort paniek uit. Veghs naam werd een ge vleugeld woord: Veghunk, wat zoveel betekent als: Wij zijn ten einde raad. De scherpste kritiek komt van de jongeren die de revo lutie van 1956 niet bewust hebben meegemaakt en die zich Praag-1968 nauwelijks kunnen herinneren. Zij zijn opgegroeid in een steeds libe raler wordend klimaat en hebben alleen maar weet van een proces waarbij de touw tjes geleidelijk werden ge vierd. Bij veel ouderen zit de schrik van 1956 er nog steeds in. Om het even of zij toen aan de goede of aan de verkeerde kant stonden: voor hen staat vast dat een dergelijke cata strofe zich nooit meer mag herhalen. Bij hen leeft ook heel sterk het besef, dat hun land toch altijd op een of an dere manier in het Oostblok zal blijven ingebed en dat men daarom al blij moet zijn dat het Hongarije nu toch be trekkelijk goed gaat en dat de halve vrijheid die gerealiseerd is meer is dan men in de eer ste jaren na 1956 had durven hopen. Daarom ook, ondanks de kri tiek van de oudere generatie, hun waarschuwing aan het adres van de jongeren, dat de hele vrijheid voor de Honga ren voorlopig niet het ideaal en levensdoel kan zijn. Toen de nu 30-jarige Laszlo Rajk, de zoon van de man wiens begrafenis in oktober 1956 de opmaat voor de op stand werd, zich eerder dit jaar als partijloze kandidaat stelde voor het parlement, werd dit door de oudere gene ratie evenmin als door de par tij in dank afgenomen. Poli tiek pluralisme was in okto ber 1956 immers een van de eisen geweest die op de Rus sen het effect had van een rode lap op een stier. Laszlo Rajk werd natuurlijk niet ge kozen en hij kreeg „een milde straf": eerst werd het optrekje waarin hij dissidente litera tuur voor het publiek ter be schikking stelde gesloten (we gens „een andere bestemming van het pand") en vervolgens verloor hij zijn baan bij het staatsbedrijf waar hij al enke le jaren in dienst was. De jonge regiem-critici willen de hele vrijheid, maar zij wensen geen revolutie. „Wij zullen niet als in 1956 bij het standbeeld van Sandor Petofi bijeenkomen om zijn gedicht „Hongaren, staat op!" voor te lezen. Hij heeft ons ideaal verwoord, maar we beseffen dat we geduld, zeer veel ge duld moeten hebben". De oude man in het Varosli get zal wel gelijk hebben: Le nin mussen nog durfen, be duidend langer dan de Hon garen lief is. LEO VAN VLIJMEN 99 99 (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV Het aantal joodse kolonisten op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook is tij dens de regering van de socialistische Peres met zo'n vijftig procent toege nomen. Een gegeven, waarmee de Arbeiders partij niet aan de weg tim mert, maar dat de Likoed even fijntjes naar voren haalde in de dagen van de machtswisseling tussen Peres en Shamir. De laat ste heeft aangekondigd dat het aantal Israëli's in de bezette gebieden tij dens zijn premierschap nog sneller zal groeien. Naar de ontwikkelingen van de afgelopen paar jaar te oordelen, zal hij daar in slagen ook. Er is al druk gespeculeerd over op handen zijnde aanva ringen tussen Shamirs Likoed en Peres' Arbeiderspartij over het nederzettingenbeleid. Daaruit mag niet worden afge leid, dat er sprake is van een volstrekt tegengestelde poli tiek. De geschillen gaan over slechts een deel van de neder zettingen. De Arbeiderspartij wil de nederzettingen beperkt houden tot een paar gebieden die buiten de grote Arabische bevolkingscentra liggen, ter wijl de Likoed het noodzake lijk acht „het hele land Israël" te koloniseren. De stichting van joodse kolonies op de Westoever en in de Gaza strook is in die laatste opvat ting vooral een politieke daad, die moet voorkomen dat het land nog ooit van bezitter zal wisselen. Gush Emunim Een provocerend voorbeeld is het plan van de fanatieke reli gieuze nederzettingenbewe ging Gush Emunim om joodse gemeenschappen te vestigen in de belangrijkse Arabische ste den op de westelijke Jordaan oever. In Hebron is dat al ge lukt en nu zullen de acties zich concentreren op Nabloes, de grootste stad op de Westoever. Gush Emunim volgt in de re gel een politiek van voldongen feiten. Een aantal militante le den bezet een gebouw of plaatst een paar caravans en daarna vliegen de politici el kaar in de haren over de vraag of het wenselijk is, daar krachtdadig tegenop te treden. Onder het premierschap van Shamir zou Gush Emunim weieens vaak aan het langste eind kunnen trekken. Het tussen de Arbeiderspartij en de Likoed gesloten regeer- accoord liet een ruime moge lijkheid open voor uitbreiding van het aantal nederzettingen. De Likoed-regering van vóór die tijd keurde op de valreep de vestiging van 26 nieuwe joods kolonies goed en de hui dige regering heeft zich in principe verplicht dót besluit uit te voeren. Maar er geldt één voorbehoud: het kabinet bepaalt het tijdschema voor de bouw. Wel zou in het eerste regeringsjaar alvast met de constructie van zes nieuwe ne derzettingen worden begon nen. Premier Shamir beseft, dat de vestiging van de overige ne derzettingen telkens politieke discussie zal uitlokken, vooral als het gaat om kolonies in ge bieden waar de Arbeiders partij ze liever niet ziet. Dat betekent politiek risico. Daar om heeft hij de afgelopen we ken steeds vermeden de na druk te leggen op opvoering van het aantal nederzettingen en liever gesproken over „een vergroting van de joodse aan wezigheid". Sterke lobby Die aanwezigheid is onder Pe res dus met vijftig procent toe genomen. Belangwekkend in dit verband is dat 85 procent van de groei in de afgelopen twee jaar tot stand kwam in gebieden waarover tussen de socialisten en de Likoed geen verschil van mening heerst. Het zijn de delen van de wes telijke Jordaanoever, die vol gens de gangbare socialistische opvatting bij Israel zullen blij ven, ook als er ooit een rege- ling zal worden getroffen met Jordanië. De voorstanders van een ster ke joodse aanwezigheid in de in 1967 bezette gebieden, zijn erin geslaagd de nederzettin- genbouw een eigen dynamiek te geven. Dat wil zeggen, dat de mogelijkheid van de Israë lische regering om ontwikke lingen tegen te houden, laat staan terug te draaien, met het jaar geringer is geworden. Om te beginnen is er een ster ke politieke lobby gegroeid. Gush Emunim heeft op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook een kader opge bouwd dat sterk begint te lij- i ken op een staat in wording. Gush Emunim vertegenwoor digt een minderheid van de to- tale joodse bevolking op de westelijke Jordaanoever. Maar haar politieke macht werkt sterk door in de Likoed en in de kleine rechtste partijen, ter wijl in het verleden meer dan eens is gebleken dat öok de ij Arbeiderspartij er niet im-j| muun voor is. Wat aantallen betreft is een andere ontwikkeling van groot belang: de liberalisering en commercialisering van de nederzettingenbouw. In 1979, toen de regering Begin twee jaar aan de macht was, werd de aankoop van land in bezet I gebied vrijgegeven voor parti- culiere ondernemingen. In de buurt van Tel Aviv en Jeruza lem stegen de grondprijzen vervolgens tot het vijf- of zes-1 voudige. In 1982 werd ook de bouw geliberaliseerd en daar mee was het hek compleet van de dam. De spectaculaire groei van het aantal kolonisten (in de afgelopen twee jaar van 40.000 naar 60.000) is vooral het gevolg van die ontwikke ling. Israëli's trekken nu naar de westelijke Jordaanoever uit economische motieven en niet zozeer uit ideologische bevlo- genheid. Royale regeringssub sidies zorgen ervoor dat wie, een villa op de westelijke Jor daanoever bouwt, dicht bij een van de grote Israëlische ste den, daarvoor niet meer be taalt dan voor een vierkamer- flat in een middenstandswijk in Tel Aviv. En voor die laat ste is met geen mogelijkheid een hypotheek te krijgen, ter wijl de regering voor een huis op de Westoever graag een le ning van 75 procent van de koopsom verstrekt. Activist Het type kolonist dat op een steenworp afstand van een Arabische stad in een stacara van gaat wonen, blijft natuur lijk bestaan. Maar zijn functie is die van politiek activist Of provocateur. Als het om joodse aanwezigheid in aantallen gaat, is de toekomst aan het „villa-zionisme". Shamir weet daar alles van. Op de eerste dag van zijn premierschap verzorgde hij de inwijding van een nederzetting van het nieu we type, Kochav Yair. Ge noemd naar een vermoorde commandant van Lechi, de joodse ondergrondse beweging waarin Shamir zelf een lei dinggevende rol speelde. Op dezelfde dag volgde ook ex-premier Peres het spoor te rug. In de Negev herdacht hij de honderd jaar geleden gebo ren David Ben Goerion, eri pleitte hij, in de geest van Isr raëls eerste premier, voor een verdere ontwikkeling van het woestijngebied. Het is jammer voor Peres dat de Negev niet wat dichter bij Tel Aviv ligt. !N HAAG Een De- icratische meerderheid de Amerikaanse Senaat tekent mogelijk het rupte einde van de JÊagan-revolutie". Deze Ifpraak van de Ameri- (pnse president zelf -eft de centrale vraag 1 bij de Congresverkie- igen op dinsdag 4 no- inber: welke partij ijgt de meerderheid in f Senaat, de Democraten of de Republikeinen. Volgens Reagan is het een „al les of niets"-verkiezing. „De uitslag zal bepalen of alles waar we voor gewerkt, gestre den en gezweet hebben, een kans zal krijgen of wordt on dermijnd door mensen die ge kant zijn tegen alles waar wij in geloven", zei Reagan on langs in een verkiezingstoe spraak. „Ik kan het mij niet veroorloven dat mijn handen gebonden worden door een volledige vijandig gezind Con gres. De komende jaren zullen moeten uitmaken of al onze vooruitgang sinds 1980 in be ton wordt vervat of alleen in het zand wordt geschreven. Indien we niet de controle over de Senaat behouden, zul len we op een morgen wakker worden en moeten constateren dat alles met de wind is weg geblazen". De Republikeinen hebben nu 53 van de 100 zetels in de Se naat. Op 4 november zijn 34 plaatsen verkiesbaar. De De mocraten zijn daarbij in het voordeel omdat zij ditmaal maar 12 zetels hoeven te ver dedigen, tegenover de Repu blikeinen 22. Een deel van de Republikeinen -werd in 1980 gekozen in het kielzog van Re- agans overweldigende verkie zingsoverwinning op Jimmy Carter. Dit voordeel moeten zij deze keer ontberen. De Con gresverkiezingen vallen niet samen met die voor het presi dentschap en Reagan is bezig aan zijn laatste ambtstermijn. De verkiezingen in 1980 lever den de Republikeinen voor de eerste keer in 26 jaar de meer derheid in de Senaat op. Hoewel de Democraten maar vier zetels nodig hebben voor het door hun gewenste resul taat staat de uitslag volgens waarnemers niet bij voorbaat vast. In ten minste vier staten Idaho, Washington, Noord- Dakota en Louisiana ligt de strijd nog volledig open. Om dat de naoorlogse geschiedenis leert dat tussentijdse verkie zingen bijna altijd nadelig zijn voor de regerende partij wor den de kansen op een Demo cratische meerderheid hoog aangeslagen. Desondanks wordt een uiterst krappe over winning voor de Republikei nen niet geheel uitgesloten. Ten slotte bestaat er nog de mogelijkheid dat beide partij en elk 50 zetels in de wacht slepen. In dat geval blijven de Republikeinen de lakens uit delen omdat de stem van vice- resident George Bush, die de enaat voorzit, de doorslag zal gaan geven. Gelet op zijn ambities voor het presidentschap in 1988 zou een dergelijke patstelling Bush slecht uitkomen. Niet alleen wil hij zijn handen vrijhouden om zich in het land onder de kiezers te begeven, maar te vens zal hij dan gedwongen worden in de Senaat duidelij ke standpunten in te nemen. Dat laatste zou hem in de cam pagne voor het presidentschap veel stemmen kunnnen gaan kosten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11