Boek nu uw bungalow vakantie met halfpension uitsland op drempel van nucleair schandaal IBM weg uit Zuid-Afrika Ungaro valt in uitersten Nederland wil geen nieuwe obstakels voor nul-optie „Na kernoorlog alleen nuttige mensen helpen" MENDOi&JDO BUITENLAND CeidaeOomo/nt WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 PAGINA 7 !eel Fransen maken hooit hun bed op AR IJS Veel Fransen maakt ooit hun bed op, terwijl ze er toch 5 van de 75 jaar in liggen. Het gaat m 28 procent van de mannen en 7 rocent van de vrouwen. Van 1000 polste Fransen houdt 71 procent w zeer brede ledikanten (1.40 eter en meer). 86 Procent houdt niet van zijn voeten buiten bed laten bungelen, wat 11 procent ist wél graag doet. 63 Procent eeft gemeenschap in bed en 79 >nt van de mannen dan graag het lezen, luisteren naar de |adio of kijken naar de televisie anuit het ledikant. 59 Procent van vrouwen leest liever naderhand. Amerikaan in Beiroet ontvoerd BEIROET De „Organisatie voor revolutionaire gerechtig heid", heeft gisteren meege deeld dat zij een Amerikaan heeft ontvoerd in West-Bei- roet. De 56-jarige Edward Aus tin Tracy is de zevende Ame rikaan die nu in Libanon wordt vermist. Volgens de be weging is „overduidelijk vast gesteld dat hij de Israëlische geheime dienst Mossad en de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA voorzag van infor matie". Dezelfde organisatie houdt nog twee Amerikanen en drie Fransen in gijzeling. Ex-premier legt zich neer bij veroordeling BRUSSEL De Belgische ex-pre mier Paul vanden Boeynants legt zich nu toch neer bij zijn veroorde ling. De oud-politicus en zakenman deelde gisteren mee dat hij „om ge zondheidsredenen" zijn beroep te gen het vonnis van de rechtbank in Brussel heeft ingetrokken. Vanden Boeynants werd in juni tot drie jaar voorwaardelijk en een boete van 34.000 gulden veroordeeld wegens belastingontduiking, valsheid in ge schrifte en vervalsing van balan sen. Alleen zijn „leeftijd, rijke per soonlijkheid en de diensten die hij aan het land heeft bewezen" belet ten dat hij achter tralies verdween, zo maakte de rechter duidelijk. Kritiek op hulp door Rode Kruis GENEVE Bij de hongersnood in Afrika hadden veel meer mensenlevens kunnen worden gered als de hulpverlening door het Rode Kruis professioneler en efficiënter zou zijn geweest. Tot deze conclusie komt een groep Britse deskundigen van de universiteit van Sussex. Zij hebben in opdracht van het Interna tionale Rode Kruis een onderzoek verricht naar de wijze waarop de Rode Kruis-functionarissen zich tijdens de hongersnood van hun taak hebben gekweten. Volgens de onderzoekers zouden meer mensen zijn gered als het Rode Kruis beter was voorbereid op het gebied van beleid, organisatie, procedures en professiona lisme. In het bijzonder noemt het rapport oniuiste inschatting van de behoeften, onervaren en/of ongeschikte veldwerkers, het in de wind slaan van vakkundige adviezen, weinig begrip van de plaatselijke omstandigheden en cultuur, en ongeschikte en/of ongevraagde giften in natura. De deskundigen zijn ook van mening dat de hulpverleningsoperaties veel duurder waren dan nodig was, mede doordat te veel dure functionarissen uit de rijke Rode Kruis-landen werden ingezet, die soms tien keer zo veel kostten als een locale employé. Waterloo van een olifant GAUHATI Een vier me ter hoge olifant in India die tien mensen zou hebben ge dood, is geëlektrocuteerd toen hij een elektriciteitska bel met een voltage van 11.000 naar beneden trok. Volgens het dagblad Assam Tribune was de olifant een gevreesd dier dat huishield onder gewassen en in graan- opslagplaatsen in de streek van Dimakuchi in de staat Assam. Het dier ontmoette zijn Waterloo op een thee plantage, waar hij de elektri citeitskabel aanviel. BBC bekent „vuige laster" LONDEN De Britse omroep BBC heeft gisteren voor het Hooggerechtshof toegegeven dat vier journalisten van zijn hoog geroemd tv-programma Panorama zich schuldig hadden gemaakt aan „vuige laster" over twee Conservatieve Lagerhui safgevaardigden. De aanklagers, Neil Hamilton en Gerald Howarth, waren in 1984 door Panorama^ beschuldigd van lidmaatschap van een extreem rechtse organisatie. Omdat de omroepdirectie wei-, nig kans maakte om het pleit te winnen, werd be sloten een oplossing te zoeken bij minnelijke schikking. Elk van de twee Lagerhuisleden krijgt van de BBC 20.000 pond schadeloosstelling. Hun juridische kosten, die 240.000 pond bedragen, woiv den ook door de omroep betaald. ,ENOEG SPLIJTSTOF VOOR OPBLAZEN COALITIE HESSEN I© (Van onze correspondent Rink Drost) ijDNN West-Duitsland Jaat op de drempel van *n nucleair schandaal, faarvan de omvang nog jet te overzien is. Het I penbaar ministerie be- Nhuldigt de directie van tyi fabriek van brandsto- jlementen voor kernre- ptoren ervan, zich niet jin de A toom wet te hou- en. Het gaat om een be kijf met een sleutelpositie de nucleaire industrie 1 West-Duitsland, de iandstofelementenfa- riek Alkem in Hanau. lkem werkt met een van de 'vaarlijkste stoffen die er be- aan: plutonium. Met plutoni- fn kan een atoombom wor- en vervaardigd. Alkem pro- pceert is de aangewezen in tentie voor het vervaardigen ,an de brandstofelementen van de snelle kweekreactor in Kalkar. Als Alkem zou stop pen, kan Kalkar niet draaien. Twee jaar lang heeft het open baar ministerie in Hanau in de deelstaat Hessen klachten on derzocht, dat de leiding van Alkem in de bedrijfsvoering en in de installaties ingrij pende wijzigingen heeft aan gebracht, zonder dat daarvoor de vereiste vergunningen wa ren afgegeven. Dat wil zeggen: de vergunningen waren er wel, maar ze waren gegeven zonder de verplichte inspraak procedure in acht te nemen. Na twee jaar onderzoek is het openbaar ministerie tot de conclusie gekomen dat de kla- gens de Hanauer hoofdofficier van justitie Albert Farwick niet te ontkomen. Wanneer de rechtbank in Ha nau en misschien later hogere rechtsinstanties de officier van justitie gelijk geven, dan is meteen het beleid van bonds- minister Walter Wallmann (CDU, milieu en reactorveilig heid) aan de schandpaal gena geld. Wallmann past namelijk vaak het systeem van vergun ningen-vooraf toe, waarmee de volgens de Atoomwet ver eiste inspraakprocedures wor den vermeden. Officier Farwick heeft zich tot nu toe veel moeite getroost, de politiek buiten de affaire te houden. Maar dat is niet ge lukt. De twee Alkem-directie- leden die zich voor de rechter moeten verantwoorden zijn bijvoorbeeld ook politiek ac tief, voor de CDU. Pikant is echter dat in Hessen met het komende proces uitge rekend de SPD en de Groenen in verlegenheid worden ge bracht. In Hessen deelt de voor Duitsland unieke coalitie van roden en groenen de la kens uit. Binnen de Hessische coalitie roeren de Groenen zich flink. Het komende schandaal levert meer dan genoeg splijtstof om de rood-groene coalitie op te blazen, zeker met het oog op de verkiezingswinst die de Groenen denken te boeken bij de Bondsdagverkiezing in ja nuari. De Groene deelstaatminister Joschka Fischer (milieu) heeft van minister-president Holger Bomer de stillegging geëist van alle drie nucleaire bedrij ven in Hanau. Borner heeft die eis van de hand gewezen en Fischers beschuldigingen aan het adres van minister Steger veroordeeld. In de gevallen waar de in spraakprocedures met voeten getreden zijn was de veiligheid van de brandstofelementenfa- briek in het geding. Zo was de dagelijks van de opslagbun kers naar de produktie-afde- ling te vervoeren hoeveelheid plutonium opgevoerd van 2,6 naar 3,5 kilo. Ook werd volgens het open baar ministerie de hoeveelheid opgeslagen sterk verrijkte brandstofstaven illegaal opge voerd. Bovendien heeft Alkem volgens de beschuldigingen il legaal een verwerkingsinstal latie voor afval gqbouwd. Het heeft er alle schijn van dat met de speciaal voor Alkem opgestelde vergunningen de openbaarheid doelbewust bui ten de deur werd gehouden. ililitaire mlpVS ,an Contra's gestart WASHINGTON De onderd miljoen dollar in militaire steun van de imerikaanse regering aan e contra's zal mogelijk jet onmiddellijke ingang %n kracht worden, zo eft de Washington Ti- es vandaag bericht. Het merikaanse hulppakket iudt onder meer de le ring in van machinege- eren, geweren, pistolen 1 ammunitie en luchtaf- eergeschut. n Panamese firma heeft be- n dit jaar in Canada contant taald voor twee transport- istellen die gebruikt zijn bij bevoorrading van de Con- i's in Nicaragua. Dat heeft 1 voormalige eigenaar Prono- ist van de toestellen ver aard. In het logboek dat erd bijgehouden door Walla- jfe B. Sawyer, een Amprikaan- t piloot die in het neergescho- )n toestel omkwam, wordt en DHC-4 genoemd met het- klfde serienummer als door ronovost werd verkocht, ten en ander duidt erop dat p onbekende organisatie ach- ?r de bevoorrading van de lontra's toegang had tot grote ibmmen geld. Amerikaanse f .ongresleden onderzoeken, ïomenteel hoe het mogelijk is at de Contra's zonder hulp an de Amerikaanse regering p'n omvangrijke en kostbare rganisatie konden opzetten. Autobussen door trein gpgrepen Twee autobus sen zijn giste ren In de Paki staanse hoofd stad Karachi volledig aan flarden gere den. Daarbij kwamen 35 passagiers om het leven en raakten 34 mensen ge wond. De chauffeurs van de twee stamp volle bussen hielden waar schijnlijk een wedstrijd en reden allebei in volle vaart te gen de passe rende trein. De spoorbomen van de over gang waren overigens niet gesloten. JOHANNESBURG Het aangekondigde vertrek van twee belangrijke Amerikaanse bedrijven IBM en General Motors betekent een zware klap voor de Zuidafrikaanse zakenwereld en kan leiden tot een kettingreactie van andere buitenlandse bedrijven, zo hebben economische experts gisteren verklaard. Zowel IBM als GM hebben laten weten uit Zuid-Afrika te vertrekken omdat de politieke en econo mische toestand in het land verslechtert. Het Zuidafri kaanse dagblad Business Day berichtte vandaag dat tegen standers van de apartheid erop achteruit gaan, omdat als er geen Amerikaanse bedrijven meer in dit land zijn, de Ame rikanen nog maar weinig be langstelling voor Zuid-Afrika kunnen opbrengen". Een Amerikaanse onderzoeks bureau, IRRC, zegt dat dit jaar 22 Amerikaanse bedrijven zich uit Zuid-Afrika hebben terug getrokken, terwijl zes bedrij ven dat hebben aangekondigd. Daaronder zijn bekende be drijven als Coca Cola, Procter and Gamble (shampoos e.d.) en Marriott (hotels). In 1985 vertrokken 39 bedrijven. Zoals bekend is de oliemaatschappij Shell niet van plan uit Zuid- Afrika te vertrekken, zolang zuiver economische redenen daar niet toe dwingen. VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL heet dit nu het Paleis van de vroeg Kareltje. „Ik vind dat maar hoor, met zoveel prikkeldraad en solda- - „Snap je dat dan niet?" lachte Opopol. 0, o, wat zullen we nog een moeite hebben om te scholen tot een goed staatsburger, nou eens, jongetje. Wie woont hier? Sjo- Marsepynski nietwaar? Nou, de mensen zijn zo dol op hem, dat ze hem geen mo rnet rust zouden laten, als ze zomaar het konden benaderen. Vandaar dat prikkel- Dat geeft hem vrijheid. Daarom heet het het Paleis van de Vrijheid. En zie je mooi het Is? Alles puur marmer. Zoiets bij jullie in Gravendrecht tevergeefs zoe- - En net had Opopol deze woorden ge- of boven aan de trap sprong op kwieke een kranige officier tevoorschijn. De man het tweetal met vreemde blikken aan, en was duidelijk, dat hij de laatste woorden van verstaan had. „Gravendrecht...", „O, was ik déar maar terug..." - er een trek over zr, 1 gelaat, waar in het verzet duidelijk tot leven kwam. Haiti" riep hij ferm. „Moeten jullie naar Sjokolai? Tweede deur dan!" - „Ik dacht de derde", mompelde Opopol. maar hij ging toch de twee de deur maar binnen. De officier keek ze na en knarsetandde: „Leuk, hè? Lopen jullie ook maar eens door deze gang! Kun je zien ,dat alles hier slechts decor en gevel is! Latwerk, gips, linnen en verf! Hahaha! Het schijnt voor de eeuwigheid gebouwd, maar het hele rommeltje gaat geen tien jaar mee! - Intussen had Opopol natuurlijk al gemerkt, dat-ie verkeerd was. „Zie je wel, het had tóch de derde deur moeten zijn!" mompel de hij boos. Nijdig stoof hij met Kareltje rechts af en hij realiseerde zich helemaal niet, dat hij daarmee tegen de ideologie zondigde. Hij kwam nu terecht in een gang, die er wat beter uitzag. Alleen de aanwezigheid van een geheime poli tieman in een aserhmer bevreemdde Kareltje een beetje. De figuur in* dit vuilnisvat had zich onherkenbaar vermomd en zei: „Jullie kwamen van rechts! Dat is verboden en hoogst ver dacht!" h Dit door Ungaro ontworpen ensemble, be staande uit een korte katoenen jurk met flap- kraag en een jasje zonder revers was zonder meer een treffer op de Parijse modeshow. Deze creatie maakt deel uit van de collectie van Jean-Louis Scherrer; het is een kort ka toenen jurkje in een luipaard- en bloemen- print, dat opgevulde schouders heeft en inge- rimpeld is op de heupen. PARIJS Het Parijse modehuis Ungaro zou met een aantal creaties zo de prijs voor onbe taalbare kleding en slechte smaak in de wacht kunnen slepen. Dat bleek gisteren in Parijs waar behalve Ungaro, Jean-Louis Scherrer, Guy Laroche en Hermes hun con- fectiemode voor voorjaar 1987 presenteerden. Ungaro vertoonde daar onder meer zijden baby-doll-achtige kniebroeken in schreeu wende kleuren en overdadig gebloemde feestjurken. Aan de andere kant waren de grijs-witte ensembles van Ungaro, een korte uitwaaierende rok en een jasje met grote los- vallende revers, bijzonder mooi. Jean-Louis Scherrer toonde exquise creaties uitgevoerd in zijn favoriete exotische bloe men- en beestenprinten. Ook het „Out of Af rica" thema, dat vorig seizoen zo'n succes had keerde bij hem weer terug. Scherrer's jurken en rokken zijn meestal lang, tot op de grond, maar voor komend seizoen bleek hij eensge zind met de andere ontwerpers en liet veel knieën zien. Veel van zijn jurken waren op een sarong-achtige manier gedrapeerd, dat een sexy effect had. Een ander ontwerp van hem dat veel succes oogstte was een korte strakke jurk met wapperende schouderdrape- riën. SUZY PATTERSON GLENEAGLES Neder land heeft begrip voor de bezorgdheid van West- Duitsland over een ak koord tussen Washington en Moskou over het ver wijderen van alle middel lange afstandsraketten uit Europa (nul-optie). Bonn is bang.dat de NAVO On voldoende weerwoord heeft tegen de Sovjetra-_ ketten met kortere dracht,' die in Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije zijn ge plaatst. Deze bezorgdheid mag echter geen argu ment zijn om de nul-nul optie te vertragen of er nieuwe voorwaarden aan te verbinden. Dat heeft de minister van de fensie, Van Eekelen, ver klaard in het Schotse plaatsje Gleneagles, op de vergadering van de Nucleair Planning Group (NPG) van de NAVO. Minister Van Eekelen zei ver der te hopen dat in geval van een nul-optie de plaatsing van nieuwe Amerikaanse korte- drachtraketten niet nodig zal zijn en dat beide supermo- gendheden door onderhande lingen tot een vermindering van dit soort wapens zouden komen. Ook relativeerde hij de militaire betekenis van de Russische SS-21, SS-22 en SS- 23-raketten, die volgens hem vooral om politieke redenen zijn geplaatst in de buurlanden van de Bondsrepubliek. De oovjet-Unie heeft gezegd deze raketten te hebben opgesteld als reactie op de eerste plaat singen van de Amerikaanse middellange-afstandswapens in West-Duitsland. Zij ver klaarden zich toen bereid deze terug te trekken, als ook de in middels al geplaatste Pershing II- en kruisraketten zullen worden verwijderd. Volgens de Duitse regering zal het toch al zorgwekkende conventione le overwicht van de Sovjet- Unie bij het uitvoeren van het gehele in Reykjavik besproken pakket voorstellen nog groter betekenis zou krijgen. Chinese maarschalk Ye Jianying overleden PEKING De Chinese maar schalk Ye Jianying, die tien tallen jaren een vooraanstaan de politieke en militaire rol heeft vervuld in de Volksre publiek, is overleden. Dit heeft het officiële persbureau Nieuw-China bekendgemaakt. Ye is 90 jaar geworden. Hij was tussen 1978 en 1983 feite lijk staatshoofd als voorzitter van het Nationale Volkscon gres, het Chinese parlement. De maarschalk is altijd een fel voorstander van de politiek van Mao Zedong geweest, ook in de jaren na Mao. EMOTIONELE PRESIDENT KAUNDA: Zuid-Afrika schuldig aan dood Machel LUSAKA De Zambiaanse president Kenneth Kaunda heeft de Zuidafrikaanse rege ring ervan beschuldigd ver antwoordelijk te zijn voor het vliegtuigongeluk, waarbij de Mozambikaanse president Sa- mora Machel om het leven kwam. Een huilende Kaunda zei bij de opening van de con ferentie van de Internationale Federatie van Vrije Vakbon den: „Zuid-Afrika zit in het verdachtenbankje totdat het tegendeel is bewezen. Ik be schuldig het land openlijk". Kaunda is voorzitter van de zes Frontlijnstaten en riep op tot een internationaal onaf hankelijk onderzoek naar het ongeluk. Overigens heeft de Zuidafrikaanse minister Botha eenzelfde voorstel gedaan. In de Zimbabwaanse hoofd stad Harare hebben gisteren enkele duizenden jongeren heftig gereageerd op de dood van president Samora Machel van Mozambique bij een vlieg tuigongeluk in Zuid-Afrika. In het hart van de stad werden de kantoren van de Zuidafri kaanse luchtvaartmaatschappij SAL en van Air Malawi in brand gestoken en werd de Zuidafrikaanse handelsmissie met stenen bekogeld. Ook bij de ambassade van Malawi, dat er evenals Zuid-Afrika van wordt verdacht het Mozambi- kaans rebellenleger te steunen, werden ruiten ingegooid. De rechtse Mozambikaanse guerrilla-organisatie MNR heeft gisteren daarentegen la ten weten niet te treuren over de dood van de Samora Ma chel en aangekondigd de ge^ vechten tegen het linkse Freli- mo-bewind in het land op te voeren. Het MNR heeft inmid dels de controle overgenomen op grote delen van het platte land. De Frelimo-regering is volgens het MNR verantwoor delijk voor de burgeroorlog en voor de slechte economische situatie in het land. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN „Nu al moet beslist worden welke gewonden ver zorgd kunnen worden als er een kernoorlog uitbreekt", zegt dr. John Dawson, hoofd van de wetenschappelijke afdeling van de Britse Medische Vereniging in Londen. Deze laatste heeft hem opgedragen met een studiecommissie dit aangrijpende thermo- nucleaire vraagstuk te onderzoeken en volgend jaar verslag uit te brengen. Verondersteld wordt dat in een diepe kelder van het Britse de partement van binnenlandse zaken al een lijst ligt van beroepen, die in geval van atoomoorlog voorrang krijgen. Gedacht wordt aan leerkrachten, verpleegsters, electriciëns, politici en agenten. John Dawson vindt het waanzinnig deze officiële lijst geheim te houden. De regering ontkent trouwens dat hij bestaat. Maar vol gens Dawson mag zij dit vraagstuk niet ontduiken. „Hoe angst aanjagend deze zaak ook is, wij kunnen en moeten iets doen om complete chaos te helpen voorkomen," zegt hij. „De bevolking heeft het recht dit te weten. De overheid mag haar niet bedrie gen". Experts van de British Medical Association hebben berekend dat hooguit 27 miljoen Britten een aanval met kernwapens zou overleven. Miljoenen van deze mensen zullen gewond zijn. De Britse Nationale Gezondheidsdienst zal niet meer bestaan. Daw son ziet voor dit dilemma maar een oplossing. „Alleen personen die de maatschappij dan nog van nut kunnen zijn, zullen gehol pen worden," zegt hij. „Het zal er immers op aankomen het voortbestaan van de gemeenschap te verzekeren. Laat ons maar niet denken, dat de regering het wel zal redden en dat Very &ynn weer zal zingen". is.-v 'c (ADVERTENTIE) Doe 't: ga er in november of december nog even tussenuit voor een poor sprankelende dogen. Om te genieten van het najaar, de natuur en... de verrassingen van Vendorado bungalowpark Heilbachsee in de schilderachtige Duitse Eifel. Met 5-sterren luxe en... het komfort van halfpension voor een Langweekend vanaf f 145,-* p.p. 31 okt. t/m 3 nov., 7 t/m 10,14 t/m 17,21 t/m 24 nov., 28 nov. t/m 1 dec., 5 t/m 8 en 12 t/m 15 dec Midweek vanaf f 165,-* p.p. 10 t/m 14,17 t/m 21,24 f/m 28 nov., 1 t/m 5,8 t/m 12 en 15 t/m 19 dec. Week vanaf f 235,-* p.p. 7 t/m 14,14 t/m 21,21 t/m 28 nov., 28 nov. t/m 5 dec., 5 t/m 12 en 12 t/m 19 dec. Min. 2 pers. per bungdlow. Vetblijf in 2-, 3-, 5-, of 6-pers. bungalow. Exd. dekbedlinnen, boddoekpakketlen en evt. andere toeslagen. Geldt niet voor reeds geboekte vakanties. Evt. andere kortingen vervallen bi| deze aanbieding. Beslis nu: er is slechts een beperkt aantal bungalows beschikbaar. Reserveer vandaag nog bij Bank of Vroom Dreesmonn.lOf bel direkt de Vendorado reserveringscentrale: 020-65 65 65 (mo. t/m vr. van 9 tot 19 uur, zo. van 10 tof 16 uur). Beleef in november of december een pcar dagen halfpension in de Durt» 1 EndtM 3 t/m 5 jaw I #1 50% korting en 1^ H I r, 1 mnt GRMlS1 de vriendelijkste bungalowparken heten u welkom

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7