„PvdA zou bij formatie „neen" tegen kruisraketten hebben ingeleverd" Duitse overheid machteloos tegen hernieuwde RAF - terreul =3 Een cadeau van formaat binnenland/buitenland Weinig steun voor herziening stelsel Bram Stemerdink onthult in hoek: £eidóe(3ou/to/nt WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 PAGINA 5 \an Vollenhoven over rijbewijs voor leven: Historische vergissing parlement" teersveiligheid, mr. Pieter van Vollenhoven, vindt de in voering van het rijbewijs voor het leven „een historische ver gissing van het parlement". Van Vollenhoven herhaalde rijbewijs eerdere plei dooien van de raad voor een dergelijk rijbewijs, dat bijvoor beeld in West-Duitsland al op 1 november wordt ingevoerd. _Jt een opinie-onderzoek blijkt dat het aantal voorstan ders van een rijbewijs voor het leven sinds het vorige onder zoek is gedaald van 31 naar 25 procent, terwijl het percentage roorstanders van een voorlo- rijbewijs is gestegen van 26 naar 58. Ook het percentage voorstanders van verplichte herhal ingscurssussen is ge groeid: van 68 naar 75. Van de foorstanders is 39 procent bo vendien voor het verplicht af tluiten van de herhalingscur sus met een examen. Steeds neer mensen blijken voor in voering van een strafpunten- systeem te zijn (thans 72 pro cent). Hoge Raad doet »een uitspraak over euthanasie AMERSFOORT De Hoge Raad heeft geen uit spraak willen doen in de euthanasiezaak tegen een vrouwelijke psychiater die 73-jarige vriendin op haar verzoek met medicij nen heeft helpen sterven. De Vereniging voor vrij willige euthanasie (WE) vindt dat nu de samenle ving, in casu regering en parlement, moet bepalen if euthanasie in zijn alge eenheid toelaatbaar is. ilgens het hoogste rechtscol- ge heeft het Gerechtshof in eeuwarden bij zijn beoorde- ng van de zaak niet voldoen- e onderzocht of de verdachte andelde in een noodtoestand. )aarom moet het Gerechtshof Arnhem deze zaak opnieuw «oordelen. De psychiater verd destijds veroordeeld tot wee maanden voorwaardelijk net een proeftijd van twee aar. )e Hoge Raad is het niet met Ie psychiater eens, dat zij in paalde gevallen ongestraft uthanasie moet kunnen toe- lassen om haar beroep goed te nnen uitoefenen. Het hoog- rechtscollege vindt dat ar- ument te omstreden. Voorzit- r Fretz van de VEE heeft egrip voor dat standpunt van Hoge Raad. iommige iuristen menen dat speciale euthansiewet he imaal niet nodig is, omdat uthanasie net als andere me- ische handelingen zou vallen nder de regels waaraan de rts zich bij de uitoefening van ijn beroep moet houden. De loge Raad heeft dit idee nu litdrukkelijk van de hand ge vezen. Volgens Fretz moet de uit- praak van de Hoge Raad ge- 'olgen hebben voor de door de egering toegezegde reactie op het euthanasie-advies van de Raad van State. In dat advies aat de Raad van State er nog 'an uit dat uitspraken van de Raad een wetswijziging nisschien onnodig zullen ma ten. De Hoge Raad heeft die 'erantwoordelijkheid nu ech ter weer teruggeschoven naar Ie wetgever, meent Fretz. Het kabinet heeft in het regeerak koord vastgelegd dat het op tijn laatst in januari op het ad vies van de Raad van State zal eageren. PvdA op bres voor tuinders DEN HAAG De drie grootste kamerfracties (PvdA, CDA en VVD) hebben moeite met het tuinbouwbeleid van minister Braks (Landbouw). PvdA'er Tazelaar kwam gisteren met een motie waarin een bezuiniging van 40 miljoen, door het bepa len van een minimumgasprijs voor tuinders, keihard werd af gewezen. Tijdens het begin van het debat over de landbouwbegroting zei Tazelaar ook dat Braks niet de 25 miljoen gulden mag te rugvorderen die aan de tuinbouw zijn toegezegd voor energie besparing. CDA'er Van Noord vroeg op dit laatste punt een nadere uitleg van Braks. Hij wees een eenzijdige ingreep van de overheid in contracten over de prijs van tuindersgas af. VVD'er Blauw uitte ook bezwaren op dit punt. CDA en VVD waren het wel met de minster eens dat de EG minder vaak zuiveloverschotten moet opkopen. De fracties van de twee regeringspartijen konden ook instemmen met een wijziging in het zuivelbeleid waardoor boeren hun over- produktie niet meer kunnen verrekenen met hetgeen andere boeren te weinig produceren (verevening). ORGANISATIES DRINGEN AAN OP UITSTEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een groot aantal maat schappelijke organisaties en bedrijfsvere nigingen hebben er bij de Eerste Kamer op aangedrongen meer tijd te nemen voor de behandeling van de wetsvoorstellen over herziening van de sociale zekerheid. Tweeëntwintig organisaties, waaronder CNV en FNV, belangenorganisaties van uitkeringsgerechtigden en de Raad van Kerken boden gisteren de commissie soci ale zaken van de Eerste Kamer een brandbrief aan waarin de senatoren werd gevraagd om alsnog de wetsvoorstellen te gen te houden. Volgende week behandelt de Eerste Ka mer de stelselwijziging die inmiddels in grote lijnen door een meerderheid in de Tweede Kamer is aangenomen. Het debat in de Tweede Kamer is overigens nog niet afgerond. De spoed die is betracht bij de behandeling van de wetsvoorstellen heeft ertoe geleid dat nog vóór de inwerkingtre ding van de nieuwe wetten, reparatiewet geving door staatssecretaris De Graaf van sociale zaken bij de Kamer is ingediend. Het kabinet zal een dezer dagen beslissen of aan de wensen van het parlement tege moet zal worden gekomen. Binnen de Eerste Kamer dreigt zelfs een meerderheid de Toeslagenwet te zullen verwerpen. Met het verwerpen van deze Wet, die moet voorkomen dat mensen be neden het bestaansminimum zakken, zou vrijwel de gehele stelselwijziging worden getorpedeerd. Het nieuwe stelsel van sociale zekerheid moet op 1 januari volgend jaar ingaan, maar alom leeft de vrees dat dit niet haal baar zal zijn. Desondanks houdt het kabi net aan deze datum vast Zoekactie naar student in Colombia AMSTERDAM In de Zuida- merikaanse staat Colombia is een zoekactie op gang gekomen naar- de 26-jarige Amsterdamse plant- kundestudent René Hoens, die al sinds juli spoorloos is in dat land. Hoewel hem dat door de vak groep van zijn universiteit is af geraden is hij er na zijn stage waarschijnlijk toch „op eigen houtje" op uitgetrokken om vo gels te bestuderen. Het vermoe den bestaat dat hij naar het on herbergzame Cocuy-gebergte is gegaan. Men is tot een zoekactie overgegaan nadat de familie van de student „aan de bel had ge trokken". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de PvdA eind mei bij de ka binetsformatie betrok ken was geraakt, zou zij zonder twijfel kiezersbe drog hebben gepleegd. De partij zou uiteindelijk haar keiharde neen te gen de kruisraketten hebben „ingeleverd", om in de regering te kunnen komen. Dit is de mening van mr. Bram Stemer dink, Tweede-Kamerlid voor de PvdA en kandi daat-Defensieminister vóór de verkiezingen van mei dit jaar. Stemerdink, voormalig staats secretaris en minister van de fensie schrijft deze opvatting in een gisteren verschenen boek, dat is gecomponeerd rond een groot aantal dag boeknotities. Hij maakt duide lijk hoe moeizaam en half slachtig de PvdA heeft geope reerd in de kwestie rond de kruisraketten. Zijn teleurstel ling daarover steekt de schrij ver niet onder stoelen of ban ken. Evenmin maakt hij er een geheim van dat naar zijn mening oud-fractieleider Joop den Uyl in deze kwestie on voldoende leiding aan de PvdA heeft gegeven. Op 24 oktober 1985 is de com missie buitenlandse zaken van de PvdA-fractie bijeen ter be spreking van het te verwach ten 1-novemberbesluit (plaat sing kruisraketten) van het eerste kabinet-Lubbers. Ste merdink noteert in zijn dag boek: „Van mijn kant met na druk naar voren gebracht dat ik niet van plan ben in de verkiezingscampagne met grote inzet het tot nu toe ge voerde beleid t.a.v. kruisra ketten (onder alle omstandig heden afwijzen) te verdédi gen, in de wetenschap dat dit standpunt bij een eventuele formatie zal worden ingele verd". Op 27 november vergadert de gehele PvdA-fractie over de koers van de partij in de kruisrakettenkwestie. Nog maals benadrukt Stemerdink dat hij niet bereid is „vóór de verkiezingen hard nee te roe pen om vervolgens na de ver kiezingen het (PvdA-)congres anders te laten beslissen". De auteur vermeldt voorts dat hij de „presentatie en inhoud" van het kruisrakettenstand- Joop Atoom De wijze waarop Den Uyl zich in kwesties van nucleaire be wapening gedroeg, illustreert Stemerdink ook met een voorbeeld uit 1981. In februa ri van dat jaar baarde Den Uyl opzien door de aankondi ging dat hij geen lijsttrekker zou worden als het PvdA-con- gres eenzijdig alle kernwa pens uit Nederland zou willen verbannen. Nederland moest één a twee kerntaken over houden, aldus Den Uyl, het geen hem kortstondig de bij naam „Joop Atoom" bezorg de. In de PvdA meende men tot dusver dat Den Uyl zélf, om principiële en praktische re denen (met het oog op toe komstige coalitievorming) tot dit standpunt was gekomen. „Niets is minder waar", aldus Stemerdink. Volgens hem was Den Uyl pas bereid „ein delijk eens op een vitaal mo ment als politiek leider op te treden, na harde druk van en kele leden van de buitenland en defensiesector uit de frac tie". Stemerdink laat er geen twij fel over bestaan wie in de PvdA de drijvende kracht was achter het keiharde „neen" tegen de kruisraket ten: partijvoorzitter Max van den Berg (inmiddels directeur van de Novib). Op 15 februari 1986 vergelijkt Stemerdink de voorzitter in zijn dagboek met Stalin, omdat deze een aantal partijgenoten in het openbaar heeft gewaarschuwd „dat het afgelopen moet zijn met de discussie over de kruisraket ten; anders komen de heren niet in aanmerking voor een baantje". Dronken Vredeling Op boeiende wijze doet Ste merdink in zijn boek een in politieke kringen geruchtma kende gebeurtenis uit 1975 herleven: de ondertekening van het contract voor de aan koop van Amerikaanse F-16 straaljagers door minister Vredeling. Op de ochtend van 30 mei 1975 stonden op het ministerie van defensie de ambasadeur van de Verenigde Staten, enkele generaals en een handvol fotografen te wachten op de komst van de minister van defensie, die zijn handtekening onder het aan koopcontract moest zetten. Vredeling was echter spoor loos. Bij navraag bleek hij de avond tevoren in het perscen trum Nieuwspoort te zijn doorgezakt, waarna hij met een klein gezelschap in Den Haag en Leiden nog een aan tal kroegen had aangedaan. Op zoek naar sporen van Vre deling heeft Stemerdink toen persoonlijk een aantal Haagse café's bezocht om navraag te doen, terwijl de secretaris-ge neraal van het ministerie de Leidse horeca-etablissemen- ten voor zijn rekening nam. Deze speurtochten hadden echter geen succes. Enige tijd later arriveerde de chauffeur van de minister op het depar tement met de boodschap dat Vredeling zich inmiddels weer ergens in Den Haag be vond. Hij wilde het betreffen de adres echter niet noemen omdat de minister hem dat ten strengste verboden had. Uiteindelijk bleek dat de be windsman zich op het redac tiekantoor van het ANP be vond, waar enkele journalis ten hem ter ontnuchtering heen hadden gebracht. In dat zelfde pand heeft toen de on dertekening van het F-16 contract plaatsgevonden. De toenmalige premier Den Uyl was zeer boos over deze gebeurtenissen. Hij vond dat Vredeling moest opstappen. Volgens Stemerdink heeft Den Uyl ruim een week met deze gedachte rondgelopen, maar besloot tenslotte dat de minister nog een kans moest krijgen. DICK VAN RIETSCHOTEN Dagboeken van Bram Ste merdink. Uitgeverij Balans, A'dam. Prijs: 25. iUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER ilme jirtfm, hebben]] 0. Jenmmeto, val Ben je iterh. Bu zou tot dimt bqrrpen J [man m ih me altijd (c) Standaard Uitgeveril, Antwwpen-Weesp. Geweld tegen homoseksuelen onderschat ZUTPHEN De Neder landse politie zal moeten er kennen dat het geweld tegen homoseksuelen veel groter is dan de politie weet. In naar schatting 90 procent van alle gevallen doen de slachtoffers geen aangifte en gaan de zo genoemde potenrammers vrijuit. De politie zal door een „ho- movriendelijker" beleid en met steun van bestuur en openbaar ministerie de slachtoffers moeten motive ren wel aangifte te doen. Deze conclusie trekt de Cen trale Politie Recherche Com missie (CPRC) (adviesorgaan van Binnenlandse Zaken en Justitie) uit een gisteren in Zutphen gehouden studiedag qver geweld tegen homosek suele mensen. De Italiaanse „maffia- rechter" Giovanni Falcone (tweede van links) knoopt zijn jasje dicht, wanneer hij in Marseille over straat loopt. Falcone is in de Zuidfranse havenstad om met collega's te overleggen over de strijd tegen de maffia. Voor alle zekerheid heeft hij wel enige veiligheids agenten meegenomen. PTT WIL KMC OPHEFFEN DEN HAAG De directieraad van de door de minister van verkeer en water- post. PTT wil komen tot opheffing van de staat. Na deze goedkeuring zal een uitvoe- De Rijkskantoormachinecentrale was van Rijkskantoormachinecentrale (KMC). De ringsplan worden opgesteld dat onder oudsher belast met de advisering over 44 medewerkers zijn ingelicht, zo werd meer voorziet in overplaatsing van de kantoormachines en de verwerving daar- gisteren meegedeeld door de PTT. Het huidige medewerkers naar de hoofddirec- van ten behoeve van de rijksoverheid en voorstel moet nog worden goedgekeurd tie telecommunicatie en de hoofddirectie daarmee gelijkgestelde instellingen. BONN De Westduitse stadsguerrillagroep Rote Armee Fraktion (RAF), die sinds ruim een jaar ge leid wordt door het echt paar Horst en Barbara Meyer, allebei dertig jaar oud, lijkt de veiligheids diensten van de Duitse Bondsrepubliek meer zorg te baren dan ooit tevoren. „Sinds de Meyers in 1984 on dergronds gegaan zijn, doodt men en pleegt men weer aan slagen in West-Duitsland", al dus een medewerker van de afdeling terrorismebestrijding bij het Bundes Kriminal Amt (BKA), de gerechtelijke politie van de Bondsrepubliek. Hij voegt er aan toe dat de Meyers „duidelijk de macht gegrepen hebben binnen de RAF". Na de moordaanslag, op 10 ok tober in Bonn, op de topmede- werker van het ministerie van buitenlandse zaken Gerold von Braunmühl het vijfde slachtoffer van de RAF in twee jaar tijds lijkt de jacht op de terroristen, die het BKA heeft ingezet, zich in eerste in stantie te concentreren op de Meyers. Zij worden beschul digd van het meedoen aan na genoeg alle recente terreurda den. Op hun hoofd staat een prijs van vijf miljoen gulden. Het paar, dat sinds hun zes tiende onafscheidelijk van el kaar is, is levensgevaarlijk. Horst geldt als een deskundige op het terrein van elektroni sche ontstekingen die gebruikt worden bij bommen die van afstand tot ontploffing ge bracht worden, terwijl Barbara doorgaat voor een genadeloze „killer". Maar de Westduitse veiligheidsdiensten zijn- nog meer verontrust over de orga nisatorische en strategische veranderingen, die de Meyers binnen de RAF tot stand ge bracht hebben. Onder hun leiding heeft de bloeddorstige terreurgroep de doeltreffendheid teruggevon den die zij niet meer gekend had sinds het hoogtepunt van het geweld in het jaar 1977. In dat jaar stierven in gevangen schap de oprichters van de or ganisatie, die toen nog „Baa- der-Meinhof-groep" genoemd werd. Maar tevens lieten toen procureur-generaal Siegfrid Buback, bankdirecteur Jürgen Ponto en werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer het le ven bij aanslagen of na ont voerd te zijn. Topterroristen Naar de BKA meent te weten hebben Horst en Barbara Mey er de RAF gereorganiseerd in een pyramidaal systeem dat door zijn strikte interne schei dingen opsporing door de poli tie ernstig bemoeilijkt. Op deze jpanier krijgen de autoriteiten vrijwel zeker geen vinger ach ter de „harde kern" van de groep. Deze twintig „topterrro- risten" komen alleen boven gronds om „op te treden" en niet dan nadat de weg volledig voor hen geëffend is. Het is de taak van de ongeveer tweehonderd „half-legalen", die niet door de politie gezocht worden en een normaal sociaal en beroepsleven leiden, aan slagen van a tot z voor te be reiden. In een nog wijdere cir kel bevinden zich tweeduizend sympathisanten die hun aan „onderdak" helpen. In 1977, zo menen de deskundigen van het BKA, moesten de onder grondse activisten van de RAF „alles nog zelf doen", waar door zij veel sporen achterlie ten. Maar „nu doen ze iets en verdwijnen" in West-Duits land of naar het buitenland, waar België en Nederland hun voorkeur schijnen te hebben. Onder leiding van de Meyers lijkt de RAF eveneens vastbe sloten de banden met terreu rorganisaties in het Midden- Oosten weer aan te halen. Zij heeft naar het schijnt de hoop opgegeven op een „guerrilla in West-Europa", met het oog waarop zij eind 1984 vergeefs geprobeerd heeft de verschil lende terroristische organisa ties in Europa onder één noe mer te krijgen. Te denken valt hier aan de ETA in Spaans Baskenland, de IRA in Noord- Ierland, de Rode Brigade in Italië, de Action Directe in Frankrijk en de Strijdende Communistische Cellen (CCC) Boeing van de Westduitse luchtvaartmaatschappij Luft hansa kaapte naar Mogadiscio, de hoofdstad van Somalia. De Palestijnse groep wilde met haar actie Westduitse stadster roristen, die Schleyer ontvoerd hadden met het doel de gevan gen gezette oprichters van de RAF vrij te krijgen, een duw in de rug te geven. De gehele operatie eindigde in een vol strekte mislukking: elitetroe pen van de Westduitse grens politie bestormden de Boeing in Mogadiscio; Baader en drie andere oprichters van de RAF pleegden zelfmoord en Schley er werd doodgeschoten. De brief van het commando dat Von Braunmühl doodde, verwijst naar Mogadiscio. Op gruwelijk symbolische wijze maakten de moordenaars van de RAF hun terugkeer naar deze episode duidelijk: de re volver die Von Braunmühl doodde, was exact hetzelfde wapen waarmee negen jaar eerder Schleyer werd gedood. Een woordvoerder van de po litie: „Dat hoefden zij niet te doen, ze beschikken over ge noeg andere wapens". Koele ontvangst Bakker Schut in Bondsrepubliek (Van onze correspondent Rink Drost) KIEL De Utrechtse ad vocaat mr. Bakker Schut, die vorige week promo veerde op een studie over het RAF-terrorisme, heeft in de Bondsrepubliek een uiterst koele ontvangst ge kregen. Op een persconfe rentie in Hamburg, waar zijn werk werd geïntrodu ceerd, verschenen slechts zes journalisten. Een le zing met discussie werd la ter aanmerkelijk beter be zocht: zo ongeveer de hele „linkse scene" van Ham burg en wijde omgeving was daarbij aanwezig. Maar opnieuw lieten radio, kranten, televisie en de „vakbroeders" van Bakker Schut verstek gaan. Liquidatie In plaats hiervan legt de RAF zich nu weer toe op de „Arabi sche en anti-zionistische zaak" zoals blijkt uit de brief waarin de organisatie zich verant woordelijk stelde voor het ver moorden van Von Braunmühl. Deze naaste medewerker van minister Genscher van buiten landse zaken werd er met zo veel woorden van beschuldigd een kernrol te spelen in „de geheime Westerse diplomatie in het Midden-Oosten". In deze brief beschuldigde de RAF de Westerse landen er van „met de reactionaire Ara bische regeringen samen te werken met het oog op de li quidatie van revolutionaire strijders". Deze koerswijziging betekent dat de RAF naar haar wortels terugkeert. Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Ulrike Meinhof hebben in 1970 enige tijd doorgebracht in Palestijnse kampen in Jordanië en na hen hebben talrijke activisten van de RAF, tot aan het eind van de jaren '70, een militaire trai ning genoten in kampen in het Midden-Oosten. De samenwerking tussen de RAF en organisaties in het Midden-Oosten bereikte een hoogtepunt in 1977, toen een Palestijns commando een Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Vooi Adres: Postcode/plaats:. Stuur rcuue/piaaib. ur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -oia-i Eeidóc (Bowiami

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5