Schokkend gebrek aan kennis over octrooien Nijpend tekort aan goede vrachtrijders Beurs van Amsterdam „NAM-boorvergunning IJsselmeer al verleend" gjEIMfli Werkgevers kritiseren bezuinigingen De Korte BEDRMI [irTTHTl GOE ECONOMIE Cctdae (Soutant WOENSDAG 22 OKTOBER 1936 PAGINA, ATAG EN NOM KOPEN BATAVUS HEERENVEEN De overname van de noodlijdende rij- wielfabriek Batavus BV in Heerenveen en Hardenbeg door de apparaten fabriek Atag BV uit Ulft en de NV Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij (NOM) heeft gis teravond zijn beslag gekregen. Er zulen ten minste twee honderd van de 340 arbeidsplaatsen worden gehandhaafd. Binnen een maand zal de produktie hervat worden. De vakbonden zijn opgelucht over de overneming van Batavus. Op eigen kracht zou de fietsenfabriek het niet gered hebben en dank zij Atag en de NOM krijgt het be drijf behalve een goed mangement, weer een behoorlijke (financiële) basis en onder de voeten en perspectief, aldus de Industrie-en Voedingsbond CNV gisteren. Volgens deze bond is Batavus vooral in de problemen gekomen door zwak management plus het feit dat de vaderlandse fietsenindustrie genoodzaakt is de produktie in korte tijd met een derde te verminderen van 1,2 miljoen tot 800.000 fietsen per jaar Opec akkoord over beperking olieproduktie tot eind 1986 GENÈVE De olieministers van de Or ganisatie van Olie-exporterende Landen (Opec) hebben gisteren na zeventien van moeizaam overleg een akkoord bereikt over een beperking van de olieproduktie tot het eind van dit jaar. Het akkoord be helst een verlenging van de huidige tijde lijke overeenkomst inclusief een aantal wijzigingen Rilwanu Lukman. Opec-president en olie minister van Nigeria, zei gisteren dat hij verwacht dat de huidige olieprijzen, die tussen de 14 en 17 dollar per vat schom melen, met zo'n drie dollar zullen stijgen. Olie-experts meenden echter dat dit tijde lijke akkoord geen effect op de prijzen- markt zal sorteren. Zij spraken de ver wachting uit dat de prijzen dit jaar niet meer boven de 15 dollar per vat zullen komen Gulf Resources biedt 2,4 miljard op IC Gas BOSTON Het Ameri- kaanse energieconcern Gulf Resources heeft via zijn dochteronderneming in Groot-Brittannie een over nemingsbod gedaan op de Britse Imperial Continental Gas Association (IC Gas). Gulf Resources wil 750 mil joen pond sterling (2.4 mil jard gulden) betalen voor IC Gas, zo hebben beide onder nemingen gisteren bekend gemaakt. Gulf Resources weet zich bij zijn overnemingspoging ge steund door een syndicaat van Britse en internationale banken, aangevoerd door Standard Chartered. BRITISH AIRWAYS BEGIN 1987 TE KOOP LONDEN Het Britse overheidsbedrijf British Airways zal in het kader van het privatiseringsprogramma van de regering- Thatcher begin 1987 worden verkocht. De maatschappij moet circa 1 miljard pond opbrengen. De verkoop, waarvoor reeds zeven jaar plannen bestaan, wordt een van de grootste transacties van Thatchers privatiseringsbe- leid. Staatsbedrijven als British Petroleum, British Aerospace, Britoil, British Telecom en Jaguar gingen de luchtvaartmaat schappij voor Lord King, een industrieel die in 1981 werd aangetrokken om het indertijd verlies lijdende bedrijf te saneren, wist British Air ways te maken tot een van de meest winstgevende van Groot- Brittanie. Verleden jaar werd een winst geboekt van ruim 180 miljoen pond voor belastingaftrek. Inmiddels lijkt de privatisering van British Gas een groot succes te gaan worden. Vier miljoen mensen hebben reeds hun interes se in de aandelen van de gasmaatschappij aan het ministerie van energie kenbaar gemaakt. KLEINE INDUSTRIE LOOPT GROTE RISICO'S DEN HAAG Door een schokkend gebrek aan kennis van en belang stelling voor octrooien loopt de Nederlandse kleine en middelgrote industrie grote risico's. Nu deze sector zich steeds meer op de export richt is een drastische mentaliteitsverandering nodig ten aanzien van de bescherming van eigen vindingen. Dat is de op vatting van de Neder landse Orde van Octrooi gemachtigden die mor gen de viering van haar vijftigjarig jubileum af sluit. Hoewel grote bedrijven wel voldoende „octrooi bewust" zijn, loopt de Nederlandse kleine en middelgrote indus trie wat dat betreft sterk ach ter met het buitenland, aldus voorzitter A.J.M Dries van de Orde. Een Nederlands be drijf brengt volgens hem als het daarvoor goede afzetmo gelijkheden ziet, een nieuwe fiets op de markt zonder oc trooi te hebben aangevraagd, terwijl een Duits bedrijf al een octrooi aanvraagt als hij iets aan een fietsbel veran dert. De industrie heeft blijkbaar niet door dat een octrooi een monopoliepositie biedt en daarmee macht ten opzichte van de concurrentie. Die kan men dwingen andere wegen Misverstand Vooral de grote vlucht die het Europese octrooi neemt vormt een bedreiging voor de Nederlandse industrie. Met één aanvraag kan men hier door in maximaal dertien landen een octrooi verwer ven. De cijfers tonen volgens bestuurslid ir A. Baarslag aan dat ons land hierbij sterk achterloopt. Eén van de oorzaken van de te lakse houding van de Ne derlandse industrie is volgens voorzitter Dries het misver stand dat men kan vertrou wen op de zogeheten voorge bruiksrechten Dat is het recht om ondanks een oc trooiaanvraag door een an der, door te gaan met een produkt omdat men er eerder mee op de markt is gekomen. Dat recht geldt bijna altijd al leen in het land van de pro ducent zelf, aldus Dries, zo dat men als men gaat expor teren, in de problemen raakt. Volgens Baai-slag beginnen veel kleine en middelgrote bedrijven aan onderzoek en ontwikkeling zonder te we ten of er op de beoogde vin ding al een octrooi rust. Per 1 januari kunnen in de Benelux niet alleen merken van materiële produkten, maar ook van diensten wor den beschermd. Het gaat hierbij bijvoorbeeld om ver zekeringen of hypotheken die luisteren naar namen als „rente-rust-hypothéek" of „man-vrouw-polis". HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben „ontdekt" dat het mi nisterie van economische za ken al op 2 juli van dit jaar aan de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) vergun ning heeft verleend voor bo ringen naar gas en olie in het IJsselmeer. Al in de Staatscou rant van mei is het voornemen tot het verlenen van vergun ning afgekondigd. De betref fende toestemming zou zonder enig protest op 2 juli zijn ver leend. „We zijn nog bezig de zaak ftrecies uit te zoeken, maar het ijkt er op dat de toenmalige minister Van Aardenne van economische zaken zonder kennisgeving aan direct be langhebbenden en in vakan- tietijd deze ingrijpende stap heeft gezet. In beicïe opzichten zeer ongebruikelijk", aldus verlaarde gistermiddag CDA- gedeputeerde W. van Gelder, die onder meer de portefeuille van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf Noord-Holland be heert. NAM-woordvoerder F. Duut bevestigde desgevraagd, dat zijn maatschappij inderdaad al over een boorvergunning be schikt. Volgens hem is die aangevraagd op grond van „positieve geologische ver wachtingen" en om het recht te waarborgen dat de NAM als eerste in aanmerking komt voor het winnen van gas en/of EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (22-10) Aanvoer 1.974.240 stuks, stemming stabiel. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 50- 51 gram 8.53. 55-56 gram 9.27-9.25, 60-61 gram 9.80-10.36, 65-66 gram 10.57-10.86. VEEMARKT LEIDEN (21-10) - Prijzen in gulden per kg geslacht gewicht en ontvet: stieren 1e kwal. 7.45-8,20 en 2e kwal. 6,40-7,45, vaarzen 1e kwal. 6.50-7,30 en 2e kwal. 5,50-6,50, koei en 1e kwal. 6,50-7,20. 2e kwal. 5,80- 6.50 en 3e kwal. 4,80-5,80, worst koeien 4,65-5,85. Prijzen in gulden per kg geslacht ge wicht: schapen 5,00-7,00, lammeren (rammen) 8,50-9,75, lammeren (ooi en) 8,00-9,50. Prijzen in gulden per kg levend ge wicht: varkens 2,70-2,80. zeugen 1e kwal. 2,60-2.70 en 2e kwal. 2,50-2,60. Prijzen in gulden per stuk: dikbillen extra kwal. 2350-4400. schapen 150- 220, lammeren (rammen) 190-230, lammeren (ooien) 150-190. melk- en kalfkoeien 1e soort 1850-2450 en 2e soort 1200-1850, melk- en kalfvaar- zen 1e soort 1900-2450 en 2e soort 1200-1900, guste koeien 1000-2150, enterstieren 1500-2250, pinken 900- 1600. graskalverpn 475-1000, mest- nuka's stieren roodbont 530-775 en zwartbont 390-585, mestnuka's vaarskoeien roodbont 350-530 en zwartbont 260-430, weidelammeren 130-200, bokken en geiten 30-130. Aanvoer: totaal 3300 stuks, waaron der 100 slachtvee. 30 stieren, 202 ge- bruiksvee. 60 jongvee, 600 nuka's roodbont. 1018 nuka's zwartbont, 320 slachtschapen en lammeren. 208 gebruiksschapen en lammeren, 668 varkens. 94 bokken en geiten. Overzicht: (handel en prijzen) slacht vee redelijk - hoger, stieren, ge- bruiksvee en jongvee redelijk - hoger, nuka's vlot - hoger, slachtschapen en lammeren matig - gelijk, gebruiks schapen en lammeren redelijk - ho ger. varkens matig - lager, bokken en geiten redelijk - gelijk. KAASMARKT WOERDEN - In ver band met de jaarmarkt zijn heden, 22 oktober, geen kaasnoteringen opge maakt olie uit het IJsselmeer. Volgens een woordvoerder van Economische Zaken heb ben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland op 8 augustus 1984 in een brief aan de ad viescommissie die moet bezien of een gebied al dan niet te kwetsbaar is, al laten weten geen bezwaar te hebben tegen de vergunning als rekening wordt gehouden met de kwets baarheid van het gebied. Vol gens de woordvoerder gebeurt dat laatste. Als de NAM daad werkelijk wil gaan winnen moet immers eerst een proce dure gevolgd worden waarbij alle belanghebbenden worden betrokken. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland en de vereni ging tot Behoud van het IJs selmeer hebben „onoverkome lijke bezwaren" tegen boorac- tiviteiten in het IJsselmeer, dat voor circa twee miljoen Noordhollanders drinkwater levert. Gelderse Papier naar parallelmarkt APELDOORN Certificaten Gelderse Papiergroep zullen van af volgende week woensdag op de parallelmarkt van de Amster damse effectenbeurs in de notering worden opgenomen, zo heeft de onderneming gisteren bekendgemaakt Gelderse Papier ging in 1981 van start als voortzetting van de Apeldoornse bedrijven van het failliet gegane concern Van Gel der Papier. Er werken ongeveer 950 Nieuwe Lloyds Dit is het exterieur (foto boven) en interieur van het nieuwe hoofdkantoor van Lloyds in Londen, 's werelds grootste verzekeraar. Het door Richard Rogers ontworpen futuristische gebouw heeft ruim een half miljard gulden gekost (omgere kend tegen de huidige koers van het pond). Op 3 november gaan de deuren open voor het publiek. verkge DEN HAAG versorganisaties VNO NCW zijn ongelukkig met de bezuinigingsplannen van mi nister De Korte van economi sche zaken. Deze zouden oplo pen van 319 miljoen tot 500 miljoen in 1990. Volgens het NCW wordt er door het kor ten van technische ontwikke lingskredieten aan grote be drijven (een besparing van 133 miljoen gulden) vooruitgelo pen op adviezen die de com missie-Dekker over het tech nologiebeleid in de toekomst. Bovendien meent de christelij ke werkgeversorganisatie dat De Korte bij al zijn plannen er te veel van uitgaat dat het winstherstel bij de bedrijven blijvend is. De lastendruk in 1987 zal evenewei met vier miljard gulden toenemen ten opzichte van dit jaar. Voorts wijst het NCW erop dat in het buitenland de steun aan het bedrijfsleven niet wordt afge schaft.. zodat de plannen van De Korte de concurrentieposi tie' van de bedrijven aantasten. Ook vindt men dat De Korte te zenuwachtig doet over kre dieten aan het bedrijfsleven. Die worden immers met rente terugbetaald door de bedrij ven, aldus de NCW. Volgens het VNO snoeit De Korté te veel op zaken die be doeld zijn om nieuwe ontwik kelingen bij het bedrijfsleven te steunen en te weinig op re gelingen die bedoeld zijn om het bestaande in stand te hou den. Een woordvoerder wijst met name op de bezuiniging bij het technisch ontwikke lingskrediet voor grotere be drijven. Volgens hem hebben ook kleine ondernemingen baat bij ontwikkelingen die binnen grote bedrijven plaats vinden. Het VNO heeft ook bezwaar tegen het plan in de toekomst de beoordeling van steunaan vragen zoveel mogelijk over te laten aan externe deskundi gen. Daardoor geeft het minis terie volgens het VNO alle mogelijkheden uit handen om zelf snel op ontwikkelingen te kunnen inspelen. De Korte, geconfronteerd met de kritiek, zegt dat het bedrijfsleven geen achterstand zal oplopen. Ook de concur rentiepositie zal volgens hem niet worden aangetast. De Korte wees op de 500 miljoen gulden die het kabinet extra voor technologiebeleid uit trekt. De Korte vindt dat de overheid moet terugtreden ten behoeve van het bedrijfsleven. Daarbij moet Economische Za ken voorop lopen, meent hij. WEINIG ANIMO BIJ SCHOOLVERLATERS ALPHEN AAN DE RIJN Er is een nijpend tekort aan vakbekwame vracht wagenchauffeurs. Dat komt onder meer doordat het beroepsvervoer in snel tempo steeds meer een tak van commerciële dienst verlening wordt. Aan de chauffeur worden in deze branche steeds nieuwe, hogere eisen gesteld. Nam de werkgelegenheid in het begin van de jaren tachtig in totaal nog met ongeveer tienduizend plaatsen af, die teruggang is nu tot stilstand geko men. Er is nu ruimte ge komen voor veel jonge mensen die van aanpak ken weten. Dat zegt de Stichting Vakopleiding Wegvervoer, die op tal van plaatsen in ons land scholing verzorgt. „Als ik nu tweehonderd leer lingen zou hebben met een af geronde opleiding, dan konden ze gegarandeerd ergens als vrachtwagenchauffeur aan het werk", zegt direkteur J. H. van de Vosse van de stichting. Het opleidingsinstituut neemt in februari volgend jaar een nieuw opleidings- en kantoor gebouw in gebruik in Alphen aan de Rijn. De snel groeiende vraag naar chauffeurs is be halve aanleiding voor de nieuwbouw ook een reden voor de stichting om in samen werking met de gewestelijke arbeidsbureaus korte opleidin gen voor vrachtwagenchauf feur in het leven te roepen. De opleiding, die voorlopig eerst in Venlo en Tilburg van start -gaat, duurt dertig weken. Werkzoekenden die in het be zit zijn van een groot rijbewijs kunnen met deze opleidingen snel worden klaargestoomd voor de praktijk. Volgens de stichting wordt de groeiende vraag naar vaklui niet alleen veroorzaakt door de huidige toename van het vervoer in ons land. „Ook moet het natuurlijk verloop worden opgevangen. Verder hebben we de laatste jaren te maken gekregen met een groeiend besef dat de nu nog vaak gebruikelijke extreme werktijden maatschappelijk niet meer verantwoord zijn", zegt J.F. Jonker, voorzitter van de stichting. Dat betekent dat de huidige hoeveelheid Met wervende jg f teksten en pakkende - folders Ill proberen werkgevers en opleidings- - instituten in het wegvervoer jonge mensen aan te trekken. werk over meer mensen moet worden „uitgesmeerd". Die mensen kunnen in de toe komst nauwelijks meer func tioneren zonder vrij specialis tische kennis van zaken. Sturen Jonker: „Zo is de afwisseling in de chauffeursfunctie tussen rijden en ander werk de laat ste jaren steeds meer afgeno men. Door het streven naar maximale bezetting van de vrachtwagen is er een tendens ontstaan om de chauffeurs werkzaamheden zo veel moge lijk te richten op het rijden, het sturen zelf. Vooral laad- en los werkzaam heden zijn verminderd. Daarentegep krijgt de chauffeur wel steeds meer administratief werk op zijn bordje, een verandering die door veel chauffeurs lang niet altijd als prettig wordt er varen. De verwachting is dat de zo veel geprezen zelfstan digheid in de chauffeursfunc tie niet zal toenemen. De mo derne chauffeur is geen solist, maar lid van een compleet team dat de vervoersklus moet klaren", denkt Jonker. Het zal volgens hem de ko mende jaren heel moeilijk blij ven om te voldoen aan de vraag naar goede chauffeurs. Dat komt onder meer doordat de belangstelling onder school verlaters voor dit vak niet bij ster groot is. Er moet boven dien rekening mee worden ge houden dat het aantal van 56.000 schoolverlaters in 1986 over tien jaar gedaald zal zijn tot ongeveer 27.000 per jaar. Volgens Jonker zullen ontwik kelingen op het gebied van de automatisering, telecommuni catie, laad- en lostechnieken en grensafhandeling het ni veau en de kwaliteit van het werk verhogen. „Dat houdt wel in dat de toekomstige chauffeurs een beter inzicht en overzicht zullen moeten hebben in het gehele vervoer- sproces, vaardigheid in data verwerking, gevoel voor servi ce, nauwkeurigheid en contac tuele vaardigheden". Eisen In verband met deze verande rende eisen en met de vraag naar chauffeurs in deze tijd zijn tal van chauffeursoplei dingen herzien. Dat geldt ook voor de primaire opleiding in het kader van het leerlingwe zen van de Stichting Vakoplei ding, die wat dichter bij de praktijk is komen te staan. De ongeveer 1200 leerlingen van zestien a achttien jaar, die na hun opleiding Mavo of Mbo-B aan de opleiding beginnen, gaan nu twee jaar lang in pe rioden van vijf maanden wer ken bij bedrijven. De minder klassikaal gegeven theorie-op leiding op school sluit aan bij wat ze in de praktijk doen. In tegenstelling tot vroeger kun nen de leerlingen nu na ver loop van tijd kiezen voor een specialisme, zoals verhuizen, vervoer van gevaarlijke stof fen of vervoer van bederfelij ke goederen. „Hoe noodzake lijk deze specialismen in deze veranderende wereld zijn, dat merken we aan de vraag naar gespecialiseerde bijscholings opleidingen voor chauffeurs die al langere tijd in het vak werkzaam zijn", zegt Jonker. Het volgend jaar in Alphen aan de Rijn te openen oplei dingscentrum moet een soort „proefboerderij" worden voor aankomende chauffeurs én voor hen die bijscholing nodig hebben. Het meer dan negen miljoen gulden kostende com plex omvat onder meer oplei dingshallen waarin praktijksi tuaties als verhuizen, voertui- gonderhoud, goederenbehan deling en dergelijke worden gesimuleerd. Het centrum zal beschikken over alle moderne hulpmiddelen die bij het los sen en het laden en bij admini stratieve verwerking van de goederenstromen in transport bedrijven worden gebruikt. Nieuw voor Nederland is de beschikbaarheid van een groot geasfalteerd terrein, waar chauffeurs ervaring kunnen opdoen in het manouvreren met vrachtauto's en combina ties. De stichting wil autorij scholen elders in het land er voor interesseren ook manou- vreercursussen aan te gaan bieden op haar terrein. ARJEN VAN DER SAR Noteringen van woensdag 22 oktober 1986 (tot 10:45 uur) GOUD Nmuw Vorige ZILVER onbewerkt 30450 - 31150 29600 - 30300; onbewerkt 380 - 450;365 - 435; bewerkt 32750 31900 bewerkt 490; i Opgave: Drijfhout, A dam Kalm AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs heeft zich gisteren in weerwil van steeds maar lagere koersen in Wall Street redelijk kunnen hand haven. Met name de interna tionale aandelen bleven be hoorlijk overeind. Koninklijke Olie was zelfs tamelijk vast op de verwachting dat de OPEC- landen op een akkoord afste venen. De olie-aandelen wer den f 2 duurder op ƒ201. Unilever werd per saldo 1 goedkoper op ƒ470,50, maar Philips klom drie dubbeltjes tot ƒ46,70. ABN won een daal der op 534,50, maar NMB was 4 lager op 206. Flauw in de markt lag Océ- van der Grinten met een ver lies van 9 op 494. De wat te gengevallen cijfers over het derde kwartaal spelen het fonds nog steeds parten. Ook KNP en Bührmann raakten enkele guldens kwijt. De lokale fondsen werden dwarsgezeten door dunne markten. Daardoor ontstond! hier en daar flinke verliet! zoals bij Eriks, Blydensteü Twentsche Kabel en Gelatit Delft. Bredero raakte weer kwijt op een dieptepunt vi ƒ96 en relatief zwak lag w van Berkel op 36 (min 2,4C De obligatlemarkt was gemal kelijk voor de staatslening! tot zwak voor de BNG-waai den. Zaterdag 1 november bij deze krant de bijlage

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4