Ziektekostftnnrerme in '87 fors omhoog Woordenboek VS wijzen 55 Russische diplomaten uit Voetbal op tv Overwerk voor Wegenwacht door storm Studenten uit Timor in Nederlandse ambassade Jakarta Lassaal protest tegen izuinigingen welzijn AMNESTY WEIGERT STRIPTEASEGELD en Haag toneel van Kamer tegen bemoeienis kabinet met Erasmusprijs Ceidóc (Bowua/ni HET WEER (ADVERTENTIE) AANBIEDINGEN MET VANAVOND Nederland 1, 20.15 uur: Ajax-Olympiakos Piraeus (journaal begint om 19.45 uur). Duitsland 3, 20.00 uur: Borussia Mönchenglad- bach-Feyenoord. Europa TV, 22.45 uur: Real Madrid-Juventus. Winniezestig Winnie the Pooh is zestig jaar oud. En dat feit moest ge vierd worden, zo vonden ze ook in de Londense dieren tuin. Kinderen die een beertje meebrachten mochten gratis de dierentuin in en daar de verjaardag van Winnie mee vieren. Zo ook de vijfjarige dreumes die meteen maar de gelegenheid greep, staande op een stoel, de beer te voeden met zijn favoriete snoepgoed: een pot vol met honing. Wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien, moge lijk met hagel ert flinke wind stoten. Minimumtemperatuur omstreeks 6 graden. Middag- temperatuur ongeveer 11 gra den. Vrij krachtige, aan de kust westelijke wind. Zon op: 07.18, onder: 17.29; Schev. hoog water: 05.57 en 18.09; laag water: 01.32 en 13.57. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Woensdag 22 oktober 1986 78e jaargang no. 23636 f Uitgave Westerpers, behorende lol Sijtholl Pere, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, lel. 071-122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hooldredaceur IJ. Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand i. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar 1.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes (.0,44 per mm. DEN HAAG Vrijwel alle particulier verze kerden moeten volgend jaar aanzienlijk meer gaan betalen voor hun ziektekosten. Een gezin met twee kinderen zal jaarlijks 342 gulden duurder uit zijn, een echtpaar zonder kinde ren 228 gulden, een al leenstaande 114 gulden en een gezin met vijf kinderen 513 gulden. Mensen die afkomstig zijn uit de (opgeheven) vrijwillige ziekenfonds verzekering en een zo genoemde standaardpo lis hebben genomen, gaan niet meer betalen. Het gaat hier om extra hef fingen die niets te maken hebben met normale pre mieverhogingen. Ze zijn een gevolg van de per 1 april dit jaar doorgevoerde stelsel wijzigingen. De toeslag be staat uit twee bedragen; 43,20 gulden ingevolge de Wet medefinanciering over vertegenwoordiging oudere ziekenfondsverzekerden (MOOZ) en 70,80 als bijdra ge in de zogenaamde „pool ing", die is geregeld in de Wet toegang ziektekosten verzekeringen (WTZ). Bij elkaar is dat 114 gulden voor iemand tussen de 20 en 65 jaar. Voor elk kind tot 20 jaar is dat de helft 57,) en voor 65-plusser 80 procent, oftewel ƒ91,20. Het is nog niet duidelijk in hoeverre de normale premies per 1 januari 1987 omhoog gaan. Dat kan per verzekeraar verschillen. De prijsmaatre gel die de verhogingen dit jaar beperkte tot drie pro cent, is niet verlengd. Door de stelswelwijziging zijn 800.000 vrijwillig bij het ziekenfonds verzekerden naar particuliere verzeke raars gegaan. Van hen heb ben er 370.000 gekozen voor de standaardpolis die vrij wel hetzelfde pakket omvat als dat van het ziekenfonds. Daar is een premie voor vastgesteld van 135 gulden per maand, maar de kosten j liggen daar aanzienlijk bo ven. Dat geldt met name de 1 145.000 65-plussers met een standaardpolis, voor wie de 1 verzekeraars ongeveer 240 miljoen gulden meer moe- ,ten uitgeven dan ze aan premie opbrengen. Dat geld moeten de vier miljoen par- ticulier verzekerden nu op- j brengen. DEN HAAG De Wegen wacht van de ANWB heeft maandag tijdens de eerste herfststorm bijna 5000 gestran de automobilisten uit de nes ten moeten helpen. In veel ge vallen bleken de elektrische systemen van de- auto's niet opgewassen tegen de stort vloed van water. Gemiddeld helpen de Wegenwachters per dag 1800 gestrande automobi listen. De Wegenwachters konden de piek van maandag alleen aan doordat al het per soneel die dag was opgeroe pen. Maar ook de houding van de automobilisten speelde een belangrijke rol. De mensen waren veel minder ongeduldig en hadden er begrip voor dat de wachttijden veel langer wa ren. Zo'n gemeenschappelijke vijand, in dit geval honde- weer, leidt kennelijk tot ver broedering, aldus een woor- voerder van de ANWB. Het aantal hulpverleningen van de WW'ers is de afgelopen jaren drastisch gestegen. Dit komt volgens de ANWB-woordvoer- der niet door een teruglopende staat van onderhoud van het Nederlandse automobielpark, maar doordat vaker van de aüto gebruik wordt gemaakt en er bovendien langere af standen mee worden afgelegd. Dit heeft ook te maken met de lagere brandstofprijzen. Door het groeiend gebruik van de auto staat de automobilist rela tief vaker met pech langs de weg. Pag. 3: Miljoenenschade in glastuinbouw Minderheden wijzen vreemdelingen wet af DEN HAAG De voorstel len van staatssecretaris Kor te van Hemel van justitie om de Vreemdelingenwet te herzien hebben verstrekken de gevolgen voor de buiten landers in ons land en de ge meente-ambtenaren die het beleid moeten uitvoeren. De controle of een vreemdeling wel voldoet aan alle wettelij ke voorwaarden wordt ver schoven van de straat naar het loket: de ambtenaar krijgt er een politietaak bij. De gemeenten moeten de voorstellen van de staatsse cretaris dan ook afwijzen. Dat schrijven de 42 gemeen teraadsleden van buitenland se afkomst in ons land in een gezamelijke brief aan hun gemeenten. Geen Krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Met een zekere regelmaat, zij het dan niet van de klok, verschijnen er nieuwe Nederlandse woorden boeken op de markt. Dat is maar goed ook, want als er iets verandert dan is het wel de Nederlandse taal. Van Dale, Kramer en Koenen zijn namen, die daarbij bekend in de oren klinken. Dr. J. B. Dre- wes, auteur van de nieuwe „Grote Koenen", heeft het nog niet aangedurfd feministische woorden (zo als het verfoeide: „menskracht") in het boek op te nemen. „Misschien in de volgende uitgave", zegt hij. En dat leest u dan weer tegen die tijd in de Leidse Courant. Mits u tenminste op onze vriende lijke uitnodiging ingaat de komende twee weken te beschouwen als het begin van een langdurige ver bintenis tussen u en ons. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor- kgeld voor ijwillige militairen HAAG Vrijwillige militairen die f zijn dan 25 jaar en aan hun eerste mi- e opleiding beginnen worden in de toe- st op zakgeld gezet. Zij krijgen geduren- aximaal zakgeld ter hoogte van 759 gul per maand in plaats van een vol salaris, telt overigens wel mee voor hun pen- lopbouw. De ingangsdatum van deze be- jgingsmaatregel die indiensttreding on rekkelijker maakt, is nog onduidelijk, it deze nog onderwerp van gesprek is in de minister van binnenlandse zaken bonden van overheidspersoneel. De in- ■nsgevolgen voor de betrokkenen zijn gering. Deze lopen op van 6600 gulden >ruitgang voor 16-jarigen tot 17.500 gul- iruto voor 24-jarigen. JAKARTA Vier studenten uit Oost-Timor, die hulp wil len om uit Indonesië te komen, hebben hun toevlucht ge zocht in de Nederlandse ambassade in Jakarta. De studen ten zijn lid van het Fretilin, dat strijdt voor een onafhan kelijk Oost-Timor. Minister Van den Broek van buiten landse zaken voert besprekingen met de Indonesische re gering over een „gepaste oplossing". Volgens diplomaten in Jakarta zal Nederland er bij Indonesië op aandringen de studenten toestemming te geven de ambassade te verlaten met een garantie voor hun veiligheid. Maar het is niet waarschijnlijk dat Den Haag ervoor zal zorgen dat zij Indo nesië kunnen verlaten. AMSTERDAM Amnesty International stelt geen prijs op geld dat door middel van een soort striptease in het Veronica-programma Verona is opgebracht. De mensenrechtenorganisatie heeft de programma makers Spaan en Vermeegen verzocht het geld naar een ander goed doel over te maken. Spaan en Ver meegen laten in Verona een zekere Wanda optreden (één van de stemmen achter de telefonische sekslij nen). De kijkers mogen raden welk kledingsstuk zij in de volgende aflevering weer zal uittrekken. De inzendingen, per briefkaart, moesten voorzien zijn van een gulden extra aan postzegels „voor Amnes ty". Spaan en Vermeegen verzuimden hun actie bij Amnesty aan te melden. Woordvoerster Martens: „We werden geconfronteerd met boze telefoontjes van mensen die vonden deze manier van fondswer ving niet past bij een mensenrechtenorganisatie". I (Van onze larlementaire redactie) I HAAG Rond het daguur is vandaag in i Haag een massaal est gestart tegen de "genomen bezuinigin- in de welzijnssector. duizenden deelnemers dit protest verzamel- zich in de loop van de tend op het Malieveld vandaar in optocht r het Binnenhof te n, waar vandaag een rzitting werd gehou- over de omstreden ïinigingen op het soci- cultureel werk. Na het bieden van smeek- 'iften om de bezuini gen niet door te laten n, keerden de demon- nten terug naar het ieveld waar in een tal circustenten de- istraties werden gege- van wat het sociaal- ureel werk op dit mo lt nog met de beschik- middelen kan doen wat verder bezuinigen r gevolgen heeft. 'ens de demonstranten be nt het doorgaan van de nen van WVC-minister kman de doodsklap voor sociaal-cultureel werk, at gemeenten niet meer in t zijn aan te vullen wat Den Haag allemaal weghaalt uit de welzijnsector. De de monstranten vrezen dat de korting van de subsidies voor het sociaal-cultureel werk de eerste fase is van een twee stappen-plan om de hele rijks bijdrage uit deze sector terug te trekken. Daarbij wordt ge wezen op dergelijke suggesties van de VVD, gedaan tijdens de kabinetsformatie. Het CDA verzette zich daar echter tegen en heeft ook bezwaren tegen de bezuinigingsplannen die minister Brinkman op tafel heeft gelegd. Het protest in Den Haag dient dan ook voor al om de druk op de grootste regeringsfractie te vergroten. Of dat succes heeft gehad blijkt volgende week als de Tweede Kamer de begroting van WVC behandelt. (ADVERTENTIE) MEUBELS HALF 6ELD Oude Wetering - Ann Christian Art, Meubelen, meubefproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat alhier, stopt haar toonkameraktivi- teiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor halve prijs. - Om u een paar voorbeelden te noemen: schitterend| 2-zits slaap- bankje van t 770,- voor t 385,-; complete eiken eethoek (4 stoelen tafel) van 2.290,-- voor 998,-; eiken video t.v.-meubel vgp f 538,- voor f 269,-; originele eiken - secretaire van t 799,- voor I 398,- enz. Wie binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering, Vrijdag koopavond. WASHINGTON Er lijkt nog geen einde te ko men aan de uitwijzingen over en weer van Ameri kaanse en Sovjet-diploma ten. Moskou heeft vergel dingsmaatregelen aange kondigd voor de massale uitwijzing van Sovjet-di plomaten uit de Verenig de Staten. Gisteren kre gen 55 Sovjet-diplomaten opdracht de VS te verla ten, omdat zij zich aan „oneigenlijke activiteiten" schuldig hebben gemaakt. De 55 zijn verbonden aan de ambassade in Washington en aan het consulaat in San Fran- sisco. Vijf van hen moeten on middellijk hun koffers pak ken, de overigen moeten op 1 november de VS hebben ver laten. Door het massale ver trek zou het totale aantal di plomatieke en consulaire me dewerkers van de Sovjet-Unie in de VS op hetzelfde aantal zijn gebracht als de Ameri kaanse vertegenwoordigers in Moskou en Leningrad. „Door deze maatregelen corrigeren wij een al lang bestaande on evenwichtigheid in onze rela tie", aldus een woordvoerder. Het uitwijzen van de 55 is de derde ronde van een escale rend conflict over eikaars di plomaten. Het begon in maart met de uitwijzing van Sovjet diplomaten bij de Verenigde Naties. Afgelopen kregen vijf Amerikaanse diplomaten in Moskou en Leningrad te ver staan, dat ze de Sovjet-Unie moeten verlaten. Woede om dood Machel DEN HAAG Op initia tief van VVD-fractieleider Voorhoeve zal de Tweede Kamer volgende week een speciaal debat houden over de perikelen rond de uitreiking van de Erasmu sprijs aan de Tsjechische schrijver Vaclav Havel. Gisteren bleek dat de> overgrote meerderheid van de Kamer geen ge noegen neemt met het feit dat bij de plechtige uitrei king op 13 november in Rotterdam .geen politiek getint dankwoord van de prijswinnaar mag worden uitgesproken. Vaclav Havel krijgt de Eras musprijs niet alleen vanwege zijn culturele kwaliteiten, maar ook omdat hij een voor aanstaand vertegenwoordiger is van de Tsjechische mensen rechtenbeweging Charta '77. Hij komt de prijs niet zelf in ontvangst nemen uit vrees dat hij daarna niet meer in zijn land zal worden toegelaten. Namens hem zal echter een dankwoord worden uitgespro ken door een in het Westen wonend lid van Charta '77. Het kabinet vindt dat deze toe spraak geen politieke lading mag hebben. Premier Lubbers legde gisteren in de Kamer uit dat deze opvatting is gestoeld op de overweging dat bij de prijsuitreiking koningin Bea trix en haar vader prins Bern- hard aanwezig zullen zijn. Volgens Lubbers is het onge wenst dat leden van het ko ninklijk huis in een internatio nale politieke discussie worden betrokken. In overleg met de Stichting Erasmusprijs is nu afgesproken dat het officiële dankwoord van de prijswin naar sober zal zijn en vooral een cultureel accent zal heb ben. Later op de dag, bij de op voering van een toneelstuk van Havel, mag echter wél een politiek getinte redevoering worden gehouden. Lubbers zei dat het kabinet in de persoon van minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) van meet af aan betrok ken is geweest bij het besluit tot uitreiking van de Erasmu sprijs. Hij gaf toe dat de Stich ting Erasmusprijs aanvanke lijk had overwogen de eer dit jaar te gunnen aan Charta '77. Van den Broek heeft hierte gen echter bezwaar aangete kend, waarna werd besloten de prijs toe te kennen aan één persoon uit de Charta-bewe ging, te weten Vaclav Havel. Woordvoerders van PvdA en VVD maakten gisteren duide lijk dat zij het betreurden dat de prijs niet aan de gehele be weging Charta '77 wordt uitge reikt. Volgens Lubbers is het echter niet meer dan gebrui kelijk dat de prijs naar één persoon gaat. De Zimbab waanse poli tie moest gis teren hard optreden te gen duizen den demon stranten, die in de hoofd stad Harare hun woede uitten over de dood van de Mozambi- kaanse presi dent Samora Machel. In Zimbabwe bestond gro te sympathie voor Machel, omdat hij tij dens de on afhankelijk heidsstrijd de kant koos van de te genstanders van de Britse overheersing.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1