tollenkwekers mogen Jntsmettingsmiddel let meer gebruiken Noordwijk ontkent te hoge energieprijzen Katwijk verdeeld over waterprijs Chinese ambassadeur bezoekt veiling Flora Ruimtegebrek gemeentehuis veroorzaakt irritatie y.N OMGEVING CeidaeSotruwt WOENSDAG 22 OKTOBER 1986PAGINA 15 AARTEGEN BOUW MOTEL RUIGENHOEK 2«AAG/NOORDWIJKERHOUT De Noordwij. ^'°ttse bollenkweker J.M. Pennings vreest dat de '8|van het motel De Ruigenhoek aan de Ruigenhoe- 'II schade voor zijn bedrijf zal opleveren. Gisteroch- lakte hij zijn bezwaren kenbaar aan de provincia- sp lissie AROB. In het bouwplan voor het motel, dat 1a(ners gaat tellen, is een aanlegsteiger opgenomen, ia js vreest nu dat watersporters van het motel via 0 it. die door zijn land loopt, naar het Oosterduinse- ?r{illen varen. Vervuiling, vernielingen en hinder 1 ujjn eigen schuit zouden het gevolg zijn. Een ge* ia woordvoerder en een vertegenwoordiger van >n Persévérence lieten weten dat het wel mee zou met de overlast. Van het hoogheemraadschap 1 jd, de beheerder van de wateren, mogen er geen °j >ten varen. „Het gaat dus om kano's en surfers", 3ne vertegenwoordiger van Persévérence. „En die hfngen kunnen nu ook al aangebracht worden". Geduld is een schone zaak KATWIJK NOORDWIJK Belangstellenden voor de functie van burgemeester van Katwijk kunnen in juni 1988 solliciteren. Dan name lijk verschijnt een adver tentie in de Staatscourant waarin wordt gevraagd naar een nieuwe burgerva der van Katwijk. De baan komt over twee jaar vrij vanwege de pensionering van de heer C.A. Bos, de huidige burgemeester van Katwijk. Wie geïnteres seerd is in het burgemees terschap van Noordwijk moet wachten tot november 1989. Protesten tegen bouw supermarkt VOORHOUT Tegen de bouw van een super markt aan de Herenstraat in Voorhout zijn een drietal bezwaarschriften binnen gekomen. Dat werd gisteravond meegedeeld door wethouder dr. D. J. W. IJdo tijdens de openbare vergade ring van de commissie Ruimtelijke Ordening. Het is de bedoeling, aldus IJdo, dat op 4 novem ber de indieners van de bezwaarschriften deze mondeling kunnen komen toe lichten voor de commissie ruimtelijke ordening. De leden van de commissie stemden gistervond in met de plannen voor herstel van een kadegedeelte van de Haarlemmertrekvaart ter hoogte van de Zwetlaan. Dit gedeelte ligt aan de zuid-oostelij ke zijde van de Leidsevaart. Door het Hoog heemraadschap van Rijnland is de gemeente Voorhout erop gewezen dat herstel van de kade noodzakelijk is. Er, zal een 450 kubieke meter klei worden opgebracht. De kosten worden ge raamd op ongeveer 16.000.-. Mislukte tasjesroof ALPHEN AAN DEN RIJN Twee jongens hebben gis teravond om half acht getracht op de Europasingel een 50-jarige vrouw uit Alphen van haar tas te beroven. De vrouw hield haar tas echter zo krampachtig vast dat de poging van het tweetal misluk te. Zij kwam daarbij wel ten val. Van de daders ontbreekt elk spoor. Gaslek in Hillegom HILLEGOM Een omgewaaide boom heeft gistermiddag voor een groot lek in een gasleiding ge zorgd. De beschadi ging gebeurde op de Oud Loosderweg om ongeveer drie uur 's middags. De politie heeft om ongelukken te voorkomen de weg een aantal uren afger zet. Het gas- en water bedrijf heeft in die tijd het gaslek weten te re pareren. Etalage leeggehaald ALPHEN AAN DEN RIJN De etalage van een sigarenwin kel aan de Van Nesstraat is vanochtend om tien over zes leeggeroofd. De ruit werd met enkele stenen vernield. De waarde van de buit is nog niet bekend. Nierstichting ROELOFARENDSVEEN De voorlichtingsavond voor de Nierstichting in Roelofarends- veen, vindt niet vanavond maar morgenavond plaats. Plaats van handeling is café- restaurant Heemskerk in Roe- lofarendsveen. De toegang is gratis. Aanvang: 20.00 uur. Ruildag voor kerkkaarten OEGSTGEEST Prentbriefkaar ten met afbeeldingen van zowel oude als nieuwe kerken worden in Nederland door ongeveer 300 lief hebbers verzameld. Tweemaal per jaar, telkens in een andere gemeen te wordt er een ruilbeurs van kerkkaarten gehouden. Aanstaande zaterdag vindt deze plaats in de hal .van het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan in Oegstgeest. De beurs is gratis toegankelijk en duurt van 10.00 uur tot 16.00 uur. Kaarten van kerken in binnen- en buiten land zijn welkom. Inlichtingen: H. P. Brussee, telefoon 01718-20032. "HLOORPROPEEN VERBODEN IN WATERWINGEBIEDEN .j AAG/DE ZILK ingsmiddelen met f prpropeen mogen 'orden gebruikt op n die in waterwin ti liggen. De afde- lechtspraak van de Van State heeft dit ld. Hiermee zijn de ren van L. de Win- ,Zoon uit De Zilk en Idere bloembollen- }rs uit onder meer lllenstreek verwor- fpropeen wordt ge- ivoor ontsmetting van Het middel moet een aaltje uitschakelen. Dit aaltje is zeer moeilijk met andere middelen dan dichloorpropeen te bestrijden. Eigenlijk zijn er geen alternatieven voor de bollenkwekers die dichloor- Eropeen met name hard nodig ebben voor de teelt van nar cissen en hyacinten. De kwekers in de waterwinge bieden vroegen dit jaar toe stemming het middel te mogen gebruiken, maar op 23 juli weigerde het ministerie van landbouw ontheffing te verle nen. Het gaat om de maanden juli en augustus. Tegen deze beslissing gingen de kwekers in beroep bij de Raad van Sta te. Deze heeft nu bepaald dat de ontheffing terecht is gewei gerd. Volgens het ministerie van landbouw is het mogelijk dat dichloorpropeen in het grond water terecht komt. In 1985 is een twee jaar durend onder zoek gestart naar de gevolgen van gebruik van dichloorpro peen in de maanden juli en au gustus. Hiervan zijn nog aleen voorlopige resultaten bekend, maar andere metingen in wa terwingebieden zouden onaan vaardbare hoeveelheden dich loorpropeen in het grondwater hebben aangetoond. De kwekers zeggen dat de voorlopige resultaten van het onderzoek hebben aangetoond dat de verontreiniging zeer ge ring zal zijn. Het middel wordt alleen in juli en augustus ge bruikt in een beperkt deel van het gebied, zo menen zij. Ook bevatten de bestrijdingsmidde len veel minder dichloorpro peen dan voorheen. Het gehal te zou zijn teruggebracht van 25 naar 0,5 procent. De bollen kwekers voeren verder aan dat zijn financiële schade lij den als zij het middel niet mo gen gebruiken. De Raad van State zegt niet overtuigd te zijn door de argu menten van de kwekers en stelt dat de kans op verontrei niging van het grondwater wel degelijk aanwezig is. Volgens de Raad van State is het beter dat de resultaten "van het in 1985 gestarte onderzoek wor den afgewacht. Bestrijdingsmiddelen met dichloorpropeen mogen niet worden ge bruikt op percelen die in waterwingebieden liggen, bepaalde de Raad Van State gisteren. ^loitatie 'sjTerp anderd «ENBURG De heer TI van de Laar is bereid sjichtcontract voor het a^n recreatiegebouw De Foor de drie eerstko- jaren te verlengen, dhij heeft na overleg en W in tegenstelling tige jaren verzocht om bi' li'— irkeursrecht van ver- t iop zaterdagmiddagen >0 uur, zaterdagavon- ■«zondagmiddagen. Een Jxploitatie van de foy- gt af van het bezoek e tijden. Van de Laar eert thans tijdens den veelal toernooien. inwilliging van dit van de beheerder college van B en W izwaar mits vastge- worden dat B en W t behouden om voor door hen aan te wij- nementen afgeweken jrden van dat voor echt op verhuur. De "sie sport en welzijn laar gisteravond ken- >nders over. Dit houdt -4aterdag na één uur in dag weinig mogelijk- neer liggen voor Val ise verenigingen, zo rstelde de raadscom- PV/RPF-raadslid T. dacht in eerste in- dat de Valkenburgse rs recht van voorkeur voor het huren van trtzaal als gemeen lijk bezit. w A. van den Broek- Ink (PvdA/PPR) 't verlenen van voor- icht óók een wankele [oor de Valkenburgse ;ingen. Zo sluit men ieeld de mogelijkhe- {|l voor Valkenburgse enigingen die tijdens interperiode gebruik maken van de sport- de zaterdagmiddag, 'oorkeursrechten per d zij voldoende, louder was van me- it bij onthouding van •rkeursrecht de ge- in de toekomst voor kosten zal moeten op- j». De commissie zag Jeer heil in een tussen- en vroeg wethou- in der Nagel om met i en de exploitant naar itere oplossing te zoe- iVOENSDAGDE TJ-AGE BIJ UW KRANT MET )(flMATIEOVER films,muziek TER. RECREATIEEXPOSITIES "'EEN COMPLETE AGENDA NOORDWIJK De Noordwijkse wethouder A. Admiraal heeft gister avond ontkent dat de energieprijzen in Noord wijk te hoog zijn. Hij wees kritiek van .W. Schelvis (PAN), die had betoogd dat het'nutsbedrijf de in komsten te laag begroot om prijsverhogingen aan vaardbaar te maken, van de hand. „Waar het om gaat is het feit, dat er zware beschuldigingen worden uitgesproken, zoals met voorbedachte rade, dat er moedwillig en bewust met het opstellen van de begroting wordt gemanipuleerd. Het feit, dat het PAN het oneens is met de wijze van begroten, aan vaard ik niet als ernstig en is natuurlijk geoorloofd. Echter het ongenuanceerde, zonder meer keihard neerschrijven van beschuldigingen, vinden wij laakbaar. De ambtenaren, die in opdracht van het college de begroting opstellen, met alle feitelijke kennis, waarover zij op dat moment beschikken, hebben recht op deze verdedi ging". Met deze voor een twee ërlei uitleg vatbare woorden, leidde een duidelijk geëmotio neerde wethouder Admiraal de discussie gisteravond in tij dens een vergadering van de commissie voor de nutsbedrij ven en die van financiën en grondzaken. Aanleiding voor deze onge bruikelijke samenkomst van de commissies was de enige tijd geleden verschenen notitie van Schelvis, waarin hij kri tiek leverde op de wijze van begroten bij de nutsbedrijven van de gemeente. In zijn antwoord op de PAN- notitie verwees wethouder Admiraal naar een reactie van directeur J. de Kluiver van de nutsbedrijven. Volgens de di recteur is onmogelijk een be groting te maken, waarvan men tevoren kan zeggen hoe de rekening zal eindigen. Daar komt nog bij dat tussen het op stellen van de begroting en de rekening zich tijdsbestek ligt van circa 2,5 jaar. Daarin kun nen zich nog allerlei onvoor ziene situaties voordoen, aldus de directeur. In dit verband wees de wethouder naar de voorschotten, die het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) aan de gemeente berekend. Als het EBR kennelijk niet in staat is een goede voorschotprijs te be palen, hoe zouden wij het dan kunnen?, aldus de wethouder. Na de eerste notitie van Schel vis waren er nog twee aanvul lende notities van zijn hand verschenen, waarin volgens wethouder Admiraal een reeks onjuistheden zouden staan. Schelvis merkte in z'n vervoer op, dat zijn „gekruide" opmer kingen wellicht met opzet wa ren gemaakt om tot een meer uitgebreide behandeling van de zaak in kwestie te komen. „Het was mijn bedoeling de belangstelling van de gemeen teraad te wekken", aldus Schelvis. Wethouder Admiraal was het met de term „ge kruid" bepaald niet eens. Het moet uit zijn met uitdrukkin gen als „gesjoemel met cijfers", „gefingeerde begrotingen", en dergelijke, meende de wethou der. Schelvis streek de plooien uiteindelijk weg met: „Ik ken geen betere directeur dan onze De Kluiver". Mevrouw Wang, de Chinese ambassadeur in Nederland, bracht gisteren een (tegen)bezoek aan de bloemenveiling Flora in Rijnsburg. De ambassadeur was uitgenodigd door de veiling omdat een kleine delegatie van de Flora dit voor jaar zeer hartelijk was onthaald in China. Mevrouw Wang werd 's ochtends om half negen ontvangen door directie en dagelijks bestuur van de Flora en vervolgens rondgeleid door de veiling en diverse andere bedrijven. Zo bezocht zij achtereenvolgens het im- en exportbedrijf in snijbloemen en potplanten van A. Heemskerk, de proeftuin Rijnsburg, Star Dried Flowers (droogbloemen) en Leo Berbee die bloembollen in- en uitvoert. Intensieve handelsbetrekkin gen tussen de Rijnsburgse veiling en de Volksrepubliek Chi na zijn de eerste jaren overigens nog niet te verwachten. Tot deze conclusie was de delegatie in het voorjaar al gekomen en gisteren werd dat nog eens duidelijk. Maar de Rijnsburg se veiling vindt het onderhouden van contacten met China zeer belangrijk. KATWIJK De Katwijkse gemeenteraad is verdeeld over de energieprijzen en de mogelijke teruggave van overwinsten. Het college van Ben W heeft daarom op het allerlaatste moment besloten de vaststelling van de water- en elektriciteitstarieven niet tijdens de algeme ne beschouwingen te behandelen. Op voorstel van bur gemeester C. A. Bos is dit agendapunt verschoven naar de raadsvergadering van 30 november. De in het voorjaar door wethouder J. van der Plas aangekondig de teruggave van de overwinsten op de energierekeningen heeft onbedoeld veel stof in het vissersdorp doen opwaaien. Bijna te gelijkertijd met het vaststellen van de grootte van de terug te betalen bedragen, blijkt namelijk een stevige verhoging met name voor de prijs van het water niet uitgesloten. Vandaar dat wethouder Van der Plas op zijn eerdere toezegging terug wenste te komen, zodat de overwinst van het vorig jaar, in totaal bijna negenhonderdduizend gulden, gedeeltelijk voor de opvang van de te verwachte prijsstijging dit jaar en het volgende jaar moet gaan dienen. Op deze manier denkt de wethouder de stijging van de waterprijs wat uit te smeren. Van de kant van diverse raadsfracties heeft men het daar moei lijk mee. Met name het CDA is van mening dat de prijs van het water reëel moet zijn. ook al betekent dat een forse stijging in 1987. Het zelfde geluid laat de RPF horen. Vooral de constructie dat door de overwinst op het gas het water goedkoper wordt vindt de reformatorische fractie verre van logisch. Trouwens het duurder worden van de waterprijs hoeft per definitie geen verhoging van de totale uitgave voor het waterverbruik per ge zin te zijn. Juist een forse stijging kan leiden tot bewuster ge bruik en daardoor besparingen. Aangezien de bezwaren tegen het voorstel van B en W, om de overwinst te gebruiken voor een verkapte korting, op tegen stand van een meerderheid in de raad lijkt te stuiten heeft het college toegezegd met een nieuw voorstel te komen. De prijsstijging van het water is een gevolg van de noodzakelij ke prijsverhoging door de LDM. Gezien de grootte vraag en een te kleine capaciteit is de waterleidingsmaatschappij genoodzaakt elders duurder water aan te kopen. Uiteindelijk betekent dat voor de consument een hogere prijs per kubieke meter water. GLASTUINBOUW HEEFT RECHT OP 25 MILJOEN DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat de glastuinbouw nog 25 miljoen gulden van minister Braks (landbouw) tegoed heeft voor energiebesparende maatregelen. De PvdA diende dinsdag tijdens de behandeling van Braks' begroting een amen dement in om dit bedrag veilig te stellen. Het CDA ging voorlo pig niet verder dan de minister aan eerder gedane toezeggingen te herinneren. De minister stelde vijf jaar geleden 300 miljoen gulden ter beschikking voor de tuinders, toen deze werden ge confronteerd met een sterke verhoging van de gasprijs. Het me rendeel van dat geld is al aangewend voor energiebesparende maatregelen. Tien miljoen is echter nog niet besteed en vijftien miljoen wordt teruggevorderd, omdat niet aan de voorwaarden is voldaan. Zowel PvdA als CDA vinden dat die bedragen alsnog aan de glastuinbouw ten goede moeten komen. Van der Sanden (CDA) zei dat de begroting tot zijn verbazing echter geen mel ding maakt van de bedragen. Omwonenden blijven tegen vrachtwagenparkeerterrein DEN HAAG/NOORDWIJKER- HOUT Een parkeerterrein voor 26 vrachtwagens op de hoek van de Van der Weijden- laan en de Ambachtsweg in Noordwijkerhout is en blijft on aanvaardbaar. De bewoners van de Van der Weijdenlaan en om geving krijgen te maken met ge luidsoverlast en gevaarlijke ver keerssituaties. Dat betoogden gisterochtend enkele van die be woners voor de provinciale com missie AROB, die zich boog over hun bezwaarschrift. De gemeente Noordwijkerhout probeert al vijf jaar voor elkaar te krijgen dat het stuk grond bij de Van der Weijdenlaan inge richt kan worden als parkeer plaats. Men probeert de her en der geparkeerde vrachtwagens in het dorp op één locatie te krijgen. Bezwaarschriften van omwonenden hebben de zaak danig vertraagd. Inmiddels is na afwijzing van een schorsingsver- zoek door de Raad van State het parkeerterrein bijna gereed, tot droevenis van de omwonenden van de Van der Weijdenlaan. De heer R.W. Davis vond dat de gemeente in de kwestie een merkwaardig beleid voerde. „Ze kopen een stuk grond voor een vrachtwagenparkeerterrein en gaan dan kiiken of het wel ge schikt is", aldus Davis. Hij had tijdens behandeling van de zaak bij de Raad van State van wet houder P. Heemskerk begrepen dat er wel een alternatieve loca tie was, vermoedelijk bij het in dustrieterrein aan de 's-Graven- damseweg en de Maandagsewe- tering, maar dat wilde de wet houder niet bevestigen. In elk geval had de gemeente er geen zin in om die grond te kopen en procedures in werking te zetten om daar het parkeerterrein aan te leggen. „Nu krijgt één wijk de last van het hele dorp op de schouders gelegd", aldus Davis. De bewoners vrezen dat ze 's- ochtends vroeg uit hun slaap gewekt worden door de vertrek kende vrachtwagens, 's Avonds ontstaan er volgens hen gevaar lijke situaties als de wagens weer terugkeren, zeker voor de fietsers die van het zwembad 't Kokkerbad gebruik maken. Ook zou er olie de grond in kunnen lekken. Een gemeentewoord voerder legde de uit dat er maatregelen getroffen zullen worden zodra er problemen zou den ontstaan. Zo zou bijvoor beeld de Van Iersellaan afgeslo ten kunnen worden voor vrachtverkeer. SASSENHEIM Het CDA, de PvdA en D'66 in Sassen- heim zijn het beu nog langer de herhaaldelijke klaagzan gen van B en W over de te krappe personeelsbezetting en het ruimtegebrek in het Sassenheimse gemeentehuis te moeten aanhoren. Dit bleek gisteravond uit de al gemene beschouwingen over de begroting van het college voor 1987. In de aanbiedingsnota vestig den burgemeester en wethou ders de aandacht op de niet toereikende personeelsbezet ting op de gemeentesekretarie. Het vlot afwerken van bepaal de werkzaamheden zou hier door voortdurend stagneren. Oorzaak hiervan zou zijn: per- soneelsmutaties, extra werk zaamheden in verband met automatisering of als gevolg van het in werking treden van nieuwe wetten en voorschrif ten. Gevolg hiervan zou dan weer zijn dat er voor anderen extra werkzaamheden ont staan, omdat de benodigde ge gevens niet gereed zijn. Kort om; een vicieuze cirkel, die slechts doorbroken kan wor den door uitbesteding van be paalde werkzaamheden en te vens uitbreiding van het amb telijk apparaat. Voor deze uitbreiding van het aantal ambtenaren vormt ech ter het ruimte gebrek in het huidige gemeentehuis een niet weg te denken probleem. De heer J. Karremanns (CDA) vroeg zich dan ook vertwijfeld af ,hoe lang zal dit zo door blij ven gaan". Ook mevrouw M. Henskens (PvdA) hield zich terdege bezig met wat zij noemde „de werkdruk van de amtenaar". Op bijna iedere bladzijde van de nota wordt daar wel iets over gezegd. Zij beschuldigde het college er echter van te vaag te blijven over een eventuele oplossing van deze problemen die met de werkdruk van de ambtena ren te maken heeft. Burgemeester A. J. Kret licht te college de zaak nader toe. B en W willen eerst een duidelij ke visie op het meest gewenste plan voor uitbreiding van het gemeentehuis op tafel alvorens tot uitvoering van' de plannen te komen. Voor 1987 wordt overigens gedacht over te gaan tot de aanschaf van een tekst verwerker van 38.000,-. Dit tot verbazing van J. Karre- mans (CDA) die met name over de hoogte van dit bedrag zijn bedenkingen uitte. In af wachting van verdere plannen wordt eveneens in '87 een aan vang gemaakt met het schil der- en onderhoudswerk aan het gemeentehuis. De kosten die hiermee gemoeid zijn be dragen circa 100.000,-. Yendex vraagt uitstel privatiserings- besluit Staats- vissersbedrijf KATWIJK/DEN HAAG Vendex wil voorlopig geen besluit over de mogelijk ver koop door de staat van het Staatsvissershavenbedrijf (SVHB) in IJmuiden. Een delegatie van het Haagse managementbureau Scope, dat optreedt namens Ven- dex-dochter Hodon, heeft er bij de vaste Kamercommis sie voor verkeer en water staat op aangedrongen een besluit over privatisering van het Staatsvissershaven bedrijf (SVHB) in IJmuiden uit te stellen. Dinsdag buigt de Kamercommissie zich met minister Smit-Kroes over een raamovereenkomst met èen Initiatiefgroep van IJmuider bedrijven. Scope legde de commissie gisteren een alternatief plan voor en wil drie maanden om dat uit te werken, waarna de Ka mer alsnog de knoop zou moeten doorhakken. Een ontbindende voorwaarde in de overeenkomst van de mi nister van verkeer en water staat met de initiatiefgroep is dat de Kamer ermee moet instemmen. Hodon wil een bod uitbrengen op het SVHB op basis van een overdrachtsprijs van mini maal vijftien miljoen gulden. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft mede namens de gemeenten Vel- sen en Katwijk instemming betuigd met het alternatieve plan met de kanttekening dat dit nog geen enkele fi nanciële participatie impli ceert. Hetzelfde geldt voor de Vereniging van Schip- perseigenaren en de Vereni ging „Belangenorganisatie van ondernemers op de ter reinen van het SVHB te IJ muiden (BOS). Volgens Sco pe-directeur ir. R. Weer- heym steunt circa tachtig procent van de bedrijven op het industrieterrein van het SVHB het alternatieve voor stel.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15