Klagers over politie vinden weinig gehoor \aller lehds) Leiden wil van bio- naar science-park De Leidse Courant komt snel naar u toe STAD OMGEVING Bloemen en plaid voor 103-jarige Burgers goedkoop uit met Hoogheemraadschap Rijnland Presentatie anatomisch laboratorium en museum Een grote bos gele voorjaarsbloemen en een zuiver wollen plaid werden gistermiddag door burge meester C. Goekoop uitgereikt aan mevrouw L.F.A.C. Meses, die gisteren 103 jaar werd. Mevrouw Meses is de op één na oudste inwoner van Leiden. De oudste inwoner van Leiden en van Neder land is de heer Geerlings, die op 9 januari 108 jaar werd. Mevrouw Meses woonde tot 1977 in Londen. Daarna verhuisde zij naar Leiden, waar zij al vrij snel in het verpleegtehuis Zuydtwijck terecht kwam. Ter gelegenheid van haar verjaardag werd er gisteren in het verpleegtehuis een luxe maaltijd aangericht voor de hele afdeling en het personeel. Mevrouw Meses is ondanks haar leef tijd nog bijzonder fit en in alles geïnteresseerd. Zij breit regelmatig en weigert betutteling. Elke ochtend kiest zij met zorg haar kleding voor de dag uit. Een middagslaapje is er voor haar niet bij en ze wil elke dag in ieder geval enkele koppen echte Engelse thee. Koken De kinderkookcursus van het buurtcentrum Dijk 33 aan de Apothekersdijk heeft nog plaats voor jongeren van 7 tot 12 jaar. De cursus wordt ge geven op maandagmiddag van 16 tot 17.30 uur. Bij het schaken op de dinsdagmid dag kunnen ook weer kinde ren geplaatst worden. Voor ■Jn forma tie: tel. 071-125736. Ploef Kindertheatergroep Ploef brengt zondag 26 oktober het stuk Geertje Giebel en het slaapzand" in buurthuis Op Eigen Wieken (Valkenpad 2). De voorstelling begint om 15.00 uur. de toegangsprijs bedraagt een gulden. Zijlloop Zwem- en polovereniging De Zijl-LGB houdt zondag 26 oktober een Zijlloop. Vanaf 10.15 uur kan iedereen zich bij het clubhuis aan de Para- maribostraat laten inschrij ven. Om 11.00 uur is de start. Er kan 5, 10 of 20,2 kilometer worden gelopen. De kosten zijn voor kinderen tot 14 jaar f3, 3,50 voor ouderen en voor de lange afstand moet f 7,50 worden betaald. Inlich tingen: 071-212312/216107. Ratel Werkgemeenschap de Ratel viert zondagmorgen 26 okto ber het 36-jarig bestaan. Op het programma staan onder meer een quiz en volksmu ziek uit de Balkan. De bijeen komst begint om half elf. Kindertoneel Kinderen die graag zouden willen toneelspelen, deelne men aan bewegingsexpressie of volksdansen kunnen dat doen bij Tierelantijn in het gebouw van de Mythylschool aan de Blauwe Vogel weg 1 in Leiden. De groepen zijn niet groter dan 12 kinderen en de cursus wordt begin mei afge sloten met een voorstelling in een theater. De cursussen hebben plaats op donderdag middag van vier uur tot tien voor vijf en van vijf uur tot tien voor zes. Kosten 130 gul den. -Voor meer informatie tel. 071-122552. Dr aarvoor wordt gezorgd door chauffeur Maarten vanderZwanenzijn collega's. Feilloos kiest hij de kortste routes door ons verspreidingsgebied. Met pakken vol keurig afgetelde kranten voor elke uitdeelpost, voor elke abonnee. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 PAGINA 13 Bromfietser en fietser gewond LEIDEN Bij een aanrijding (p de Stadspolderweg zijn gis- eravond een fietser en een )romfietser gewond geraakt. Po fietser, een 33-jarige Leide- iaar. reed omstreeks half ze- -en het fietspad af. Hij bleef inks rijden om een bromfiet- er die hem tegemoet kwam ;oor te laten gaan. Omdat de jetser zonder licht reed, zag |e 36-jarige bromfietser uit geiden hem niet. Beiden zijn vergebracht naar het AZL, Ie fietser met een gebroken :houderblad en de bromfiet- er met een gekneusde hand. Leidse wint auto LEIDEN De 18-jari- ge Rian Kalden uit Leiden heeft één van de zes hoofdprijzen ge wonnen die waren verbonden aan een wedstrijd in het kader van het 60-jarig be staan van de Hema. Vrijdagmorgen krijgt de Leidse de sleutels van een Volkswagen Polo uit handen van de heer J. Bennink, bedrijfsleider van de Leidse vestiging van het warenhuis. Bejaarde breekt heup LEIDEN Een 79-jarige in woonster van Haarlem heeft gistermiddag haar heup gebro ken bij een aanrijding op de Rijnsburgerweg. De vrouw was om kwart voor een ter hoogte van het Terweepark uit de bus gestapt en liep het fietspad op. Omdat ze achter het bushokje vandaan kwam, zag een 13-jari- ge fietsster uit Roelofarends- veen haar niet aankomen. Het meisje kon de vrouw niet meer ontwijken en reed haar omver. De vrouw is overgebracht naar het AZL. Milieu-prijs voor gedeputeerde Borgman LEIDEN De Zuidhol- landse gedeputeerde drs. J. Borgman krijgt de eer ste Dr. A.J. Wiggers- prijs. De Stichting Dr. A. J. Wiggers-prijs, die de onderscheiding eens in de drie jaar wil uitrei ken, vindt dat Borgman zich bijzonder verdien stelijk heeft gemaakt voor natuurbehoud en milieubeheer. De prijs wordt 12 november over handigd in het Interna tionaal Agrarisch Cen trum in Wageningen. GEMEENTE MOET BEMIDDELEN IN HUISVESTING HARLEKIJN LEIDEN Er moet overleg komen tussen de ouders van kinde ren die peuterspeelzaal Harlekijn in de Meren wijk bezoeken en de stichting waaronder de peuterspeelzaal ressorteert. Dat vindt de Links Leiden-fractie. In een brief aan het college van B en W vraagt fractievoorzitter R. van Lint de gemeente een bemid delende rol te spelen tussen de ouders en het bestuur zodat er overleg komt over de behuizing van Harlekijn. Vanwege de slechte staat van de behuizing van de peuterspeel zaal besloten de stichting Peuterspeelzaal Harlekijn en gemeente de speelzaal onder te brengen in een leegstaand gedeelte van een school aan het Broekplein. Uit een enquête onder de ouders, blijkt dat 50 van de 67 ouders de huidige lokatie aan het Regen boogplein verkiezen boven de nieuwe lokatie. „Ondanks het feit dat de ouders het bestuur om goed overleg verzocht hebben, lijkt het bestuur de verhuizing onverkort te willen doorzetten", aldus Van Lint in zijn brief. Hij vraagt de gemeente, die vandaag een bespreking heeft met de Stichting, geen bindende afspraken over de verhuizing te maken. Aanrijding op Steenschuur LEIDEN Een 25-jari- ge fietser uit Leiden is gistermiddag rond half vijf licht gewond ge raakt bij een aanrijding op de kruising van de Steenschuur met de Nieuwsteeg. De fietser stak de Steenschuur over, zonder op een auto van rechts te let ten. De bestuurder, een 28-jarige Leidenaar, kon hem niet meer ont wijken. De fietser is met een licht gekneusde heup naar het Diaco- nessenhuis gebracht. Personeelslid betrapt dief LEIDEN Een onbekende man probeerde gister middag twee niet machines te stelen bij de Gamma aan de Oude Singel. Een personeelslid betrapte de man, waarna een scher mutseling ontstond. De man, die hulp kreeg van enkele andere mannen, kon ontsnappen, maar moest de niet machines achter la ten. Auto aangereden LEIDEN Een 21-jari- ge automobilist uit Lei den kreeg vannacht rond half twee onge vraagd twee „duwen" van een andere be stuurder. De Leidenaar reed over de Breestraat. Ter hoogte van de Man- denmakerssteeg werd hij twee maal achter el kaar van achteren aan gereden zonder dat daarvoor volgens de po litie aanleiding was. £)e achterzijde van de auto van de Leidenaar lis vernield. De man dje tegen hem op reed, ns weggereden. LEIDEN/AMSTERDAM Het Academisch Bedrijven Centrum (ABC) in het vorig jaar opgerichtte Bio-Science- park wordt vermoedelijk met een derde fase uitgebreid. Een eerste uitbreiding zal binne- kort aanbesteed worden en volgend jaar gereed zijn maar inmiddels zijn al nieuwe plan nen in studie voor een nog verdere schaalvergroting van het ABC. Die derde fase zal moeten voorzien in extra kleinschalige kantoor- en la boratoriumruimten en centrale voorzieningen zoals tekstver werking, telefooncentrale en telex en dergelijke. Mevrouw J.G. Fase, wethouder van eco nomische zaken, heeft dit gis teren gezegd tijdens het twee de congres Biotechnologie Biobusiness in Amsterdam. De wethouder zette uiteen, dat biotechnologie weliswaar een centrale plaats in het park zal blijven innemen, maar dat de verwerving zich in de nabije toekomst meer zal richten op bedrijven die zich bezighouden met contractresearch op het gebied van de medische tech nologie, informatica, software ontwikkeling (CAD/CAM), biofarmacie, toegepaste me chanica, fysica, anorganische chemie en biochemie. „Het bio science park moet meer een science park worden", aldus de wethouder. Voor dit doel zal de gemeente een studie verrichten naar het aantal te verwachten arbeids plaatsen en de spreiding van functies per categorie onder nemingen. Ook zal worden on derzocht met welke nieuwe opleidingen en bijscholingens- mogelijkheden de mogelijke onevenwichtigheid tussen aan wezig arbeidspotentieel en de arbeidsvraag van nieuwe ves- tigers kan worden tegenge gaan. Daarbij wordt gedacht aan beroepsgerichte bijscho ling voor middenkader en la gere functies. Volgens Ir. R. van der Meer duurt het zeker nog vijf tot tien jaar voordat veel weten schappelijke en industriële re sultaten te verwachten zijn van het biotechnologische on derzoek in ons land. Van der Meer, betrokken bij diverse instanties die zich.met biotech nologie bezighouden, zei dat gisteren bij de opening van het congres in Amsterdam. „Maar Nederland heeft de nieuwe ontwikkelingen in de biotech nologie goed opgepakt", aldus Van der Meer. Van een echte sterke Neder landse biotechnologische busi ness zal volgens hem pas het geval zijn, als deze bedrijfstak enige tientallen bedrijven om vat die met elkaar enkele dui zenden mensjaren voor bio- technologisch onderzoek en ontwikkeling realiseren. Hoe wel de vooruitzichten positief zijn, zullen, aldus Van der Meer, de komende jaren een stevige groei van de desbetref fende bedrijven te zien moeten geven om op redelijke termijn, zo tussen 1990 en 1995, wel met enig recht van een derge lijke situatie te kunnen spre ken. LUCHTVERONTREINIGING IN ZUID-HOLLAND VERMINDERD LEIDEN —7 Inwoners van de regio Leiden zijn met het Hoogheemraadschap Rijnland relatief goedkoop uit. Van de vijf waterbeheerders in Zuid- Holland vraagt Rijnland de op één na laagste verontreini gingsheffing, circa 60 gulden per eenheid per jaar. Slechts het Hoogheemraadschap van Delfland is in Zuid-Holland goedkoper, zo'n 15 gulden per jaar. Dit blijkt uit het jaarver slag milieubeheer 1985 van de provincie. In dit jaarverslag is ook een vergelijking gemaakt tussen waterbeheerders in heel Ne derland. Uitgezonderd Delf land blijken de Zuidhollandse Hoogheemraadschappen in de duurdere categorie te vallen. Van de 28 bedrijven blijkt Rijnland dan het op tien na duurste bedrijf te zijn. Het jaarverslag meldt dat het langzaamaan beter gaat met de kwaliteit van de lucht in de provincie. Metingen hebben uitgewezen dat het gehalte zwaveldioxide en koolmonoxi de is verminderd. De metin gen werden verricht in het ka der van het landelijk meetnet luchtverontreiniging. Deson danks kwamen er in '85 ruim 70 klachten bij de provincie binnen waarvan een groot deel betrekking had op stank overlast. Waar de vergunning overtreden werd, was het we gens geldgebrek echter niet mogelijk om tot dwangmaatre gelen over te gaan. Inmiddels is daarin voorzien door een apart fonds hiervoor in het le ven te roepen. Ook in '85 deden zich een aan tal ernstige gevallen van grondverontreiniging voor. In het totaal werd 540 ton vooral door aardolie-produkten ver vuilde grond afgevoerd en ge reinigd. In het kader van de anti-tankactie werden 250 on gebruikte olietanks geleegd en met zand gevuld. Dit brengt het totaal van het aantal in Zuid-Holland behandelde tanks op 4000. De aktie lever de bovendien 1,8 miljoen liter olie op. Succesvol was ook de plaatsing van borden bij zwemwater waarop kwaliteit en tempera tuur van het water staan ver meld. De borden worden twee-wekelijks bijgesteld. De provincie is van plan al het zwemwater van dergelijke borden te Jn het jf anatomisch museum zijn <Je beenderen vah de „reus" van Spaarnewoude te zien. LEIDEN Veel klachten over een politie-optreden of een handelswijze van een of ficier van justitie worden niet serieüs genomen. In de meeste gevallen wordt meer waarde gehecht aan de ver klaringen van de betrokken politie-beambte, dan aan de woorden van de klager. Hier door werden in 1985 veel klachten, die bij de politie kwamen, ongegrond ver klaard. Het ging om om klachten, waarvan het Leids Justitieel Klachtenbureau van mening is, dal ze zonder meer terecht zijn ingediend. Ging een kla ger over een politie-optreden vervolgens bij de burgemees ter in beroep, dan werden zijn klachten wederom onge grond verklaard omdat ook hier de woorden van de be trokken pojitie-beambte zwaarder wogen. Het klach tenbureau, dat onderdeel vormt van de Leidse rechts winkel aan de Ketelboeter- steeg 10, hoopt dan ook dat in verband met de geloofwaar digheid van de klachtenpro cedures in het vervolg meer gewicht zal worden toege kend aan de visie van de kla ger. Dit stelt het Leids Justitieel Klachtenbureau in zijn jaar verslag over 1985 met als titel „Over Verzaken". Het klach tenbureau helpt mensen met klachten over het optreden van politie, justitie, advoca ten, notarissen, openbaar mi nisterie en de gerechtelijke macht. In het verslag wordt gemeld dat er in 1985 79 klachten binnenkwamen, waarvan 47 betrekking had den op het optreden van de politie, waarbij het in 28 ge vallen over de Leidse politie ging. In 13 gevallen werd er ook een schriftelijke klacht ingediend. Het klachtenbu reau constateert verder een verschuiving in de groep van klagers. Het aantal vrouwe lijke en buitenlandse klagers nam toe. Ook was er een op vallende toename van kla gers onder de 21 jaar. Veel klachten handelden over de slechte manier, waarop de politie met men sen die aangifte komen doen, omspringt. In veel gevallen zou de politie niet geïnteres seerd zijn in aangifte. Dit zelfs in enkele gevallen waarbij iemand op straat was mishandeld. Werden de aan gevers dan boos dan beland den ze in een politiecel. Ook waren er klachten over het zonder reden op straat gesla gen worden door agenten en over het optreden van de po litie tegen verdachten, die in een politiecel zaten. Zo zou den verdachten in een poli tiecel soms dagen niet zijn gelucht, slecht te eten en te drinken hebben gekregen en zelfs zijn mishandeld. arts uit Streefkerk werd ver vaardigd. Aansluitend wordt door middel van een kleine expositie duidelijk gemaakt welke conserveringstechnie ken in het anatomisch mu seum worden toegepast. Maar behalve deze zaken in het museum is ook een analyse te zien van onze manier van lopen. Te zien is wat er precies met onze spieren gebeurt als we lopen. Hoe zetten we onze voeten neer, hoe werken bot ten en spieren, hoeveel kilo meter lopen we per dag. Kort om allerlei vragen over de mens in beweging. Verder wordt een demonstra tie gegeven van een hersenon derzoek. Gedemonstreerd wordt hoe hersenweefsel tot zeer dunne plakjes wordt ge sneden en vervolgens met di verse kleuren wordt bewerkt. Op deze wijze is men in staat het brein nader microscopisch te onderzoeken'. Aansluitend hierop is de collectie naar aan leiding van het werk van yte beroemde hoogleraar G. Jer- gersma te zien. Daarbij is bet vergelijkend hersenonderzoek te zien van mens en dier. Op een computer is voorts ;te zien, hoe een twee-diomensio- naal beeld omgezet kan wór den in een beeld van drie di mensies. Een orgaan dat bij voorbeeld normaal verscholen ligt tussen andere organen is daarbij van alle kanten goed te zien. Al deze presentaties zijn' tij dens de open middagen van half twee tot vijf uur te be zichtigen. NOG WEINIG VROUWEN IN GEMEENTELIJK BESTUUR LEIDEN Er nemen in verhouding nog steeds weinig vrou wen deel aan de gemeentelijke bestuurspraktijk. „Na 65 jaar vrouwenkiesrecht is dat nog geen twintig procent", zo zegt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) in een rapport over dit onderwerp. Het rapport ligt inmiddels op het bureau van minister Van Dijk van binnenlandse zaken. In dagelijkse bestuursfuncties is het aandeel van vrouwen nog geringer. Sinds de gemeenteraadsverkiezingen van maart zijn er in Nederland 2180 vrouwelijke raadsleden, zij vormen daarmee 19 procent van het totaal (11.454). Er zijn 252 vrouwelijke wet houders op een totaal van 1871 (13,5 procent). Het aantal vrou welijke burgemeesters blijft dit jaar waarschijnlijk steken op 29; land telt nu 714 gemeenten. In het betreffende rapport, .ouwen in het Lokaal Bestuur', dringt de VNG aan op 'posi tieve discriminatie' van de vrouw op het rechtspositionele vlak. Benoemingen van vrouwen blijven ondanks het Emancipatie plan van binnenlandse zaken uiterst beperkt. LEIDEN Het anatomisch laboratorium en het anato misch museum aan de Wasse- naarseweg 62 houden op 28 en 31 oktober een open middag. Belangstellenden kunnen dan kennis maken met hedendaag se ontwikkelingen bij het labo ratorium en in het museum is hetgeen te zien dat in het ver leden op dit gebied plaalfc vond. Zo zijn in het museum gecon serveerde echte lichaamsdelen te zien en modellen van het menselijk lichaam, die bedoeld zijn voor studenten genees kunde. Ook be\rat het museum aardige merkwaardigheden zoals de beenderen van de reus Cajanus uit Spaanwoude, die zo'n twee meter vijftig groot werd en een muizenor kest dat in 1870 door een huis-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13