Het was 1992 of nooit IEUWS Vrouwen van ambtenaren minder vaak mee op reis Communcatie gehandicapten kan beter Vrijwel zeker landelijk onderzoek naar borstkanker binnenland .verwacht alsnog Centraal j akkoord fy— KONINKLIJK HUIS oefening brandweer Volgend jaar vrijere Europese staalmarkt £eidóc Qowuvnt dinsdag 21 oktober 1986 pagina 3 tt .et -m/r i li JTRECHT CNV-voor- itter Henk Hofstede ver lacht dat werkgevers, rerknemers en overheid rolgende week vrijdag in Ie Stichting van de Ar- leid toch een centraal ak- loord over de werkgele- renheid (sociaal conve- lant) kunnen afsluiten. Ja afloop van een verbonds- aadvergadering in Utrecht zei Ie CNV-voorman voldoende anwijzingen te hebben dat er ifspraken mogelijk zijn over oatiging van de lonen en be- (ordering van de werkgele- enheid. nzet van het gesprek zou noeten zijn een matiging van onen door niet meer dan een iroeent verhoging te vragen, erwijl er volgens het CNV nacro-economisch ruimte is •oor een looneis van 3,5 pro ent. In ruil voor de matiging ouden er afspraken gemaakt unnen worden over de werk- elegenheid. Hofstede denkt aarbij aan uitbreiding van de rut, verlaging van de pensi- engerechtigde leeftijd, invul ing van de jeugdwerkplannen n arbeidstijdverkorting. Hij erwacht van de werkgevers >k een bijdrage aan de bevor- •ring van de werkgelegen- Hd, door meer te investeren imeer te doen aan scholing l vakopleidingen. "ftofstede vindt dat in ruil voor Ie matiging door de marktsec- or de overheid zou moeten af in van de bevriezing van de ikeringen en de ambtena- ensalarissen. (ADVERTENTIE) Zuiver als het Schotse water. natuurlijk als het - Schotse land schap. geadeld als een Schots j,; edelman. Marine bestelt 10 goalkeepers )EN HAAG Nederland toopt bij Hollandse Signaal Apparaten (HSA) in Hengelo ien goal keeper-systemen luchtverdedigingssystemen egen doelen op korte afstand) voor de standaardfregatten en «voorradingsschepen van de Coninklijke Marine. Deze be- telling brengt het totaal aan tal goalkeepers voor de Ko ninklijke Marine op 23. Met de order is een bedrag gemoeid van 230 miljoen gulden. Ge- >ruik makend van de bestel ing in serie is het volgens Van iouwelingen gelukt de onder- tandelingen met HSA af te ronden op een bedrag dat la- jer ligt dan bij de eerste be itelling. 22 oktober Koningin Beatrix en prins Claus stel len samen met de Westduitse presi dent Von Weizsëcker het nieuwe ge deelte van de autoweg E 31 officieel o gebruik. Dit nieuwe gedeelte Is op Nederlands grondgebied genummerd A77 en op Duits grondgebied A57 en oopt van Nijmegen naar Krefeld. Scenes uit de acht minuten durende film over verdraagzaamheid. DEN HAAG Door de Commissie Voorlichting Minderheden is on langs een film uitgebracht over ver draagzaamheid. Deze film ging gis teren in première en zal binnenkort in het voorprogramma van een groot aantal Nederlandse bioscopen gedraaid worden. De acht minuten durende film is gemaakt door cineast René van Nie, in opdracht van het ministerie van binnenlandse za ken. Het doel ervan is de tolerantie tegen over buitenlanders in Nederland groter te maken. Voorzitter Dick Houwaart van de Com missie Voorlichting Minderheden zei in zijn toespraak bij de première te hopen dat de film „vooral bij veel jonge bio scoopbezoekers iets zal treffen". Hij stelde ook dat de overheid geld beschikbaar moet stellen waarmee anderen kunnen werken aan het vergroten van de ver draagzaamheid in Nederland. „Het gaat niet goed met de verdraagzaamheid in ons land en daarom moeten we waakzaam zijn", aldus Houwaart. Behalve de film werd ook een verzame ling colums gepresenteerd van een aantal bekende Nederlandse schrijvers, onder anderen Jos Brink, Okke Jager, Nico Scheepmaker en Peter Knegjens. Ieder die wil kan deze columns publiceren, ze zijn vrij van rechten. DEN OEVER De technische recherche van de Alkmaarse rijkspolitie onderzoekt de mysterieuze dood van een belangstellende bij een brandweeroe fening. De 27-jarige man had interesse om brand weerman te worden. Tijdens een persluchtoefening betrad hij samen met een brandweerman een oude bunker in Den Oever. Beide mannen zouden in de bunker een vuurtje stoken. Terwijl de brandweer man de bunker inging, wachtte de belangstellende bij de ingang van de kazemat. Toen de brandweer man naar buiten liep, vond hij de ander zwaar ge wond op de grond liggend. Ook de brandweerman was gewond en wist zich niets meer te herinneren van hetgeen in de bunker was gebeurd.. De zwaar gewonde man overleed op weg naar het ziekenhuis. Volgens de politie vormen zijn overlijden en de verwondingen van de brandweerman „een groot raadsel". NOC-VOORZITTER VONHOFF: N VANDAAG C\ GRONINGEN Terug op zijn standplaats in het Groningse provinciehuis kijkt voorzitter Henk Vonhoff van het Neder lands Olympisch Comité in alle rust terug op de emotionele dagen rond de verkiezing van Barce lona tot olymische stad en de nederlaag van Am sterdam. „Ik denk niet dat ooit nog enige Neder landse stad opnieuw in beeld komt voor de Olympische Spelen. Het was. nü of nooit. Of lie ver gezegd: 1992 of nooit. En het Internationaal Olympisch Comié heeft gekozen voor „nooit". Vonhoff blikt al weer voor uit, want er staat veel werk te wachten. De aandacht is de laatste maanden sterk ge richt geweest op Amsterdam, maar de promotie van die stad rustte vooral op de schouders van burgemeester Van Thijn. Het NOC heeft in de eerste plaats te maken met de Spelen van 1988: selectie van topsporters, medesponso- ring. „Die taken blijven door gaan. Ik doe dit werk met grote interesse". De Groning se commissaris van de konin gin blijft voorlopig NOC- -voorzitter: „Ik ben in 1985 voor vier jaar gekozen. In 1989 zie ik wel weer". Paspoort De afgelopen week heeft Vonhoff nogal opzien ge baard door zijn uitspraak over het intrekken van het paspoort van actievoerders. „Er zijn klaarblijkelijk men sen die er niet voor terug schrikken de reputatie van het land door het slijk te ha len. Er zijn demonstranten die de orde hebben verstoord, de reputatie van het land hebben aangetast en op grond daarvan zijn aange houden en over de grens ge leid. Je moet nagaan of je dat soort mensen nog wel een paspoort moet verstrekken. Of er een rechtsgrond is waardoor je het in kunt trek ken. Het krijgen van een pas poort, een rijksdocument, is namelijk een burgerrrecht en dat houdt verplichtingen in". Vonhoff heeft de afgelopen week in Lausanne meege maakt dat mensen werden beetgepakt en in het gezicht gespuwd. Dat Afrikaanse le den van het IOC werden uit- Kamervragen DEk HAAG De Tweede- Kamerfracties van D66 en PSP hebben de regering in lichtingen gevraagd over de kosten en andere gevolgen van de afwijzing van Am sterdam als organisator van de Olympische Spelen 1992. D66-woordvoerder Eisma heeft de vaste kamercommis sie voor welzijn en cultuur verzocht op korte termijn een mondeling overleg met staatssecretaris Dees van WVC aan te vragen. Volgens Eisma is het van belang te bezien hoe de opgebouwde organisatiestructuur, de ken nis en ervaring en de geplan de faciliteiten alsnog (gedeel telijk) ten goede kunnen ko men aan de (top)sport in Ne derland. gescholden voor vuile neger. „Die mensen waren daardoor zeer geëmotioneerd, zeer ont daan. Het is ook beneden alle peil. Dat is gewelddadig op treden. Ik ben niet tegen de monstreren, maar ik wil wel een scherp onderscheid ma ken tussen demonstreren en het verrichten van ontoelaat bare handelingen. Zodra je de persoonlijke integriteit van iemand aantast, zodra er gescholden wordt, dan heb je het demonstratiepad verla ten. Ik vind dat je daar tegen moet optreden". Vonhoff kent het boekje van Piet Reckman over sociale actie. Hij: „Daarin staat dat je ie in een actiemodel alles kunt veroorloven. Vandaar dat actievoerders onmiddel lijk beginnen te liegen en te huichelen". Saar Boerlage van het Comité Olympische Spelen Nee heeft ontkend dat actievoerders zich racis tisch zouden hebben uitgela ten. Ze erkent dat er hier en daar wat ontsporingen wa ren, maar dat de acties steeds geweldloos zijn geweest". Vonhoff: „Ze zegt dat er niets gebeurd is. Wat versta je dan onder het beledigen, het beetpakken en het de weg versperren van mensen? Dat zijn geen kleine ontsporin gen. Ik probeer democraat te zijn. Je mag best tegen zus zijn, of tegen zó. Ik vind dat je mensen het recht moet ge ven te demonstreren. Een de monstrant behoort van de ander het goede recht te er kennen er anders over te Vonhoff blikt al weer vooruit, want er staat veel werk te wach ten met het oog op de Olympische Spelen van 1988. denken. Maar dat goede recht kennen deze mensen anderen niet toe. Zij verlaten het pad van de verdraag zaamheid. Zij denken zich al les te kunnen veroorloven. Dat noem in karakterologi sche minusvarianten". Te sterk Dat Amsterdam het niet heeft gehaald, wijt Vonhoff niet aan de demonstranten. „Ik constateer gewoon dat de positie van Barcelona te sterk was. Ik wijt het wel aan de demonstranten dat we vijf a zeven stemmen hebben ver speeld. Anders hadden we de eerste ronde overleefd en waren we waarschijnlijk in de top geëindigd, dicht bij Parijs. Afgelopen zaterdag laaiden de emoties nog even hoog op bij de ontvangst van de Ne derlandse delegatie van Am sterdam 1992 in het World Trade Center in Amsterdam. Vonhoff werd door één van de actievoerders in het ge zicht gespuwd en wilde hem te lijf gaan. Omstanders kon den hem nog maar net in be dwang houden. De jongen werd aangehouden en er werd proces-verbaal opge maakt wegens belediging. Later werd de jongen op aan dringen van Vonhoff op nieuw gearresteerd. De NOC-voorzitter meende dat deze toch minstens een paar uur moest worden vastgehou den. Voor het delict beledi ging staat een maximum van zes uur. Vonhoff: „Ik was boos en daar schaam ik me niet voor. Ik vind dat er tegen dit soort dingen moet worden opgetre den. Als je dat niet doet, kom je in een grote spiraal te recht". BAREND STRANG (ADVERTENTIE) De nieuwe Peugeot 309 Diesel 1.9, een symfonie in 'D', levert prestaties waar de concur rentie stil van wordt. Ga maar na: in 15,3 secon den accelereert hij van 0-100 km/u. En z'n top snelheid bedraagt liefst 160 km/u. Dat kunnen andere auto's in z'n klasse slechts hijgend en met turbohulp achterhalen. Naast snel is de nieuwe 309 Diesel ook bij zonder stil en zuinig. Om over z'n comfort nog maar te zwijgen. Maak een proefrit, dan ervaart u zelf wat we bedoelen met de symfonie in 'D'. BI PEUGEOT 309 VANAF F673,-PER FRIEMELS r\K BCN KAppaz en iKÏNip Y" {ViJH KlAHTetJ viXR EEN pfilKk'ty DEN HAAG Een amb tenaar van het ministerie van defensie, die zijn vrouw op staatskosten wil meenemen op dienstreis, moet daarvoor sinds 1 au gustus de persoonlijke toe stemming hebben van mi nister Van Eekelen. Die permisssie wordt alleen nog gegeven als echt no dig is dat de echtgenote meereist, zo schrijft Van Eekelen in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van den Bergh (PvdA). De nieuwe regeling betekent onder meer dat de inhoud van een uitnodiging op zich geen reden meer is voor het (wil len) meenemen van een echt genote. Ook kan niet meer als argument worden aangevoerd dat het gaat om een „tegenbe- zoek".Tijdens de vorige kabi netsperiode is het 79 kéer voorgekomen dat een hoge (militaire) ambtenaar van De fensie zijn vrouw op kosten van het rijk meenam op dien streis. Het meest op reis was de echtgenote van de chef de fensiestaf, generaal G. Huijser: 26 keer vergezelde zij haar man, onder meer naar de Ver enigde Staten, de Antillen en Indonesië. De beslssing van Van Eekelen is een. uitvloeisel van het besluit van premier Lubbers, dat leden van het ka binet voortaan hun reisplan nen moeten aanmelden bij premier Lubbers. UTRECHT Communicatie is een levensbehoefte. Maar in Ne derland zijn ongeveer 45.000 mensen, al dan niet vanaf hun ge boorte, door handicaps niet of nauwelijks in staat om te spreken. Een naar schatting even groot aantal kan niet schrijven. Er be staan verschillende hulpmiddelen die het mogelijk maken, dat ze toch met anderen communiceren. Maar een totaaloverzicht daarvan ontbreekt bij de meeste hulpverleners. Aan coördinatie van kennis en informatie bestaat dan ook grote behoefte. Dit wordt onderstreept in het videoprogramma „Over en weer" over communicatie en ondersteunende communicatiesystemen voor motorisch en meervoudig gehandicapten dat vrijdag in aanwezigheid van staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs en wetenschappen) in première gaat. Het is tot stand gekomen door samenwerking tussen het Instituut voor Revalidatie-Vraagstuk- ken (IRV) en de BOSK, de vereniging van ouders van motorisch gehandicapten, pn geproduceerd door de Stichting Film en We tenschap in Utrecht. CPVCvóór puntenstelsel rijbewijs UTRECHT De Centrale Po litie Verkeerscommissie (CPVC, adviesorgaan van de ministers van binnenlandse zaken en justitie) ondersteunt het plan van de Raad voor de Verkeersveiligheid om in Ne derland een puntenstelsel voor automobilisten en motorrijders in te voeren, gekoppeld aan een voorlopig rijbewijs voor mensen die net hun examen hebben afgelegd. Voor elke overtreding of misdrijf waar aan politie (bekeuring) of rechter (veroordeling) te pas komt, krijgt een weggebruiker een aantal strafpunten. Naar mate het aantal strafpunten stijgt, komt de automobilist of motorrijder in aanmerking voor ontzegging van de rijbe voegdheid. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is zo goed als zeker dat er een lan delijk bevolkingsonderzoek wordt gehouden naar borstkanker bij vrouwen. Staatssecretaris Dees (Volks gezondheid) zei gisteren in de Tweede Kamer dat hij daarover spoedig een positief besluit van het kabinet verwacht. Ook deelde Dees mee dat het al eerder aan gekondigde nationale onderzoek naar baarmoederhals kanker door middel van uitstrijkjes begin volgend jaar van start zal gaan. Het houden van een borstonderzoek onder alle volwassen vrou wen in Nederland is al twaalf jaar in discussie. Tot nu toe is een besluit daarover steeds uitgesteld, omdat niet duidelijk was of de „gezondheidswinst" van zo'n onderzoek zou opwegen tegen de kosten en de eventueel optredende negatieve effecten van stra ling. De nieuwste methode ter opsporing van borstkanker, de „mammografie" blijkt inmiddels in binnen- en buitenland goede resultaten op te leveren. Ook staat vast dat mammografie een veel veiliger vorm van onderzoek is dan de oude methoden van doorlichting. Staatssecretaris Dees beklemtoonde tegenover de kamercommis sie voor volksgezondheid het belang van een vroegtijdige opspo ring van borstkanker. Jaarlijks sterven in ons land 3000 vrou wen aan deze ziekte. Bovendien worden elk jaar ongeveer 6300 vrouwen wegens borstkanker in ziekenhuizen opgenomen. De staatssecretaris toonde zich zeer tevreden over de werkzaam heden van de acht „integrale kankercentra" die Nederland telt. Deze regionale samenwerkingsverbanden van ziekenhuizen le veren met hun teams van kankerspecialisten een zeer belangrij ke bijdrage aan het onderzoek van kanker en de bestrijding er van. Over één aspect van deze kankercentra was Dees echter minder te spreken. Volgens hem is er nog te weinig samenwer king en overleg tussen de centra enerzijds en de huisartsen en instellingen voor wijkverpleging anderzijds. Binnenkort zal de bewindsman overleg voeren met de Landelijke Huisartsen vere niging, de kankercentra en de Landelijke Specialisten Vereni ging met als doel de onderlinge samenwerking te verstevigen. De staatssecretaris zei groot belang te hechten aan de ontwikke ling van de pijnbestrijding bij kankerpatiënten. Vijf van de acht kankercentra beschikken momenteel over een „pijnteam". Dees beloofde na te zullen gaan of er wellicht voor huisartsen en spe cialisten een landelijk telefoonnummer kan worden ingesteld voor het inwinnen van advies en informatie over de bestrijding van pijn. Actie gymleraren voor zieke kinderen UTRECHT „Chronisch zieke kinderen hebben vaak een slechtere lichamelijke conditie dan nodig is omdat ze niet aan sport durven te doen. Ook de ouders zijn nog al eens overdreven beschermend". Dat stelde prof. J. van de Brande, hoogleraar Kindergeneeskunde aan de Utrechtse universiteit, gisteren in Utrecht bij de presentatie van de stichting „Het Zieke Kind in Beweging'een initiatief van de vereniging van gymnastiekle raren KNVLO. Van de Brande pleitte voor betere sportvoorzie- ningen bij de kinderafdelingen in ziekenhuizen, zodat de patiën tjes in het ziekenhuis kunnen ondervinden dat zij zich beter voelen als zij iets aan beweging doen. Gisteren begon in Utrecht een actie om een beginkapitaal voor de stichting bijeen te bren gen. Ruim 40.000' schoolkinderen doen deze week mee aan een sponsorloop om geld bijeen te brengen. LUXEMBURG Het lijkt vrij zeker dat per 1 januari volgend jaar de produktie van gegalvaniseerde plaat in de Europese Ge meenschap weer geheel vrij zal zijn. Dat is van groot belang voor het Nederlandse bedrijf Hoogovens. In de Europese indus- trieraad, die gisteren in Luxemburg vergaderde, is hierover nog geen besluit gevallen. Maar volgens minister van Economische Zaken dr. R. de Korte is daar wel gebjeken dat het vrijmaken van de vervaardiging van dit produkt een grote kans maakt. De Korte was dan ook „niet ontevreden". Een definitief besluit moet vallen tijdens een bijeenkomst van de Europese industrie ministers op 18 november in Brussel. Gegalvaniseerde plaat valt nu nu nog onder het zogeheten quo tastelsel. Dat betekent dat de Europese staalindustrie er maar gelimiteerde hoeveelheden van mag vervaardigen. De EG-com- missie heeft voorgesteld niet alleen de produktie van deze ver zinkte plaat, maar ook die van walsdraad, staafstaal en zogehe ten lichte profielen na 1 januari weer volledig vrij te laten. Doch dat liberaliseringsvoorstel kreeg alleen maar de volledige steun van Nederland en Denemarken. Wel maakt het vrijlaten van de produktie van walsdraad per 1 januari nog een kans, al bestaat er op dit moment nog wat meer weerstand tegen. Staafstaal en lichte profielen zullen echter zo goed als zeker nog onder het quotastelsel blijven vallen. Dat wil zeggen dat de vervaardiging van die produkten binnen de Ge meenschap nog aan maxima gebonden blijft. Maandag bleek in de raad dat vooral Duitsland en Frankrijk, maar ook andere EG-lidstaten, de EG-commissie niet volledig willen volgen in haar voorstellen voor een verdere liberalisering van de Europese staalmarkt. Die landen willen liever wachten op de plannen welke „Eurofer", het samenwerkingsverband van grote Europese staalbedrijven, bezig is te ontwikkelen. Eigenlijk zouden aan het eind van volgend jaar alle quota verdwenen moeten zijn, zodat de Europese staalbedrijven dan weer volledig hun gang kunnen gaan. Minister De Korte hoopt er nog steeds op dat dit zal gebeuren. Maar hij constateerde ook „dat de weer stand daartegen niet gering is". Op 1 januari van dit jaar werd de produktie van betonstaal en van zogenoemde andere beklede plaat al vrijgemaakt. Daarna viel rond de 65 procent van de Europese staalproduktie nog on der het quotastelsel. Zou de commissie volledig haar zin gekre gen hebben dan zou van 1 januari 1987 af nog 45 procent van de produktie onder het quotastelsel zijn blijven vallen. Het quotastelsel werd begin 1981 ingevoerd nadat de EG-com missie in oktober 1980 had geconstateerd dat de Europese staal industrie in een duidelijke crisissituatie verkeerde. Tegelijkertijd werd een herstructeringsprogramma voor de Europese staalnij- verheid opgesteld met duidelijk omschreven steunregels.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3