Brinkman: werk in clubhuizen te vrijblijvend Vier doden door storm Bon: Weduwnaars willen pensioenvoorziening Storm PLASTIC SCHERM IN ZUIDERPARK ^FEUJEKEACnEO^UITSTBAAKBnNKTnEIt^^^^^ Staking treft Franse spoorwegen Ceidóc Sou/tont Zeidóe (Sowicmt Dinsdag 21 oktober 1986 78e jaargang no. 23635 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uilg<ivp Westerpere. behorende lot Sijtholl Pere. Apothekeredijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredaceur IJ. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23.04 (aut. betaling), kwartaal 1.68.93. jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18 00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248 Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm. kleinlies f. 0.44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Veel bewolking en perioden met regen. In de loop van de middag en in de avond enkele opklaringen. Minimumtempe ratuur ongeveer 9 graden. Overdag omstreeks 13 graden. Zuidwesten wind, aan zee af en toe stormachtig. Zon op: 07.16; onder 17.31. Schev. hoog water: 5.26 en 17.37; laag water: 1.13 en 13.35 uur. idafrikaanse minister Botha nam de plaats van het ongeluk, «^ie Mozambikaanse president Machel om het leven kwam, Jjnlijk in ogenschouw. pd Machel door menselijke fout JTO Het vliegtuigongeluk dat het leven heeft gekost Mozambikaanse president Samora Machel, is waarschijn- h-oorzaakt door een menselijke fout, aldus Zuidafrikaanse leiten. Van de 39 inzittenden overleefden tien mensen de onder wie de piloot. Het Afrikaans Nationaal Congres zegt te vermoeden dat Pretoria verantwoordelijk is voor van Machel. Minister Botha van buitenlandse zaken i aan dat hij vandaag een Zuidafrikaans Mozambikaan- ïerzoekscommissie wil instellen, waarbij mogelijk ook de lationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart (ICAO) [betrokken. Opvolger Machel krijgt zware klus evenswerk Jong jjdert I Mtooiing N HAAG Het le- akwerk van dr. Lou de ji begint zijn voltooiing tfederen. Nog anderhalf lien dan verschijnt het tfdfde en laatste deel si „Het Koninkrijk der jflerlanden in de Twee- üWereldoorlog. Dit deel lieten „Epiloog" en zal ih over zaken die recht- neks voortvloeien uit de jog, zoals de wederop- iw (Marshall-hulp), de jpndere rechtspleging de politionele acties in jPnesie. (rmee komt een einde k de arbeid waarmee De iig dertig jaar geleden .Verzoek van het toen- ttfge kabinet een begin dkte. „Ik ben begonnen de Olympische Spe el van Melbourne en ik fi klaar te zijn vóór de den van Seoel," aldus luteur ter gelegenheid de verschijning van 11c van „Het Konink- Met dit deel sluit De zijn driedelige reeks •ver Nederlands-Indië Tweede Wereldoor bekend komt er nog deel 13 („Bijlagen"), n drie hoogleraren ilectie zullen publice- van alle kritiek die in loop der jaren op ids geschiedschrijver itgeoefend. Ook alle ilijke onjuistheden in je delen zullen in het iende deel worden itgezet. Van Christiaan lemans alias „King ig" bijvoorbeeld, over de laatste tijd zoveel te i is geweest, zal wor- gezegd dat hij onder l^)it opgehelderde om- digheden" om het le is gekomen. Eerder De Jong aangenomen de dubbelspion zelf- rd had gepleegd. 6: Hubertus van ok vechter voor Indië igifte van (handeling »r „NOC-lid" 'ERDAM Een 28-jari- ïsterdamse vrouw heeft te gedaan van mishan- danwel belediging door logelijk lid van het Ne- ids Olympisch Comité, rouw werd zaterdag - aar op tv - in het gezicht en door een man. Dit ge- e bij de terugkeer van >mité in het Wereldhan- ntrum in Amsterdam. gene die de klap uitdeel- ïerdaad een lid van het is, is nog niet bekend, ouw zegt zich degene die geslagen heeft niet te teren. De politie onder- de zaak en zal eventueel )S vragen om de camera- ;n waarop het incident te 'as. Bij de schermutselin- erd een actievoerder op- t, die de commissaris van oningin in Groningen off in het gezicht spuug- Bank geeft geen rente maar vuurwapens HARRISBURG De First Bank Trust, een kleine bank in het plaatsje Harrisburg ten zuiden van Chicago, probeert spaarders en investeerders aan te trekken door revolvers uit te delen in plaats van rente. De laatste drie jaar deelde de bank op een bepaald soort spaarbrieven rente uit in de vorm van een set van drie Smith Wesson revolvers. Het heeft gewerkt, er zijn hon derden nieuwe rekeninghou ders bijgekomen, aldus de bank. De waarde van de re volvers is gelijk aan de rente. om het hek langs de tribune Midden Noord, de „lange zij", voor de helft te voorzien van een plastic scherm voor wat betreft het gedeelte waar de grensrechter loopt. Aanleiding zijn de incidenten die afgelopen zon dag plaatsvonden tijdens de eredivisiewedstrijd FC Den Haag - FC Groningen. Scheidsrechter Van Swieten on derbrak dat duel tweemaal, nadat vanuit het publiek „projectielen waren afgeschoten" op de aan die kant ac tieve grensrechter. Daarnaast werden de lijnrechter en de spelers van de tegenpartij regelmatig bespuwd. Om nu vooral dat laatste verder te voorkomen zou dat plas tic scherm moeten worden geplaatst. De kosten van een dergelijke afscheiding tussen veld en publiek zijn nog niet bekend. Evenmin wie die voor zijn rekening moet nemen. FC Den Haag heeft inmiddels wel de gemeente gevraagd de kosten voor haar rekening te nemen. De Korte snoeit in steun aan bedrijven DEN HAAG Minister De Korte van Economische Zaken wil de zogenoemde technische ontwikkelings kredieten schrappen voor bedrijven met 20.000 of meer werknemers. Voorbeelden zijn het megachip- project van Philips en de biotechnologische onder zoeken van Gist-Brocades. Met deze maatregel denkt de minister 133 miljoen gulden te besparen, zo is vanmorgen bekend gemaakt. De maatregel maakt onderdeel uit van een omvangrijke bezuinigingsope ratie van totaal 500 miljoen gulden in de begroting van EZ voor de lopende kabinetsperiode. Ruim 70 miljoen gulden daarvan is al ingevuld. Steunbedra gen die reeds zijn toegezegd vallen niet onder de snoeiplannen van minister De Korte. Philips en Gist Brocades krijgen dus het toegezegde ontwikkelings krediet voor de als voorbeelden genoemde projecten. Pag.7:„Bedrijven hebben minder steun nodig" Regime-Bouterse liet bosnegers executeren PARAMARIBO De groep-Bruns- wijk heeft het regime-Bouterse gis teravond beschuldigd van moord op vier bosnegers en een Surinamer van Javaanse afkomst. De vijf, allen burgers van Paramaribo, zouden za terdag door de Militaire Politie in Paramaribo thuis zijn opgepakt. Hun met kogels doorzeefde lijken zijn de dag daarop weer thuis afgêleverd. Volgens Brurfswijk verdachten de autoriteiten de vijf er van te sympa thiseren met de bosneger-opstand. De executies zouden bedoeld zijn om Brunswijk-aanhangers in Paramari bo te intimideren. Pag. 5:„Bosnegers naderen Para maribo" TV-UITZENDING AJAX MOGELIJK DEN HAAG Hoewel FC Groningen toestemming heeft gegeven voor een rechtstreekse televisie-uitzending van Ajax-Olympiakos morgenavond is zo'n uitzending nog niet zeker. De KNVB moet zijn fiat er nog aan geven. Vanuit België zijn bezwaren gekomen tegen een live verslag vanwege de Belgische Europa Cupbelangen. Bij Veronica, dat de uitzen ding voor zijn rekening zou moeten ne men, werd vanochtend nog overleg ge voerd over het tijdstip van doorstralen. De VOO heeft namelijk een jubileum-pro gramma rond de lotto gepland op het tijd stip dat Ajax-Olympiakos wordt gespeeld. De mogelijkheid bestaat dat het duel wordt opgenomen en later in zijn geheel uitgezonden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een uit spraak van minister Brinkman dat op het sociaal-cultureel werk bezuinigd kan worden omdat deze activiteiten „te verblijvend" zijn, heeft tot een felle reac tie van het jongeren werk geleid. Volgens de minister die zijn uit spraken maandagavond in Strijen (Oud-Beijer- land) deed, dienen jon geren zich meer aan te sluiten bij het gewone leven. „We moeten zor gen dat jongeren op school zitten in plaats van spijbelen", aldus de minister. „Brinkman is hartstikke gek", reageerde een woord voerster van de Nederland se federatie van jeugd- en jongerenwerk. In het soci aal-cultureel werk worden talrijke activiteiten voor jongeren ondernomen, juist om hen van de straat te houden. Het gaat daarbij niet alleen om randgroep jongeren maar ook om „normale" jeugdigen. „Het werk gebeurt op vrij grote schaal door vrijwilligers. In de gemeenten, bij club- en buurthuizen, werken al nauwelijks meer professio nele krachten. De minister mag in zijn handen klappen dat er nog zoveel door vrij willigers wordt gedaan". Morgen zullen alle landelij ke organisaties in Den Haag een protestmanifestatie houden tegen de bezuini gingen op sociaal-cultureel werk. Daarbij zal ook wor den gedemonstreerd hoe veel er voor weinig geld in de betrokken sector mnoge- lijk is. Minister Brinkman blijft er echter bij dat een deel van het betaalde werk in de so ciaal-culturele sector over genomen kan worden door burgers, buurtcomité's, ver enigingen en stichtingen, een vorm van burenhulp dus. Hij herhaalde gisteren in Den Haag Vandaag zijn oproep van vorige week in de Tweede Kamer om te komen tot een nieuw soci aal elan waarbij mensen el kaar meer zouden moeten gaan helpen. PvdA-voor man Kok eist hierop het af gelopen weekeinde het ver trek van Brinkman. „Ik wil de discussie aan. Ik heb de wijsheid niet in pacht. Ik heb stevig uitge haald juist om de discussie te kietelen", aldus Brink man. Volgens hem kunnen politiek en professionele werkers veel problemen op lossen. Van de andere kant moeten mensen ook het ge voel krijgen dat zij zelf ver antwoordelijkheid dragen om bijvoorbeeld een buurt leefbaar te houden. Hij vindt ook dat de preventie ve taak van het sociaal-cul tureel werk ten opzichte van de kleine criminaliteit niet moet worden overtrok ken. Op het Burgemeester de Monchyplein in Den Haag kraakten door de storm gevelde populieren enkele geparkeerde auto's. Foto: Cees Verkerk. LEIDEN De storm die gisteren op overdonderen de wijze een einde maakte aan weken van rustig herfstweer, heeft vier le vens geëist en een onbe kend aantal gewonden. Vooral in het westen van het land werden duizen den bomen uit de grond gerukt en was de materië le schade enorm. Voor het eerst sinds de feestelijke opening moest gisteren ook de stormvloedkering in de Oosterscheldedam om veiligheidsredenen worden gesloten. Volgens het KNMI zullen er nog veel meer stormen volgen. De meeste en zwaarste zullen over IJsland en Noorwegen wegtrekken, maar voor vanavond wordt al weer stormachtig weer in Nederland ver wacht. In Den Haag tuimelde een 27-jarige Amsterdammer van een ladder in de Waldorp straat toen hij door een los- (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uür, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. gewaaide plaat werd geraakt. Het slachtoffer overleed kort daarop aan zijn verwondin gen in het ziekenhuis. In Drunen werd een man van een dak geblazen en in Lheebroek kwam een vrachtwagenchauffeur om toen zijn auto van de weg werd geblazen en tegen een boom belandde. In de Rotter damse haven raakte een 18- jarige jongen bekneld tussen de railing van een binnen vaartschip en een dukdalf. Het verkeer had zeer veel te lijden van de rukwinden, die soms tot orkaankracht oplie pen. Het Prins Clausplein bij Leidschendam moest korte tijd worden afgesloten, om dat tussen Leidschendam en het plein een paar bomen op de weg waren gewaaid. Voor de Moerdijkbrug 9ntstond een file van ruim twaalf ki- lor-.eter, nadat een omge waaide vrachtwagen twee van de vier rijbanen versper de. Alle files bij elkaar had den een lengte van 75 kilo meter. Op diverse trajecten konden lange tijd geen treinen meer rijden. Tussen Leiden en Hoofddorp (Schiphollijn) werd één spoor versperd, evenals op de trajecten Lei- den-Lammenschans en Delft-Rijswijk. In Deventer werd een vrouw de IJssel ingeblazen, waaruit ze door twee jongetjes kon worden gered. De veerboot tussen Vlissingen en Brek- sens maakte plotseling water, waardoor de auto's voor de helft onder water kwamen te staan. De passagiers bereik ten veilig de overkant. Pag.ll: Herfststorm richt ravage aan DEN HAAG Weduw naars willen zo snel moge lijk een pensioenvoorzie ning. Zij hebben vanmor gen bij staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) aange drongen de Algemene Weduwen en Wezenwet (AWW) zo uit te breiden dat ook weduwnaars eronder vallen. De „Pres siegroep weduwnaars met kinderen" heeft De Graaf een onderzoeksrapport naar hun situatie aangebo den. Al meer dan twintig jaar ijver en weduwnaars met kinderen voor een pensienvoorziening. Het gaat om ongeveer 7.000 gezinnen met circa 19.000 kin deren. Volgens de Pressiegroep staat de weduwnaar voortdurend onder druk. Behalve vier da gen verlof bij overlijden van de echtgenote, kan hij geen verder beroep op de werkge ver doen. Gezinshulp ontbeert hij vaak, particuliere hulp is voor de meesten niet te beta len. De belastingwetgeving biedt geen soelaas en goede kinderopvang ontbreekt. Het onderzoeksrapoort, in op dracht van de stichting Wel zijnsbevordering Weduwen en Weduwnaars, noemt een pen sioenvoorziening het meest ur gent. De weduwnaar krijgt dan de keus de kinderen uit te besteden of ze zelf te verzor gen. Ook als de weduwnaar blijft werken zou hij dat pensi oen moeten behouden. Daar mee kan hij dan eventueel goede moedervervangende hulp financieren. UTRECHT Als gevolg van een 24-uursstaking onder Frans spoorwegpersoneel is vandaag slechts beperkt trein verkeer met Frankrijk moge lijk geweest. De treinen die om 7.03, 8.53 en 10.53 vanaf Amsterdam CS naar Parijs zouden vertrekken vielen door de staking uit, evenals de trei nen uit Parijs naar Amster dam. Zo'n zes miljoen Franse ambtenaren waren opgeroepen om vandaag in staking te gaan in het kader van de eerste grootscheepse actie van de bonden tegen het beleid van de conservatieve regering van premier Jacques Chirac. De verwachting was dat de 24- uurs actie zou leiden tot stil legging van essentiële bedrij ven als elektriciteitscentrales, openbaar vervoer en scholen. De staking is een protest tegen dreigend verlies aan koop kracht en ontslagen. 34 Nieuwe aids-gevallen UTRECHT Sinds juli is het aantal in ons land bekende ge vallen van de virusziekte Aids met 34 gestegen tot een totaal van 180, 173 mannen en 7 vrouwen. Hiervan zijn er 102 ove^eden. Na een wel zeer ongewoon warme week heeft de herfst inmiddels - ingeluid met hagel- en onweers buien - wel heel hard toegeslagen. Een vliegende storm trof onze westkust. En omdat de bladeren nog lang niet allemaal van de bomen waren, zijn de gevolgen niet mis. Tal van bomen werden dan ook ontworteld en kwamen op auto's en soms zelfs op woningen terecht. Auto's woeien de sloot in en ca ravans werden omgeblazen. Er is dus stof genoeg opgewaaid voor de krant van vandaag. Reden voor een stormloop op de kiosken en sigarenwinkels om erover in de Leidse Courant te lezen. Maar als u onderstaande bon invult kunt u de komende twee weken óók lezen wat er allemaal gebeurt als zo'n storm eenmaal weer is gaan liggen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. AIB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1