Minder woningbouw in Voorschotense wijk Starrenburg SfiïïiïïiT Politie pakt terreur in cafés aan Ook Wassenaar demonstreert tegen bezuinigingen Brinkman Windkracht 8 CcidAcSotvuvnt mmm VOORSCHOTEN In de nieuwbouwwijk Starren burg in het zuiden van Voorschoten komen min der woningen dan aan vankelijk was gepland. Dat is het gevolg van het overleg van de gemeente met buurtbewoners, be drijven en grondeigenaren over het ontwerp-bestem- mingsplan Starrenburg. De gemeente heeft reke ning gehouden met wen sen en verlangens en daardoor diverse bezwaar schriften voorkomen. Niettemin zijn er 15 be zwaarschriften overgeble ven, die door het college van burgemeester en wet houders ongegrond zijn verklaard, op één bezwaar na. Uitzondering is de verbinding voor langzaam verkeer in de noordhoek van het Roucooppark. Daar zal een voetpad van worden gemaakt, over eenkomstig de wens van de Vereniging van Huisei genaren Roucooppark. De vereniging vreesde dat een fietspad ongewenst verkeer zou aantrekken, met name bromfietsen, die gevaar kun nen opleveren voor de kinde ren. De vereniging verwacht overigens ook dat de Essen- laan een bromfiets-racebaan gaat worden. De gemeente is bereid om verkeersmaatrege len te nemen tegen bromfiet sers als er overlast ontstaat, maar wil niet van tevoren iets in het bestemmingsplan rege len. Het verkeer op de Essen- laan zal verdubbelen als ge volg van de woningbouw, ver wacht de vereniging, waar door bij de aansluiting op de Veurseweg een zeer gevaarlij ke situatie zal ontstaan. De ge meente deelt dat bezwaar niet; de Essenlaan is geschikt dfr» het verkeer afkomstig van de 110 te bouwen woningen te verwerken en er zijn al maat regelen getroffen om de aan sluiting op de Veurseweg zo veilig mogelijk te maken. De congregatie van de H. Ca- tharina van Siëna heeft be zwaar tegen de ontsluitings- weg, die vanuit het noordoos ten door de achtertuin van het klooster Huize Bijdorp is ge pland. Volgens de gemeente valt het met de aantasting van de achtertuin van het klooster erg mee. De Bijdorptuin zal in zijn waarde worden gelaten. Een andere oplossing is is uit oogpunt van de ontsluiting van de nieuwe wijk niet aan vaardbaar. De Stichting tot behoud van oüd-, groen- en leefbaar Voor schoten wil in Starrenburg al les zoveel mogelijk in de oude staat laten. De suggesties van de Stichting vinden over het algemeen echter geen weer klank bij de gemeente. De voormalige tuinderswoning in het verlengde van de Essen- laan kan voor wat betreft de gemeente eventueel blijven staan. Het bestemmingsplan schrijft niet voor dat deze moet worden afgebroken. De bedrijven aan de Rouw kooplaan hebben bezwaar te gen de mogelijkheid dat de laan zes meter breed kan wor den. Vier meter vinden zij ge noeg. Volgens de gemeente is zes meter echter noodzakelijk om het verkeer van en naar het bedrijfsterrein te kunnen verwerken. Dat er fietspaden zullen worden aangelegd die aansluiten op de Rouwkoop laan, die particulier eigendom is stuit ook op bezwaren bij de bedrijven. Volgens de gemeen te gaat het echter om een rou te voor langzaam verkeer tus sen bedrijventerrein en het tuinbouwbedrijf, een korte verbinding tussen de beide de len van Starrenburg. Er be hoeft weinig vrees te bestaan de Rouwkooplaan ccn aan trekkelijke route wordt voor langzaam verkeer, stelt de ge meente. De bezwaren tegen het ont- werp-bestemmingsplan Star renburg zullen worden behan deld in een gecombineerde commissievergadering, die vanavond wordt gehouden. Nootje De christelijke oratoriumvereni ging Excelsior uit Leiderdorp voert deze week deledenwer factie „Draag eens een nootje bij". Leden van Excelsior bezor gen huis aan huis folders in Lei derdorp, de Leidse Meren wijk, Zoeterwoude-Rijndijk, Hazers- woude-Rijndijk, Koudekerk aan den Rijn en Hoogmade. Hierin wordt iedereen uitgenodigd voor het open huis dat maan dagavond 27 oktober in gebouw Irene aan de Hoofdstraat 82 in Leiderdorp wordt gehouden. Belangstellenden zijn vanaf acht uur welkom. Kunstkring De fluitist Koos Verheul geeft, begeleid door de pianist Jan van der Meer, woensdag een concert in de zaal van de Kruisheuvel- kerk aan de Burgemeester Roe ringlaan in Leidschendam. De uitvoering is georganiseerd door de Kunstkring Leidschen dam. Het tweetal speelt vanaf kwart over acht werken van C.Ph.E. Bach, Mozart en Rudoll Escher. Verheul is solofluitist bij het Residentie Orkest waarmee hij vele malen in Europa en de Verenigde Staten optrad. Toe gangskaarten kosten twaalf gul den vijftig, leden van de Kunst kring moeten een tientje beta len. Kaarten kunnen telefonisch worden besteld: 070-274029. COV Excelsior. Amnesty In Leiderdorp kunnen woens dag 22 oktober weer voorbeeld brieven van Amnesty Interna tional worden afgehaald. Dit keer wordt actie gevoerd voor de Chilenen Nelson Herrera Ri- veros (30) en Mario Lagos Ro- driquez (34) die twee jaar gele den zijn doodgeschoten door de staatsveiligheidspolitie. De da ders zijn bekend, maar tegen hen wordt niets ondernomen, zo zegt Amnesty. Brieven kunnen tussen vijf uur 's middags en ne gen uur 's avonds worden afge haald op: Van Lennepdreef 32, Beekestein 4 en Margrietstraat 3 in Leiderdorp en Lindenlaan 17 in Zoeterwoude-Rijndijk. Op de twee laatste adressen kan men ook op donderdag 23 oktober tussen twaalf en twee terecht. Radio-opname De Evangelische Omroep maakt donderdagavond vanaf acht uur in Nieuw-Vennep een radio- opname voor het programma „Laat ons de rustdag wijden". Plaats van handeling is de Ne derlands Hervormde kerk. De toegang is gratis. Muzikale me dewerking wordt verleend door het Nederlands Hervormd Kerkkoor van Nieuw-Vennep en het Interkerkelijk Koor Nieuwpoort-Langerak. Het or gel wordt bespeeld door Bert Kruis. Drs. W.H.R. ten Voorde houdt een meditatie. Couperus Prof. dr. Bastet geeft donderdag een lezing over de schrijver Louis Couperus. De lezing wordt gehouden in de openbare bibliotheek van Oegstgeest aan de Homeruslaan. De heer Bastet, die de laatste hand legt aan een grote biografie over Couperus zal ingaan op de brie ven van de schrijver, die een beter inzicht geven in diens werk. Aanvang kwart over acht, entree zes gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O of aan de zaal. Nierstichting De werkgroep voor de Nieuw- stichting houdt woensdag een voorlichtingsavond in café-res taurant Heemskerk in Roelo- farendsveen. De heer De Heus zal als medewerker van de Nierstichting een film en een diaserie laten zien over het werk van de instelling. De toe gang is gratis. Aanvang: 20.00 DEN HAAG Na een moeizaam verlopen on derzoek zijn bij de Haagse politie enkele aangiften binnengekomen van hore- ca-exploitanten die door een kleine groep mannen zijn gedwongen tot het be talen van zogenoemde be schermgelden. In overleg met de officier van justitie zijn twee mannen aange houden, die worden be schouwd als de initiatief nemers. Voor de arresta ties bracht de Haagse poli tie 25 man personeel op de been. Het vermoeden bestaat dat deze twee Hagenaars, 24 en 25 jaar, zich op grote schaal in Den Haag hebben beziggehou den met het bedreigen en inti mideren van café-eigenaren. Uit de aangiften die tot nu toe zijn binnengekomen komt steeds dezelfde werkwijze naar voren. Direct na het betreden van een café legde één van de mannen een pistool op de bar om duidelijk te maken dat hij gratis wilde drinken. Perso neel en klanten werden her haaldelijk geïntimideerd en in een enkel geval mishandeld. Ook zijn er in diverse cafés vernielingen aangericht door de twee mannen, die steeds in het gezelschap van enkele an dere maatjes waren. Sommige horeca-exploitanten gaven ook geld om zo te voorkomen dat hun zaak helemaal kort en klein zou worden geslagen. Het recherche-onderzoek kwam in september op gang, toen één van de gedupeerden ondanks alle bedreigingen toch naar de politie stapte. Uit angst voor ernstige represailles kreeg de Haagse politie in het verloop van het onderzoek niet al te veel medewerking van de onder druk gezette ho- recabazen. Niettemin zijn er ondertussen meer concrete ge vallen van afpersing, vernie ling en andere gewelddadighe den bekend, hoewel de politie aanwijzingen heeft dat de groep de Haagse horecawereld op een veel grotere schaal heeft geterroriseerd. De 25-ja- rige verdachte die is aange houden bleek in het bezit van een pistool met patronen. Sa men met de 24-jarige wordt hij vrijdag voorgeleid aan de offi cier van justitie. Vandalen aangehouden WOUBRUGGE De politie van Woubrugge heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag vier jongens aangehouden, leeftijd van 16 tot 20 jaar, die vernielingen hadden ge pleegd. Zij goten onder meer benzine in een glasbak aan de Julianalaan, die in brand werd gestoken. Als gevolg van de steekvlam die toen door de gaten naar buiten spoot raakten twee van de vandalen gewond. Eén moest er worden behandeld in een ziekenhuis. De glas bak liep geen schade op. In dezelfde nacht werd door het kwartet een rubberboot gestolen en aan flarden gesneden en werd ingebroken in boten, waaruit overigens maar weinig van waarde werd meegnomen. Het viertal kon later worden aangehouden. Er is proces verbaal opgemaakt. WASSENAAR „We kunnen deze bezuinigin gen op het sociaal-cultu reel werk niet accepteren. Van alle inwoners die be trokken zijn bij het soci aal-cultureel werk in Wassenaar verwachten we deelname aan de demon stratie. Het moet Brink man en het gemeentebe stuur duidelijk zijn, dat als deze bezuinigingen door gaan de kwaliteit van het leven in ons Wassenaar in sterke mate zal worden aangeast". Aan het woord is Bernard van den Oever, coördinator cultureel werk in het Wasse- naarse jeugd- en jongeren centrum Time Oud. Om de bevolking en de bestuurders duidelijk te maken dat het ernst is met het verzet tegen de bezuinigingen wordt er morgen gedemonstreerd op het Binnenhof in Den Haag. Rond 10.30 uur vertrekt er vanaf het raadhuis de Paauw een fietstocht richting Bin nenhof. Een uurtje later zal de stoet demonstranten zich te voet richting Binnenhof begeven. Van den Oever: „Wanneer de plannen van Brinkman worden goedgekeurd zal Wassenaar 70.000,- minder krijgen. Op een begroting van 150.000,- betekent dit een halvering. Het is de lan delijke overheid die dus min der geld geeft aan de plaatse lijke overheid. Vervolgens moet dan de plaatselijke overheid dat sterk vermin derde bedrag verdelen. Dat noem ik een handige ver- deel-en heers politiek. Het zijn de gemeentebesturen die straks het rode bezuinigings potlood moeten hanteren. Daarom hebben we ook alle raadsleden en de burgemees ter en wethouders uitgeno digd met ons mee te fietsen naar het Binnenhof om daar tegen dé bezuinigingen te de monstreren. Wanneer we woensdag van de Paauw ver trekken voor onze demon stratieve tocht naar het Bin nenhof mag en moet de bur gemeester voorop fietsen". SSR Wij zijn uiteraard blij met de aandacht die de Leidse Cou rant op 18 oktober aan ons ze ventiende lustrum heeft be steed. De heer Pieters heeft bij het lezen van ons Gedenkboek één essentieel punt gemist Wie het hoofdstuk "De Gronc slag" leest, ziet dat wij géén re formatorische (sinds 1979) e zelfs geen christelijke vereni ging (sinds 1984) meer zijn. De SSR is daarin nog meer met de tijd meegegaan dan de heer Pieters opmerkt. Het misverstand kon ontstaan omdat het SSR het grootste deel van haar historie wél ge reformeerd is geweest. Dat dat gereformeerde verleden in het gedenkboek uitgebreid aan de orde komt, is niet meer dan lo gisch. De laatste gereformeer de trekjes van de vereniging sterven nu langzaam af, enige traditie blijft wel bestaan. Namens SSR Wouter van Joolingen, Praeses Gedenkboekredactie. Meisje onder vrachtauto WASSENAAR Een 13- jarige meisje uit Wassenaar is gistermiddag om 12.30 uur ernstig gewond geraakt bij een botsing met een vrachtwagencombinatie op de kruising van de Zuidwij- klaan en Ter Weerlaan. Het meisje fietste naast de af slaande vrachtwagencombi natie, kwam te vallen en werd door de aanhanger overreden. Met een gebro ken bekken is zij naar het Bronovo ziekenhuis in Den Haag gebracht. De politie vraagt getuigen zich te mel den (01715-19244). Afrikaanse week bij Magnifiosi LISSE Het open jongerencentrum Magnifiosi aan de Ruis- hornlaan in Lisse staat deze week in het teken van de Afri kaanse cultuur. Vanavond om half negen gaat de Afrikaanse week van start met de opening van expositie van houtsnij werk en schilderijen van het Afrikaanse continent. Om ne gen uur draait de film „Héré Bé", een documentaire over ontwikkelingsprojecten in Mali. Om kwart over negen is er een video te zien van de Anti-Apartheidsbeweging Neder land. Woensdagmiddag draait om drie uur een Afrikaanse speelfilm op video, 's Avonds zijn er diaserie's over het leven in Ghana en Tunesië en draait er een natuurfilm. Donder dagavond is er een Afrikaanse sessie met drie Ghanesen en enkele plaatselijke muzikanten. Vrijdag treedt de Ghanese groep Kumbi Saleh op. Het optreden begint om negen uur, de toegang kost 7,50, voor leden zes gulden. Zaterdag is er een swingavond met Afrikaanse muziek, zondagavond vanaf kwart over acht draait de film Out of Africa. Entree kost hier voor leden drie gulden, voor niet-leden vijf gulden. Dinsdag, woensdag en donderdag is de toegang gratis. RIJNSBURG VERKOOPT GEMEENTEWONINGEN RIJNSBURG B en W van Rijnsburg willen 35 gemeentewoningen verkopen aan de Rijnsburgse woningbouwvereniging Spinoza. Deze woningen staan in de Hofstraat en de Burchtstraat. Volgens de plannen van B en W zullen deze woningen rond de jaarwisseling van eigenaar wisselen. Het plan om deze woningen te verkopen is al wat ou der. Al tijdens de begrotingsbehandeling van 1985, aan het einde van 1984, werd de suggestie gedaan om deze woningen in het kader van de bezuini gingen over te doen aan de woningbouwvereni ging. Volgens B en W is met de woningbouwver eniging overeenstemming bereikt over de ver koop. Het gaat om een totaalbedrag van ongeveer 2,3 miljoen gulden. Wanneer de verkoop doorgaat heeft de gemeente, behoudens wat dienstwonin gen, geen huurwoningen meer in haar bezit. Deze zaak zal vanavond in een commissievergadering aan de orde komen. Woonboot in brand NOORDWIJKERHOUT Een woonboot in de Leidse Vaart ter hoogte van Noordwijkerhout is gisteravond voor een groot deel uitgebrand. Hoewel de oorzaak van de brand nog niet vaststaat, vermoedt de politie dat een oververhitte kachel pijp de boosdoener is ge weest. Er vielen geen ge wonden. De schade is nog niet bekend. Wee ton per jaar voor dienstencentrum 0NSBURG Het Dienstencentrum nsburg-Valkenburg krijgt in 1987 een ,sidie van 204.000 gulden van de ge- ente Rijnsburg. In de drie daarop vol- pde jaren wordt de subsidie telkens met seveer 4000 gulden verhoogd. Het dien- dcentrum draait al jaren met een bud- van zon 200.000 gulden. De diensten- nira krijgen dit jaar hun geld van de (vincies die niets anders hebben gedaan geld van de gemeenten doorschuiven ,r de dienstencentra. In de toekomst, arschijnlijk al in 1987, betalen de ge enten de centra rechtstreeks met geld i js ontvangen uit het gemeentehuis, jnsburg vindt het een goede zaak dat i jarenlange onzekerheid een einde is komen. De bibliotheek (de stichting Boekerij De Kloosterhof) kan vanaf 1987 een vaste jaarlijkse bijdrage van 195.000 gulden tegemoet zien. Tevens wordt per inwoner twee gulden per jaar voor de aanschaf van boeken gegeven. Voor de •overige kosten kan de bibliotheek in in 1987 vijf gulden en veertig cent per inwo ner verwachten. Deze laatste bijdrage wordt elk jaar aangepast aan de kosten van levensonderhoud. Rijnsburg heeft voor dit systeem van subsidie gekozen omdat de bibliotheek nauwelijks een be leid kan uitstippelen. Elk jaar wordt bij het maken van de gemeentebegroting be keken hoeveel de bibiliotheek nu weer moet inleveren. Door deze nieuwe opzet (een vaste jaarlijkse bijdrage) weet men bij de bibliotheek waar men aan toe is. Totografie n Muzenhof Het weer kon gisteren nau welijks toepasselijker zijn bij de onthulling van een kunstwerk in het Lissese winkelcentrum Blokhuis door gedeputeerde me vrouw I. Günther. Het bronzen beeld van Lisse- naar Frans van der Veld, getiteld Windkracht 8, kreeg met de stormachtige wind direct een passend decorum. De sterke wind vernielde het doek en het plastic, waarmee het beeld was ingepakt voortijdig (foto links). Het college van B en W van Lisse deed vervolgens een poging het beeld voor de komst van gedeputeerde Günther weer in te pakken, zodat de onthulling toch door zou kunnen gaan (foto Hidden). De echte onthul ling gaf uiteindelijk ook nog de nodige problemen (foto links). Het kunstwerk stelt een winkelende vrouw voor die verrast wordt door de wind. Het plastiek staat op het pleintje mid denin het winkelcentrum. Van der Veld heeft het beeld gemaakt in opdracht van de gemeente Lisse, die daarvoor een subsidie van 30.000 gulden van het rijk kreeg. EIDERDORP Mies Scher- nisse en Albert Plesman ex- seren tot en met 19 novem- r hun foto's in de Muzenhof jderdorp. Bij de foto's van jes Scherpenisse, die al van- haar 12e jaar het fototoestel nteert staan de mens en de [uur centraal. Zij fotogra- trt vaak in landen waar ens en natuur dicht bij el- ar staan, zoals in Pakistan. ies maakte ook een reis naar uador. waar zij met de indi en over de Napo-rivier reis- en in paalwoningen sliep, rder bezocht zij de Galapa- eilanden met hun bijzon- re diersoorten, zoals de reu schildpadden. Sub-arcti- e gebieden, zoals Spitsber- d en IJsland hebben de irkeur van de fotografe, i boeiende ruige landschap K een ongeëvenaard kleu- scala en het prachtige licht igt uit tot creatieve fotogra- Het is niet meer de inge- |wde lichtmeter die bepaalt rt welke lichtwaarde ge- rkt moet worden; die geeft this een indicatie om tot n fraaie compositie te ko- rn. „Met het oog van de ca- rra ga je de natuur beter le- n kennen en waarderen", gt Mies Scherpenisse. bert Plesman is een echte r-het-zelver op het gebied in de fotografie. Een deel n zijn apparatuur heeft hij If gemaakt. Door veel uit- iberen en lezen over foto- fie heeft hij een hoog peil [tikt. Albert is lid van de Iderdorpse fotoclub Daguer-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15