Omwegen We zouden op Hubertus moeten wachten maar het eet-seizoen is inmiddels geopend ALLER LEI(DS) •1Onbenullig Randwegen moeten doorgaand verkeer uit Wassenaar weren LEKKERBEKKEN PROEVEN VAN DE OPENING VANEEN WILDFESTIVAL Lucas van Leyden REIDEN OMGEVING ficidac6oma/nt DINSDAG 21 OKTOBER 1986PAGINA 13 foe Amsterdammer die gis termorgen bij de kanton rechter voorkwam, had "\ijn eenmanszaakje in de hoofdstad enige tijd verla ten om zich in Leiden te gunnen verdedigen. Het ging hem niet om de be keuring, die hij op 18 fe bruari van dit jaar in doorschoten had gekre un, maar om het principe. Vat was het geval? )e man was in Voorscho en aangehouden en bij •en technische controle ileek dat de accu van zijn mto niet helemaal vast at. Hierdoor zou brand ;unnen ontstaan. Zo stond iet in het proces verbaal, terecht dat er dan een be- ;euring wordt gegeven, irerd er in de zaal van de ;antonrechter gedacht, vant je mag blij zijn dat o'n agent je daar op wijst jog voordat de boel in ■lammen opgaat. Maar zo at het toch niet helemaal, ileek na het verhaal van Ie verdachte. Vervangen ,Ik werd aangehouden imdat mijn nummerplaat liet zo goed te lezen zou :ijn", vertelde de Amster- lamse verdachte. „Nu had k de auto net één dag. lier heeft u het koopbe- vijs. Ik had de auto van en hele goede vriend ge tocht, die de adto heie naal had laten nakijken loor de garage. Zodat ik er ieker van kon zijn, dat er liets meer aan mankeer- le. Maar goed, die agent ond dat het nummerbord liet goed leesbaar meer vas. Ik zei daarop dat ik iet desnoods wel wilde la- en vervangen. Maar daar lad hij geen vrede mee en lij startte een algeheel on- lerzoek van de auto. Hij ekeek de auto van alle anten en vond uiteinde- jk dat de accu niet vast enoeg zat. Toen ik de vol- ende dag naar de meest lichtbij zijnde garage ging >m het veronderstelde nankement te laten ver- elpen, keek men daar reemd op. Met de accu vas nauwelijks iets aan de and. Hij had misschien ïts vaster kunnen zitten, laar dat was alles. Ik had us sterk de indruk dat iie agent per sé iets wilde ^linden eti daarom ben ik 0jiier", aldus het relaas van 9fle man uit Amsterdam. -Pe officier van justitie jiechtte toch meer waarde Iian hetgeen in het proces verbaal stond. Dat was (enslotte, zoals dat heet, jmbtsedig opgemaakt. Hetgeen betekent dat de Igent het onder ede heeft verklaard. „Zo'n losse accu kan omkieperen en dan [intstaan er allerlei giftige rjlampen en daardoor kun- t hen er explosies ontstaan, pie de auto in vuur en ejrlam zetten. Ik eis het eiransactiebedrag, dus het -'bedrag dat u in eerste in- itantie had kunnen beta len en dat was 65 gulden", ^lldus de onvermurwbare |jbfficier. t)e verdachte was het daar ejiiet mee eens. Zijn auto >%as twee dagen ervoor eyoor een garage helemaal lagekeken en de volgende lag had een andere garage iezegd, dat er eigenlijk iiks aan de hand was. ferder was de accu niet laadwerkelijk omgekie perd en waren er ook geen jassen ontstaan. Dus van '4en gevaarlijke situatie ^Was geen sprake geweest, betoogde hij nog maar tens voor alle duidelijk heid. Onbenullig Kantonrechter Rigters las het proces verbaal er nog ijfeens op door. Ook daar ttond niets in over rook en lepuur. Eigenlijk was het neen nogal vaag proces ver- ofbaal en nergens bleek dat eèr echt gevaar voor brand swas geweest. De kanton rechter stelde vast dat er xfeeen feitelijke gevolgen ilwaren geweest. Hij von- Jihiste schuldig zonder sraf. etDus wel schuldig omdat de ilaccu misschien toch iets te i ros had gezeten, maar geen vètraf, omdat er niets was gebeurd. •chteraf bleek het hele 'oorval te onbenullig voor 'oorden, laat staan voor ïn bekeuring. De Am- siterdammer had dus toch niet voor niets zijn een manszaakje in de de gihoofdstad even in de steek elgelaten. SYLVIA VAN LEEUWEN Op mijn omwegen door stad en land 8 mij telefonisch of schriftelijk vertellen ■Bk AH wie u graag in deze rubriek zou willen f tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HHPKii hHH - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pictors WASSENAAR Het be stuur van de vereniging Vrienden van Wassenaar is teleurgesteld over het verkeersbeleid van de ge meente. De vereniging dringt er bij de gemeente bestuurders dan ook op aan een geheel Wassenaar omvattend verkeersplan te ontwikkelen. Zelf heb ben de „Vrienden" alvast een plan gemaakt en dit vanmorgen aan het colle ge van burgemeester en wethouders aangeboden. Een dergelijk plan maak ten zij in 1980 ook al, maar dat heeft niets uitge haald, vinden ze. Het doorgaand verkeer wordt als het grootste probleem ge zien. Dat zou door middel van randwegen moeten worden omgeleid. De Vrienden van Wassenaar wijzen op de over last van het doorgaande ver keer voor de bewoners van de Oost-West route; Lange Kerk- dam. Van Oldebarneveldtweg, Van Zuylen van Nijenvelt- straat en de Katwijkseweg. Als beste oplossing wordt de aan leg van de A 11-west (ten zui den van de Stevenshofjespol- der) gezien, een randweg die in het noorden van Wassenaar de definitieve grens van de woonbebouwing dient te vor men. Volgens A. Bolhuis van de vereniging kan deze weg beginnend bij het industrieter- reintje Maaldrift, via de Hoog- eboomseweg naar de Koks- hoornlaan aangelegd worden. De Vrienden pleiten ook voor het afremmen van het Noord- Zuid sluipverkeer. Dit verkeer kiest twee routes die via de Stoeplaan en de Wittenburger- laan bij elkaar komen. De eer ste route loopt van de Van Duivenvoordelaan of Deyler- weg via de Prinsenweg, Bac- kershagenlaan en Schouwweg en de andere via de Storm, Ja gerslaan en Groot Haesebroek- seweg. De Vrienden stellen dat door aanpassing en verbe tering de Rijksstraatweg (N 44) een goede en veilige Noord- Zuid verbinding moet worden. „Te bereiken valt dit met bete re aansluitingen van de woon wijken op de Rijksstraatweg", aldus de vereniging. Vrien denvoorzitter drs. G. Peijnen- burg hierover: „Een Rijks straatweg met middenberm en een landscheidingsweg-via- duct waaronder niet regelma tig een vrachtauto klem zit". De vereniging pleit ook voor een betere verkeersafwikke ling van het recreatieverkeer. Zo trekken Duindigt, Duinrell, Meyendell, de sportterreinen, het strand en de golfbaan steeds meer mensen. De ver schillende verenigingen en in stellingen zouden zelf voor voldoende parkeerruimte moeten zorgen Ook wordt erop gewezen dat er voldoende parkeerruimte in het dorps centrum beschikbaar komt. Naast een betere inrichting van de woonwijken wijzen de Vrienden erop dat ook verbe tering van het openbaar ver voer door Wassenaar nog ver der kan bijdragen aan een be tere verkeersafwikkeling. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVEB FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES Efl EEN COMPLETE AGENDA 'iililllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll Omroep Rijnland Omroep Rijnland herhaalt zaterdag 25 oktober om 16.00 uur het televisieprogramma van 3 oktober. De uitzending wordt voorafgegaan door een half uur informatie via de kabelkrant. De uitzending van de 3 oktoberfeesten werd eerder uitgezonden op 5 oktober. Het programma bevat beelden van de post koetsenrace, het scholenpro ject, de optocht en diverse straatactiviteiten. Het pro gramma is te ontvangen op het kanaal van BRT2. Kleding De Emmails-beweging houdt zaterdag 25 oktober een kle- dinginzamelingsactie in Lei den. De auto van Emmails staat van 10.00 tot 16.00 uur bij de rooms-katholieke kerk aan de Boshuizerdijk. Behal ve kleding stuurt de stich ting ook brillen, krukken, wandelstokken en verple- Straling gingsartikelen naar noodge- bieden in de wereld. Voor meer informatie over Em- maüs(projecten): tel. 03407- 1540 of 3142. is voor broeder C. Kruitwa gen, die werkt in Nieuw Guinea. Rommelmarkt De missiewerkgroep van de Leonardusparochie aan de Haagweg houdt zaterdag 15 oktober en rommelmarkt en kledingbeurs. De opbrengst Wat zijn de biologische effec ten en risico's van straling en radio-activiteit? Om op die vraag een antwoord te geven wordt op 23 oktober door het AZL een Boerhaave cursus gehouden. De cursus is voor al bedoeld om voorlichting te geven aan medici die in hun dagelijkse praktijk vragen krijgen over de gevaren van straling. Lucas van Leyden was gistermorgen present bij de nieuwe openbare basisschool in de Vliet in de Leidse binnenstad. Hij gaf de ingebruikname van de school met zijn naam op de eerste dag na de herfstvakantie een feestelijk tintje. De offi ciële opening van de school volgt over een paar weken. De totstandkoming van de school is uiterst moeizaam verlopen. De gemeente wilde aanvankelijk een nieuwe basisschool op de Kaasmarkt en later op de Garenmarkt. Beide plannen bleek uiteindelijk niet haalbaar. Zo kwam men uiteindelijk tot de Vliet. Daar was ruimte door het verdwijnen van het Sijt- hoff-complex. Zowel de lokatie als de architectuur van de school riepen felle protesten op. De Haanstraschool, die er vlak naast ligt, vreesde een daling van het aantal leerlingen en diende bezwaarschriften in. De gevel van de school riep protesten op, omdat hij niet zou passen in het beschermd stadsgezicht van Leiden. Alle protesten werden van de hand gewezen. ten uit Polen". Hij verwoord de wat ook de blazers blie zen: respect voor het wild, „ook als het dood is". Wal zit er achter de jager? Niet de angst, bij de 30.000 reeën die ons land rijk is. Die moeten op dat peil blijven, dankzij het afschot. „Ziet u, het gaat niet om het doden. Ik jaag om te jagen. Dan zul je af en toe moeten doden. Maar zonder jacht is er geen wild, zonder wild geen jacht. Dankzij de jager ziet men wild. Je moet afschieten, an ders is er een duidelijke ach teruitgang van het wild en de kwaliteit ervan; het wild zou zelfs kunnen verdwijnen ah er niet gejaagd werd". Likblokken ook Schermer Voest: „Ik hou erg van dieren, ik proef er letter lijk en figuurlijk van; bereid m'n eigen geschoten wild. Een van de hoofdtaken- van onze vereniging is het zorgen voor het wild: het bijvoede ren in slechte winterse tijden, met de boeren afspraken ma ken, bijvoorbeeld over de „dekking" die moet blijven staan in de winter. Ze moe ten de slootkantjes niet doodspuiten. Daar vinden eend en taling dekking en rust. Men moet hier en daar ook wat maïs laten staan, en van die dingen meer. Lik blokken ook". Natuurlijk, de groene jagers mannen (en die paar jagende vrouwen) drinken op z'n tijd in verenigingsverband ook gerust een borreltje. Je mag van jagers zeggen wat je wilt, maar ze leggen graag aan. Het zijn gezelligheidsmensen, moet je maar denken, en de dieren an sich hebben daar absoluut geen bezwaar tegen. Schotland, ja in Schotland, daar heeft Schermer Voest (die een stropdas met jacht motieven draagt) altijd het liefst gejaagd. „In die woeste omstandigheden gaat het om het meten van jezelf met de schranderheid van het dier. Het is een geweldige fysieke inspanning. Dat is het moois te, bij die binding met de na tuur. Dat is voor mij jacht! Daar is het een land, net zo als bijvoorbeeld Finland of de binnenlanden van Borneo, waar de natuur nog de baas is. Dat heb je bij ons niet meer. Hier hebben we te ma ken met batterijen, met koei en die na een paar weken al van hun kalveren gescheiden worden. Een eetindustrie is het, waarbij het dier geen schijn van kans heeft. Dat heeft het wel bij de jacht". Daarom werd gisteren ook even het glas geheven op de edele prooikandidaten die op peil gehouden moeten wor den. Hubertus, vóór hij bis schop en Sint „retour a Liè- ge" werd, had daar andere ideeën over. Het is tenslotte zoals Cees Goekoop, bij het fijnsnijden van zijn hertebiefstuk, ruiter lijk bekende: „Ik heb niets tegen de jacht, maar het is mijn liefhebberij niet. Ik zit liever bij m'n fuik waaruit ik later de vette paling kan ha len. Maar moest ik kiezen tussen wild en jager, dan zou ik toch maar de jager willen zijn". Toen greep hij heime lijk naar zijn verborgen ambtsketen en verdween schielijk van het festivalto neel. Alweer te laat... Maar hij proefde nog even na: a la minute gerookte watersnip met zuurkool, Elzasser saus met prei. Ook een jachtige belevenis. Maar de jacht is de mens blij ven trekken. Koningen, hoe vroom ook, Diederikken en Lodewijken, bleven achter het dier aanzitten. In ons land doen dat nog steeds bij na 40.000 lieden, waarvan er ongeveer 22.000 lid zijn van de Kon. Ned. Jagersvereni ging. S.A.M.Schermer Voest uit Noordwijkerhout (waar een enorm vossenbestand het gevogelte aan het uitroeien is), is vice-voorzitter en p.r.- man voor de vereniging in deze regio. Hij begeleiddde vol vuur en likkebaardend de opening van het Wildfes- tival in Holiday Inn Leiden. Geen plechtige wijding van het Hubertusbrood, zoals de oude traditie dat wil, maar een culinair hoogstandje van in dit geval chef-kok Bert Bonhof en „de drie jon gens" in de keuken. Onder de aanzittenden de eerste man van het Leïds gemeen tebestuur, burgemeester Cees Goekoop, die er een vergade ring voor liet schieten omdat de mousses zich aaneenregen en zijn glas met een voortref felijke Médoc Saint-Saturnin 1979 almaar werd bijgevuld. aan. Ook leuk natuurlijk. Maar gisteren verliep in elk geval de opening van het wildseizoen in de Inn voor treffelijk. Buiten gierde on barmhartig de westerstorm en sloegen slagregens op de grote ruiten, tot beukens toe. Overal braken takken van bomen af ter verhoging der feestvreugde. Dat was pas ja- gersjolijt. Je jaagt niet bij kalm weer. Dan vliegen na melijk de eenden honderd meter hoog en die raak je nooit of zelden. Maar braakt de natuur al haar geweld uit, dan voelt de jager jagersman zich pas in z'n element. Zo'n storm dempt de geweerscho ten; die schrikken het wild minder op zodat het voor de poes is. En wat er bij de eerste festi valgangers allemaal in ging? Niet te geloven. Fazanten mousse, hazenpaté, eend, pa trijs en watersnip. Alles be groet door de aanblazende hoofnsignalen. Artisjokken- blaadjes een enige erva ring voor iemand die nooit eerder wist wat hij met dat bleke, zeewierachtige spul moest aanvangen die de branding vormden rond een kom met fazantensoep, al thans een heldere bouillon, getrokken van fazant, met flinterdunne reepjes fazan tenborst. Hertebiefstuk, als een hulde aan het roodwild, met truf fels en cantharel in basili cumsaus op een perfect voor verwarmd bord. Kreten van gedisciplineerde verrukking: „Uitstekende behandeling, in de keuken, van het wild dat hier alle eer wordt aange daan", riep men alom opge wekt. Mijn free lance schrij vende buurvrouw wist het ook: „Dat ziet er goed uit!" Ach, dat kleine accentje van kastaniepuree met een wal noten Kern; hommage an het wild, „want zonder dat zaten we hier nu niet", constateer de opperjager Schermer Voest van de geestgronden in het land der heersende vos sen. Dan de stukjes „taart" en de op je tong smeltende par faits. Geïmporteerde chocola dewerken en de koffie die je weer met beide wankele be nen op de grond zetten. Een festival, dat in die Dutch Mill tot aan de feestdag van St.Hubertus gevierd wordt. Bij dat alles gaf heer Scher mer Voest college. ;:Het zit wel goed met het wild, dit jaar. We hebben een goeie zomer gehad en beschikken nu over een uitstekende wildstand. Eendjes, duifjes, noem maar op. Geen schijntje van een Tsjernobyl-effect. Ook geen elanden uit be dreigde gebieden, geen her- Btaassignalen Daar was allereerst een snel werkende Kir: een prikke lend mengsel van champagne met bessen dat een klein se lect gezelschap van beroeps- genieters in de gewenste stemming bracht. Daar wa- Het wildfestival is opengeblazen door jagersgroene hoornisten. Als een ode aan het veelgeprezen dier dat „den jacht niet is ontkomen". Alom in den lande worden in deze tijd de wildschotels weer ingecalcureerd, gepre senteerd en leeggegeten. Het zou symbolischer kunnen, als men wachtte tot 3 november. Dan is het namelijk de feest dag van St.Hubertus, patroon der jagers. Immers Hubertus kon het weten. In een be schrijving van de Levens der Heiligen, een boekwerk in 1872 uitgegeven, heet het, dat Hubertus „een groot minnaar van het jagtvermaak" was. „Op zekeren dag, toe hij we der jagend en lichtzinnig de bosschen der Ardennen door kruiste, verscheen hem een sklaps een hert met het beeld van den gekruisten Zaligma ker tusschen de horens. Hu bertus dan wierp zich op de knieën en vernam een in wendige stem, die hem krachtig aanspoorde de ver strooiingen der wereld te verzaken en zich geheel aan de belangen zijner eeuwige zaligheid te wijden". Huber tus gaf gehoor aan die hemel se vermaning, ontving later de heilige wijdingen en werd zelfs bisschop; eerst in Maas tricht, later in Luik, rond 721. Men ging zelfs zover, dat men deze oud-jager aanriep „als een magtige beschermer tegen de giftige beet der dolle honden". ren ook leden van de Jacht- hoornblazersgroep Het Pan- neland uit Vogelenzang. Drie blazers en een blazeres in ja gersgroen, alle vier tevens de jacht minnend en beoefe nend. Ze hebben er meer dan één geschoten, maar zijn ook afgericht voor drijfjachten en „vóór de voeten"-jachten. Zij bliezen in allerlei toonaarden en vaardig herkenningsmelo dieën. Zo werd in het Dutch Mill Restaurant van de Inn „de jacht aangeblazen" en werden wildsoorten met een eigen deun begroet: haas, fa zant, ree, wild zwijn. Ook het signaal „Eten!" klonk, en nog wat fanfares meer, tot aan het „Alles voorbij" en „Auf Wiedersëhen", waarin een soort Last Post te herkennen viel. De aanvoerder en eerste hoornblazer heette naar ik meen Rien, op wiens tellen de signalen werden aangehe ven. Eeuwenoude tradities: deu nen en tonen van de hoorn blazers zijn altijd zo geweest, althans in de germaanse lan den en wouden. De Britten maken er minder fanfare bij, die zitten meer met hun paarden en meute honden achter een gesleepte „vos"

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13