Fraaie reiswekker Qowuvntj? erfststorm richt ravage aan MORSWEG BLUFT OPEN STAD OMGEVING Stichting Burcht krijgt financiële hulp van gemeente GSD mag uitbreiden Weerstation in Leiden neergestort deconstructie joeterwoudseweg rioet overlast rerminderen aeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande. I Naam:.Voorletters:. Adres: Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging). Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar. Naam:V°°r Adres: Postcode/plaats:I Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I Bewoners verbijsterd door nieuwe plannen B en W LEIDEN Het college van B en W heeft een nieuw plan ontwikkeld voor de Morsweg. Het plan behelst de Morsweg tussen Rijnzichtbrug en Morsviaduct van ver keersdrempels te voor zien. Bij het kruispunt Morsweg/Lelylaan zal de Morsweg voor zowel voet gangers als fietsers wor den afgesloten. Het plan, dat door de PvdA bedacht schijnt te zijn, bracht gisteravond bij de vergadering van de werkgroep Transvaal verbijstering teweeg. Met amb tenaren van verkeerzaken en stadsvernieuwing waren er af gelopen jaar een zestal varian ten ter tafel gekomen, waartoe dit plan van het college niet behoorde. Het laatste plan dat ter tafel lag was om eenrich tingverkeer te maken tussen een deel van de Morsweg tus sen Rijnzichtbrug en Morsvia duct en het kruispunt Lely laan /Morsweg te voorzien van stoplichten. Het nieuwe plan mag in ieder geval op een stroom van pro testen rekenen van bewoners van de buurt. Volgens me vrouw P. Hoogeveen van de buurtvereniging Transvaal is het aanbrengen van verkeers drempels op het smalste ge deelte van de Morsweg een onmogelijke zaak. Al in 1980 schreef de ANWB naar aanleiding van de wens van de bewoners om verkeersdrem pels aan te leggen dat de ondergrond en de fundering van de huizen in de straat niet optimaal is en het afremmen en optrekken van auto's voor trillingshinder zal zorgen. Ook de geluidshinder zou toene men. Mevrouw Hoogeveen noemde het plan van het colle ge dan ook „geen oplossing, voor de bewoners niet en voor de bedrijven niet". Tijdens de vergadering van de werkgroep Transvaal werd te vens aangekondigd dat de Ne derlands Spoorwegen een ge luidsscherm gaat aanleggen langs de verbreding van de spoorweg Leiden-Den Haag. De bewoners van de wijk Transvaal hebben sinds het bekend worden van de plan nen tot verbreding al de vrees uitgesproken dat de geluids hinder zou toenemen. Het ge luidsscherm zal nu voor een afname van het lawaai met 5 decibel zorgen. De gemeente zal van de NS geen verdere maatregelen tot beperking van de geluidshin der eisen. Daarbij is te denken aan voorzieningen als dubbele beglazing in de huizen langs de spoorlijn. Dat dat niet ge beurt, is volgens werkgroep- voorzitter J. Vellekoop van de directie stadsvernieuwing een belangenafweging. „Het heeft te maken met de plannen die de NS heeft, voor andere de len van de stad", aldus de ambtenaar, daarmee doelend op de nieuwbouwplannen voor het centraal station. LEIDEN B en W zijn van plan de Stichting Burcht fi nanciële hulp te verlenen. De Stichting, die de gelijkna mige sociëteit en expositie ruimte exploiteert, is in moeilijkheden geraakt door de hoge inrichtingskosten van het gebouw en de hoge huur. B en W hebben de raad voorgesteld de huur met te rugwerkende kracht te ver-, lagen van 75.000 naar 50.000 gulden per jaar. Ook zijn B en W van plan de stichting een eenmalige subsidie te ge ven als compensatie voor de investeringen die in het pand zijn gedaan. B en W menen dat deze investeringen de waarde van het pand ten goede komen. De Stichting heeft in het totaal voor 190.000 gulden geïnvesteerd, het college wil hiervan 121.000 gulden terug betalen. De financiële tegemoetko ming is mede ingegeven door de waardering die het colle ge voor de activiteiten van de stichting heeft. Bovendien stelt het college dat er weinig mogelijkheden zouden zijn voor verhuur van het histo rische pand aan andere gega digden. Auto in brand LEIDEN Een 35-jarige automobilist uit Nieuwe We tering keek gisterochtend rond zeven uur vreemd op toen hij plotseling rook on der de motorkap vandaan zag komen. Hij stond met zijn auto in een parkeerha ven aan de Europaweg. De gewaarschuwde brandweer kon niet voorkomen dat het voertuig, eigendom van een firma uit Nieuwe Wetering, geheel uitbrandde. De oor zaak van de brand is niet bekend. Vervolg van voorpagina) CIDEN Honderden om- Ivaaide bomen en afgeruk- I takken, vernielde ruiten f tal van losgerukte dakde- Dat was gistermiddag resultaat van een onver- cht heftige herfststorm, de Leidse regio teisterde, itie, brandweer en diverse neentelijke diensten wa- i tot diep in de nacht bezig de schade provisorisch te stellen. De materiele ade was overal groot, ee mensen raakten licht vond. Leiden was de brandweer It al het beschikbare mate- el op de weg om zoveel gelijk orde in de chaos te feppen. Ook zette de brandweer regelmatig dak kapellen vast, die in de wind stonden te klepperen. Hier door werd voorkomen dat deze de lucht in gingen. Een personeelslid van directie Groen raakte licht gewond toen hij een omgewaaide boom aan de Mariënpoel- straat wilde verwijderen. Een rondvliegende tak van een andere boom kwam op zijn hoofd terecht. Diverse auto's werden be schadigd onder meer bij het Ter Weepark, de Morssingel en de Warmonderweg. Tussen Leiden en Leiden- Lammenschans reden enige tijd geen treinen, doordat rond vier uur een boom aan de Telderskade op een bo venleiding was gevallen. De treinreizigers werden met bussen vervoerd. Aan de Zijl singel waaide een Hongaarse linde om, die boven op een vrouw viel. De vrouw kwam met de schrik vrij. In Katwijk moest de nieuwe Maranathakerk aan de Mel kweg het ontgelden. Een groot deel van het dak werd afgerukt. De resten kwamen terecht op de naastliggende school en fietsenstalling. In de Treubstraat werd een ca tamaran van een aanhanger gerukt. Vier personenauto's werden beschadigd. In Wassenaar belandde een boom op een rijdende auto op de Katwijkseweg. De be stuurster kwam met de schrik vrij. De Rijksstraat- DINSDAG 21 OKTOBER 1986 PAGINA 11 Jivereniging Aktief ekt De Klinker j)EN De wijkvereniging ,ef heeft in het leegstaande |uw De Klinker een eigen fkomen gevonden. De |ker aan de Berlagestraat 2 I één van de pandjes, die een reorganisatie van het k- en clubhuiswerk leeg is jen te staan. Zaterdag 25 ok- t houdt de wijkvereniging twee tot vijf uur open huis. Presenteert men tevens het j-amma voor dit seizoen met meer klaverjaswedstrij- i rommelmarkten, bingoa- |en, talkshows met gemeen- jdsleden, enkele cursussen, fcities en dergelijke. Botten niet van mens maar van dier LEIDEN De botten die kinde ren zondagmiddag vonden in een weiland achter de Haagweg zijn niet van een mens, maar van een dier. Dat heeft de heer Jongen van de Gravendienst van de Ko ninklijke Landmacht gisteren ge constateerd. Met twee agenten was hij op onderzoek uitgegaan op de plaats waar de drie kinde ren een Nederlandse helm uit de Tweede Wereldoorlog en botten hadden aangetroffen. Al gauw wist Jongen dat er in het weiland geen militair lag begraven. „Aan de knobbeltjes op het bot, zie ik onmiddellijk dat het van een dier is", aldus Jongen. Driessen nieuwe voorzitter CDA LEIDEN H. Driessen is door het CDA gekozen als af delingsvoorzitter voor die par tij. Hij volgt J. Bosch op die enige maanden geleden op stapte. Driessen is in de perio de '70-'82 fractievoorzitter voor het CDA in de gemeente raad geweest en kreeg daarin vooral bekendheid door zijn felle oppositie tegen het pro gressieve college dat van 1974 tot 1978 de dienst uitmaakte. Driessen werd twee jaar voor zijn afscheid van de gemeente raad opgevolgd door de huidi ge fractievoorzitter J. Walen kamp. Bijzondere leerstoel stress in Leiden LEIDEN De Leidse universiteit krijgt er een bijzonder hoog leraar bij, die de relatie tussen stress, angst en gezondheid moet gaan onderzoeken. De universiteitsraad ging gisteravond ak koord met de instelling van een bijzondere leerstoel, die zal wor den gefinancierd door het Instituut voor Onderzoek naar Psy- cho-sociale Stress. Door initiatieven van deze instelling werden eerder aan drie an dere universiteiten dergelijke leerstoelen gevestigd. Psycho-soci- ale stress kan worden vertaald met geestelijke overbelasting, die bepaald wordt door iemands sociale situatie. Die overbelasting leidt tot allerlei klachten en symptomen, waarvan angst er vaak een is. Volgens het onderzoeksinstituut heeft de medische we reld nog onvoldoende inzicht in de rol die deze overbelasting speelt bij ziektes. Doel van het onderzoek is dat uiteindelijk be tere methoden worden ontwikkeld om patiënten te behandelen. De officiële leéropdracht van de nieuw te benoemen professor luidt: „Theoretische en empirische aspecten van stress en angst in de medische situatie". Hij zal binnen de medische faculteit ook onderwijs gaan geven over dit onderwerp. Milieu problemen in Zuid-Holland LEIDEN Prof. dr. J.W. Hekkelman, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land spreekt morgen tijdens de algemene le denvergadering van het CDA over de mi lieuproblemen in Lei den en Zuid-Holland en de aanpak daarvan door de provincie. De CDA-vergadering heeft plaats in Huize Roomburg aan de Zaanstraat 151 en be gint om 20.00 uur. CE LICHTGEWONDEN EN GROTE MATERIELE SCHADE LEIDEN De Leidse Sociale Dienst mag doorgaan met de uitbreiding van zijn kantoor aan de Langebrug. De Raad van State heeft het verzoek van winkeliers aan de Breestraat om de bouwvergunning voor de uitbreidingsplannen te schorsen, afgewezen. De zaak werd afgelopen donderdag bij de Raad van State behandeld. De winkeliers hadden tegen de uitbrei dingsplannen geprotesteerd, omdat daardoor parkeerplaatsen verloren zouden gaan. LEIDEN Dit is een UFO, meende een be woonster uit de Paramari- bostraat, toen zij gister middag omstreeks half twee een vreemsoortig projectiel aan een para chute uit de lucht zag neerkomen. Toen het pro jectiel met een doffe dreun op de Sumatrastraat in Leiden een landing maakte en er geen groene mannetjes uitkropen, be sloot de vrouw de politie te bellen. Het bleek om een weerstation te gaan. Waar het station is opgela ten, is nog onbekend. In het politiebureau aan de Langegracht werd de kapotte ballon, de witte parachute, een uit koperdraad vervaardige soort schotelantenne en de in piepschuim verpakte weer- meetapparatuur, door politie- voorlichter D. Graveland nog eens verder onderzocht. Hij belde het KNMI in De Bilt en vroeg of deze instelling het se rienummer R.S. MK3 kon thuisbrengen. Maar nee, het KNMI gebruikt dit soort num mers niet. Verder was de bal lon waaraan de apparatuur was opgehangen bruin en het KNMI gebruikt uitsluitend rode ballonnen. Daarbij zou den alle weerballonnen, die onlangs door het KNMI waren opgelaten, nu ver in Duitsland moeten zitten, vanwege de sterke westerlijke wind. Dus een weerstation uit Nederland kon het niet zijn. Uit Engeland kon het „ding" evenmin komen, zo veronder stelde voorlichter Graveland, want dan zou het apparaat nog moeten werken. In de piep schuim bak met meetappar- tuur voor luchtvochtigheid, luchtdruk en temperatuur, zat een accu maar die bleek uitge blust. Was het station in Enge land opgelaten dan zou de accu nog spanning moeten af geven en dat was niet het ge val. Geconcludeerd moest worden, dat het weerstation aan de andere kant van de oceaan is opgelaten. Waar pre cies vandaan is nog niet duide lijk. Het weerstation in de lucht, moet voordat deze knalde en per parachute omlaag kwam, een hoogte van zo'n 12 meter hebben gehad. De bruine bal lon heeft zeker een diameter van vier vijf meter gehad. Daaronder bevond zich dan de parachute en de speciale an tenne, die een doorsnee had van van ander half- tot twee meter. Het in piepschuim ver pakte weerstation omvatte slechts zo'n veertig centimeter in het vierkant en hing aan een touw aan de antenne. Zolang de wettige, waarschijn lijk Amerikaanse, eigenaar zich niet meldt, zal het projec tiel een plaatsje krijgen in het museum van het politiebureau Leiden. Het weerstation zal dan tussen parafine verfbom- men, steek- en vuurwapens, gipsen voetafdrukken en vele andere resten uit een dyna misch politieverleden worden opgenomen. In het politiebureau in Leiden werden verwoedde pogingen onderno men om het gestrande weerstation te reconstrueren. Leidse brandweer kwam gisteren onder meer in actie op de Zijlsingel. Een boom viel op een vrouw. De vrouw werd niet gewond. Een deel van het dak van de Maranathakerk in Katwijk werd door de storm vernield. De splinternieuwe sporthal in Woubrugge heeft de eer ste confrontatie met ruw weer niet glansrijk doorstaan. In de_hal begon het isolatie materiaal te „sneeuwen". De brandweerkorpsen van Wou brugge en Alphen moesten er aan te pas komen om de dak bedekking te redden. Een 17-jarige meisje uit Kou dekerk is in Alphen gewond geraakt door een vallende boom. Het slachtoffer fietste op de Gnephoek toen een wilg afknapte en haar rech terarm schampte. Zij is naar het Rijnoord ziekenhuis ge bracht. Ook het nieuwe stadskantoor aan de Castellumstraat moest het ontgelden. De politie heeft enige tijd de weg moe ten afzetten uit angst voor rondslingerende bouwmateri alen. In een gedeelte van de Geer- polder in Zoeterwoude viel gisteren gedurende twee uur de stroom uit. Vanwege het gevaar van omvallende bo men werd het verkeer op het gedeelte van de Dr. Kort- mannstraat ter hoogte van het Loetheterrein enige tijd omgeleid. Bij de Asschuur- brug werd de brugleuning ernstig beschadigde door een omgevallen boom. In Ter Aar waaide een ge deelte van het dak van een boerderij weg. Het betrof een boerderij tegenover het ge meentehuis. De schade viel volgens de eigenaar wel mee. Ook een woning aan de Ko renveldweg in Nieuwveen verloor een stuk dakbedek king. Een deel van de kaarsenfa briek aan de Kaarsenmakers- dam in Warmond werd ver nield door een omvallende boom. De Herenweg werd af gesloten. Een woonboot in De Leede raakte gedeeltelijk los van de kabels. De waterlei ding brak en het schip begon water te maken. In Hazerswoude waaiden spoorbomen dicht. In Lei- muiden werd het water van de Westeinde over de Burg. Bakhuizenstraat geblazen. Deze werd tijdelijk afgesloten voor het verkeer. In Sassen- heim ging een bootje in de Zandsloot in vlammen op. De eigenaar had gecontroleerd of zijn vaartuig niet te lijden had van de storm. Toen hij het fornuis aanstak voor een beetje warmte, onstond er brand, die hij kennelijk niet afdoende bluste, want nadat hij de boot weer had verlaten brandde het vaartuig volledig uit. IDEN Het college van B en W zal binnen een jaar met plan komen voor een reconstructie van de Zoeterwoud- eg. Uitgangspunt van het plan is dat de overlast, die de 'oners ondervinden van bedrijven verminderd moet den. Zo zal met name onderzocht worden of het laden lossen van vrachtwagens elders dan op de straat kan itsvinden. gemeenteraad ging gisteravond unaniem akkoord met dergelijk voorstel. Volgens wethouder J. Peters (ruimte- e ordening) zal het op deze wijze wel een dure recon- ictie worden. „Het wordt zo langzamerhand wel een duur ustrieterrein aan de Zoeterwoudseweg", aldus Peters. Hij 1de hierbij op het geld, dat de gemeente beschikbaar et stellen om bedrijven als de Betoncentrale en dat van i Nobel te verplaatsen. Peters meldde gisteravond dat het I heeft toegezegd financiële medewerking te verlenen de verplaatsing van de Betoncentrale. De toegezegde bij- ge is volgens Peters echter veel te laag. De provincie on- zoekt momenteel welke alternatieve locaties geschikt zijn )r de Betoncentrale. n voorstel van het CDA om op de plaats van het afvalver- pkingsbedrijf De Nobel geen nieuwe papierhandel toe te f»n, werd gisteravond afgewezen. De bewoners hadden ieen dergelijke maatregel gevraagd. Volgens Peters on tgraaft een dergelijk voorstel het vertrouwen in de ge- énte voor wat betreft de controle op de naleving van de Iderwetvergunning. Peters voorzag bovendien dat een (uwe papierhandel geen bijzondere overlast op zou leve- iers verklaarde dat het niet mogelijk zou zijn iedere over ging van de hinderwetvergunning te controleren. „Om er 'manent een ambtenaar bij te zetten is onmogelijk", aldus ^vethouder: „Het blijft een kwestie van prioriteiten". Pe- s vond wel dat er beter gecontroleerd kan worden dan nu ieurt en wees hierbij op de uitbreiding van het aantal ge- entelijke milieu-ambtenaren. weg raakte bij de nieuw bouwwijk Stevenshof geblok keerd door twee omgewaaide bomen. Het verkeer werd tij delijk over de ventweg ge leid. Aan de Duinrellweg be schadigde een omgewaaide boom het hek en de begraaf plaats van de NH-kerk. De Molenweg moest tijdelijk worden afgesloten wegens instortingsgevaar van een oude schuur. De daken van het nieuwe Orapjehotel aan de Noord- wijkse Boulevard en de NH- kerk aan de Hoofdstraat wer den gedeeltelijk vernield. De Kop van de Hoofdstraat werd tijdelijk gesloten we gens vervaarlijk rondvlie gende dakpannen. In Leid- schendam werd de bovenlei ding van tramlijn 6 door een boom beschadigd. CcidócSomcmt J

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11