£eidócSomcmt-r „Iedereen met hersens kan tegenwoordig studeren" STAD OMGEVING Handig 'miniburo' Centraal wonen project speciaal voor ouderen ALLER LEI(DS) Ruzie op Kerkbrug 4500 ACADEMISCHE VROUWEN VERENIGD Zangersbond viert honderd jarig bestaan MAANDAG 20 OKTOBER 1986 PAGINA 7 Leidenaar mishandeld LEIDEN Een 25-jarige Leidenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag mishandeld door twee jongens van ongeveer twintig jaar 0Ud. De man stond rond drie uur met zijn vriendin bij hun fietsen op de Lammer markt. Toen de twee weg wilden rijden, wer den ze aangesproken door een jongeman, die jei dat hij een fiets wilde stelen. Er ontstond een discussie, waarna de 25-jarige man een stomp in zijn gezicht kreeg. Hij kreeg nog een paar klappen en viel bewusteloos achter over op de fietsen. Toen hij weer was bijge komen, bemoeide een andere jongen zich ook met de zaak. De beide jongens sloegen de ,eidenaar en riepen tegen hem dat hij tegen en grapje moest kunnen. Daarna liepen ze weg. De politie heeft de buurt uitgekamd, naar de vechtjassen werden niet aangetrof- Drietal vindt botten en helm LEIDEN Een jongen en twee meisjes hebben gister middag menselijke resten en een Nederlandse helm uit de Tweede Wereldoorlog ge vonden in een weiland in Leiden. Het drietal was aan het graven en stootte plotse ling op een verroeste helm. Later vonden de drie ook resten van botten. De politie heeft de opgegraven botten en de helm meegenomen naar het bureau. Aan de Oorlogsgravendienst is ge vraagd een onderzoek in te stellen. LEIDEN Een bult op zijn linkerarm en een gekneusde hand. Dat heeft een 23-jarige Leidenaar overgehouden aan een schermutseling op de Kerkbrug. De jongeman liep zaterdagmiddag op de brug over de Oude Rijn (tussen de Hooglandse Kerkgracht en de Hoog landse Kerksteeg) toen een auto hem „met een flinke vaart" achterop kwam rijden. De man ergerde zich daaraan en gaf een klap op het dak van de perso nenauto. De bestuurder kon dat niet waarderen, hij stapte uit en sloeg de jongeman met een stuk elektriciteitska bel. Omstanders kwamen tussenbeiden en haalden de kemphanen uit elkaar. De automobilist, een 35-jarige Leide naar, is gehoord. Hij zei te hebben ge slagen „uit ergernis". Leidenaar achtervolgd LISSE De politie van Lisse heeft zaterdagmiddag na een achtervolging een 63-jarige au tomobilist uit Leiden aangehou den. Surveillerende agenten constateerden dat een band van de auto van de Leidenaar ge heel versleten was. Zij som meerden de eigenaar, die net aan kwam lopen, een andere band te monteren voor hij de weg op ging. De Leidenaar stap te echter in en reed snel weg in de richting van Warmond. Daar kon hij later worden aangehou den. Zijn auto bleek bij inspectie nog tal van andere gebreken te vertonen. Fietsers gewond LEIDEN Twee fietsers zijn gisteravond overge bracht naar het AZL nadat ze tegen elkaar waren ge botst op het fietspad van de Stadspolderweg. Een 19-ja- rige Leidenaar liep een her senschudding op, een 34-ja- rige man uit Alphen aan den Rijn raakte gewond aan zijn schouder. De fietsers reden elkaar rond half ze ven tegemoet. De Leidenaar kwam, vermoedelijk door het slechte weer, terecht op de andere weghelft. De Al- phenaar kon hem niet meer ontwijken. Autokraken in Rijnsburg RIJNSBURG De wijk Fre- deriksoord in Rijnsburg heeft dit weekend met tal van auto inbraken te kampen gehad. In de nacht van vrijdag op zater dag werden zes auto's openge broken en van hun radio's ontdaan. De volgende nacht werden nog eens vier auto's gekraakt en bestolen. De schade is nog niet bekend. Brandje in liftkoker LEIDERDORP De brand weer heeft gistermiddag rond drie uur een brandje in een liftkoker van een flat aan de Merelstraat geblust. Het vuur was ontstaan in papier dat on derin de liftkoker lag. De oor zaak is onbekend. Vrouw twee maal aangereden LEIDEN Een 23-jarige Leidse vrouw is gisteravond omstreeks kwart over zes twee maal aangereden op de Stationsweg. Ze is met vermoedelijk een gebroken sleutel been en rugletsel overgebracht naar het AZL. Het slachtoffer fietste op de Stations weg en werd op de kruising met de Mors-" singel aangereden door een automobilist, die haar geen voorrang verleende. Door de klap kwam de vrouw terecht op de andere weghelft. Een 24-jarige automobilist uit Leiden kon niet tijdig meer remmen en reed haar ook aan. In de consternatie dié- toen ontstond, kon de eerste automobilist wegrijden. Zijn identiteit is niet bekend. Getuigen van het ongeluk worden ver zocht contact op te nemen met de Leidse politie: telefoonnummer. 071-258888. LEIDEN Wie bij de Vere niging van Vrouwen met een Academische Opleiding (WAO) aan een elitair club je dames denkt, doet er goed aan dat vooroordeel snel te herzien. „Hoezo elitair?", wil dr. L. M. Brader-Breukel we ten. Ze is voorzitter van een 4500 leden tellende vereni ging. „In principe kan ieder een met hersens tegenwoor dig studeren". Maar met het creëren van onderwijskansen zijn de pro blemen voor leergierige of carrièrebeiuste vrouwen niet opgelost. Zo laat de positie van de afgestudeerde vrouw op de arbeidsmarkt bepaald te wensen over. Nergens in Europa zijn zo weinig (be taald) werkende vrouwen te vinden als in Ierland en... Nederland. Er is dus nog ge noeg te doen voor de Vereni ging van Vrouwen met een Academische Opleiding. „Een topopleiding met succes afronden om vervolgens te belanden op het sociale mini- 'mum van de bijstand. Een lot dat zeer veel afgestudeerde vrouwen treft", wordt er ge constateerd in de notitie „Werkloosheid Academicae" van de Commissie Arbeid van de WAO. In die notitie komt ook aan het licht dat de gevolgen van de werkloos heid onder goed opgeleide vrouwen zeker niet alleen van financiële aard zijn. „Het is in het bijzonder voor deze vrouwen psychisch pijnlijk en zeer frustrerend om de moeizaam verworven posities al dfrect weer te moeten prijsgeven. Deze situatie rechtvaardigt ons inziens dat de vereniging zich energiek in deze problematiek ver diept". Dispuut De WAO kent 32 plaatselij ke afdelingen. Ongeveer 230 vrouwen zijn aangesloten bij de Leidse afdeling. Op de maandelijkse bijeenkomsten geven tussen de tien en zes tien leden acte de présence. „Veel van onze leden zijn jong, hebben een zware baan of kleine kinderen, en zijn 's avonds te moe om naar de bijeenkomsten te komen", vertelt Anneke Mooi, voor zitter van de afdeling Leiden. Op een ledenvergadering wordt meestal een lezing ge houden. Soms door een lid, soms door een buitenstaan der. De onderwerpen, die worden besproken, variëren van kunstgeschiedenis tot de ziekte Aids. Volgens Anneke Mooi is de Leidse afdeling minder emancipatorisch en feministisch georiënteerd dan de landelijke vereniging. „Leiden steunt het landelijk beleid wel. Maar je moet de afdeling hier meer zien als een dispuut". De WAO werd opgericht in 1918, naar aanleiding van een tentoonstelling over vrouwe narbeid. Alleen afgestudeer de vrouwen met een univer sitaire opleiding konden lid worden. Dat is nog steeds zo. Mevrouw Brader-Breukel: „Ik weet niet of dat een be wuste keus is geweest". De leden zijn terug te vinden in alle leeftijdsgroepen. Sommi gen zijn thuiswerkend, ande ren hebben een werkkring buitenshuis. Maar hoe verschillend ook, de leden hebben bepaalde dingen met elkaar gemeen. „Het zijn mensen met een sterke mate van geïnteres seerdheid om iets te gaan doen. Veel van die vrouwen merken dat zij door allerlei maatschappelijke omstandig heden niet het vak kunnen uitoefenen waarvoor zij heb ben gekozen. We hebben op dit moment een project in voorbereiding, waarin we universitaire studenten erop attent maken dat dit pro bleem er ligt". Moederrol Bij die maatschappelijke om standigheden doelt mevrouw Brader-Breukel bijvoorbeeld op het feit dat de meeste aca demische vrouwen hun be taalde werk via een deeltijd baan moeten combineren met de traditionele moederrol. Een gevolg van de in Neder land nog alom heersende op vatting dat vader de kost verdient en moeder de zorg heeft voor de kinderen, zo redeneert de VVAO-voorzit ter. Zolang dat het gangbare denkbeeld blijft, zijn de meeste vrouwen met een aca demische graad op deeltijdba nen aangewezen. Ook de wetgeving in ons land werkt Dr. L. M. Brader-Breukel: „De combinatie van een werkkring en een huishouden met kinderen is een heel moeilijke. Het vraagt om erg veel inzet en goede afspraken binnen het gezin". er in de ogen van mevrouw Brader-Breukel niet aan mee dat hier snel verandering in zal komen. Als voorbeeld hiervan noemt zij het be staande belastingstelsel. Uit enquêtes van plaatselijke afdelingen van de vereniging blijkt dat slechts 3J.9 procent van de academische vrouwen met een baan een werkweek heeft van meer dan 32 uur. „De combinatie van een werkkring en een huishou den met kinderen is een heel moeilijke. Het vraag om erg veel inzet en goede afspraken Als het al lukt om dergelijke afspraken te maken, dan blijkt die deeltijdbaan zo on geveer de moeilijkste weg tot het opbouwen van een car rière. „In tijden van bezuini gingen vliegen part-timers er bovendien als eerste uit". Met al dit soort zaken houdt de Vereniging van Vrouwen met een Academische Oplei ding zich volop bezig. Er worden conferenties gehou den, ministeriële nota's onder de loep genomen en informa tiebrochures uitgegeven. Veel van dit soort activitei ten worden uitgevoerd onder verantwoordelijkheid van landelijk werkende commis sies van deskundigen. Elk van die commissies houdt zich met een specifiek onder werp bezig. Zo zijn er bij voorbeeld de commissies emancipatiezaken, ontwikke lingssamenwerking, onder wijs en een commissie inter nationale aangelegenheden. Uiteindelijk moet het werk van de VvAO leiden tot de economische zelfstandigheid van de vrouw en een herver deling van al het betaalde en onbetaalde werk. Er zijn al aardig wat successen geboekt maar om nog even een cli ché te gebruiken de weg is nog lang. met een Academische Oplei ding is te bereiken via Post busnummer 33, 3155 ZG Maasland. (c) Standaard Uitgever!), Antwerpen-Weesp. Dertig majorettengroepen zetten zondag hun beste beentje voor tijdens de viering van het tienja rig bestaan van de WZMG. De Vereniging van Zelfstandige Ma- joretten Groepen is het overkoe pelend orgaan van Leidse majo- rettenoorpsen. Al voor de achtste keer streden de groepen om de wisselbeker. Dit jaar vond de strijd plaats in de nieuwe 3-okto- ber sporthal. Bij de jeugd won het corps Kolibrie uit Den Haag de eerste prijs. Tweede werden de Kooigirls uit Leiden en derde de Leidse Kopergirls. Ook in de tweede afdeling wonnen de Haagse Kolibries de eerste prijs. Op de tweede plaats kwamen de Leidse Kooigirls en drie werden de mini-Lion-girls uit België. The Teener Specials uit Den Haag wonnen in de eerste divisie. Twee werden de Kolibrie en drie het corps Onze Lieve Vrouwe uit België. De ere-divisie tenslotte won het Belgische majoretten- corps Lion-girls. Tweede werd Kolibrie en derde Pauline sr. uit Leiden. WETHOUDER TESSELAAR: LEIDEN Met het oplaten van ballonnen met de woorden „CW Gerestraat" is zaterdag het Centraal Wonen complex aan de Gere- en Gortestraat officieel geo pend. Tegelijkertijd was er de gelegenheid om het ge bouw van binnen te bekijken tijdens de open dag, die op de opening volgde. Ook de Cen traal Wonen-projecten Zwar- tehandspoort en project Boot zetten hun deuren voor het publiek open. Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting voerde het woord namens de gemeente Leiden. Hij is nauw betrok ken geweest bij de totstand koming van het Centraal Wonen project. „Het vinden van een goede plek voor het project heeft mede de om vang ervan bepaald. Met de sloop van het oude postkan toor kwam een mooie plek vrij", bracht hij in zijn toe spraak naar voren. Hij merk te daarbij op dat het helaas niet is gelukt om ook oude ren bij het project te betrek ken zoals oorspronkelijk de bedoeling was. Hij kondigde echter aan dat er volgend jaar waarschijnlijk een cen traal wonen project voor ou deren gerealiseerd wordt in de nieuwbouwsfeer. „Het verwezenlijken van woon ruimte voor woningzoeken den en het realiseren van een project voor centraal wo nen gaan niet samen", merk te de wethouder verder nog op. „Veel woningzoekenden zijn meer geïnteresseerd in conventionele woonvormen". Tesselaar bood de voorzitter van de vereniging Centraal Wonen Leiden en omstreken een boek over Leiden aan. „Door de gezamenlijkheid die u hier voorstaat, is het denk ik geen probleem wan neer ik maar één exemplaar aanbied", aldus Tesselaar. Leo Pinxten, voorzitter van de vereniging, gaf aan trots te zijn op het derde Centraal Wonen-project dat Leiden rijk is. Na Pand Boot aan de Sumatrastraat en het Zwar- tehandspoorthofje aan de Ui terste en de Middelste Gracht is nu het Gerestraat- complex voltooid. Als voor delen van centraal wonen stipte hij niet alleen de prak tische kanten zoals kinderop vang aan, maar ook de socia le voordelen. „Niemand hoeft hier ooit om een praat je verlegen te zitten'Hij bood de wethouder een boek aan getiteld „Centraal wonen in Beeld", een overzicht van alle projecten in Nederland. Het Gerestraatcomplex dat is gebouwd op de plaats waar vroeger het postkantoor ge vestigd was, bestaat uit 37 huurwoningen van verschil lende groottes. Alle wonin gen en voorzieningen zijn met elkaar verbonden. Er zijn tal van gemeenschappe lijke ruimten zoals een grote projectruimte, zeven cluster- ruimten, vier washokken, vier bergingen, een tuin en dakterrassen. LEIDEN De Koninklijke Christelijke Zangersbond viert dit jaar haar honderdjarig jubileum. In 1886 werd de Bond van Christelijke Zangvereenigingen in Nederland opgericht door ze ven koren; het voorzitterschap kwam in handen van Mr. H. Graaf van Hoogendorp, die deze funktie tot 1922 zou blijven vervullen. De Bond groeide gestaag; eind 1887 waren er al 29 koren lid met. ruim duizend zangers, bij het 50-jarig jubileum in 1936 telde de Bond 560 verenigingen met 27.000 leden en eind 1985 waren er 1968 groepen bij de Bond aangesloten en bedroeg het ledental ruim 83.000. Diverse malen werd de naam van de Bond gewij- zigd, onder andere in 1934, toen de groep van Christelijke Orato-. riumverenigingen toetrad, en in 1935, toen door Koningin Wil-? helmina het predikaat „koninklijk" werd toegekend. De naam. Koninklijke Christelijke Zangersbond dateert van mei 1979. Het doel van de Bond is het bevorderen van de koorzang in zeer ruime zin. De aanschaf van muziek speelt hierbij een belangrij ke rol; er wordt Bondsmuziek in eigen beheer uitgegeven: eind 1985 was het aantal Bondsuitgaven al boven de 1250 gestegen?. Verder worden er dirigentencursussen gegeven en verschijnt er een bondsorgaan. Het nog steeds groeiende, enorme ledental van de Bond bewijst wel met hoeveel enthousiasme vele Nederlan ders regelmatig met koorzang bezig zijn. En dat was ook zater dagavond te horen en te zien in de Leidse Pieterskerk, waar de: afdeling Leiden en omstreken een koor- en zangavond ter gele genheid van het eeuwfeest van de Zangersbond had georgani-. seerd. Twaalf gemengde koren stonden gezamenlijk voor in dè? kerk opgesteld. Het was een kleurig gezelschap, waarin vele leeftijden vertegenwoordigd waren. Achter in de kerk, in het koor, stond het Christelijk Mannenkoor „Die Rhijnse Sangers" uit Bodegraven. Er was gezorgd voor een gevarieerd program ma, waarin de gezamenlijke koren, het mannenkoor, sopraanso lo en orgelsolo elkaar afwisselden. De gzamenlijke koren zongen onder leiding van Peter Siereveld keurig netjes, maar er zou wel wat meer aan de muzikale afwerking gedaan moeten worden. Alles klonk nu nogal vlak, en niet of men nu zoveel vreugde, aan het musiceren beleeft. Het Mannenkoor zong helaas erg on.-, zuiver en verschrikkelijk langzaam zodat de muziek nauwelijks meer te volgen was. Verder was er veel plaats ingeruimd voor samenzang, zodat ook het publiek zijn zanglust kon uitleven in verschillende Psalmen en Gezangen. ANNETTE JASPERSE Lunch Een Rotterdams slagwerk-en semble verzorgt het middag pauze-concert van K&O op donderdag 23 oktober. De leden van de formatie (studenten aan het Rotterdams conservatori um) brengen in de Kapelzaal van K&O (Oude Vest 45) een programma met werken van Stawowy, De Vlieger, Marko- vitch, Stolk, De Laat en Ohana. Het concert begint om 12.45 uur en duurt tot 13.30 uur. Vrijwilligers De Vrijwilligerscentrale is op zoek naar mensen, die hun vrije tijd nuttig willen beste den. Bovendien zijn nieuwe be stuursleden nodig. Het adres is: Oude Rijn 44c, tel. 071-149064, de Vrijwilligerscentrale is geo pend op werkdagen van 11.00 tot 16.00 uur. Schok Woensdrecht en de vredes tijd" is het thema van het scho lieren-café dat vrijdag 24 okto ber wordt gehouden aan de Koppenhinksteeg 2. De organi satie is in handen van het Leids scholierencomité Schok. Aanvang 20.00 uur, de toegang is een gulden. Kleding De Emmaüs-beweging houdt zaterdag 25 oktober een kledin- ginzamelingsactie in Leiden. De auto van Emmaüs staat van 10.00 tot 16.00 uur bij de rooms- katholieke kerk aan de Boshui- zerdijk. Behalve kleding stuurt de stichting ook brillen, kruk ken, wandelstokken en verple- gingsartikelen naar noodgebie- den in de wereld. Voor meer informatie over Emmaüs(pro- jecten): tel. 03407-1540 of 3142. Volksdansen In het clubhuis Meerburg aan de Zaanstraat 126 wordt vrijdag 24 oktober een volkdansinstuif voor ouderen gehouden. De in stuif begint om 14.00 uur, de toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. De leiding is in handen van Ger Elsenaar. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voo Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ter Ccidóc Soura/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7