HAM zoekt naar gas In olie in Usselmeer trokx voelt zich niet |i de steek gelaten V if- §1 49.-1 Van den Broek verwacht gesprek over executies in Indonesië Tien miljoen voor onderzoek naar werk huisartsen Kabinet: met sociale partners oproepen tot loonmatiging Nieuw sociaal stelsel fraudegevoelig jpNEN NENLAND £eidóc6ouimit MAANDAG 20 OKTOBER 1986 PAGINA 3 porting tegen ie-plan jersum Ster De Koning weinig in het tief- ntvoorstel van 'vdA om be- rrèches te sti- ■en. De PvdA ^dat doen via belastingvoor- 'oj voor de be- onderne- De minis- gt dat de kos- grotendeels neerkomen overheid. Ook gevers en lemers zijn ïgenomen met Weer brand op veerdienst VLISSINGEN Brand op de veerboot „Prinses Margriet" gistermiddag heeft voor ernstige vertraging op de dienst tus sen Vlissingen en Breskens gezorgd. De dienst werd sinds enkele weken met twee oude veerboten onderhouden omdat het spinternieuwe veerschip als gevolg van brand tijdelijk uit de vaart is. Bij de brand in de motor van de oude veerboot deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland, eigenaresse van de boten, gaf direct opdracht de oude en- keldeks veerboot „Prinses Irene" vaar klaar te maken. De brandweer van Vlissingen is er dit weekeinde in geslaagd de brand aan boord van het Turkse vrachtschip Rize K in de Vlissingse Sloehaven definitief te verstikken. De lading katoen van het schip stond al sinds donderdagavond in brand. SCHIPHOL Minister Van den Broek van bui tenlandse fcaken verwacht in Indonesië een gesprek te hebben met zijn Indo nesische collega Mochtar Kusuma'atmadja, waarbij hij de recente executies van communistische vak bondsleiders in Indonesië aan de orde zal stellen. De Nederlandse bewindsman zei dit zaterdagmiddag op Schiphol voor zijn vertrek naar Jakarta. Hij zal in Indo nesië de zesde conferentie bij wonen van ministers van bui tenlandse zaken van de EG- landen en de landen verenigd in het verbond van Zuidoost- Aziatische staten ASEAN. „Bilaterale kwesties zijn bij een conferentie als deze niet automatisch aan de orde. Ik heb echter gevraagd om een gesprek met minister Mochtar over allerlei zaken van weder zijds belang. Voor zovér ik hem ken denk ik dat hij tot een gesprek bereid zal zijn, waarbij ik de kwestie van de executies aan de orde wil stel len", aldus Van den Broek. Hij zei het „positief te waarde ren", dat de Indonesische re gering recentelijk twaalf dood vonnissen heeft omgezet in le venslange gevangenisstraf. Bedorven nasi AMSTERDAM Een Suri naams veijaardagsfeest dat gevierd werd in een sociëteit in een flat in de Amsterdam se Bijlmermeer, is gistermor gen vroeg geëindigd met de opname van dertien feest gangers in twee Amsterdam se ziekenhuizen. Ze vertoon den ernstige verschijnselen van voedselvergiftiging. En kelen van hen zijn in bewus teloze toestand naar het zie kenhuis gebracht. In de loop van de ochtend konden elf van hen het ziekenhuis weer verlaten. De feestgangers, tussen de tien en dertig jaar oud, hadden allen nasi gege ten die door een kokkin voor het feest was bereid. CHUIZEN De Ne- landse Aardolie Maat- kppij (NAM) zoekt winbare gas- en velden in de bodem het IJsselmeer. Se- begin oktober ver een gespecialiseerd (rijf in opdracht van NAM op het IJssel- seismisch onder- „Het is qua geolo- ie kennis één van de 1ste witte plekken van Ierland en we hebben nog geen idee of de bo dem winbare hoeveelhe den gas of olie bevat", aldus een woordvoerder van de maatschappij. De woordvoerder verwacht dat het seismisch onderzoek in de loop van 1987 uitsluitsel zal geven, of de diepe onder grond van het IJsselmeer in aanmerking komt voor een diepboring. In 1982 uitge voerd seismisch onderzoek is daarvoor volgens hem te grof van opzet geweest. Aan de hand van verfijnder seismi sche gegevens hoopt de NAM op geselecteerde plaatsen proefboringen en produktie- proeven te kunnen verrich ten. Alleen op die manier kunnen het bestaan en de globale omvang van gas- of olievelden worden vastge steld. De woordvoerder zegt zich bewust te zijn van de waar schijnlijke weerstand van mi lieugroeperingen tegen boor- activiteiten in het IJsselmeer. „Wij zullen net als bij de Waddenzee-boringen moeten en kunnen aantonen, dat gas- en oliewinning zonder blij vende schade voor het milieu kan plaatsvinden". Ook houdt de maatschappij rekening met oppositie van waterleidingbedrijven. Het IJsselmeer fungeert als zoet water-spaarbekken voor di verse in westelijk Nederland gevestigde waterleidingbe drijven. „De kans op een ca lamiteit met grote vervuiling van het water is kleiner dan één op een miljoen, dus in de praktijk te verwaarlozen", al dus de NAM-woordvoerder. 1(?*UWE REGELING PREMIEHUURWONINGEN „SLORDIG" r I <o (Van onze jrlementaire redactie) f HAAG Staatsse- Iris Brokx ziet het be- van de Tweede Ka- een parlementaire ifête te houden over de '^subsidies niet als een lie van wantrouwen, /oelt zich evenmin in jjeek gelaten door zijn li partij, het CDA, nu factie met de enquête i ingestemd. Brokx dit het afgelopen deinde op Schiphol bij jkeer uit Parijs. '1 de voorzitter van de (kamercommissie voor de 'litgaven, D66-kamerlid Jirda, als de voorzitter pet wetenschappelijk in- 1t van het CDA, Oostlan- hebben het afgelopen pinde verklaard dat 1 op moet stappen, als uit ijquête mocht blijken dat Jpte fouten heeft gemaakt. Brokx wees er op dat hij niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor daden van zijn voorgangers. Brokx is zelf vanaf 1977 staatssecretaris voor woningbouw met een korte onderbreking onder het tweede en derde kabinet Van Agt. Volgens Engwirda moeten ook voormalige bewindslieden de consequenties uit de enquête trekken als hun rol in de af faire bekritiseerd wordt. Eng wirda sloot hierbij ook zijn fractiegenoot Nypels (minister in het derde kabinet-Van Agt, van mei tot november 1982) niet uit. Hetzelfde geldt voor het PvdA-kamerlid Schaefer die van mei 1973 tot september 1977 staatssecretaris was. „Slordig" De plannen van Brokx voor een nieuwe subsidieregeling voor premiehuurwoningen van beleggers zijn op verzet gestuit. Volgens de Nationale Woningraad (NWR) zullen be- ii de nieuwe rege ling alleen maar voordeel heb ben. Prof. Priemus, hoogleraar volkshuisvesting aan de TU Delft, heeft de regeling als „ronduit slordig" bestempeld. In het voorstel krijgen beleg gers 20.000 gulden subsidie per woning. De subsidie wordt in achttien jaar uitbetaald. Tot nu toe gold hiervoor een periode van 50 jaar. Aangezien de be leggers de subsidie sneller ont vangen, neemt hun werkkapi taal toe. In het huidige subsi dieregime zou de subsidie van 20.000 gulden voor de belegger neerkomen op netto 18.500 gulden. In het voorstel van Brokx wordt dat 21.000 gul den. Als de rente verder daalt wordt dit nog meer. Volgens de NWR en Priemus kunnen de beleggers de wo ningen verkopen, zodra de subsidie is geïncasseerd. Daar door worden tegen die tijd be taalbaar geworden huurwo ningen aan de markt onttrok ken. Extra voordelig voor de beleggers is dat de woningen kunnen worden afgestoten voordat groot onderhoud no dig is. BIJ DEZE KRANT 4 INFORMATIE OVER •MS, MUZIEK, THEATER, IREATIE, EXPOSITIES EN :N COMPLETE AGENDA fktober i Vollenhoven opent in ftAl de workshop „Voorlopig Deze wordt georgani- door Traffic Test B.V. in inwerking met Veilig Ver- Nederland. de ANWB. de (ctle Verkeersveiligheid en vaktijdschrift „Rij-instruc- ies Margriet en mr. Pleter Vollenhoven wonen in «burg Orpheus in Apel- i de Nederlandse première van de musical „My Fair ly" in een Nederlands-Vlaam- froduktie van de musical-af- ng van het Koninklijk Ballet DEN HAAG Staatssecretaris Dees (WVC) heeft tien miljoen gulden vrijgemaakt voor een nationaal onderzoek naar het werk van huisartsen. Het onderzoek moet op 1 januari 1987 starten en tot april 1990 duren. Er nemen 150 huisartsen uit het hele land aan deel. Het is het eerste onderzoek van dit soort in ons land. Hoofdlijn van de studie is het beschrijven en analyseren van ziekten, klachten en problemen waarmee mensen bij huisartsen komen. Daarnaast zal worden negegaan welke verrichtingen de huisarts doet, welke geneesmiddelen hij voorschrijft, hoe vaak hij patiënten verwijzen naar andere medici en naar wie, en wel ke rol de huisarts speelt bij het voorkomen van ziekten. Daar naast zal ook de belasting van de huisartsen op het werk worden onderzocht. Met de gegevens wil Dees eventueel ook de huisart senopleiding verbeteren. Tureluurs Hans van Mierlo (links) was zater dag één van de duizenden Ne derlanders die deelnamen aan de Nationale Vo gelkijkdag. In ge zelschap van be stuursleden van de Vogelbescher ming noteerde de D66-fractievoor- zitter een uur lang welke vogels hij zag en hoe veel. Kamer: geen extra reageerbuis-centra HILVERSUM Een kamermeerderheid van CDA en PvdA is tegen het advies van een meerderheid van de Gezondheidsraad om het aantal centra in ons land waar reageerbuisbevruchting plaats kan hebben uit te breiden van vier tot acht a tien. PvdA- 'er Kosto vindt dat, als er in Den Haag wordt gekozen voor be zuinigingen in de volksgezondheid, er in de eerste plaats geld naar bejaarden en ernstig zieken moet^aan. Schadeclaim Bovag voor minister Smit-Kroes RIJSWIJK De Bovag overweegt bij minister Smit-Kroes een schadeclaim in te dienen omdat zij de voorgenomen erkennings regeling voor rijscholen heeft ingetrokken. Omdat de toenmali ge staatssecretaris Scherpenhuizen in mei nog eens liet weten de regeling „met voortvarendheid" te willen invoeren, heeft de Bo vag veel werk verzet. De Bovag, die namens 1600 van de 3000 grotere rijscholen optreedt, vindt het „schandalig" dat de minis ter de regeling nu heeft afgeblazen. Het is nog niet bekend hoe groot de schade is. DEN HAAG Het kabi net wil met de centrale organisaties van werkge vers en werknemers op roepen tot loonmatiging. Dit is het voornaamste doel van een gesprek dat het kabinet op 31 oktober met de sociale partners heeft. De oproep zal ge steld worden in algemene termen. Daarnaast wil het kabinet in algemene zin herverdeling van werk, bestrijding van de werk loosheid en scholing be spreken. Minister De Koning (Sociale Zaken) zei afgelopen weekein de voor TROS-radio loonmati ging het beste middel te vin den ter bestrijding van werk loosheid. Indien in de bedrij ven de loonstijging tot maxi maal een procent beperkt zou kunnen worden, zou de rest van de loonruimte gebruikt kunnen worden voor scholing en dergelijke, aldus de minis ter. Dan zou ook de overheid als werkgever minder in pro blemen komen. Een loonsver hoging met een procent voor ambtenaren wees De Koning van de hand. Volgens hem heeft het kabinet daar het geld niet voor. De Koning ontkende overi gens dat het kabinet via een loonmaatregel zal ingrijpen in dien de lonen in de bedrijven forser omhoog gaan dan het kabinet gewenst acht. Over de werkgelegenheid in het alge meen zei de minister een 36- urige werkweek in 1990 haal baar te achten voor grote groe pen van werknemers. Hij zei het daarbij wel wenselijk te vinden dat de lonen niet stij gen en de bedrijfstijd langer wordt. In een reactie zei PvdA-voor- man Kok dat het kabinet een dergelijke loonmatiging moge lijk moeten maken door zelf meer te doen aan herverdeling van arbeid. Bovendien zal de bevriezing van ambtenarensa larissen, uitkeringen en de in komens van trendvolgers on gedaan gemaakt moeten wor den. Femels te 1 %lKl" H0JK, IK VOND "sn 6B£ oeuice 7h£TVAS eeN ...en...onr2enenD..3H.-nooie vpiLM. ROMANTISCH h/A5 ié'. WCT EILAND WfiAtf- 00 VlB 20HBI6S CoN VANDÉCDëN 2AffÊR ^££2QSSÜ Restauratie Laurenstoren in Rotterdam voltooid ROTTERDAM Na tien jaar in de steigers te hebben ge staan wordt de Rotterdamse Laurenstoren zaterdag hero pend door burgemeester Pe per. Na de oorlog werd de St. Laurenskerk gerestaureerd, met uitzondering van de kop van de toren. Men meende dat die niet geleden had onder de vuurzee die volgde op het bombardement van 14 mei 1940. Tien jaar geleden vielen er echter stukken zandsteen uit het bovenste gedeelte van de toren. In 1982 kwam het proces van verval tot stilstand en kon men beginnen aan de restauratie. (ADVERTENTIE) Duizendpoot Meer dan 60 cm lang. In oranje, rose, groen of f" blauw pluche. Geldig t/m 6 december. VROOM^DREESMANN DEN HAAG Het nieu we stelsel sociale zeker heid, dat op 1 januari in werking moet treden, is fraudegevoelig. Oorzaak is het feit dat talrijke be drijfsverenigingen nog geen registratie hebben aangelegd van werkne mers in hun branche. Een dergelijke registratie is nodig in het kader, van de nieuwe werkloosheidswet waarbij de tijd dat men ge werkt heeft mede de hoogte van de uitkering bepaalt. Zo lang de registratie van be drijfsverenigingen er nog niet is zal bij een uitkering nog af gegaan moeten worden op ei gen opgaven van de uitke ringstrekker. Minister De Koning (Sociale Zaken) deelde voor TROS-ra dio mee dat de twee miljard gulden die in het regeerak koord staat als opbrengst uit fraudebestrijding bij belastin gen en sociale premies, afkom stig is uit het kabinet zelf. Aan het bedrag liggen studies van de staatssecretarissen De Graaf (Sociale Zaken) en Ko ning (Financiën) ten grond slag. Op Sociale Zaken zal de 1 miljard gulden die hier uit fraudebestrijding moet komen, gehaald worden door meer controle, de invoering van een sociaal nummer en een lande lijke verzekerden administra tie, aldus De Koning. STOFZUIGEN 1 Het uitstekende radiopro gramma „Tussen Barend en Van Dorp" dat elke zater dagmoren de ether ingaat, heeft waarschijnlijk maar een zeer beperkte schare luisteraars. Die conclusie lijkt gerechtvaardigd, omdat wij noch aan het Binnenhof noch' in eigen kennissen kring een reactie hebben op gevangen over een uitzen ding van twee weken gele den, die, als de luisterdicht heid hoog was geweest, heel wat stof had kunnen doen opwaaien. In het betreffende programma werd namelijk doodleuk verteld dat enkele ministers uit het huidige ka binet wel eens cocaïne ple gen te snuiven. De boodschapper van dit Bieuws was de Amsterdamse zanger yVally Tax, die eind jaren zestig roem oogstte met zijn popgroep „The Outsi ders'. In een interview van een uur blikte de 38-jarige Tax met de journalisten Frits Barend en Henk van Dorp terug op zijn glorietijd van weleer en op zijn versla ving aan heroïne en cocaïne waaraan hij in de zeventiger jaren ten prooi viel. Acht jaar geleden volgde de pop- veteraan met succes een af- kicktherapie in de bekende Jellinek-kliniek. STOFZUIGEN 2 Sprekend over cocaïne stel de Tax met zijn ondervra gers vast dat deze drug voor al in de „hogere kringen" populair is. Ter illustratie daarvan vertelde de zanger letterlijk het volgende: „Ik heb meegemaakt dat minis ters uit het huidige kabinet op een feestje behoorlijk aan het stofzuigen waren. Met stofzuigen bedoel ik dus het snuiven van cocaïne". Namen wilde de zanger niet noemen, maar hij bezwoer dat zijn mededeling „bloed serieus" was. Bij nadere on dervraging bleek dat hij doelde op een „incident" dat anderhalf jaar geleden plaatsvond tijdens een „gek feestje" van rijke mensen waar hij via een kennis was beland. Bij deze jet-set-party waren ook gasten aanwezig die momenteel minister zjn. „Nu zeg ik niet dat de hele ministerraad aan de coke zit", aldus Wally Tax, „want dat is natuurlijk niet zo". Niettemin lopen er volgens hem wel degelijk een paar bekende politici rond die zich weieens aan de cocaïne wagen. Volgens hem is het voor dergelijke mensen geen enkel probleem een dealer te vinden. „En bovendien", zo voegde hij eraan toe „we ten de dealers hun wel te vinden HARTl Sommige bewindslieden hebben er van tijd tot tijd behoefte aan hun hart te Redactie: Frans Weerts en Dick van Rietschoten te slingeren. Zo liet hij zich onlangs (via het clubblad van de CDA-jongeren) nogal ongenuanceerd uit over het (on)nut van het club- en buurthuiswerk, waarvan wij in deze rubriek melding maakten. HART 2 Deze week maakte Brink man dit „weeffoutje" overi- luchten. De ene bewindsman heeft dat vaker nodig dan de andere en doet dat bij voor keur via een krante-inter- view of een vraaggesprek met radio of tv. Zodoende moest de Tweede Kamer de afgelopen jaren regelmatig via de media vernemen hoe sommige ministers*of staats secretarissen uit het kabinet Lubbers-I zich te buiten gin gen aan het ventileren van persoonlijke opvattingen, die in het geheel niet strookten met het regeringsbeleid. Neelie Smit-Kroes bijvoor beeld, die rustig stond te verkondigen dat de maxi mum snelheid op de vader landse wegen 120 kilometer moest worden. Of Onno Ru- ding die met zijn „Jantje van Leiden en Tante Truus" de bezem door de uitkeringsge rechtigden wilde halen. Of WVC-minister Elco Brink man, die meende het parle ment een standje te moeten geven, omdat hij veel vaker dan nodig in de Kamer werd ontboden en die als „excel lentie" weer met de nodige égards omgeven wenste te worden. Het kabinet Luboers-II draait nog maar enkele maanden, maar wat nu al opvalt, is dat het ploegje be windslieden zich aanmerke lijk gedeisder gedraagt, ook degenen die in het vorige kabinet nog weieens een grote mond durfden opzet ten. Zelfs minister Brink man houdt zich rustig, al kan hij het af en toe toch niet laten wat licht gepeper de uitspraken de wereld in Jeltien Kraaijeveld-Wouters: „Er zit een vetlaag tussen overheid en burgers. De vet laag wordt het eerst wegbe- zuinigd en die vetlaag bent U". gens dubbel en dwars goed door voor de verandering zijn ministershart te luchten op de plek, waar dat primair hoort te gebeuren: het parle ment. Afgelopen donderdag greep hij de behandeling van de Welzijnswet in de Tweede Kamer aan om in een inleiding van bijna veer tig kantjes tekst het „nieuw sociaal élan" te presenteren. In feite herhaalde hij hier zijn eerder geventileerde fi losofie (het sociaal-cultureel werk kan best worden ge halveerd), maar verpakte zijn boodschap beter: een diepgravende beschouwing over de „zorgzame samenle ving", waarin de welzijns zorg van overheidswege af neemt en de zorg voor el kaar toeneemt. Dit alles on der de nogal hoogdravende titel: „Over de onmacht van een nieuwe elite". Brinkman haalde met zijn urenlange betoog de voorpagina 's, maar enkele saillante uitspraken bleven nog onvermeld. Enigerlei vorm van sociaal- cultureel werk, zo vindt ook Brinkman, moet blijven be staan om de functie van „een landingsbaan in het oerwoud" te vervullen, zoals het D66-kamerlid Aad Nuis het onlangs omschreef. Brinkman legde in dezelfde beeldspraak uit dat veel wel zijnsvoorzieningen een vorm van opperste luxe zijn: „De heer Nuis zal toch geen in ternationale luchthaven wil len aanleggen in de Marker waard als er weieens een sportvliegtuigje boven de polders vliegt met yuppy's erin, omdat het op het water al zo druk is geworden met recreatievaartuigen van yap- py's?". De meest huiveringwekken de uitspraak van Brinkman was overigens niet van hem zelf; hij citeerde „slechts" wat het CDA-kamerlid Jel tien Kraaijeveld- Wouters onlangs het Welzijnsblad (het orgaan van welzijns werkers) had toevertrouwd: ,Er zit een vetlaag tussen overheid en burgers. De vet laag wordt het eerst wegbe- zuinigd en die vetlaag bent DE KAMER DEZE WEEK Het grootste deel van de vergaderdagen wordt deze week besteed aan de behan deling van de begroting voor Landbouw en Visserij. Ver der debatteert de Kamer nog over de opslag van chemisch afval en over de internatio nale bestrijding van de cri minaliteit.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3