Pater Leopold Verhagen OESA ervaart God in het kleine Land van Belofte": bundel liederen voor basisgroepen aan tafel £eid&c<3<M4taf ACHTERGROND fieuLeOomant kerk wereld Op zoek naar de verdediging van de moraal Opportunisme afgestraft DIABETE ISOVERJ MAANDAG 20 OKTOBER 1986 PAGI Blanke NC-kerk bespreekt apartheid De synode van de machtige blanke Nederduitse Gereformeer de Kerk (NG-Kerk) is vanmorgen begonnen met de bespre king van het omstreden rapport „Kerk en samelewing", dat de visie van de NG-Kerk op de Zuidafrikaanse samenleving weergeeft. Het rapport, dat binnen het kader van de opvattin gen van de regering over de apartheid blijft, legt de nadruk op de verschillen tussen de bevolkingsgroepen in Zuid-Afrika, maar erkent dat racisme zonde is. Voorts wordt toegegeven dat er geen bijbelse rechtvaardiging is voor rassendiscriminatie. Het rapport is opgesteld door een commissie van veertien per sonen uit zowel de „verligte" als de „verkrampte" vleugel van de NG-Kerk. Actievoerders verstoren dienst echtpaar Goeree in Nijkerk Actievoerders van onder meer de Utrechtse afdeling vah het COC hebben zondagochtend in Nijkerk een dienst verstoord van het echtpaar Lucas en Jenny Goeree. Het echtpaar werd onlangs door de rechtbank in Zwolle schuldig bevonden aan belediging van de joodse bevolkingsgroep. Waarschijnlijk een actievoerder, die zich aanvankelijk verborgen hield onder de ongeveer vijftig deelnemers aan de dienst, heeft het raam opengezet, waardoor ongeveer twintig actievoerders naar bin nen konden. Zij eisten een gesprek met de burgemeester, maar vertrokken na sommatie daartoe door de politie. Het echtpaar Goeree, dat wekelijks in Nijkerk een dienst houdt, zal een aan klacht indienen. De dienst van volgende week zondag zal ge woon doorgaan. Een woord hoe sterk ook uitgesproken heeft nooit een been gebroken. Ivy Compton-Burnett MGR. BAR: Jongeren moeten vernieuwing in kerk brengen Bisschop R.Ph. B&r van Rot terdam heeft zaterdag de jon geren opgeroepen de presta ties van de moderne weten schap en techniek de kerk in te brengen. Voor ouderen is het vaak moeilijk de weten schappelijke en technische ontwikkeling te volgen, aldus mgr. Bör zaterdag tot de deelnemers aan de negende landelijke ontmoetingsdag van de Werkgroep Katholie ke Jongeren (WKJ) in Utrecht. De WKJ wil jonge ren stimuleren tot bewustere geloofsbeleving in trouw aan de richtlijnen van het Twee de Vaticaans Concilie, die worden voorgehouden door het kerkelijk leergezag. Mgr. Bar hield de jongeren voor dat de kerk de wereld alleen kan bemoedigen als ze met kennis van zaken spreekt. Zo zijn volgens hem die bisschoppelijke brieven het meest geslaagd die tot stand zijn gekomen na ge sprekken met mensen die met het vraagstuk dat in de brief aan de orde wordt ge steld, dagelijks te maken hebben. Hij riep de jongeren op actief te worden in orga nen en raden van parochies en bisdommen. De aartsbis schop van Utrecht, kardinaal dr. A.J. Simonis, ging voor in een eucharistieviering. Voorstanders legalisering echtscheiding Argentinië uitgesloten van communie De leden van het Argentijnse parlement die in augustus hebben gestemd voor de le galisering van echtscheiding, mogen niet meer tot de com munie worden toegelaten. Dit geldt echter niet voor parlementariërs die zich openlijk van hun „zonde" distantiëren, zo blijkt uit een herderlijk schrijven van de Argentijnse bisschoppen. Ze kwamen tot hun standpunt na een bisschoppelijk beraad over de kwestie van de echt scheiding. Bekend is gewor den dat een priester in het bisdom Villa Maria in de pro vincie Cordoba wegens zijn standpunt over echtscheiding uit het priesterambt is gezet. Het Argentijnse parlement heeft met 177 tegen 35 stem men gestemd voor de legali sering van echtscheiding, on danks het heftige verzet van het episcopaat. Koreaanse kerkleiders mogen niet naar Nederland reizen Kerkelijke organisaties in Nederland hebben ertegen geprotesteerd dat de autori teiten in Zuid-Korea twee vertegenwoordigers van de Koreaanse Raad van Kerken hebben verboden naar Ne derland te reizen. De kerk leiders, dr. Kim So Young, algemeen secretaris van de Raad van Kerken, en ds. Oh Jae Shik, directeur van het oecumenisch centrum van de Raad, wilden deelnemen aan een internationale conferen tie in Oegstgeest, die was be doeld om het werk van de Koreaanse Raad van Kerken te ondersteunen. De protes ten komen van de Raad voor de Zending van de Neder landse Hervormde Kerk, het deputaatschap voor de zen ding en het werelddiaconaat van de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Hoe kun je je nou door God geroepen voelen en priester worden. Op welk gevoel stoelt dat? Verklaar u nader. „Beste Olivier, verklaar mij nu eens hoe je zo maar verliefd kan wor den op een meisje?" Een prikkelende vraag stelling, die aan de orde komt in het door Olivier Koning aan pater Leo pold Verhagen OESA ge wijde portret, vroeger een beroemde tv-per- soonlijkheid door de ja renlange, bijna speelse dagsluitingen op KRO- tv. Het portret is aan staande woensdag te zien op Ned. I om 23.20 uur op VOO-tv. Dit portret past in de VOO- reeks „Passies", waarvoor op de Utrechtse filmdagen de onderscheiding Het Gouden Kalf werd verkregen. Op la tere data wordt de kijker vertrouwd gemaakt met de diepere drijfveren van figu ren als architect Cees Dam, robotkunstenaar Henk^ Gos- ses, aan jazz verknochte Kit ty en Hans en concertpianist Geoffrey Madge. Pater Verhagen werd gepakt op zijn passie voor het verza melen van reliquiën, restan ten van heiligen, stukjes bot en andere personalia. Hij kwam tot deze verzame ling na zijn pensionering. Toen raakte hij zijn 32 lesu ren per week kwijt. Hij moest zijn tijd gaan vullen en koos voor de tastbare devotie van heiligenoverblijfselen. Hij heeft kasten vol. Pater Verhagen, nu 76, gaat hier helemaal in op en op in: „De protestanten gaan via het Woord direct naar God. Die hebben geen spulletjes. Dat hebben de katholieken wel. Zij bewaren zaken van heiligen, scheppen daarmee via die heilige een relatie met de hemel waar zij ooit hopen te komen. Een nuttige relatie boven, een binnenko mer is nooit weg". Hemel Pater Verhagen beschikt over een prachtige bidstoel voor een kwezel. Hij legt uit wat een kwezel is. Dat is een oudere vrouw, die haar leven aan gebed wijdt en speciaal voor eigen gebruik een bid stoel liet maken en daarop verblijft of er naar op weg is. In een kastje daarin zit een gebedenboek en in elk geval een collectie rozenkransen. Maar wil Veronica-Olivier ook weten: hoe ziet die hemel er uit? Heeft u daar een voor stelling van? Die heeft pater Verhagen niet en die wil hij ook niet hebben. Dan krijg je zulke vreemde denkbeelden als bordjes met zilveren lepeltjes. Voor de beantwoording van die vraag verwijst hij liever naar Paulus, die liet weten, dat geen oog heeft gezien en geen oor heeft gehoord wat God zijn getrouwen bereidt. Olivier blijft doortasten met zijn vragen. Hoe kun je me nen bezitter te zijn van het ware geloof als er zoveel an dere geloven zijn die ook denken de waarheid in pacht te hebben? Is hij als priester nooit verliefd geweest? Wat moet je met de stilte in het klooster, het klooster Mariën- hage bij Eindhoven, waar de pater verblijft en waar deze opnamen werden gemaakt? Als pater Verhagen al meent, dat hij met ziin geloof het ware geloof omhelst, moet hij met zekerheid toch ook stel len, dat alle andere geloven ook grote stukken waarheid bezitten, zoals de islamitische Turk. Hij wou iets als jongen van twaalf en besloot priester te worden, op zijn negentien de jaar zelfs kloosterling. Dat sluit voor hem de beleving van de liefde voor een vrouw uit. Hij is in zijn jonge jaren wel verliefd geweest op een meisje, maar als je voor God kiest is er voor een meisje geen plaats. Met die conse quentie van zijn keus voor God had hij verder niet zo veel moeite. Het meisje in zijn jonge jaren huwde later met een weduwnaar. En de stilte in het klooster? Dat is niet meer zo streng als vroe ger, maar er wordt toch wel de hand aan gehouden, want in de stilte kun je God bin nen je zelf horen spreken. Pinnekes Pater Leopold kan prikke lende reliquiën tonen. Een geselinstrument. Een riem met aan de binnenkant pin nen, die op het blote lijf ge dragen moest worden. Pater Verhagen vertelt: „Ik heb er een die iemand mee kreeg van zijn biechtvader. Om te boeten. Bij elke beweging deed dat pijn. De drager van deze riem zei de pinnekes aan de buitenkant te hebbpn gehouden. Het was geen har den anders. Dat is maar goed ook. Want na de pijniging ontstaat er behoefte jezelf te vertroetelen en dat werkt weer minder heilzaam". Maar er zit ook veel namaak bij. Daar is hij zich van be wust. Alexandrië stond er tij dens de kruistochten om be kend, dat er een industrie was, die aan de lopende band reliquiën vervaardigde. Pater Verhagen heeft zo'n falsifica tie in zijn bezit. De onecht heid deert hem niet. Hij schat dit hoog in als een historisch exemplaar van middeleeuwse devotie. Hij koestert ook boe- rengebeden, uit te spreken tijdens onweer. Zo ook een gebed, dat hij van zijn moe der erfde. Zij beschikte over de gave om brandwoden te genezen. Zij sprak het gebed uit en blies over de wond, waarna deze voorspoedig ge nas. Over de wondere werken van God komt hij niet uitge sproken. Inkijkjes van een door hem opgedragen gedia- logeerde mis, waarin ook het communiegebed, wisselen af met beelden, waarin hij over zijn geloof praat. Hij vertelt hoe hij een keer een heilig boek las en dat toen zijn oog werd getroffen door een mi nuscuul klein beestje, dat over zijn lessenaar trippelde. „Dat was zo klein, dat je te- nauwernood kon zien dat het zes pootjes had. Toch twee meer dan de mens. Om er achter te komen, wat de voor- en de achterkant was, moest ik wachten tot het weer ging lopen. Op die mi nuscule pootjes. Dat is toch een wonder van de schep ping. Heeft u er een andere verklaring voor? Zo'n klein beestje met alles er op en er aan net als de veel grotere olifant en dan ook nog uitge rust met de apparatuur om zich voort te planten. Hij maakt er geen geheim van. Hij ervaart God in alles om hem heen, zelfs in het kleinste. Voor zelfs de ge ringste twijfel is daarbinnen bij hem geen plaats. TON OLIEMULLER PRESENTATIE BIJ JUBILERENDE HAAGSE EKKLESIA V) Ter gelegenheid van het twaalfenhalfjarig bestaan van de Haagse Ekklesia, de interkerkelijke basisgemeen schap, is zaterdag in de Bart- Kapel aan de Brouwers gracht, een nieuwe liedbun del gepresenteerd. Het boekje „Land van belofte" is samen gesteld door de Haagse musi cus Jan-Willem van de Vel de, jarenlang muzikaal bege leider van de Ekklesia. Hij maakte ook de melodieën bij de teksten die door in totaal tien dichters werden ge maakt. Volgens Ad de Keijzer, litur- gist en pastoraal werker in het bisdom Utrecht, dat „Land van Belofte" liederen biedt die in andere bundels worden gemist en als zodanig een uiting van kritiek is. Hij vergeleek het nieuwe boek met het Liedboek voor de Kerken. In dat laatste staan vooral liederen die het resul taat zijn van theologisch den ken, veel liederen zijn uit drukking van het resultaat van gelovig denken, maar veel mensen hebben tegen woordig behoefte aan teksten die hun twijfels en vragen verwoorden, die oproepen en bemoedigen tot actie voor bij voorbeeld sociale gerechtig heid. De teksten die nu ge bundeld zijn doen een appèl op gelovigen om antwoorden te zoeken en in actie te ko men, tegenover het poneren de en vaak dogmatische van het Liedboek. Een kenmer kend verschil is ook dat in het Liedboek vaak de „ik vorm" wordt gebruikt, ter wijl in „Land van Belofte" juist meer de „wij-vorm" voorkomt. De teksten van „Liturgische Gezangen", het boekje van Huub Oosterhuis en Antoine Oomen, komen meer in de sfeer van die in „Land van Belofte", maar de muziek van Oomen stelt eisen aan de muzikale begeleiding waar aan kleine groepen vaak niet kunnen voldoen. De bundel „Land van Belof te" voorziet, aldus de samen steller, in de behoefte zoals die bestaat in basisgemeen schappen en andere klein schalige geloofsgroepen. Daar komen niet alleen mensen die uit de kerkelijke traditie voortkomen, maar ook van huis uit onkerkelijken die zich voelen aangesproken over wat de bijbel zegt over de zingeving van het leven. Voor dergelijke gemeen schappen zijn heel andere liederen nodig, aldus Van de Velde, dan wat in de geves tigde kerken wordt gezon gen. Niet alleen wat betreft teksten, maar ook naar melo die. Hij heeft in zijn composi ties geprobeerd het ritme van de tekst als uitgangspunt te nemen, met als resultaat het doorbreken van de „maat- harnassen" of de voorspel baar-saaie ritmestructuren van de meeste kerkliederen. „Het gecomponeerde lijkt mij een soort synthese tussen het protestants melodie-karakter en de rooms-katholieke (gre goriaanse) vrijheid van rit me", aldus Jan-Willem van de Velde. De bundel bevat teksten van Henk Abma, Gea Boessen- kool, Dick Groeneboer, Jan Hofland, José Höhne-Spar- borth, Jan van Opbergen, Jan-Willem van de Velde en Wiersinga. LJTSEN KOOISTRA Palestina in vogelvlucht Het heilige land is onderwerp van talloze fotoboeken en nog steeds verschijnen er nieuwe. Zo kwam er bij Kok/Lannoo ook weer één uit: „Het heilige land in vogelvlucht". Het aar dige van dit boek onder de vele, zijn de luchtfoto's, de „vogelvlucht". Daardoor ont staat een nieuwe, verrassende kijk. Wie bijvoorbeeld bij de overblijfselen van de synago ge in Capharnaüm, waar Je zus predikte, heeft gestaan, zal door de luchtfoto van de ruïne een nieuwe dimensie aan de beleving kunnen toe voegen. Daarmee is ook al aangegeven dat fotoboeken van Israël zoals dit, vooral in druk maken op mensen die letterlijk in de voetsporen van Jezus en zijn eerste volgelin gen zijn getreden. Het boek werd gemaakt door twee fotografen: Sonia Halli- day en Laura Lushington. De teksten erbij, steeds uitgaand van bijbelteksten, werden ge schreven door Tim Dowley. De Nederlandse bewerking van de oorspronkelijke, En gelse uitgave is van drs. J. Kleisen. Het boek kost 39,50. De Engelse schrijfster en filo sofe Iris Murdoch heeft vrij dagavond voor een overvolle *Martinuskerk in Groningen de Van der Leeuw-lezing ge houden. Na het pleidooi van de Poolse filosoof Leszek Ko- lakowski twee jaar geleden voor de christelijke gods dienst, stelde Iris Murdoch het belang aan de orde van de moraal, van het goede en schone zoals dat is uitgedrukt in het christendom. Op zoek naar een logisch fundament voor d^ze opvat ting ging Murdoch te rade bij de klassieke filosoof Plato en de middeleeuwse wijsgeer en monnik Anselmus. Van de laatste is het zogenaamde on tologisch Godsbewijs afkom stig, dat kort hierop neer komt: „God is datgene wat er überhaupt te bedenken valt dat zo indrukwekkend, vol maakt en groot is, dat het niet mogelijk is dat er iets be dacht zou kunnen worden dat nog groter is dan God. Op de veel gehoorde tegenwer ping dat een gedachte slechts in de geest kan bestaan ant woordde Anselmus dat dit in het geval van God niet op gaat. Hij zou immers anders niet perfect zijn. Murdoch ging in op de vele latere tegenwerpingen die tij dens het leven van Anselmus en latere filosofen, onder wie Kant, gemaakt zijn ten aan zien van de redenering van Anselmus. Deze kritiek vindt Murdoch niet zo belangrijk. Het gaat haar er ook niet om te bewijzen of God nu wel of niet bestaat. Wat haar daar entegen ter harte te gaan is dat zij aanknopend bij de op vattingen van Anselmus, een fundament hoopt te vinden voor het bestaan van het mo reel goede en schone in een wereld die van toevallighe den aan elkaar lijkt te han gen. Murdoch komt dan uit eindelijk uit bij Plato. Voor Anselmus was het goede in de wereld een afspiegeling van God. Plato stelt dat wij het wezenlijke achter de waarneembare wereld slechts kunnen begrijpen door ze te herleiden tot een idee. Ach ter alle concrete huizen die wij in de werkelijkheid zien, kunnen wij ons het ideale huis voorstellen. Deze ab stractie is ook van toepassing voor zaken die de moraal en de esthetica betreffen. Zij zijn ook weer afspiegeling van hét ware en goede. Het ligt voor de hand dat Murdoch voor de contekst waarin zij dat moreel goede en schone tot in zijn hoogste vorm uitgedrukt zag, als van zelf terecht kwam bij de christelijke traditie waarin deze idealen hebben geleefd en nog steeds zichtbaar zijn. PAUL VAN VELTHOVEN Babi ketjap met sajoer kool en rijst chocoladevla met gember Voor twee personen: 200 g varkenslap, 1 lepel olie, zout, ui, knoflook, stukje prei, 1,5 dl heet water, djahé, ke toembar, djinten, sambal, 1 lepel ketjap, 1 theelepel azijn en bruine basterdsuiker, ui, knoflook, 1 lepel olie, 500 g witte kool, 1 dj water, zout, 2 lepels santen of gemalen kokos, sambal, djahé, 1 theelepel citroensap, stukje prei; 250 g droogkokende rijst; 0,5 liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maïzena (of 0,5 liter chocoladevla), gember naar smaak. Bak het in dobbelstenen gesneden vlees bruin in de olie. Zout het vlees tijdens het bakken. Voeg de kleingesneden ui, knoflook en prei toe en bak die nog even mee. Doe er ver volgens het water bij met de kruiden, ketjap, azijn en bruine basterdsuiker en laat de massa stoven tot het vlees mals is. (De stooftijd is afhankelijk van de kwaliteit van het vlees een kwartier tot een half uur). Maak de babi ketjap op smaak af met de gebruikte toevoegsels. Fruit de kleingesneden ui en knoflook goudgeel in de olie. Bak al omscheppende de fijngesneden kool een paar minuten mee. Voeg vervolgens water, zout, santen (of kokos), sambal, djahé en citroensap toe en kook de groenten in een kwartier gaar. Maak de sajoer ook af met de gebruikte toevoegsels en schep er zeer fijngesneden prei door. Zet de helft van de melk op. Meng cacao, suiker, maizena en weinig koude melk tot een klontvrij papje. Schenk er wat hete melk bij, doe het mengsel in de pan en laat de vla al roerende een minuut koken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe. Meng de afgekoelde vla met stukjes gember en iets van de gembersiroop. JEANNE De weinig verheffende taferelen rond de Amsterdam minatie voor de Olympische Spelen in 1992 werden za afgesloten met een ordinaire rel op Schiphol, waar vo tegenstanders elkaar letterlijk in de haren vlogen. wi ben geen behoefte daar veel woorden aan vuil te maki feiten spreken voor zich. We zijn wel verbaasd over de enigszins naïeve i waarop tal van Nederlandse autoriteiten zich de vorigt hebben laten verrassen door het optreden van een bet lijk klein groepje nihilisten die er met schofferende at zijn geslaagd de toch al minieme kansen van Amsterd; lemaal de grond in te boren. We weten toch al jaren dat dergelijke groeperinge venredig veel invloed uitoefenen in ons maatschappel stel. Nu Vonhoff c.s. er min of meer lijfelijk mee word confronteerd, zijn ze zo ontdaan, dat maar meteen voorgesteld lieden die in het buitenland ons land te s< maken hun paspoort af te nemen. Gezien de emotie v moment misschien wel begrijpelijk, maar niet dooi want het gevaar is niet denkbeeldig dat een dergelijke regel al gauw voert naar een situatie, waarin buitei mentaire oppositie tegen gezagsdragers geen kans krij VONHOFF c.s. doen er beter aan in ons land een gei klimaat te bevorderen waarin geen behoefte ontst weerzinwekkend te ageren tegen het opportisme, w politici zich geregeld schuldig maken. Want dat dat la* Lausanne is gebeurd staat buiten kijf. EeN voorbeeld van opportunistisch denken vormt reacties van Van Thijn/Vonhoff c.s. op het kleine stemmen dat Amsterdam in Lausanne kreeg. Niet uiteindelijk wat uitmaakt dat Amsterdam in de eers wel de laatste ronde werd uitgeschakeld, maar het schien goed er hier nog even aan te herinneren d« Thijn zelf steeds heeft beweerd, dat Amsterdam vot IOC-leden de tweede kandidaat was. De kansen va hoofdstad zouden pas in de vervolgstemmingen Voorwaarde was uiteraard wel de eerste ronde te ove Ongetwijfeld mede als gevolg van de acties van Saar ge gebeurde dat niet. Van Thijn c.s. hadden ook dat t kunnen inschatten. Of Amsterdam inderdaad de tweede kandidaat v nooit worden achterhaald. Van Thijn, Vonhof, Van Af die andere autoriteiten die in Lausanne in de weer moeten zich daarover ook maar niet meer druk mal kunnen beter maar weer gaan doen waarvoor ze ec ingehuurd: het besturen van respectievelijk hun stad i vincie. Daar is genoeg werk aan de winkel. Buiig en veel wind DE BILT (KNMI) Van- avond neemt de wind aan de kust hier en daar tot storm kracht toe. Ook in het binnen land zijn er flinke windvlagen. In de loop van de nacht neemt de wind wat af, maar ook morgen staat er nog een krachtige zuidwesten wind, die in de avond aan de kust weer tot stormachtig kan toe nemen. Het weer heeft verder een buiig aanzien. In de mid dag kan de buiigheid wat on derdrukt worden bij het passe ren van een zwakke rug van hoge luchtdruk, 's Avonds neemt de regenkans weer toe. De temperatuurschommelin gen zijn maar gering: van nacht ligt het minimum rond acht graden, het maximum morgen is ongeveer twaalf graden. Het stormachtige weer van vanmiddag en vanavond hangt samen met een storing die over het noorden van ons land naar Denemarken trekt. Morgenavond bereikt een nieuwe storing de noordelijke Noordzee, het bijbehorende re- gengebied bereikt dan ook ons land. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinaviëhalf tot zwaar bewolkt en buien. Mid- dagtemperatuur ongeveer 10 graden. Britse eilanden: veel bewol king en vooral morgen regen. Middagtemperatuur van 10 graden in Schotland tot 15 in de omgeving van Londen. Benelux: veel bewolking en perioden met regen. Middag- temperatuur ongeveer 13 gra den. Duitsland, morgenochtend en kele opklaringen, overigens veel bewolking en perioden met regen. Middagtempera tuur ongeveer 14 graden. Frankrijk: half tot zwaar be wolkt en vooral in het noor den regen. Middagtempera tuur van 15 graden in het noorden tot 22 aan de Riviera. Alpengebied: half tot zwaar bewolkt en vooral woensdag later op de dag regen. Middag- temperatuur ongeveer 15 gra den. Portugal, Spanje: zonnig, maar in het noorden woensdag be wolkt en mogelijk regen. Mid dagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 25 in het zuiden en de Middellandse zeekust. Italië en Joegoslavische kust droog en vrij zonnig. Middag- tempertuur ongeveer 22 gra den. Diabetes (suikerzie is een ingrijpende aandoening die Roi altijd en overal met zich meedraagt. begint het al als hij ins moet spuiten. Niet dag, maar de rest var leven! De wetenschap probi een oplossing te vind voor deze ongeneesll ziekte. Steun dat weti schappelijk onderzot steun het Diabetes Fc Nederland. NATIONALE DIABETES' 10 t/m 16 NOVEMBER I GIROREKENING 5766 t.n.v. OFN. AMERSFOOi

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2