^^siden^Mozmnbigue komt om bij vliegramp Menu Bon: ANDIJVIE EN BRAADWORST TOESTEL STORT NEER IN ZUID-AFRIKA Commando's Brunswijk kapen opnieuw vliegtuig josgebroken koeien inder drie treinen rand na blikseminslag „Loslippige Israëliër in handen van Mossad" Moskou wijst Amerikanen uit, VS kondigen vergelding aan Kok wil socialistische delegatie naar VS en SU Mogelijk vertrek Shell en GM schokt Zuid-Afrika £eidóe (Bowuvnt Maandag 20 oktober 1986 78e jaargang no. 23634 f Uitgave Westerpers, behorende tol SijthoH Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredaceur IJ. Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93, jaar 1.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleinties 1.0,44 per mm. Half tot zwaar bewolkt en bui en. Minimumtemperatuur om streeks 8, middagtemperatuur omstreeks 12 graden. Krachti ge zuidwesten wind, aan de kust tot stormachtig, in de middag tijdelijk iets afnemend. Zon op: 07.14; onder: 17.33. Schev. hoog water: 04.52 en 17.05; laag water: 00.45 en 13.04. Zelf verhuizen is aardig, maar dan moet je ook als het waait je aan hanger op de weg weten te houden. Deze on fortuinlijke doe- het-zelver werd gisteren aange troffen in de berm van de A1 tussen Amers foort en Ensche de. Zijn meubilair lijkt rijp voor pension Homme les. Verhuizen blijkt toch een vak apart. KOK WIL AFTREDEN VAN BRINKMAN DEN HAAG Minister Brinkman (WVC) dient volgens PvdA-fractielei- der Wim Kok „zo gauw mogelijk als minister te verdwijnen". Kok zei dit het afgelopen weekeinde voor de VAR A-radio. De PvdA-voorman reageerde daar op een pleidooi van Brinkman, verleden week in de Kamer uitgesproken, om in ons land te komen tot een nieuw soci aal elan. „Ongehoord. Burenhulp zit in de Nederlandse bevolking ingebakken. Daar hebben wij Brinkman niet voor nodig", aldus Kok. „Eerst sloopt hij de voorzieningen voor de bejaarden, in de zwakzinnigenzorg, in het welzijnswerk en in het onderwijs, en dan dit. Hoe durft hij?". Pag. 3: rubriek De gang van zaken Katwijkse reders: havenbedrijf IJmuiden niet aan VenD verkopen KATWIJK Vooral de kleine reders in Katwijk, die IJmuiden als thuishaven hebben, wiizen de eventuele verkoop van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmui den (Velsen) aan Vendex af. Als het aan de vissers ligt, blijft het havenbedrijf in handen van de overheid. De Vaste Kamercommissie voor landbouw en visserij spreekt morgen over een voorstel van Hodon, een dochtermaatschappij van het concern Vendex Interna tional, om het Staatsvissershavenbedrijf over te nemen van het rijk. Minister N. Smit-Kroes heeft eerder te kennen gegeven in het kader van de privatisering van overheidsdiensten het Staatsvissershavenbedrijf van de hand te willen doen. Het havenbedrijf bestaat uit twee havens en een industrieterrein. Pag. 8: Visserijbedrijf is bij overheid in goede han* den Somara Machel. JOHANNESBURG/MA PUTO De Mozambi- quaanse president Samora Machel (53) is gisteravond bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Zijn dood is vanmorgen bekend gemaakt door het officiële Sovjet-persbu reau Tass en door de Zuid-Afrikaanse regering. Eerder had de Mozambi- quaanse radio gemeld dat de president, die op thuis reis was vanuit Zambia, vermist werd. Het vliegtuig, dat 38 passagiers aan boord had, is door onbe kende oorzaak neergestort in het noorden van Zuid-Afrika, in het grensgebied met Swazi land en Mozambique. Machel had in de Zambiaanse hoofd stad Lusaka een bijeenkomst bijgewoond van de leiders van de frontlijnstaten. Marcellino dos Santos, de tweede man in Mozambique, verklaarde vanmorgen in een radio-toespraak dat naar de vermiste president gezocht wordt. Hij riep de bevolking op rustig te blijven maar gaf geen verdere bijzonderheden. Het normale programma van de officiële zender werd gewij zigd en er werd plechtige mu ziek gespeeld. Volgens de Zuidafrlkaanse mi nister Botha van Buitenlandse Zaken zijn bij het wrak „zeker vier overlevenden gevonden", die in een ziekenhuis zijn op genomen. Zuid-Afrika heeft de regering van Mozambique uitgenodigd vertegenwoordi gers te sturen naar de plaats van het ongeluk. President Machel was sinds de onafhankelijkheid van Portu gal aan de macht in Mozambi que, een van de armste landen van zuidelijk Afrika. Hij was voorzitter van het marxisti sche front voor de bevrijding van Mozambique (Frelimo), dat na de Anjerrevolutie van 1974 in Portugal en de daar op volgende dekolonisatie, aan de macht kwam. Pag. 5: Machel machteloos in straatarm Mozambique. PARAMARIBO Acht commando's van de groep Brunswijk hebben zaterdag avond opnieuw een vlieg-v tuigje gekaapt. Het toestel, dat 17 passagiers kan ver voeren, voerde een charter vlucht uit naar de Raleigh- watervallen, een toeriste noord in het westen van Su riname. Toen het SLM-vliegtuig landde, stapten de twee passagiers uit. Vijf kapers gingen onmiddellijk aan boord en gelastten de gezag voerder en tweede piloot op te stijgen. Het toestel had voor één uur vliegen brandstof aan boord. Waar het nu is, is niet bekend. De drie achtergebleven leden van de groep-Brunswijk ver trokken later in een Cessna, het vliegtuigje dat ruim twee weken eerder werd buitgemaakt De veertien vakantiegangers die in Raleigh zouden instappen zijn met een boot de rivier afgezakt en van daar naar met een bus naar Paramaribo gereisd. Vol gens de Surinaamse televisie be vonden zich onder hen twee Ne derlanders. De Surinaamse luchtvaartmaatschappij kondig de aan dat uit voorzorg voorlo pig alle vluchten naar het bin- nehland worden gestaakt. Roerloos Bij een voorzorgslanding op de internationale f§ luchthaven Kastrup bij Kopenhagen zijn gisteren vier Japanse passagiers gewond geraakt. Het toestel, een DC-9 van de Scandinavische luchtvaart maatschappij SAS, was met 102 passagiers van Kastrup vertrokken voor een vlucht naar Amsterdam. Na 40 minuten ontdekte de piloot een defect aan het roer en keerde terug naar Kopenhagen. Bij de landing slipte het neuswiel van de DC-9 en brak )LTEN Het treinverkeer tussen Deventer en Rijs- i is gisteravond gestremd geweest nadat in Holten zes 'Igebroken koeien onder drie verschillende treinen te- ht waren gekomen. De koeien waren om acht uur in niek losgebroken tijdens het onweer dat over ons land k. Tegen tien uur kwam het treinverkeer weer op >g- SENHEIM Van een woning aan de Israëlhove in Sas- eim is gisteravond de zolderetage uitgebrand nadat de >em was ingeslagen. De brandweer kon voorkomen dat rand ook de rest van het huis bereikte. De ondergelegen ieping liep wel waterschade op. politiebureau van Noordwijk aan De Grent werd giste- tijdelijk lamgelegd door blikseminslag. Door de inslag >eg er een steekvlam uit de meidtafel, maar daarbij raakte land gewond. De mobilofoon, het interlokale mobilo- -net en de telex werden door de bliksem uitgeschakeld, politiebureau was nog wel telefonisch bereikbaar. Mid- enkele tussenoplossingen kon de Noordwijkse politie lig weer over alle communicatiemiddelen beschikken. (liksem is zaterdagavond omstreeks half acht ingeslagen kap van een woning aan de Commandeurslaan in Kat- Een deel van de kap van het huis brandde uit. De dweer voorkwam dat de brand verdere vernielingen ichtte. NEW YORK De Israë lische geheime dienst (Mossad) heeft de nucleai re technicus gearresteerd, die inlichtingen over het vermeende Israëlische ar senaal kernwapens aan de Sunday Times heeft door gespeeld. Dit meldt het Amerikaanse weekblad Newsweek. Volgens het blad moet niet worden uitgesloten, dat Is raël de informatie opzettelijk heeft laten uitlekken, als waarschuwing voor islamiti sche landen. Het vreemde is namelijk dat de bewuste technicus, Mordechai Vanu- nu (31), pro-Palestijnse sym pathieën had maar toch toe stemming kreeg om Israël te verlaten, nadat hij in novem ber 1985 was ontslagen bij het nucleair onderzoekscen trum in Dimona. MOSKOU/WASHINGTON De Sovjet-Unie heeft vijf Ameri kaanse diplomaten uitgewezen, die zich zouden hebben ingela ten met „ontoelaatbare activiteiten die niet in overeenstemming zijn met hun officiële status". Daarmee wordt gewoonlijk spio nage bedoeld. De Verenigde Staten kondigden onmiddellijk aan met tegen maatregelen te zullen komen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, wilde echter niets zeggen over de aard van de vergelding. De uitgewezen Amerikanen zijn vier medewerkers van ambassade in Moskou en een functionaris van het Amerikaanse consulaat in Leningrad. De uitwijzing van de Amerikanen volgt op de uitwijzing door de Verenigde Staten van 25 medewerkers van de Sovjetmissie bij de Verenigde Na ties in New York. Hoewel in de officiële verklaring van het Kremlin geen verband is gelegd tussen beide kwesties, verklaar den hoge Sovjet-functionarissen dat de uitwijzing van de vijf een vergelding is voor het gedwongen vertrek van de 25 Russi sche VN-diplomaten. HILVERSUM PvdA-leider Kok vindt dat een delegatie van de socialistische internationale naar zowel Washington als Mos kou moet om druk uit te oefenen, opdat alsnog akkoorden tot wapenbeheersing tussen Verenigde Staten en Sovjet-Unie moge lijk worden. Kok, net terug van een tweedaagse bijeenkomst van de socialistische internationale in Bonn, vindt dat die dele gatie de VS duidelijk moet maken dat de wijze waarop wordt vastgehouden aan SDI herzien moet worden. De delegatie moet de SU erop wijzen dat er tenminste een ontkoppeling dient te komen tussen Star Wars en een akkoord over middellange af standswapens. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllll Auto te water WOUBRUGGE Een 30-ja- rige vrouw uit Woubrugge is in de nacht van vrijdag op zaterdag met haar auto in het water naast de Tertiaire weg 20 terecht gekomen. Zij liep daarbij een hoofdwond op, die ter plekke kon wor den behandeld. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll JOHANNESBURG In Zuid-Afrika is gisteren ge schokt gereageerd op de aankondiging dat Shell en General Motors mogelijk het land zullen verlaten. Alle kranten brachten gis teren op de voorpagina dat Shell, de grootste olie maatschappij in Zuid-Afri ka, van plan zou zijn te vertrekken als de rege ring niet in versneld'tem po hervormingen door voert. De directeur van Shell Zuid- Afrika, John Wilson, had za terdag verklaard dat de boy cotcampagnes en acties in de rest van de wereld Shell flinke schade toebrengen. „We zullen de situatie moeten heroverwe gen als de maatschappij ernstig gaat lijden onder de handha ving van haar belangen in Zuid-Afrika", aldus Wilson. Maar hij voegde daar aan toe: „Het moet wel heel slecht gaan, willen aandeelhouders zich terugtrekken". De berichten volgden op de aankondiging van General Motors dat men zich zal bera den op zijn toekomst in Zuid- Afrika. De Sunday Times meldde dat het concern zijn fabrieken zou willen verkopen een plaatselijke bedrijven. Ook de Amerikaanse filmmaat schappij Warner Brothers zou overwegen zich uit het land terug te trekken. Grensrechter bij FC Den Haag met hagel beschoten DEN HAAG Scheidsreeh- ter Van S\vieten heeft gis termiddag tijdens de eerste helft van FC Den Haag - FC Groningen het spel voor en kele minuten stilgelegd na dat grensrechter Hoppe hem vanaf de zijlijn had duidelijk gemaakt, dat hij de indruk had vanuit het publiek te zijn beschoten. Na afloop verklaarde scheidsrechter Van Swieten zelf dat de grensrechter door een schot hagel was getroffen. De Haagse politie verrichtte- overigens los van dit inci dent één aanhouding, maar vond geen wapens. Ajax en Feyenoord hebben afgelopen weekeinde hun generale repetitie voor de tweede ronde van de Euro pese bekertoernooien onge ïnspireerd afgewerkt. Feye noord won met 2-0 van Go Ahead Eagles, maar had met iets meer moeite het veel voud aan doelpunten kun nen maken. Ook Ajax deed in De Meer aan energiebe sparing. WV werd simpel verslagen met 4-0. Gronin gen, de derde Nederlandse deelnemer die woensdag uit komt in een Europees toer nooi, moest in Den Haag ge noegen nemen met een ge lijkspel: 1-1. De noorderlin gen misten hun geblesseerde spelbepaler Jan van Dijk overduidelijk. Het voor Eu ropees voetbal uitgeschakel de PSV handhaafde zich aan de kop van klassement door een overwinning (3-1) op PEC Zwolle. Sparta-FC Den Bosch werd beslist in Rotter dams voordeel: 3-1. Piet Keur zorgt er hoogstper soonlijk voor dat Haarlem zich op de ranglijst omhoog werkt. Dit seizoen had de 25-jarige spits zes keer raak geschoten. Zaterdagavond voegde hij daar voor Haar lem en hemzelf nog drie treffers aan toe: 3-1 tegen Roda JC. Arnold Mühren (rechts) staat op het punt de eerste treffer te scoren voor Ajax in het duel met WV. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Andijvie, QQ kilo ^/O Braadworst, 500 g £253.98 CQO kilo «sass 94ïOijO 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten De winkel van de groenteman lijkt heden ten dage wel op de Leidse Courant. Net zo'n groot sortiment treft men er aan, zij het dan niet aan groente en fruit maar aan nieuws, commentaren en achter grondverhalen. Vandaag op maandag nog eens ge completeerd met een flinke hoeveelheid sport. Wat er bij de groenteman kan worden aangetroffen staat er ook nog eens extra in en wel in de weke lijkse rubriek Huisraad. Het samenstellen van een gevarieerd weekmenu is dus net zo'n fluitje van een cent als het invullen van onderstaande bon. En dat is dan ook nog voor een veertiendaags „menu"!. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1