Onwaardige finale fIJUf lp 1 Yzeren Hein laat het weer afweten üandbalsters jvertuigen fiaidaeGowuwt Tenniszeges voor Edberg/Krishnan Geen kans tot beoordeling experimenten Weer Naish Ronde Lombardi je voor Baronchelli Karpov blijft uit het gewoel MAANDAG 20 OKTOBER 1986PAGINA 13 Jeurskens wint n Zwitserland lONADUZ Carla Beurskens leeft gisteren in de Zwitserse laats Bonaduz met overmacht een eldloop over tien kilometer ge- lonnen in 42 minuten en 25,72 se inden. De favoriete Limburgse at- ite had een voorsprong op de witserse Helen Comsa van ruim wee minuten. Bij de heren zege- rierde, zoals verwacht, de Brit ugh Jones in 37.50,63, een verbe uring van het parkoersrecord van e Oostenrijker Dietmar Millonig iet ruim achttien seconden. De oegoslaaf Paunovic werd op ruime [stand tweede gevolgd door zijn indgenoot Alempic, de winnaar an vorig jaar. Vunderink voor Van Bcnthera in eerste marathon DEVENTER - Robert Vunderink heeft zaterdagavond op de Deventer kunstijs baan de eerste marathon van het sei zoen over 75 ronden gewonnen. Het ex- -kernploeglid uit Raalte had twee ron den voorsprong op het peloton. Tweevoudig Elfstedentochtwinnaar Evert van Benthem bezette de 'tweede plaats. Hij won de sprint van een groep je dat één ronde achterstand had. Van Benthem werd gevolgd door Henk Hol land (Ambt Delden), Ben Pleyhuis (Ol- denzaal), Wim Scherjon (Wezep) en At- tie Duyn (Warnsveld). De Fries Jan-Eise Kromkamp was de eerste niet-oostelijke rijder. BAZEL De Zweed Stefan Edberg heeft het ten nistoernooi in Bazel, het open Zwitserse kampioen schap, gewonnen. De nummer vier van de wereld ranglijst versloeg in een enerverende eindstrijd de. Fransman Yannick Noah in vier sets, 7-6, 6-2, 6-7, 7-6. Ramesh Krishnan won in Tokio een 195.000 dollar-tennistoernooi. In de eindstrijd versloeg de speler uit India binnen zestig minuten de Zweed Johan Carlsson met 6-3 6-1. Het damestoernooi in Filderstadt is een dubbele triomf geworden voor de Amerikaanse Martina Navratilova. Ze versloeg eerst in de eindstrijd van het enkelspel haar voor malige Tsjechoslowaakse landgenote Hana Mandli- kova met 6-2, 6-3 (haar duizendste zege) en was Ramash Krishnan boekte weer eens een toernooizege, daarna met Pam Shriver in het dubbelspel te sterk hetgeen de stijlvolle Indiër niet al te vaak doet. voor Gabriela Sabatini en Zina Garrison. Supercrosscup Van der Ven VOLKEL Kees van der Ven heeft gisteren in Volkel bij de af sluiting van het motorcross-seizoen de Supercross-cup gewonnen. De coureur uit Bakel eindigde in de laatste van vijf wedstrijden, waarbij de deelnemers in drie manches achtereenvolgens op 500cc, 125cc- en 250cc-motoren rijden, op de tweede plaats. Leo Combee uit Woudrichem won de 875cc-cross en kwam slechts een punt tekort om in het totaalklassement op gelijke hoogte te komen met Van der Ven. John van den Berk uit Oss eindig de in de Supercross-competitie als derde. Staken om regenval WILLESDEN Na ne gentien minuten in de tweede helft werd de wedstrijd Nederland - Polen zaterdagavond in honden gestaakt wegens hevige regenval. De Itali aanse arbiter De Vecchi liet inrukken toen de al sinds de rust gestaag val lende regen in kracht toenam. Na vijf minuten oponthoud kon de wed strijd op het doorweekte kunstgras van het Wil lesden-stadion worden vervolgd. Tom van 't Hek toonde zich na af loop zeer verbaasd over het voorval. Wat een onzin om de wedstrijd te staken", zei hij. „Het was nat, maar verder was er niks aan de hand. We hadden gewoon door kunnen spelen. Die Ita liaan was zeker bang, dat de krul uit zijn haar zou gaan Geen zin LONDEN Grote afwe zigen bij de sluitingscere monie van het toernooi om het wereldkampioen schap hockey in Willes den waren de Pakistani en de Indiërs. De Aziaten hadden na hun slechte prestaties in het toernooi (Pakistan elfde en India twaalfde) geen zin meer de gang naar het stadion te maken. IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch reikte de wereldbeker uit aan aanvoerder David Bell van Australië. LONDEN De wereldti tel herenhockey is te rechtgekomen bij het land, dat daar al jarenlang de meeste aanspraak op maakt: Australië. Na een gemakkelijke overwin ning met 5-0 op de Sovjets in de halve finales kon ook een door 11.000 toe schouwers aangevuurd Engeland de Australiërs niet meer van een gouden medaille afhouden. Au stralië had de Engelsen het grootste deel van het duel in een ijzeren greep, leidde bij de rust al met 2- 0 en kwam alleen de laat ste zes minuten in de pro blemen toen uitblinker Pbtter Engeland toch nog dichtbij bracht (2-1). „Die laatste zes minuten maakten me vijf jaar ouder", zou de Australische coach Ri chard Aggiss later zeggen. „Ik kon alleen maar hopen, dat de spelers zouden doen, wat hen in de trainingen was geleerd. Gelukkig deden ze dat". De finale was eigenlijk een wereldkampioenschap on waardig, zoals er trouwens maar bitter weinig aantrekke lijke duels konden worden aanschouwd. Het was aan alles te merken, dat de Australiërs niet weer de hoogste eer wil den missen, zoals hen eerder tijdens Olympische Spelen en wereldkampioenschappen was overkomen. Bij het minste of geringste gevaar kreeg de bal een mep om veelal aan de an dere kant van het veld over de doellijn te belanden. Maar liefst twaalf keer namen de Australiërs hun toevlucht tot zo'n „icing". Aggiss draaide daar ook niet omheen. „De mensen hebben vandaag een Australië gezien zoals ze het zelden zullen kunnen meema ken. Maar er telde maar één ding: de titel pakken. We mochten niets weggeven. We wilden niet weer met een tweede of derde plaats thuis komen. In Los Angeles speel den we fantastisch, maar we vielen wel buiten de prijzen. Hier was het peil mmnder hoog en werden we eerste. We hebben 31 doelpunten voor en zeven tegen. Dat zegt wel ge noeg, dacht ik zo". Pas in de laatste wedstrijd voor het toernooi om de we reldtitel in Londen is de pro- duktie van de Nederlandse hockeyers op toeren gekomen. In het duel om de zevende plaats tegen de uitgebluste Po len maakten de Nederlanders zeven treffers, één meer dan in alle voorgaande zes wed strijden bij elkaar. Het werd uiteindelijk 7-2 na een rust stand van 4-1. De Bloemenda lers Bovelander en Schlat- mann scoorden elk tweemaal. Er stond zaterdagavond in het dit keer regenachtige Willes den weinig meer op het spel. Toch wilde Nederland om twee redenen niet opnieuw af gaan zoals een dag eerder te gen de Spanjaarden (1-4). Ten eerste is Nederland nog altijd Europees kampioen en verlie zen van Polen zou tot gevolg hebben, dat Oranje in dit toer nooi als vijfde en laatste Euro pese land zou eindigen. Boven dien zou een nederlaag tegen een land zonder kunstgrasvel- gelrechte blamage betekenen, den - Nederland heeft er bijna West-Duitsland eiste het brons 200 - en met slechts 2.500 ac- op. In de wedstrijd voor de be- tieve herenhockeyers een re- zetting van de derde plaats versloegen de Westduitsers na verlenging de Sovjet-Unie met 3-2. Na de reglementaire speeltijd was de stand 2-2. OETINCHEM De Ne- handbalsters in hun eigen te geloven, oor aanvang het Hol- stelde aan- Hanneke van Eijl dat Nederland geen tussen de mondia- waard is. De restaties tijdens het toer- Joi heeft dat idee doen ankelen. Nederland ein- igde als vierde. Een op enbarende overwinning Tsjecho-Slowakije (20- i) werd gisteren gevolgd x>r een nederlaag tegen oorwegen (22-26). Eijl verwoordde de alge- opinie van de selectie, fer krap twee maanden eelt Nederland in de wereld- elstrijd voor A-landen, om it het Nederlands Handbal (NHV) dergelijke enementen graag organi- Achter de vergadertafel hoort Nederland al jaren tot groten, op het veld was een onder in de B-groep ste prik. De eerste overwin- ig uit de handbalhistorie op jecho-Slowakije was dus een sitieve schok. iuwelijks 300 kijkers waren de voorlaatste dag van het or Oost-Duitsland gewon- n toernooi getuige van de f>rimeur. In Breda had Neder- and al verrassend afgerekend met West-Duitsland. Kecske methy vreesde een teruggslag en wist dat de daags tevoren gehanteerde energievretende offensieve dekking tegen Tsje cho-Slowakije niet effectief zou zijn. De coach posteerde zijn zes veldspeelsters op de cirkel, zodat de daar vertoe vende speelster Daniela Trandzikova niet kon worden aangespeeld. Die opzet resul teerde in succes. Dankzij de briljant keepende Laura Rob ben en de zekerheid van Van Eijl, Esther Hageman en Petra Jordens. Ondanks drie gemiste strafworpen. Tijdens de zaalhandbalwedstrijd Nederland-Tsjecho-Slowakije, waarin de Oranjeploeg een „historische prestatie" leverde, zat een aantal dames op de tribune driftig de breipennen te hante ren. Halverwege Tegen Tsjecho-Slowakije keek® Nederland halverwege nog te gen een achterstand aan (7-9), bij rust van het duel met Noorwegen stond de vader landse handbal-elite nog voor (13-11). De verrichtingen van dë handbalsters worden er niet voorspelbaarder op, maar wel leuker. Voor de samenstelling van zijn selectie heeft Kecskemethy één niet onbelangrijk pro bleem. De handbalster van het jaar, Marianne Bult, zweeft als een geest over boven het team. Lichameijk is Bult afwezig. Zij werd een half jaar geleden buiten de groep gezet, omdat zij niet de gehele voorberei ding kon meemaken. Haar vervangster dan wel op volgster, Monique Geitz, er vaart die aanwezigheid zeker als een druk en bleef daardoor onder haar mogelijkheden. Kecskemethy erkende dat probleem. Dat is een flinke vooruitgang bij de trainer- coach, die vaak weinig gevoel voor Westeuropese sportom- standigheden is verweten. Even groot als de progressie die de Nederlandse handbal sters onder zijn leiding hebben geboekt. Bondscoach Jan Kecskemethy gaat deze week niet mee naar' Hongarije, waar het Neder lands dameshandbalteam een toernooi speelt. Kecskemethy, die als technisch leider tijdens het Hollandtoernooi optrad, wordt vervangen door heren- coach Ton van Linder. De Slowaak moet om gezond heidsredenen in Nederland blijven. Na een hartoperatie, dit voorjaar, mag hij niet meer full-time werken. Met het oog op het toernooi om het wereld kampioenschap voor A-lan den, dat in december in Ne derland wordt gehouden, wil het Nederlands Handbal Ver bond (NHV) geen risico ne men. Van de speelstersgroep, die zondag in het Hollandtoer nooi als vierde eindigde, gaan Ingrid Reiters (Mosam) en Mieke Leeneri (Quintus) niet mee naar Hongarije. WASSENAAR De twee uit stapjes naar Berlijn en Wenen hebben de kampioen van Ne derland der dravers, Yzeren Hein, geen goed gedaan. Dat bleek gisteren op Duindigt waar de vijfjarige hengst zijn stayerstitel van Nederland moest verdedigen. Yzeren Hein maakte twee fouten over de 3820 meter en was bijna niet de bochten door te krij gen. De grote favoriet werd tenslotte vijfde en dat was op Nederlandse bodem voor de lakonieke graseter lang niet het geval geweest. Trainer en rijder Roelof Kromkamp: „De vorm was er niet. En de boch ten gaat hij op Duindigt altijd moeilijk door, dat is bekend". Van start tot finish ging in het stayerskampioenschap de zes jarige merrie Weilino Terraise met zesvoudig kampioenspi keur Tjitse Smeding aan de leiding. In de eindstrijd bleef Weilino Terraise zonder veel moeite Ypco Oostland met Duindigt-pikeur Wim van Da len en Video Buitenzorg met Hugo Langeweg voor. Einde lijk erkenning op het druk be zochte Duindigt voor Weilino Terraise, die voor de derde achtereenvolgende keer won. Haar vader was de legendari sche Franse hengst Bellino II die niet alleen in 1977 de Gro te Prijs der Lage Landen won en de Prijs der Giganten, maar Ook heer en meester was in de Franse drafsport door o.a. de belangrijkste draverij van Eu ropa te winnen de Prix d'A- merique. Niet alleen de dravers kwa men over een lange afstand in actie. Voor de volbloeds stond de Cesarewitch op het pro gramma, de langste ren van het jaar over een afstand van 3600 meter. Op de door de re gen zware grasbaan werd ver wacht dat de lichtgewichten hier een belangrijke rol zou den gaan spelen. Maar het was de met zestig kilo belaste Moondigger, die met Eric Bloem toch wel verrassend won voor de snel opkomende Wortwell en Tango die lang aan de leiding was geweest in het veld van tien paarden. BOEKELO Tijdens de in ternationale military van Boe- kelo heeft de commissie van de internationale paardesport- organisatie niet de kans gehad de experimentele reglementen op hun waarde te beoordelen. De veiligheid van ruiter en paard dienden beter te worden gewaarborgd en daarom wer den combinaties, die twee keer zouden vallen of vijf keer zou den weigeren uitgesloten. Een aantal ongelukken, waarbij twee Poolse ruiters omkwa men had de organisatie van Boekelo wat voorzichtig ge maakt. Het parcours in Boekelo was nergens te zwaar voor ruiter of paard. Het ongekend lage aantal uitvallers van drie be vestigde dat Stokkentré zijn werk goed had gedaan. De aanwezige wereldtoppers wa ren er blij mee. Aangevoerd door Lucinda Green zwaaiden ze de parcoursbouwer alle lof toe. De Engelse won voor de tweede maal in haar imposan te carrière Boekelo. Met de Shannagh was ze met dertien andere combinaties foutloos. Ook Hans Brugman met Mon te Carlo zat bij de toppers. In de cross hield hij zelfs vijftien seconden over en leek op weg naar zijn eerste nationale titel, maar kreupelheid van het paard maakte een einde aan zijn aspiraties. Het afscheid van de zakenman uit Hengelo maakte de weg vrij voor An- chela Rohof.om voor de eerste keer nationaal kampioen te worden met Boa Roger Wilco. In de algemene rangschiikking was Rohof was met haar elfde plaats Nederlands beste. VOORT De Ha- Robby Naish is te ren in Zand voort gehuldigd als van de wereld brandingsurfen 'oor professionals. De Amerikaan won op de hvk bezette slotdag (on geveer 150.000) de wave- performance. Bij de da- nes werd Nathalie Le- ievre voor de derde keer wereldkampioene. Mar ine van Soolingen werd dechts negende. De Plankzeilsters gingen de niet meer op voor slalom, omdat de or dat door het weer niet meer achtten. mBSBBBÊÊSËBÊmlBÊM HMiHIH Robbie Naish op spectaculaire wijze in actie bij zijn geslaagde pogingen de wereldtitel te prolongeren. MILAAN De Italiaan Gianbattista Baronchelli heeft za terdag de laatste klassieker van het wielerseizoen, de Ron de van Lombardije, gewonnen. Hij ontsnapte een paar ki lometer voor het einde uit een zes renners tellende kop groep. De Ier Sean Kelly won de spurt om de tweede plaats voor de Australiër Phil Anderson. De Oostenrijker Schonenberger werd vierde. Kelly won wel gisteren het Criterium der Azen, een rit over 99 kilometer met start en finish in Montreuil-sous- Bois, gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint zijn mede vluchters de Nederlanders Adri van der Poel en de Portu gees Acacio da Silva. De Spanjaard Vicente Belda won gisteren de befaamde klimkoers op Montjuich voor de tweede achtereenvolgende keer. Hij was zowel in de rit in lijn over 20,8 kilometer de snelste, als in de individuele koers bergop over 7,3 kilome ter. WK schaatsen Heerenveen al bijna uitverkocht MAARN Het WK schaatsen allround voor heren op de overdekte baan van Heerenveen (14 en 15 maart 1987) zal de KNSB een flinke winst opleveren. Er is nu al bij na geen toegangskaart meer te krijgen. Het nieuwe Thialf-stadion kan per dag 18.000 toe schouwers onderdak ver lenen. Kaarten voor de beste plaatsen kosten vijftig gulden. De KNSB organiseert de wedstrijden zelf. De ijs baan Thialf krijgt een vergoeding voor het be schikbaar stellen van het ijs en de faciliteiten op het terrein van de kaart verkoop. De KNSB wil (een deel van) de WK-winst reser veren voor het financiële „rampseizoen" 1987-1988, wanneer Nederland geen internationaal kampioen schap binnen zijn gren zen heeft en de Olympi sche Spelen van Calgary en de voorbereidingen daarop een zeer groot be slag op de geldelijke mid delen zullen leggen. Wereldrecord Sisi Dolman ALKMAAR De Nederland se titelstrijd powerliften voor dames in Alkmaar heeft afge lopen weekeinde een wereld record en vier Europese re cords opgeleverd. Sissy Dol man was verantwoordelijk voor de opvallendste prestatie. In de categorie tot 52 kilogram bracht zij het wereldrecord op het onderdeel kniebuigen op 173 kilogram. Haar totaal van 412,5 kilogram op drie discipli nes (kniebuigen, bankdrukken en deadliften) betekende een nieuw Europees record. Irma Ruler, uitkomend in de categorie tot 48 kilogram, bracht bij het onderdeel knie buigen het Europees record op 138 kilogram. TILBURG Tien dagen, na dat hij door een schriftelijk re mise-aanbod Gari Kasparov in het bezit van de wereldtitel liet, is Anatoli Karpov begon nen aan het Interpolis schaak toernooi, dat voor de tiende keer in Tilburg wordt gehou den. Uiteraard stortte hij zich niet direct in het strijdgewoel. De remise met zwart tegen Ljubojevic was degelijk, maar nauwelijks opwindend. Geen bezorgdheid echter. Al leen al door het simpele feit van zijn aanwezigheid ver leent Karpov het toernooi de allure, die de organisatie na drukkelijk nastreeft. „Het is beter meteen weer aan het werk te gaan, dan jezelf op te vreten", vertrouwde de Russi sche grootmeester Martin Vael van het organiserend comité toe, toen hij de gevierde gast in vliegende haast van Schip hol naar de loting bracht. De oud-wereldkampioen geldt in Tilburg als de grote favoriet van het jubileum-evenement. Schaken is voor hem niet al leen werk, maar ook een vorm van therapie. Nauwelijk was Karpov vorig jaar de titel kwijt of hij meldde zich in het toernooi van Bugonjo, dat hij op zijn naam bracht. In Til burg voelt Karpov zich zo mo gelijk nog meer thuis. Hij was er vijf keer en won even zove le malen. Karpov: „Nog een geluk, dat ik in de tussenlig gende jaren een match om het wereldkampioenschap moest afwerken anders had ik hier tegen mezelf moeten spelen". Het verloop van de partij Tim- man-Portisch was, wit: Jan Timman (Ned), Zwart: Lajos Portisch (Hon). Aangenomen Slavisch 1. d2-d4, d7-d5; 2. c2-c4, c7-c6; Pgl- f3, Pg8-f6; 4. Pbl-c3, d5xc4; 5. Pf3-e5, b7-b5; 6. g2-g3, Lc8-b7; 7. Lfl-g2, a7- a6; 8. a2-a4, e7-e6; 9. Lcl-g5, Dd8-b6; 10. 0-0, Lf8-e7; 11. e2-e3, h7-h6; 12. f2-f4, Ta8-a7; 13. Lg5xf6, g7xf6; 14. Dd5-h5, Th8-f8; 15. Pe5-g4, £6-£5; 16. Pg4-e5, Pb8-d7; 17. Pe5xd7, Le8xd7; 18. g3-g4, Tf8-g8; 19. a4-a5, Db6-d8; 20. g4xf5, Dd8-f8; 21. Tfl-f2, Kd7-c7; 22. e3-e4, Ta7-a8; 23. e4-e5, e6xf5; 24. Dh5xf5, Ta8-d8; 25. Df5-e4, f7-f5; 26. De4-e3, c6-c5; 27. d4-d5, Lb7xd5; 28. Pc3xd5, Td8xd5; 29. De3-f3, Df8-d8; 30. Kgl-hl, Tg8xg2; 31. Df3xg2, Le7xh4; 32. Tf2-f3, Td5-d2; 33. Dg2- h3, Dd8-d5; 34. Tal-fl, Lh4-f2; 35. Dh3-g2, Lf2-e3; 36. Dg2-g7+, Kc7-b8; 37. Dg7-f8+, Kb8-b7; 38. Df8xh6. Td2xb2; 39. Dh6-b6+. Kb7-c8; 40. Db6xa6+, Kc8-d7. Afgebroken stand- :Wit:_KRl, Da6, Tfl, f3, pionnen a5, e5

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13