hrista Kinshof er rijna Nederlandse Ronald-Jan Heijn en de titel van Kasparov p Verbijstering om zwakke presentatie Barcelona Voorzitter Ghanese voetbalbond gearresteerd Geen geld voor leerling van skilyceum *0HD&* Amsterdam ontwijkt demonstratie IOC-LID COMELIN KLINISCH DOOD IOC-leden samen 5388 jaar oud RT EcidócSouoant VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 PAGINA 7 "Herson blijft Post ^RA Phil Ander- püjft bij Panasonic. Beider Peter Post i gisteravond mon- a tot overeenstem- met de Australische enner. Het nieuwe Jkct zal dinsdag in prdam worden gete- i Het ligt in de be- )ïg dat Anderson in 3[ls kopman gaat fun- l Hij stemt zijn sei- 'eiria vooral de Waalse ijÉarsklassiekers 'af op lepnde van Frankrijk »t wereldkampioen- Handbaldames verliezen van Hongarije ALKMAAR Het Nederlands dames- handbalteam heeft gisteravond ook de tweede wedstrijd tijdens het Holland- toernooi verloren. In Alkmaar bleek Hongarije met 22-17 (rust 11-4) te sterk voor de formatie van bondscoach Jan Kecskemethy. Anna György schoot voor de Oosteuropese ploeg zes keer raak. Ursula Dekeling was goed voor vijf doelpunten. De overige treffers voor de Nederlandse ploeg, die vooral in de tweede helft een zeer verdienste lijk indruk maakte, kwamen op naam van: Hanneke van Eijl (4), Wendy Kerssens (3), Carla Kleintjens (3), Inge Tulp (2), Nicole van Thor, Monique Geitz, Mieke Leenen, Esther Hageman en Ingrid Wagner. Cor Hoogendoorn in glanzende vorm GRONINGEN GIJS Gro- ningen is er gisteravond in de eerste wedstrijd van het toer nooi om de Europa Cup ijshoc key voor eigen publiek in ge slaagd het sterker geachte Dy namo Berlin een gelijkspel af te dwingen: 2-2. Groningen stond bijna voortdurend onder grote druk, maar doelman Cor Hoogendoorn, overgekomen van Amsterdam, toonde een glanzende vorm. Hij hoefde slechts twee keer te buigen voor schoten van Nitz en Hil- ler. De Groningse treffers kwamen op naam van Franke en Ginnetti. John de Wolf vrijgesproken GRONINGEN De tucht- commissie van de KNVB heeft John de Wolf gister avond vrijgesproken. De commissie was van mening dat niet voldoende was aan getoond, dat de voorstopper van FC Groningen in het duel met Roda JC Huub Smeets opzettelijk een trap in het gezicht had gegeven. Het rapport van de waarnemer bii de wedstrijd was duide lijk, maar het werd door de verklaringen van Roda's trai ner Rob Baan en het „slacht offer" Smeets zelf onvol doende ondersteund, volgens de KNVB. Haarlem zonder Nijholt ZEIST De lengte van de lijst van gestrafte spelers in het be taald voetbal valt mee. In het weekeinde bliiven acht spelers aan de kant, die door de tucht- commissie van de KNVB zijn uitgesloten nadat zij dit seizoen drie of vijf gele kaarten hadden gekregen. Bij Haarlem ont breekt Luc Nijholt, bij Go Ahead Eagles Voskamp. De ge schorste spelers zijn (allen één wedstrijd): Nijholt (Haarlem, 3 keer gele kaart); Voskamp (Go Ahead Eagles, 3); Matena (DS '79, 3); Elburg (Wageningen, 3); Bos (Vitesse, 3); Voorn (Volen- dam, 5); Treling (SVV, 3); Hen driks (SC Heracles, 3). Dopingschandaal Aziatische Spelen LAUSANNE Tijdens de onlangs gehouden Aziati sche Spelen zijn twaalf deelnemers uit vijf landen op doping betrapt. Daar naast ontliepen zes sporters een straf, omdat ze konden aantonen op advies van een arts medicamenten te hebben ingenomen. Onder de zondebokken bevond zich één medaillewinnaar, een Indische bokser. De meeste dopinggevallen - zeven - werden bij het ge wichtheffen geconstateerd. ACCRA Elis Teye, voorzitter van de Ghanese voetbalbond, en twee van zijn medewerkers zijn door de geheime dienst van hun land gearres teerd. Naar is gebleken is het drietal verantwoor delijk voor de diskwalificatie van Ghana in de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voor teams onder 20 jaar. Ghana zege vierde in de voorronden met 3-1 over Togo, maar werd later door de Afrikaanse voetbalbond uitge sloten omdat drie Ghanese spelers ouder waren dan twintig jaar. Teye en zijn medewerkers zou den op de hoogte zijn geweest van het sjoemelen met de leeftijd van de spelers. Willie Evans, de trainer van de ploeg, is Ghana ontvlucht ANGELIKA VAN DER KRAATS ZELF UIT NATIONALE SKISELECTIE u^ERDAM In de u^landse skiwereld ?norde op zaken ge- 3 De nationale selec- ïjn rond en de pro- n«n rond het skily- ei in Altenmarkt opge weest opvallende re- eJt van de pogingen eifie betrokkenen om ;e rust in de tent te >n is de op handen l naturalisatie van Kinshofer. Mark van der Swaluw, Nicole van Steenbeek, Hans van der Veldt, Chrlsta Kinshofer en Ronald Hoevenaars (van links naar rechts) moeten de Nederlandse skikleuren hooghouden. 'estduitse, die in Lake in 1980 zilver behaal- lor haar geboorteland, Igens in onmin kwam Jkeren met officials en Nederland ging skiën, is »ek naar een een dorp" -commissielid Bart dijk) om in het bevol- egister te worden inge- en. Zodra de laatste iteiten zijn vervuld zal i Kinshofer officieel |ns land kunnen uitko- rtji wereldbekerwedstrij- 'ajle 25-iarige ski-vedette dusver op een Ne- Ise licentie, maar zal ns nimmer meer op ische Winterspelen uitkomen omdat ze Westduitse kleuren igde. ^lederland zal Angelika Jer Kraats dat waar lijk nooit meer doen. £s Zwitserland wonende of, die ooit leek voorbe- om als eerste Neder ig aansluiting te vinden wereldtop, eiste vorig en hoofdrol op in een e zijn weerga in het balans zo rustige skiwe- niet kende. Mede of °)ien wel vooral op aan- hivan haar wat overam- vader eiste Van der wilde het door Van der vorig jaar het vertrek Kraats in de publiciteit ge- L brachte verhaal, zich op on betamelijke wijze hebben ge- ROTTERDAM Ha raid de Man (12) maakt Harald de Man behoefde vorig jaar op grond niet langer deel uit van het Nederlands skily- van zijn grote toekomstige mogelijkheden ceum In Altenmarkt. Het meest talentvolle slechts 10.000 gulden te worden betaald. Des lid van de vorig jaar in het leven geroepen ondanks hebben de ouders van de scholier uit opleiding tot skiër in het Salzburgerland Alkmaar voor dit jaar moeten besluiten hun heeft moeten afhaken, omdat zijn ouders de zoon van het skilyceum terug te trekken, jaarlijkse bijdrage niet meer konden betalen. „Een treurige zaak", oordeelde de nieuwe di- Een school/ski-jaar aan het lyceum in Oos- recteur van het skilyceum E. Blauwkuip, tenrijk kost inmiddels 37.500 gulden. Voor „Maar het kon niet anders". nu nog immer in zijnde bondscoach Zwinger. Die zou, zo dragen tegenover jonge ski meisjes. Zwinger bleef, zijn voorganger Dutzi vertrok als directeur van het pas geo pende skileyceum in Alten markt, maar de skiwereld stond op zijn kop. Er volgde een tussenoplossing in de top van het skilyceum met een ouder (Grivec) als coördina tor en een Brabantse onder wijzer (Veis) als hoofdperso nen. Ondertussen is een nieuwe directeur benoemd, ir. E.K. Blauwkuip en maak te de Skivereniging bekend dat Angelika van der Kraats heeft besloten niet meer voor Nederland in actie te komen. Zucht verlichting Welke beslissing bij de Ne derlandse Ski Vereniging met een zucht van verlich ting is ontvangen. Men was van een probleemkind ver lost en kon tevens de overige leden van de selectie op de wenken bedienen. De overi ge topskiërs hadden een paar maanden geleden een brief naar de alpine-commissie ge schreven om eindelijk duide lijkheid te krijgen over de si tuatie. „Men vroeg om zeker heid", vertelt Bart Zomer dijk. „Waarbij het niet uit maakte welke beslissingen er zouden worden genomen. Op vrijwel hetzelfde moment kwam de mededeling van Van der Kraats dat die niet meer zou terugkeren. Daar mee was alles opgelost. Zwinger kon gewoon door gaan met de groep en er dreigden geen verdere pro blemen". Onder leiding van Zwinger en aanvoering van Kinsho fer moet de skiverertiging komend seizoen trachten in het rustiger vaarwater ook wat betere resultaten te boe ken. Kinshofer maakt inmid dels weer deel uit van de eerste startgroep en ook van de Ronald Hoevenaars kan het nodige worden verwacht. Zwinger: „Als het een beetje meezit starten er misschien drie Nederlandse deelnemers in Crans Montana bij het we reldkampioenschap". Waar bij dan de derde kanshebber Mark van der Swaluw of Hans van der Veldt is. FRANK WERKMAN Ï-Jan Heijn. dstan-India I laatste plaats DEN Argentinië ïjjt tegen Nederland of cfie om de vijfde plaats biet toernooi om de we- tel hockey. De Zuida- ;r tanen, onlangs in Ne- t nd nog geen partij voor ;a|je en in Londen maar 'erslagen, wonnen gis mond met 1-0 van Polen, dunnende treffer werd minuten voor tijd ge- •g t door Alejandro Ver- I folen, dat het toernooi begon, kan door dit re lict hooguit nog zevende ;oen. Pakistan en India 1 gisteren verder verne- ri Beide landen verloren ef wedstrijden voor de nfcen negen tot en met Dilf met 2-1. Olympisch i pioen Pakistan bleef ne- pve records verbeteren jtyoor de eerste maal in jstorie de winst aan de liijje Canadezen te laten. It^oor was India al met c»de cijfers voor Nieuw- l?nd gezwicht. Door deze '«laten moeten de vroe- ib hockeygrootmachten Til en Pakistan nu van- touitmaken wie gedoemd ritste te worden. Canada iirNieu w-Zeeland spelen i £e negende, plaats. LONDEN Het is zijn eerste, maar ook direct zijn laatste wereldkampi oenschap. Want Ronald- Jan Heijn neemt zondag definitief afscheid van het hockey. Niet omdat hij het een vervelende sport zou vinden, maar gewoon om dat andere dingen in het leven zijn belangstelling trekken. Zoals bijvoor beeld een studie Culturele Antropologie. Een niet-alledaagse bezigheid, maar juist misschien wel daar om heeft Heijn voor die rich ting gekozen. Praten met de Bloemendaler, die als aanval ler van het Nederlands hoc keyteam maandag tegen Enge land zijn 57e interland afwerk te, is meer dan het verzamelen van een aantal cliché's. Heijn denkt gaarne na over de din gen in de wereld. Als hockey er houdt hij een vurig pleidooi om de schoonheid in zijn sport te behouden. „Ik weet zeker dat dit een ab soluut afscheid is", zegt de 26- tarige Heijn in de lounge van iet spelershotel Regent Crest. „Mensen die mij goed kennen weten ook dat het zo is. Coach Hans Jorritsma heeft ook geen poging gedaan mij om te pra ten. Want hij weet hoe ik in elkaar steek en heeft begrip voor mijn standpunt". Wat er dus in het kort op neer komt, dat Heijn de komende vier jaar voor een combinatie van werken en studeren zal kiezen. Eerder voltooide hij al zijn studie Bedrijfskunde aan Nijenrode en werkte hii ruim twee jaar bij een Zweedse fir ma op de afdeling Marketing. „Maar ik ben daarmee gestopt. omdat ik nu die studie wil vol gen. Daarnaast ga ik samen met twee vrienden een advies organisatiebureau op poten zetten, zodat ik een paar dagen per week kan werken". Maar juist die studie Culturele Antropologie trekt hem enorm. „Simpel gezegd betreft het de studie van de mens als cultuurdrager", legt Heijn uit. „Ik heb altijd al een enorme interesse gehad voor andere culturen en dan vooral de Oos terse. De mystiek en al de za ken die daarme te maken heb ben fascineren mij. Op het gymnasium leerde ik Grieks en Latijn, maar juist de verha len er omheen vond ik interes sant". „In het Westen leven wij erg rationeel. In het bedrijfsleven wordt er te vaak de nadruk op winst gelegd. Rijkdom wordt vertaald in geld. Ik richt mij liever ook op andere waarden in het leven. Ik heb voor die studie tevens gekozen om de wereld niet alleen door het economische oog te hoeven be zien". Inhoud Heijn, die op low-budget basis („met een rugzak er op uit") de komende jaren het nodige van de wereld hoopt te kun nen bekijken, weet dat hij zich in deze maatschappij een beet je in een uitzonderingspositie bevindt. „Maar dat betekent niet dat ik me zielig voel of zo. Ik vind het prima dat andere mensen er een andere stijl van leven op nahouden. Iedereen moet doen waar hij zin in heeft. Maar voor mij heeft het leven meer inhoud als ik over bepaalde zaken nadenk. Dan voel ik mijzelf nuttiger". „Oost en West zouden meer van elkaar kunnen leren". zegt Heijn. „Soms is er nog te veel onbegrip. Dat heb je ook in de wetenschap, waarin voor alles een bewijs moet zijn. Maar soms kan dat niet. Ik geef een voorbeeld: Wij zitten hier aan een tafeltje. Een paar meter verderop zit iemand je constant aan te kijken. Dat merk je op een gegeven mo ment. Hoe komt dat? Dat is heel moeilijk te omschrijven. Maar dat valt ook niet te be wijzen hoe je dat plotseling weet. Kijk, en sommige men sen hebben dat heel sterk. Dat noemen wij dan paranormaal begaafd. Tja, veel mensen den ken daar niet graag over na. Die vinden het eng. Maar ik vind dat nu eenmaal fascine rend". Mocht de indruk zijn ontstaan dat Heijn zich tijdens zijn we reldkampioenschap, waar een goede prestatie door de door- snee-topsporter als zaligma kend wordt beschouwd, niet helemaal thuis voelt, dan is er sprake van een misvatting. Want Heijn beleeft een paar dagen voordat hij zijn stick de finitief in de kast zet nog veel plezier aan het hockeyen op topniveau. „Ik wil zeker niet op mijn sport afgeven", zegt hij. „Maar straks zal ik het hooguit nog een paar keer per jaar doen met De Batavieren. Ik heb namelijk geen zin om in het tweede elftal van Bloe- mendaal te gaan hockeyen. Want dan zit ik toch vast aan een wekelijkse training en aan een wedstrijd in het weekein de. Het lijkt mij heerlijk om dan vrij te zijn. Als ik in het tweede speel, mag ik aanne men dat ik van belang ben voor dat team. Dan heb ik geen zin om de jongens te du peren als ik een keer niet kan. Natuurlijk moet ik straks gaan aftrainen. Ik wil gaan squas hen, tennissen, zeilen, voetbal len en golfen. Al is die laatste bezigheid natuurlijk niet be doeld als aftrainen De ontwikkelingen tijdens het zesde wereldkampioenschap mogen verrassend worden ge noemd. Techniek is niet lan ger zaligmakend en vooral de fysieke gesteldheid blijkt be- §alend voor succes. Dat doet ,onald-Jan Heijn, zelf aanval ler en gezegend met een meer dan modale techniek, een beetje pijn. „De wereldhockey- bond moet goed opletten. Want de schoonheid van het spel mag niet verloren gaan. Ik zie die Pakistani graag hoc keyen. Ik heb van hen toch meer genoten dan van Austra lië, dat ook een geweldig team heeft. Maar er straalt zo'n enorme degelijkheid van af. Dat is jammer' Daarom ziet Heijn als hij naar voetbal kijkt ook liever Brazi lië winnen dan bijvoorbeeld een Europese ploeg, die vooral de nadruK legt op de tactiek. „Het is bij meer sporten zo. Ik was werkelijk als een kind zo blij dat Kasparov de wereldti tel heeft benouden. Want dat is goed voor het schaken. Kar- pov speelt natuurlijk veel de gelijker. Kasparov zal vaker winnen en verliezen. Maar hij laat iets moois zien". DENNIS MULKENS Premier Ruud Lubbers (rechts) In gesprek met IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch. LAUSANNE De Amsterdamse delegatie heeft gistermor gen de demonstratie voor het Palais de Beaulieu in Lausanne ontweken. De bus met premier Lubbers, burgemeester Van Thijn, stichtings-leidsman Geldens en NOC-voorzitter Von- hoff en voorts Krijn Reitsma en Elsemieke Hillen kwam via een sluipweggetje bij de vergaderzaal van het IOC. Onder het toeziend oog van een dozijn politiemannen demonstreerden vijftig sympathisanten van de Stichting No-Olympics luid ruchtig maar vreedzaam voor de hoofdpoort. Er werden span doeken opgehouden en krantjes uitgedeeld. Er was wat boe geroep en lawaai van ratels en fluitjes. De twee bussen met IOC-leden en alle andere auto's passeerden zonder deuk of kras. De groep Yes-Olympics was nergens te bekennen. Am sterdam '92-ondersteuner De Jong had zijn jeugd opdracht ge geven niet langer provocerend in de busjes langs de No- Olympics te rijden. Een enkele demonstrant voerde op ludie ke wijze actie. Hij hield passanten een briefje van 25 gulden voor en vroeg of er zo voor gezorgd kon worden dat de Olym pische Spelen niet aan Amsterdam worden gegeven. Niemand nam het geld aan. LAUSANNE - Het Colombi aanse IOC-lid Julio Gerlein Comelin, dat gistermorgen na een hartaanval in Lausanne in het ziekenhuis werd opge nomen, is volgens een woord voerder van het hospitaal kli nisch dood. De 84-jarige Comelin was sinds 1952 lid van het interna tionaal Olympisch comité. Hij geldt als een van de grondleg gers van de Olympische be weging in zijn vaderland. Door net afvallen van de Co lombiaanse gedelegeerde, wiens voorkeur volgens naas te medewerkers uitging naar Barcelona als plaats van han deling van de Spelen van '92, is het aantal stemgerechtigden op 85 gekomen. De absolute meerderheid, nodig voor een kandidaat, is 43 gebleven. (Van onze verslaggever) LAUSANNE De Spaanse pers heeft er smakelijk om gelachen, maar het is de vraag of het wel zo'n ver standige zet was. Gistermid dag, even nadat een delegatie van Barcelona een uur lang bij het IOC de kans had om te pleiten voor Olympische Spelen in Spanje, zorgde bur gemeester Pasqual Maragall voor een voorval waar nog .ang over zal worden gespro ken. Maragall liet een volle zaal met honderden persmensen uit de hele wereld al na vier minuten weten eigenlijk niet zo'n zin te hebben om ver antwoording af te leggen over de presentatie die hij voor het IOC had gehouden. „Vragen? Geen vragen. Ik heb weinig tijd, want ik moet onze premier Felipe Gonza lez nog even begroeten voor dat hij weer naar Madrid gaat", zei de burgervader. En terwijl hij na zijn geheel on verwachte zet met zijn volge lingen in zijn kielzog de zaal uitrende, was de verbijste ring compleet. Uit vrees voor de mogelijke negatieve ge volgen van zijn optreden, gaf Maragall 's avonds een twee de persconferentie, waarbij hij diep door het stof moest om zijn excuses aan te bie den. Amsterdam wil satelliet uitzending maken LAUSANNE Amsterdam heeft het Internationaal Olympisch Comité aangebo den een satelliet-uitzending te maken over de internatio nale olympische beweging. Voorwaarde daarbij is, dat Amsterdam wordt aangewe zen als organisator van de Zomerspelen in 1992. Dat heeft voorzitter Max Geldens van de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 gis terochtend gezegd tijdens de officiële presentatie voor de leden van het IOC. De be doeling is, dat in de aanloop naar de Spelen van Seoel (1988) in samenwerking met het bedrijf Eutelsat een satel liet in de ruimte wordt ge schoten. De satelliet zou de naam van het IOC kunnen dragen. Het programma, dat volgens Geldens 24 uur kan duren, moet wereldwijd wor den verspreid. De uitzending zou moeten vertellen over de olympische idealen en grond en doelstellingen. Fabiola De Amsterdamse kunstenaar Fabiola was een van de demon stranten, die gisteren in Lausanne nog maar eens liet weten tegen de korhst van de Olympische Spelen naar Nederland te zijn. LAUSANNE De 85 leden van het IOC, die vanmiddag werden geacht te stemmen welke steden de Zomer- en Winterspelen van 1992 krij gen toegewezen, zijn in totaal 5388 jaar oud. Dat komt neer op een gemiddelde van 63 jaar en vier maanden. In de rekensom is de door een hartaanval getroffen Colom biaan Comelin meegeteld. Prins Albert van Monaco is met zijn 28 jaar de benjamin, de 94-jarige Bulgaarse gene raal Vladimir Stoitsjev de oudste. Groothertog Jean van Luxemburg is het langst lid van het IOC. Hij trad precies veertig jaar geleden toe tot het gezelschap. Zesentwintig leden, onder wie vier vrou wen, zijn lid geworden nadat de Spanjaard Juan Antonio Samaranch in 1980 voorzitter werd. De industriële wereld is met 27 vertegenwoordigers de grootste delegatie in het IOC. Ook politiek (13), justi tie (10), regeringen (9) en le ger (7) zijn voorname stro mingen. Vijf leden zijn van adel.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7