„Bosnegers bereid tot laatste druppel bloed te strijden" Moskou: geen akkoord zonder regeling SDI Israëlische piloot gered uit handen Amal BUITENLAND pinochet weigert onderhandeling met oppositie Vrouwelijke lijn bij „Comme des Garcons' Peres en p Shamir jj ruimen !n problemen uit de wegw Nicaraguf berecht 1 Amerikaa' toch dooi[ tribunaal CeidóeSomcwti VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 PAGINA» IRAANSE RAKET TREFT BAGDAD BAGDAD Een Ir aan se lange-af- standsraket is gisteren ingeslagen in een woonwijk van de Iraakse hoofd - 1 stad Bagdad. Gevluchte inwoners verklaarden dat daarbij waarschijn lijk verscheidene mensen gedood of gewond werden. De raket veroor zaakte een zware explosie, die hui zen en auto's in brand zette. Zieken auto's en brandweerwagens reden af en aan en later werden ook bulldo zers en vrachtauto's bij het reddings werk ingezet. Boven de stad waren zwarte rookwolken te zien. Iran had de inwoners van Bagdad en andere Iraakse steden aangeraden hun woonplaatsen te verlaten en een goed heenkomen te zoeken. SANTIAGO De Chileense president, generaal Augusto Pinochet, heeft iede re onderhandeling met tegenstanders van de regering, die aandringen op te rugkeer van de democratie, van de hand gewezen. Dat betekent dat de be volking in 1989 alleen kan stemmen voor of tegen de presidentskandidaat, die door de militaire junta is uitgezocht. De oppositie wil dat het volk haar ei gen kandidaten aanwijst door middel van directe verkiezingen. Eerder leek het erop dat een aantal leden van de junta wel iets voelde voor de eis van de oppositie, maar Pinochet heeft alle hoop de bodem ingeslagen. Aquino praat met Filipijns verzet BACOLOD President Aquino van de Filipijnen heeft vandaag voor het eerst een ontmoeting ge had met rebellen van het commu nistische Nieuwe Volksleger. De mededeling voorafgaande aan een massabijeenkomst werd met ap plaus begroet. De inhoud van het gesprek werd niet bekendgemaakt. De president maakt momenteel een rondreis over het eiland Negros, waar zij gisteren aankondigde dat de regering 10.000 hectare land zou verdelen onder de boeren. Op Ne gros wordt voornamelijk suiker ge teeld, maar de wereldprijs daarvan is scherp gedaald. Immigranten krijgen logies in gevangenis LONDEN De Britse overheid speelt met de gedachte driehonderd immigranten uit India, Pakistan en Bangladesh die nog gauw voor de visumplicht naar Engeland kwamen en die zich nog steeds voor onder vraging door de Immigratiedienst op de luchthaven Heathrow bevinden, onder te brengen in gevangeniscellen. De instelling van de visumplicht voor burgers van India, Pakistan en Bangladesh op 15 oktober leid de tot een toevloed van 4.000 mensen uit deze landen op Heathrow. De immigratie dienst was er niet tegen opgewassen en er ontstond enorme chaos. De Britse overheid vermoedt dat onder de 4.000 clandestiene immigranten zijn. Van verscheidene kan ten is de visumplicht als racistisch veroor deeld. „Wij stadsbewoners hebben de bosnegers altijd uitgebuit. Stemvee, dat na gebruik met een paar zinkplaten voor op het dak en een buitenboord motor werd weggestuurd. Het bos in, de rivier op. Aan dat denken is nog geen eind gekomen. Im mers, je merkt dat mensen geneigd zijn de sterke kanten van Brunswijk te bagatelliseren". Michel van Rey (38), ex-luitenant, en ex-minister van leger en politie in Suriname, kan zich er over opwinden. „Zij die Ronnie niet serieus nemen om dat hij geen goed Nederlands spreekt, vergissen zich. Deze strijd zal de bosnegers moed geven". Van Rey, zelf stadscreool, heeft grote bewonde ring voor Brunswijk. „Hij heeft moed, maar ook een scherpe militaire visie. Een natuurtalent. Een persoonlijkheid, een jongeman met een prachtka- rakter". Volgens Van Rey hoeft Suriname niet bang te zijn dat Brunswijk na een overwinning een tweede Bouterse wordt „Heel simpel: de bosnegerge meenschap is een democratische samenleving, die qua traditie en ontwikkeling heel dicht bij het westerse model staat. Een overlegdemocratie". Toch dreigen er gevaren, ziet ook Van Rey. „Wij moeten er voor zorgen dat Brunswijk mensen om zich heen krijgt met democratische intenties, mensen die appelleren aan die bosnegertradities. Lukt ons dat niet dan kunnen ondemocratische krachten zich van hem meester maken. Dan kan een situatie ontstaan zoals in Iran na de val van de sjah, met een soort Khomeiny aan de macht". (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Het is tra ditie dat iedere bosneger van zestien jaar of ouder in het oerwoud van Oost- Suriname een geweer heeft. Nu zijn de bosne gers bereid zich met deze wapens tot het uiterste te verzetten tegen het leger. „Als Bouterse doorgaat met aanvallen op bosne gerdorpen zijn de mannen vastbesloten tot de laatste druppel bloed te strijden". Dat zegt de in Nederland wo nende dr. Jozefzoon, van ge boorte een boslandcreool. Hij is reizend verbindingsman tus sen de guerillagroep van Brunswijk en het Surinaamse veftet in Nederland. Hij keer de deze week terug van een bezoek aan Oost-Suriname en heeft gepraat met Brunswijk. Volgens Jozefzoon heeft de strijd in Oost-Suriname al de vormen aangenomen van een burgeroorlog. „Hoe kun je het anders noemen als Bouterse dorpen bombardeert?" De bos negers in Oost-Suriname zijn niet langer bereid tot onder handelingen met het regime. „We willen alleen nog met Volgens de in Nederland wonenden boslandcreool dr. Jozefzoon zijn de bosnegers bereid tot het uiterste te strijden tegen Bduter- se. „We willen alleen praten over zijn capitulatie". Bouterse praten over diens ca pitulatie". „Er is geen weg terug. Dat kan ook niet als je weet hoe veel mensen er al gesneuveld zijn". Hij zegt dat er aan legerzijde nu zo'n zeventig slachtoffers zijn. Aan de kant van Bruns wijk zijn volgens Jozefzoon niet meer dan vijf doden ge vallen. Hij zegt dat inmiddels vele duizenden burgers zich bij het verzet hebben aangeslo ten. „Het hele gebied is een grote verzetsorganisatie". Volgens hem hoeven collabo rateurs met Bouterse niet te vrezen voor represailles van de bosnegers. „Onze wraak richt zich slechts op een klein groepje. Brunswijk zal voor de dertien medeplichtigen van Bouterse geen genade kennen. Deze mensen zullen hun ge rechte straf niet ontgaan. Voor hen is in een vrij Suriname geen plaats meer". „Iedereen in Suriname weet wie er met die dertien worden bedoeld. Het gaat om mensen als Bouterse zelf, de vroegere legercommandant Bhagwan- das, het hoofd van de militaire politie Zeeuw en leden van het moordcommando zoals Maha- dew en Leeflang. Behalve deze dertien hoeft niemand te vrezen voor de wraak van de bosnegers". Toch heerst in Paramaribo angst voor de opstandelingen. Jozefzoon begrijpt dat ook wel. „Dat komt omdat men in de stad de boslandbewoner niet kent. Er heerst dus angst voor het onbekende. Maar de men sen hoeven niet bang te zijn voor bijltjesdag. Dat past niet bij onze bosnegertraditie". „Wat mij zo frappeert is dat Ronnie ook in moeilijke situa ties de democratische tradities niet overboord gooit. Het lijkt ondenkbaar, maar bij de guer rilla's wordt iedereen betrok ken bij de besluitvorming. Er wordt heel veel gepraat, ieder een weet waar men voor vecht". Jozefzoon zegt „geweldig ge boeid" te zijn door Brunswiik. „Als mensen denken dat hij dom is en niet weet waar hij over praat, vergissen ze zich. U zult versteld staan van de idealen die deze jongeman heeft. En u zult merken hoe doorleefd èn visionair die ide alen zijn". Opmerkelijk is dat in de guer rillagroep inmiddels alle be volkingsgroepen van Surina me vertegenwoordigd zijn, zegt Jozefzoon. „In het verzet spelen ras en afkomst geen rol. Als je die jongens in het bos met elkaar ziet eten, dan zeg ie: hoe is het mogelijk? Een ïarmonie die niet eerder in de Surinaamse geschiedenis is voorgekomen". „Het is opzienbarend om te zien hoe bij Brunswijk de hin- doestaan, de Javaan, de indi aan, de Chinees meegaan met de bosneger-traditie. Hoeveel respect ze daarvoor nu op brengen. En de bosneger zie je optrekken met de hindoestaan die hij vroeger altiid had uit gemaakt voor uitbuiter. De hiensen vinden elkaar vanuit verschillende culturen voor hetzelfde ideaal. En dat is voor de toekomst van Suriname hoopgevend". MOSKOU De Sovjet- Unie heeft duidelijk ge maakt dat zij geen afzon derlijk akkoord over de middellange afstandswa pens in Europa zal sluiten, zonder dat overeenstem ming is bereikt over de strategische- en ruimte wapens. De concessies en ontwapeningsvoorstellen die Moskou tijdens de Russisch-Amerikaanse top in Reykjavik heeft ge daan, waren „één pak ket", aldus een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou. Met deze verklaring komt een einde aan de verwarring die was ontstaan nadat Gorbatsjov en de belangrijkste Sovjeton- derhandelaar in Genève, Vik tor Karpov, klaarblijkelijk te genstrijdige versies hadden ge geven van het standpunt van de Sovjet-Unie. Karpov ver klaarde dat de kwestie van de middellange afstandswapens in Europa onafhankelijk van andere vraagstukken kon worden opgelost en dat Mos kou geen koppeling zou leg gen. Gorbatsjov heeft sinds de top op IJsland echter herhaal delijk onderstreept dat de wa- penvoorstellen die hij aan pre sident Reagan in Reykjavik had voorgesteld een niet te scheiden pakket vormen. Vol gens de woordvoerder in Mos kou kan over de Euroraketten wel apart worden onderhan deld. Maar het resultaat moet onderdeel zijn van een totaal akkoord. De top in Reykjavik eindigde zonder een akkoord omdat Gorbatsjov van Reagan ver langde dat hij zou afzien van ruimte-verdedigingswapens. Zij waren het vrijwel eens over verwijdering van de mid- dellange-afstandsraketten uit Europa, beperking daarvan in Azië en halvering van de stra tegische arsenalen, maar het Amerikaanse Strategisch De fensie Initiatief vormde het struikelblok. SMIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 72) „Verhoepsk!" zei de douanebeambte in zijn kernachtige, barreberische landstaal. „Dat is leuk, zeg! Dat is werkelijk bijzonder! Is dét nou een klein imperialistje? Een klein ophitser- tje? Jonge, jonge, jonge, zoiets mals heb ik nog nóóit levend gezien!" De kerel greep Kareltje in de kraag en hief hem van de grond. „Ver hoepsk!" zei hij nogmaals. „Wat gek! Hij ziet er net uit als een mens!" „Wat had jij dan ge dacht?" vroeg Opopol Istietof. „Nou ze schrijven bij ons in de krant toch altijd, dat de westerse imperialisten beesten bennen," ant woordde de douanebeambte. „Ik had me dus altijd voorgesteld, dat zo'n impferialist er zou uit zien als een soort engerling, maar dan in het groot. Maar dit valt me mee. Het heeft er alle schijn van dat-ie een mens is. Zou hij ook als een mens reageren? Zal ik het eens proberen? Een tik met de goeiendagsk misschien? Of lie ver een slok kokalodka." De vent duwde Ka reltje de fles onder de neus, maar het ventje wendde zich vol afkeer af. „Ik lach me een aap," gierde de douane. „Hij kokhalst! Hij lust het niet! Wat een achterlijk individu!" „Val jij dat zogenaamde, achterlijke ventje dan maar niet langer lastig," gromde Opopol. „Zorg liever dat er vervoer komt. Ik ga onmiddellijk met hem naar de stad en naar de president." „Dat zal niet meevallen, excellentie," antwoordde de douanebeambte. „De staatsauto is stuk. In de reparatie. Ik heb dus alleen maar een legervoer- tuigje voor u." „Dan moet het maar," zuchtte Opopol Istietof. „Onze legervoertuigjes zijn wel geen jeeps, maar dat geeft niet, want ik zeg al tijd maar: beter slecht gereden dan goed gelo pen." En zo reden Opopol en Kareltje even later in een zonderling autootje naar het cen trum van de stad. Kareltje zat echter te rillen In zijn pyjama en daarom ging Opopol allereerst met hem naar een staatskledlngmagazijn. Al daar werd het ventje voorzien van een volledig stel barreberische kleren, compleet met laarzen en al....' Zwarte rookwolken stijgen op nadat vier Israëlische gevechts vliegtuigen de Palestijnse vluchtelingenkampen Ein Khilwe en Mieh Mieh bestookten. (Vervolg van de voorpagina) TEL AVTV Commando's van een eenheid helikop ters van het Israëlische leger hebben gisteren tijdens een razendsnelle actie in Libanon een Israëlische piloot gered uit de handen van de sji'itische Amal. De man wfcs met nog een tweede piloot gevangen genomen, na dat hun gevechtsvliegtuig was neergehaald. Over het lot van de tweede piloot is niets bekend, maar gevreesd wordt dat de man tijdens zijn sprong met de parachute is doodgeschoten. Israëlische soldaten zijn vanaf ka nonneerboten voor de kust van Sidon aan land gegaan om de vermiste piloot te zoeken. Het vliegtuig van de piloten behoorde tot een gevechtseenheid die een aanval uitvoerde op guerrillabases nabij de Zuidlibanese havenstad Sidon. Zo werd onder meer het vluchtelingenkamp Mieh Mieh met bommen en granaten bestookt. Zwarte rookwol ken stegen op uit het getroffen gebied, terwijl brandweerwagens en ambulances met loeiende sirenes af en aan reden. De politie had nog geen gegevens over het aantal slachtoffers. De aanval vond plaats als vergelding op de bomaanslag in Jeru zalem, waarbij een persoon werd gedood en 69 mensen gewond raakten. De tomaanslag is opgeëist door de PLO en door het Democratisch Front, een beweging die zich heeft afgescheiden van de PLO. Een schortjurk uit de collectie van „Comme des GarCons" van Rei Kawakubo, uitgevoerd in zwart en wit katoen. Deze zwarte Jas van dik leer, met bijpassende polsbanden en gehoornde pet, werd ontworpen door de Japanner Junko Kos- hlno. PARIJS Het modehuis „Comme des Gallons" (net als de jongens) heeft nog nooit zo'n vrouwelijke lijn gepresenteerd. Gisteren toon de de Japanse ontwerpster Rei Kawakubo van dit mode huis haar confectiemode voor voorjaar 1987; bij veel crea ties lag de nadruk op de tail le. Kawakubo heeft blijkbaar een optimistischer kijk op de mode gekregen. In het verle den spotte ze vaak met de modeshows door met vorme loze, slordige kleding te ko men. Nu ze echter de laatste paar jaar succes heeft met haar tamelijk dure creaties vanaf 1.000 gulden laat ze zich van een vrolijker kant zien. Kawakubo's voor keur ging uit naar de tinten wit, grijs, zwart en marine blauw, maar veel kleding was ook uitgevoerd in denim. Ze toonde wijde rokken die werden ingesnoerd bij de taille en maakte ook vaak ge bruik van een verhoogde taillelijn, als bij een keurslijf je. De nieuwe vrouwelijkheid van „Comme de Garcons" was ook te danken aan de laag-uitgesneden tweekleuri ge schortjurken, die een ac cent legden op de boezem en taille, met daaronder een ge steven of geplooide rok. Veel van Kawakubo's kleding ziet er zeer draagbaar uit, hoewel misschien niet voor iedereen. De Japanner Yohji Yamamo- to verraste de toeschouwers met een zeer originele, maar wel eigenaardige collectie. Hij is een van de populaire Japanse mode-ontwerpers in Parijs en hij is dol op show. Toen zijn collectie op het po dium verscheen bleek dat hij hij nog steeds de schaamtelo ze drapering van meters stof niet uit zijn hoofd kan zetten. Het was een rommelig ge heel, met veel a-symmetrie en ongeliike zomen in de kleuren olijf, roest en bruing rijs. Yamamoto's ontwerpen zijn wel leuk voor een gekos tumeerd bal, zoals het jasje waarvan de ene mouw strak is en de ander gigantisch poft of de Amerikaanse onder broek met een maillot of een jurk met knopen, pandjes en queues. De reacties van het publiek waren flauwtjes, ze ker in vergelijking met de reacties die Yamamoto's landgenoten Kawakubo en Kenzo opriepen. Zij begrijpen de modewereld toch wel wat beter. SUZY PATTERSON JERUZALEM Deli raëlische Arbeiders» en haar coalitiepartnej' Likoed hebben na f1 week geharrewar f meningsverschillen IJ de vorming van j nieuw Israëlisch kaq opgelost. rij vo[ i prf Hiermee is de weg vrij functiewisseling van p Shimon Peres en ministei buitenlandse zaken Yij Shamir. Komende maa zal de Likoed-leider zijn! net voorstellen en wl beëdigd als premier, zo f verwacht. Alles wijst er (f de problemen zijn bija onder druk van de omstat heden. De bloedige aansli woensdagavond in Jeruf en de luchtaanval in Zul] banon dwongen Peres en( mir snel een eind te nl aan hun meningsversci Het compromis voorziet éi der meer in dat de vooritl minister van financiën eij justitie, Modai, terugkety het kabinet als minister., der portefeuille. Modai v. juli door Peres ontslager gens zijn herhaaldelijke kritiek op de premier. II K MANAGUA De vrqi Amerikaanse minister vaj>. titie en momenteel advocfe Atlanta, Griffin Bell zal caragua cfe verdediging oig nemen van Eugene HasE de enige overlevende ul in Nicaragua neergesa Amerikaanse bevoorratf vliegtuig. Hasenfus f, maandag in staat van be diging gesteld en dan w? berecht door een zogr Anti-Somozistisch Volks naai. Volgens Washingtof- ook internationale m< rechtenorganisaties, is rechtsgang bij deze tribu „oneerlijke e Het vliegtuig van Ha* werd op 5 oktober neerg! toen het met een ladintj pens op weg was naar hl, den van Nicaragua onv anti-regeringsgezinde re^ te bevoorraden. Volgej Amerikaan werd de op' geleid door agenten Amerikaanse geheime 1 CIA. Intussen heeft eenp Democratische leden Huis van Afgevaardigde] daag via een motie gej een onderzoek in te naar de eventuele beti heid van de CIA bij aan de Contra's. De S raanse regering helpt dJ raguaanse Contra's all 1983 met het bewapen# hun strijdmakkers in 1] gua, door de luchtmacj Ilopango bij de hoofdstj beschikking te stelleii hebben betrouwbare bif in El Salvador gezegd, geven dagelijks anderha] joen dollar steun aan Elf dor. Onrust in Voerstreek t benoeming' burgemeestl (Vervolg van voorpa^l BRUSSEL Volgens A gische minister van be landse zaken Nothomb ft ger Wynants burgeii van Voeren blijven tir Belgische hof van cassafii spraak heeft gedaan in roep dat Nothomb aantk tegen hét arrest van. dfl van State, waarbij hetn mingsbesluit van burg! ter José Happart werd v tigd. Wynants zal zijn functie men zodra hij is beëdigde neer dat het geval zalfi nog niet bekend. De re heeft ook besloten eer missie van wijze man* het leven te roepen. Dill binnen drie maanden f uitbrengen over de spdr problemen van de Vf bevolking. Vanmorgen is een miniiij mité van de Wqalse df" ring bijeen gekomen olf bezig te houden met döi cieringsproblemen valt Waalse staalbedrijf Tub se, zo deelde Nothoml Die mededeling wettii vermoeden dat de fff „als pleister op de wo# de Walen" van plan is P beschikking te stellet hulp aan dat bedrijf.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6