Herhaling van RSV-show in ABP-affaire allerminst zeker Enquêtecommissie moet werk afstemmen op onderzoek justitie belastinghervorming lan per 1988 ingaan Racistische motieven bij verkrachting Surinamer Bewoners bejaardenoorden steeds meer hulpbehoevend Hof: aanrander moet verhuizen Drie leden van de werkgroep die de taak van de enquêtecommissie gaan voorbereiden: v.l.n.r. Engwirda, Van Rey en Alders. jqDEN HAAG Voor de "(tweede keer in korte tijd inhaalt het parlement het ((zwaarste middel van stal t 'om de kluwen van een ateffaire te ontwarren: na de RSV is nu het ABP en de onroerend-goedwereld gjaan de beurt. Een jaar na tthet grote debat over de afcevindingen van de RSV- ijenquête treedt al weer bijeen nieuwe commissie waan. Wat bezielt de Ka rper? Na de parlementaire nienquête naar het doen en riaten van de Nederlandse L*egering in Londense bal- ifingsschap tijdens de sTweede Wereldoorlog gduurde het bijna 40 jaar voor de Kamer dit mid del weer van stal haalde pn nu is het al weer raak. Is het succes van de RSV-en- jquête en de roem van man- tien als Van Dijk (politicus van het jaar en nu minister), :Van Dam (nu VARA-voorzit- ter) en Joekes (in ongenade (gevallen bij zijn partij, maar dank zij RSV toch met voor- jkeurstemmen in de Kamer {gekozen) de Kamer naar de bol gestegen? Ongetwijfeld jstaan er tal van kamerleden te trappelen om, met het voorbeeld van de RSV-show in hun achterhoofd, zelf te de len in een haast gegarandeer de aanhoudende stroom van publiciteit. De hoofdpersonen van een jaar geleden betwijfe len echter of ze dat terecht doen. Marcel van Dam, destijds eer ste ondervoorzitter van de RS.V-enquêtecommissie na mens de PvdA, denkt dat de nieuwe enquête wel eens op een anti-climax kan uitdraai en. Dat zij net zo'n politiek en publicitair succes zal zijn als de vorige enquête staat voor hem allerminst vast: „Alleen het misbruiken van subsidies bij het Rotterdamse woning bouwproject Heydnahof is aantoonbaar. Verder lijken het mij vooral geruchten en verhalen", zegt de man die als ex-minister èn ex-staatssecre taris van Volkshuisvesting ze ker door de enquêtecommissie zal worden gehoord. „Nu kun je ook in kleinere en simpeler zaken natuurlijk een enquête houden. Ik ben daar ook wel voor. Het hoeft echt niet altijd zo ingewikkeld zijn als bij RSV". Verwacht Van Dam minder populaire televisieshows dan onlangs bij RSV? „Van wat ik er tot nu toe over gehoord en gezien heb, denk ik dat dit in derdaad wel eens tegen zou kunnen vallen. Men moet de ingewikkeldheid van het huur- en subsidiebeleid niet onderschatten. Als dat veel ter sprake komt zal het voor het brede publiek toch min der interessant zijn". Geen modegril De VVD-ondervoorzitter van de RSV-commissie, Theo Joe kes, vindt niet dat het ver schijnsel parlementaire en quête door het recente RSV- succes nu een soort modegril in het parlementaire leven aan het worden is. Hij wijst er op dat het toch weken heeft geduurd voor voldoende frac ties het er mee eens waren dat dit middel opnieuw moest worden aangewend. „Al zijn er natuurlijk altijd mensen die daar geweldig naar ver langen". Joekes geeft ruiterlijk toe dat het succes van de RSV-enquê- te aanzienlijk aan zijn popula riteit en die van zijn co-voor zitters heeft bijgedragen. „Maar dat is geen argument", vindt hij. „Niet een paar ka merleden die geliefd willen worden en in de picture wil len komen besluiten tot het instellen van zo'n onderzoek. Dat doen fracties. Mensen die van deelname aan zo'n onder zoek grote populariteit ver wachten, lijken mij niet de meest effectieve leden van zo'n commissie. Het is in mijn argeloosheid nooit bij me op gekomen, maar ik ben ook door mijn fractie ongevraagd aangewezen om in de RSV- commissie zitting te nemen en dat geldt ook voor Van Dijk. Het blijft overigens een risico om lid van zo'n commissie te zijn, want je bent je eigen hap binnen de fractie kwijt. Als je dus mislukt, werkt de publici teit als een boemerang, maar ik vind het niet verstandig om dat soort argumenten de doorslag te laten geven". Joekes betwijfelt of een en quête de meest geëigende vorm is om de waarheid rond de bouwsubsidies boven water te krijgen. „Maar ik heb wel voorspeld dat het daar naar toe zou lopen en ik vind het dan verstandig je daar niet te gen te verzetten". Volgens hem heeft het „rare" optre den van de regering zelf het denken aan een parlementai re enquête aangemoedigd. „De staatssecretaris is immers zelf al koortsachtig aan het enquêteren geslagen bij zich zelf". Redelijk markant Verwacht Joekes dit keer een saaie enquête? Hij kan het moeilijk voorspellen. „Voor ons kwamen glansnummers als Joris Molkenboer destijds ook als een verrassing. Ver geet niet dat staatssecretaris Brokx ook een redelijk mar kant figuur is. Het hangt meer af van personen en de manier waarop zij zich pre senteren dan van het materi aal en het onderwerp van de enquête". Wat de beweegredenen van politici ook mogen zijn om zich hier aan te zetten, feit is dat enquêtewerk zeer tijdro vend is. Marcel Van Dam: „De RSV-enquête heeft mij twee jaar full-time werk ge kost en dat geldt ook voor Joekes en Van Dijk. Wij had den nog een vrij grote staf van mensen die het zoekwerk verrichtte. Zeker voor kleine fracties is het uiterst moeilijk een beetje serieus mee te doen. In de RSV-enquête had den wij de SGP'er Van Dis, die er veel tijd in heeft gesto ken en intussen veel minder van zijn gewone fractiewerk kon doen. In een club als de PvdA speelt dat probleem na tuurlijk minder. Ook ditmaal moet men veel ambtelijke on dersteuning zoeken. Dat is een zaak van de Kamer zelf. Die maakt een eigen begro ting voor dit werk, die buiten de normale middelen om gaat". Die ondersteuning vinden vraagt ook tijd. Daarom ziet Van Dam 1 januari als een te optimistische datum om het onderzoek te starten. „Wil je goeie vragen kunnen stellen, dan moet je eerst veel lezen, dingen uit (laten) zoeken en de materie volledig beheer sen". Joekes onderschrijft het enor me tijdsbeslag. „Het gaat in deze affaire bovendien niet alleen om het ABP, maar om vele anderen die geld in de woningbouw hebben gesto ken, zoals beleggingsinstellin gen, bouwers en aannemers. Dat is erg moeilijk te behap pen door een commissie van negen kamerleden. Dat moet je volgens mij eigenlijk in overwegende mate aan de jus titie overlaten. Dan praten we immers over fraude en straf bare feiten". ARJEN BROEKHUIZEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kamercommissies voor de Rijksuitgaven en voor de Volkshuisvesting hebben gisteren unaniem be sloten dat een werkgroep de opdracht voor de parlementai re enquêtecommissie naar de bouwsubsidie-affaire gaat for muleren. De werkgroep bestaat uit de leden Wolters (CDA), Alders (PvdA), Van Rey (VVD), Engwirda (D66) en Van Dis (SGP, namens de andere kleine fracties). Volgens de voorzitter van de commissie voor de Rijksuitgaven, het D66-kamerlid Engwirda, is het nog een probleem de parle mentaire enquête af te stemmen op het lopende justitieel on derzoek naar de ABP-fraude. Dit probleem moet door de werkgroep met voorrang worden opgelost. „Hier zit ongetwij feld een groot spanningsveld", aldus Engwirda. Hij doelt hier mee op het feit dat ook verdachten in het gerechtelijk onder zoek door de enquêtecommissie onder ede kunnen worden ge hoord. Zij moeten daar de waarheid vertellen, terwijl zij voor de rechter kunnen blijven zwijgen. De enquêtewet biedt welis waar de bescherming, dat wat onder ede is verklaard, door jus titie niet als belastend bewijsmateriaal mag worden gebruikt. „Maar dat neemt natuurlijk niet weg dat het de rechter wel de nodige aanwijzingen geeft", aldus Engwirda. De werkgroep zal zich voorts bezighouden met de volgende kwesties: de behoefte aan het inschakelen van deskundigen; het tijdstip van aanvang, alsmede de geschatte duur van de enquête; welke categorieën personen moeten worden gehoord; de geschatte kosten van het onderzoek. Vragen Volgens Engwirda is het streven erop gericht dat de enquête werkgroep binnen drie weken rapporteert aan de beide ka mercommissies. Om de besluitvorming te bespoedigen is de fracties in de Tweede Kamer gevraagd vóór volgende week dinsdag te antwoorden op de vragen die het PvdA-kamerlid Alders onlangs aan de fracties heeft toegezonden. De PvdA zelf heeft inmiddels de antwoorden gereed. De socialisten willen een breed onderzoek naar „het door de opeenvolgende kabinetten gevoerde beleid ten aanzien van woningbouwprojecten van beleggers". Ook het onderzoek on der woningbouwverenigingen, de besteding en controle op bouwsubsidiegelden en de wijze waarop de Kamer is geïnfor meerd over wezenlijke beslissingen, moeten door de enquête commissie worden behandeld. Het onderzoek dient wat de socialisten betreft betrekking te hebben op de periode van '68 tot heden. Ten aanzien van de controlerende taak van het ministerie moet men wellicht nog verder terug in de tijd. Het onderzoek dient volgens de PvdA uiterlijk een jaar na zijn begin te zijn voltooid. PvdA - voorzitter De werkgroep zal zich de komende weken overigens niet bezig houden met de mogelijke samenstelling van de enquête-com missie. Op het Binnenhof wordt weliswaar de kans groot ge acht dat een PvdA'er met het voorzitterschap zal worden be last, maar meer ook niet. Genoemd wordt de naam van het ka merlid Kombrink, voormalig staatssecretaris van financiën en voorzitter van de vaste kamercommissie van financiën. De uit eindelijke beslissing over zowel de instelling als de samenstel ling van de enquêtecommissie zal pas worden genomen, als het voorstel van de beide Kamercommissies plenair in de Tweede Kamer aan de orde komt. De verwachting is, dat dit vlak voor, dan wel vlak na het kerstreces zal geschieden. (Van onze parlementaire redactie) 'EN HAAG Invoering van de voorstellen tot ver- jnvoudiging van de loon- en inkomstenbelasting, zo gedaan door de commissie-Oort, kan op 1 januari 8 plaatsvinden als er door Kamer en regering niet te grote wijzigingen worden aangebracht. nj lét verklaarde de voorzitter van de Kamercommissie voor fi- inciën, de liberaal Theo Joekes, gisteren na een gesprek met len van de commissie-Oort. Daarin zijn de recente hoorzittin- i die de Kamer over de voorstellen heeft gehouden ter sprake ;omen. De regering komt eind deze maand met haar stand- it. Volgens staatssecretaris Koning zal dat positief zijn. voorzitter van de commissie, ABN-topman dr. C Oort, bena- ikte gisteren nog eens dat regering en parlement weinig j^elruimte hebben om wijzigingen aan te brengen, wil men het evenwichtige kaartenhuis van het versimpelde tarief en niet al t (grote inkomensgevolgen voor de betrokkenen en de schatkist reind houden. Daarom is het volgens Oort niet te vermijden premies en belastingen worden samengevoegd in de heffing 40 procent zoals zijn commissie heeft voorgesteld. De werk- 'erspremies zouden dan bij het bruto-inkomen van de werk- iers worden geteld alvorens daar de 40 procent over te hef- Werkgevers en werknemers hebben daar op de hoorzittin- in de Kamer grote bezwaren tegen geuit. >rt erkende gisteren nog eens dat alleenstaanden in de belas- ighervorming achteruit zullen gaan, maar hij bestreed dat die uggang voor grote groepen onaanvaardbaar zou zijn. De pijn irdt vooral vlak boven het minimumloon geleden, maar het ït hier om actief werkenden van 27 jaar en ouder die het ab- iute minimumloon krijgen en die groep is volgens Oort „bijna ig". Hij wilde zich niet uitlaten over suggesties om alleen- tanden tegemoet te komen door een lagere ziekenfondspremie, 'at is aan de politiek", aldus Oort. Varkens verongelukt Veertig varkens vonden gisteren de dood toen de veewagen met aanhanger waarin zij vervoerd werden, kantelde tussen Apeldoorn en Arnhem. Politie en brandweer moesten het dak van de vrachtwagen openhakken om de meer dan tweehonderd nog levende varkens te bevrijden. Ver moedelijk hebben tijdens de rit te veel dieren aan één kant van de wagen gelopen. DEN BOSCH De Stichting Welzijn Surinamers in Den Bosch gaat er vanuit dat de zestienjarige Surinaamse jongen die vorige week werd geboeid, verkracht en neergestoken, het slachtoffer is van racisme. De jongen werd verleden week vrijdag hevig bloedend door de politie gevonden in een natuurreservaat. „Hij was verkracht en de dader heeft beestachtig geprobeerd hem om het leven te brengen door twaalf keer met een mes te steken. Meer dood dan levend is het slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht. Ze hebben daar na drie dagen een klein feestje gegeven toen bleek dat hij het drama zou overleven", aldus de politiewoordvoerder van Den Bosch. De dader, een 21-jarige jongen die met het slachtoffer op school heeft gezeten, kon op aanwijzingen van de familie van het slachtoffer aangehouden worden. Hij heeft bekend. Vol gens de Stichting Welzijn Surinamers terroriseerde hij de Su rinaamse gemeenschap in Den Bosch al jaren met racistische brieven en bedreigingen. Zo beschikt de vader over brieven waarin de verkrachting van zijn zoon wordt aangekondigd. De politie kan de racistische achtergrond van het drama nog niet bevestigen. „We zullen er een onderzoek naar instellen. Als er racistische motieven zijn, zullen ze zeker boven water komen", aldus de politiewoordvoerder. Kort geding tegen Penthouse DEN HAAG Filmproducent Wim Verstappen heeft een kort geding aangespannen tegen de uitgever van het blad Penthouse, omdat daarin een naaktfoto staat van Cox Habbema. De foto komt uit de film Heartbeat Fresco uit 1966, waarvan Verstappen de producent was, en is volgens hem zonder toestemming over genomen. Habbema is nu directrice van de Stadsschouwburg in Amsterdam. Verstappen eiste in het geding, dat vandaag in Am sterdam speelde, dat de nummers van Penthouse waarin zij staat afgebeeld in beslag worden genomen. Mooie zomer zorgt voor recorddruhte op het water DEN HAAG De waterspor ters hebben volop profijt ge trokken van de mooie zomer van 1986. Uit tellingen van Rijkswaterstaat en andere in stanties blijkt dat het in de maanden mei tot en met sep tember drukker op het water was dan ooit te voren. Dat heeft het ministerie van ver-N keer en waterstaat vanmorgen bekendgemaakt. Op de telpun- ten passeerden deze zomer 6,9 procent watersporters meer dan in de (slechte) zomer van 1985. Maar ook vergeleken met de zeer mooie zomer van 1983 was het aantal passages groter: 3,6 procent. Bij zestien van de zeventien telpunten was sprake van een toeneming van het aantal passages. Het drukste punt voor de recrea tievaart is de Grevelingensluis te Bruinisse (tussen Grevelin- gen en Oosterschelde) met 48.494 passages in de periode mei tot en met september. De intensiteit van de recreatie- vaart is sinds 1970 verviervou digd, aldus het ministerie. De groei doet zich vooral voor op „groot water": het gebied van Waddenzee en IJsselmeer en het Deltagebied. :RIEMELS MMKrSDMSGeoce Ding&i MÊ.CISTEC- (hidüm keek eew collect* naw mijn v KW EN U/ANCEW £N 2£l' Ik Ch MAAR. WUiSj IS VM P uur- je (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Bewoners van bejaardenoorden wa ren eind 1985 duidelijk meer hulpbehoevend dan eind 1984. Er is sprake van een versnelde voort zetting van een ontwikke ling die reeds enkele jaren geleden is ingezet. Vol gens cijfers van het Cen traal Bureau voor de Sta tistiek was 5 procent van de circa 137.000 bewoners van bejaardenoorden, ge meten naar de toestand op 31 december 1985, prak tisch voortdurend bedle gerig. Op 31 december 1984 behoorde slechts 3 procent tot deze categorie. Ook het percentage niet-bedle- gerige, maar wel volledig hulpbehoevende bewoners nam toe; eind 1985 was dit 19 procent. Vergeleken met 1984 (17 procent) en 1980 (14 pro cent) een duidelijke toename. Daar tegenover staat een afna me van de groep bewoners die' naast de huisvesting van het bejaardenoord slechts verzor ging van huishoudelijke aard behoeft. Eind 1985 was dit 30 procent van de bewoners; eind 1984 bedroeg dit percentage 44 procent en in 1980 was dit nog 51 procent. De versnelde teruggang in de mate van validiteit houdt mede verband met de toename van het aantal hoogbejaarden in bejaardenoorden. Eind 1985 waren er circa 20.500 personen in de bejaardenoorden 90 jaar of ouder. Dit was 14,9 procent van het totaal aantal bewo ners. Een ander opmerkelijk gegeven is de voortdurende toename van het aandeel vrouwen in bejaardenoorden. Eind 1980 bestond 70,3 procent van de bewoners uit vrouwen; eind 1984 vormden zij 73,2 procent van het totale aantal bewoners. In 1985 bedroeg dit percentage 74,1 procent. iiMNENLAND GeidóeQowuvnt VRIJDAG 17 OKTOBER 1986PAGINA3 bRANKVERBOD VOOR AMBTENAREN KAMER ^EN HAAG Met ingang van 1 november geldt de gebouwen van de Tweede Kamer voor amb- [naren een drankverbod. Het is de ambtenaren Irboden gedurende de werktijd alcoholhoudende tanken te gebruiken, bij zich te hebben of in de jenstlokalen te bewaren. De beslissing tot nale- jng van het ambtenarenreglement is afkomstig pn de directeur der diensten in de TWeede Kamer loopt vooruit op de discussie en besluitvorming jeer een recent uitgebracht rapport over „Alcohol 4 werk", dezer dagen uitgebracht door het sociaal Aam van de Tweede Kamer. Deze werkgroep, be- aande uit de bedrijfsarts, de maatschappelijke ferkster en het hoofd personeelszaken, conclu- Jerde dat zich de afgelopen drie jaren in de Iveede Kamer regelmatig probleemsituaties heb- ijn voorgedaan, waarbij het gebruik van alcohol |en niet te onderschatten factor" bleek. Rijn vervuild door Duitse giflozing DEN HAAG De Rijn bij Lobith is sterk vervuild met chemische stoffen, als gevolg van een be drijfsongeval op 12 oktober bij een chemisch bedrijf in het Westduitse Leverkusen. Het meestation bij Lobith nam concentraties aan mono- en dich- loorbenzenen waar, die 400 maal hoger liggen dan het normale ni veau. Volgens een woordvoerder van het Rijksinstituut voor de Zui vering van Afvalwater (RIZA) heeft de vervuiling voor mens en dier voorlopig geen gevolgen. Naar schatting is tien ton van de chemi sche stoffen in het water terecht gekomen. TOPAMBTENAAR EZ VERTREKT DEN HAAG Directeur-generaal in dustrie en regionaal beleid van het mi nisterie van economische zaken, drs. H. Leliveld, wordt per 1 januari 1987 se cretaris-generaal van de Van Leer Group Foundation de beheermaat schappij in Amstelveen. Leliveld is sinds 1 oktober 1979 directeur-generaal. Het is nog niet bekend wie hem op volgt. Leliveld geeft bij het directoraat leiding aan ruim 330 mensen. „Indus trie" ondersteunt overheid en politiek in industriezaken en bemiddelt ten be hoeve van de Nederlandse industrie. „Regionaal beleid" bereidt regionaal economisch beleid voor en voert het uit, in het bijzonder om de werkgele genheid te bevorderen. Bejaarden eten eerder te veel dan te weinig ZEIST De zelfstandig wonende be jaarden eten eerder te veel dan te weinig. Ze nemen te veel vet, choles terol, suiker en zout. De ouderen hebben te weinig beweging. Ze zou den wat meer in de zon moeten lo pen. Tot deze conclusie komt het In stituut CIVO-Toxicologie en Voeding TNO in Zeist op grond van de eerste resultaten van een landelijk onder zoek bij 540 mensen in de leeftijd van 65 tot 80 jaar. Het verslag is aangebo den aan staatssecretaris Dees (volks gezondheid). TNO noemt het opval lend dat de Nederlandse bejaarden niet zoals vele buitenlandse leeftijd genoten tekenen van ondervoeding vertonen. Integendeel zelfs. Nou wen hoofd directeur ANWB DEN HAAG Mr. P.A. Nouwen, lid van de directie van Nationale-Neder- landen Levensverzekeringsmaat schappij NV in Rotterdam, is met in gang van 1 januari benoemd tot hoofddirecteur van de ANWB. Nou wen volgt B. IJntema op die met VUT gaat. De nieuwe hoofddirecteur heeft in de loop der jaren een belang rijke rol gespeeld in het overleg na mens en binnen de verzekeringsbe drijfstak. Zo was hij onder meer lid van de Pensioenkamer, van de Com missie Consumentenaangelegenheden en van de Sociaal Economische Raad (SER). Verder vervult hij enkele commissariaten en adviesfuncties in het bedrijfsleven. AMSTERDAM Het gerechtshof in Amster dam vindt dat de aanrander van een 10-jarig Amsterdams meisje moet verhuizen, omdat hij in dezelfde straat woont als zijn slachtoffertje. Het hof sluit zich hiermee aan bij het vonnis van de rechter uit het kort geding, waartegen de 39-jarige dader beroep had aangetekend. Het was voor het eerst dat een dergelijk ver gaand verbod werd opgelegd. Het meisje werd in december 1984 aangerand door de man, die toen een huisvriend was van de familie. De rechtbank veroordeelde hem kort geleden tot 20 weken gevangenisstraf, waarvan 11 voor waardelijk, en tot een boete van 1500 gulden aan de moeder van het meisje.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3