aterdagm iddagclub oor gehandicapten 'eehospitium start ;00gleraar bekritiseert farmaceutische industrie Voorschoten verlaagt onroerend goed-belasting fliMil fieidaeSomcwi len poten iertappen in Bollenstreek RACEFIETSERS ONDERUIT CDA en VVD oneens over herindeling DEN OMGEVING VRIJDAG 17 OKTOBER 1986PAGINA 15 Nederland zich in gen koestert in een m^glijk herfstzonnetje vast een voorschot ns} op de naderende gaan in de Keuken- Lisse de gedachten Jr uit naar het voor- 5J k maart opent de im- i bloemententoon- l0jg weer haar deuren i9Jhet publiek. Om de ■A bezoekers weer lEijkleurrijke bloemen- 1 ct te kunnen voor alen, zijn vijftien tuin- rnsi zo'n drie maanden met bollen poten, zes miljoen bollen een vantevoren izen plekje in de krijgen. In het voor- iken de tulpen, hya- narcissen in ildig ontworpen pa- hun kop weer op. -"tN „De farma- igrche industrie over- JJlde markt met mid- die een kopie zijn —tl bestaande midde- f een werking heb- ie gelijk is aan al be- le middelen". Die k leverde de bijzon- ioogleraar dierproef - Itukken dr. Ij. de Buning vanmiddag invaarding van zijn aan in Leiden. Hij dat de farmaceuti- industrie onnodig dierproeven verricht iet werkelijk noodza kelijke nieuwe produkten op de markt te brengen. De Cock Buning vindt dat de overheid strengere eisen moet stellen. Een nieuwe stof of middel zou pas mogen worden toegelaten als deze twintig procent aantoonbaar beter is dan een al bestaand middel. Onder beter verstaat hij bijvoorbeeld minder bij verschijnselen, doeltreffen der en goedkoper. De ver antwoordelijkheid voor de vooruitgang van de gezond heidszorg verschuift daar mee van de industrie naar de regering, aldus de hoogle raar. Volgens hem werkt de eis van twintig procent niet al leen proefdierbesparend. De industrie kan in een vroeg stadium de haalbaarheid van haar produkt inschatten. Zij kan haar onderzoekspoten- tieel daarom richten op een werkelijk veelbelovend pro dukt. Bovendien zette De Cock Buning kanttekeningen bij het nut van dierproeven voor de farmaceutische in dustrie. Hij verwees naar een aantal doorbraken in het on derzoek naar hart- en vaat ziekten die werden verkre gen door observaties van pa tiënten. Ook kunnen de re sultaten van dierproeven niet zonder meer worden vertaald naar de mens. Om gekeerd komt soms overi gens het zelfde voor. Penicil line was nooit op de markt gekomen als het eerst was getest op marmotten. Naast de bepalende rol van de overheid is het volgens de hoogleraar de clinicus die in eerste instantie moet experi menteren met nieuwe stof fen. De industrie zou hierop vervolgens kunnen inspelen door een middel al dan niet in produktie te nemen. De Cock Buning spaarde in zijn kritiek de opstelling van de overheid in enkele zaken niet. Hij noemde het inconse quent dat er geen extra geld beschikbaar wordt gesteld voor een extra cursus proef dierkunde voor toekomstige dierexperimentele onderzoe kers. Ronduit stuitend noem de hij de beslissing van het kabinet het centraal proef- dierbedrijf van TNO aan een Amerikaans commercieel be drijf te verkopen. Dat bedrijf heeft geen enkel belang bii een inperking van het aantal proefdieren, aldus de hoogle raar. ^STREEK De achtste Biertapwedstrijden Bierliefheb- pllenstreek gaan op maandag 17 november van start. In 't Peentje in Noordwijkerhout wordt de eerste voorronde ge- l- Deze wordt gevolgd door nog elf kwalificatiewedstrijden. i op 14 januari in Zomerzorg in Hillegom de grote finale Vindt. M om wedstrijden voor de niet geoefende tappers. De bedoe- dat zij op juiste wijze een biertje tappen en serveren. Geoe- «ppers mogen wel meedoen, maar zullen veel strenger wor- bordeeld dan hun amateuristische tegenstanders. Van elke voorronde gaan drie kandidaten over naar de finale. De in totaal 36 finalisten zullen strijden om een weekeinde naar Londen. Het inschrijfgeld bedraagt een rijksdaalder per persoon. Aanmel den kan bij de cafés waarin de voorrondes worden gehouden. Het programma ziet er zo uit: 't Vierkant, Lisse (18 november en 2 de cember); Hans en MienrNieuw-Vennep (19 november en 3 decem ber); De Doofpot, De Zilk (20 november en 11 december); Zomer zorg, Hillegom (24 november en 15 december); Van Diemen, Lisse (25 november en 9 december); 't Buitenbeentje en Noordwijkerhout (1 december). Alle wedstrijden beginnen om acht uur. BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten confronteert haar burgers in 1987 niet met bezuini gingen of met tariefsver hogingen. Daarop wijst het college van burge meester en wethouders in de begroting voor 1987. De onroerend goed-belas ting gaat voor de eigena ren/gebruikers zelfs om laag. Deze verlaging is overigens afgedwongen door het rijk, omdat Voor schoten, net zoals veel an dere gemeenten, boven het maximum zit dat een gemeente aan zijn inwo ners mag opleggen. Ondanks deze positieve vooruitzichten voor 1987 is het college niet vrolijk ge stemd over de komende ja ren. De onzekere financiële positie op de langere termijn werpt zijn schaduwen reeds vooruit. Het college adviseert de raad om 100.000 gulden van de 635.000 gulden die in 1987 extra kan worden be steed in reserve te houden, al was het alleen maar om de verminderde opbrengsten van de onroerend goed-be lasting te compenseren. Ove rigens ziet het er naar uit dat de gebruikers in eerste in stantie die rekening gepre senteerd zullen krijgen. De nieuwbouw en renovatie van het gemeentehuis in Voorschoten neemt een aan zienlijk deel van de beschik bare financiën beslag. Dit project gaat in totaal rond de zes miljoen gulden kosten. Andere „zware" posten op de begroting voor 1987 zijn de riolering en herindeling van de Willem de Zwijgerlaan, de verbouwing van de lagere school Het Palet tot basis school, de vervanging van de centrale verwarmingsinstal latie van de Zuiderhorst- school, de invoering van En gelse lessen op de basisscho len, de verdere uitvoering van de verschillende bestem mingsplannen en de voorbe reiding van de verbouwing van het scholencomplex in Noord-Hofland, waar even eens het basisonderwijs ge stalte moet gaan krijgen. Jubileum De Stichting Country Music Promotion viert zaterdaga vond het drie-jarig bestaan in het Lido-theater aan de Prins Bernhardstraat 56 in Noord- wijk aan Zee. De Neder landse groep Cool Breeze en de Buffalo Skinners uit West-Duitsland verlenen me dewerking aan dit feest dat om negen uur begint. Om ze ven uur kan men echter al een film zien voor hetzelfde, tien gulden kostende toe gangsbewijs. Kaandorp Brigitte Kaandorp treedt za terdagavond op in zaal Nabij in Alphen aan den Rijn. In haar programma „Laat mij maar even" heeft Diva Kaan haar handen vol aan haar buurvrouw. Het optreden be gint om kwart over acht. Kaarten kosten vijftien gul den per stuk, CJP'ers en houders van een Pas 65 moe ten twaalf gulden betalen. Wandeltocht Vanuit hotel-café Het Wapen van Voorschoten aan de Voorstraat vertrekt zaterdag weer een wandeltocht. Deel nemers kunnen 25 of 40 kilo meter lopen. De start voor de 40 kilometer is tussen 9.00 en 10.00 uur; voor de 40 kilome ter tussen 9.00 en 11.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 6,50 per persoon. Iedere deelnemer krijgt na afloop een herinnering. Dia's De heer C. Kriek zal zondag middag aan de hand van 150 dia's een wandeling maken door het oude Voorschoten. Deze bijeenkomst wordt ge houden in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat in Voorschoten. De dia's zijn gemaakt van ansichtkaarten vanaf 1900. De bijeenkomst is gratis toegankelijk en begint om half een. Schrijfavonden De werkgroep Sassenheim van Amnesty International houdt maandag 20 en vrijdag 24 oktober in de Openbare Bibliotheek aan de Kerklaan van half acht tot half tien ex tra schrijfavonden. Het gaat hierbij om twee groepen van vergeten gevangenen. Voor nadere informatie kan men bellen, telefoon 02522-17518. Postzegelveiling De Vereniging van Postze gelverzamelaars Noord wijk houdt maandagavond een postzegelveiling in De Kuip aan de Zeestraat 1 in Noord- wijk-Binnen. De veiling wordt onderbroken voor een dia-lezing over een filatelis tisch onderwerp. De toegang sprijs bedraagt één gulden voor niet-leden. Inlichtingen worden verstrekt door B. Wijling, telefoon 02522-12080. VOORSCHOTEN Eeh ra- inwoner van Zoeterwoude, een hersenschudding en ont- cefietser uit Noordwijker- in maar raakte daarbij de vellingen op en is overge- hout is gistermiddag 'gewond trottoirband. Hij kwam te bracht naar het Academisch geraakt bij een valpartij op vallen en sleepte de andere Ziekenhuis Leiden. De Zoe- de Leidseweg in Voorscho- racefietser mee in zijn val. terwoudenaar bleef onge- ten. De man haalde een an- deerd. dere racefietser, een 24-jarige De Noordwijkerhouter liep JK Het Rijn- Zeehospitium in ntijk begint een zater- giiddagclub voor ge- Jejcapte kinderen. Met e[ kinderopvang snijdt 0Jes volgens initiatief- kir Ben van Rooy aan i- kanten. Ouders van ónderen hebben hun n op zaterdagmid- - gezellige middag. „Ik ït niet als een crèche deropvang, maar als soos", aldus Van De soos gaat zater- 15 november, van f tot vijf uur, voor rst draaien en het is ïdoeling dat de club •erste en derde zater- an de maand is geo- b is open voor iedereen, lichamelijk-, geestelijk- e"èervoudig gehandicapte zeten zijn welkom. Leef- n,pnzen zijn ook niet ge il. „Wij stellen geen ei- ^gt Van Rooy. „We heb- Vrijwilligers Voor de zaterdagmiddag- club voor gehandicapte kinderen, die 15 novem ber van start gaat, wor den vrijwilligers ge zocht. Van hen wordt verwacht dat ze de kin deren begeleiden. De vrijwilligers worden op hun beurt ondersteund door deskundigen. Wie interesse heeft, kan con tact opnemen met Loes van Walsum of Carla van der Lugt, telefoon 01718-16941 (toestel 319). ben liever meerdere groepen, dan dat we mensen moeten weigeren". Belangstellenden hoeven niet per se uit Katwijk of directe omgeving te komen. Van Rooy noemt een gebied dat grofweg wordt begrensd door Hillegom-Bodegraven- Wassenaar, maar ook kandida ten uit bijvoorbeeld Den Haag zijn van harte welkom. „Het zullen er heus geen honderden worden", veronderstelt Van Rooy. „Maar het zal wel steeds beter gaan draaien naarmate het langer loopt". Voor de soos is een zeer ge schikte ruimte beschikbaar. De zaterdagmiddagclub heeft namelijk onderdak gevonden in het gebouw van De Vierbot, een school voor gehandicapte kinderen. Deze school is ver bonden aan het Rijnlands Zee hospitium en is ook gevestigd op het terrein van deze instel ling. Ben van Rooy is direc teur van De Vierbot. „Ik ben een voorstander van multi functioneel gebruik van het gebouw", zegt hij. De Vierbot is vanzelfsprekend helemaal ingericht voor de opvang van gehandicapten. Op de school zitten lichamelijk gehandicap te kinderen èn kinderen die zowel lichamelijk als geestelijk zijn gehandicapt. In totaal gaat het om zo'n 85 leerlingen in de leeftijdsgroep van 3 tot 20 jaar oud. Kosten Door het gebruik van De Vier bot en het inzetten van vrij willigers kunnen de kosten worden gedrukt. Toch kost de soos geld. De kinderen hoeven niets te betalen en de vrijwilli gers moeten worden begeleid door deskundige, betaalde Ben van Rooy: „Iedereen is welkom op onze soos". krachten. „De salariskosten hebben we kunnen regelen", meldt Van Rooy. Hij zegt te hopen op gulle geldgevers. Dan kunnen kinderen, van wie de ouders geen vervoer hebben, toch naar de club worden gebracht. „Misschien dat er in het kader van de Al gemene Arbeidsongeschikt heidswet (AAW) iets kan wor den geregeld", aldus Van Rooy. De directeur doelt daar mee op de vergoeding van de zogenoemde leefkilometers. Dit zijn kilometers die moeten worden afgelegd om de sociale contacten te kunnen onder houden. „Je mag als bedrijf best wat verder gaan dan binnen de ienburg krijgt kerstboom van baron KENBURG Baron IJsselmunde uit Bennekom het gemeentebestuur van Valkenburg een grote soom aangeboden om deze in de kersttijd op het ^llumplein te plaatsen. Wethouder H. van der Nagel e dat gisteravond tijdens de vergadering van de On- •mers Vereniging Valkenburg (OVV) mee. iron was aanwezig bij de Valkenburgse feesten in de Ie week van september en was daar zo van onder de k geweest, dat hij met deze geste de banden met het orp wil verstevigen. De gemeente Valkenburg heeft ideau in dank aanvaard. De OVV zegde toe voor de eding van de kerstboom zorg te dragen, litter G. Westgeest kaarte de suggestie van B en W m in Valkenburg een weekmaarkt in het leven te n. Hoewel de middenstand daar zijn bedenkingen heeft en twijfelt'aan de haalbaarheid daarvan, wil rhter niet zeggen dat men zich zal verzetten tegen uele plannen van het gemeentebestuur, aldus West- Opening van jacht seizoen WASSENAAR Twintig hoornbla zers openen zon dag het jachtsei zoen bij Hotel Wassenaar aan de Katwijkseweg 33. Kort na vijf uur zullen de hoornen schallen, waarna de boswachterij en de regionale jacht- vereniging St. Hu- bert gezamenlijk in het hotel het wildbuffet openen. Poging tot inbraak SASSENHEIM Twee onbe kende mannen hebben van nacht trachten in te breken in bejaardenhuis Bernardus in Sassenheim. Het bleef echter bij een poging tot inbraak. De gewaarschuwde politie heeft de omgeving doorzocht, maar niets gevonden. Inbraak woning ALKEMADE Inbrekers hebben gisteravond een be zoek gebracht aan een woning aan de Narcisstraat in Roelofa- rendsveen. De achterdeur werd opengebroken en de wo ning werd volledig doorzocht. Wat er ontvreemd is is nog niet bekend. De bewoners zijn met vakantie. Bejaarde geschept SASSENHEIM Een bejaarde man uit Sas senheim is vanochtend naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht nadat hij was geschept door een auto. De man fietste rond acht uur vanaf de Rusthofflaan de Menneweg op. Een au tomobiliste kon hem niet meer ontwijken. De man liep vermoe delijk een schedelba- sisfarctuur op. Ook klaagde hij over een pijnlijke schouder. Over de kop OEGSTGEEST Een 66-jarige automo biliste uit Amsterdam is gistermiddag met haar auto over de kop geslagen. De vrouw reed op de A44 en wilde een snoepje uit haar tas pakken. Daarbij verloor zij de macht over het stuur, remde en vloog over de kop. Zij ramde ook nog een boom die langs de kant van de weg stond. De Am sterdamse kwam met de schrik vrij. De auto werd geheel ver nield. Veel auto's opengebroken ALPHEN AAN DEN RIJN In de Haring vliet omgeving heeft de surveillerende Al- phense politie vannacht zeker vijftien openge broken personenauto's ontdekt. Uit de gepar keerd staande vervoer middelen waren de au toradio's gestolen. Van de daders ontbrak elk spoor. De politie ver moedt, dat er nog wel meer dan vijftien auto's doelwit van dieven zijn geweest. Stroom valt uit OEGSTGEEST De gehele Bloe- menbuurt in Oegstgeest heeft gisteravond twee uur zonder electri- citeit gezet. Van acht tot tien uur viel in dat stads deel de stroom uit. Een oorzaak is niet bektffid. Tegen tie nen had het elec- triciteitsbedrijf al les weer gerepa reerd. GOLTFUSZ-SERIE WEER VAN START SASSENHEIM In de Hervormde Dorps kerk in Sassenheim gaat donderdag 23 oktober de nieuwe serie Goltfusz-concerten van start. Het Vocaal Ensemble William Byrd onder lei ding van Nico van der Meer geeft dan een con cert. Medewerking wordt verleend door Gerrie Meyers (orgel). Op 20 november concerteren Harry Geraerts (tenor) en Hans van Nieuw koop (orgel). Op 18 december is het de beurt aan Capella pro Cantibus onder leiding van Theo Tobé, met medewerking van Anton Doornhein (orgel). Op 22 januari 1987 volgt het Ensemble Florilegium uit Alkmaar en op 19 februari het Leiderdorps Kamerkoor onder leiding van Wim Meeuwen en met Thomas Leutenegger (orgel). Toegangskaarten kosten zes gulden, CJP'ers en houders van een Pas 65 moeten vier gulden betalen. Alle concerten be ginnen om half negen. DEN HAAG /LEIDEN De fracties van CDA en VVD in de Tweede Kamer blijven met elkaar van mening verschillen over het beleid met betrek king tot het samenvoegen van kleine gemeenten. Gisteren vlogen de CDA'er Mateman en VVD-woordvoerder Wiebenga elkaar daarover voor de twee de maal deze week in de ha ren. CDA-staatssecretaris De Graaf-Nauta (Binnenlandse Zaken) koos daarbij de zijde van de VVD. Er staan momenteel tien her indelingsplannen op stapel, waarbij ruim 400 gemeenten zijn betrokken. Recentelijk maakte de provincie Zuid-Hol land de plannen bekend rond de herindeling van een aantal gemeenten in de Rijnstreek. Het CDA vindt dat voortaan enkel nog in uiterste noodzaak tot een fusie van twee of meer gemeenten moet worden be sloten, namelijk als er duidelij ke bestuurlijke en financiële problemen zijn waardoor klei ne gemeenten niet meer goed zelfstandig kunnen functione ren. Volgens de VVD moeten echter ook andere overwegin gen een rol spelen, zoals het inwonertal van een gemeente. Zo staat het ook in het regeer akkoord, hoewel daarin geen precieze getalsgrens wordt ge noemd. In het verleden kwa men gemeenten met minder dan 10.000 inwoners voor sa menvoeging met buurgemeen ten in aanmerking. Staatsse cretaris De Graaff-Nauta heeft dit getalscriterium nu wat ver ruimd tot 8000 14.000 inwo ners. dat het merendeel van de clubbezoekers zal bestaan uit kinderen die zichzelf moeilijk kunnen bezig houden. De kin deren mogen zelf bepalen wat er wordt gedaan. Zo kunnen er allerlei spelletjes worden gespeeld, maar is het mogelijk een stuk te gaan wandelen in de omgeving. „En het is ook best wanneer een kind alleen een kopje koffie drinkt en verder niets wil doen", merkt Van Rooy op. De Vierbot, waar al drie jaar in de zomer vakantieopvang voor gehandicapte kinderen is, is overigens niet de eerste die gehandicapte kinderen op za terdagen ontvangt. In de dr. mr. Willem van de Berghstich- ting in Noordwijk is een speel- otheek en in de Honingraat in Noordwijkerhout kinderda- gopvang. Van Rooy zegt dat het goed mogelijk is dat er nog andere zaterdagclubs voor ge handicapten zijn. Als dat zo is, dan wil hij dat graag weten. „Wij willen namelijk niemand in de wielen rijden". De direc teur van De Vierbot legt uit dat met de Honingraat is over legd. „Zij hebben iedere twee de zaterdag van de maand een crèche. Onze soos moet een aanvulling wordep, want er zit iets scheef in het net van voor zieningen voor gehandicap ten". KEES VAN HERPEN subsidieregeling mogelijk is en daarbij kan dit binnen ae doel stelling van de school worden gerealiseerd", merkt Van Rooy op. „Vergeet niet dat de ouders van een gehandicapt kind zeer zwaar belast zijn. Zij kunnen hun kind nooit even alleen la ten. En afgezien van die tijd sinvestering komt er ook nog de emotionele belasting bij. Het is niet het ideale kind en dus is er een illusie weggeno men. Het betekent veel om zo'n kind in je gezin te heb ben", vertelt Van Rooy. Hij voegt eraan toe dat de zater dagmiddagclub niet is geïnspi reerd op medelijden, maar is gebaseerd op de realiteit. De schooldirecteur verwacht

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15