RAF-leden voor keuze: afzweren of afsterven Veroordeling van Ierse familie is een gerechtelijke VLUCHTAUTO VAN RAF GEVONDEN Fransen sturen vanaf 1992 kernafval terug innenland/buiïew land Fc 'wi 'ondsen illen ndere remies an cabinet Waalse christen democraten wijzen compromis van premier Martens af Prins en prinses in Israël «aiNi p Brits Sltid&iQowtant WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 PAGINA 7 p Brits koningshuis stamt af van profeet Mohammed LONDEN Niet veel Britten zullen het be vroeden, maar hun koningin en haar familie jtammen rechtstreeks af van de profeet Mo- ïammed. De onverwachte informatie stond in >en boodschap die de uitgever en hoofdredac- van de koninklijke en adelsbijbel van }root-Brittannië, Burke's Peerage, onlangs aan jremier Margaret Thatcher stuurde, met het /erzoek om betere beveiliging van de konink- ijke familie. „De rechtstreekse afstamming van ie koninklijke familie van de profeet Moham- ned behoedt haar niet voor moslim-terroris- Volgens Burke's Peerage stamt de Britse coninklijke familie van Mohammed af door de Arabische koningen van Sevilla, die eens over ie heersten. Door huwelijk gaven zij hun )l'oed door aan de Europese koningen van Por- en Castilië, en via hen aan de 15e-eeuwse Ise koning Eduard de Vierde. Onderzoek uitspraak in euthanasiezaak DEN HAAG De procureur-generaal bij de Hoge Raad onderzoekt de mogelijkheid van hoger beroep in de zaak van een arts uit Purmerend, die actieve euthansie had toegepast op een 95-jarige vrouw. Deze verkeerde in groot geestelijk lijden ten gevolge van de lichamelijke aftakeling die zij doormaakte. Het gerechtshof in Den Haag ontsloeg de arts van alle rechtsvervolging omdat zijn optreden „als ge rechtvaardigd" moest worden beschouwd. Eerder werd de arts door het hof in Amsterdam schuldig verklaard zonder oplegging van straf. Minister Korthals Altes (justitie) stelt in antwoord op vragen van het CDA-kamerlid Borgman dat niet kan worden gesproken van een wijziging in het ver volgingsbeleid. Zolang de besluitvorming over een eventuele wijziging van het wetboek van strafrecht niet is voltooid, zal voor 'het openbaar ministerie de geldende wet richtsnoer blijven. Duizenden belden informatielijnvoor verkeersslachtoffers DEN HAAG Meer dan 2.500 Nederlanders hebben sinds de openstelling van de ANWB Informatielijn voor Verkeersslachtoffers (070- 246677) in mei 1985 dit num mer gebeld. Dat maakte de ANWB vanmorgen bekend. De informatielijn verschaft voorlichting aan verkeers slachtoffers die jaarlijks blij vende gevolgen van het letsel ondervinden. Bijna de helft van de problemen zijn van ju ridische aard en deze vragen gaan meestal over smartegeld. Zonodig wordt verwezen naar andere hulpverlenende instan ties. Drie doden bij verkeers ongeval VOLENDAM In Volendam zijn in de afgelopen nacht drie jonge inwoners van Andijk door een auto-ongeval om het leven gekomen. Het drietal kwam na een slip in botsing met een boom. Het voer tuig schoot vervol gens het water in. De slachtoffers zijn R. Meester, B. de Kleine en P. Bot, volgens de politie al len omstreeks 20 jaar oud. Lubbers: „Bbjven protesteren tegen executies Indonesië DEN HAAG Nederland zal al het mogelijke blijven doen om de Indonesische regering ervan te weerhouden, opnieuw communisten te execu teren. Premier Lubbers heeft dit gisteren in de Tweede Kamer toegezegd in antwoord op vra gen van PvdA-afgevaardigde Henk Knol. Lub bers zei het zeer te betreuren dat de Indonesi sche regering geen gehoor heeft gegeven aan de internationale protesten die vorig jaar werden geuit na de executie van een aantal communis ten. Zoals bekend zijn twee weken geleden op nieuw negen personen, die al sinds 1965 gevan gen zaten, doodgeschoten. Lubbers noemde de houding van de Indonesische regering „onbe grijpelijk" en gaf toe dat de executies schade toebrengen aan de betrekkingen. Belastingregeling met buitenland werkt niet DEN HAAG Staatssecretaris Koning moet van de Tweede Kamer een betere regeling ontwerpen voor de belastingheffing en -aftrek voor mensen die naar het buitenland worden uitgezonden. De overheid is in een poging misbruik van de regeling tegen te gaan, in het verleden zijn doel voorbij geschoten. Voor grote groepen Nederlanders, zoals ingenieurs is de aangescherpte regeling nu niet meer bruikbaar. Dat kreeg de bewindsman gisteren te horen van alle leden van de Kamercommis sie voor financiën. De huidige regeling eist een minumum verblijf in Latijns-Amerika Azië of Afrika van negentig dagen, waarvan ten minste 21 in een aaneengesloten periode. Staatssecretaris Koning zegde gisteren nieuw overleg over een mogelijke verbetering van de regeling toe. ÖETERMEER De iremie voor de wao moet olgend jaar op 6,32 pro nt worden vastgesteld, lie voor de aww op 5,95 In voor de werkloosheids- erzekering op 2,49 pro nt. Dat wordt door de esturen van de sociale ondsen die de gelden be ieren voor deze verzeke- ingen voorgesteld in een tandpunt dat vanmiddag lefinitief is vastgesteld. KXjij gaan er daarbij vanuit dat e stelselherziening per 1 ja- luari doorgaat en dat het ka- inet de maatregelen door- 92oert die in de miljoenennota ijn aangekondigd. De uitein- elijke beslissing over de oogte van de premies ligt in anden van staatssecretaris De raaf van sociale zaken en erkgelegenheid. •t kabinet gaat voor volgend ir uit van een wao-premie betalen door de werkne- I^ers van 5,85, een lagere us dan die waarvan het fonds jtgaat. Voor de aww, die door e werkgevers wordt betaald, ferekent het kabinet een ho- pre premie van 6,20. De door (rerkgevers en werknemers men betaalde werkloosheids- rzekering berekent het ka- net ook hoger: namelijk op L70. folgens de verwachting zal iet aantal mensen met een ge- iele of gedeeltelijke arbeids- ingeschiktheidsuitkering jroeien van 778.000 dit jaar (aar 792.000 volgend jaar. Eind dit jaar hebben de twee ondsen waaruit de aww en de Vao worden betaald het kAF en het AOF 0,2 mil- prd gulden meer aan vermo- jen dan nodig is om aan de ferplichtingen te kunnen vol- loen. Het AAF heeft een te- lort van bijna 1,3 miljard en iet AOF een overschot van lijna 1,5 miljard gulden. MR. BAKKER SCHUT BIJ PROMOTIE: UTRECHT In onze maatschappij dienen rechtsbeginselen er steeds meer toe om on recht te verhullen. Dit doordenkertje is nog maar een van de dertien pittige stellingen die be horen bij het proefschrift „Politieke verdediging in strafzaken" van mr. Pie- ter H. Bakker Schut. De advocaat is vanmiddag op dit proefschrift gepro moveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het geheel is een case-studie van het van 1972 tot 1977 in West-Duitsland gevoerde strafproces tegen Andreas Baader, Gudrun Ensslin, Ul- rike Meinhof, Holger Meins en Jan Carl Raspe. Het is een beschrijving plus analyse zonder slotconclusie van het trendsettende proces tegen enkele leden van de stads- guerrilla-organisatie Rote Armee Fraktion (RAF). Het proces leidde tot een on neembare uiFbeton opgetrok ken zittingszaal, tot de dood van alle verdachten en tot strafprocessen tegen hun ad vocaten. Ook Bakker Schut, thans part-time docent strafrecht in Utrecht en part-time advo caat in Amsterdam, heeft als verdediger van enkele RAF- leden met verdachtmakingen te maken gehad. Daarom ging hij op zoek naar het ant woord op de vraag hoe partij en door het proces de maat schappelijke machtsverhou dingen hebben trachten te beïnvloeden. En wat de mo gelijkheden en grenzen van politieke verdediging waren. Hij beschrijft de ontmaske ring van het proces waarbij de Westduitse overheid nieu we juridische strijdmiddelen (Lex RAF) ontwikkelde om het verloop van het proces in regie te houden. Gedwongen beper king Bakker Schut komt wel met deelconclusies. Onder andere concludeert hij dat volgens de Westduitse justitie gevan genen uit de stadsguerrilla die hun gezindheid na deti nering niet opgeven, alleen al daarom, hoe geïsoleerd van elkaar zij ook zijn, een zelf standige criminele c.q. terro ristische vereniging vormen. En dat vervolgens advocaten zich in beginsel schuldig ma ken aan strafbare feiten, zo dra zij door op zichzelf legale en toelaatbare verdedigings activiteiten die gezindheid van hun cliënten zouden on dersteunen. Voor de gevan genen uit de RAF betekent dit, aldus Bakker Schut: af zweren of afsterven. En voor de verdediging: gedwongen beperking tot een technisch- juridische verdediging met ontkenning van de politieke essentie van de zaak. Vlak voor zijn promotie ver telde de onderzoeker dat het strafproces indertijd niet an ders had kunnen verlopen. „Had men de acties van de RAF als noodweersituaties beschouwd, dan had de Bondsrepubliek zichzelf min of meer op de beklaagden bank gezet. Dé rechtsstaat bestaat niet, is een illusie. Hooguit bestaat hij meer of minder". Wat dat betreft noemde Bakker Schut de re actie van de Nederlandse jus titie op de RAF-acties niet veel anders dan die van de Duitse. Geen betere Als betrokkene, als weten schapper en als iemand die Mr. Pieter H. Bakker Schut mag zich sinds vanmiddag doctor in de rechtsgeleerdheid noemen. toegang heeft tot alle gehei me protocollen over het pro ces tegen Baader c.s. meent Bakker Schut dat er geen be tere persoon zou zijn geweest om dit onderwerp te analyse ren dan juist hij. „In het 700 pagina's dikke proefschrift, dat maandag in Hamburg in een oplage van 10.000 exem plaren zijn première zal bele ven, zijn 200 pagina's officië le noten opgenomen, opdat de lezer de rest van de tekst kan controleren". Bakker Schut gaat vanaf maandag twee weken in Duitsland op tournee om het boek („Stammheim - der gegen die Rote Armee Frak tion") aan te prijzen. „Ik kan", vertelde hij voorts, „niet bewijzen dat Baader en de andere RAF-leden tijdens hun geïsoleerde detentie zijn vermoord. Crimineel is het niet uitgesloten dat ze zelf moord hebben gepleegd. Maar crimineel gezien is het nog minder uitgesloten dat ze zijn vermoord. Dat laatste is zelfs heel waarschijnlijk". Milde formuleringen van de man die zich vroeger directer en harder uitte. Bakker Schut tot slot: „Ik ben nu we tenschappelijk voorzichtig". HERMAN JANSEN HAMBURG De West duitse recherche heeft in het onderzoek naar de moord op de topdiplo maat Gerold von Braun- mühl, gisteren een suc cesje geboekt. De vlucht auto van de daders werd gevonden in Endenich, een wijk in Bonn. offer werd aangetroffen op de achterbank van de auto. In de tas zat een kogelgat. De auto werd uit veiligheidso verwegingen nog niet door de politie geopend. Het openbaar ministerie heeft in verband met het on derzoek naar de moord giste ren in Stuttgart een zoekactie gehouden in het kantoor van de stichting „Emmaus". De voorzitter ervan is Armin Newerla, een voormalige verdediger van de" Baader- Meinhofgroep. Volgens de autoriteiten be stond al na de moord op het Siemens-directeur Beckurts de verdenking dat vanuit Emmaus mogelijk brieven zijn geschreven waarin de terreurgroep RAF de verant woordelijkheid voor moor den opeiste. Bij het door de rechter toege stane openen van de post van de stichting is een andere brief gevonden over de moord. Deze brief is identiek aan de al bekende brief. Over de moordaanslag zijn tot nu toe 210 tips binnenge komen. De 40-jarige advocaat Newer la werd in januari 1980 in de Stammheim-gevangenis in Stuttgart wegens steun aan een terroristische organisatie veroordeeld tot 3,5 jaar cel straf. Hij heeft misbruik gemaakt van zijn rechten als verdedi ger en heeft op verzoek van RAF-gedetineerden koeriers diensten verricht en wapens de gevangenis binnenge smokkeld. In de auto van Newerla wer den in 1977 schetsen gevon den, van een kaart van het huis van werkgeversvoorzit ter Schleyer. De schetsen kwamen echter te laat in handen van de politie op dezelfde dag dat Schleyer voor zijn huis werd ontvoerd. (Van onze parlementaire redactie) |>EN HAAG In 1992 egint Frankrijk met het ferugzenden van kerns- ilijtingsafval (KSA) naar jlederland. Het afval is aar ontstaan tijdens het pwerkingsproces van uit- (ewerkte splijtstofstaven |it de kerncentrale te orssele. Behalve negen kubieke meter splijüngs- afval stuurt de Franse fir ma Cogéma ook 120 ku bieke meter geactiveerd afval (hulzen, roosters eet) en 340 kubieke meter laag- en middelradioactief afval retour. Dit maakte minister Nijpels (VROM) gisteren tijdens overleg in de Tweede Kamer be kend. In het in 1980 afgesloten op- werkingscontract werd be paald dat Frankrijk het restaf val na opwerking van de splijtstofstaven in principe vanaf 1990 terug mocht sturen. Tot dan wordt het hoog radio actieve afval in Frankrijk zelf opgeslagen. Minister Nijpels zei dat het afval vermoedelijk in glas verpakt terugkomt. In Nederland zal de Centrale Or ganisatie voor Radioactief Af val (Covra) voor de opslag zorg moeten dragen. Een voorstel van Nijpels om voor ongeveer tien procent deel te nemen in het aande lenkapitaal van Covra werd met meerderheid van stem men aangenomen. Kritiek was er in het bijzonder van PvdA- woordvoerder Zijlstra, die de voorgenomen staatsdeelne ming zag als een vooruitlopen op de bouw van nieuwe kern centrales in ons land. In de Kamer kreeg Zijlstra echter geen steun voor zijn voorstel dat er bij de opslag van kern afval alleen rekening gehou den mag worden met afval van ziekenhuizen, laboratoria en de kerncentrales in Borsse- le en Dodewaard. Het CDA- kamerlid Lansink tekende daar bij aan dat de bouw van meer kerncentrales in Neder land nog een „theoretische" kwestie is. De beheerder van de kerncen trale Dodewaard, GKN, heeft overigens een opwerkingscon- tract met de Britse firma BNFL. Ook hierin is het te rugzenden van kernsplijtings- afval opgenomen. Of BNFL van die optie gebruik maakt is nog niet bekend, maar alge meen wordt aangenomen dat de Britten het voorbeeld van Cogéma zullen volgen. (Vervolg van voorpagina) BRUSSEL De Belgische premier Martens probeerde gisteren nog een compromis te vinden: Happart zou wel schepen (wethouder) kunnen worden, maar geen waarnemend burgemeester. Zijn eigen partij, de CVP, ging hiermee akkoord en ook de beide liberale partijen PVV en PRL konden met die oplossing leven. Binnen de regering bleven echter de twee PSC-ministers dwars liggen: zij wilden dat Martens zich niet voor het parlement zou uitspreken over een waarnemerschap van Happart zo lang dat nog niet aan de orde is. Martens trok uiteindelijk de conclusie dat de regering zo ver deeld was dat hij het ontslag van het kabinet moest aanbieden. Happart zal vrijdag door de gemeenteraad van Voeren zonder twijfel tot eerste schepen worden gekozen, omdat hij 10 van de 15 zetels in de gemeenteraad heeft en de drie zittende schepenen hun ontslag hebben aangeboden. In het verleden is gebleken dat de met de regelmaat van de klok terugkerende kabinetcrises het land handenvol geld kosten. Niet alleen omdat er wel eens speculatiegolven tegen de frank willen ontstaan, maar ook omdat op allerlei ministeries nog snel wat uitgaven worden gedaan. De liberale minister van Begroting, Guy Verhofstadt, heeft daarom alle betalingen voor de duur van de crisis geblokkeerd. Er is een uitzondering gemaakt voor de ambtenarensalarissen. De beurs van Brussel reageerde gisteren meteen op het nieuws van de politieke crisis met een daling van vooral de Belgische aandelen. Volgens beurskringen zal de beursindex eind deze week zeker met twee of drie procent zijn gedaald. Prinses Juliana en prins Bernhard gistermiddag op het vliegveld van Tel Aviv, kort na aankomst in Israël. De prins en prinses zul len onder meer in Noord-lsraël een bos „openen" waarvoor de bomen door Nederlanders zijn geschonken en dat naar hun dochter Beatrix is genoemd. Israël heeft al een Juliana- en een Wilhelmina-bos. (USKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het ziet er niet naar uit dat er een nieuw justitieel onderzoek komt naar de Ierse familie Maguire, die jarenlang in de gevangenis heeft geze ten op beschuldiging van het plegen van twee bom aanslagen in Britse cafe's in 1974. Douglas Hurd, de Britse minis ter van binnenlandse zaken is niet van plan actie te onderne men ondanks herhaalde ver zoeken van onder anderen kardinaal Basil Hume en de journalist Robert Kee. Beiden menen dat de veroordeling van het gezin „een gerechtelij ke dwaling" was. De Maguires werden eind no vember 1974 gearresteerd op grond van informatie, die de politie een jonge Ierse katho liek, Paul Hill, had afgeperst. Tijdens het verhoor zouden di verse dreigementen zijn ge bruikt. Pas veel later, toen de Maguires al veroordeeld wa ren, bekende Hill dat hij ver schillende Ieren, die in Lon den woonden en van wie hij de namen kende, had ge noemd omdat hij bang was voor zijn hachje. Paul Hill werd namelijk eerst door de politie zelf beschul digd van de bomaanslagen op twee door militairen druk be zochte „pubs" te Guildford bij Londen. Vijf personen kwa men daarbij om het leven en meer dan zestig mensen raak ten gewond. De Engelsen wa ren diep Verontwaardigd. De machteloze woede steeg ten top toen op 21 november 1974 in Birmingham 21 personen werden gedood door Ira-bom- men, achtergelaten in twee druk bezochte cafe's. Anne Maguire was de laatste persoon die door Hill „verra den" werd. Hij kende haar als de tante van een schoolvriend je van hem. Anne is de echtge note van een gewezen Noord- ierse soldaat van het Britse le ger, die sinds twaalf jaar met hun vier kinderen in Londen woonde." Ondanks het feit dat zij over een alibi beschikte waarvan de echtheid werd be wezen, beschuldigde de politie haar van moord. Zij had, zo beweerden de gerechtsdiena ren, de tijdbommen gemaakt die door andere Ira-leden in cafe's waren achtergelaten. Anne Maguire ontkende alles. Zij hield doorlopend vol, dat zij onschuldig was. Maar het gerecht oordeelde anders. Anne en Patrick Maguire kre gen elk èen gevangenisstraf van veertien jaar. Anne's broer Samuel kreeg een straf van twaalf jaar. Haar twee zo nen, toen 12 en 16 jaar oud, verdwenen respectievelijk vier en vijf jaar achter de tra lies. Een ander familielid, Pa trick Conlon, werd veroor deeld tot twaalf jaar; hij stierf in de gevangenis. De „bewijzen" waarmee de rechtbank tot die veroordeling kwam steunden op „onthullin gen," van Paul Hill, en op de bevindingen van een expert, die zei dat op de plastic keu kenhandschoenen van Anne Maguire sporen van nitrogly cerine kleefden, een belang rijk bestanddeel van dynamiet Deze expert verklaart nu dat de proef, waarmee hij die spo ren ontdekte lang niet altijd betrouwbaar is. Minister Hurd deelde echter mee dat er geen reden is de zaak te herzien, zo lang geen nieuw bewijsmateri aal aan het licht komt. j

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7