koopwoning onbereikbaar e inkomensgroep ABP vreest klantenverlies door privatisering PTT MieuwO Brokx vraagt advies over premieverlaging Premier Lubbers: nader beraad nodig over SDI tfNENLAND ERENIGING EIGEN HUIS OVER PREMIEVERLAGING: I CciddcSomxmt WOENSDAG 15 OKTOBER 1986PAGINA3 periment met 5-urige srkdag is mislukt TERDAM Een experiment met een 5-urige dag bij de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) msterdarn is mislukt. De deelnemers aan de die in 1984 van start ging, blijken vooral de ruitgang in inkomen als bezwaarlijk te hebben en. Dat staat in een evaluatie van het experi- Enkele positieve elementen van de 25-urige week waren volgens de sociale dienst een rela- rote uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen eer mogelijkheden voor studie en vrijetijdserva- voor het personeel. Daar stond echter behalve e lage netto-inkomen een te ongunstig werk er tegenover. Bovendien bleken de deelnemers itern contact tussen de collega's te missen. Ook erhouding tussen de dagelijkse reistijd en de tijd werd als ongunstig ervaren, aldus de sociale Het project is stopgezet en het personeel dat meedeed, moet weer de „gewone" werkuren draaien. Pil uit fondspakket bij voorbaat kansloos DEN HAAG De Ziekenfondsraad is naarstig op zoek naar mogelijkheden om verder te bezuinigen op de vergoedingen aan ziekenfondsverzekerden. Een commissie uit de raad bereidt momenteel een aantal voorstellen voor. die op 31 oktober aan staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) zullen worden voorgelegd. Eén van de suggesties is bij voorbaat kansloos: het afschaffen van de vergoe ding voor de anticonceptiepil. Een ruime meer derheid in de Tweede Kamer zal een dergelijke bezuiniging, die 65 miljoen gulden kan opleveren, blokkeren. Tot de voorstellen behoren ook: het af schaffen van de fondsvergoeding voor kunstgebit ten, invoering van „eigen bijdragen" voor fysio therapie en diverse andere behandelingen en ten slotte het al door ex-staatssecretaris Van der Reij- den geopperde idee om ziekenfondspatiënten de eerste drie ligdagen in een ziekenhuis zelf te laten betalen. Van Eekelen wijst vice-admiraal terecht DEN HAAG Ambtenaren, dus ook hoge militairen, worden geacht zich te onthouden van het openbaren van ge dachten of gevoelens, wanneer die niet stroken met het beleid zoals de bewindslieden van hun departement dat hebben ontvouwd. Minister Van Eekelen (defensie) maakt dit gisteren in de Tweede Ka mer duidelijk tijdens een kort debatje met het PvdA-kamerlid Van den Bergh. Aanleiding tot de mondelinge vragen van het kamerlid was in het bijzonder het rumoer rond de uitlatin gen van vice-admiraal der zeestrijd krachten Brainich von Brainich Felth die zich kantte tegen het gemengd va ren bij de marine („kwestie van hor monen"). Partnerpensioen volgt opvattingen maatschappij DEN HAAG Bij het goedkeuringsbeleid van regelingen die voorzien in een pensioen voor de ongehuwde partner zal de regering de maat- schappelijkke opvattingen terzake volgen. Dat stelt staatssecretaris Koning (Financiën). Het Tweede-Kamerlid Kombrink (PvdA) had de be windsman opheldering gevraagd over de eis dat de ongehuwden twee jaar moeten hebben sa mengewoond en over een samenlevingscontract beschikken willen zij voor deze pensioenvoor ziening in aanmerking komen. Volgens Koning worden die eisen in de praktijk het meest ge steld en heeft hij die daarom overgenomen. Dat wil echter bepaald niet zeggen dat zij zo zouden blijven. „Gezien het feit dat de opvattingen over het partnerpensioen zich nog in een pril stadium bevinden, is het zeker niet denkbeeldig dat de criteria op korte termijn aanpassing behoeven", aldus Koning. Bejaarde bekent doden echtgenote HAARLEMMER MEER Een 76-jari- ge man uit Vijfhuizen heeft gisteren tegen over de politie in Haarlemmermeer be kend dat hij zijn 82- jarige echtgenote door verdrinking om het leven heeft gebracht. De vrouw werd zon dagavond dood aan getroffen in een wa terput bij haar wo ning. De man alarm eerde zelf zondag een buurtbewoner, waar na de politie werd in geschakeld. Kamerbeslissing over pensioen weduwe Rost van Tonningen DEN HAAG De Tweede Kamer wil eind deze maand een antwoord geven op de vraag wat er moet ge beuren met het staatspensioen dat de weduwé van het voormalige NSB- kamerlid Rost van Tonningen nog altijd ontvangt. Vorige week heeft minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) de Kamer een geheim rap port over de kwestie-Rost van Ton ningen toegestuurd. Dagblad Het Pa rool meldde gisteravond echter dat in het betreffende stuk drie mogelij ke maatregelen worden genoemd waarvan de Kamer er één moet kie zen: het omstreden pensioen hand haven, verlagen of in het geheel niet meer uitkeren. I VANDAAG r\ VI IN HET W 1ERSFOORT De reniging Eigen Huis is rbolgen over de ver legde verlaging van premies voor koopwo- ïgen. De verlaging die atssecretaris Brokx olkshuisvesting) per 1 luari wil doorvoeren is (elrecht in strijd met t streven van de rege- [g het eigen woningbe- te bevorderen, vindt vereniging van huisei- laren. Directeur van Herwijnen: ,,Op ze manier komt een ei- 1 huis nooit binnen de gelijkheden van de ^p met een inkomen jneden vierendertig- ■izend gulden. Voor fce inkomensgroep be tent het kopen van n eigen woning zonder psidie dat men niet ker dan het bijstandsni- pu overhoudt om van (leven. Dat zullen wij luurlijk nooit advise- I ndat de hypotheekrente ids 1984 fors is gedaald en huizenmarkt weer aan trekt. konden volgens Van Herwijnen ook de lagere in komensgroepen eindelijk profiteren van de subsidiere geling voor koopwoningen. Voor een huiskoper jnet een inkomen van ongeveer 30.000 gulden was een subsidie van zo'n 50.000,- weggelegd. De dalende rente gaf meer men sen de gelegenheid een huis te kopen; een ontwikkeling die de vereniging Eigen Huis enthousiast begroette. Maar staatssecretaris Brokx keek er anders tegenaan. Hij concludeerde dat de verhou ding tussen inkomen en woonlasten is gewijzigd (de woonlasten zijn omlaag ge gaan) en dat de subsidies dus ook kunnen dalen. En dat is nooit weg als je volgens het regeerakkoord in de huidige kabinetsperiode anderhalf miljard gulden moet bezuini gen. Stiefkind ..Het eigen woningbezit is al tijd al het stiefkind binnen volkshuisvesting geweest en dat bevestigt de staatssecreta ris nu weer", zegt woord voerder Salverda van Eigen Huis. „De vorige regering legde Vast huren en kopen evenwichtig te behandelen, maar gaf. aan huren ander half keer zoveel uit als aan kopen. Er werd meer huur subsidie gegeven en ook werd de bouw van huurwo ningen gesubsidieerd. De huurder betaalt daar niet voor, terwijl de koper wel een fors gedeelte van de bouwsubsidie terug moet storten. Die betaalt zes pro cent overdrachtsbelasting en de subsidie wordt bij zijn in komen opgeteld, zodat hij meer belasting moet beta len". Salverda vindt dat de hypo theekrente geheel buiten be^ schouwing moet blijven bij de vaststelling van de pre mies. „Als een lage rente het woningbezit bevordert, is dat alleen maar mooi, dat zou de regering toch moeten onder schrijven. Bovendien profi teert de overheid zelf ook van de lage rente. Als er een huis van 130.000 gulden wordt gebouwd, betaalt de overheid rente en aflossing over 50.000 gulden. Alleen de rest is voor rekening van de koper. Het is dus niet eerlijk Directeur H. van Herwijnen: „Een eigen woning komt op deze manier nooit binnen het bereik van de lagere inkomens groepen". het rentevoordeel alleen aan de consument toe te schrij ven". Eigen Huis heeft gisteren een protestbrief aan de staatsse cretaris gestuurd en is van plan de leden van de Tweede Kamer te vragen de plannen van Brokx te dwarsbomen. „De premies voor A-wonin gen gaan van 5500 naar 4000 gulden per jaar en wij ver wachten voor de premies in het algemeen een teruggang van tien procent. Dat kan na tuurlijk niet", zegt Salverda. Voor een A-woning, het goedkopere type, kon een ko per (mits hij niet meer dan 50.500 gulden verdiende) tot nu toe maximaal 50.000 gul den krijgen, in jaarlijkse ter mijnen van 5.500 gulden. Ko pers van een B-woning, het duurdere type, ontvingen 5.000 gulden per jaar, tot maximaal 25.000 gulden, af hankelijk van de bouwkosten die niet hoger dan 172.000 gulden mochten zijn. Volgens een woordvoerder van het ministerie van volks huisvesting is er niets aan de hand voor de mensen die deze subsidies al ontvangen. Alleen de nieuwkomers krij gen te maken met de verla ging Van de bedragen, Maar zij hoeven zich volgens de woordvoerder niet benadeeld te voelen. Er vindt slechts een correctie plaats waardoor de verhouding tussen inko men en woonlasten op het zelfde niveau als in 1984 komt. „De huidige bedragen zijn gebaseerd op de hypo theekrente van 1984. Nu de rente is gedaald, kunnen ook de hoge subsidies omlaag. Al met al kun je niet over een echte achteruitgang spre ken". „De minister schrijft dat de bijstelling gerechtvaardigd is", aldus tie woordvoerder. „Daar lees ik uit dat het be leid recht overeind blijft. Het eigen woningbezit wordt dus bevorderd. De aanschaf van een eigen huis blijft met onze ondersteuning mogelijk. De Vereniging Eigen Huis kan wel met allerlei willekeurige voorbeelden komen, maar daar doe ik niet aan mee. Ik ken immers de specifieke omstandigheden (bouwkos ten, salaris, aftrekposten) van individuele gevallen niet. Maar volgens mij loopt het zo'n vaart niet". STEVO AKKERMAN EN HAAG Staatsse- •etaris Brokx (volks- uisvesting) heeft aan de c tad voor de volkshuis- j ;sting (RAVO) advies ivraagd over de nieuwe ïgeling voor subsidië- i ng van koopwoningen nn particuliere huurwo- eingen met ingang van 1987. Maandag werd al bekend dat de premies op koopwoningen om laag gaan maar nog niet met hoeveel. De systematiek voor de sub sidiëring blijft in de voorstel len hetzelfde, een vast be drag dat in vaste jaarlijkse bedragen wordt uitgekeerd. Het aantal keren dat het be drag ontvangen wordt is af hankelijk van de hoogte van het toegekende subsidiebe drag en de rente op het mo ment van de subsidietoeken ning. In de loop van de tijd kan dit aantal worden gewij zigd als het inkomen en/of de rentestand veranderen. Voor iemand met een belast baar inkomen tot en met 33.000 gulden wordt het sub sidiebedrag 42.000 gulden (was 50.000). Bij een inkomen van 33.000 tot en met 38.000 wordt de subsidie 36.000 gul den (was 42.000), van 38.000 tot 43.000 wordt het 28.000 (was 36.000), en van 43.000 tot 50.500 wordt het 20.000 (was 30.000). De vast jaarlijk se bijdrage voor 1987 wordt 4.000 gulden. Er wordt nog bekeken of de grenzen voor een premie koopwoning van het A-type, nu 142.000 in de Randstad en 132.000 daar buiten, moeten worden aangepast. Voor pre miekoopwoningen van het B- type worden nog voorstellen ontwikkeld. Film over reumapatiënten Max Tailleur poseerde gistermiddag voor fotografen op vliegveld Zestienhoven, waar een film over reumapatiënten is opgenomen. De film is een produktie van de stichting Max Tailleur. Gisteren werden de laatste opnamen gemaakt. Bovendien vond de overdracht plaats van een door Volvo beschikbaar gestelde station-car en van door Philips geschonken afspeelapparatuur. „RUSSEN ZIJN ER BANG VOOR" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Neder landse regering gaat zich opnieuw buigen over haar houding tegenover SDI (Star Wars) en zal deze zaak ook aan de orde stel len in het beraad met de (Europese) NAVO-bond- genoten. Dit heeft pre mier Lubbers gisteren in de Tweede Kamer be loofd, nu het topgesprek in Reykjavik is vastgelo pen op de kwestie van SDI. PvdA-fractieleider Wim Kok had het kamerdebat over „Reykjavik" aangevraagd. Hij noemde het „halfhartig" dat de Nederlandse regering nog nooit haring of kuit had gege ven over „Star Wars". Kok kreeg steun van D66-voorman Hans van Mierlo en van Bert de Vries, die eraan herinnerde dat de CDA-fractie altijd al „zorgen" had gehad over SDI, omdat het niet bevorderlijk zou zijn voor het machtseven wicht in de wereld. Lubbers was het met dat laat ste wel eens. „De feiten van Reykjavik dwingen tot een na dere oordeelsvorming over over SDI". Volgens de Neder landse premier is de topont moeting op IJsland mislukt, omdat de Russen de Ameri kaanse inspanningen op het gebied van ruimte-wapens „beangstigend" vinden. De premier zag daar twee rede nen voor. Ten eerste zouden de Russen denken dat het als defensief bedoelde „ruimte schild" misschien ook offensief gebruikt kan worden, en ten tweede zouden ze bang zijn een achterstand op te lopen, omdat het hier gaat om „gi gantische technische inspan ningen". Daarmee wilde Lubbers niet beweren dat de Russen gelijk hebben. Want met de „Ameri kaanse bril" op ziet alles er heel anders uit. Washington meent dat Moskou alleen dank zij SDI bereid is op tot verre gaande concessies op andere terreinen. Voorts zien de Amerikanen een ruimteschild als een verzekeringspolis tegen eventuele boze bedoelingen van de Sovjet-Unie. Ook VVD-fractieleider Voor hoeve sprak over SDI maar in geheel andere zin dan zijn col lega's van PvdA en CDA. Pre mier Lubbers moet eind vol gende maand in Moskou, wan neer hij daar samen met mi nister Van den Broek (Buiten landse Zaken) op bezoek is, aandringen op een „ontkoppe ling" van SDI en de zaak van de middellange-afstandsraket- ten. "Lubbers ging daar niet echt op in. Hij zal zich in Moskou in spannen voor wapenbeheer sing in het algemeen. De pre mier wees erop dat hij en col lega Van den Broek ook bij alle andere gelegenheden op dit gebied hun beste beentje voorzetten, evenals de andere „Europese vrinden". Volgens Lubbers is dit één van de re denen dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie elkaar nu zó dicht genaderd zijn, dat een veelomvattend wapenakkoord reëel mogeljk lijkt. Met het verstrijken van de tijd wint de overtuiging veld dat de bijeen komst op IJsland niet zozeer een mislukking als wel een succes is geweest, aldus Lub bers. Hij had geen bezwaren tegen een motie van PPR-fractielei- der Ria Beckers, waarin de Nederlandse regering ge vraagd wordt „alles te doen om een akkoord over middel- lange-afstandswapens te berei ken". Lubbers was het verder niet eens met Wim Kok dat er maandag een Nederlandse mi nister aanwezig had moeten zijn bij het NAVO-overleg in Brussel. Dat was immers geen vergadering maar een infor matieve bijeenkomst, aldus Lubbers. (ADVERTENTIE) EN TOEN WERD ALLES ANDERS... trouwt of gaat samenwonen, dan heeft dat nogal wat consequenties, iscale. Komt u daar niet uit? Dan even de BelastingTelefoon bellen. Daar te het hele jaar door voor iedereen klaar. Elke werkdag van 8 tot 5 uur. gratis ook! LGEWOON DE BELASTINGTELEFOON. 06-0543. HEMELS Italianen gelokt met baan op cruise-schip AMSTERDAM Twee en vijftig Italianen zijn na een op lichtingsaffaire in Amsterdam gestrand. Zij zijn het slachtof fer geworden van ene „Miller" die hun voor een baan op een cruise-schip in totaal ongeveer dertigduizend dollar afhandig heeft gemaakt. De Italianen zijn met steun van de ambas sade inmiddels weer naar huis terug. Zij waren naar Amster dam gelokt met een adverten tie in de Italiaanse kranten. Tevoren hadden zij echter vijfhonderd dollar moeten be talen voor de overtocht naar Amerika. Maandag onderte kenden zij in een „mooi kan toor aan de gracht" hun con tract tnet de „Blue Star Ship ping Company". Bij het Cen traal Station zouden zij hun opdrachtgever weer ontmoe ten. Sindsdien is „Miller", spoorloos. IjALUe MENSEN SCHIJNEN TE" DENKEN DAT wi\£cö)K:ope -AaeeiosKeAcwÊN ZJM-/ MK 2^^ KiwreMffip.-vuaeN iï&wojcé&y (Vervolg van de voorpagina) HEERLEN Na het uiV treden van bijna 9000 me dewerkers van de Post bank per 1 januari 1986 hangt het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds een nieuwe aanzienlijke ver mindering van het aantal deelnemers boven het hoofd. Het opzetten van een eigen pensioenrege ling voor het PTT-perso- neel na privatisering van de PTT zal het ABP ruim 80.000 actieve deelnemers gaan kosten, terwijl de ge pensioneerden in het fonds blijven. De directie van het ABP omschrijft deze ontwikkeling in het jaarverslag als zorgelijk. Behalve mogelijk draagvlak- verlies voor het ABP heeft schaalverkleining op (ambte lijk) pensioengebied algemeen gezien nog meer gevolgen, zo als de maatschappelijk onge wenste toenemende mogelijk heid van pensioenbreuk en toenemende uitvoeringskosten van de gezamenlijke pensioen regelingen en dus per deelne mer. Ook komen zaken als een gecoördineerd beleid voor ar beidsongeschikt verklaarde en werkloze ambtenaren in het gedrang. Het ABP-bestuur wijst de au tomatische koppeling van pri vatisering en wijziging van de pensioenrechtelijke status dan ook af. Het bestuur is er voor stander van dat wordt onder zocht of er een regeling kan komen waarbij onder handha ving van de volledige zelfstan digheid van het geprivatiseer de orgaan, de pensioenvoorzie ning van de betreffende werk nemers door het ABP ge schiedt. Gelet op de verwachting van de door het ABP nog te beha len overrente en als gevolg van structurele lastenverlich tingen, worden reeds enige ja ren bij wet aan het fonds kor tingen op de premie (bijdrage) opgelegd. Als gevolg van deze bijdragekorting is reeds in 1985 het omslagpunt in de ver houding tussen uitgekeerde pensioenen en ontvangen bij dragen bereikt. Dit werd als uitvloeisel van de vergrijzing wel verwacht, maar niet eer der dan aan het eind van de jaren tachtig. Bij continuering van het bij- drageniveau 1985 zal het ABP als gevolg van deze omslag reeds vanaf 1985 ook de beleg gingsopbrengsten moeten aan spreken om aan zijn pensioen verplichtingen te kunnen vol doen. Dit zal in groeiende mate het geval zijn tot ver na het jaar 2000. Het ABP-bestuur is echter van mening dat de pensioenbeta lingen niet direct in gevaar zullen komen. Immers, in een tijd van hoge rente en nauwe lijks c? geen groei van de amb telijke salarissen, behaalde het fonds inderdaad een dusdanige overrente dat hiermee de op gelegde bijdragekortingen tot heden op jaarbasis konden worden opgevangen. Nog steeds is het fonds met een be legd vermogen van ruim 121 miljard en een verhouding tus sen het aantal deelgerechtig- den en het aantal gepensio neerden van 2,3 1 voldoende krachtig om tegenslagen het hoofd te bieden, aldus het ver slag. Het resultaat van het ABP be droeg vorig jaar 6 miljard, wat een aanzienlijke verbete ring betekent ten opzichte van 1984 toen een negatief saldo van 10,4 miljard werd ge boekt. Dat was echter het ge volg van een voorziening van /II miljard. De algemene re serve bleef nog 4,35 miljard negatief (vorig jaar 10,34 mil jard negatief). Vorig jaar is het aantal gepen sioneerden bij het ABP met 10.000 gestegen tot 394.000. Het aantal nog werkende deelne mers aan het fonds daalde met 1000 tot 917.000. Aan pensioe nen en uitkeringen werd/6,6 miljard betaald, 150 miljoen meer dan in 1984. Ondanks de rentedaling en de daarmee sa menhangende vervroegde af lossingen kon het rendement op het belegd vermogen met 8,91 procent vrijwel worden gehandhaafd op het niveau De aanschafwaarde van de obligatieportefeuille nam toe tot 12.216 miljoen eind 1985. De aankooptransacties van aandelen beliepen 417 mil joen. Het in aandelen belegd vermogen nam toe tot een aankoopwaarde van ƒ1787 miljoen. De beurswaarde van de aandelenportefeuille be droeg eind vorig jaar circa ƒ3465 miljoen. Het door het ABP in onroerend goed beleg de vermogen nam toe tot 7509 miljoen. De totale bru- toproduktie aan hypotheken steeg naar 1272 miljoen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3