Rotterdam pakt groot uit met Erasmus-herdenking I Elie Wiesel: De angst leeft nog steeds in mij aan tafel ACHTERGROND kerk wereld Erasmus woonde slechts vier jaar in Rotterdam fttideaQowum /weer CckbeGotwotiC WOENSDAG 15 OKTOBER 1986PAGINA2 Landbouwvoorlichting van de preekstoel in Afrika Kerken in Afrika moet voedselproduktie inpassen in hun pastorale programma's. Tot deze aanbeveling kwam een pa- nafrikaanse studiebijeenkomst over het thema „Voedsel en honger in Afrika". De bijeenkomst was georganiseerd door de Vereniging van Christelijke Lekencentra in Afrika (ACLCA). Om effectieve resultaten te bereiken op het terrein van voedselproduktie moeten kerken hun personeel trainen landbouwkennis over te dragen, meenden de deelnemers. De „imponerende preek stoel" en andere pastorale middelen zouden daartoe heel goed kunnen gebruiken. In een continent dat zo sterk heeft te ma ken met honger, kan en mag de kerk met haar grote aanhang haar bijdrage aan de voedselproduktie niet negeren, aldus de conferentie. Verbannen Nicaraguaanse priester pastor in Washington Mgr. Bismarck Carballo, de verbannen woordvoerder van de Nicaraguaanse bisschoppenconferentie, is benoemd tot pastor voor de Spaanstalige katholieken in een parochie in Hyattsvil- le, een voorstad van Washington. Dat heeft het aartsbisdom Washington meegedeeld. Mgr. Carballo woonde na zijn verbanning in een gastenkamer van het pastoraal centrum van het aartsbisdom. Hij blijft in Washington werken, totdat het Sandinistische regime hem toe staat in Nicaragua terug te keren. Op 1 januari dit jaar sloot de Nicaraguaanse regering Radio Catolica, een radiostation van de RK Kerk dat werd geleid door mgr. Carballo nadat het radio station geen aandacht had besteed aan de nieuwjaarstoespraak van president Daniel Ortega. De nacht verbergt een wereld maar onthult een heelal. Elie Wiesel heeft gisteren diep geroerd gereageerd op de toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede 1986. De 58-jarige joodse schrijver en activist, die al vele malen eerder was voorgedragen, zei de prijs van 650.000 gulden te ge bruiken om zijn bood schap uit te dragen naar meer mensen. „Ik moet het onuitsprekelijke tel kens weer uitspreken en strijden tegen het zwij gen. De herinnering aan de jodenvernietiging door de nazi's mag niet verva gen." Wiesel, die zelf Ausch witz overleefde, wordt wel omschreven als „de stem van de zes miljoen in de Tweede Wereldoor log omgekomen joden". „De wereld verkeert in een vreselijke staat, en haat, racis me en fanatici zijn er allemaal nog. Wat moeten we doen? We moeten iets doen" zei hij. Wiesel benadrukte dat „on verschilligheid" een van de ergste problemen is, want de mensen die zwijgen zijn me deplichtig en helpen niet mee het kwaad te keren", aldus Wiesel. Wiesel werd geboren in Roe menië. Zijn vader, een mid denstander, bracht zijn zoon de normen en waarden van het humanisme bij en moedig de hem aan modern He breeuws te leren. Zijn moeder bracht hem tot de studie van de Torah, de Talmud en de mystieke leer van het Chasi- disme en de Kabalah. lij het vooijaar van 1944 ga ven de nazi's opdracht de 15.000 joodse inwoners van Wiesels geboorteplaats Sighet te deporteren. Het hele gezin kwam terecht in Auschwitz, waar Wiesels moeder en jong ste zuster in de gaskamer werden vermoord. Pas na de oorlog hoorde hij dat zijn oud ste zusters het kamp hadden overleefd. In 1945 werden va der en zoon Wiesel overge bracht naar Buchenwald in Duitsland, waar Shlomo Wie sel overleed aan ondervoe ding en dysenterie. Wiesel was 16 jaar toen Bu chenwald op 11 april 1945 werd bevrijd. Hij vestigde zich in Frankrijk waar hij aan de Sorbonne stu deerde. Hij ging naar India, waar hij Engels en ascetisme studeerde en vervolgens naar Palestina waar hij in 1948 voor een Franse krant de op richting van de staat Israel versloeg. In 1956 werkte hij als corres pondent voor een Israëlische krant bij de Verenigde Naties. Hij besloot in Amerika te blij ven en begon een carrière als schrijver. Hij woont in New York en geeft college in Bos ton. Hij heeft zo'n twintig boeken en essays op zijn naam gebracht, waarvan vele han delen over het lot van de jo den in Nazi-Duitsland. „De angst^it nog steeds diep in mij", zei hij in 1984 tijdens een herdenkingsdienst in de synagoge van zijn geboorte stad Sighet. „Tot het midden van de vijftiger jaren weiger de ik te praten. Ik was bang om te praten. Ik zweeg totaal. Toen zei ik dat wij overleven den de plicht hebben te spre ken en zo werd het schrijven een obsessie. Maar ik ben bang dat ik nog lang niet alles heb gezegd wat gezegd moet worden." In zijn boek „La Een diep ontroerde Elie Wiesel, vergezeld van zijn vrouw Elisha en hun zoon, vernemen het nieuws over de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede. Nuit" (De Nacht) uit 1958 be schrijft Wiesel zijn kamperva ringen: „Nooit zal ik die nacht vergeten, de eerste nacht in het kamp, dat mijn leven in een lange nacht heeft veran derd, zeven maal vervloekt en zeven maM verzegeld. Nooit zal ik de vlammen ver geten die mijn vertrouwen voor Altijd verbrandden. Nooit zal ik die nachtelijke stilte vergeten, die mij voor eeuwig beroofde van de wil om te leven". In 1969 trouwde Wiesel met. Marion Erster Rose, ook een overlevende van de kampen. Zij hebben een dochter en een zoon. Elie Wiesel is al vele malen onderscheiden onder meer met de Amerikaanse Gouden Medaille van Verdienste, die hem door president Reagan werd uitgereikt. Hij probeer de vergeefs Reagan van te weerhouden naar de oorlogs begraafplaats Bitburg te gaan, waar ook SS'ers liggen. „Die plaats, meneer de president, is niet uw plaats. Uw plaats is bij de slachtoffers van de SS", aldus Wiesel. De toekenning van de Nobel prijs voor de Vrede is in aller lei kringen met groot enthou siasme ontvangen. Een vertegenwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO was één van de mensen die hun gelukwensen stuurden. President Mitter rand schreef: „Uw werk is een wereldwijd gebed voor vrede en een teken van geloof in de mensheid. Wiesels per soonlijke vriend professor Leo Eitinger, die met Wiesel in Auschwitz zat, zei dat het de hoogste tijd was de prijs toe te kennen aan Wiesel, die zoveel heeft gedaan voor de mensen rechten. Dat zal gebeuren op 10 december in Oslo door ko ning Olav van Noorwegen. Pittig hamlapje, kool met wortel en prei, aardappelen - kwarkvla Als u met zijn beiden bent, heeft u het volgende nodig: 2 hamlapjes a 100 g, 25 g margarine, 1 ui, 25 g ontbijtspek in dunne plakjes, peper, paprikapoeder, basilicum, mespunt bloem; 250 g witte kool, 100 g winterwortel, 10 g margarine, 0,5 dl water, 1 dikke prei, zout, selderij; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 225 g kwark, 2,5 dl gele vla, paar lepels limonadesiroop Schroei de hamlapjes dicht in hete margarine, temper het vuur en bak het vlees in een kwartier bruin en gaar. Snijd de ui in dunne ringen en verdeel de plakjes spek in kleinere stukken. Bak ui en spek met peper, paprikapoeder en basilicum de laatste vijf minuten mee met het vlees. Leg de hamlapjes met daarop het ui-mengsel op een warm bord. Bak de bloem lichtbruin in het overgebleven vet en maak de jus af met weinig water. (Spek is meestal flink gezouten, wees daarom voorzichtig met het toe voegen van zout aan het vlees!) Bak de fijngesneden kool met de in dunne plakjes geschaafde wortel een paar minuten in de margarine zonder dat de groen ten bruin worden. Voeg water toe en sluit de pan. Snijd de prei in de lengte in vieren en vervolgens in smalle stukjes. Was de groente, laat haar uitlekken en doe haar bij de al tien minuten kokende kool met wortel. Laat de groenten nog vijf minuten op staan, maak ze af met zout en fijngeknipte selderijblad. Meng de kwark met de vla en voeg naar smaak limonadesiroop toe. Garneer het mengsel met een paar druppels van de al eer der gebruikte limonadesiroop. JEANNE Organisatie voor afrikanisering christelijke eredienst In Harare, Zimbabwe, is de Afrikaanse Associatie voor Liturgie, Muziek en Kunsten (Afalma) opge richt. Bedoeling is dat deze organisatie vorm geeft aan het „afrikanise- ren" van de christelijke eredienst. De voorzitter, de musicus Patrick Matsikene uit Zim babwe, meent dat het chris tendom de Afrikaner veel beter kan bereiken als in de verkondiging wordt aange sloten bij de rijke culturele traditie van Afrika. Afalma wil studiedagen organiseren voor dichters, musici en an dere kunstenaars om hen aan te moedigen voor de kerk te gaan werken. Er zijn ook plannen voor het op richten van een permanent opleidingsinstituut. De bij eenkomst en de oprichting van Aflama werd mogelijk gemaakt door steun van on der meer de Wereldraad van Kerken. De Erasmus-universiteit organiseert in samenwer king met de gemeente Rotterdam komende maand een aantal mani festaties ter gelegenheid van het feit dat de grote christen-humanist Eras mus vierhonderdhon- derdvijftig jaar geleden in Rotterdam werd geboren. Dit gebeurt onder meer met een wetenschappelijk congres, gratis concerten met geestelijke en we reldlijke muziek uit de tijd van Erasmus, pu bliekslezingen over zijn persoon, een tentoonstel ling in de Rotterdamse gemeentebibliotheek (die de grootste verzameling boeken van en over Eras mus bezit) en de uitrei king door Prins Berhard van de jaarlijkse Erasmu sprijs door de Stichting Praemium Erasmium in de Rotterdamse Laurens- kerk. zal de prijs overigens niet per soonlijk in ontvangst kunnen nemen, aangezien hij vreest niet naar zijn vaderland te kunnen terugkeren. In zijn plaats gebeurt dat door prof. Frantisec Janouch, voorzitter van het Charta-comité in Zweden. Om de actualiteit van de op vattingen van Erasmus duide lijk te onderstrepen heeft de gemeente Rotterdam een aan tal lezingen op het oog die duidelijk moeten maken dat Erasmus niet slechts een his torische figuur is die alleen interessant is voor vakgeleer den, maar wiens opvattingen nog altijd van waarde zijn voor eigen tijd, zo stelde de Rotterdamse gemeentesecre taris mr. J. Bannink gisteren bij de presentatie van de plan- Op 10 november spreekt prof. VS. Blockmans in de Aula van de Erasmus Universiteit over „Erasmus en de macht", op 11 november praat prof. Sperna Weiland in de Gemeentebi bliotheek over „de denkbeel den van Erasmus over opvoe ding en onderwijs" en op 13 november is er in de Laurens- kerk een voordracht van prof. S. Dresden over „Erasmus, humanisme en tolerantie". Behalve de naam van Eras mus die de Rotterdamse uni versiteit sinds 1974 draagt en het standbeeld op de Coolsin- gel is er in Rotterdam overi gens niets tastbaars dat aan de persoon van Erasmus herin nert, zo werd door de organi satoren onomwonden toegege ven. Volgens prof. J. Sperna Weiland wil de Rotterdamse universiteit met de festivitei ten rond Erasmus aantonen dat de universiteiten gegroeid zijn uit de humaniora. Hij noemde het wel een droevige ironie van het lot dat de Rot terdamse universiteit nu uit gerekend het kleine onder deeltje dat haar aan de huma niora bindt, te weten de ge schiedenisstudie, als gevolg van de bezuinigingsplannen van minister Deetman dreigt te verliezen Van de 66 jaar die Desiderius Erasmus geleefd heeft, bracht hij alleen zijn eerste vier levensjaren in Rotterdam door. Toch is de naam Rotterdam al tijd onverbrekelijk met Erasmus ver bonden gebleven, omdat hij zijn leven lang als zijn naam bleef vermelden „Erasmus van Rotterdam". Erasmus, die vermoedelijk in de nacht van 27 op 28 oktober 1469 als onecht kind van een geestelijke in Rotterdam werd geboren, woonde en werkte in een groot aantal steden van Europa. Op zijn vierde jaar werd hij in Gouda naar school gestuurd en keerde nooit meer naar Rotterdam terug. In zijn la tere leven werkte Erasmus onder an dere in Kamerijk, Parijs, Leuven, Or leans, Cambridge en Bazel. In deze laatste plaats overleed hij in 1536. Erasmus was al tijdens zijn leven een beroemd man. 'Hij ontleende zijn in spiratie voor een flink deel aan de Griekse klassieken en zijn produktie- ve periode brak vooral aan toen in 1514 zijn samenwerking met de uitge ver Johannes Froben in Bazel gestalte kreeg. De verdraagzaamheid en het huma nisme dat Erasmus predikte kwamen echter onder druk te staan toen de te genstellingen in Europa verscherpt werden als gevolg van de reformatie. Hij raakte in conflict met Luthër, in wiens gedachtenwereld geen plaats was voor nuancering en subtiliteit. Maar ook van streng katholieke zijde kreeg Erasmus kritiek, zodat hij het etiket kreeg van lafheid en besluite loosheid. De laatste jaren van Eras mus werden dan ook gekenmerkt door de fanatiek tegenover elkaar staande religieuze stromingen, waarbij hij geen partij wilde kiezen. Medewerkers bisdommen op bezoek bij krant Twee delegaties uit de staven van de bisdommen Rotterdam en Haarlem bezochten gisteravond het technisch bedrijf van Sijthoff Pers in de Rijswijkse Plaspoelpol- der en de burelen van deze krant. Zij konden daar tevens getuige zijn van de vervaardiging van het Haarlemse bisdomblad Samen Kerk en zijn Rotterdamse pen dant Tussenbeide. Daarbij waren onder anderen aanwezig bis schop H. Bomers van Haarlem, diens vicaris mgr. W. de Graaft en namens het Rotterdamse bis dom, bij ontstentenis van mgr. R. Bër, diens vicarissen J.G.M. Zuid geest en C.J. van Boxmeer. Foto: Mgr. Bomers hanteert, ter wijl op de voorste rij toekijken Westerpers-directeur J. Hallewas en de vicarissen Zuidgeest en Van Boxmeer, een ouderwetse kalander met behulp waarvan vóór de ingebruikname van elec tronics in het dabiadbedrijf, ma trijzen voor loden afgietsels van krantenpagina's werden gemaakt. Kennismaken met werk René Girard De Vrije Universiteit organi seert komende maand voor belangstellenden een cursus van vier avonden in Leiden over het werk van de Franse denker en literatuurhistoricus René Girard. Ingegaan zal on der meer worden op de ver houding van Girards visie tot het christelijk geloof. Inlei ders zijn prof. S.A. Varga, drs H. Weigand, drs. Simondse en pater dr. A F. Lascaris O.P. Inschrijving max. 25,-. In lichtingen tel. 020 - 548.2674 of 548.2686. 4 ik Splijtzwam in België NATUURLIJK is het hoogst curieus dat in Belgié een ks netscrisis kan ontstaan als gevolg van de hardnekkige wei ring van de burgemeester van Voeren zes dorpen en vj duizend inwoners Nederlands te (leren) spreken. Bij o zuiderburen gaat het echter al lang niet meer alleen om J Happart. Het opnieuw aangewakkerde taaiconflict vormdi twee weken tijd zo'n ernstige splijtzwam, dat de Waalse Vlaamse christen-democraten volledig uit elkaar werden dreven. DOORDAT de koning het door premier Wilfried Mart aangeboden ontslag in beraad heeft gehouden, is de politi situatie van dit moment in België inmiddels zeer onduide] Wel duidelijk is dat er opnieuw een brede kloof gaapt tus Vlamingen en Walen. De Vlaamse partijen weigeren ai wijken van een uitspraak van de Raad van State, waa werd bepaald dat in een officieel Nederlandstalige gemee de burgemeester Nederlands moet spreken en, indien hij weigert, hij niet kan aanblijven. Als conpromis is voorgesteld dat Happart, wiens ben ming tot burgemeester twee weken geleden ongedaan is maakt en die nu vrijdag door zijn gemeenteraad wordt ge zen tot eerste schepen (wethouder), wel zou kunnen func neren als waarnemend burgemeester. De Franstalige parti in België hebben daar geen moeite mee, omdat zij er indii de Waalse zaak mee denken te dienen. De Vlaamse part] denken er echter niet aan zo'n concessie te doen. Zij doen allereerst niet vanwege hun achterban en verder stelled zich op het standpunt, dat het arrest van de Raad van Stl waarbij Happart werd ontslagen, niet alleen naar de let maar ook naar de geest moet worden uitgevoerd. De felste verdedigers van Happart binnen de christen] mocratisch/liberale coalitie zijn de Franstalige christen mocraten (PSC) van minister van binnenlandse zaken Ch les-Ferdinand Nothomb. Met deze houding hebben zij i vervreemd van hun Vlaamse geestverwanten, de CVPJ partij van premier Wilfried Martens. Deze (taal)scheur ir] christen-democratische gelederen heeft het kabinet de fa klap gegeven. KONING Boudewijn beraadt zich thans en dat zou kum betekenen dat Martens alsnog een lijmpoging wil doen. R wel in België veel mogelijk is, lijkt zo'n poging echter all te slagen als de Franstalige christen-democraten (PSC) reid zijn niet alleen Happart te laten vallen, maar ook 1 belangrijkste vertegenwoordiger, minister Nothomb. In de komende dagen zal de psc, de kleinste van de i coalitiepartijen, moeten uitmaken wat het zwaarst weegt zaak-Happart of vervroegde verkiezingen, waarmee pren Martens gisteren dreigde. En mochten die vervroegde t kiezingen de enige manier zijn om de politieke crisis O] lossen, dan komt niet alleen het Belgische herstelbe dat tien maanden geleden Martens een eclatante overv ning opleverde in het gedrang, maar zullen de tegens lingen tussen Vlamingen en Walen de allesoverheerse factor zijn. De kloof tussen beide taalgroepen zal dan all maar dieper worden. Dat zou voor de Belgische samenlev het ernstige gevolg zijn van een zaak, die als een dorpsklu begon en in een politieke crisis eindigde. HELP DE LEPRA BESTRIJDEN. DOE HET NU! Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 NederlandseStichting wor ÉÊmÊÊmM^mÊÊam Leprabofrtiding/AinHBdiin Foto met dank aan Dr. W.H.Jopling MauritsVjde 63,1092 AD Amsterdam. Tel. 020-93 89 73 Af en toe zon. DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied trekt het ko mende etmaal van zuidwest- Engeland naar de zuidelijke Noordzee. Zwakke storingen bewegen zich vanuit de weste lijke Middellandse zee naar midden-Frankijk. De daarmee samenhangende bewolking drijft van tijd tot tijd ook over ons land. Regen van betekenis \Vordt daaruit niet verwacht. Opklaringen, samenhangende met het genoemde hogedruk- gebied krijgen morgen geleide lijk meer de overhand. De wind draait vannacht naar noord en voert het komende etmaal iets koelere Noordzeel ucht naar ons land. De mid- dagtemperaturen lopen daarin tot rond 15 graden op. Ook vrijdag bepaalt het hogedruk- gebied nog het weer, de wind wordt dan oost. Tijdens het weekeinde dringen oceaande pressie met enige regen en meer wind tot over onze om geving op. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: af en toe zon en droog. In west-Noorwe- gen echter af en toe regen. Middagtemperatuur rond 12 graden. Denemarken, noord-Duits- land, Benelux-, wolkenvelden, plaatselijk mist maar vrijwel overal droog. Middagtempera tuur rond 14 graden. Britse Eilanden: wolkenvel den. Plaatselijk mist, vooral in het zuiden ook af en toe zon. Óp vrijdag in het noorden en westen opkomende regen. Middagtemperatuur van 13 graden in het noordwesten tot 18 graden in het zuiden. Zuid-Duitsland, noordoost- Frankrijk: veel bewolking. Mogelijk wat regen of motre gen van weinig betekenis en plaatselijk mist. Middagtei ratuur rond 14 graden. Zuidwest-Frankrijk, m west-Spanje, Portugal: zot perioden en droog. Mid temperatuur 18 tot 22 gn Zuidoost-Spanje, Franse dellandse-Zeekust: Verai lijk bewolkt met een aar dende kans op enkele rt of onweersbuien. Middag peratuur 20 tot 24 graden Alpengebied: in het zuidw lijk deel veel bewolkini mogelijk een bui, elders f zonnige perioden. Middag peratuur in de dalen tuss» en 20 gradep. Nul-gr< grens in de middaguren o] geveer 3000 meter hoogte Italië, Joegoslavische-kus noordwest-Italië mogelijk bui, elders overwegend zo Middagtemperatuur van graden in noord-Italie tot 26 graden elders. Luxemburg reger

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2