Parlementaire enquête ABP liikt onafwendbaar 'afstelling na :risis België Ski-Happ Handig Oranje knipperlicht voor voetgangers en fietsers in Delft Doden San Salvador door modderstroom Kremlin opvallend positief over top EG: Geen sociale boter 16 17 18 19 CeldócSoivuvnt Woensdag 15 oktober 1986 78e jaargang no. 23630 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgdvp Westerpers. behorende tot Sijtholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredaceur IJ. Hallewas, Chef redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vri]dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Af en toe zon. Droog weer. Vannacht enkele mistbanken en een minimumtemperatuur van ongeveer 9 graden. Over dag af en toe zon. Middagtem- peratuur rond 15 graden. Zwakke tot matige noordelijke wind. Zon op: 07.05; onder:17.44. Schev. hoog water: 01.45 en 14.16; laag water: 10.58 en 22.21. EKXQ met speciale ik Mif Tfn Th. IVIUÖMUIV rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage C Den Haag-fans iten jongetje it trein hangen ;EUWARDEN Vijf nog onbeken- voetbalsupporters van FC Den ag, die pas daags na de zondagwed- ijd SC Cambuur-FC Den Haag naar s terugkeerden, hebben tussen irenveen en Zwolle een 12-jarige jen vanaf het balkon buiten de in jje vaart rijdende trein gehouden, ins vriendje werd met een mes op tand gehouden. Een controleur van gon Lits, die de jongens kwam hel- i, werd door één van de Hagenaars z'n bovenarm gestoken. In Zwolle ichtten de vijf FC Den Haag-suppor- uit de trein. Spaanse weduwe spaarde afval MADRID De 70-jarige Spaanse we duwe Maria Martinez Garcia heeft zich moeten ontdoen van de 12.000 kilo afval die zij de laatste vier jaar in haar huurhuis in Granada opgestapeld had. De brandweer ruimde op bevel van de justitie de rommel op. De bu ren van de weduwe hadden al gerui me tijd geklaagd over de indringende stank die uit het huis kwam. De justi tie greep pas in, nadat de brandweer door de rommel nauwelijks in staat was geweest een brandje te blussen. Samen met het afval verwijderden de brandweermannen de talrijke ratten, muizen en ander gedierte die bij de vrouw een gastvrij bestaan hadden genoten. DELFT De gemeente Delft gaat een proef nemen met een nieuw type verkeerslicht voor voetgangers en fietsers. Op 29 ok tober wordt op vijf plaatsen in de stad het rode licht van de ver keerslichten voor voetgangers en fietsers vervangen door een oranje knipperlicht met een afbeelding van een gevarendrie hoek met uitroepteken. Oversteken bij rood licht is een overtre ding (kleine criminaliteit), terwijl oversteken bij oranje licht dat niet is. Met een druk op een knop kan het licht op groen worden gezet. Uit een onderzoek is gebleken dat gemiddeld één op de twee voetgangers het rode licht negeert. Dit leidt in de praktijk nauwelijks tot problemen, maar, aldus de gemeente, met het ne geren van het rode licht wordt de waarde die weggebruikers hechten aan het rode licht aangetast. Voetbal op tv Nederland 2, 18.00 uïir: Hongarije Nederland (recht streeks). Duitsland 1, 20.10 uur: West- Duitsland Spanje (recht streeks). OOK BOUWFONDS VERDACHT VAN MALVERSATIES DEN HAAG Het is zo goed als zeker dat de Tweede Kamer zelf zal besluiten tot een diep gaand parlementair on derzoek, waarschijnlijk gevolgd door een parle mentaire enquête, naar de misstanden rond uit gekeerde woningbouw- subsidies. Uit een informeel overleg gisteravond met de woord voerders van CDA, VVD en PvdA heeft het D66-kamer- lid Engwirda, voorzitter van de commissie voor de rijksuitgaven, de indruk overgehouden dat „de par lementaire enquête dichter in beeld is gekomen". De fracties van CDA en VVD zullen een parlemen taire enquête naar de frau de met woningbouwsubsi- dies (zoals die bij het ABP in justitieel onderzoek is) niet blokkeren, indien een belangrijke minderheid van de Kamer dat wenst. D66 en PvdA, samen die belang rijke minderheid vormend, hebben inmiddels onom wonden laten blijken dat men op een nieuw onder zoek a ia RSV-enquête wenst aan te sturen. Inmiddels is gebleken dat niet alleen het ABP, maar ook het Bouwfonds Neder landse Gemeenten in het verleden ten onrechte te veel rijkssubsidie voor wo ningen heeft opgestreken. Een onderzoek van het mi nisterie van VROM heeft uitgewezen dat het Bouw- fondsa enkele jaren geleden circa 12 miljoen gulden ex tra heeft geiincasseerd door een truc uit te halen met het omzetten van koopwo ningen in huurwoningen. Bij deze omzetting werd de prijs van de woningen kunstmatig opgeschroefd, waardoor er veel meer sub sidie werd binnengehaald dan waarop men recht had. Het is niet uitgesloten dat een parlementaire enquête nog meer van dergelijke malversaties aan het licht zal brengen. Een enquête zou echter ook moeten uit wijzen wie politiek verant woordelijk moet(en) worden gesteld voor het gebrek aan controle op de uitkering van subsidies. Zeker is dat de Kamer geen genoegen neemt met de aankondiging van premier Lubbers een commissie van wijze man nen aan te wijzen, die deze zaken gaat onderzoeken. Ook voor zijn eigen partij, het CDA, is dat een gepas seerd station. CDA-woord- voerder Wolters: „Dat voor nemen heeft onze steun niet. De ontwikkelingen zijn al zo Ver voortgeschre den, dat het parlement nu zelf het onderzoek ter hand wil nemen". De CDA-fractie zal van avond vergaderen over de wenselijkheid van een par lementaire enquête. „Ik denk dat we pas over een paar maanden de bevoegd heden van het parlement moeten bepalen", aldus Wolters. Na een vooronder zoek zal dan begin volgend jaar de enquête kunnen worden gestart. Morgen ko men de commissies voor de rijksuitgaven en van volks huisvesting bijeen om zich te beraden over de verdere procedure. Pagina 3: ABP vreest klantenverlies door priva tisering PTT burgemeester Happart (m) van Voeren volgde gisteren de parlementszitting waarin premier rtens het ontslag van zijn zijn kabinet aankondigde. De ministers konden het niet eens worden een oplossing in de affaire-Happart. EMIER MARTENS BIEDT ONTSLAG KABINET AAN JUSSEL De Belgi- ](e premier Martens ift koning Boudewijn leren het ontslag van •i regering aangeboden. 1U koning heeft het ont- j« in beraad gehouden. ISf is de vraag of de irritaties Ie emoties niet al te hoog opgelopen om de regering ,li| te redden. De affaire-Hap- de directe aanleiding \r de crisis, wordt algemeen .l^houwd als het topje van de Fg- affaire houdt al sinds de politieke gemoederen jig. De ministers konden het ïren niet eens worden over oplossing in de affaire, irop er voor Martens niets Iers opzat dan zijn ontslag te bieden. (tegenstellingen tussen met he de Franstalige en Ne- 'landstalige christen-demo ten in de christen-democra- fh/ liberale coalitie bleken ïroot dat Martens gisteren in de Tweede Kamer wil- tomen om vragen te beant- Jrden. De Waalse christen-democra ten (PSC) willen Happart, die in een Nederlandstalige ge meente weigert Nederlands te (ADVERTENTIE) Hoge Rijndijk 278 2314 AL Leiden tel.: 071-896000 izie pagina 10 spreken, de mogelijkheid ge ven om als eerste schepen (wethouder) te fungeren als waarnemend burgemeester van Voeren. De Vlaamse christen-democra ten (CVP) vinden dat het ar rest van de Hoge Raad, die uit sprak dat Happart geen burge meester kan blijven omdat hij geen Nederlands spreekt, bete kent dat Happart ook geen waarnemer kan zijn. De Waalse liberalen waren be reid een compromis te aan vaarden, maar twee christen democratische ministers niet. Martens heeft de Waalse chris ten-democraten nog gedreigd het op nieuwe verkiezingen te laten aankomen. In dat geval kan België zich opmaken voor een langdurige crisis. De Vlaamse christen-democra ten herinneren eraan dat hun Waalse partijgenoten ook al verantwoordelijk waren voor de mini-crisis rond het Heizel- drama en de problemen over de onderwijsbegroting vorig jaar. Pag.7: Waalse christen-demo craten wijzen compromis af. SAN SALVADOR Het' aantal slachtoffers van de serie aard schokken in de Salvadoraanse hoofdstad San Salvador stijgt nog steeds. Reddingswerkers ontdekten in de arme buitenwijken van San Salvador de lijken van een groot aantal mensen die door een modderstroom werden bedolven. Geschat wordt dat het totaal aantal doden nu 1200 is. Op verzoek van de Salvadoraanse regering wilden Britse en Amerikaanse ploegen een begin maken met het opruimen van de puinhopen van het handelscentrum met zwaar materieel. Maar dit stuitte op verzet van Franse en Zwitserse reddings teams die hun zoekacties met honden en luisterapparatuur wil len voortzetten. In het verwoeste gebouw liggen naar schatting 350 mensen bedolven. Bij de bomaanslag in Barcelona werd ook aanzienlijke schade aangericht. Twee personenwagens en een vrachtwagen werden totaal vernield. Dode en gewonden bij bomaanslag Barcelona BARCELONA Bij een zwa re bomaanslag in de Spaanse stad Barcelona is gisteravond een politieman gedood en raakten achttien mensen ge wond. Volgens de politie is de aanslag vermoedelijk het werk van de Baskische afscheidings beweging ETA. De autobom was geplaatst voor een politie bureau in het centrum van Barcelona. Volgens de politie ging het om een gestolen auto, die was volgeladen met spij kers en stukken metaal. De meeste slachtoffers waren voorbijgangers, die door rond vliegende scherven werden geraakt. De bomaanslag komt drie da gen voor de toewijzing van de Olympische Spelen van 1992, waarvoor ook Barcelona zich kandidaat heeft gesteld. De burgemeester van Barcelona zei evenwel niet te geloven dat de aanslag van invloed zal zijn op de beslissing van het Inter nationaal Olympische Comité. De Catalaanse afscheidingsbe weging „Terra Lliure" (Vrij land) heeft de afgelopen tijd ook al vier bomaanslagen ge pleegd tegen banken die de kandidatuur van Barcelona steunen. MOSKOU Het Sovjet- Politburo heeft in opval lend gematigde bewoor dingen gereageerd op de vastgelopen besprekingen tussen partijleider Gor batsjov en president Reagan. In een verkla ring, die werd uitgegeven nadat Gorbatsjov de ove rige leiders in het Krem lin verslag had gedaan van de bijeenkomst op IJsland, werd gesproken over een „tastbare uiting van een nieuwe aanpak". Die aanpak heeft geleid tot „een kwalitatief nieuwe situa tie" en heeft „het streven naar nucleaire ontwapening op een hoger niveau gebracht". Het Politburo onderstreepte de noodzaak de onderhandelin gen voort te zetten op basis van de voorstellen die in IJs land zijn gedaan. In de verkla ring wordt het vastlopen van de gesprekken geheel geweten aan de opstelling van de Vere nigde Staten. Volgens het Po litburo wekt de houding van Washington twijfel aan het vreedzame karakter van het Amerikaanse SDI-programma voor een anti-raketsysteem in de ruimte. Eerder op de avond had Sovjetleider Gorbatsjov in een tv-toespraak verklaard, dat beide partijen nu weten waar ze staan. Hij benadrukte dat hij ondanks de mislukking van Reykjavik de deur naar verdere onderhandelingen niet zal dichtslaan. Ook in de Russische pers is vooral de na druk gelegd op de positieve punten van de topontmoeting. Pag.3: Lubbers: nader be raad nodig over SDI Pag.5: Verwarring over kop peling. SDI en Euroraketten. LUXEMBURG Behoeftige werklozen en gepensioneerden zullen voorlopig geen goedko pe „sociale" EG-boter kunnen kopen. De ministers van Landbouw hebben daarover gisteren in Luxemburg geen akkoord kunnen bereiken om dat het plan door Nederland, Groot-Brittannië en Spanje werd geblokkeerd. „Ik vind het onzin om dingen te doen die niet bijdragen tot een oplossing van het over schotprobleem. Het past ook niet in het Nederlandse sy steem van sociale zekerheid", aldus minister Braks van land bouw. In de EG kent alleen Ierland het systeem van socia le boter. In België is het uitge probeerd, maar nooit goed van de grond gekomen. „Het bleek vernederend te zijn voor men sen" aldus een Belgische woordvoerder. Pag. 9: EG-Landbouwraad doet nog niets aan over schotten. (ADVERTENTIES) MEUBELS HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art, Meubelen, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat alhier, stopt haar toonkameraktivh teiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercoliectie aan particulieren beschikbaar voor halve prijs. Om u een paar voorbeelden te noemen: schitterend) 2-zits slaap- bankje van f 770.- voor I 385,-; complete eiken eethoek (4 stoelen tafel)van I 2.290,-voor 998,-; eiken video t.v.-meubel van I 538.- voor t 269,-; ongmele eiken secretaire van I 799,- voor 398,- enz. Wie binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vnjdag en zaterdag vanaf 11 00 uur aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. vnidaq j renflag okt. okt. LpktJ I okt. donderdag 16 ok| 14 00—22 30 uur vri|dag 17 okt: 14.00—22.30 uur zaterdag 18 okK 10.00—18.00 uur zondag 19 okt. 10.00— 18 00 uur Waar zit de poes? Politie en brandweer van Lelystad hebben gisteren een deel van een winkelcentrum op z'n kop gezet om een poes in nood te red den. Een straat werd opgebroken en rioleringsbuizen werden doorgezaagd maar vergeefs. Het hevig krijsende beestje bleek niet onder de grond maar in een winkelluifei te zitten. Ook deze moest er aan geloven. Toen het zover was ging de poes er van door in de luifel, die over vrijwel het hele winkelcentrum loopt. Brandweer en politie besloten toen de reddingsactie maar op te geven. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Zoals zowat alles bestaat ook de krant uit delen. De Leidse Courant op een gewone dag uit twee: een gedeelte met meer algemeen nieuws en een deel met vooral plaatselijke berichten. Heel handig voor de lezers, vooral als je met z'n tweeën bent. De een leest dan het eerste katern, de ander duikt in het tweede. Met meer huisgenoten wordt het wel eens problematisch, want dan wordt de krant soms ge heel uit elkaar getrokken. Vandaag hebben die ge zinnen (of andere samenlevingsvormen) het voor deel, dat er nog een derde deel bij 2it: de UIT-bij- lage. Wie nu eens met eigen ogen wil zien hoe de Leidse Courant bij hem thuis (of waar ook) dage lijks wordt verslonden zou onderstaande bon eens moeten invullen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats; Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1