Hema beslist volgende maand over nieuwbouw ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING De Leidse Courant komt door weer en wind OPERATIE TREKVLIET VOLTOOID Protesten tegen bezuinigingen in sociaal-cultureel werk Koren De Koninklijke Christelijke Zangersbond bestaat honderd jaar en ter gelegenheid daar van houdt de afdeling Leiden zaterdag 18 oktober een koor- en zangavond. Aan deze avond werken dertien koren mee uit Leiden en om geving. Ook het Bodegraafse mannenkoor „Die Rhijnse Sanghers" treedt op onder leiding van Simon Stelling, die ook het orgel bespeelt. De algehele leiding is in handen van Peter Siereveld. Het con cert heeft plaats in de Pie terskerk en begint om 20.00 uur. De toegangsprijs be draagt tien gulden. Vogels Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie houdt za terdag 18 oktober, nationale vogelkijkdag, een excursie in het Park Meren wijk. Vanaf 10.00 uur tot 15.00 uur kan elk uur worden gestart bij de kinderboerderij. De excursie is gratis. Wie een bijdrage wil leveren aan de samenstelling van de Nationale Vogel Top Tien, moet 2,50 betalen. Overal in het land worden zaterdag namelijk excursies gehouden. Aan de hand van wat de deelnemers zien, wordt de top tien vastgesteld. Acrobatiek In het Vrouwencentrum wordt in het weekeinde van 18 en 19 oktober een acroba- tiek-weekend gehouden. Het weekend is bestemd voor vrouwen die nog niet of nau welijks met acrobatiek bezig zijn geweest. Er zal gewerkt worden aan verschillende grappige of spectaculaire trucs. De kosten bedragen f 50. Inschrijving: schriftelijk of telefonisch bij het Vrou wencentrum, Doezastraat 34, Leiden. Tel: 123538. Fietsverlich ting De fietsersbond ENFB houdt morgen voor de tweede maal een fietsverlichtingsactie. Van 19 tot 21 uur controleert de ENFB op het Stadhuis plein gratis de fietsverlich ting, terwijl tegen materiaal kosten de voor- en achter lichten weer in oude staat kunnen worden hersteld. Voorts zijn er op het Stad huisplein attributen aanwezig om de fiets opvallender te maken. Computer Wie wel eens denkt aan de aanschaf van een personal computer voor zijn bedrijf maar niet weet wat de voor- en nadelen van een bepaalde computer zijn, kan de cursus Computergebruik in het kleine bedrijf" volgen. Deze cursus van de Stichting Werkgelegenheid Leiden be staat uit drie bijeenkomsten op woensdagmiddag. De eer ste les is 22 oktober om 13.30 uur in „Olga", Evertsenstraat 99. Voor informatie en in schrijving: tel. 071-219811. De kosten bedragen 10. Dat regelt bezorger Mark Thoms, samen met zijn vele collega's, elke dag opnieuw voor u. In de regen of bij zonneschijn, door storm of sneeuw brengt hij de krant bij u. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. ff erkoping ode Kruis WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 PAGINA 11 IDEN De jaarlijkse koping van het Rode iis wordt dit jaar don- dag 23 oktober gehou- 33 in het gebouw Apol- an 1B. De verkoping '1 int om één uur en rt tot acht uur. ir deelnemers van de pilfare gemaakte arti- en als schortjes, tafel den, truien en poppen rden tegen aantrekke- irijzen te koop aan een. Tevens wordt Sffeen rommelmarkt ge- iC^ Man overvallen en van geld beroofd LEIDEN Een 49-jarige in woner van Berlijn is in de nacht van zondag op maandag beroofd van zijn paspoort, geld, Europasjes en Euroche ques. De Duitser stapte om streeks middernacht op de Beestenmarkt uit zijn auto, toen hij door een onbekende man werd vastgegrepen. Een andere man doorzocht zijn zakken en nam de portemon nee mee. Daarin bevond zich 300 Duitse marken, 70 Dollars en het paspoort, de cheques en de pasjes. Daarna verdwenen de mannen ieder in een ande re richting. Loopbaanplanning bij universiteit LEIDEN De Emancipatiecommis sie en het Vrouwennetwerk houden donderdag 23 oktober een bijeen komst over loopbaanplanning voor vrouwen bij de Leidse universiteit. Geconstateerd wordt dat de loopbaan planning bij de RUL voor zowel man nen als vrouwen zich voornamelijk bevindt in het stadium van de goede voornemens. Tijdens de bijeenkomst komen aspecten naar voren als de ge volgen van automatisering, onderver tegenwoordiging van vrouwen bij het wetenschappelijk personeel, levens loopbaanplanning e.d. De bijeenkomst heeft plaats in het universiteitsge bouw aan de Cleveringaplaats en duurt van 16 tot 20.30 uur. Inbreker door buren gepakt LEIDEN Door doortas tend optreden van buren is gisteravond voorkomen dat een inbreker er met een videorecorder vandoor kon gaan. De inbreker, een 23-jarige Leidenaar, had zich door een ruitje te vernielen, toegang tot een woning aan de Zijlsingel verschaft. Toen de man er via de achterdeur met de videorecorder vandoor wilde gaan, werd hij door buren opgemerkt. Deze grepen de man in de kraag en belden te politie, die de man inrekende. Nepcontroleurs opnieuw actief LEIDEN Opnieuw hebben twee mannen, die zich uitgaven voor controleurs van het Energie Bedrijf Rijnland, zich toegang tot een woning weten te verschaf fen. De twee bezochten gister middag omstreeks half één een hoog bejaarde vrouw aan de Lo- rentzkade. Eén man hield de vrouw aan de praat terwijl de an der zogenaamd de elektriciteit controleerde. Toen de vrouw haar woonkamer weer binnen kwam, bleek er 1400 gulden uit haar handtas te zijn verdwenen. De mannen waren toen al per grijze auto verdwenen. LEIDEN De Hema lajonderzoekt of er nieuw bouw mogelijk is in de ^Haarlemerstraat, op de jplaats waar het waren huis momenteel is geves tigd. De Hema bekijkt ^êjnu of de nieuwbouw fi nancieel haalbaar is. (Eind november ver wacht het bedrijf een de finitieve beslissing te ne en de eventuele 'uwplannen bij de ge meente in te dienen. Wanneer nieuwbouw niet te realiseren is, zal er waarschijnlijk een verbouwing plaats heb ben. Het warenhuis wil tot nieuw bouw overgaan wegens ruim tegebrek in het huidige pand aan de Haarlemmerstraat. „Ook voldoet het op repre sentatieve gronden niet meer aan de eisen die wij aan onze winkelruimte stellen en kan de ruimte efficiënter benut worden", aldus een woord voerster van het concern. Wanneer tot nieuwbouw be sloten wordt, zal de Hema een tijdelijk onderkomen in Leiden moeten vinden. Waar het bedrijf dan gehuisvest moet worden, is nog niet be kend. In het verleden heeft de Hema ook al eens uitbrei dingsplannen ontwikkeld. Uitbreiding in de richting van de Janvossensteeg stuitte toen op grote bezwaren van de buurtbewoners. De Hema wilde ook de bakkerij een plaatsje naast of op het be drijfspand geven. Deze bak kerij is inmiddels in het in dustrieterrein De Waard ge vestigd. Toen het warenhuis deze plannen ontwikkelde, kwam echter het Bijenkorf- concern, eigenaar van de HEMA, in de financiële pro blemen en belandden de plannen in de ijskast. ging van de winkelketen met open armen ontvangen. Lei den ziet er een nieuwe im puls voor de binnenstad in het algemeen en de Haarlem merstraat in het bijzonder in. Eerder besloot C&A tot nieuwbouw aan de Haarlem merstraat en verder liggen er plannen voor de bouw van de Marcaparkeergarage aan de Ir. Driessenplein. Het col lege van B en W verwacht volgend jaar meer initiatie ven die het winkelaanbod in de binnenstad ten goede zul len komen. nfbeidsbureau 1 herintreden id-verpleeg- jindigen vlmuleren ,m| [DEN Het Gewestelijk V cidsbureau Leiden (GAB) .Ml binnenkort een cursus ft A-verpleegkundigen die vleker vijf jaar hun beroep meer hebben uitgeoefend, cursus zal ongeveer drie inden in beslag nemen en Hna is de kans op een baan _jens het GAB nagenoeg ^jderd procent. Het GAB Vjt deze cursus om een drei- tekort aan verpleegkun- .in in de gezondheidszorg 4e kunnen vangen. Belang eenden kunnen maandag iktober de informatieve bij- (gjcomst in de sportzaal van Elisabeth Ziekenhuis in ityerdorp bijwonen. Aan- Hg half tien 's morgens. □Live de eis, dat de A-ver- tgkundigen al tenminste 'jaar hun beroep niet meer 4 pen uitgeoefend, wordt langd dat men na afloop yl de cursus een baan van Jimaal 20 uur wil accepte- 8 Dit met inbegrip van bij horende wisseldiensten. Ook Ket men de baan voor een «ere tijd willen hebben. r deze cursus, die voor de h nemers gratis te volgen is, 5 nen 20 mensen ingeschre- C worden. Mochten er meer ngstellenden zijn en de ar- Ismarkt blijft haar vraag verpleegkundigen behou- j, dan zal er in het vooijaar |r een cursus starten, cursus is gedeeltelijk opge- om tegemoet te komen aan vens van veel vrouwen om r in hun oude beroep aan te kunnen, maar voor- lelijk om de toenemende ig naar verpleegkundigen e kunnen vangen. Verder fdt met het herintreden wat oudere verpleegkun- n de leeftijdsopbouw van personeel gevarieerder, •rdat de opnieuw startende iwen (Onder de 1000 deel- lers aan de cursussen in land bevinden zich slechts iannen) al een flinke le-r xvaring hebben, zou hun intreden verder een kwali- iverbetering van de ge- tJheidszorg betekenen, t GAB vervult een centrale rin de opzet en organisatie i de cursus. De ziekenhui- en verpleegtehuizen heb- i inmiddels positief gerea- ''rd en hebben zich bereid lüclaard stageplaatsen be- Bkbaar te stellen. De cursus ■»Aaat uit 28 ochtenden van h uur. De cursus heeft twee R" per week plaats en duurt totaal zo'n 15 weken. Na af- b van de cursus ontvangen "1 deelnemers een getuig- irift dat wordt uitgegeven Ser auspiciën van het minis- fe van Sociale Zaken en Irkgelegenheid, het ministe- van Welzijn, Volksgezond- |d en Cultuur 'en de Natio- e Ziekenhuisraad. Wie pr wil weten over de cursus jde inhoud van de bijeen lost op 27 oktober in het Eli- jeth Ziekenhuis in Leider- fp, kan bellen naar me- _Juw B. Capel-ten Have van t GAB Leiden, tel. 071- 945 of 149951. Muurschildering Een muurschildering van een meer dan levensgrote koffer moet de aandacht gaan ves tigen op het nieuwe kantoor van de NBBS aan de Schip- holweg in Lelden. De bouw van het kantoor van de reis organisatie is inmiddels vol tooid. Op 24 oktober zal het gebouw door Pieter van Vol lenhoven officieel worden geopend. Met behulp van al pinisten zal de muurschilde ring worden onthuld. Ook de andere zijgevel van het NBBS-gebouw wordt be schilderd. De linkergevel zal bestaan uit het NBBS-logo waar stickers op zijn ge plakt. De NBBS was tot dus ver verspreid gehuisvest In een aantal panden in de Leidse binnenstad. Het nieu we hoofdkantoor maakt een einde aan die slechte huis vesting. De bouw van de Groenhovenbrug Is bijna klaar. Begin volgende maand moeten I het plan op de plaats waar nu het water ligt, een vierbaansautoweg aan te leggen ook de laatste sporen van de jarenlange werkzaamheden aan de Trekvllet zijn op- en werd de Trekvliet gedempt, geruimd en heeft Leiden er weer een gracht bij. Begin Jaren zeventig bestond nog I Dempen en weer opengraven kostte Leiden miljoenen LEIDEN De Trekvliet is in zijn oude glorie her steld. Het heeft dan wel vier jaar geduurd, maar binnen een paar dagen is het zo ver: er kunnen weer schepen varen langs de Rijn- en Schiekade. Momenteel wordt de laat ste hand gelegd aan de aanleg van de Groenho venbrug en nog deze week wordt begonnen aan het verwijderen van de aarden dam die tijdelijk rol van brug heeft waar genomen. Als ook dat achter de rug is, kunnen met name de omwonen den van de Trekvliet ein delijk een punt zetten achter een affaire, die de emoties hoog deed oplo pen en de gemeenschap vele miljoenen kostte, maar typerend was voor de verschillende ideeën in de jaren zestig en zeventig over het inrichten van een stad. De Trekvliet kwam in 1538 tot stand en was jaren een belang rijke verbinding over het wa ter. Het lag op een knooppunt van rivierarmen en de door de Romeinen gegraven Vliet. Het werd onder meer gebruikt door trekschuiten en er was een veerdienst naar Delft, zo blijkt uit het gemeentelijke voorlichtingsblad Stadswerk. In 1915 begon de provincie Zuid-Holland met het maken van plannen om het Rijn- en Schiekanaal buiten de stad om te leggen en dat karwei werd in 1919 voltooid. De Trekvliet werd daardoor een voor de scheepvaart veel minder be langrijke verbinding. In de jaren zestig ontstond het plan de Trekvliet te dempen en er een vierbaansweg aan te leggen. Gedempt werd er in- dexSaad (ondanks veel protes ten van omwonenden) maar die weg is er nooit gekomen. De weg over de Trekvliet had deel uit moeten maken van een wegennet om de Leidse binnenstad dat anno 1986 al leen maar verbazing oproept. Doel was te komen tot een ci- tyring, die vanaf de Plesfnan- rotonde met een brug over het Galgewater via de Trekvliet en de Jan van Houtkade naar Geregracht had moeten leiden. Op de Geregracht had een enorm klaverblad moeten ko men. De rest van de traject be sloeg onder meer de Lange- gracht en de Morssingel. „Er zou een spoor van ver woestingen" in de wijken Staalwijk en Tuinstadwijk ge trokken worden. Men leidde de aandacht af „van het men selijk leed dat men in die wij ken zou veroorzaken", aldus Stadswerk in 1983. Af en aan In 1971 werd daadwerkelijk met het werk begonnen en tot begin 1972 reden de vrachtwa gens met zand af en aan. Me ter voor meter Trekvliet ver dween en langzaam ontstond een zandwoestijn. Terwijl er werd gewerkt, bestonden er binnen de gemeenteraad al de nodige twijfels over de nood zaak van het uitvoeren van het wegenplan uit de jaren zestig. De toenmalige wethou der Kret zou in 1974 toegeven dat hij al in 1972 vraagtekens zette bij het werk dat onder tussen onder zijn verantwoor delijk werd uitgevoerd. Maar haast werd er gemaakt in 1971 en 1972, vooral om de Leidse universiteit van dienst te zijn. De universiteit wilde aan de Witte Singel nieuwbouw ple gen en daarvoor lag een plan voor een vele verdiepingen hoge torenflat (128 meter moest de kolos worden) in de kast. Onder het universiteits gebouw was een garage voor 500 auto's gepland en die gara ge zou vanaf de Haagweg met een viadukt over de Trekvliet bereikbaar worden. Mede on der druk van het ministerie van onderwijs zette de Leiden het opengraven van de Trek vliet ondanks alle twijfels toch door. De universiteit moet goed bereikbaar zijn, riep KVP-onderwijsminister Ver- inga uit Den Haag richting Leiden. Van tafel Een andere bewindsman. (PvdA-staatssecretaris J. Schaefer) zou er voor zorgen dat de plannen voor de toren flat en het snelwegennet rond de binnenstad definitief van tafel gingen. Zijn suggestie de grootschaligheid van de plan nen nog eens nader te bekij ken, leidde er toe dat in 1975 onder wethouder C. Waal werd besloten tot de aanleg van de Churchillbrug en de Lelylaan: het idee om van de Trekvliet een doorgaande weg te maken was voor altijd van de baan. Aardig detail: voor de aanleg van de Lelylaan zou la ter zand uit de Trekvliet ge bruikt worden. In 1976 werd, vooral onder druk van de bewoners van de Rijn- en Schiekade, een onder zoek naar het weer opengra ven van de Trekvliet gestart. Het voorstel werd aanvanke lijk met ongeloof begroet, maar de kogel ging in 1978 tloor de kerk. De Trekvliet zou weer in oude staat worden hersteld. De afgelopen jaren werden bruggen gebouwd, rio leringen aangelegd en walmu- ren gemetseld. Vrijdag wordt de dam die nog nu nog in de Trekvliet, vlak naast de Groenhovenbvurg ligt, verwij derd en kan de scheepvaart de Trekvliet weer doorvaren Het voltooien van operatie Trekvliet wordt op 7 novem ber gevierd. Wethouder Peters zal dan de nieuwe Trekvliet officieel in gebruik nemen. LEIDEN Ook in Leiden wordt volgende week actie ge voerd tegen de aangekondigde bezuinigingen in het sociaal- cultureel werk. Woensdag 22 oktober heeft vanaf twaalf uur op het Stadhuisplein een ma nifestatie plaats, om één uur vertrekken er bussen naar de Houtrusthallen in Den Haag, waar een protestbijeenkomst wordt gehouden. De organisa tie houdt rekening met min stens 500 belangstellenden uit Leiden. Minister L.C. Brinkman van WVC heeft aangekondigd te willen bezuinigen op het buurt- en clubhuiswerk. De bijdrage van het rijk aan de gemeenten ten behoeve van de club- en buurthuizen zal 45 procent omlaag gaan. De maatregel zou Leiden onge veer 1,4 miljoen gulden kos ten. ,,Het is een erg gemakke lijke manier van bezuinigen. Je verlegt de problemen naar de gemeenten, die het met minder geld moeten doen", al dus wethouder sociale zaken H. de La Mar. De wethouder heeft overigens nog geen plan nen gemaakt voor het geval de bezuinigingsmaatregel door gaat. „Het exacte bedrag is nog niet bekend. Onlangs dook het bericht op dat er niet 45 pro cent, maar 22,5 procent bezui nigd moet worden". Binnen het buurt- en clubhuis- werk bestaat weinig begrip voor de voorstellen van Brink man. H. Pronk van de Stich ting Welzijn: „Men beschouwt het als een aanslag op het col lectieve inkomen. De overheid heeft vaak de arrogantie aan de basis te staan van ontwik- kelingen als het buurthuis werk. Het tegendeel is waar. Dit soort voorzieningen is tot stand gekomen na jaren in spanningen van vrijwilligers". Intussen is in Leiden een co mité opgericht met vertegen woordigers van verschillende welzijnsgroeperingen, en de ABVA/KABO. Het comité verzoekt diegenen die mee willen doen aan de demonstra tie in Den Haag zich bij de club- en buurthuizen of de peuterspeelzalen op te geven.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11