WerkloosheidLeiden blijft relatief hoog Fraaie herfstvakantie lokt Nederlander uit zijn tent Premie op eigen huis verlaagd (milieuheffing op "brandstof in de maak IEUWO „Ook de laatste barrières kunnen genomen worden "7/ Binnenland Eeidóc Soman! DINSDAG 14 OKTOBER 1986PAGINA3 DEN HAAG Minister Nijpels van milieubeheer wil een heffing op brandstof invoeren om de stij gende kosten van het milieubeleid te financieren. De belasting komt in de plaats van huidige landelijke milieuheffingen. Nijpels heeft hiertoe een wetsontwerp inge- vddiend bij de Tweede Kamer. Hij gaat ervan uit dat er een glo baal verband bestaat tussen de hoeveelheid brandstof die iemand ^gebruikt en de verontreiniging gjper persoon. In beginsel betaalt de vervuiler dus voor het schoonma ken. Loodvrije benzine wordt 1,70 gulden duurder per 100 liter, ben zine met lood wil Niipels met 3,31 gulden per 100 liter belasten. Ook olie en gas krijgen een heffing: een huishouden zal per 1000 ku bieke meter gas 68 cent milieube lasting moeten gaan betalen, voor de grootverbruiker denkt Nijpels aan ruim twee gulden per 1000 kubieke meter. De opbrengst van de heffingen wordt geschat op on geveer 300 miljoen gulden. Bejaarde in waterput gevonden HAARLEMMERMEER De politie van Haarlemmermeer stelt een onderzoek in naar de doodsoorzaak van een 82-jari- ge inwoonster van Vijfhuizen, die dood is aangetroffen in een waterput bij haar huis. De po litie vermoedt dat er sprake is van een misdrijf. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd volgens een politiewoordvoer der zondagavond gevonden door haar 76-jarige echtgenoot. Die alarmeerde een buurtbe woner, waarna de politie werd gewaarschuwd. In verband met de zaak heeft de politie de echtgenoot van het slachtoffer aangehouden. Patiënten weten te weinig van hun rechten DEN HAAG Patiënten weten als consument van de ge zondheidszorg weinig van hun rechten. Dit concludeert de Consumentenbond uit een onderzoek onder 800 leden van de bond. De resultaten daarvan zijn vanmorgen bekendgemaakt. Meer dan de helft van de ondervraagden was bij voorbeeld niet op de hoogte van het recht om als eerste het rapport van eert medische keuring in te mogen zien en het doorsturen er van eventueel te verbieden. Een op de vier ondervraagden wist niet dat een patiënt zijn huisarts geen uitleg schuldig is wanneer hij of zij een andere dokter gaat zoeken. Evenzoveel ondervraagden menen ten onrechte dat een patiënt alleen met toestemming van de behandelend arts het ziekenhuis mag verlaten. De bond heeft een „Probleemgids voor gezondheidsland" sa mengesteld waarin een overzicht wordt gegeven hoe de ge zondheidszorg in ons land in elkaar zit. Granaat tussen de aardappelen APELDOORN Een inwoonster van Apel doorn kreeg gisteren, bij het schillen van aardap pelen, de schrik van haar leven toen zij plot seling een granaat in haar hand had. Hoe het projectiel tussen de aard appels is beland, is niet bekend. Nadat de politie gewaarschuwd was, heeft de familie het ex plosieve tuig in de tuin begraven. De EOD Ex plosieven Opruimings dienst) zal er zich de ko mende dagen over ont fermen. n DC N VANDAAG C\ IN HET VJ DEN HAAG De herfstvakantie kan beter zonnig beginnen en iets koeler eindigen, zoals nu de verwachting van het KNMI is, dan omge keerd. Immers, veel toe risten plannen en boe ken hun reisjes en dag tochten vlak vóór of aan het begin van een serie vrije dagen. De horeca, recreatieparken, musea, reisorganisaties en voers- bedrijven in binnen- en buitenland beleven na een succesvolle zomer ook nog eens een gouden herfst. In trek zijn het eigen land, Canarische Eilanden, „ge woon" Spanje, Turkije, Grie kenland en de grote steden, vooral Londen. Parijs is de grote verliezer. De honderd duizenden herfsttoeristen hebben het voordeel dat geen sprake is van de overvolle ta ferelen die de maanden juni, juli en augustus kenmerken. De verkeersdrukte voor het komend weekeinde zal be perkter zijn dat afgelopen za terdag en zondag. Toen lok ten alleen al sportevenemen ten als de Dam loop in Am sterdam, de strandcross in Scheveningen en de wereld beker windsurfing in Zand- voort honderdduizenden mensen uit hun luie stoel. Aanstaand weekeinde meldt de sportkalender geen grote publiektrekkers. Het Nederlands Bureau voor Toerisme in Leidschendam laat dezer dagen niet zoals in het hoogseizoen peilingen verrichten naar het aantal inkomende en uitgaande toe risten. „Maar er zullen deze vakantie geen problemen met de accommodatie zijn", weet een woordvoerster zeer beslist. Plaats genoeg dus, ook al meldt bijvoorbeeld de VVV dat vooral „geprijsde" hotels het behoorlijk druk hebben. De campings profite ren nu eigenlijk alleen in het weekeinde van het mooie weer, omdat dan de vaste jaargasten hun stacaravan of huisje opzoeken. Losse kam peerders doordeweeks zijn er amper. „Als het er vandaag zes zijn, mag ik m'n handen dichtknijpen", vertelt de ei genaresse van camping De Konijnenburg in Harderwijk. Geen ven haar collega-cam pinghouders meldt betere cij fers. Nachtvorst en ochtend mist zullen daaraan niet vreemd zijn. De woordvoerder van reisor ganisator Holland Internatio nal in Rijswijk zegt dat alle vluchten naar de buitenland se bestemmingen de afgelo pen dagen „vol" vertrokken zijn. „Maar dat is wat anders dan volgeboekt zijn. We heb ben voor deze week extra mogelijkheden moeten aan- vreemd: mooi weer in eigen land en toch veel Hollanders die het buitenland opzoeken. De woordvoerder: „Daaraan kun je goed merken dat de reismarkt aantrekt. Holland International beleeft niet al leen een goed najaar, maar heel 1986 geeft een fors ge stegen omzet te zien". De NS noemt geen reiscijfers, maar spreekt van erg drukke treinen tijdens de herfstva kantie. „Door de hoge fre quentie van de ritten kunnen we ons bij grote aantallen passagiers beperken tot het langer maken van de treinen. Extra diensten zijn niet no dig. En alleen op enkele klei nere stations zijn de populai re tienertoerkaarten een dag uitverkocht geweest". Recreatieparken De Efteling in Kaatsheuvel kreeg afgelopen weekeinde 25.000 dagjesmensen op be zoek en verwacht tot en met de sluitingsdag, aanstaande zondag, nog eens 100.000 man. „We komen dit jaar ver uit boven onze begroting van twee komma drie miljoen", meldt een verheugde woord voerder van het internatio naal gezien tactisch gelegen Brabantse park. „Er is sprake van een sterk stijgende lijn, met vooral een toename van bezoekers uit Duitsland en België". De Efteling heeft deze week als eregast de Rus sische kosmonaut Boris Voli- nov (uit de groep „Gagarin"). Alleen al Eftelings ruimte vaarttentoonstelling Inter- kosmos trok in zeven maan den tijd ruim 400.000 bezoe kers. Een woordvoerder van Po nypark Slagharen meldt dat alle 3.300 bedden voor de verblijfsrecreatie bezet zijn. „Dat betekent voor deze week ruim twintigduizend overnachtingen. Wat de dag recreatie betreft is het van daag opnieuw erg druk. Voor deze week verwachten we zeventig- tachtigduizend dagjesmensen. Uiteraard af hankelijk van het weer. In tegenstelling tot wat sommi ge experts hadden verwacht, vormen de recreatieparken geen teruglopende markt. Al leen de stijging van het aan tal bezoekers wordt iets min der. De parken zijn geen con currenten, maar vullen el kaar prim^ aan. Wij spreken dan ook van collega's' Graaf van Zuylen van Nije- velt van Duinrell in Wasse naar is best tevreden over de drukte in zijn attractiepark. „Het is niet overmatig vol, dus iedereen heeft de ruimte. Afgelopen weekeinde kwa men er tienduizend dagjes mensen. Verder zijn er dan nog de zevenhonderd vaste Het huidige weer laat alles toe In deze herfstvakantie: zowel kamperen (onder) aan de waterkant als (boven) schaatsen op kunstijs. standplaatsen het hele jaar door". Duinrell gaat na deze week gedeeltelijk dicht. Het Tikibad blijft de hele winter open (behalve van 24/11 tot 5/12), net als alle winterspor tattracties. Ontspanningspark Drievliet in Rijswijk heeft zoals be kend voor het eerst sinds 48 jaar de poorten opengegooid tijdens de herfstvakantie. Ook dierentuinen worden momenteel goed bezocht. De hoofdportier van Artis zegt uit z'n hoofd: „Afgelopen za terdag hadden we 1.096 be zoekers, zondag 3.792. Voor de rest van de week ver wacht ik dagelijks 2.500 tot drieduizend mensen. Mijn collega heeft een keer een re- corddrukte meegemaakt van zestienduizend mensen op één dag. Als laagste cijfer heb ik dertig a veertig mensen geteld op één dag. Maar dat is al lang geleden". Voor de tennissers sluit het zomerseizoen morgen (15 ok tober). Toch kan men op de tennisparken dank zii het mooie weer uitstekende za ken blijven doen met de ver koop van winterkaarten voor de buitenbanen. Fleurig Een extra fleurig bijver schijnsel van het lang aan houdende zonnige weer is dat op de bloemenveilingen naast chrysanten en trosanjers nog volop zomerbloemen geveild worden. Een breed assorti ment voor de tijd van het jaar, waarbij de prijzen ge drukt worden door de grote re aanvoer. Voor de bloe- mentelers is er de troost dat men het overige buitenwerk, niet gehinderd door nattig heid, sneller kan afronden. HERMAN JANSEN LUBBERS OVER TOP REYKJAVIK: "(Van onze parlementaire redactie) ALPHEN A/D RIJN-DEN HAAG Premier Lubbers vindt het „tragisch" dat president Reagan en partijlei der Gorbatsjov in Reykjavik, nadat ze elkaar zo dicht genaderd waren, toch geen overeenkomst hebben ge sloten. Maar volgens Lubbers is er nog niets verloren. Alle betrokken politici moeten proberen vast te hou den wat er bereikt is en zorgen dat er alsnog succes wordt geboekt. „We kunnen ons eenvoudig niet veroorloven bij de pakken neer te gaan zitten. De laatste barrières moeten genomen worden. Dat het erin zit, hebben Reagan en Gorbatsjov laten zien. Aan ons de taak alles op alles te zetten om het eruit te halen", aldus Lubbers. Hij sprak gisteravond op een bijeenkomst van het CDA in Alphen a/d Rijn. Ook in een brief aan de Tweede Kamer, waar vanmiddag werd gedebatteerd over het mislukte topgesprek, liet Lubbers zich in deze zin uit. Eerst deed hij verslag van de uiteenzetting, die de Amerikaanse minister Shultz gisteren in Brussel aan de andere NAVO-leden had gegeven. Daarna zei hij: „Alle bondgenoten zijn het erover eens dat het thans zaak is om op het bijna-resul- taat in Reykjavik in de onderhandelingen met kracht voort te bouwen en deze tot een goed einde te brengen". Vastgeknoopt Volgens Lubbers is men het er in de NAVO over eens dat de onderhandelingen op de verschillende terreinen niet gehinderd mogen worden door eventuele moeilijkheden „op andere, daar- Niet alleen de machtsbalans In de wereld na de top In Reykjavik was het onderwerp van de toespraak van Lubbers in Alphen a/d Rijn. Ook riep hij het CDA op zich te bezinnen op haar taak als christelijke volkspartij In de verzorgingsmaatschappij van de toe komst. mee geen verband houdende, gebieden". Met dat laatste doelt de premier op het feit dat de onderhandelingen in Reykjavik zijn afgesprongen op SDI (Star Wars). De Russen eisten dat de Amerikanen zich op dit terrein zouden beperken tot laboratoriumproeven. President Reagan ging daar mee niet akkoord en deed een tegenvoorstel, wat echter voor partijleider Gorbatsjov weer niet aanvaardbaar was, aldus de Nederlandse premier. Hij vindt het nog te vroeg om te beoorde len wie er schuld heeft aan de mislukking. Maar voor do honderden CDA-leden en sympathisanten, die gis teravond in het vogelpark Avifauna te Alphen a/d Rijn waren samengestroomd, liet hij wel iets doorschemeren van zijn gevoe lens. Op één punt is men in de onderhandelingen weer net zo ver als een aantal jaren geleden. „Ook nu hebben de Russen weer alles aan elkaar vastgeknoopt". Voor Lubbers persoonlijk was deze ontknoping een zeer bittere pil geweest, te meer omdat hij vóór de topontmoeting in Reykja vik niet erg optimistisch was geweest. En dan nu te moeten ho ren dat Reagan en Gorbatsjov het al daadwerkelijk eens waren over een totale afschaffing in Europa van de atoomraketen voor de middellange afstand. Lubbers schetste dit alles tegen de achtergrond van de jarenlan ge worsteling in zijn eigen CDA met de vraag of er ook in Ne derland kruisraketten moesten komen. Ook wees hij erop dat de eigen „onderhandelingen" van Nederland met de Sovjet-Unie (geen kruisraketten als er niet meer SS-20's bij zouden worden geplaatst) geleid hadden tot een „afvlakking" en het daarna langzaam tot stilstand komen van de stationering in de Sovjet- Unie. En mede als gevolg van de Nederlandse houding waren er weer gesprekken gekomen tussen Amerikanen en Russen. „Ge sprekken die dit weekeinde in Reykjavik bijna een fantastisch mooi resultaat hadden opgeleverd". (ADVERTENTIE) DEN HAAG Het ministerie van volkshuisvesting heeft besloten de premies voor koopwoningen met in gang van 1 januari 1987 te verlagen. De reden voor de maatregel is dat de hypotheekrente nu aanzienlijk la ger is dan enkele jaren geleden, toen de premies wer den vastgesteld. Hoe de verlaging precies uit zal vallen, was vanmorgen nog niet bekend. De verlaging zal zowel voor de jaarlijks uit te keren bijdrage gelden als voor het totale premiebedrag. Ook is de kans aanwe zig dat de maximumprijzen voor premiekoopwoningen verande ren. Op het ogenblik krijgt de eigenaar van een premiekoopwo ning van het A-type (maximaal 142.000 gulden) elk jaar 5.500 gulden van het ministerie. Afhankelijk van het belastbaar huis houdensinkomen kan de totale subsidie oplopen tot 50.000 gul den exclusief rente. De premie voor koopwoningen van het B-type bedraagt nu 5.000 gulden per jaar. Zij wordt hooguit vijf keer uitbetaald en ten minste twee keer. Die huizen mogen niet meer dan 172.000 gul den kosten, de inkomensgrens is 70.500 gulden (belastbaar). VERLATEN SCHIP NA MAAND GEVONDEN HINDELOOPEN Na een zwervend bestaan van vier weken op de Atlantische Oceaan is het zeilschip „Sentijn van de gepensioneerde arts C. Den Hartoog uit Hindeloopen teruggevon den. Zaterdag werd het door twee Ierse vissers ontdekt voor de kust van het graafschap Gal- way. Zij voorkwamen dat het schip op de rot sen te pletter sloeg. Den Hartoog (68) was tij dens een oversteek vanuit Long Island (bij New York) op 16 september met zijn vrouw in een noodweer beland. Beiden werden gered en lie ten hun schip achter. Den Hartoog is nu naar. Ierland om met de vinders over het bergings- loon te onderhandelen. Hij wil het schip zelf naar Nederland terugvaren. FRIEMELS Trouwenl? joMGew. jew^r NIKS! je neer pcAKfiSCH cesu uaRKguhlc 6ew. Bestuurder van FNV zou zwart geld hebben aangenomen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een voor malig districtsbestuurder van de Bouw- en Hout bond FNV, zou in de jaren zeventig geld hebben ge kregen uit de zwarte kas van Intervam BV en wel uit handen van de toen malige directeur ir. J. van Zon, nu hoofdverdachte in het ABP-schandaal. Dit meldt het dagblad Het Vrije Volk in de krant van maandag. De ex-FNV bestuurder, die wordt aangeduidt als H. van G., zou destijds geld hebben ontvangen met de bedoeling onder anderen Amsterdamse bestuurders gunstig te stem men voor bouwprojecten van Intervam. De betrokken be stuurder ontkent in Het Vrije Volk ooit dergelijke betalingen te hebben ontvangen. Wel weet hij van illegale betalin gen in ander verband: „Dat was in de tijd van de geleide loonpolitiek. Het was toen moeilijk bouwvakkers te krij gen en toen is er een aantal keren zwart betaald aan die mensen". H. van G. had wel regelmatig overleg met Van Zon over deze kwestie. Vol gens de informatie waarover Het Vrije Volk beschikt zijn er wel degelijk door Van Zon be ulingen aan Van G. uitge keerd. LEIDEN De werkloos heid in de stad Leiden is nog steeds hoger dan het landelijk gemiddelde. On danks een dalend aantal Leidenaars dat een baan zoekt, ligt het Leidse werkloosheidspercentage bij de mannen met 16 pro cent nog steeds ruim bo ven het landelijk cijfer van ruim 13 procent. In de regio's Leiden en Lisse is dit percentage met 4 pro cent juist relatief laag. Dat blijkt uit cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden. In de maand septem ber daalde de werkloosheid opnieuw. Bij de mannen met 64 en bij de vrouwen met 79. In de maand september wer den bij het arbeidsbureau 1302 personen ingeschreven als1 werkzoekenden en 1626 werk zoekenden werden uitgeschre ven. Vooral in de bouw en de metaal vonden relatief veel werklozen een baan. De werk loosheid in de horeca steeg juist, wat het arbeidsbureau "toeschrijft aan het aflopen van het zomerseizoen. Vrouwen vonden vooral een baan in de verzorgende sector en in onge schoolde beroepen. Volgens het arbeidsbureau profiteren met name de jongeren van de afnemende werkloosheid. Van de jongeren die dit jaar het be roepsonderwijs verlieten en zich als werklozen lieten regis treren, heeft 70 80 procent al een baan gevonden. Ondanks de daling van de werkloosheid blijft het aantal vacatures toenemen. Zo was het aantal vacatures in sep tember 1984 322, vorig jaar september 454 en dit jaar 588. De werkloosheid ontwikkelde zich in de afgelopen maand als volgt: Mannen Vrouwen Aug'86 Sep'86 Aug'86 Sept86 Alkemade 121 123 97 90 Katwijk 477 493 205 195 Leiden 4024 3988 2184 2178 Leiderdorp 320 323 191 205 Oegstgeest 221 214 165 160 Rijnsburg 88 92 55 49 Valkenburg 27 28 14 15 Voorschoten 270 274 190 196 Warmond 64 61 35 31 Zoeterwoude 73 74 54 55 Hillegom 229 199 189 156 Lisse 189 177 144 139 Noordwijk 312 327 224 220 Noordwijkerhout 157 137 118 103 Sassenheim 121 122 111 115 Voorhout 66 63 42 32 Overige 0 0 1 1 Totaal 6759 6695 4019 3940 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES 44 EN EEN COMPLETE AGENDA ARNHEM De voorstelling „Rien ne va plus" van Toneel groep Theater wordt niet meer gespeeld. Binnen het gezel schap waren twijfels gerezen over de kwaliteit van het stuk. En de perskritieken naar aan leiding van de première waren unaniem vernietigend. De za kelijke en artiestieke leiding van Theater hebben daarop besloten de voorstelling van het repertoire te halen. „Rien ne va plus" zou een voorstelling van glitter en gla- rpour in de gokwereld hebben ii*oeten worden. Volgens The- Toneelgroep Theater stopt voorstelling van „Rien ne va plus'' ater is die veelbelovende aan duiding niet waargemaakt. Theater zet er geen vervan gend stuk voor in de plaats. Werkzaamheden voor andere stukken èn voor de reprise v«t de succesvoorstelling „Cy rano de Bergerac", vragen veel aandacht op het ogenblik. .Zowel voor Theater als voor de schouwburgen betekent deze afgelasting een schade post. Voor de schouwburgen betekent het veel extra werk. In de meeste gevallen zal het publiek zijn „speelgeld" terug krijgen. In een aantal theaters kan het publiek zijn speelkaar- tjes ruilen voor kaartjes van andere voorstellingen. „Rien ne va plus" zou op 19 januari in de Koninklijke Schouwburg komen, en op 28 januari in geiden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3