Langs Omwegen Noordwijks Mozaïekkomt met 'Boccacciouit ''erotischehoek Vandalen laten Vrouwenbank niet met rust Gemeentehuis van Noordwijk op koopavond open 9De Mascotte9 in de Stadsgehoorzaal met produktie ''Het Zigeunerleven9 [DEN OMGEVING CeidaeSotnmil DINSDAG 14 OKTOBER 1986 PAGINA 15 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pioters NOORDWIJK De afde ling bevolking van de Noordwijkse gemeentesecre tarie moet op donderdag avond, de koopavond in de badplaats, van zeven tot ne gen uur open gesteld worden voor het publiek. Fractie voorzitter J. Smit van de VVD heeft dat voorstel bij B en W ingediend. Voor velen die overdag door hun werkkring of anderzins verhinderd zijn bepaalde za ken op het gemeentehuis af te handelen, kan de koop avond een goede gelegenheid zijn dit te regelen, aldus Smit. De banken hebben zich met hun openingstijden reeds aangepast' aan de koopavond, terwijl een aantal gemeenten dit voorbeeld al heeft ge volgd. Bij de afdeling bevol king kan men terecht voor bijvoorbeeld het afhalen van afschriften uit het bevol kingsregister en het aanvra gen en afhalen van nieuwe paspoorten en rijbewijzen. De meerkosten van deze uit breiding van de gemeentelij ke service zouden volgens Smit gering zijn. Aan de rui mere openstelling zal onder meer bekendheid moeten worden gegeven door publi catie in de gémeentegids en op het bord met openingstij den ibij de ingang van het raadhuis. Spoorwegen De spoorwegen in Afrika staan morgen centraal in de lezing van de heer F. van der Gragt bij de NZH aan de Rijnsburgerweg 1. De spoorlijnen in Afrika stam men meestal nog uit de ko loniale tijd en verkeren over het algemeen in een zeer slechte staat. De bij eenkomst wordt gehouden door de Nederlandse Vere niging van Belangstellen den in het Spoor- en tram wegwezen. Aanvang 20DO uur. De toegangsprijs be draagt een rijksdaalder. Huisvrouwen Iedereen die wil kennisma ken met de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen is donderdag welkom in het Verenigingsgebouw 't Pand, Caeciliastraat 18. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. Voor nadere ini- chtingen: tel. 071-220467 ot 155568. Nierstich ting De collecte ten behoeve van de Nier Stichting Neder land, die in de week van 22 tot en met 28 september werd gehouden, heeft in Leiden ruim 25 mille opge bracht. Aan de collecte werkten 228 collectanten mee. Het resultaat is precies honderd gulden hoger dan vorig jaar Vrouwen telefoon De Vrouwen telefoon zoekt nieuwe vrijwilligsters om de telefoonlijn te kunnen bemannen. De lijn is be doeld voor vrouwen die willen praten over seksueel geweld. Van de vrijwillig sters wordt verwacht dat ze tenminste twee keer per maanden een dienst kun nen draaien. Voor nadere informatie: tel. 071-126844. Clubhuis Matilo organiseert vrijdag een bingo. De toe gang is gratis. Aanvang: acht uur. Plaats: Clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126. Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag een ruilavond voor verzamelaars van postzegels, munten, prent briefkaarten, lucifermerken enz. Een ieder is welkom in de aula van de Dr. van Voorthuysenschool, Mar- nixstrpat 104, Leiden tussen 19.00 en 22.00 uur. Entree 1,50 voor niet leden, de jeugd tot en met 15 jaar be taalt 1. Folk De groep Crackerhash treedt vrijdag op bij folk- club Horus in Le Bambou aan de Herenstraat 1. De groep brengt Engelse, Ierse en Nederlandse nummers ten gehore. Het optreden begint om 21.00 uur, de toe gangsprijs bedraagt vijf gul den voor n^et-leden. Centrum Ex'55 In het Centrum Ex '85 aan de Middelstegracht 40 wordt op 17 oktober om 20.00 uur een lezing gehou den in navolging van de se rie lezingen die Krishna- murti in 1985 gaf in Saan- en. Krishnamurti is inmid dels op 90-jarige leeftijd overleden. Toegang tot de lezing kost vijf gulden. aantal overtredingen een automobilist kan is buitengewoon Een zitting van het ingerecht in Leiden dat autorijden heie niet zo gemakkelijk is. rmorgen stonden ver ende automobilisten en overtreding hadden r het hekje van er Boshuis. Daar was lan, die verblind werd de zon toen hij op de iweg in Warmond Zag -ie „in een fractie ;en secondé drie beel- in plaats van het ge- elijke zicht. De man e het middelste beeld", jl hij „het rechtse beeld noeten nemen". Hij be- igde drie geparkeerde Anderen reden te op de snelweg of te achter hun voorgan- Een man reed door licht, een vrachtwa- ïauffeur had zich niet de gemeentelijke par- rerordening gehouden, re mensen werden irdeeld omdat zij ron- in in eeh ondeugdelijke geen voorang verleen- geen geldig keurings- s konden aantonen, in e zwaar beladen auto of fout hadden ge- ierd. ook fietsen is geen ludige klus, zo bleek en. Vooral de verlich- zorgt nogal eens voor emen. Neem die jon- lie in de nacht van 28 rond half twee in :geest op de Laan van Poelgeest fietste. Zowel voor- als achterlicht te niet. „Zat er wel :hting op je fiets", i rechter Boshuis. „Dat r wel op gezeten", ant- dde de jongen. „Maar s heel gevaarlijk om 'lts rond half twee licht te rijden". „On- rlijk", vond de jongen toen rechter Boshuis fof hij dat nader wilde aren, zei hij: „Straat- Chting". En hij voegde toe: „Waar moet ik jhts verlichting van- f halen?". Tja, dat kon Jechter hem ook niet lllen. Wel vond hij die |rking „aardig gevon- t want „u heeft nog niet èr gezegd dat de ver ing er die nacht was af bid". Voor de officier justitie was dat allemaal 'van belang. Hij achtte vertreding bewezen en gulden boete. Een ■e jongeman was óók in geest en óók rond half 's nachts bekeurd om- ij zonder licht fietste. ilitie sommeerde mij licht aan te doen. Dat ik. Toen bleven ze me reden, en ik alsnog een bekeu- De verdachte vond vreemd", rechter Bos- niet. „Het enige dat pleit", zo zei de kan- jchter, „is dat uw wel :hting op uw fiets had, het alleen was verge in te doen". De officier eiste een boete van 25 in. De verdachte kreeg latste woord, en merk- dat hij helemaal niet Irislaan had gereden, in de dagvaarding ver stond. De rechter be de zaak aan te houden, kan worden bekeken 'zich heeft vergist: de ichte of de verbalisant. I als je met de trein i moet je je hersens ge- ken. Doe je dat niet, dan feet je je maandabonne- l net als de kok die gis- k moest voorkomen, jn", vond officier Van Iroek het, dat de jonge- l dat abonnement niet kwijs niet mee had ge- jen naar de rechtbank, r de kok had de hele lt gewerkt aan een pstaart en natuurlijk [gedacht aan bewijsma- jal. „Als ie nu naar huis en je aoonnement op- l, word je schuldig ver-, fd zonder straf", beslis- ie officier en de rechter, iurlijk had de kok de jctkaart niet meer die &antal maanden geleden Ig was, toen hij de over- tng beging. „Geeft niet", de rechter, „neem alle }nementen maar mee je kunt vinden". Een i later kwam de jongen rechtzaal weer binnen. nahijgend toonde hij Weekkaart voor oktober een trajectkaart voor Pmber. De rechter vond prima. De officier ont- le nog iets vreemds aan identiteitsbewijs. Die ipas in september afge- !n. „In de was terecht- >men", verklaarde de „Toen heb ik een nieu- jehad". JANET VAN DIJK OEGSTGEESTER JEUGDOPERETTEGROEP BESTAAT TWAALFENEENHALFJAAR Het is niet voor niets, dat de twaalfeneenhalf jaar jonge jeugdoperette „De Mascotte", zetelend in Oegstgeest onder de koesterende zorgen van het echtpaar Looijenstein, al een seizoen of drie haar op voeringen geeft in de Leidse Stadsgehoorzaal. In de eigen woonplaats beschikt men niet over een dergelijke ruimte. En die ruimte moet er wel wezen, want „De Mascotte" trekt nu eenmaal terecht een groot publiek. Bovendien wordt het zondagmiddag 26 oktober a.s. (aanvang 14.30 uur) een feestelijke uitvoe ring vanwege het koperen bestaan. Natuurlijk heeft Jo- han Looijenstein weer de al gehele leiding als het kinder zangspel, operette als u wilt, „Het Zigeunerleven" wordt uitgevoerd. Dat wordt niet zomaar een uitvoering. Wie eerder met „De Mascotte" heeft kennisgemaakt weet, dat telkens alle registers van enthousiasme en vindingrijk heid worden opengetrokken. In '74 begon het echtpaar Looijenstein met een kleine groep kinderen die ze lieten zingen. Dat was jeugd die op trad voor bejaarden en ge handicapten. Maar later, toen er steeds meer kinderen bij kwamen de „zaak" groei de uit van 6 tot bijna 30 kwam „De Mascotte" toe aan het zingen en acteren in ech te operettes, zangspelen voor groot en klein. Er zijn niet erg veel van die kinderope- retteverenigingen in ons land te vinden. Daarom al is het reilen en zeilen van „De Mascotte" zo opmerkelijk. Jo- han Looijenstein geeft er nog steeds zijn beste krachten aan en als z'n vrouw Jo er niet zou zijn altijd is ze in de weer met de kostuums kon de vereniging wel inpak ken. Nou nee, zo is het ook weer niet, want de groep (on der de koepel van de Stich ting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest, SJJO) heeft veel ingespeelde en trouwe krach ten achter de schermen die elk jaar weer zo'n uitvoering mogelijk maken. Maar toch: Jo kan nog niet gemist wor den. Glunderend Nu dan „Het Zigeunerleven", dat door „De Mascotte" op de Leidse planken wordt gezet. De kinderen en ook de vol wassen fans zullen hun ple zier weer opkunnen. Zigeu ners, met hun eigenste zigeu nerhoofdman, kunnen lastig zijn, voor een nurks gemeen tebestuur bijvoorbeeld, maar ze kunnen ook geweldig zin gen en dansen en muziek maken. Het zijn in dit spel zelfs „geweldig lieve men sen", die heel goed gezorgd hebben voor het vermiste jongetje Tony. Maar voordat het happy end er is, wordt nog een heel spannend „zi geunerleven" met veel verve in drie bedrijven uit de doe ken gedaan. Vooral prachtig lijkt me het tweede bedrijf: „Zigeuners in het bos". De teksten zijn van A.J.v.d- Knaap en de muziek schreef A.Th.Vis. Johan Looijenstein bewerkte de speeltekst, want je kunt A.J.v.d.Knaap niet alles laten doen. Maar wat de kinderen van „De Mascotte" zelf met de produktie doen is hoofdzaak. Dat wordt dus weer geweldig, in die Stads gehoorzaal op 26 oktober. Wie kinderen in al hun spon taniteit glunderend bezig wil zien in een eigen zangspel, mag die datum wel even in de agenda vastleggen. Dat in het programmaboekje sprake is van een „repetitrice" en „grimwerk", kan de vreugde alleen maar verhogen. Nieuw winkelcentrum in Katwijk geopend KATWIJK De Noordzee Pro- menade, het eerste overdekte winkelcentrum van Katwijk, wordt donderderdag 6 novem ber door burgemeester C.A. Bos geopend. In de Noordzee Prome nade vestigen zich 18 detaillis ten, die gezamenlijk de Prome nade huren van de bouwer, de Katwijkse Bouw Maatschappij. Onderdelen van het bouwcom plex in het Katwijkse Badcen- trum zijn een ondergrondse par keergarage voor bijna tachtig auto's en 26 woningen boven de Promenade. De totale kosten van het bouwproject in het Kat wijkse winkelcentrum zijn 5,4 miljoen gulden. De bouw van het winkelcen trum de „Noordzee Promenade" is voorspoedig verlopen. Vlak na de bouwvakvakantie vorig jaar augustus werd de eerste spade in de grond gestoken om het 1800 vierkante meter, geheel over dekte, winkelcentrum te realise ren. In het winkelcentrum komen 18 winkels, die min of meer bewust door bouwer B. van der Plas zijn geselecteerd. „De bedoeling van deze Promenade is het zo aan trekkelijk mogelijk te maken, zonder dat het een ongezonde concurrentie veroorzaakt met de bestaande winkelbedrijven in het Katwijkse centrum", verdui delijkt Van der Plas. „Vandaar dat er een advies over de bran cheindeling vooraf opgesteld is. We hebben ons daar zo goed mogelijk aan gehouden. Tot te vredenheid van de zich hier vestigende ondernemers", aldus Van der Plas. Niet zo eensluidend is men over de bestemming van de onder grondse parkeergarage. De heer B. van der Plas verhuurt de par keerplaatsen het liefst aan be woners van het Badcentrum, misschien in samenhang met vaste gebruikers overdag. Het openbaar maken van de garage voor het winkelend publiek acht hij technisch niet haalbaar. Vooral niet in de zomermaan den, als men de garage mis schien gebruikt om de auto de gehele dag te stallen tijdens een bezoek aan het strand. De win keliers zagen echter de parkeer garage liever wel voor het win kelend publiek opengesteld. De heer Van der Plas liet derhalve gisteravond tijdens een voorlich tingsbijeenkomst over de Noord zee Promenade weten er nog niet uit te zijn. De Noordzee Promenade krijgt drie ingangen. De eerste aan de Wilhelmina straat Deze entree krijgt een karakteristieke glazen overkapping. De andere twee ingangen zijn gelegen aan de Badstraat en het Emmaplein. Bij deze laatste entree is ook de in: rit van de parkeergarage. OPERETTE- VERENIGINGEN STAAN WEER TE TRAPPELEN SASSENHEIM De Vrouwenbank in het park Rusthoff in Sassenheim, die in het vooraar een grondige opknapbeurt heeft ondergaan, verkeert alweer in een vervallen toestand. Vandalen hebben de bank in korte tijd vernield. Dit monument werd na de oorlog als eerbewijs aan de vrouwen van Sassenheim opgedragen en kreeg de inscriptie: „ende zij de- sespereerde niet onze vrouwen 1940-1945". In maart van dit jaar verleende de gemeenteraad een krediet van 8000 gulden om de bank te herstellen. Het voorstel de bank te verplaatsen werd niet gehonoreerd door de raad: men vond het te duur (verhui zing zou 13.520 gulden kosten) en men wilde de bank niet uit zijn historische omgeving halen. Bovendien was men er niet van verzekerd dat na verplaatsing vernielingen achterwege zouden blijven. Mevrouw M. Henskens (PvdA) propageerde destijds de bank te eerplaatsen naar een plek in de omgeving van het schaakbord bij de hoofdingang van het park aan de Hoofdstraat. Volgens haar zou vandalisme dan overdag in de hand kunnen worden gehouden. Volgens J. Karremans (CDA) moest het vandalisme echter op de huidige plek worden tegen gegaan. Omdat er ech ter in het genoemde park geen enkele vorm van toezicht bestaat en ook veel onopgemerkt blijft voor de in het dorp surveilleren de politie bevindt de omstreden Sassenheimse Vrouwenbank zich reeds na enkele maanden na de opknapbeurt in een deplo rabele toestand. Mevrouw Henskens: „Dit was voorspelbaar. Ik heb in maart al gezegd: je zult .zien dat 't na een half jaar weer 't zelfde is. Het is een slechte plek. Zet je die bank meer in het zicht, dan gebeuren dergelijke dingen niet zo snel. Op plaatsen waar niemand iets ziet, wordt ook meer vernield. Met het verplaatsen van de Vrou wenbank zou 13.250 gulden gemoeid geweest zijn. Maar de bank iedere keer weer opknappen brengt op den duur aanzienlijk meer onkosten met zich mee". Het wordt weer tierelieren in gezellig operetteland, straks met die langer wor dende avonden voor de boeg. In onze regionen zijn het, bijvoorbeeld, het Noordwijks Operette Gezel schap „Mozaiek" en in Oegstgeest de jeugdoperette „De Mascotte" die hun (gro te) aanhang weer het een en ander voor te schotelen hebben. „Mozaiek" heeft zich in het 19e seizoen van zijn bestaan voor eenmaal „bekeerd" tot de opera, zij het een komi sche en dus uit te voeren met een lichtvoetigheid die een operettegezelschap al tijd siert. Gekozen is de ko mische opera „Boccaccio" van Franz von Suppé. De uitvoeringen vinden plaats in het LIDO-theater in Noordwijk aan Zee op de zaterdagavonden 22 en 29 november en zondagmid dag de 30ste van die maand. Éen verrassende keuze, „Boccaccio"? Ach, het vere nigingsbestuur zegt zelf al: „Mozaiek" beleef je steeds weer anders". Na een reeks van Weense operettes hebben de Noord- wijkers gekozen van een komische opera die gekleed is in een Italiaans jasje: „Boccaccio" speelt zich im mers af in het Florence der Renaissance. En laat nu het toeval willen, dat Florence dit jaar 1986 werd uitgeroe pen tot Europese Culturele Hoofdstad! Mooier kan het dus niet. Het is trouwens al eerder gebeurd, dat het ge zelschap „Mozaiek" met z'n jaarlijkse uitvoeringen in speelde op bepaalde inter nationale thema's. Overi gens is „Boccaccio" geen ty pische opera, maar de ope rette heette in haar begin stadium nu eenmaal „komi sche opera". Verder is al leen maar het jasje" van Italiaanse snit, want de componist van „Boccaccio" is zo Weens als het Wiener- wald. Franz von Suppé werd in de tweede helft der vorige eeuw de „vader" van de latere Weense Operette genoemd. Liefdesverhalen Welnu, Von Suppé mag hier ook aanspreekbaar ziin voor de echte operaliefheb bers. Dat is althans het oor deel van „Mozaiek". De grondstof waarvan de com ponist zich bediende is in elk geval klassiek te noe men. Von Suppé koos als leiddraad het beroemde „avonturenverhaal" van de Florentijnse dichter Gio vanni Boccaccio (1313-1375) de Decamerone dat door de bekwame en operettegevoe- lige heren Genée en Zeil tot libretto werd verwerkt. Boccaccio was in z'n dich terlijke uitspattingen op hetzelfde effect uit als 6 eeuwen later de Boeke treeks ten onzent. Zijn lief desverhalen deden vele vrouwenharten sneller kloppen. In de „Decamero ne" heeft hij honderd van die verhalen gefixeerd. Het is één en al liefde, list, raf finement, ja onverbloemde erotiek en onbevangen naï- eveteit wat de Florentijnse klok slaat. Von Suppé heeft zijn oog laten vallen op drie vèrhalen die als onomwon den thema hebben „de lis ten, die de vrouwen ter be vrediging of verberging van hun verlangen naar liefde, jegens hun echtgeno ten wel of niet ongemerkt hebben uitgehaald". Dat wordt volgende maand dus een run op het LIDO- theater, want wat „Mozai ek" gaat uitspoken zal er niet om liegen. Daarom ook lachte Franz in z'n vuistje toen hij de laatste noten van zijn komische opera had genoteerd: hij rook meteen al het succes, dat bij de première in 1879 dan ook niet uitbleef. „Mozai ek"^ eigen vertrouwde, maar ook de geleende, en geestdriftige cast is weer paraat: het koor, het Goois Operette Orkest, de Rijs- wijkse Balletstudio van Netty Langewen (die ook tekent voor de regie) en de keur van solisten: Yvonne Elward, Cees Borger, Ans Poppe, Jan Coenraads, Ine van Leeuwen, Leo Zonne veld, Koos Vogelezang, Frans de Lincel een naam voor een troubadour en Jos Westgeest één van de,motorische krachten achter het gezelschap. De cors en belichting komen uit Amsterdam en de kos tuums uit Hoorn. Dat is bij „Mozaiek" ook een goede traditie geworden, evenals de lekkermaker: „Elke toe gangskaart maakt boven dien kans op een gratis toe gangskaart voor de jubi leumvoorstellingen in 1987". Dat wordt dan het vierde lustrum. (Kans)kaar- ten verkrijgbaar bij Jos Westgeest, Kerkstraat 81, Noordwijk, tel. 01719-12433, en bij de VVV Noordwijk, tel. 01719-19321. „Boccac cio" dus. Dat mag u niet missen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15