Too loont vast op SDI Bon: Dodental aardbeving loopt op tot 900 Brieven Aardbeving in El Salvador BROCCOLI EN SLAVINKEN Verlies SPD in beieren 1 Militairen vermist na aanval Brunswijk Mensen in nood helpt Maandag 13 oktober 1986 78e jaargang no. 23628 Uitgave Wosleriiers. behorende lol Sijlholl Pers. Apolhekeredijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Pin* •leur-hoofdredaeeur I.|. Hallewas, Chel-redacteur Wim Buijleweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93, jaar 1.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes 1.0,44 per mm. ililjoenenschade >ij brand in Haags winkelcentrum vermoedelijk aangestoken brand eeft vannacht in een winkelcentrum aan Ie Haagse Leyweg voor meer dan 2.2 mil- ien gulden schade aangericht. Een kof- jeshop brandde geheel uit, terwijl de oorgcvels van een Chinees-Indisch res- aurant en een snackbar volledig zijn weggebrand Vijftig flatbewoners konden oor de rookontwikkeling in hun trap- icnhuis niet meer naar buiten en zijn via en brandtrap het dak van een garage op- evlucht. Nadat de brandweer het vuur nder controle had. konden zij weer in un woning terugkeren. In de nacht en ochtend plaat selijk mistbanken. Overdag perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur onge veer 9 graden. Middagtempe- ratuur rond 18 graden. Matige zuidenwind. Zon op: 07.02; onder: 17.48. Schev. hoog water: 0.04 en 12.47; laag water: 8.32 en 20.30 uur. ittNCHEN De Iroenen zijn de rote winnaars ge- forden van de ver- iezing voor een ieuwe Landdag larlement) in de lidelijke Duitse eelstaat Beieren, e haalden 7,3 pro ent van de stem- len (in '82: 4,6) en omen met 16 afge- aardigden als ieuwe oppositie- artij in de Land- ag. Grote verliezer de sociaal-demo- ratische SPD, die an 31,9 procent te- ugviel naar 27,7 rocent. De Christ- ich Soziale Union CSU) verloor wei swaar (van 58,3 laar 56,1 procent), hield toch oyaal de absolute eerderheid en ijft de enige rege- jwspartij. Partij- /«der Franz-Josef Iftrauss blijft na- i/urlijk minister- wesident. De libe- lie FDP won wei swaar 0,2 procent, laar de nu behaal- e 3,7 procent is on- oldoende om de iesdrempel te vrerschrijden. Ruud Lubbers achtervolgt autokrakers ROTTERDAM Op aanwijzing van premier Lubbers en zijn zoon heeft de Rotterdamse politie gistermiddag twee autokrakers in de kraag gegre pen. De twee. Rotterdammers van 20 en 22 jaar, had den kort tevoren geprobeerd de radio uit de auto van mevrouw Lubbers te stelen. Die zag dat van uit haar woning en sloeg alarm. De krakers gin gen er vandoor, achtervolgd per auto door pre mier Lubbers, zijn vrouw en zoon. Op een gege ven moment verlieten de premier en zijn zoon de auto om de achtervolging te voet voort te zetten. De twee verdachten werden uiteindelijk door de inmiddels gewaarschuwde politie op aanwijzing van Lubbers en zijn zoon aangehouden op een golfterrein langs de Kralingseweg in Rotterdam, op enige afstand van de woning van de familie Lubbers. REYKJAVIK De Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken Shultz heeft vandaag in Brussel de NAVO-bondgenoten ingelicht over de gisteren totaal mislukte top tussen president Reagan en Sov jetleider Gorbatsjov op IJsland. President Reagan zal later vandaag, na te rugkeer in de Verenigde Staten, een tv-toespraak houden over oorzaak en mogelijke gevolgen van het échec in Reykjavik. De tweedaagse besprekin gen liepen vast op onover brugbare meningsver schillen over het Ameri kaanse Strategische De fensie Initiatief (SDI) voor een raketafweersysteem in de ruimte. Vèrreikende overeenkomsten over de de strategische wapens en de middellange-afstands- raketten, die binnen handbereik leken, zijn De gezichten stonden ernstig na afloop van het vierde en laatste gesprek tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov. De vertaler in het midden keek even ernstig mee. hierdoor alsnog niet door gegaan. Volgens Amerikaanse functio narissen heeft Gorbatsjov geen bevredigend antwoord gege ven op de vraag waarom hij zo sterk gekant blijft tegen het SDI-programma, hoewel de Verenigde Staten hadden aan geboden de installering van het defensiesysteem met tien jaar uit te stellen in ruil voor de volledige vernietiging van alle intercontinentale van bei de landen. Bovendien zouden VS en Sovjet-Unie bereid zijn geweest alle middellange-af- standsraketten terug te trek ken uit Europa. Beide partijen lieten na afloop van een niet-geplande vierde gespreksronde weten, dat zij willen blijven streven naar de radicale wapenbeheersingso- vereenkomsten, die hun op IJsland op het nippertje ont gingen. Het mislukken van be sprekingen heeft de kans op de aanvankelijk voor dit jaar overeengekomen topontmoe ting in de Verenigde Staten ui terst klein gemaakt. Maar noch Reagan noch Gorbatsjov wilden de mogelijkheid van een nieuwe topontmoeting volledig uitsluiten. Beide partijen gaven elkaar de schuld van de mislukking. Sovjetleider Gorbatsjov be schuldigde Reagan ervan de top te hebben doen mislukken door zijn „bezetenheid" met het SDI-programma, terwijl Reagan op zijn beurt Gorbats jov verweet dat hij „het meest vèrreikende wapepbeheer- singsvoorstel uit de geschiede nis" had verworpen. Zowel Gorbatsjov als zijn Amerikaanse gesprekspartners deden echter ook moeite om ondanks de teleurstellende uit komst van „Reykjavik" te be nadrukken dat men op veel terreinen nader tot elkaar was gekomen. Minister Shultz be klemtoonde dat de VS met een „constructieve geest" zullen terugkeren naar de onderhan delingen in Genève. Volgens hem kunnen de twee partijen daar proberen verder te ko men vanaf het punt waar men in Reykjavik is gestrand. Volgens minister Shultz kwa men Reagan en Gorbatsjov in het laatste uur van hun in to taal bijna elf en een half uur durende besprekingen tot de conclusie, dat ze het niet eens konden worden. De twee lei ders zouden zeer teleurgesteld zijh geweest. „Er werd enorme vooruitgang geboekt, maar op het einde kregen we het niet voor elkaar", aldus de minis ter. Pag. 5: Vervolg. Akkoord Euroraketten van tafel door ruzie over SDI. IAN SALVADOR De Salvadoraanse president Napoleon Duarte ieeft gisteren in een tele visie-uitzending gezegd dat het aantal slachtoffers 'an de aardbeving in El Salvador voorlopig wordt eschat op 890. Volgens luarte zijn er 10.000 men en gewond geraakt en 150.000 daklozen. Twee dagen na de aardbeving loehten reddingsploegen giste- cn nog steeds naar overleven den. De werkzaamheden wer den echter bemoeilijkt door iware stormen en regenbuien waardoor San Salvador zater dagnacht werd getroffen. Volgens reddingswerkers kan het uiteindelijke dodental op lopen tot 2.000. Zij zeiden dat waarschijnlijk nog een groot aantal mensen onder het puin van de ingestorte gebouwen begraven ligt. Het aantal dak lozen kan nog wel stijgen tot 300.000, aldus de president. Duarte zei dat er sinds de eer ste aardbeving van vrijdag 873 kleinere bevingen hebben plaatsgevonden. Er zijn inmid dels twintig vliegtuigen aange komen met een grote hoeveel heid hulpgoederen, maar vol gens de president is er grote behoefte aan medicijnen. Volgens Duarte zijn er prak tisch geen gebouwen in de stad die niet beschadigd zijn, en moet San Salvador vrijwel he lemaal herbouwd worden. Het centrum van de stad en de sloppenwijken aan de rand van de stad hebben het meest van de aardbeving geleden. Het presidentieel paleis, de Amerikaanse ambassade, zes grote ziekenhuizen en -scholen zijn zwaar beschadigd. De lei ders van het Salvadoraanse verzet hebben zaterdag een wapenstilstand afgekondigd, maar dit is door president Du arte van de hand gewezen. Pagina 5: Aantal slachtof fers kan tot 2000 oplopen. Reddingsploegen in San Salvador, de hoofdstad van El Salvador, zijn onafgebroken in de weer om mensen onder het puin van de door een aardbeving zwaar getroffen gebouwen te halen. )PEC voorziet nieuwe energiecrisis jENEVE Door de weige ring van Groot-Brittannië en andere onafhankelijke olie- >roducerende landen om de )PEC te helpen de jrijzen op peil te houden, stevent de wereld volgens de voorzitter 'an de OPEC, Rilwanu Luk- han, af op een nieuwe ener- liecrisis. Lukman zei giste ren dat de olievoorraden 'oor de toekomst niet langer 'egarandeerd waren door de "»nende invloed van de 'PEC. De OPEC wil de olie prijzen opdrijven door de iroduktie te verlagen. Enge- and heeft de olieproduktie oe laatste tien jaar echter •rastisch opgevoerd. Des kundigen zijn van mening raat de OPEC op weinig sa menwerking van buiten het «artel hoeft te rekenen, zo lang de OPEC-lidstaten het Onderling nog niet eens zijn. „Kopstoot" De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, kreeg bij zijn bezoek aan de Volksrepubliek China diverse staal tjes van moed te zien. Zo ook van deze militair die met een wel gemikte kopstoot een fles soldaat maakte. Hij liep daarbij geen (zichtbare) schade op. DEN HAAG/PARAMA RIBO Het junglecom mando van Ronnie Bruns wijk heeft zaterdag e^n legerpatrouille aangeval len bij Carolina ten zuiden van Paramaribo. Twee militairen worden vermist en vier zijn gewond ge raakt. Dit heeft bevelheb ber Bouterse zaterdag be kendgemaakt. Hij zei dat het Surinaamse le ger zaterdag in Oost-Suriname vanuit de lucht granaten heeft geworpen op plaatsen waar vermoedt wordt dat leden van het commando zich ophouden. Het legervliegtuig werd vanaf de grond beschoten. Voor zo ver bekend deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en is er geen ook geen mate riële schade aangericht. Bouterse noemde de situatie zeer ernstig. Hij wees op de schade door de branden in het palmoliebedrijf Patamacca. Die schade beloopt 61,3 mil joen Surinaamse guldens (f 137 miljoen). Patamacca was een van de projecten die Neder land wilde boycotten door het stopzetten van de hulp in 1982. Het stadje Moengo waar de Su riname Aluminium Company Surulco een deel van haar bauxiet wint, begint ook leeg te lopen. De gevechten van de laatste dagen en de branden die in drie scholen daar heb ben gewoed, zijn voor velen aanleiding geweest om naar veiliger oorden te trekken. Moengo volgt hiermee het voorbeeld van Albina dat 35 kilometer oostelijker ligt en waar de scholen al weken ge sloten zijn en de mensen zijn weggetrokken. De regering heeft nu besloten uit veilig heidsoverwegingen alle scho len in Oost-Suriname te slui ten. ADVERTENTIES PUNLOOS ZITTEN! Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Giro 1111222, Den Bosch Hockeyheren hebben genoeg aan gelijkspel LONDEN De Nederland se hockeyheren voelden de situatie zaterdag na de wed strijd tegen Nieuw-Zeeland maar al te goed aan. On danks de vierde achtereen volgende overwinning tij dens het wereldkampioen schap in Londen - toch een ongekende weelde - klonk er geen enkele juichkreet en ging er geen Oranje-arm omhoog. De voor een trotse lijstaanvoerder zonder punt verlies uiterst lauwe stem ming werd veroorzaakt door de marginale zege van 1-0, waardoor de opdracht zoveel mogelijk treffers te produce ren om de fel begeerde plaats in de halve finales zo goed als veilig te stellen, niet was uitgevoerd. Daardoor, en door de overwinningen van Engeland en de Sovjet Unie op respectievelijk Pa kistan (3-1) en Argentinië (2- 0), is de situatie voor Oranje ondanks de maximale pun- tenoogst toch nog hachelijk geworden. Tegen een onge twijfeld ontketend Engeland moet nu vanmiddag (om 16.30 uur) ten koste van alles een nederlaag voorkomen worden. Bij minimaal eeh gelijkspel is Nederland zeker van een plaats bij de laatste vier, bij een nederlaag hangt alles af van het resultaat van de Russen in de daaropvol gende wedstrijd tegen de ontluisterde titelverdediger Pakistan. Winnen de Oost europeanen vervolgens, dan is Nederland toch nog uitge schakeld. En dan te beden ken, dat Nederland in 1973 en 1982 zelfs aan zeven pun ten voldoende had om de halve finales te halen. T)e voormalige hockey-inter national Han Drijver is za terdag omgekomen bij een verkeersongeluk. De ex-ver dediger van TOGO, dat na een fusie met HHIJC HC Klein Zwitserland werd, was 61 jaar. (ADVERTENTIE) Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees ygr in de aanbieding Broccoli, 1 C 500 gram Slavinken, 100 girO? 1.09 9.90 kilo 5,1-230 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettea Mensen kunnen met elkaar van mening verschillen. Dat is prima, zolang het maar niet tot handtaste lijkheden en daardoor tot vervelende berichten in de krant leidt. Zelfs de lezers van de Leidse Cou rant denken niet allemaal hetzelfde. Dat blijkt ge regeld uit de brieven van lezers, die de redactie be reiken. Soms naar aanleiding van een bericht of commentaar in de krant, soms ook als reactie op een brief van een ander. Dat is het aantrekkelijke van een krant: kennis nemen van de feiten, maar wie er een afwijkende mening op na houdt kan die altijd via de krantekolommen ventileren. Miste u tot nu toe nog steeds het een zowel als het ander? Dan kunt u nu veertien dagen lang aan die luxe wennen en u zult zien: u kunt niet meer buiten de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. £cidóc(2ou/umt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1