orden Het gaafew1 beter rfi de cock ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 V Ccictóö SoU/tO/Tlt D Dertig jaar gele den nog maar was het drinken van wijn voorbe houden aan wat de betere standen ge noemd werd. In stereotie pen uitgebeeld: bolbuikige bonzen, prevelende prela ten en notabele notarissen die onder het genot van een geurige sigaar en nip pend aan nobele nectar met welbehagen neerza gen op een zich volgzaam schikkende maatschappij. De „gewone man" voor zag in de spirituele be hoeften met een biertje of borrel op de zaterdaga vond als begeleiding van „Negen heit de klok". Va ker echter bleef het drin ken beperkt tot een kopje koffie. En als de nasale stem van Jan de Cler was verstomd en tegen elven het „Wij luiden de zon dag in" met galmend gezang uit de kathedraal van Straats burg door de krakende luid sprekers van de oude radio weerklonk, rammelden de kop jes in de keuken als teken van de nakende nacht. Morgen vroeg op. Slechts bij bijzonde re gelegenheden als commu niefeesten pronkte op het met smetteloos wit gedekte dres soir de advocaat en de vruch tenbowl voor de tantes, naast de zes flesjes bier en het halfje Bols voor de ooms. Drank was niet taboe, maar domweg te duur. Al stond in het keuken kastje altijd wel een maatje ge- never als spoelmiddel voor een plotseling pijnlijke kies. Wijn? Hooguit werd met Kerstmis met zeven man een fles mier zoete Rosé d'Anjou soldaat gemaakt, hij zatJmmers in het feestpakket van de zaak. De democratisering van ons bestel, maar vooral de ge groeide welvaart, heeft echter het verbruik van wijn onder brede lagen van de bevolking doen toenemen. Vandaag de dag neemt het merendeel van de nu werknemers geheten ar beiders met de regelmaat van de klok wijn tot zich. Wijn is verweven in ons leven, maakt deel uit van het cultuurpa troon. Opvallend: waar juist in de wijnproducerende landen Frankrijk en Italië de consump tie van gegist druivesap fors daalt ten faveure van andere dranken, is in Nederland in de periode tussen 1964 en 1984 het jaarlijkse wijnverbruik van drie liter tot maar liefst ruim vijftien liter per hoofd van de bevolking gestegen. In totaal verzwolgen wij vorig jaar 220 miljoen liter wijn, waarbij de met extra alcohol versterkte sherry, port en vermouth zijn inbegrepen. Als we bedenken dat er ook nog eens een dikke tachtig liter bier en ruim twee liter gedistilleerd per bevol- kingshoofd word genuttigd is het beeld van een redelijk drankzuchtig volkje compleet. Gewoon Hoe gewoon is wijn niet gewor den? Bon ton tussen de mid dag bij de zakenlunch of soms eerder als huisvrouwen elkaar neuroses aanpraten in het brakke licht van de herfstige Hollanse ochtend. In elk geval in de namiddag als de heer des huizes met een drogreden een kopje thee met mariakaak- je afslaat „ik heb de hele dag al liters koffie gedron ken" en sherry verkiest als eetlust opwekkend middel. Bij het' eten een paar glaasjes rode wijn en voor het naar bed gaan een slaapmuts en een vrij normale vaderlandse gezinssi tuatie is geschetst. Maar daarmee zijn we er niet. Buiten het gezin wordt zo mo gelijk nog meer gedronken. Dit volk met zijn zuiltjes en clubjes is redelijk bijeenkomstziek en wie na afloop het buffet over ziet, beseft dat, zo de geest al niet vaardig was over de spre kers, hij toch in elk geval in de fles school. Drinken is sociaal aanvaard, een geheelonthou der in het gezelschap bijna on aanvaardbaar. „Doe toch mee", klinkt het als de saucijs jes schroeien op de naar spiri tus stinkende barbecue en de zon zich een keer van de goe de kant laat zien. Zich beken nen tot het gilde van de ge heelonthouders staat tegen woordig vrijwel gelijk aan soci ale zelfmoord. Drinken is „in". Niet voor niets is de overheid onlangs een grote campagne gestart tegen het alcoholmis bruik. En daar hoort wijn ook bij. Toch heeft de beroemde ge leerde Louis Pasteur wijn be noemd als „de gezondste aller dranken". En al hoeven we de Franse arts Maury niet geheel serieus te nemen met zijn vurig pleidooi, waarin hij voor elke kwaal een bepaalde wijn voor schrijft, de moderne genees kunde onderkent best de voor delen van een redelijk gebruik. Heeft alcohol niet een gunstige invloed op het vetgehalte van het bloed, zodat de kranssla gaders van het hart minder snel dichtslibben? leder kent in zijn omgeving wel het voor beeld van de hartpatiënt die een paar glaasjes sherry of zelfs borrels tot zich mag ne men. Er zijn zelfs ziekenhuizen die het zondagse menu omlij sten met een glaasje of an derszins wijngebruik ooglui kend toestaan. Gezond? Verschuiving Minstens zo opzienbarend als de stijging van de wijncon sumptie de afgelopen twintig jaar is de verschuiving in waar dering voor bepaalde soorten en smaken. Waren in het verle den rosé, sherry, port, Graves Superieures en Chianti in mandfles de eerste keus van de feestvierende Nederlander, inspectie bij supermarkt en slijter toont dat het aanbod en dus de vraag aanmerkelijk is vergroot en verbreed. Buitenlandse vakanties hebben ons niet alleen in aanraking gebracht met andere wijn en spijs, ook vormt het kennelijke, mede aan wijn en andere alco holica ontleende levensplezier van de geobserveerde buiten lander een inspirerend voor beeld om te komen tot gevor derd drinkgedrag en -gelag. Nederland dus aan de wijn, bij voorkeur dezelfde als die uit dat Franse, Spaanse of Itali aanse gehucht. Er zullen wei nig landen op deze aardbol zijn, waar men kan kiezen uit een zo geschakeerd aanbod. Een van de verklaringen voor de verspreiding van Franse wijn uit alle mogelijke streken, alsook de vermeerderde inte resse voor de produkten van andere bodem, schuilt in onze brede internationale oriëntatie. Zo zal de sterk gestegen be langstelling voor Portugal als vakantieland en de aansluiting bij de EG, zeker de komende jaren zijn invloed op de wijn verkoop doen gelden. Naast het toerisme zijn het de media die een niet onaanzien lijke macht uitoefenen. Schrif telijke publikaties doen hun voorlichtende werk, maar voor al de televisie. Zonder de „dwingende" Ster zouden wij niet het geheim met Sandeman delen en aanmerkelijk minder koolzuurrijke Keilergeister wor den omgezet. Zou ook de nieuwste trend als de licht al coholische, zogenaamde „Wine Coolers" niet zo aan slaan. Hoe we ook over deze laatste „wijn" mogen denken, vaak vormt dit type drank de opstap tot een bewuster en beter gebruik. De wijnconsumptie in ons land lijkt zich overigens te stabilise ren. De groei is eruit, al zal in guldens uitgedrukt de inge voerde waarde stijgen. Wijn- wijs als men geworden is, te kent zich, zij het voorzichtig, een trend af die duidt op de aanschaf van betere, duurdere wijnen. Droge witte wijn vooral, die wat aandeel betreft rode wijn heeft ingehaald. Zo gaat de parelende Champagne, on danks de hoge prijs, steeds vaker over de toonbank. Maar of in de toekomst het smaakpatroon zich danig zal wijzigen is een nauwelijks te beantwoorden vraag. Hoe ge vaarlijk is het zich te wagen aan voorspellingen: één wijn schandaal en het gedroomde marktsegment smelt als sneeuw voor de zon. Oosten rijk en Italië kunnen daar nu over meepraten en Bordeaux met het Cruse-schandaal kon dat in het verleden. CHARLES BELS HET gaat in Ne derland na de rond 1965 inge zette inzinking weer de goede kant op met de cocktail, weet Kees Jansen, de top- barman van het Kurhaus in Scheveningen. De mensen hebben weer tijd en geld over voor de speciaal be reide drankjes, die ge schud of geroerd moeten worden. Lente en zomer vormen jaar lijks het hoogseizoen („bollen uit de grond, cocktail in de mond") en nu de koele maan den in aantocht zijn, zullen de meer opwarmende cocktails (bijvoorbeeld die op cognac basis) worden besteld. Behalve het seizoen zijn ook het tijdstip op de dag (voor of na het di ner), de gelegenheid (party of „los" barbezoek), het land en de eigen smaak bepalend voor de keuze van de cocktail. Kees Jansen legt uit, dat de basis van het cocktailbarbe- drijf ontstond in de Verenigde Staten tijdens de droogleg ging, ruim een halve eeuw ge leden. Luchtvaart en scheep vaart zorgden voor de ver spreiding van de drankmen- gels die door de kleuren aan de staart (tail) van een haan (cock) doen denken. Een goede cocktailbar-keeper is snel, betrouwbaar, allesoverr ziend, meertalig, stijlvol, on derhoudend en een niet-roker en niet-drinker. Een andere basis voor een goede cocktail Foto: MILAN KONVALINKA zijn verse spullen en een per fecte mengverhouding en tem peratuur. Een eerder op de dag gemaakte cocktailmix van vers fruitsappen en eiwit (om de schuimlaag na het „sha ken" goed vast te houden) geldt ook als vers, de flessen met complete cocktails erin die de drankhandel verkoopt, ho ren in een cocktailbar niet thuis. Ze zijn wel handig voor snel thuisgebruik. Kees Jansen schudt moeite loos acht cocktails uit z'n mouw en hoewel deze in feite alleen voor de kleurenfoto zijn bedoeld, worden ze na afloop niet weggegooid. En geheel naar verwachting laten ze een smakelijke indruk achter: de Whisky Sour, de Kurhaus Elé- gance (op basis van Pisang Ambon en zeer veel fruit), de Pina Colada (o.a. rum en ko kos), de Stinger (cognac, men- the etc), Side-Car (cognac en Cointreau), Dry Martini (veel gin en een beetje droge Ver mouth), de Singapore Sling (o.a. gin en sherry Hering) en de Apricot Sour. Daarin zit Hollandse abrikozenlikeur, die in de Verenigde Staten zeer goed wordt verkocht. Maar niet alleen het Kurhaus, dat op 1 november een tweede bar (met terras naar de boule vard) opent binnen haar gere noveerde gebouw, heeft cock tails. In de Zeeruststraat in Scheveningen bijvoorbeeld zit sinds drie jaar een gespecia- lieerde bar die 105 cocktails op de kaart heeft staan, de Za- hara Cocktailbar. Gunnar Roh- de, eigenaar en „shaker", legt uit: „De populairste cocktail bij ons is op dit moment zonder meer de Coconut Carnival. Daar gaat in: Malibu, kokos melk, banaan, en een scheutje citroen". Ook de bekende Margarita staat er hoog aange schreven. Heel lekker lijkt ons de Mai-Tai. Rohde maakt hem als volgt: 1x Tequila, bruine rum, 1/2 Orange Curapao, 1/2 Apricot Brandy en nog wat sap, siroop en tot slot een scheutje citroen. In de Fandango Cocktailbar aan het Noordeinde in Leiden zijn o.a. de Daiquiri en Harvey Wallbanger een groot succes. Bij stadgenoot Camino Real in de Doelensteeg kan men niet één-twee-drie een meest ge vraagde cocktail noemen. Cocktailbar en restaurant Rum Runners in Amsterdam (tegen over de Westertoren) vuurt op zijn bezoekers een hartverwar mende „Fireball" af. De bar van Hilton International Schip hol Airport krijgt alle nationali teiten ter wereld op bezoek. Bier en witte wijn vormen vol gens barkeeper Mohammed Khamal de hoofdomzet. Van de cocktails gaan vooral de Whisky Sour en Singapore Sling goed. Uit de enkele steekproefjes blijkt dat het begrip populair ste cocktail per bar anders is. En zo hoort het ook. Dat is het werk van de barkeeper. Neemt u zelf ook eens een steek- proefje. herman JANSEN Languedoc- Roussillon in opmars Wie vijftien, twintig jaar geleden had dur ven voorspellen dat de wijnen uit het Franse zuiden, de voortbrengselen van de onafzienbare zee aan wijnstokken in de Languedoc, zich ooit zouden mogen meten met bepaalde Bour gognes en Bordeaux, zou voor prettig ge stoord zijn uitge maakt. De wijnen van de Cor- bières, Minervois, en Roussillon, om eens een paar namen van nu bekende deelge bieden te noemen, gingen in die tijd ano niem op in een im mense plas pinard, louter goed genoeg om, niet zelden in plastic verpakt, de da gelijkse grote dorst van de Fransoos te lessen. Zo deze wij nen ai enige kracht en pretentie bezaten, dan was dat vaak te danken aan de indus trieel geïnjecteerde pleegzuster bloed wijn van Italiaanse of Alge rijnse herkomst. Het kan verkeren anno 1986 prijken op menige wijnkaart trots de namen van grand seigneurs uit eens verdoemde departe menten ais Pyrénées- Orientales, Aude, Hêr- ault en Gard. De groeiende faam van kleine gebieden als Saint Chinian, ia Cla- pe, Fitou en Costières du Gard zijn andere voorbeelden, die to nen wat krachtig par ticulier initiatief en moderne wijntechno logie vermogen. De keuze voor kwaliteit in plaats van massaliteit door bedrijven als de Vignerons Catalans, Chantovent, Salins du Midi en particulieren ais Georges Bertrand en Jean Demolombe hebben in verbazing wekkend korte tijd geleid tot een opmer kelijke kwaliteitsver betering. Het moet gezegd wor den dat ook de Fran se regering niet heeft stilgezeten en met een herbeplan tingsplan menige boer heeft verleid tot het rooien van inferieure rassen. De wetgeving is nü~~ zodanig veranderd, dat slechts wijn het recht op een bena ming (appelation) kan verdienen indien aan een duidelijk voorge schreven verhouding van edele rassen en een gelimiteerde op brengst is voldaan. Voeg daarbij een krachtige, mede door de overheid, gesteun de exportpolitiek en het huidige succes is grotendeels verklaard. Niet in de laatste plaats zal de relatief lage prijs van deze produkten hebben meegewerkt aan de thans wereldwijde verspreiding. Dat wijnbouwers uit weer andere Franse stre ken daarbij (en soms terecht) met enige ja loezie toekijken zal niemand verbazen. Alle wettelijke veran deringen ten spijt, de grootste wijn van de Languedoc, Mas Dau- mas, mag nochtans slechts het label Vin de Pays de I' Hérault voeren. Het heeft ove rigens niet kunnen 'verhinderen dat deze uit de cabernet sau- vignon vervaardigde wijn tot de meest ge zochte en prijzige van Frankrijk behoort. Eens te meer het be wijs dat geen enkele wijn wet volmaakt is. Het zal dan ook nie mand verbazen als binnen enkele jaren het aandeel van typi sche Bordeaux-rassen als cabernet en mer- lot fors zal worden verruimd. Te meer daar de resultaten be*- paald opmerkelijk zijn. Dat de huidige wetge ving voorlopig vol doet, mag worden af geleid uit een onlangs in het Haagse Kur haus gehouden proe- verij van tientallen wij nen uit de Langue- doc-Roussillon. Zo er al duidelijk omschre ven trends bestaan in het wijnwezen, dat in de komende jaren nog veel verrassende wijnen uit de streken rond de Middelandse Zee bij Breda ons land zullen binnen stromen lijdt geen twijfel. CHARLES BELS

Leidse Courant | 1986 | | pagina 27