Lubbers zwicht niet voor druk uit Kamer Nieuw licht op ontdekking Amerika Minder bezuiniging op volksgezondheid Overheid wil minder invloed op sociale zekerheid KTM KOK ROEPT OP TOT SAMENWERKING ELUWE-GEMEENTEN SLUITEN GRENS VOOR ZWAKKEREN Heler van de eeuw voor Franse rechtbank Ld. Reijden voorzitter Imburgse universiteit ÏNNENLAND/BUITENLAND QeidwOowuvnt VRIIDAG10 OKTOBER 1986 PAGINA 7 uroparlement: samen ptreden tegen drugs RAATSBURG Het Europees Parlement heeft giste- i gevraagd om een reeks gemeenschappelijke maatre en om de drugsproblemen in de EG terug te dringen, n de Europese Commissie verlangt het parlement dat een conferentie organiseert om „alle effecten en im- raties van drugs" te bestuderen. De ministerraad rdt gevraagd meer geld te geven voor de vervanging i gewassen in landen waar drugs worden verbouwd, de betrokken landen moet politieke en economische ik worden uitgeoefend om hen tot medewerking te wegen. Het parlement stelt verder dat er praktische htsnocren moeten komen voor bestraffing en uitleve- «van drugshandelaren, en voor de inbeslagneming en teurd verklaring van hun goederen. Het parlement ook dat er maatregelen komen tegen het witten van art geld door dealers. Op de Commissie wordt nog een roep gedaan om jongeren via voorlichting op scholen drugsgebruik af te houden. Meer agressie in Amsterdams openbaar vervoer AMSTERDAM Het aantal ag- gressieongevallen bij de afdeling vervoer- en kaartcontrole van het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (GVB) in Amsterdam neemt „on rustbarend" toe. Vorig jaar was sprake van een stijging van 23 pro cent: van 35 gevallen in 1984 naar 43 vorig jaar. Volgens een woord voerder van het vervoersbedrijf gaat het hier om gevallen waarbij aangifte is gedaan van lijfelijke ag- gressie. „Dus geen voorvallen waar- Dij iemand een grote mond geeft of zo, maar echt zaken waarbij mensen een mes trekken of erop los slaan". Demonstratie voor Russische joden DEN HAAG Het kamerlid Van den Bergh (PvdA) en rabbijn A. Soetendörp van de Liberaal Joodse gemeente hebben gisteren de tijde lijk VS-zaakgelastigde J. Heimann een brief overhandigd waarin presi dent Reagan wordt gevraagd in Reykjavik de positie van de Russi sche joden ter sprake te brengen. Soortgelijke acties zijn ook in ande re Westeuropese hoofdsteden onder nomen. Het is de bedoeling dat za terdagmiddag, aan de vooravond van Yom Kippoer en wanneer het topberaad in Reykjavik is begon nen, een demonstratie voor de Sov jet-ambassade in Den Haag wordt gehouden. Twee jaar voor douane-beambten HAARLEM Officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem mr. P. Koolschijn heeft gisteren gevangenisstraf fen geeist tot twee jaar tegen vier douane-beambten. Zij zouden op 1 november 1983 op Schiphol een koffer met 200 miljoen Centraal-Afrikaanse Francs achterover hebben ge drukt. De waarde in Nederlands geld was 1,4 miljoen gulden. De douanebeambten werden begin juli dit jaar na een langdurig onderzoek gearresteerd. ZEIST De Sociale Verzekeringsraad (SVR) zal meer bevoegdheden kriigen op het terrein van de sociale zeker heid. De overheid zal daarvoor een aantal taken afstoten. Dat zei staatsse cretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid vandaag in Zeist. De verantwoordelijkheid van de overheid kan echter volgens De Graaf niet geheel verdwijnen. Ook bij een eventuele over dracht van de werknemersverzekeringen ziektewet, ww en wao naar het over leg van werkgevers en werknemers moet de overheid voldoende garanties voor de be staanszekerheid van aülen bieden, meent de staatssecretaris. In de Stichting van de Ar beid wordt over de overdracht overlegd. Het ministerie werkgelegenheid bereidt daartoe en nieuwe Organisatiewet Sociale Verzekering voor, die een belangrijke ver schuiving van bevoegdheden van de over heid naar de Sociale Verzekeringsraad (SVR) in Zoetermeer teweeg brengt. Vooral bij de vervulling van centrale sturende en adviserende taken zal de SVR daardoor in vergelijking met nu een vergaande autonomie bezitten. (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG PvdA-lei- jer Wim Kok heeft giste- en een hartstochtelijk jeroep gedaan op kabinet regeringspartijen tot ;en wezenlijke dialoog en en bundeling van krach- en om de hedendaagse iroblemen te lijf te gaan. Cok deed dit, nadat was ebleken dat zowel rege- ing als CDA en VVD de ematigde PvdA-voor tellen bleven afwijzen n CDA-leider De Vries Ï"n eerdere kritiek op de iljoenennota en het werkgelegenheidsbeleid anzienlijk had afge- wakt. U zei op Prinsjesdag dat het rerkgelegenheidsbeleid niet it de verf kwam, maar u ligt u met een deuk in de vang- »il", oordeelde Kok. Hij liet et CDA op geraffineerde rijze kleur bekennen door de ritiek die fractieleider De ries eerder in het debat had eformuleerd. maar later te- ugdraaide, letterlijk in een lotie vast te leggen. De Vries ond die ha rtttel wijze van tok niet te rijmen met het leroep op dialoog en samen werking dat de PvdA eerder lad gedaan en stemde met lijn fractie daarop tegen zijn fen standpunt, ihnet al slaagde de Tweede 'amer er nauwelijks in aan- assingen in het beleid aan te brengen. De aanvankelijke kritiek van het CDA op de Miljoenennota en het werkge legenheidsbeleid verstomde en voor zover wijzigingen een meerderheid kregen zullen zij geen geld kosten. CDA en VVD zullen voor de door hen afgewezen bezuinigingen in het onderwijs zelf een alter natieve dekking zoeken. Elkaar nodig PvdA-leider Kok toonde zich bijzonder teleurgesteld in deze afloop van het debat. Hij me moreerde de erkenning door zijn partij van de noodzaak tot ombuigen, bezuinigen en las tenverzwaringen, maar con stateerde een „dialoog van de gesloten deur". Toch stelde hij dat zijn partij de samenwer king en dialoog zal blijven zoeken: „We hebbon elkaar meer dan hard nodig". Premier Lubbers bleef zich gisteren krachtig verzetten te gen de opvattingen van de op positie dat de regering meer ruimte zou moeten bieden om tot een succesvol overleg te komen met werkgevers en werknemers. „De regering heeft voldoende financiële ruimte voor succesvolle on derhandelingen over intensie vere bestrijding van de werk loosheid geschapen", meenl hij. De minister-president on derschreef de opvatting dat er moet worden doorgegaan mei korter werken, maar bleel vinden dat het geld daarvoor moet worden gehaald uit de koopkrachtverbetering die werknemers volgend jaar al krijgen. Dat zou ook moeten gelden voor de ambtenaren. PvdA-fractle- voorzitter Kok bleef gisteren een beroep doen op regering en coalitie om tot een bundeling, van krachten te komen om de problemen te lijf te gaan. Lubbers deed een dringend beroep op de werknemers in de marktsector om volgend jaar af te zien van een loons verhoging en de ruimte daar voor aan te wenden om door te gaan met herverdeling van werk, scholing en de uitvoe ring van de eerder overeenge komen plannen om langdurig werklozen aan een baan te helpen. Hij toonde zich bereid in dat geval toch te gaan pra ten over werktijdverkorting in 1987 voor de collectieve sector. Op verzoek van het CDA zal korter werken wel met de ambtenarenbonden worden besproken om te zien of er tweejarige afspraken kunnen worden gemaakt. Om een zo groot mogelijk effect te berei ken zou verdere werktijdver korting (van drie procent) er gens in die periode in één klap moeten worden doorge voerd. Vut De Kamer nam met algemene stemmen een motie-Van Mierlo (D66) aan waarin wordt gevraagd te bezien of de huidige vut-regelingen bij de overheid niet beter ver vangen kunnen worden door flexibele pensionering. Een voorstel-Van Mierlo om een bezuiniging van 40 miljoen gulden op het openbaar ver voer te vervangen door een hogere accijns op benzine en diesel werd door de Kamer afgewezen. Voor stemden al leen de linkse oppositiefrac ties. Een motie waarin Van Mierlo en Kok de regering vroegen binnen de EG verdere initia tieven te nemen voor econo mische sancties tegen Zuid- Afrika werd wel aanvaard. Daarbij wordt met name ge doeld op een verbod op de kolenimport uit dat land waartoe onlangs het Congres in de Verenigde Staten be sloot. In antwoord op opmerkingen van Voorhoeve (VVD) liet Lubbers weten dat politie en justitie zullen worden ontzien bij het besluit om het aantal ambtenaren met twee procent per jaar te beperken. Een ver mindering van het aantal ambtenaren met één procent uit effectiviteitsoogpunt blijft w^l voor hen gelden. )EN HAAG Er zal in 1987 [een 750 miljoen gulden op de 'olksgezondheid worden be- uinigd, maar 660 miljoen gul len. Met deze mededeling re geerde premier Lubbers gis- eren op een stelling van D66- ractieleider Van Mierlo dat en bezuiniging van 750 mil- oen gulden op volksgezond- eid in 1987 niet mogelijk is zonder verlies aan banen. De premier zei dat de werk gelegenheid in de volksge zondheid van 1986 op 1987 niet zal afnemen. Er zal ech ter ook geen groei in banen mogelijk zijn. Ook Lubbers acht het „hoogst ongewenst" dat bezuinigingen worden be reikt door verzorgend perso neel af te stoten. Een motie Van Mierlo waarin werd ge vraagd al het mogelijk te doen om het verminderen van ver zorgend personeel te voorko men haalde het met algemene stemmen. Over de bezuinigingen in 1987 zei de premier dat 300 miljoen gulden wordt bereikt door een ander financieringssys teem. Daarnaast wordt 55 mil joen gulden binnengehaald door een bezuiniging op per soneelslasten. Om nog eens 300 miljoen gul den binnen te halen denkt het kabinet te bezuinigen op energiekosten, lagere prak- tijkkosten van specialisten en de geneesmiddelenvoorzie ning. De premier kenschetste al deze bezuinigingen als „pit tig". Over de nog ontbreken de miljoenen, nodig om de taakstelling van 750 miljoen gulden te halen, zei de pre mier: „Die schrijven we op de balk". Voor de invulling van dit bedrag wacht het kabinet eerst een advies af van de commissie-Dekker. Speciaal onderwijs mag nog een jaar groeien DEN HAAG Het eerstko mende jaar zal de groei van het speciaal onderwijs niet worden beperkt. De bezuini ging van 125 miljoen gaat overigens gewoon door maar dan in de vorm van een kor ting op de technische voorzie ningen. Premier Lubbers ver zette zich gisteren aan het slot van de algemene beschouwin gen niet tegen een daartoe strekkende motie van CDA en VVD. De beide regeringsfracties vinden dat eerst een studie moet worden ingesteld naar de sterke groei in het speciaal onderwijs. De resultaten daar van moeten vóór volgend jaar Prinsjesdag bekend zijn. De indieners van de motie, De Vries en Voorhoeve, me nen overigens wél dat de groei in deze onderwijssector reden tot ernstige zorg geeft en dat beperking van die §roei gewenst is. „Maar on- erwijskundig kunnen maat regelen pas genomen worden, indien de oorzaken van die groei bekend zijn", aldus de motie. Het voorstel werd met de stemmen van de linkse op- possitie tegen aangenomen. Andere moties waarin bezui nigingen op onderwijs door de vierjarigenmaatregel en nieu we eisen aan de vervanging van leerkrachten werden af gewezen haalden het niet. Steeds stemden de regerings partijen en klein rechts tegen. Wat de bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk betreft meende premier Lubbers dat de halvering van de rijksbij drage niet automatisch een halvering van het club- en buurthuiswerk betekent. Een deel van oplossing kan wor den gezocht in de sfeer van (hogere) eigen bijdragen. Bo vendien kan bij de komende behandeling van de Welzijns wet ook ter sprake komen dat de pijn over een breder ter rein van de welzijnsvoorzie ningen wordt verdeeld. E Een aantal gemeenten gemeente hebben, niet meer in geldt voor de gemeenten Epe, de Veluwe hoeft voortaan te schrijven als woningzoeken- Elburg, Nunspeet, Oldebroek, >ensioneerden, langdurig- de. Staatsecretaris Brokx heeft Putten en Harderwijk), erklozen. gescheiden men- deze gemeenten namelijk ge en arbeidsongeschikten plaatst op de zogenaamde bij- Het hoofd van bureau volks gescheiden mensen of invali- mogelijk is daaraan binnen re- van een a-sociaal vestigingsbe- den en ouderen wil weren, delijke termijn te voldoen", leid. „Het „sluiten van de maar komt voort uit de om- „Het Streekplan Veluwe gunt grens" voor bepaalde catego- standigheid dat wij voor onze ons maar 200 woningen per rieen mensen van buiten de eigen inwoners al zo'n enorme jaar, en dat is beslist onvol- elders die geen maat- lage C van de woonruimtebe- huisvesting en eigendommen gemeente wordt niet gedaan wachtlijst van woningzoeken- doende", zo voegt hij daaraan appelijke binding met de schikking 1984. De maatregel van de gemeente Epe L. Dal- omdat de gemeenten zo nodig den hebben, dat het ons niet toe Parijse mode Twee mannequins tonen creaties van de Franse mode-ontwerper Jean-Louis Scherrer als voorproefje van de collectie die hij ont worpen heeft voor voorjaar/zomer 1987. Links een rok tot op de knie van een bedrukte stof, waarop een blouse in krokodilleprint gedragen wordt. Het geheel wordt gecompleteerd door een grote bijpassende ceintuur. Het model rechts showt een lange gedra peerde jurk van mousseline. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Voor de Parijse rechtbank is gisteren onder grote belangstelling het proces begonnen tegen Maurice Joffo. De be kende Parijse kapper en eigenaar van een sjiek restaurant aan de deftige Place Victor Hugo wordt er van verdacht de laatste jaren voor miljoenen guldens aan gestolen goud en juwelen te hebben opgekocht. „Le Grand Maurice", zoals zijn bijnaam in onderwereldkringen luidt, wordt door de politie beschouwd als „de heler van de eeuw". Maurice Joffo, een broer van de bekende schrijver Joseph Joffo, kon in '84 worden gearresteerd. Maandenlang werd daarvoor een stel criminelen gevolgd, die bekendstonden als juwelenro- vers. Het raadsel van Le grand Maurice, naar wie gearresteerde inbrekers vaak verwezen zonder dat ze konden zeggen wie dat precies was, werd opgelost toen de geschaduwde boeven een kapsalon van Joffo binnen gingen. Huiszoekingen in Joffo's Parijse woning en villa's en kasteel aan de Cote d'Azur leidden tot de grootste vondst aan gestolen juwe len ooit in Frankrijk gedaan. „Het was de schat van Ali Baba", zo zei een rechercheur. Ook vond de politie smeltbakken voor goudstaven. In Zwitserse kluizen werd vervolgens nog meer ge stolen goed gevonden. De totale waarde daarvan bedroeg vele tientallen miljoenen guldens. De toch niet bepaald onbemiddelde Joffo zei na zijn arrestatie dat goud nu eenmaal zijn grote hartstocht was en dat het gevoel daar zoveel mogelijk van te bezitten sterker was dan hemzelf. „Ik was bang dat ik niet genoeg zou hebben". In een artikel in het weekblad VSD legt zijn broer Joseph, de schrijver, deze week uit, dat Maurice „altijd het kleine joodse jongetje is geble ven uit mijn boek '„en zak vol knikkers". Als gevolg van de jodenvervolging aan het begin van de eeuw moest de familie Joffo berooid uit Rusland vluchten. Naar het heet wilde Maurice met al zijn goud herhaling van een dergelijk drama voorkomen. 1ASTRICHT Oud- atssecretaris drs. J. van Reijden van volksge- idheid wordt binnenkort loemd tot voorzitter van college van bestuur van Rijksuniversiteit Limburg Maastricht. Dit meldt al ms het gisteravond ver lenen nummer van het iversiteitsblad „de Obser vant". De officiële woord voerder van de universiteit zei dit bericht niet te kunnen bevestigen of ontkennen. De redactie van het universi teitsblad zegt daarentegen zeker te weten dat minister Deetman van onderwijs en wetenschappen kort geleden de kandidatuur van de oud- staatssecretaris aan de uni versiteitsraad heeft meege deeld, nadat vier eerder door hem voorgedragen kandida ten als ongeschikt waren be stempeld door zowel de ver trouwenscommissie als de universiteitsraad. De huidige voorzitter van het college van bestuur, mr. R. van den Biggelaar, gaat per 15 febru ari 1987 met de vut. Het ligt in de bedoeling dat de benoe ming van de oud-staatssecre taris al ingaat op 1 januari van volgend jaar, zodat hij door zijn voorganger kan worden ingewerkt. USKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp ONDERZOEKERS: COLUMBUS LANDDE NIET OP SAN SALVADOR (Van onze correspondent Paul van der Voort) MADRID Bijna vijf eeu wen na de „ontdekking" van Amerika op 12 oktober 1492 hebben experts van het Noordamerikaanse tijdschrift National Geographic Society geconcludeerd dat Cristoffel Columbus niet is geland op het eiland San Salvador, maar op het 100 kilometer noordwestelijk gelegen piep kleine eilandje Cayo Samana, dat ook tot de Bahama's hoort. De experts hebben vijf jaar gedaan over de studie die volgens hen de definitie ve oplossing biedt voor „een van de grootste mysteries van de geografie". Met behulp van computers hebben de Noordamerikanen voor 't eerst rekening gehou den met de invloed van zee stromingen en windrichtin gen op de koers van de uit drie schepen bestaande ont- dekkingsvloot. Ook ontdek ten de onderzoekers dat Co lumbus voor het bepalen van zijn positie gebruik had ge maakt van een lengtemaat van 2,8 zeemijlen, in plaats van de 3,18 zeemijl zoals alle voorgaande onderzoekers tot nu toe hadden verondersteld. De Amerikanen komen tot de conclusie dat Columbus na zijn tocht van 33 dagen en 3000 kilometer vanaf de Ca- narische eilanden onmogelijk Columbus'Ffcrst Steps in ths New World Dit kaartje geeft aan waar Cristoffel Columbus op 12 oktober 1492 landde. Dat blijkt niet het eiland San Salvador te zijn geweest, maar het eilandje Samana Cay. op San Salvador kan zijn ge land. Die conclusie wordt be vestigd door de geografische beschrijving die Columbus zelf gegeven heeft van het eiland waar hij is geland. Eugene Lyone, een expert in oude Spaanse documemten, kreeg in 1980 de opdracht van de National Geographic Society om een letterlijke vertaling te maken van het dagboek van Columbus, aan de hand van een samenvat ting die in de 16e eeuw door pater Bartolomeus is ge maakt. Het originele scheepvaart- boek en de originele land kaarten die Columbus na zijn terugkeer aan koningin Isa- belle heeft verstuurd, zijn nooit opgespoord. De samen vatting van de pater bevat een gedetailleerde beschrij ving van de plaats waar Co lumbus op 12 oktober 1492 vaste voet aan grond heeft gezet. Die geografische beschrijving komt helemaal niet overeen met het eiland San Salvador, maar wel exact met Cayo Sa mana, een zeer laag en zeer groen eilandje van nauwe lijks 9 mijl lang bij 4,5 mijl breed. De Amerikaanse be zoekers bezochten het eiland en troffen sporen aan van tien nederzettingen van indi anen die Columbus in zijn dagboek beschreven had als „naakt zoals hun moeder hun op de aarde had gezet". De experts zijn ervan over tuigd, dat na hun onderzoek een definitief einde is geko men aan de vraag waar Co lumbus voor het eerst is ge land. De laatste eeuwen zijn minstens negen eilanden ge noemd als de plaats waar de ontdekking van de Nieuwe Wereld begonnen is. De dis cussie leek in 1942 te worden afgesloten toen de historicus en Columbusbiograaf Eliot Morrison tot de conclusie kwam dat Columbus op San Salvador is geland.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7