Europese NAVO-landen zijn bezorgd over uitkomst top Een paar kruisraketten voor een veilig Amerikaan in Nicaragua zegt voor CIA te werken buitenland Washington ontkent vervolging Lockshin Diplomaat Peres maakt plaats voor kleurloze Shamir CeidacGoum/nt VRIJDAG 10 OKTOBER 1986 PAGINA 5 Beeld Marcos raakt oor kwijt MANILA Het gigantische beeld van de vroegere Filipijn- se president Ferdinand Mar cos, op een heuvel ten noorden van de hoofdstad Manila, is het doelwit geworden van een bomaanslag, zo is gisteren be kendgemaakt. De explosie heeft het rechteroor en een deel van de rug afgebroken, plaatselijke bewoners hadden eerder toestemming gevraagd het beeld op te blazen. De re gering weigerde en zei het te willen behouden als monu ment voor de overdaad van het regime van Marcos. Sex is goed voor geheugen 30TEB0RG Oudere mensen die sexueel actief blijven, blijven langer vitaal en hebben een beter geheugen dan hun leeftijdgenoten. Dat blijkt uit een onderzoek onder 1.600 bejaarden dat is uitgevoerd door het Sahlgrenska ziekenhuis in het Zweedse Goteborg. Uit het on derzoek blijkt dat bejaarden die hun sexleven opgeven snel aftake len. Op 70-jarige leeftijd bleek de helft van de getrouwde mannen en veertig procent van de getrouwde vrouwen nog een geregeld sexle ven te hebben. Vijf jaar later was dat bij mannen minder dan dertig procent en bij vrouwen ongeveer twintig procent. Maffia-oorlog op Sicilië eist levens MESSINA Bij twee aanslagen zijn op Si cilië een vrouw en twee vermeende maffia leden om het leven gekomen. Het zou om vergeldingsacties van maffia-groepen gaan. Dinsdag kwam in Palermo een 11-jarige jongen om bij een wraakactie. Onbekende mannen openden een dag later in een zie kenhuis in een voorstad van Messina het vuur op de patiënt Pietro Bonsignore (21). Ook de 35-jarige Nunzia Spine, die met Bonsignore in gesprek was, kwam om het leven. Bonsignore had bindingen met de maffia. De 24-jarige Giovanni Bilardo werd een kwartier later doodgeschoten bij een bushalte. Ook hij stond bekend om zijn maffia-activiteiten. Het 11-jarige slachtof fer, Claudio Domino, werd gisteren onder grote belangstelling begraven. Ontslag na zingen volkslied Afrika JOHANNESBURG De BBC heeft een van haar correspondenten in Zuid- Afrika op staande voet ontslagen we gens het zingen van het (zwarte) volks lied Nkosi sikeleli Afrika (God zegene Afrika). Sarah Crowe, werkzaam voor BBC-televise, kreeg deze week te horen dat de BBC „zeer ontsteld en sprake loos" was omdat ze op een herden kingsbijeenkomst voor de 177 slachtof fers van de mijnramp in september het volkslied had meegezonden. Volgens de BBC had de correspondente zich daar mee partijdig opgesteld. Crowe zei het ontslag onbegrijpelijk te vinden te vin den omdat zij die bewuste bijeenkomst had bezocht als privé persoon en niet in opdracht van de BBC. Minder vrachtverkeer over Brennerpas (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Vrachtverkeer over de Brennerpas wordt binnenkort veel duurder. Per vrachtwagen moet nu per jaar een tolgeld worden betaald van 17.000 Oostenrijkse schilling (2.800 gulden). Binnenkort wordt dat 25.000 schilling (4.125 gulden). Met deze maatregel wil het Oostenrijkse ministerie van verkeer berei ken, dat meer transportondernemingen hun wagens met lading en al op de trein zetten, om zo naar en van Italië te komen. Meer vrachtverkeer per trein dient drie doelen. In de eerste plaats wordt het wegdek van de verbinding door de Brennerpas minder belast. Nu is deze als snelweg aangelegde verbinding in de praktijk een gewone tweestrooksweg, omdat er constant re- paratiewerk moet worden verricht. In de tweede plaats hoopt Oostenrijk het drukke personenwagenverkeer, dat vooral in de vakantieperiodes altijd vastloopt, een vlottere doorstroming te geven. En in de derde plaats moet een vermindering van het vrachtverkeer de lawaaibelasting van de getergde bewoners van het Inndal en het Wippdal wat verlagen. EG wil optreden na executies in Indonesië DEN HAAG De landen van de Europese Gemeenschap overleg gen over eventueel gezamenlijk optreden in verband met de execu ties van negen communisten in In donesië. Diplomaten in Brussel spraken over de mogelijkheid van een gezamenlijk Europees „pro test". De kwestie wordt ook aan de orde gesteld op 20 en 21 oktober in Djakarta waar de jaarlijkse confe rentie wordt gehouden van EG- ministers van buitenlandse zaken met hun collega's van de ASEAN, het Verbond van Zuidoostaziati- sche Staten, onder meer Indonesië. (Vervolg van voorpagina) BRUSSEL De Europese NAVO-landen hebben gisteren op een speciale bijeenkomst voor de IJs landse top aan de VS dui delijk gemaakt ernstig be- zofgd te zijn over een eventuele aanzienlijke vermindering van de kernraketten voor de middellange afstand in Europa. De Europeanen zijn bang dat bij zo'n overeenkomst onvol doende rekening wordt gehou den met de Russische superio riteit op het gebied van de korte-afstandswapens, zo werd vernomen uit diplomatieke bronnen. Amerikaanse en Russische limousines arriveren bij het „spookhuis" Hofdi, waar de besprekingen lussen de Amerikaanse president Reagan en de Russische leider Gorbatsjov worden gehouden. De ambassadeurs van de NAVO-landen waren gisteren in het hoofdkwartier van het bondgenootschap om zich door Paul Nitze, Reagans speciale adviseur op het gebied van de wapenbeheersing, te laten in lichten over de Amerikaanse strategie voor de minitop. Nitze, die veel vertrouwen ge niet bij de Europese bondgeno ten, heeft de Europeanen uit gelegd wat de Amerikaanse strategie voor de minitop is. Nadere bijzonderheden daar over zijn niet verstrekt. Volgens andere NAVO-zegs- lieden stond een mogelijk ak koord over vermindering van de Russische SS-20 raketten en de Amerikaanse Pershing-II en kruisraketten centraal. Een hoge Europese diplomaat zei dat de Amerikanen op de bijeenkomst hadden beklem toond dat het in IJsland om een tussentijdse ontmoeting gaat en dat niet te hoge ver wachtingen mogen worden ge koesterd. Volgens andere NAVO-bron- nen heerste er toch enig opti misme en zijn de Europese partners verheugd dat de Amerikanen de moeilijke dia loog met de Kussen voortzet ten. Aan de andere kant waren er echter ook geluiden van grote verontrusting te horen. Vooral de Bondsrepubliek maakt zich zorgen over de dicht bij haar grondgebied opgestelde Russi sche korte-afstandswapens, zo als de SS-23 raketten met een reikwijdte van 500 kilometer. Een hoge diplomaat, die niet genoemd wilde worden, vroeg zich gisteren af wat voor zin het heeft om Russische SS-20 raketten en Amerikaanse Pershing-II en kruisraketten uit Europa weg te halen als het gevolg een nieuwe on evenwichtigheid is. Het Amerikaanse ministerie van defensie laat zich op de minitop vertegenwoordigen door onderminister Richard Perle, de man van de harde lijn binnen het Pentagon. Ook minister van buitenlandse za ken George Shultz is aanwe zig. Perle is voorstander van ver mindering van de in Europa geplaatste raketten voor de middellange afstand, maar blijft zich op het standpunt stellen dat de Russische voor stellen voor vermindering van kernraketten voor de lange af stand onaanvaardbaar zijn. J HAAG Zo'n zes i jaar lopen vredesactivisten inmiddels te hoop tegen de plaatsing van Kruisra ketten en Pershing-II-ra- ketten in West-Europa. Massale demonstraties en enorme aantallen handte keningen vermochten de leiders van de NAVO-lan den niet tot andere ge dachten te brengen. In West-Duitsland, Enge land, Italië en Belgie zijn raketten geplaats en in ons land wordt Woens- drecht ingericht voor hun komst. Uitgerekend op het moment dat de vredesbeweging haar nederlaag erkent en het hoofd in de schoot legt, lijkt echter een akkoord in de maak over een aanzienlijke vermindering van de aantallen kruis- en Pershing-raketten. In alle be schouwingen over de komende „tussen-top" tussen president Reagan en partijleider Gor batsjov worden de raketten voor de middellange afstand (INF) genoemd als hèt terrein, waarop een vergelijk mogelijk Wordt het een halvering van de aantallen of wordt de nul optie weer van stal gehaald, waarbij aan beide zijden alle raketten (kruisraketten, Pers en SS-20's) worden weg- ld? Hoe vreemd het wel licht ook klinkt, die laatste uit komst zou voor West-Europa weieens de slechtste kunnen zijn. Een korte terugblik. In 1979 nam de NAVO het dubbelbe- sluit: plaatsing van kruisraket ten en Pershings, als tegen wicht voor de overmacht aan Russische SS-20's. Maar als de Sovjet-Unie deze raketten zou verwijderen, zouden de kruis en Pershing-raketten wegblij- Terwijl de NAVO, tot veler ongenoegen, ferm op het standpunt van 1979 is blijven staan, hebben de Sovjet-leiders water bij de wijn gedaan. Dat ging natuurlijk niet van harte. Op een gegeven moment wer den door Mokou zelfs de wa- pengesprekken in Genève af gebroken. Maar uiteindelijk is het Sovjet-standpunt onmis kenbaar gewijzigd. Aanvankelijk bleef de Sovjet unie de raketten van de Fran se en Brits kernmachten mee tellen bij het NAVO-totaal. De Russen waren bereid het aan tal SS-20's terug te brengen tot het totaal van de Franse en Britse raketten, als de kruisra ketten en Pershings weg zou den blijven. Die eis was voor de NAVO én voor de Britse en Franse rege ringen onaanvaardbaar. .Later heette het, dat een INF-ak- koord alleen mogelijk zou zijn als de VS het onderzoek naar Honderd koppen Inmiddels zijn we zo ver, dat Sovjet-leider Gorbatsjov zich bereid heeft verklaard tot een afzonderlijk INF-akkoord, on afhankelijk van de resultaten bij andere wapengesprekken. Bovendien telt Moskou (voor lopig?) de Franse en Britse ra ketten niet langer mee. On danks de Daniloff-affaire en de uitwijzing van de Russische VN-diplomaten blijft het Kremlin bereid zaken te doen met de VS. De twee partijen zouden het bijna eens zijn over een ver mindering van het aantal' INF-koppen in Europa tot honderd aan elke kant, tegen in totaal aan beide zijden ruim duizend op dit moment. Op IJslar\d zouden Reagan en Gorbatsjov op het terrein van de raketten voor de middel- langse afstand zaken kunnen doen. Een ruil tussen Pershings, kruisraketten en SS-20's is echter maar een deel van het verhaal. Zo is er nog lang geen overeenstemming over de vraag hoeveel SS-20-raketten de Sovjet-Unie in Azië mag handhaven. Als daar geen maximum voor wordt afge sproken blijft de mogelijkheid bestaan, dat de Sovjet-Unie deze mobiele wapens in tijden van spanning naar de andere kant het het land overbrengt om Europa onder druk te zet ten. Andere obstakels zijn de looptijd van een INF-akkoord en hoe de controle op de nale ving van een overeenkomst moet worden geregeld. Het zou voor de veiligheid van West-Europa bepaald niet goed zijn, als het akkoord over INF zou uitlopen op een totale afschaffing van alle raketten voor de middellange afstand in Europa. Zowel Reagan als Gorbatsjov hebben zich hier over al eens positief uitgelaten en ook in Europa zijn er nogal wat voorstanders van deze nul-optie. Een van de redenen om zo'n oplossing met wantrouwen te bekijken is de aanwezigheid van Russische raketten voor de kortere afstand in de DDR en Tsjechoslowakije. Deze wa pens, die na 1979 zijn geplaatst, kunnen doelen in West-Euro pa, met name in de Bondsre publiek, bereiken. De NAVO heeft geen wissel geld voor deze wapens, zodat bij een nul-oplossing de drei ging blijft bestaan. Volgens voorstellen van Gorbatsjov zouden deze raketten voor de korte afstand pas ontmanteld worden in een latere fase van zijn plannen, om alle kernwa pens uit de wereld te bannen. Een andere bron van zorgen blijft, zeker in geval van een nul-oplossing, de dreiging die uitgaat van de SS-20's in Azië. Het is uiterst onwaarschijnlijk om aan te nemen, dat de Sov jet-Unie de SS-20's ten oosten van de Oeral zomaar zal op doeken. Welke garantie heeft West-Europa dan dat deze ra ketten niet opeens weer in Eu ropa staan? Het is eveneens ui terst onwaarschijnlijk dat in zo'n geval de Pershings en de kruisraketten snel naar Euro pa zullen worden teruggevlo gen. De laatste bezwaren tegen de nul-optie zijn de grote conven tionale overmacht van het Warschau Pact en het mogelij ke verdwijnen van de Ameri kaanse atoom-paraplu. Zouden de VS echt bereid hun strate gische kernwapens te gebrui ken en steden als New York in de waagschaal te stellen, wan neer het van raketten voor de middellangse afstand ontdane West-Europa onder de voet wordt gelopen? Voor de veiligheid van West- Europa lijkt het vooralsnog het beste, wanneer de leiders van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie een INF-akkoord sluiten, waarbij aan beide zij den een beperkt aantal raket ten voor de middellange af stand wordt toegestaan, zonder dat het Westen zich bindt aan akkoord hangt: Een paar kruisraketten op Woensdrecht. MOSKOU De regering in Washington heeft ontkend dat de familie Lockshin zou zijn belaagd en bedreigd vanwege hun po litieke (anti-Reagan) opvattingen. De Amerikaanse kankeron derzoeker Lockshin, die met zijn vrouw en drie kinderen naar de Sovjet-Unie is uitgeweken heeft dit namelijk tegen Russische kranten beweerd. Onder de kop „Ik koos voor vrijheid" werd verteld hoe Arnold Lockshin met zijn gezin was uitgeweken naar de Sovjet-Unie omdat zij in de Verenigde Staten werden belaagd door de FBI. Kerncentrale stilgelegd KOBLENZ De rechtbank in Koblenz heeft gisteren op dracht gegeven de kerncentra le in Mulheim-Karlich, in Rijnland-Palts, onmiddellijk stil te leggen omdat geen ver gunning is afgegeven voor de koeltoren. De uitspraak kwam na een klacht van de tegen over de centrale aan de Rijn gelegen stad Neuwied, die al tien actie voert tegen de in ge bruik neming van de centrale. Het proefdraaien van de kern centrale zal door deze uit spraak enkele maanden ver traging oplopen. Tegen de bouw en de inbedrijfstelling van de centrale zijn in totaal 281 klachten ingediend. Nederlandse hulp aan Zuid- Afrika wordt voortgezet DEN HAAG De hulp die Nederland en de EG geven aan anti-apartheidsorganisaties in Zuid-Afrika wordt waar schijnlijk niet gehinderd door de maatregel van de Zuidafri- kaanse regering om het Vere nigd Democratisch Front UDF „besmef'te verklaren. Besmet te organisaties mogen geen geld uit het buitenland ont vangen. De Nederlandse rege ring stelt jaarlijks negen mil joen gulden beschikbaar aan organisaties die binnen Zuid- Afrika werken aan een vreed zaam veranderingsproces. Een aanzienlijk deel van dat be drag gaat naar organisaties die banden onderhouden met het UDF, maar niet rechtstreeks naar het UDF. gevangen ge nomen Ame rikaan Euge ne Hasenfus, Sally heeft zich bij haar man in Nica ragua ge voegd. MANAGUA De in Ni caragua gevangen geno men Amerikaan Eugene Hasenfus heeft gisteren verklaard meerdere ma len betrokken te zijn ge weest bij bevoorradings- vluchten ten behoeve van de anti-sandinistische op standelingen vanuit Hon duras en El Salvador. Ook zei hij te hebben samen gewerkt met medewer kers van de Amerikaanse geheime dienst CIA. De 45-jarige Hasenfus werd maandag gevangen genomen nadat zijn vliegtuig boven het zuiden van Nicaragua was neergeschoten. De piloot Willi am Cooper en co-piloot Walla ce Sawyer kwamen daarbij om het leven. Het derde slachtof fer is waarschijnlijk ook een Amerikaan. Het Nicaraguaan se ministerie van buitenlandse zaken mee dat de stoffelijke resten van de drie inzittenden aan hun nabestaanden zullen worden gegeven. De Amerikaan verklaarde dat hij aan tien bevoorradings- vluchten had deelgenomen: vier vanaf de luchtmachtbasis Aguacate in Honduras en zes vanaf de basis Ifopango in El Salvador. Volgens Hasenfus moest hij toezicht houden op huisvesting van de vliegers, transportprojecten, brandstof- voorziening en vluchtplannen. Hij zei dat hem 3.000 dollar per maand was beloofd, plus huisvesting, transport en on kostenvergoeding. De Ameri kaanse regering ontkent iede re betrokkenheid bij de wa- penvlucht. SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL „Kijkski eens aan," mompelde Opopol Is- tietof blij, toen hij kamer zeven was binnenge rold. „Kareltje Knettert isse juist in slaapie ge valt. Scheelt veel. Hoef ik geen geweld te ge bruik!" Hij zette zijn gestolen koffer neer en wierp de bloemen achteloos weg. - Doch nau welijks had hij deze inleidende handelingen ver richt of daar werd zijn oor reeds getroffen door ret driftig gesnuif en de vinnige voetstappen van de snel naderende zuster Vitteringa. - ..Och, och, och, wat zonde van dat lieve meis- sie...," mompelde Opopol droevig. „Het leve isse toch al zo hard voor een verpleegzustert en nou óók nog een tik met de goeiendagsk op raar lieve koppie!" - De sluwe kerel kon de ge dachte bijna niet verdragen, dat hij de arme zuster Vitteringa een keiharde begroeting met zijn goeiendagsk moest toedienen, maar ja, hij was een goed aeheim aaent. Menselijke over wegingen dienden dus plaats te maken voor het belang van Barreberië, want het onoverwinnelij ke Barreberië ging voor en dus... Dus zakte zus ter Vitteringa even later kreunend in elkaar. Ge lukkig had haar kapje, in combinatie met haar dikke haardos, haar voor al te ernstige schade behoed, doch dat is natuurlijk maar een schrale troost, als je zo juist door een goeiendagsk neergeslagen bent. - Toch scheen er nog enige menselijkheid over te zijn in het versteende ge moed van Opopol Istietof, want hij begon nu met de kleine, slapende Kareltje Knetter uit het bed te halen. Toen bukte hij zich over de geval len zuster Vitteringa heen en hij hief haar in zijn sterke armen van de grond. Met een lepe lach droeg hij haar naar het nu lege bed van Kareltje en hij zei: „De ene er in, de andere er uit, en zo blijft het ziekenhuis vol..." Grinnekend voerde de loze minister nu de rest van zijn plannen uit. MACHTSWISSELING IN ISRAËL: TEL AVIV Shimon Pe res heeft vandaag zijn ont slag genomen als premier van Israël; dinsdag gaat hij aan de slag als minister van buitenlandse zaken. De huidige minister Sha mir zal dan benoemd zijn tot premier. In de tussen tijd zal de Israëlische pre sident Herzog overleg ple gen met de verschillende fracties in het parlement over het nieuw te vormen kabinet. Maar dat is slechts een formaliteit. Het scenario is immers ring van nationale een- vastgelegd in het draai- heid, die twee jaar gele- boek van de unieke rege- den tot stand kwam. Een onwerkbare formule, oor deelden vele politiek deskun digen in Israël. Het zou een kortstondige regering worden, die niet tot enig initiatief in staat was. Want hoe zou de progressieve Arbeiderspartij van Peres kunnen samenwer ken met het behoudende Li- koedblok van Shamir? De twijfels van twee jaar gele den ten spijt, heeft Peres in zijn regeerperiode verrassend veel bereikt. Vrijwel alle Is raëlische militairen zijn terug uit Libanon, de inflatie is te ruggebracht van bijna 500 pro cent naar 16 procent, de be trekkingen met Egypte zijn verbeterd en Israëls aanzien in de Verenigde Staten en Euro pa is aanzienlijk opgevijzeld. Het is de vraag of Shamir ge bruik zal weten te maken van het door zijn voorganger opge bouwde krediet. „We hopen er het beste van, maar we berei den ons voor op het ergste", verklaarde vorige week een Amerikaanse functionaris. Shamir wordt daarentegen al gemeen gezien als een wat kleurloze en rigide politicus. Veel meer dan Peres is hij ge neigd botweg „neen" te zeggen op voorstellen die te maken hebben met vredesonderhan delingen. De Likoed houdt van ouds vast aan het stand punt dat geen millimeter van „het land Israël" mag worden prijsgegeven. Aanvaringen binnen de coali tie kunnen worden verwacht op twee terreinen: de buiten landse vredespolitiek en de nederzettingenpolitiek. Maar die problemen kunnen de ro tatie niet tegenhouden en voorlopig breekt woensdag na twee in lijdzaamheid versleten jaren de zon door voor Shamir.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5