Televisie maakt rokerige zaaltjes niet overbodig PvdA: spoedige start enquête ABP-affaire Gynaecologen verdeeld over commerciële vruchtbaarheidstest binnenland Lijsttrekkers blijven land intrekken Onderhandelingen Ambtenarencentrum en MHP van de baan Tien kilometer papier „Niet verzorgingstehuizen, maar verpleegtehuizen sluiten' FRIEMELS Ziekenhuizen weren soms tegenstanders abortus EeidaeSomo/nt VRIJDAG ÏOOKTOBER 1986PAGINA3 Alcoholgebruik in Kamer moet minder pEN HAAG In de Tweede Kamer moeten regels worden opgesteld die leiden ot een vermindering van het alcoholge bruik. Deze aanbeveling is gedaan door een werkgroep uit de Kamer, onder meer bestaande uit de bedrijfsarts, de bedrijfs- paatschappelijk werkster, het hoofd per- oneelszaken en het PvdA-kamerlid Cas- ricum. In een rapport constateert de werkgroep dat het alcoholprobleem in het er lemen tsgebouw lang onderschat is. In Ie politieke wereld wordt de combinatie van alcohol en werk vrij normaal gevon den, zo stelt de werkgroep vast Volgens |e werkgroep is een alcohol-matigingsbe- |eid voor de Tweede Kamer zeer gewenst. )ok wordt een betere interne voorlichting iver de gevaren van alcohol aanbevolen. Zuidafrikaanse ambassadeur weg PRETORIA De Zuidafri- kaanse ambassadeur in Den Haag, David Louw, wordt ambassadeur in Spanje, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Pre toria gemeld. Louw (62) volgt in Madrid C. Prins op, die naar elders wordt over geplaatst. Wie de opvolger van Louw in Den Haag wordt, is niet bekendgemaakt. Louw heeft in België, Mozambi que, de VS, het Verenigd Koninkrijk en Paraguay gediend. Inentingspistool blijkt onveilig UTRECHT Het inentingspis tool, dat wel bij grote inentings acties zoals griepvaccinatie wordt gebruikt, is onveilig. Het is daarom volgens de genees kundige hoofdinspectie van de volksgezondheid beter om het niet meer te gebruiken. Bij dier proeven is gebleken dat het inentingspistool virussen van zieke dieren kan overdragen op gezonde. In Amerika werd dat kort geleden ook in de praktijk duidelijk: na het gebruik van een inentingspistool brak daar onder de ingeente groep een „epidemie" van de leveraandoe ning hepatitis-B uit. Staatssecretaris tegen geen-bezwaar systeem orgaandonors UTRECHT Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) wil dat er spoedig een wettelijke regeling voor transplan taties komt. In tegenstelling tot de Ge zondheidsraad, die wetgeving heeft ge adviseerd uitgaande van het „geen-be- zwaar-systeem", wil Dees echter de si tuatie handhaven waarbij het wegne men van organen bij overledenen al leen na voorafgaande toestemming ge oorloofd is. Bij het geen-bezwaar-sy- steem mogen organen (nieren, harten en dergelijke) altijd worden weggeno men tenzij de betrokkene vooraf na drukkelijk heeft laten weten dat hij of zij dat niet wil. Van Vollenhoven wil permanent verkeersonderwijs DEN HAAG Automobilisten moeten permanent verkeersonderwijs krijgen. Daartoe moeten drie maatregelen worden genomen: de eerste paar jaar is het rijbe wijs voorlopig, er komt een puntensys teem voor verkeersdelicten en elke vijf jaar moet de automobilist terug naar de rijschool voor enkele herhalingslessen. Op deze manier kan de samenleving de mees te verkeersveiligheid verkrijgen tegen ge ringe kosten. De voorzitter van de Raad voor de verkeersveiligheid, mr. Pieter van Vollenhoven, zei dit vanmiddag op een congres over rij-onderwijs in Oosten de (België). Van Vollenhoven stelde voor om aan een voorlopig rijbewijs nog enkele extra eisen te koppelen zoals een verbod op 's nachts rijden of het rijden met aan hangwagens. AMSTERDAM En toen won het CDA de verkiezin gen toch! Niet alleen tot wan hoop van al die PvdA'ers die de champagne-flessen al in de koeler hadden staan; ook de opiniepeilers trokken zich de haren uit het hoofd. Eén van tweeën: of de verkiezingen waren ongeldig, of de peilin gen zaten er mijlenver naast. Het laatste dus. Maar denk niet dat de verkiezing-goe roe's, met Maurice de Hond als opperhoofd, hun excuses aanboden, zich schaamden en hun biezen pakten. Nee, ze hadden een verklaring: het lijsttrekkersdebat dat de NCRV uitzond op 20 mei, aan de vooravond van de parle mentsverkiezingen, lokte zo veel zwevende kiezers het CDA-kamp binnen dat alle betrouwbare peilingen in één klap achterhaald waren. Lub bers op televisie was voor dui zenden kiezers genoeg Den Uyl te verlaten en het CDA- hokje rood te kleuren. Aldus de opiniepeilers. n daarmee ook in Neder land de televisie-democratie? De stichting Burgerschaps kunde (Nederlands centrum voor politieke vorming) legde dit vraag vanmiddag op een fojeenkomst in de Amster damse Meervaart voor aan de campagneleiders van de drie grote partijen. PvdA-campag- neleider P. Kramer: „Natuur lijk, de televisie heeft een groeiende invloed, in de hele samenleving, niet alleen in de politiek. Maar om nu te spre ken van een televisie-demo cratie. nee, dat zou demagogie zijn. Er is sprake van legende vorming rond dat. laatste lijst trekkersdebat, alsof dat bepa lend zou zijn geweest. Dat was het niet". Ook CDA-kamerlid R. Smits, die zijn partij naar de over winning leidde, vindt het on juist te spreken over een tele visie-democratie. „In Neder land zal de televisie nooit zo'n grote rol gaan spelen als in Amerika. Televisie zal nooit de andere media en de toe spraken van de lijsttrekker in rokerige zaaltjes kunnen ver vangen". Zijn VVD-collega F. Houter man: „Televisie is in de loop van de jaren een heel belang rijk medium geworden, maar ik verwacht niet dat het nog belangrijker zal worden. De keuzemogelijkheden nemen toe, zodat de politieke pro gramma's steeds meer moeten concurreren. Het laatste lijst trekkersdebat had al een veel lagere kijkdichtheid dan was voorzien". Bleek en zwetend De .stichting Burgerschaps kunde, die namens bijna alle partijen de belangstelling voor de politiek bij het pu bliek tracht te bevorderen, geeft zelf geen antwoord op de vraag of Nederland wel of niet een televisie-democratie wordt. Chrisje Duyvis, organi satrice van de bijeenkomst in de Meervaart: „Ik denk niet dat mijn mening er toe doet, dus laat de campagneleiders die vraag maar beantwoor den. Wij vinden het interes sant ontwikkelingen te signa leren en vragen te stellen, maar niet om die te beant woorden". Volgens Duyvis is er pas spra ke van een televisie-democra tie als het in de campagnes niet meer gaat om de politie ke boodschap, maar om de in druk die de kandidaat op het scherm achterlaat. Met name in Amerika dicteert de came ra de kansen voor de ver schillende presidentskandida ten. „We laten beelden zien van de televisiedebatten tus sen Nixon contra Kennedy (1960) en Ford contra Carter (1976). Dat zijn aardige voor beelden van de grote invloed van televisie. Kennedy lag in de peilingen ver achter bij Nixon, maar na het debat was zijn aanhang verviervoudigd. De visuele aspecten gaven daarbij de doorslag. Kennedy was een jonge man, gebruind en goed in het pak, met een charmante vrouw, terwijl Nixon slecht overkwam: bleek, zwetend, slecht ge kleed", aldus Duyvis. Tegenover elkaar Zo doorslaggevend zijn de de batten in Nederland niet, maar de partijen hechten er wel zoveel waarde aan dat ge detailleerde afspraken wor den gemaakt over tafelopstel ling en onderwerpkeuze. Duyvis: „De campagneleider van de PvdA vroeg dit jaar Den Uyl tegenover Nijpels en Lubbers te plaatsen, om dui delijk te maken dat de socia listen voor een geheel ander beleid kozen. Voor CDA en VVD gold dezelfde overwe ging. Zij wilden als coalitie partners gezamenlijk het ge voerde beleid verdedigen en voortzetten. Nijpels viel Lub bers niet aan en richtte zich tegen Den Uyl. Die wist dat Lubbers te populair was om hard aan te vallen, dus ging hij vooral in de clinch met Nijpels. Al met al werd het een debat waarbij Lubbers veilig buiten schot bleef en zich als de ervaren staatsman kon opstellen. Hij concludeer de aan het eind van het debat dan ook dat het „vredelie vend" was verlopen. Er werd wat heen en weer gepraat zonder ruzie, er werden argu menten uitgewisseld. Dat staat toch ver van Ameri kaanse toestanden waarbij het alleen gaat om het charmante glimlachen, de show, de com mercie". Anti-Den Uyl Hoewel CDA-campagneleider Smits toegeeft dat het bij tele visie-optredens meer om de presentatie dan om de inhoud gaat, heeft hij Lubbers nooit laten opdraven in inhoudloze programma's. Een optreden bij André van Duin werd ge weigerd, evenals een babbel tje in RUR van Jan Lenfe- rink. De betrouwbare staats man liet zich ook niet, in te genstelling tot Den Uyl, bij de TROS vertonen in gezelschap van vrouw en kinderen. „De presentatie moet altijd ver band houden met de bood schap", verklaart Smits. Hij gelooft overigens niet dat het laatste lijsttrekkersdebat een „Lubbers-effect" teweeg bracht waardoor het CDA de verkiezingen won. „De kijk dichtheid (drie miljoen) viel Chrisje Duyvis is de Nederlandse wijze van campagne voeren meer dan alleen charmant glimlachen, show en com mercie. tegen en vooral mensen in de Randstad en jongeren lieten het afweten. Later bleek dat de CDA-winst nu juist te dan ken was aan mensen in de Randstad en jongeren!" Houterman spreekt liever over een „anti-Den Uyl-ef- fect", mede veroorzaakt door lijsttrekker Nijpels. „Nijpels heeft in alle uitzendingen ge probeerd het imago van Den Uyl te bevestigen, waardoor die soms te fel reageerde en drammerig op het publiek overkwam. We hadden dat te voren met Ed geoefend door rollenspellen te doen, waarin alle mogelijke reacties en ar gumenten werden doorgeno men". Voor Kramer is het maar he lemaal de vraag of er wel een groot effect van het lijsttrek kersdebat is uitgegaan, laat staan een Lubbers- of een anti-Den Uyl-effect. „In de eerste plaats heeft maar twin tig procent van het kijkerspu bliek er naar gekeken, maar bovendien heeft slechts drie procent na afloop besloten op een andere partij te gaan stemmen dan men van plan was. Dat betekent dat het de bat nog niet eens één zetel heeft opgeleverd. We moeten dus met beide benen op de grond blijven staan en niet meteen gaan roepen dat we in een televisie-democratie le ven. Dat is een veel te zwaar woord". STEVO AKKERMAN HOUTEN Onderhan delingen over toetreding van het Ambtenarencen trum (AC) tot de MHP, de vakcentrale van middel baar en höger personeel, zijn van de baan. De le denraad van de MHP be sloot gisteren in Houten unaniem van de onder handelingen af te zien. Voornaamste reden is dat de CMHA, een organisatie van hogere ambtenaren die al lid van de MHP is, onoverkomen- lijke bezwaren had tegen toe treding van het AC tot de MHP. De CMHA had al ge dreigd de MHP te zullen ver laten als het AC toe zou tre den. De andere organisaties die lid zijn van de MHP, de Unie BLHP en de NCHP, wa ren in principe bereid de on derhandelingen te starten. Maar aangezien toelating van nieuwe organisaties op grond van unanimiteit moet gebue- ren, achtte de ledenraad het starten van onderhandelingen niet zinvol en ook niet reëel ten opzichte van het AC. Als het AC tot de MHP zou zijn toegetreden zou de MHP zijn ledental ongeveer hebben kunnen verdubbelen tot 200.000 man. Voorzitter L. Kenter van het Ambtenarencentrum (dik 100.000 leden) toonde zich ver bijsterd over het feit dat aan sluiting van het AC bij de MHP nu van de baan is. Hij meent dat de MHP-organisa- ties zijn gezwicht voor chanta ge van de kant van de CMHA. Het AC gaat nu proberen met andere organisaties een vierde vakcentrale van de grond te krijgen. Volgens Kenter zijn er al contacten met de Federatie van Hoger Ziekenhuis Perso neel, de GOB (ook werkne mers in de gezondheidszorg) en de FSV (spoorwegperso neel) die bij elkaar circa 60.000 leden hebben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na D66 komt ook de PvdA steeds meer tot de overtuiging dat een parlementaire en quête moet worden ge start naar de fraude met stichtingskosten door par ticuliere beleggers. In een nota aan de andere Twee de Kamerfracties stelt het PvdA-Kamerlid Hans Al ders dat het parlement met een beslissing over de enquête niet hoeft te wachten tot het strafrech terlijk onderzoek naar het ABP is afgerond. In dat onderzoek is volgens Alders mogelijk een rol weg gelegd voor de Algemene Rekenkamer, ten aanzien van de wellicht jarenlang te veel uitgekeerde rijkssubsi dies voor woningbouwprojec ten. Een dergelijke parle mentaire enquête zou zich moeten uitstrekken tot de gehele beleggers- en bouw wereld. Het PvdA-Kamerlid erkent overigens wel dat het een ongeschreven regel is dat zolang zaken onder de rechter zijn, geen parlemen taire enquête wordt gestart. Het belang van de parlemen taire controle op de beste ding van overheidsgelden is evenwel groter dan die onge schreven regel, zo meent Al ders. De PvdA-nota dient als discussiestuk voor het over leg volgende week woens dag, als de Kamercommissies voor Volkshuisvesting en voor de Rijksuitgaven zich gezamenlijk beraden over een eventueel onderzoek naar deze kwestie. Het CDA- Kamerlid Wolters heeft er inmiddels op aangedrongen dat de resultaten van het in terne ABP-onderzoek zo snel mogelijk liefst vóór woensdag aan de Tweede Kamer worden toegezonden. Gisteren hebben premier Lubbers en minister Van Dijk (binnenlandse zaken) het ABP-bestuur overigens toestemming gegeven de in terne rapporten over de ABP-affaire in te zien, op voorwaarde van strikte ge heimhouding. Bestuursvoor zitter Reijnen had woensdag opening van zaken geëist. Inbreker elf uur vast in lift HENGELO Een inbre- ker heeft afgelopen nacht in Enschede ruim elf uur opgesloten gezeten in een goederenlift van een dis cotheek. De lift van slechts een meter lang en halve meter breed was 'tijdens de inbraak blijven steken. De brandweer van Enschede moest er aan te pas komen om de lift los te branden en de inbreker uit zijn benarde positie te bevrijden. De twintigjarige man, afkomstig uit En schede, is inmiddels inge sloten in een cel die hem aanzienlijk meer bewe gingsvrijheid biedt dan de goederenlift. Ook gisteren werd er weer op verschillende plaatsen geprotesteerd tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman van onderwijs. In Amsterdam rolden studenten van de letterenfaculteit tien kilometer papier uit, waarop studenten hun grieven kwijt TT5, konden. HOOGLERAAR NOEMT KABINET KORTZICHTIG GRONINGEN Het kabinet leidt aan „kortzichtigheid en bezuinigingsblindheid" als zij >n plaats van verpleegtehui zen, verzorgingstehuizen voor bejaarden wil sluiten. Een te genovergestelde operatie ver dient de voorkeur. Niet alleen is dat meer in overeenstem ming met de wensen van be jaarden, het zou tevens binnen vijf jaar een miljard gulden opbrengen. Dit stelt prof. dr. W.J.A. van den Heuvel, hoogleraar medi sche sociologie aan de Rijksu niversiteit Groningen. Hij bracht zijn stelling vandaag naar buiten op het symposium „Gezond Ouder Worden" in het Brabantse Nuenen. Vol gens Van den Heuvel kan ze ker de helft van de mensen die nu in een verpleegtehuis zitten, net zo goed in een goed koper verzorgingstehuis wo nen. Onderzoek heeft volgens hem aangetoond dat de popu latie van beide soorten tehui zen elkaar overlappen. Het wonen in een verzorgingste huis strookt volgens Van den Heuvel bovendien meer met de steeds meer gehoorde op vatting dat bejaarden zelfstan diger en met meer eigen ver antwoordelijkheid willen wo nen. Van den Heuvel pleit in d^t verband voor een verzorgings tehuis „nieuwe stijl", waar be jaarden wel kunnen wonen, eten en zich vermaken, maar waar zij zelf meer dan nu ver antwoordelijk zijn voor hun verzorging. Zij zouden hun huisarts, gezinszorg of wijk verpleging „mee moeten ne men". Volgens de hoogleraar is het hierdoor mogelijk 22.000 bedden in verpleegtehuizen, ongeveer de helft van het aan bod, te sluiten. Dat zou een bruto winst van twee miljard gulden opleveren. De overblij vende verpleegtehuizen zou den zich dan bezig moeten houden met hun behandel- en reactiveringsfuncties. Zelfs na aftrek van de naar schatting miljard gulden extra kosten die de operatie voor de verzor gingstehuizen met zich mee zal brengen, door het „verster ken" van hun verpleegtaken, blijft er over vijf jaar nog een netto opbrengst over van rond de miljard gulden, redeneert prof. Van den Heuvel. De be rekeningen zijn voorgelegd aan het Centraal Plan Bureau, dat de juistheid er van heeft bevestigd, aldus de hoogleraar. HILVERSUM Gynaco- logen reageerden gisteren verdeeld over de vrucht baarheidstest „Discretest" die de firma Chefaro op de markt gaat brengen. De gynaecoloog prof. Es- kes noemt het middel een belangrijke stap voor waarts. Maar zijn collega De Vrieze uit Laren vindt de doe-het-zelf test van wege de prijs „gewoon be lachelijk' Voor een vrouw die graag zwanger zou geraken, is het van belang te weten op welk moment zij vruchtbaar is. Dat is zij per maand slechts 12 tot 24 uur vanaf het moment dat de eisprong heeft plaats gehad. Daarom is het handig te weten wanneer de vruchtbare perio de is aangebroken. Tot nu toe kon dat alleen door middel van de zogeheten „tempera- tuur-methode", maar daarbij werd de eisprong pas achteraf geregistreerd. De Discretest Prof. T. Eskes. doet dit vooraf. De eisprong wordt namelijk gestuurd door het vrouwelijke hormoon LH (voor de kenners: het Luteïni- serings Hormoon) en de test van Chefaro meet de hoeveel heid van dit hormoon. De vrouw moet daarvoor wel ze ven dagen per maand in de weer met buisjes ochtendurine en daar 95 gulden voor neer tellen. De gynacoloog Eskes toonde zich tevreden met de doe-het- zelf middel: „Hoe minder werk, hoe beter. De testen die wij in het ziekenhuis doen zijn kostbaar en gezien de budget tering lijkt het me positief als vrouwen dat zelf gaan doen". Daar is De Vrieze, gynaeco loog in Laren, het niet mee eens. Hij vindt de test niet ge schikt voor huis-, tuin- en keukengebruik en bovendien te duur. De fabrikant gaf toe dat de Discretest niet helemaal wa terdicht is. Ook bij een zorg vuldig gebruik kan de zoge noemde „LH-piek" gemist worden, bij voorbeeld doordat de test op het verkeerde mo ment van de dag is uitgevoerd. Om die en andere redenen is er een kans van ongeveer een op drie dat de eisprong met de Discretest niet kan worden vastgesteld. UTRECHT Mensen die gewetensbezwaren heb ben tegen abortus worden nog wel eens afgewezen voor de opleidingen tot verpleegkundige en gy naecoloog. Ook sollicite ren ze soms vergeefs naar een baan op de afdeling in een ziekenhuis waar zwangerschappen worden afgebroken. De rechtspo sitie van gewetensbe zwaarden zal daarom be ter beschermd moeten worden. Dit staat in een rapport van het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de universiteit van Amsterdam dat gisteren naar de Tweede Kamer is In dertien ziekenhuizen is het instituut via vraaggesprekken met directie, hoofdverpleeg kundigen, personeelsfunctio narissen, praktijkbegeleiders, ondernemingsraden en gewe tensbezwaarden zelf nagegaan, hoe er wordt omgegaan met werknemers die gewetensbe zwaren hebben tegen abortus. In het algemeen blijken die bezwaren te worden gerespek- teerd, maar sommige zieken huizen meldden dat gewetens bezwaarden op bepaalde afde lingen niet kunnen functione ren. Dat zou te grote proble men geven voor de samenwer king en de organisatie. Dat heeft gevolgen voor het sollici- tatiebeleid: op die afdelingen worden geen gewetensbe zwaarden aangenomen. In de Wet Afbreking Zwan gerschap.is een artikel opgeno men dat werkers in de gezond heidszorg uitdrukkelijk de ga rantie wil geven dat ze nooit tegen hun wil aan een abortus hoeven mee te werken. Hun positie is ook gewaarborgd in de cao voor het ziekenhuiswe zen. Het instituut heeft niette min de indruk dat gewetens bezwaarden in de praktijk toch geregeld worden gediscri mineerd bij opleiding, aanstel ling, promotie en ontslag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3