Kwart eeuw omgaan met onzekerheid £eldóc0otnanl aan tafel Efiidóc Goutant kerk wereld KONTAKT DER KONTINENTEN IN SOESTERBERG „Mensenrechten in Guatemela worden nog steeds geschonden' Proefbundel bijbelliederen stuit op veel bezwaren Lubbers ontwijkt dialoog ACHTERGROND VRIJDAG 10 OKTOBER 1986 PAGINA Televisievrije week goed voor gemeenschapsbeleving In goede samenwerking tussen de plaatselijke gemeente van de Evangelische Kerk en de rooms-katholieke parochie is in Penzberg in Beieren een proef genomen wat het voor het ker kelijke leven betekent, als gemeenteleden eens een week vrij willig afzien van televisiekijken. Ongeveer duizend van deze 13.000 inwoners tellende gemeente hebben deelgenomen aan het experiment dat een week duurde. De resultaten zijn zonder meer bemoedigend. De evangelische gemeente had in die week bijzondere evenementen op touw gezet voor de jeugd, terwijl de katholieke parochie zich juist op volwassenen richtte, dit om elkaar niet in de wielen te rijden. „Duitsland mag Hitlertijd niet vergeten" Joden en lutheranen in West-Duitsland hebben voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog met elkaar gesproken. In een ge zamenlijke verklaring wordt uigesproken dat het Duitse volk de Hitlertijd niet mag vergeten en dat bestrijding van antisemi tisme noodzakelijk blijft. De deelnemers aan het urenlang du rende gesprek noemden het een gezamenlijke verantwoorde lijkheid voor de openbare mening en de politieke cultuur in de Bondsrepubliek. De delegaties stonden onder leiding van Wer ner Nachmann van de Centrale Joodse Raad en van de Berlijn- se bisschop Martin Kruse. I Niets meer te wensen en toch niet gelukkig... Het Centrum Kontakt der Kontinenten in Soest heeft gisteren zijn vijfentwintig ja rig bestaan gevierd. In 1982 leek het er nog sterk op dat deze mijlpaal nooit zou wor den bereikt. In juni kondigde het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk namelijk aan dat de subsidie aan het centrum met ingang van 1983 zou worden beëindigd. Het was het zo veelste financiële probleem in de historie van net Kon- takt der Kontinenten, die ei genlijk het best te omschrij ven is als „omgaan met onze kerheid". Aan die onzeker heid kwam in 1982 overigens als snel een eind, toen de mi nister onder druk van de pu blieke opinie en de Tweede Kamer de aangekondigde be zuinigingsoperatie introlc. Het voortdurende gevecht om het bestaan heeft het Kontakt der Kontinenten (KdK) in de afgelopen jaren een heel eigen kracht gege ven. Het heeft geleerd creati viteit te putten uit het onver mijdelijke. Ondanks financië le tegenslagen kan het cen trum blijven doordraaien en werken aan het hoofddoel dat sinds de oprichting in 1961 onveranderd is geble ven: het bevorderen van het mondiaal bewustzijn door het organiseren en verzorgen van cursussen. In de loop der jaren hebben bijna 60.000 cursisten en 125.000 confe rentiegangers het Kontakt der Kontinenten bezocht, het centrum dat de emancipatie van sociaal en economisch achtergestelde en achterge bleven groepen bevordert, en begrip kweekt voor het stre ven naar en strijden voor be vrijding en gelijkwaardig heid. De oprichting van het Vor mingscentrum Kontakt der Kontinenten in oktober 1961 sloeg althans in katholiek Nederland in als een bom. Missionarissen die zich met vormingswerk gingen bezig houden. Zoiets was nog niet eerder vertoond. Het was pa ter Ben Sanders van de con gregatie SVD (Missionarissen van Het Goddelijk Woord) die met het idee kwam om van het toenmalige Missie huis Sint Jan een volkshoge school op missionaire leest te maken: enerzijds cursussen geven aan missionarissen, an derzijds proberen jongeren voor de missie en de ontwik kelingslanden te interesseren door middel van vormings werk. Vanaf het eerste begin waren de financiën de grootste zorg. Het Kontakt der Kontinen ten kreeg geen poot aan de grond bij de Katholieke Fe deratie van Vormingscentra. Die ging er per definitief van uit, dat paters niets van vor mingswerk weten. Het een- matf trum draaide in feite dan ook helemaal op de financiële bij drage van de congregatie SVD. Pas in 1966 kwam daar verandering in, toen het cen trum in aanmerking kwam voor overheidssubsidie. Vrouwen Wel is er in de loop der jaren sprake geweest van een grote verschuiving in de groepen cursisten. Waren het in het begin enkel missionarissen en jongeren die in missie- en ontwikkelingswerk geïnte resseerd waren, nu zijn het mensen in kaderfuncties en voornamelijk leken die de cursussen volgen. Maar de belangrijkste nieuwe aanwas kwam uit de vrouwenbewe ging- In de beleidsnota „Op weg naar de jaren '80" is het be sluit van het Kontakt der Kontinenten geformuleerd om de mondiale vorming nog actiever aan te pakken: „Juist in een tijd dat de so- Het centrum Kontakt der Kontinenten in Soesterberg. ciaal-economische problemen in eigen land groter worden, is dat harder nodig", aldus de nota. Op het nieuwe pro gramma staan cursussen voor vrijwilligers en artsen die naar de Derde Wereld wor den uitgezonden, en voor mensen die in ontwikke lingslanden op vakantie wil len en meer belangstelling hebben voor de specifieke si tuatie dan voor het strand. Het vormingswerk voor scholieren was de basis waar- PRINS CLAUS: On twikkelingsh ulp gemeen ten nuttig bij particuliere projecten Gemeenten doen er goed aan de moeilijke weg van ontwikke lingssamenwerking niet alleen op te gaan, maar met deskun dige gidsen. Alleen dan kunnen teleurstellingen worden voorkomen. Deze waarschuwing liet prins Claus gisteren ho ren op de jubileumconferentie 'Gemeenten en Ontwikke lingssamenwerking' van het Centrum Kontakt der Kontinen ten. Volgens de prins zouden de gemeentebesturen in ontwikke lingssamenwerking de meest positieve functie kunnen ver vullen wanneer zij kleinschalige particuliere initiatieven van uit de burgerij zouden steunen en deze helpen in goede banen te leiden. Volgens de prins moet voorkomen worden dat soli dariteit de vorm aanneemt van fondsenwerving voor behoef ten die men vermoedt maar eigenlijk nog niet precies kent. Het ontbreekt volgens de prins vaak aan een directe band met de mensen ginds. Als gevolg van deze kortsluiting kan een zekere projectdwang ontstaan, men wil snel een geschikt bestedingsobject en wel omdat anders de animo verloren dreigt te gaan. Projectdwang of bestedingsdwang is vaak één van de oorzaken van mislukkingen on ontwikke lingssamenwerking. aldus prins Claus. Uit een inventarisatierapport dat de prins werd aangeboden blijkt, dat een groeiend aantal gemeenten actief is op het ge bied van ontwikkelingssamenwerking. In de afgelopen vier jaar wordt een stijging van 23 tot circa 30 procent gesigna leerd. op het centrum 25 jaar gele den startte. Scholieren ko men er nu niet meer. Daar is feen eer meer te behalen, cholieren krijg je misschien nog wel voor een boswande ling, maar niet voor de Nieu we Internationale Economi sche Orde. De groepen cur sisten zijn dus gewijzigd, maar het hoofddoel van het Kontakt der Kontinenten is onveranderd hetzelfde geble ven: het organiseren van mondiaal cursuswerk. Kon takt der Kontinenten staat dan ook voor het vergroten van kennis en inzicht aan ie der die met andere culturen in aanraking komt. NEDERLANDSE KERKELIJKE DELEGATIE: Ook onder de burgerregering van Venicio Cerezo worden de mensenrechten in Guate mela geschonden, zij het kwantitatief wat minder dan ten tijde van het militaire be wind. De in januari van dit jaar aan de macht gekomen christen-democratische rege ring zou wel beter willen, maar kan de omstandigheden niet grondig veranderen om dat de militaire en economi sche machtsstructuren na de machtswisseling nagenoeg ongewijzigd zijn gebleven. Tot deze conclusie is een ker kelijke delegatie gekomen, die op verzoek van Pax Christi Nederland, de bis schoppelijke adviescommissie voor Latijns-Amerika en de interkerkelijke actie voor Latijns-Amerika „Solidari- dad", van 29 juli tot 16 augus tus Guatemala heeft bezocht. De delegatie bestond uit drs. M. ter Steeg, hoofd godsdien stige uitzendingen van KRO- televisie, prof. dr. D.C. Mul der, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland en drs. J. Zijerveld, vice-voorzit- ter van de bisschoppelijke adviescommissie en werk zaam bij het Centraal Missie Commissariaat (CMC). Volgens Zijerveld heeft pre sident Cerezo, die morgen in ons land komt voor een be zoek, in januari een omvang rijke „erfenis" van dertig jaar militaire dictatuur aangetrof fen. Onder meer door middel van een geweldige repressie van de bevolking, waarbij vooral de indianen het moes ten ontgelden, en de tactiek van de „verschroeide aarde" hebben de militairen gepro beerd de guerrilla in het land te isoleren. De bevolking werd door hen geconcen treerd in zogenaamde „mo deldorpen". Er bestaat verder een grote sociale ongelijkheid en een enorme corruptie in het land. Cerezo kreeg bo vendien behalve met een economische crisis te maken met een geweldig vluchtelin genprobleem. Er zijn in Gua temala naar schatting 750.000 „ontheemden" en in Mexico leven ook nog eens 100.000 Guatemalaanse vluchtelin gen. En dan zijn er tijdens het bewind ongeveer 100.000 mensen verdwenen en wor den er nog 38.000 vermist. Volgens de delegatie is „één van de vruchten van het de mocratiseringsproces" in Guatemala het initiatief van de parlementaire commissie voor de mensenrechten, de verdediging van deze rechten een wettelijke basis te geven. De rooms-katholieke bis schoppen hebben zich de laatste jaren regelmatig uit gesproken tegen de grote macht \an de militairen en schending van mensenrech ten, vertelde Maria ter Steeg. Op het niveau van de prakti sche bescherming van vluch telingen en onderdrukten hebben veel religieuzen een grote rol gespeeld, aldus Ter Steeg. Deze „kerk onder de armen" heeft als gevolg van haar duidelijke keuze voor de onderdrukten het zelf ook nogal eens moeten ontgelden, vertelde ze. Bijzonder positief was Ter Steeg over het voor nemen. vanuit de Rooms-Ka- tholieke Kerk „een vicariaat van solidariteit" op te zetten. Deze instantie zou rechtsbij stand moeten gaan verlenen aan landloze boeren en schending van mensenrech ten aan moeten kaarten. Volgens prof. dr. Mulder zijn er in Guatemala twee „soor ten protestantse kerken". Dat zijn aan de ene kant de ker ken die zich kritisch opstel len tegenover de repressie en zich inzetten voor de india nen. Vooral de historische kerken (Methodisten, Pres byterianen en Mennonieten) behoren tot deze categorie. Dan zijn er volgens Mulder ook kerken die zich volledig voegen in het beleid van de militairen. Tot deze groep re kent hij de vaak uit de Vere nigde Staten afkomstige klei ne evangelische kerken. Deze groeperingen zijn overi gens sterk in opmars in het land. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE SYNODE: De synode van de Christelij ke Gereformeerde Kerken voelt weinig voor de invoe ring van nieuw berijmde Schriftgedeelten. Een proef bundel van deputaten (des kundigen) heeft gisteren veel kritiek ontvangen. De synode van Rotterdam heeft al in 1983 een bundel met 120 liederen afgewezen „uit vrees voor de eenheid binnen de kerken". Deputa ten kregen toen de opdracht een nieuwe bundel samen te stellen met bewerkingen van „aaneengesloten passages uit de Schrift" waarin „de oor spronkelijke tekst" wordt ge volgd. De opdracht resulteer de in 49 liederen uit de pen van o.a. Joop Klein uit Rijs wijk. De nieuwe bundel wijkt volgens veel synodeleden af van de gestelde voorwaar- steld te zijn over de kritiek. den. „De liederen geven meer reflectie op de Schrift n dan weergave van de tekst". w ciuvci Commissielid ds. G. Bouw uit Tegen de nadrukkelijke wil Den Haag diende een voor- van de redactie heeft de sy- stel in waarin hij vraagt de nieuwe bundel niet vrij te ge ven. Hij kreeg veel mede standers, die vinden dat de psalmen het heil voldoende verwoorden. Duidelijk bewo gen met de bijval, zei ds. Bouw: „Ik ben dankbaar dat Gods voorziene geleiding mij in deze commissie heeft doen komen. Ik ben in de weg van het gebed tot dit voorstel ge komen". Verwacht wordt dat de syno de vandaag over de proef bundel stemt. Deputaten heb ben in de wandelgangen la ten doorschemeren teleurge- node besloten de redactie- -commissie van de Wekker, het orgaan van de CGK, uit te breiden. Daardoor kan de volle breedte van de kerken in de commissie worden ver tegenwoordigd. Hoofdredac teur prof. dr. W. van 't Spij ker noemde de maatregel „bijna een motie van wan trouwen" en in ieder geval „een mindere goedkeuring van het gevoerde beleid". De synode wil dat er in de Wekker meer geschreven wordt over het geestelijke le ven. Aan de inhoud wordt ook een bijbelstudiereeks toe gevoegd. Een deel van het moderamen (bestuur) van de synode van de Christelijke Gereformeede Kerken. V.l.n.r. ds. P. den Butter uit Middelharnis, ds. J.H. Velema (voorzitter) uit Nunspeet en ds. M. Tanis uit Sliedrecht. Salade van doperwtjes, ananas en kaas met patates frites amandel-griesmeelpudding met saus vegetarisch) De benodigdheden voor twee personen zijn: mayonaise van: 1 eidooier, zout, peper, mosterd, 1 lepel azijn en 2 dl olie: 450 g diepvries of blik doperwten, 2 schijven ananas, pe terselie; 0,5 tot 1 kg voorgebakken patates frites of aardappelen, frituurvet, zout; 4 dl melk, 35 g griesmeel, 32 g suiker, 1 lepel geroosterd amandelschaafsel, flesje vruchten-puddingsaus. Roer de eidooier los met de garde of mixer, voeg zout, peper, mosterd en azijn toe en roer er vervolgens druppelsgewijs de olie door. Breng de mayonaise op smaak met azijn, zout, pe per en mosterd. (Een portie mayonaise wordt meestal ge maakt van één eidooier en daar moet een bepaalde hoeveel heid olie tegenover staan. Bewaar een restje zelfgemaakte mayonaise op keukentemperatuur en gebruik het binnen een week). Zet diepvries-doperwten op tot ze ontdooid zijn. Laat de erw ten (ook die uit blikuitlekken. Meng ze met stukjes ananas en mayonaise en maak de salade af met zout, azijn en ana nassap. Strooi er fijngeknipte peterselie over. Maak voorgebakken patates-frites klaar. Voor verse aardap pelen geldt: droog de aardappelstaafjes in een doek en bak ze in kleine porties in warm frituurvet gaar. Laat de voorge bakken patates koud worden en bak ze in heet vet, in grote re porties, vlug bruin. Strooi er zout over. Kook de pudding een halve dag tevoren. Strooi griesmeel met suiker in de kokende melk en laat het mengsel vijf mi nuten koken. Voeg het amandelschaafsel toe en doe de hete pudding in een natgemaakte vorm. Schud de afgekoelde en opgesteven pudding uit de vorm en schenk er naar smaak puddingsaus omheen. y 6 JEANNE CDA-fractieleider De Vries moet zich onaangenaam verra hebben gevoeld toen hij gisteravond, tegen het eind vart algemene beschouwingen in de Tweede Kamer, plotselir een motie van de PvdA voorgelegd kreeg, waarin exact zij eigen kritiek op het kabinet was verwoord. PvdA-fractielej der Kok had de moeite genomen enkele kritische opmerkin gen over de Miljoenennota, die De Vries dinsdag maakti woordelijk in die motie te verwerken. Daar had Kok slecht de conclusie aan toegevoegd dat het beleid dus moest worde bijgesteld. De Vries en zijn fractie konden die motie, die in feite eer verwerping van het kabinetsbeleid inhield, uiteraard nii steunen. Het was even duidelijk dat het CDA slechts ten koj te van het nodige gezichtsverlies tegen die motie kon stem men. Zonneklaar had Kok daarmee aangetoond dat ht CDA, na dinsdag in forse bewoordingen kritiek te hebbe geuit, niets heeft ondernomen om een bijstelling van het be leid te bewerkstelligen. Integendeel, na dinsdag heeft D Vries zich alleen nog maar poeslief opgesteld tegenover he kabinet. Dat is ongetwijfeld ten koste gegaan van zijn geza| met name tegenover zijn nieuwe fractieleden. PREMIER Lubbers heeft in de afgelopen drie dagen de in druk gewekt niet echt met zijn hoofd bij het debat te zijn. I matte bewoordingen maakte hij de Kamer duidelijk, daT h het beleid nu eenmaal heeft uitgestippeld en het ook wem uit te voeren. Alle pleidooien voor wijzigingen leken hei nauwelijks te raken. Pas gisteravond, tegen het einde va het debat, raakte hij wat geïnspireerd, eerst in een discussi met Ria Beckers van de PPR die een onheuse uitval dee naar het kabinet, en daarna met Wim Kok. Voor het overig wekte Lubbers sterk de indruk dat hij zich met het vaststel len van het huidige beleid al zo lang geleden heeft bezigge houden, dat hij nu nauwelijks nog openstaat voor de mehin van anderen die er over mee willen praten. Lubbers is on dertussen al lang met de daadwerkelijke uitvoering erva bezig. De algemene beschouwingen over het regeringsbelei duurden hem kennelijk veel te lang. Het gaat immers, i leek hij te denken, slechts om een procentje meer of minde maar verder zijn de grote partijen het er toch in grote lijne mee eens. Tijdverspilling dus om net te doen of de verschi len zo groot zijn, moet hij hebben gedacht. Daarin heeft Lui bers niet helemaal ongelijk, maar met zijn opstelling doet h geen recht aan de rol van de oppositie. LUBBERS moet wel hebben gemerkt, dat er van hem wj meer algemene visie werd verwacht. Daarom begon hij gil termiddag volstrekt onverwacht aan een abstract verha over de totaalvisie achter het kabinetsbeleid, waarvan hij li ter toegaf dat hij dat al eens eerder op een bijeenkomst voc jongeren te Brugge had verteld. Hij had kennelijk in eeri'ai chiefla gezocht en onder de T van Totaalvisie een oud speech tevoorschijn gehaald. LUBBERS is een uitnemend minister-president. Maar w hem bedreigt is dat hij langzamerhand het begrip lijkt te vH liezen voor de achterstand in feitenkennis van anderen. K zou meer tijd moeten uittrekken voor de dialoog, overige niet alleen met de oppositie maar ook met partijen die ht steunen. HELP DE LEPRA BESTRIJDEN. DOE HET NU! Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 Nederlandse Söchting toot Uprabeanjding/Amscrrkm ct dank aan Dr.W.H.Jopling Mauritskade 63.1092 AD Amsterdam- Tel. 020 - 93 89 73 Droog weekend DE BILT (KNMI) Vandaag was een zonnige dag met ta melijk hoge temperaturen. We profiteerden nog volop van een hogedrukgebied, waarvan het centrum zich inmiddels heeft teruggetrokken op de Balkan. In Engeland regende het vandaag. De regenzone, die bij een IJslanddepressie hoort, trekt de komende nacht over ons land. Op weg naar het continent verliest de zone veel van zijn activiteit. De vraag is dan ook of er veel re gen in ons land zal vallen. Op verschillende plaatsen kan het droog blijven. Morgenoverdag en ook zondag zijn de regen- kansen uiterst klein. Van de oceaan komt droge lucht naar ons toe, die echter wel een stuk koeler is dan de lucht die de afgelopen dagen boven onze omgeving aanwezig is ge weest. De middagtemperatuur ligt rond de 15 graden. Wind is er in het komend weekend vrijwel niet. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië: Opklarin gen en vooral in west-Noorwe- gen enige tijd regen. Middag- temperatuur van 12 tot 15 gra den. Denemarken: Wolkenvelden, maar droog. Middagtempera tuur rond 15 graden. Britse Eilanden, Ierland: In het noorden veel bewolking en in Schotland af en toe re gen of motregen. Elders zonni ge perioden en droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur rond 15 graden. Benelux, Duitsland, noord- Frankrijk: Wolkenvelden, ook af enlloe zon en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Middagtemperatuur rond graden. Zuid-Frankrijk: In de nat en ochtend plaatselijk mi overigens vrij zonnig. Midda temperatuur 19 tot 23 gradei Alpengebied: In de dalen ochtends plaatselijk mist, ov rigens zonnig. Middagten tuur 18 tot 23 graden. N dengrens op ongeveer meter hoogte. Spanje, Portugal: Overwègei zonnig, maar ook plaalsëll een bui, mogelijk onwei Middagtemperatuur 19 tót graden. Italië, Joegoslavische ku Zonnig en droog. Middagtei peratuur van 20 graden noord-Italië tot omstreeks elders. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Vlissingen Zd. Limburg c Aberdeen 1 Stockholm Warschau Wenen Zurich Casablanca v.bew. 17 10 v.bew. 26 18 ;enbui 21 14 inbew. 27 18

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2