Hulshoff' KWALITEIT KENT GEEN CONCESSIE „Wie bezuinigt moet ook gevolgen dragen Internationaal project in Utrecht rond Mahler Amsterdam in 1987 ook ontwerpershoofdstad van de wereld Stevige boete dreigt voor zuivelconcerns /dagpuzzel Nieuwe Rijn KUNST £eidóe@omxmt VRIJDAG 10 OKTOBER 1986 PAGINA 2CT DALING IN BEZOEK MUZIEK EN TONEEL DEN HAAG Dat het bezoek aan (hedendaag- se)muziek- en toneeluit voeringen dramatisch te rugloopt, verbaast de be trokkenen allerminst. Het Genootschap van Nederlandse Componis ten heeft voorgerekend, dat het aantal uitvoerin gen van Nederlandse composities de laatste tijd zelfs dramatisch is ge daald. De Haagse componist Otto Ketting, die onder meer de muziek bij de opera Ithaka schreef, waarmee het Am sterdamse Muziektheater werd geopend, zegt behoor lijk teleurgesteld te zijn, maar toont zich niet ver baasd. „Als dat genootschap dat zo heeft uitgerekend, zal het wel waar zijn. Want het Eunt is gewoon, dat door het ele muziekbestel de grote orkesten gedwongen worden commercieel te denken. Als Brinkman, de regering dus, van mening is dat er bezui nigd moet worden, dan moeten ze ook de gevolgen dragen. Bezuinigen betekent afslanken en een afgeslankt orkest kan composities van twintigste eeuwse componis ten niet spelen. Het één beïn vloedt het andere; als er geen aanbod is, dan kun je ook moeilijk belangstelling ver wachten." Het Residentie Orkest heeft met Piet Veenstra toch altijd gezorgd voor een afwisselend aanbod. „Jawel, maar dat wordt nu ook al minder, geloof ik. De orkesten gaan op safe spelen; het Concertgebouworkest geeft voor de derde keer een Bruckner en Mahlerserie, de bekende vioolconcerten van Brahms en Bruch moeten worden gespeeld en wat er aan initiatieven was, wat be treft hedendaagse composi ties, ebt weg. Natuurlijk blijft er belangstelling voor de be kende werken, want er is echt wel publiek voor beide genres, bekend en heden daags. Dat modern werk een eigen en niet te verwaarlozen pu bliek heeft, bewijst het Ko ninklijk Conservatorium, waar doelbewust uitvoerin gen van hedendaagse muziek worden gegeven. De Arnold Schönbergzaal zit steeds vol en levert het afdoende be wijs, dat de belangstelling er is, wanneer de muzieklief hebber verzekerd is van een geregeld aanbod. Of er steeds minder Nederlandse muziek wordt gespeeld kan ik niet zo goed beoordelen, maar ik krijg wel die indruk". Vaste dirigent Hans Vonk staat steeds minder voor zijn Residentie Orkest. Is dat van invloed op het bezoekersaan tal? Ketting: „Vroeger nam de vaste dirigent tachtig procent voor zijn rekening, nu mag je blij zijn, als dat nog twintig procent is; de overige uitvoe ringen worden geleid door gastdirigenten. vreemde na men vaak uit het buitenland. Het ligt voor de hand, dat zo'n anonieme gast aan het hele programma iets wille keurigs geeft. Omgedraaid gaat dit ook op: als een or kest, zoals dat vroeger het ge val was, echt een eigen man had, zoals Haitink dat was voor het Concertgebouwor kest, dat krijgt zo'n orkest, ook meer gezicht, een eigen gezicht. Die tijd is overigens niet terug te draaien; de we reld staat nu veel meer open dan destijds, dat kun je niet veranderen. Maar ik denk niet dat het goed is voor de belangstelling. Die terugloop heeft overigens een heel complexe reden, die je niet zo maar even uitpluist". Toneelbeeld Ook op het gebied van het toneel, waarvoor de publieke belangstelling in de jaren 1980 - 1985 volgens onder- Hans van Westreenen: „Tussen acteurs en publiek moet een vuurtje branden". zoek van de Utrechtse socio loog drs. J.H. Faasse met 34 procent daalde, zijn de han den van schrik omhoog ge gaan. Zakelijk leider van de Haagse Comedie Hans van Westreenen. die ook voorzit ter is van de Vereniging van Nederlandse Toneelgezel schappen in Amsterdam, pro beert het tij te keren. Heeft een toneelgezelschap als de Haagse Comedie een antwoord op de lagere bezoe kersaantallen? Hans van Westreenen: „De belangrijkste oorzaak lijkt mij, landelijk gezien, de gi gantische versnippering van het toneelaanbod. Er zou ver moedelijk een grote verbete ring in de situatie komen wanneer het talent landelijk wordt geconcentreerd. Als de schouwburgen het spoor al bijster zijn, wat moet het pu bliek dan? Met sommige pun ten uit het rapport ben ik het roerend eens". De belangstelling voor het repertoiretoneel neemt al enige tijd af en we hebben daar een antwoord op willen vinden. We hebben heden daagse schrijvers gestimu leerd, we hebben ingezien dat het nieuwe toneel per soonlijker moet worden, emotioneler naar het publiek toe. Ik heb al eerder betoogd, dat tussen toneel en publiek een vuurtje moet branden". Soms is daar iets van te mer ken, soms niet. In het knusse Diligentia in Den Haag spe len drie geroutineerde ac teurs van de Haagse Comedie „Vroeger" van Pinter; de verstaanbaarheid is echter onvoldoende, van een vuur tje tussen toneel en publiek is nauwelijks sprake. Van Westreenen: „Al is dit stuk van Pinter daar geen goed voorbeeld van, toch is het goed dat er in Den Haag ook kleinere zalen zijn. Daar kunnen jonge acteurs optre den, die daar niet meteen voor de leeuwen worden ge gooid". Wat is een beter voorbeeld? „Beter voorbeeld van wat we willen is te zien op 22 decem ber, als „Eind van de wereld" van Arthur Kopit in de Ko ninklijke Schouwburg in pre mière gaat. Dit stuk, in de re gie van Willem Nijholt, gaat het om iets wat ons allen aangaat, de atoombom. Maar verpakt in een thriller, die bovendien geestig is geschre ven. Volgens mij is te veel to neel gespeeld, dat eruit zag als een televisiespel, maar dan in een levensgrote schouwburg. Wij hebben het voordeel, dat tussen de ac teurs en de toeschouwers geen glas zit en er direct op de mensen, kijkers, kan worden gespeeld. Dit voor deel, dat we op televisie heb ben, moet worden uitgebuit". FRITS BROMBERG UTRECHT In Muziek centrum Vredenburg in Utrecht vindt van 12 tot en met 23 november aan staande een internationale manifestatie plaats rond de Oostenrijkse componist Gustav Mahler (1860-1911). De manifesta tie is opgezet door de „Stichting Mahler X". Centraal in dit Mahler- -project staat Mahlers on voltooid gebleven Symfo nie nr. 10. Met muziekuit voering, een internatio naal symposium en een expositie wil de stichting de 75e sterfdag van de componist herdenken. Het Mahler-project in Utrecht is het omvangrijkste in zijn soort dat ooit werd opgezet. Op een internationaal symposium, dat van 12 t/m 16 november wordt gehouden en het be langrijkste onderdeel van het project vormt, staat de vraag centraal of onvoltooide mu ziekwerken in het algemeen en de 10e symfonie van Mah ler in het bijzonder wel mogen worden voltooid en zo ja, wel ke werkwijze daarbij verant woord is. Tijdens het symposi um worden voordrachten ge houden door talrijke belangrij ke musicologen uit onder meer Engeland, West- en Oost- -Duitsland, Frankrijk, Neder land en de Verenigde Staten. Onder hen Henry-Louis de la Grange (Parijs), Jack Diether (New York), Susan Filler (Chi cago), Donald Mitchell (Lon den), Mathias Hansen (Oost- -Beriijn), Eberhardt Klemm (Leipzig) en Erwin Ringel (Wenen). De spreekbeurten zullen worden afgewisseld met discussies onder leiding van de Nederlandse musicologen Ma- rius Flothuis en Paul op de Coul. Van drie „voltooiingen" van Mahlers 10e zullen tijdens het project drie versies worden uitgevoerd. waaronder de standaardversie van Deryck Cooke door het Concertge bouw Orkest o.l.v. Simon Ratt le en een versie van Remo Ma- zetti door het Radio Filharmo nisch Orkest o.l.v. Gaetano Delogu. Van de laatste versie zal tevens een pianobewerking van de Nederlandse musico loog Frans Bouwman worden gespeeld. De expositie geeft een beeld van Gustav Mahler in Neder land. Onder aanvoering van Willem Mengelberg en het Concertgebouw Orkest kreeg de muziek van Mahler in onsi land de eerste volwaardige er kenning. Mahler onderhield' nauwe, persoonlijke zowel al* schriftelijke contacten met Ne derland. De voorbereidingen voor het project namen enkele jaren in beslag en waren in handen* van de Stichting Mahler X, die speciaal ten behoeve van de herdenkinsmanifestatie in Utrecht in het leven werd ge roepen. Het bestuur van de stichting staat onder voorzit terschap van K. Lelie en me vrouw E. Nikkels. OOK MELKUNIE EN MENKEN IN GEDING LEEUWARDEN De EG-com- missie in Brussel dreigt de vijf grootste zuivelondernemingen in Nederland met een miljoe nenboete wegens kartelvor ming. Het gaat om de Melk unie, Menken-Landbouw, Noord-Nederland, DMV Cam- pina, en Coberco. De vijf zuivelconcerns zouden met elkaar actie voeren op de Belgische melkmarkt als ant woord op de verkoop van Bel gische UHV-melk in Neder land. Deze melk wordt ver kocht onder de wettelijke mi nimumprijs. De Nederlandse zuivel begon enkele jaren ge leden in Begië melk te verko pen tegen een prijs, die twee frank per liter onder de gang bare winkelprijs lag. Volgens de ondernemingen zou het om een eenmalige zaak gaan. Bij de Noord-Nederland had men nog geen officieel bericht ont vangen. „We hebben het uit de krant moeten halen", zegt directiesecretaris mr. A.H.J. Bosscha te Beilen. Wel is het hem bekend, dat de EG medio 1984 een zogenaamd admini stratief onderzoek heeft inge steld bij een vijftal zuivelon- dernemeningen. Uit dat onderzoek moest blij ken of de concerns zich wel of niet hadden geschonden het kartelrecht. De uitkomst van dat onderzoek is de heer Bos scha nog niet bekend. Volgens de directiesecretaris van de* Noord-Nederland was dit be drijf in 1983 niet betrokken bij de leverancie van houdbare melk op de Belgische markt De heer Bosscha noemt het een trieste zaak, dat de zuivel concerns nu geconfronteerd worden met een zware EG- -boete. AMSTERDAM De voorbereidingen om Am sterdam ontwerpershoofd stad van de wereld te ma ken zijn in volle gang. Tussen de 1500 en 2000 grafische ontwerpers, in terieurarchitecten, en in dustriële vormgevers uit alle delen van de wereld zullen van 16 tot 21 augus tus deelnemen aan de ma nifestatie Design 87. Op een congres in het KAi- Congrescentrum zullen zij kunnen luisteren naar wat toonaangevende kunstenaars, filmmakers, dansers, choreo grafen, toneelspelers en beeld houwers over vormgeving te vertellen hebben. De beroem de Amerikaanse schilder Frank Stella en filmster Woody Allen zijn intussen ook al uitgenodigd voor het ont werpersevenement. Tevens zullen de vormgevers van ver schillende diciplines met el kaar van gedachten kunnen wisselen over hun vak en de ontwikkelingen daarin. Voor, tijdens en na dit congres zijn er in vijf grote musea in ons land geïntregeerde ten toonstellingen onder de naam „Holland in Vorm". Dit sa menwerkingsproject van de vijf musea vormt een onder deel van de manifestatie De sign 87, die weer samenvalt met een andere gebeurtenis: Amsterdam Culturele Hoofd stad van Europa 1987. Het is de eerste keer dat in Amster dam een ontwerpersmanifesta tie van deze omvang wordt ge houden. In 1981 was Helsinki ontwerpershoofdstad van de wereld. In het kader van de manifes tatie zal in het Haags Gemeen temuseum een tentoonsteling worden gehouden over „Vormgeving voor de wo ning". In het Stedelijk Mu seum in Amsterdam worden twee tentoonstellingen inge richt: „Institutionele vormge ving in Nederland", met pro jecten als metro, PTT, Spoor wegen, Deltawerken en Schip hol. en „Grafische vormgeving in Nederland na 1945". „Ont- werp(er) en Industrie" is het thema van de expositie in Mu seum Boymans-Van Beunin- gen in Rotterdam, het Cen traal Museum in Utrecht komt met „Salon van toegepaste kunst" en het Gemeentemu seum Arnhem laat „De ont wikkeling van het Nederland se sieraad" zien. Reeds in het voorjaar zal een speciale „Design-tram" door de stad gaan rijden. In deze tram zal niet alleen de buiten kant, maar ook het interieur geheel worden vernieuwd, waarbij ontwerpers van de drie ontwerpersdiciplines zul len samenwerken. Grafiekprijs voor drie grafici LAREN De Nederlandse Grafiek- prijs, is toegekend aan Stanislaw Lew- kowicz, Kees Slegt en Marli Turion. Dit heeft het Singermuseum in Laren giste ren bekend gemaakt. De prijs bestaat uit drie gelijke geldbedragen van 5500 gul den. De drie grafici krijgen de onder scheiding omdat zij mede dank zij hun technische vaardigheden een heel eigen beeld en sfeer in hun werk weten op te roepen, aldus de jury. De prijs wordt 1 november uitgereikt tijdens de opening van de manifestatie Grafiek Nu 2 in het Singermuseum. Aan deze manifestatie die tot 14 decem ber duurt, nemen 115 grafici deel. In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden. 1. koopmansgoed; 2. niets uitgezon derd; 3. albasten of wit marmeren knikker; 4. schoolvak: 5. geelwitte harssoort; 6. paleis met harem v.e. Turkse vorst; 7. stad in Duitsland; 8. valdeurtje aan een duiventil. OPLOSSING Opnieuw aanklacht tegen popzanger LOS ANGELES De ouders van een Ameri kaanse tiener die zelfmoord pleegde tijdens het beluisteren van de plaat Suicide Solution (Zelf moord is de oplossing) van popzanger Ozzy Os- bourne, hebben opnieuw een aanklacht tegen de zanger ingediend voor het aanzetten tot zelf moord. Een eerdere aanklacht werd afgewezen. De ouders hebben de klacht nu gewijzigd: de jon gen zou in het bijzonder door verborgen tonen en woorden tot zijn wanhoopsdaad zijn aangezet. De gewraakte woorden (Get the gun and try it Shoot, shoot, shoot) zouden niet op het bijgevoeg de tekstvel zijn afgedrukt, maar voor een goed verstaander wel te horen zijn. De 19-jarige John McCollum schoot zichzelf op 27 oktober 1984 door het hoofd terwijl hij naar de plaat van Osbourne luisterde. Volgens de popzanger was zijn lied juist geficht tegen zelfmoord. Amerikaanse bandleider Rubinoff overleden COLUMBUS De Amerikaanse violist en band leider David Rubinoff, die aan de wieg stond van de carrières van Benny Goodman, Glen Miller en Artie Shaw, is gisteren in Columbus (Ohio) overle den aan de gevolgen van een hartaanval. Rubinoff was 89 jaar. De in Rusland geboren Rubinoff kreeg op vijfjarige leeftijd zijn eèrste vioollessen. Hij stu deerde aan het conservatorium van Warschau, waar hij door dirigent Victor Herbert van het Pittsburgh Symphony Orchestra werd ontdekt. Rubinoff was enige tijd als soloist aan het orkest van Herbert verbonden. In de jaren dertig kreeg hij beroemdheid als dirigent in het radioprogram ma „The Chase and Sandborn Hour". Goodman, Miller, Shaw en de gebroeders Dorsey speelden al lemaal aan het begin van hun loopbaan in de ra dio-orkesten van Rubinoff. MEDEDELING Familieberichten kunnen dagelijks tot 8.30 uur 's-morgens worden aangeboden. Voor de zater dagkrant tot vrijdagavond 17.00 uur. Van aanlevering na genoemde tijdstippen kan plaatsing NIET worden gegarandeerd Sportwereld Voetbal Bobby Moore (45), de aanvoerder van het Engelse elftal dat in 1966 wereldkam pioen voetbal werd, ligt in een Londens ziekenhuis. Moore, die werkt als sportjournalist, klaagde over pijnen in de borst. Tennis Martina Navratilo- va heeft het 200.000 dollar-de- monstratietoernooi van Barce lona gewonnen. De nummer één van de wereldranglijst versloeg in de finale haar vroegere landgenote Hana Mandlikova met 6-2, 6-1. Wielrennen Nederlandse amateurs zijn bij wedstrijden in Australië succesvol geweest. Wereldkampioenen Tom Cor- des en Rob Harmeling wonnen in respectievelijk Kantsy en Glen Innes, Arjan Jagt en Mi chel Zanoli volgden Harme ling in Glen Innes. Voetbal Cees Lok gaat niet naar FC Twente. Lok mag van zijn huidige club Wageningen wel zijn contract voor twee ton afkopen en zich daarom als transfervrij beschouwen. Daarbij moet hij wel vóór maandag bekend maken met welke club hij in zee gaat. Voetbal De leden van de Italiaanse voetbalselectie, die in 1982 in Spanje wereldkam pioen werd, krijgen op korte termijn hun paspoort terug. Dat werd een maand geleden ingetrokken in afwachting van een onderzoek naar moge lijke belastingontduiking. Voetbal De Zwitser Bruno Galler leidt op 15 oktober de interlandwedstrijd Hongarije- Nederland, de eerste kwalifi catiewedstrijd van Oranje voor de eindronde van het Euro pees voetbalkampioenschap in 1988. DE UEFA wees Joel Quiniou aan voor Nederland- Polen op 19 november. Iedere ontwerper stelt zijn voorwaarden; glashelder en - tot in het detail - berekend. Want kwaliteit kent geen concessie. Bij het inkopen van de nieuwe collectie stelt óók Hulshoff Wonen haar voorwaarden aan het ontwerp. Functionaliteit, vormgeving, toepasbaarheid en kwaliteit zijn de ingrediënten waarop de collectie van Hulshoff Wonen is gebaseerd. Het resultaat is te zien in de acht filialen van Hulshoff Wonen. Een goed voorbeeld is deze leren 2-zits (ook verkrijgbaar als 3-zits) bank; Mellow Mink van de ontwerper Jan Armgarde. Dit exclusieve ontwerp is in leer en als 2-zits al leverbaar vanaf f 3.685.- en als 3-zitter vanaf f 4.295.-. Grote merken van Hulshoff Wonen: Arco - Arflex - Artifort - Auping - Banz Bord - Casala - Castelli - Dux - Fisba - Gelderland - Harvink - Hülsta - Hennie de Jong - Kendix - Leolux - Montis - Montina - Musterring - Pastoe - Pirelli - Pullman - Weston Den Haag: Spui Rijswijk: Winkelcentrum de Bogaard Leiden: Nieuwe Rijn Rotterdam: Mariniersweg Leidschendam: Leidsenhage Eindhoven: Woensel Hilversum: Groest Zwolle: Driepistolengang Voorschoten: productie en distributie centrum

Leidse Courant | 1986 | | pagina 20