Overdaad schaadt ook „Aliens De vele gezichten van Michael Jackson Peter Hyams kan juiste toon net niet vinden FILM Cynische humor bij politie in Chicago „Dune" als video- casette van vier uur CeidóeSouaont VRIJDAG 10 OKTOBER 1986 PAGINA Mooi kijkvoer haalt het niet bij voorganger Sigourney Weaver als een soort „Rambolina" ter verdediging van haarzelf en het meisje Newt (Carrie Henn) in „Aliens". LIDO/STUDIO: „Aliens" (12) met Sigourney Wea ver, Carrie Henn en Mi chael Biehn. Regie: James Cameron. Zeven jaar geleden brak Rid ley Scott definitief door met de verrassing van dat filmjaar, de science-fiction thriller „Alien". Scott wist met zijn verhaal over een vreemd we zen dat zich in het lichaam van de mens voortplant en hem daarna vernietigt de kij kers écht angst aan te jagen. De manier waarop hij dat ver haal in beeld bracht, met uit lichamen barstende creaturen en robotten die geheel uit la tex en draden bestaan, werd daarna nog talloze keren geï miteerd, maar zo griezelig als in „Alien" werd het nooit meer. De kracht van de film lag verder in de onverwachte gebeurtenissen, het schokef fect, en in het feit dat Scott zo slim was het wezen zelf nau welijks in beeld te brengen. Het bleef een snel over het scherm schietende soort kreeft, en veel wijzer over de vorm werd de kijker niet. Het was in al die tussenliggen de jaren alleen nog maar wachten op het moment dat er een vervolg zou komen. De film werd in allerlei kringen hogelijk geprezen, en op Scott zelf zal ongetwijfeld druk zijn uitgeoefend dat vervolg ter hand te nemen. De vooral om zijn uitmuntende gebruik van visuele middelen bewonderde Brit ging echter verder met „Blade Runner" en „Legend", opnieuw films met prachtige effecten, en liet „Alien II" over aan anderen. James Ca meron, maker van „The Ter minator" en met Sylvester Stallone de auteur van het script van „Rambo", werd door de producers van „Alien" aangezocht voor het vervolg. Nostalgie „Aliens", zoals die opvolger nu met miniem verschil is ge doopt, doet ondanks een aan trekkelijk eindresultaat toch met enige nostalgie terugver langen naar de „soberheid" waarmee Scott zijn verhaal verfilmde. Het nadeel van een vervolg is dat het altijd beter, grootser, aantrekkelijker moet zijn dan zijn voorbeeld, met als gevolg dat de film dan wel overdadiger is, maar dat hij de sfeer nèt niet weet te pakken. Zo is het ook enigszins met „Aliens", hoewel Cameron, los gezien van zijn voorganger, een alleszins kijkwaardige rol prent afleverde. Het verhaal is opgepikt waar Scott het liet liggen: Ripley (Sigourney Weaver) is de eni ge overlevende van de slach ting die het wezen aanrichtte, en wordt eenzaam zwevend in de ruimte opgepikt door een ruimtebergingsschip. Ze krijgt opdracht om de planeet waar het wezen vandaan komt te onderzoeken, omdat het in middels gekoloniseerd is en van de kolonisten al enige tijd niets meer is vernomen. Aldus geschiedt, en Ripley komt op nieuw tegenover het wezen te staan, die er echter nu wat broertjes en zusjes heeft bijge haald. „Rambolina" „Aliens" is spannend, zoals een James Bondfilm spannend is. Cameron heeft er een aan tal elementen bij gehaald, die de film moesten onderschei den van zijn voorganger, maar die hem niet sterker hebben gemaakt. Zo wordt Ripley dit keer bijgestaan door mariniers, die de wezens met futuristisch vermomde vuurwerpers, ma chinegeweren en granaatwer pers te lijf gaan. Dat geeft de film een modieus militair tin tje, dat er zelfs toe leidde dat Sigourney Weaver in de VS al aangeduid wordt als „Rambo lina". Het wapenarsenaal is in ieder geval minstens zo groots als in „Rambo". Waar Ridley Scott .juist koos voor terughoudendheid bij het tonen van de wezens, daar laat Cameron die een echte hoofd rol spelen. Ook hier geldt dat wat je niet ziet vaak krachti ger werkt dan wat je wel ziet, en hoeveel bewondering je ook kan hebben voor de men sen die die creaturen gestalte gaven, het was leuker geweest als ze wat meer buiten beeld waren gebleven. „Aliens" is mooi, opwindend kijkvoer, maar haalt het mede daardoor wat spanning betreft niet bij zijn voorganger. KOOS VAN WEES NEW YORK Men zoekt hem hier, men zoekt hem daar, men zoekt hem overal. Het gaat hier niet over de Scarlet Pimper nel, die tijdens de Franse Revolutie onvindbaar was voor de Fransen, maar over Michael Jackson. Een heel legioen van Ameri kaanse fans probeert de meest ongrijpbare van alle superster ren op te sporen. De laatste keer dat hij in het openbaar verscheen, droeg hij een mas ker om. naar men beweert, de kosmetische chirurgie aan zijn kin te verbergen. Het blijft echter een vraag of hij aanwe zig was bij de première van zijn nieuwe film, „Captain Eo", in New York, met of zon der masker. Hij was er in ieder geval niet officieel met de regisseur van zijn film, Francis Coppola, en de producent, George Lucas, die ook de speciale effecten verzorgde. Het gerucht doet de ronde dat hij zich onder het publiek bevond; sommigen zeggen dat hij vermomd was als een oud vrouwtje, anderen hebben hem verkleed gezien als één van de robotfiguren uit „Captain Eo". De meest recente foto's van Michael Jackson in Ameri kaanse kranten tonen hem zonder vermomming als hij het tenminste echt is, want hij. lijkt wel groter en steviger dan anders terwijl hij ligt te sla pen in een hogedruk-kamer. Onlangs vertelde iemand van de Dersoonlijke staf van Mi chael Jackson in een televisie- interview dat hij hem had af geraden zo'n kamer thuis te gebruiken. De film Captain Eo, die slechts zeventien minuten duurt wordt uitsluitend vertoond in de twee Disneyparken, Dis neyland in Californië en. Dis ney World in Florida. Om te kunnen genieten van de spe ciale effecten moet het publiek een daartoe bestemde driedi mensionale bril opzetten. Anjelica Huston vervult in de film een belangrijke rol, waar voor ze zeven uur bezig was met het opbrengen van haar make-up. Zij beschreef op de première de ontbrekende hoofdrolspeler als „een scha- tje". Coppola zei dat het dikke pret was om met Michael Jackson samen te werken, om dat het „net een kind" was. De 28-jarige Michael Jackson praat er al jaren over om de hoofdrol te spelen in een nieu we Peter Pan film, die Steven Spielberg zou moeten regisse ren. Het zal niemand verbazen dat Michael diep in zijn hart een Peter Pan is, een jongetje dat nooit volwassen is gewor den. Vanaf zijn tienerjaren leidt de multimiljonair een heel beschermd en geïsoleerd leven; zijn contacten met an dere mensen worden meestal gescheiden door voetlichten en spots. De film Captain Eo weerspie gelt als het ware Michael's fantasiewereld. Het is een mu zikaal ruimtevaart-sprookje vol reusachtige speelgoeddie ren en robots. Michael laat zich weer van zijn beste kant zien en zingt en danst in zijn bekende Thriller-stijltje. Om eerlijk te zijn valt Captain Eo een beetje tegen. Van een jonge artist die zich zo inzet voor een wereld zonder leed en armoe hadden we toch wel wat meer verwacht. De in de film geprojecteerde menselijke strijd tussen goed en kwaad wordt vaak overschaduwd door een overmatig gebruik van laserstralen en filmtrucs. De stijl van de film lijkt soms wat op de krankzinnige dro- menwereld van veel video clips, waar de technologie ook vaak een belangrijker rol wordt toebedeeld dan het ver haal. De film verklaart enigszins waarom Michael Jackson niet op de première verscheen, of in ieder geval niet als zichzelf. Captain Eo toont maar één kant van hem: de Peter Pan kant. De volwassen artist Mi chael Jackson die normaal functioneert in het echte dage lijks leven, waar dromen niet zo gemakkelijk werkelijkheid worden als in Captain Eo, moeten we namelijk nog te zien krijgen. Wil de échte Michael Jackson opstaan? W.J. WEATHERBY Copyright The Guardian i ode Gregory Hines en Billy Cghrystal: laconiek contra de misdaad .RUNNING SCARED' LUXOR: „Running scared" met Gregory Hlnes, Billy Crystal en Steven Bauer. Regie: Peter Hyams. Peter Hyams' film „.Running scared" lijkt op een heleboel, maar is het allemaal net niet. De film begint als een modern getoonzette „comedy-thriller" over twee cynische recher- cheurs-in-burger in Chicago, dan krijgt hij het luchtige van een parodie en tenslotte slaat hij om naar een vervaarlijke thriller. In alle drie de (zeg maar) delen zitten talentvolle en aardige dingen. Maar Hy ams en zijn scenarioschrijvers weten de bindende toon niet te vinden en redden het daar door steeds nèt niet helemaal. Jammer. Hyams beeld van een grauw, donker en nat Chicago met misdaad op elke staathoek en twee cynisch keuvelende, achteloos bewapende straatro vers op een afstand houdende, politiemannen heeft iets erg origineels. Daarbij is de keus voor de zwarte acteur Gregory Hines opvallend. Hines begon als tapdanser op de planken, maar werd via films als „The Cotton Club" en „White Nights" zo'n goed filmacteur dat hij nu een „dragende" rol kreeg. Waarbij de producenten gedacht moeten hebben in de richting van eerdere successen met de zwarte sterren Eddy Murphy en Richard Pryor: hu mor en actie verenigd. Hines heeft het wél, met zijn Buster Keaton-achtige kop. Maar zijn karakter is te weinig uitge werkt en de paar vrijpartijtjes in de film lijken hem als een soort bonus voor goed gedrag toegewezen. Zijn partner Billy Crystal (in Amerika vooral be kend van de tv) heeft duide lijk minder mogelijkheden. Het maakt het duo wat wan kel. Aardig is de basisvondst van de film: de rechercheurs zijn voor geen kleintje ven j zolang de misdaad hun i neuze dagelijkse werk is dat ze met een erfenis vakantie zijn gaan houdt Florida's Key West (pai tisch gefilmd als een com n cial voor een sigaretten en ontslag besluiten te ne wordt de laatste maarv t hun werkgever opeens veel beklemmender aar genheid. Het gaat in „Running sci om een drugshandelaar zich opwerpt tot een Hisj Amerikaanse versie vai j Capone. Het verhaaltje z vaag en krijgt pas vaart slot: Een enorme ach té ging via de auto over de van de S-baan (een duid tegenhanger van de rai „The french connection ónder zo'n traject plaats geeft je zelfs het idee naar een Omniversum-fi te kijken, de „shoot out het slot met het opvallen bruik van de moderne lectuur van het State Bi in Chicago is zonder m< windend. j Het venijn in de staartr „Running scared" maaktji heleboel goed. )i BERT JANt 4 door Bert Jansma Metropole als piano-bar Het Haagse Metropole is via bedrijfleider Hans Stoker druk bezig de aantrekkelijk heid van het bioscooptheater te vergroten. Na de verbou wing is het al heel wat aange namer toeven in Cannons toptheater in de residentie, vanaf zaterdag a.s. staan zelfs* een piano en een pianist klaar om het publiek na afloop van de tweede voorstelling mui- kaal te begeleiden bij het na- babbelen. Het is een proef die bij succes kan leiden tot een vaste piano-bar in ..café Me tropole". In het pakket aan plannen van Metropole zitten ook klassieke koffieconcerten op de zondagochtend, bijvoor beeld tweewekelijks, afgewis seld met vertoningen van be roemde operaverfilmingen. Disney's „Fantasia" terug Het kostte wijlen Walt Disney drie jaar en duizend man perso neel om „Fantasia" te maken. De tekenfilm, geheel gebaseerd op klassieke muziek, werd weliswaar een „klassieker", maar kon in 1940 nog niet meteen iedereen overtuigen. Leopold Sto- kowski nam indertijd de muziek, van Bach tot Strawinsky, op. Van de eerste kwam uiteraard geen commentaar, maar de laat ste vond Stokowski's versie van zijn „Le sacre du printemps" maar erg matig. Muziek en film haalden echter de ene prijs na de andere, en nu de firma Disney „Fantasia" opnieuw in roula tie bracht, moest er iets aan de orginele mono-soundtrack ge daan worden. Vandaar dat Irwin Kostal (Stokowski overleed in 1977) een enorm orkest van 125 studio-muzikanten kreeg om het allemaal over te doen in Stokowski-stijl (anders zouden de beelden niet meer met de muziek kloppen). Voor de liefhebbers een „must", al blijkt anno nu nog eens dui delijk dat ondanks zeer inventief tekenwerk er ook nogal be denkelijk kitscherige gedeeltes in de Disney-animatie zitten. Weet u het nog? Micky Mouse als de Tovenaarsleerling op de muziek van Paul Dukas? Metropole waarschuwt de toeschou wers terecht: niet voor él te jeugdige kinderen. Micky Mouse als Dukas' Tovenaarsleerling in „Fantasia". Hij oogt best goed, die nieuwe James Bond. Misschien wordt het straks echt nog wel wat met acteur Timothy Dal ton, inmiddels in Oostenrijk gestart met de buitenopnames voor „The living daylights". Assistente Maryan d'Abo lijkt behulpzaam genoeg. Umberto Eco: Middeleeuwen in het donker Al zijn de kritieken op de verfilming van de bestseller „In de naam van de roos" maar lauwtjes, de Italiaanse schrijver-professor Umberto Eco heeft zich nog niet lelijk uitgelaten over wat Jean-Jac- ques Annaud met zijn middel eeuwse thriller heeft gedaan. Tijdens zijn universitaire stu die had Annaux zich gespe cialiseerd op de Middeleewen, dus dat zat wel goed. Er is een stoet van hooggekwalificeerde decor-ontwerpers aangetrok ken om het er allemaal zo prachtig mogelijk te laten uit zien. Eco werd alleen even heel cynisch tijdens een lezing op een Deense universiteit: „Prachtig, wat ik gezien heb tijdens de opnames: fantasti sche decors, de mooiste mate rialen, het fraaiste schrijn werk. Alleen, wat jammer dat de film zó donker is opgeno men dat je van al dat dure spul niets meer ziet". Roland Joffe: „Film laat publiek in de steek". Opmerkelijke uitspraken van filmer Roland Joffe tijdens zijn lezing op de Filmdagen in Utrecht (de „Cinema Militans„-le- zing). Hoofdstelling van de maker van „The killing fields" en de komende Cannes-winnaar „The Mission": De cinema is ziek, omdat de alliance tussen kunst en commercie verbroken is. Alleen Amerikaanse films, zelfs de slechtste, hebben nog enige levenskracht. „De Britse film is dood", zei Joffe, „kapot gemaakt door een klasse-systeem waarin neergekeken wordt op het grote publiek en films geproduceerd worden die niets meer te maken hebben met de dromen en de hoop van dat pu bliek". De scheiding der geesten tussen krasse commercie en super-elite is de dood van de cinema. Het is daarom, volgens Joffe, „niet het publiek dat de film in de steek heeft gelaten, maar andersom: het is de film die het publiek in de kou heeft laten staan". Een opvallende uitspraak die men zich ook in Ne derland aan mag trekken. Trouwens: in het kader van de neer gang van het theaterbezoek, zou je hem ook onder de neus van theatermakers kunnen wrijven. Speelfilm- encyclopedi 40.000 films in derde vers Uitgeverij Rostrum heeft derde editie van de Spee! mencyclopedie klaar: 40l films kort toegelicht en waardeerd in Nederla meest uitgebreide nasi werk op filmgebied, strums zegt zelfs: ,,'s were meest uitgebreide nasi werk". Rostrum basee zich weer op de films uit onard Maltin handboek Movies en verdubbelde nog eens met Europese Oosterse films. Versie heeft op duizend pagit 12.500 titels méér dan ed twee, er staan 2.000 gel andere foto's in, tv-min ries worden vermeld, o kritieken zijn herzien en geheel is up-to-date tot met augustus '86. De prijs van de derde et van de Speelfilmencyclé die is fl 69,50. Er is nu een gebonden uitgave (g luxe voor wie het boek v gebruikt) voor fl. 89,90. de omslag een combin van Meryl Streep en „G with the wind". Al is het een feit dat je meer om Rostrums ency pedie heen kan, later mi nog een kritisch filmcol mentenonderzoek van verwachten. Cannon-producer ontkomt aan moordaanslag De Israëlische producer Itzhak Kol is maar net ontkomen aan een aanslag op zijn leven tijdens zijn werk aan de Cannon-verfilming van de musical „Zorba". De dader, Avi Ben- Ishai, is een decorontwerper die net door Kol ontslagen was na zijn werk aan „Roodkapje", een van de sprookjesverfilmingen van Can non. Hij gooide een granaat bij Kol op z'n bu reau, Kol greep het projectiel en smeet het door het raam. Daar bleef het miraculeus in de jalouzieen hangen zonder af te gaan, on danks dat de veiligheidspin er al uit was. De man was volgens Kol een van de dertig men sen wier werkverband volgens plan normaal zou eindigen na de verfilming. De filmmusical „Zorba" wordt geheel in Is raël geproduceerd voor Golan en Globus. On danks de toezegging van „morele steun" door de Griekse minister en ex-actrice Melina Mercouri voor het Cannon-project, bleef Griekse financiële steun uit en besloot Can non de verfilming van (let op, het wordt in gewikkeld) de theaterversie van wat oor spronkelijk al een film was in Israël te laten plaatsvinden. Alleen achtergrondwerk en sfeeropnames worden in Griekenland op de film gezet, waarschijnlijk in Kreta. De film gaat 18 miljoen dollar kosten. Anthony Quin- nen John Travolta spelen de hoofdrollen. Scène uit „Dune": straks anders op video Regisseur David Lynch vindt dat zijn carrière op „neutraal" staat na de flop van zijn 40 miljoen dollar kostende filmversie van Frank Herberts boek „Dune". Van producent Dino de Laurentiis, die kortgeleden tot Amerikaan is genaturaliseerd, kreeg hij tóch de kans voor een nieuwe film („Blue velvet"), méér tegen een aanzienlijk lager salaris. Vandaar dat „neu traal". „Dune" wordt door De Laurentiis overigens niet de vuilnisbak in gewerkt. Er zijn serieuze plannen om een vier uur durende video-casette te produceren met een volkomen andere versie van „Dune" dan in de bioscopen te zien is geweest. Dat mag dan ook wel, want een van de gebreken van de „Dune"-film was dat, als je het boek niet uit je hoofd kende, je een goed dienstregeling node miste bij het alsmaar af en aan vliegen van de ruimteschepen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 18